Harm Wiersma alleen op kop Borussia Mg moet Duitse eer redden Hans Kraay: stoppen op doktersadvies Vrij Pak Yung Sung krijgt titel als relatiegeschenk Revancheop Dynamo Kiev Felle gevechten in strijd om damtitel TIGRAN PETROSJAN: „IKHEB ERG ZWAK GESPEELD Hort-Spasski wordt zaterdag voortgezet WOENSDAG 6 APRIL 1977 ALKMAAR - Hans Kraay, de trainer van AZ '67, zal aan het eind van het seizoen zijn werkzaamheden bij de Alkmaarse eredivisieclub beëindigen. Kraay, die aan het begin van het lopende seizoen bij AZ '67 in dienst kwam, stopt op medisch advies. De oud international heeft een versleten linkerheup en ondervindt daar van erg veel hinder. De spelersgroep van AZ '67 is gistermiddag op de hoogte gesteld van het vertrek van Kraay. Het bestuur van AZ '67 heeft Hans Kraay de functie van chef-coach aangeboden maar hij is niet op dat aanbod ingegaan. Kraay is namelijk van mening dat de Alkmaarse club een man nodig heeft die de training daadwerkelijk verzorgt. Ook de selectiegroep had graag gezien dat Kraay de hem aangeboden nieuwe functie aanvaardde. Voorzitter Arie Ligthart van AZ '67: „Wij zien Kraay node vertrek ken. Wij kunnen echter begrijpen dat Hans Kraay zijn gezondheid boven alles stelt. Het is jammer dat hij de functie van chef-coach niet kon aanvaarden". Het bestuur van AZ '67 gaat zich de komende weken beraden over de opvolging van Kraay. „Wij gaan een profiel van de nieuwe man samenstellen. Daarin krijgt de spelersgroep ook een belangrijke inbreng", aldus de voorzitter van AZ '67. Sparta heeft gisteravond in Rotterdam een vriendschappelijke wedstrijd tegen het Noorse Molde gewonnen. De eredivisieclub zegevierde voor 1000 toeschouwers met 2-1 na een ruststand van 1-0. Voor Sparta doelpuntten Van der Meer (6e minuut) en Clarke (50e). Stein Olav Hestad, de broer van de ex-FC Den Haag-speler Harry Hestad, zorgde in de 65e minuut voor de eindstand. Bij Sparta speelde de hockey-international Ron Steens een onopval lende wedstrijd. Scheidsrechter was Joop Vervoort. In Dijon is gisteravond de vriendschappelijke wedstrijd gespeeld tussen Olympique uit Lyon en Ajax. De ontmoeting eindigde in een gelijkspel: 2-2 DEN HAAG - De laatste acht seizoenen was het Neder landse voetbal steeds vertegenwoordigd in één van de halve finales van één van de Europese bekertoernooien. In 1969 begon de reeks, toen Ajax de finale van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen haalde tegen AC Milan. Daarna volgde de winst van Feye- noord en de trilogie, van Ajax in hetzelfde toernooi. In 1974 won Feyenoord de Uefa-beker en het jaar erop speelde FC Twente in de finale van het toernooi. Verleden jaar tenslotte bereikte PSV de halve eindstrijd van het belangrijk ste toernooi, waarin het werd uitge schakeld door Saint Etienne. Aan de lange traditie - Nederlandse clubs leken niet te kunnen ontbre ken in de slotfase van de Europese bekertoernooien - is dit jaar een einde gekomen. PSV sneuvelde in de tweede ronde tegen Saint Etien ne, bekerwinnaar Roda JC ^ver leefde de eerste ronde tegen Ander- lecht niet, Ajax en Feyenoord kon den in het toernooi om de Uefa- beker ook al geen imponerende prestaties leveren en werden res pectievelijk uitgeschakeld door Manchester United en RWD Mo lenbeek. Zonder Nederlandse clubs kennen de halve finales van de drie Euro pese toernooien toch een aantal zeer aantrekkelijke wedstrijden. Dynamo Kiev tegen Borussia Mön- chengladbach is de Ontmoeting, waarnaar de meeste aandacht uit gaat. De kampioen van de Sowjet Unie schakelde in de vorige ronde bekerhouder Bayern München uit en Borussia wacht de niet geringe taak voor Westduits eerherstel te zorgen. Kiev zal vanavond