Engeland schrapt wellicht plan voor Rhodesië Goedhart Paasshow EG-gesprek over visserij mislukt Uitbreiding van strijd in Libanon dreigt Debat over Europese begroting werd flop IN VIJF EEUWEN BIJBEL HET DAGELIJKSE LEVEN. VAN HENRY KISSINGER Brezjnjew ziet nog mogelijkheden voor SALT-overleg GEBED ZONDER WOENSDAG 6 APRIL 1977 BUITENLAND PAGINA 11 LONDEN (UPI) - Engeland overweegt het plan van de voormalige Amerikaanse minister van Buitenlandse Za ken, Henry Kissinger, voor een overdracht van de macht in Rhodesië, te schrappen en in plaats daarvan voor te stellen met onmiddellijke ingang een grondwet op te stellen voor een onafhankelijk zwart Rhodesië. Dit is gisteren verklaard door een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken. zal hij afzonderlijk spreken met de Zuidafrikaanse premier Vorster en diens Rhodesische ambtsgenoot Ian Smith. Het onmiddellijk opstellen van e grondwet waarin de overdracht v de macht aan de zwarte meerder heid in Rhodesië wordt geregeld houdt de verwerping in van Kissin- gers idee eerst een overgangsrege- NieUWe aanpak ring te vormen die dan binnen twee jaar een nieuwe grondwet zou moe- °wen is van mening dat een nieuwe ten opstellen. aanpak nieuwe ideeën hoort voort De Britse minister van Buiten- te brengen. Het opstellen van een landse Zaken, David Owen, zal het onafhankelijkheidsgrondwet zon- nieuwe voorstel samen met „ver- der eerst een interim-regering te scheidene andere ideeën" voorleg- vormen is een van een aantal ideeën gen aan de Afrikaanse leiders die d'e mogelijk besproken zullen hij ontmoet op een zevendaagse worden gedurende zijn reis. Hij 's door zuidelijk Afrika volgende fe j geen vastomlijnd week, aldus de woordvoerder. Owen zal ondermeer Dar es Sa laam, Maoeto, Kaapstad, Gaberone en Loesaka aandoen. In Kaapstad LUXEMBURG (ANP) - Het zo genoemde "prioriteitendebat" dat de ministers van buiten landse zaken en van financiën van de EG gisteren in Luxem burg hebben gehouden, een ge sprek over de voornaamste doelstellingen van de Europese Gemeenschap en de financiële gevolgen daarvan, heeft geen enkel concreet resultaat opge leverd. De permanente verte genwoordigers van de EG- lidstaten bij de gemeenschap moeten de zaak maar weer eens opnieuw bekijken en eind mei moet er dan maar weer een mi nisterraad gehouden worden waar deze zaak opnieuw onder de loupe wordt genomen. Dat is het besluit waartoe de ministers gisteren kwamen. Van Duitse zijde werd in Luxemburg naar voren ge bracht dat de uitgaven van de gemeenschap volgend jaar met niet meer dan tien procent zou den moeten stijgen. Nederland is het daar niet mee eens, zo zei de Nederlandse minister van Economische Zaken, Lubbers, (die in Luxemburg zijn collega Duisenberg van financiën ver ving). Wel meent Nederland dat men op den duur moet komen tot een maximaal stijgingsper centage voor de Europese be groting. De ministers waren het er in Luxemburg wel over eens dat de uitgaven die de gemeen schap doet voor de Europese landbouw (een kleine 70 pro cent van alle EG-geld wordt daaraan besteed) verlaagd zou den moeten worden ten gunste van andere activiteiten. plan", aldus de woordvoerder. De conferentie vorig jaar in Genève over de vorming van een over gangsregering voor Rhodesië mis lukte doordat Ian Smith onvoor waardelijk bleef vasthouden aan het hele pakket voorstellen dat Kis singer tevoren op tafel had gelegd. Verkenning De zegsman verklaarde dat de reis van Owen een verkenning is om in zicht te krijgen in de huidige Rho desische situatie. Het ministerie weigerde commen taar te leveren op een bericht dat gistermorgen in de Financial Times werd gepubliceerd en waarin ge zegd werd dat Owen zou voorstel len de Geneefse conferentie op nieuw bijeen te roepen onder Brits voorzitterschap om een grondwet voor een onafhankelijk Rhodesië op te stellen. De woordvoerder zei dat Owen een dergelijke conferentie inderdaad zal voorstellen maar hij weigerde verder in te gaan op de zaak. WOEHAN - Een gewapende wacht staat achter gevangenendie in de Chinese stad Woehan worden rondgere den. Om hun nek een bord met hun namen erop en de misdaad, waarvan zij worden beschuldigd. De foto werd gemaakt door een reiziger, die China onlangs bezocht en tegen dit "leerzame" tafereel opliep. LUXEMBURG (ANP) - Een nieuw gesprek over een gemeen schappelijk intern visserijbeleid voor de negen EG-landen is giste ren in Luxemburg in de Europese ministerraad vastgelo pen. Ierland gaat zijn eerder geuit dreigement waarmaken en per 10 april nationale visserijbeper- kingsmaatregelen invoeren. Die maatregelen houden in dat in grote zones rond de Ierse kust, variërend tot 50 en soms zelfs tot 100 mijl (gebieden waar Neder landse vissers 60 procent van hun MOSKOU (DPA)- De Sowjetrussi- wederzijds aanvaardbare oplos- sche