niet kunnen beschikken over aanvoer der Viktor Kolotov, die is gebles seerd. Mogelijk ontbreekt ook Vla dimir Veremejev, die twee weken op non-actief stond. De ploegen speelden nooit eerder tegen elkaar. Ook FC Zürich kan in het duel tegen Liverpool niet compleet aan treden. De Zwitsers missen waar schijnlijk hun topscorer Franco Cucinotta. In het toernooi voor de bekerwin naars ontmoet Atletico Bilbao Hamburger SV, dat een'premie van 12.000 mark kan verdienen bij plaatsing voor de eindstrijd. De Westduitsers blaken van zelfver trouwen na de grandioze overwin ning op Bayern München (5-0) van afgelopen zaterdag. Bekerhouder Anderlecht gaat vandaag op bezoek bij Napoli. Deze wedstrijd zal rechtstreeks worden uitgezonden op de Belgische televisie. In het toernooi om de Uefa-beker ontmoêt RWD Molenbeek, dat Feyenoord uitschakelde, Atletico Bilbao en speelt AEK Athene, de ploeg van dr. Fadrhonc, in Turijn tegen Juventus. Vanavond valt beslissing bij zaalvoetbal LEIDEN - VanaVond kan de zaal voetbalkampioen van de afdeling Leiden bekend zijn, De beide kop lopers, Godyla United en Swift/'t Winkeltje spelen in de Groenoord- hal tegen respectievelijk LDWS en Oegstgeest hun laatste wedstrij den. Beide ploegen voeren de rang lijst thans aan met 20 punten uit 13 duels. Eindigen Swift en Godyla vanavond gelijk, dan moet een be slissingswedstrijd gaan uitmaken wie de afdeling Leiden vértegen- woordigt op de districtkampioen schappen van West II en later wel licht ook bij de strijd om de Neder landse titel. Om 9 uur treedt Swift als eerste aan tegen Oegstgeest. Een uur later ontmoet Godyla het lastig te bestrijden LDWS. Zeer veel spanning en kampioenszenu wen dus in de Groenoordhal, waar Zwaanvogels en Van Gerven om 8 uur eveneens hun laatste competi tieduel spelen. Taverne Boys heeft gisteravond het door Plein 16 georganiseerde zaal voetbaltoernooi gewonnen. Krom hout werd tweede, FC Krant derde. HOOFDKLASSE: LDWS - Godyla Un., 22 uur: Oegstgeest - Swift, 21 uur; Zwaanvogels - Van Gerven de Jong, 20 uur; 2A: San Sjardin - Van Zeist Stars, 20 uur; VNA-VKP, 21 uur; Lugdunum-Castien' 20 uur;2B: LFC-LISC, 21 uur; 3C: Du Prie - LOI, 21 uur; 3D: SVLV - UVS, 20 uur; 3E: Uljee - Priemeer, 22 uur; SC Teekens - De Taverne, 22 uur: Leidsch Dagblad - Leny's Boys, 20 uur; Auto H. - Sierex. 22 uur; RES I: Zwaanv. 2 - San Sjardin 2. 20 uur; Tegelh. 2 - Gazelle 2, 21 uur; Unitas 2 - v.d. Plas 2, 21 uur. ZEVENAAR - In de zevende ronde van de strijd om de nationale damtitel heeft Harm Wiersma alleen de leiding genomen. Zelf won de wereldkampioen gedecideerd van Ad van Tilborg, terwijl mede-koploper Rob Clerc tegen Frank Drost ten val kwam. De titelhouder kreeg hierdoor een voorsprong van één punt op debutant John van der Borst, die zich door een zege op Sjoerd Visser naar de tweede plaats opwerkte. Jansen schoof langszij Clerc en be zet als gevolg van een zege op Van de Meerendonk nu samen met hem de derde plaats. In deze ronde viel er een recordaantal beslissingen, namelijk vijf. Alleen de ontmoeting tussen Frans Hermelink en Jan de Ruiter eindigde in remise. Mer kwaardig was dat de partijen hoog uit vier uur spelen vergden. Dat de ontvangst'op het gemeentehuis te Zevenaar om 17.00 daar iets mee te maken had, lijkt onwaarschijnlijk. Bij deze nationale titelstrijd staat meer óp het programma dan een gratis borrel bij een receptie. Niet alleen kwalificeren de nummers één t/m vier van het eindklasse ment zich direct voor de finale van het volgend jaar, het toernooi is ook van belang als kwalificatie voor het wereldkampioenschap 1978, dat naar alle waarschijnlijkheid in Ita lië zal worden gehouden. Wiersma verraste van Tilborg in de klassieke speelkarakteristiek met een offer, waardoor de Tilburge- naar zat opgescheept met een posi tioneel nadeel. De titelhouder be sloot de partij met èen elegante combinatie. Clerc ontweek aan vankelijk een moderne openings variant en stuurde aan op een flankspelpartij, waarbij hij de con trole in het centrum had. Drost ver raste de Amsterdammer op een be paald moment met een voortzet ting, waardoor Clerc weliswaar een stuk voor kwam te staan, maar Drost in een later stadium frank en vrij naar de damlijn kon oprukken en de winst daarmee veilig stelde. Jansen liet in een duel met klas sieke kenmerken Van de Meeren donk lange tijd in het onzekere over zijn speelplan. De jonge Emmenaar verzuimde rond de 20ste zet een kansrijke voortzetting met uitzicht op winst. Van de Meerendonk hield de posities verder goed in even wicht, maar in het ver gevorderde middenspel tastte hij toch eenmaal mis en die kans liet Jansen zich niet ontgaan. Visser had in een partij van de klas sieke spelkarakteristiek een be langrijk voordeel behaald. Hij stond tegen het einde van de partij waarschijnlijk wel gewonnen. Op het beslissende moment echter zag hij een simpele dreiging over het hoofd, waardoor Van der Borst ge heel onverwacht aan twee punten kwam. Van der Wal had met een flankaanval wel voordeel behaald, maar gebruikte zoveel tijd dat hij in nijpende tijdnood kwam. Met nog circa zeven zetten en de vlag op val len kon hij het niet meer bijhouden en Van Aalten boekte daardoor zijn eerste zege. De uitslagen van de zevende ronde zyn: Frank Drost - Rob Clerc 2-0, Hans Jansen - Ton van de Meeren donk 2-0, Harm Wiersma - Ad van Tilborg 2-0, Frans Hermelink - Jan de Ruiter 1-1, Sjoerd Visser-John van der Borst 0-2, Jannes van der Wal - Geert van Aalten 0-2. De stand luidt nu: 1. Wiersma 11 punten. 2. Van der Borst 10,3. Clerc en Jansen 9,5. Drost en Van der Wal 7, 7. Hermelink en De Ruiter 6, 9. Van de Meerendonk, Van Tilborg en Visser 5, 12. Van Aalten 4. r Frank Drost bracht Rob Clerc een verrassende nederlaag toe BIRMINGHAM - Was het toeval, dat de Chinezen gisteren in Birmingham op de laatste dag van de wereld kampioenschappen tafeltennis zowel in het heren- als dame senkelspel verloren? Eberhard Schödler, ooit finalist, en Kjell Johansson, veelvoudig wereld kampioen, vonden in ieder geval van niet. "De zege van de Noordkoreaanse Pak Yung Sung stond al van tevoren vast. Om politieke redenen mocht Chang Li niet winnen", wist de Westduitser zeker. En Johansson: "Dit was weer zo'n relatiegeschenk. Op deze manier is er geen sport meer mogelijk". Harde kritiek, die volgde op de zeges van de dertigjarige Japanner Mitsuro Kohno met 17-21,21-9,21-19,21-13 op de Chi nees Kuo Yao Hua en van Pak Yung Sung met eenvoudiger cijfers op de Chinese Chang Li: 21-15 24-22, 22-20. Voor de dertigjarige, gebrilde Kohno was het de eerste wereld titel nadat hij tien jaar geleden in de finale had gestaan tegen zijn landgenoot Nobuhiko Hasegawa en twee jaar geleden in Calcutta derde was geworden. Alleen in de eerste game won Kuo, die zijn service enorm veel effect meegaf, domi neren. Na een achterstand van 7-13 vocht hij terug en won met 21-17. PARIJS - De Russische oud wereldkampioen schaken Tigran Petrosjan heeft in een interview met het Joegoslavische persbureau Tan- jung verklaard zwak gespeeld te hebben in de tweekamp voor het kandidatentoernooi tegen Viktor Kortsjnoj. Petrosjan werd zondag in de Italiaanse plaats 11 Ciocco uitgeschakeld met 5,5 - 6,5. Kortsjnoj plaatste zich voor de halve finales. "Het is deprimerend te weten dat drie Russische groot meesters (Bons Spasski, Lev Poloegajevski en Tigran Petrosjan) tezamen niet meer dan drie van de 36 partijen van hun tegenstanders hebben kunnen winnen", aldus Petrosjan, die Korsjnoj (twee over- "Ik heb te voorzichtig gespeeld en had wat meer moeten wagen", ver volgde Petrosjan. "Kortsjnoj was niet in vorm want hij had lange tijd. niet aan toernooien deelgenomen" Joeri Averbach, voorzitter van de Russische schaakbond en begin aanwezig in II Ciocco. zet: "Petrosjan heeft te bedeesd gespeeld. Hij heeft geen ogenblik overwicht gehad op zijn tegenstan- Kortsjnoj toonde zich bijzonder tevreden over zijn prestaties: "Het was in feite een ongelijke strijd omdat ik twee jaar uit de roulatie ben geweest. Petrosjan had aan diverse grote toernooien deelgeno men. Bovendien beschikte hij over een uitgelezen gezelschap secon danten" Nogmaals gevraagd naar zijn beweegredenen om Nederland als verblijfplaats te verkiezen boven de Sovjet Unie zei Kortsjnoj: "Ik heb de Sovjet Unie de rug toege keerd op het moment waarop ik mijn schaakactiviteiten niet meer kon voortzetten. De politiek speelde ook een rol in mijn tweekamp tegen Anatoli Karpov van 1974. Toch was ik watje noemt een loyale burger. Ik heb nooit anti-Sovjet verklaringen afgelegd. Ik ben geen dissident. Ik wil alleen maar vrijuit kunnen schaken". Bij 9-4 in de tweede game kreeg de Chinees een waarschuwing van de scheidsrechter omdat deze de bal bij de opslag niet meer kon zien. Daarna was hij (gespeeld?) niet meer de oude. Kohno zei nog: "Ik vond de sch eidsrechter een beetje te streng. We zijn alle twee erg moe na zo'n lang toernooi en dan kan het minste je volledig uit je con centratie halen". Liefst 7000 toeschouwers zullen korte tijd later minder twijfels hebben gehad over de zege van de Noordkoreaanse Pak Yung Sung. Zij was immers titel verdedigster. Afgezien van het feit, dat de wereldkampioen schappen over twee jaar in Noord-Korea zijn, had zij weinig moeite met haar tegenstandster. Wel maakte het verweer van Chang Li een aanmerkelijk zwakkere indruk dan twee jaar. geleden, toen de twee speelsters eveneens tegen elkaar in de finale stonden. Wel had zij de pech op kritieke momenten door de scheidsrech ter bestraft të worden. In de eerste en derde game, res pectievelijk bij 15-20 en 18-18, verloor zij een punt wegens het afschermen van de bal bij de op slag. Over het herendubbelspel kon geen meningsverschil bestaan. Het werd een Chinese aangele genheid, die door Li en Liang vrij gemakkelijk werd gewonnen met 22-20,21-18,21-11 tegen Huang Lu. Op de valreep zorgde het Franse gemengde paar Jacques Sec- retin/Claude Bergeret ervoor, dat deze wereldkampioen schappen geen volledig debacle werden voor Europa. Zij be haalden de laatste titel in Bir mingham ten koste van de Japanners Norio Takashima en Sachiko Yokota, die weinig konden inbrengen: 21-17 21-14, 21-17. Voorde rest kwam Europa er in dit toernooi nauwelijks aan te pas. REYKJAVIK - De Tsjechoslo- waakse grootmeester Vlastimil Hort heeft wit geloot in de eerste van de serie(s) van twee partijen, die de kandidatenmatch tegen oud-wereldkampioen Bons Spasski tot een beslissing moeten brengen. De eerste twaalf partijen tussen beide grootmeesters eindigden gelijk: 6-6. De match werd daarna onderbroken, omdat Spasski een blindedarm-operatie moest ondergaan. Hij is daarvan goed hersteld. De eerstvolgende partij begint zaterdag. Hij wordt eventueel zondag voortgezet. De tweede partij is gepland voor 11 ap ril.# De Nederlandse grootmeester Sosonko heeft in de achtste ronde van het schaaktoernooi van Gepëve een zege behaald op de Fin Wes- terinen. Jan Timman kwam remise overeen met de Amerikaan Byrne.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 15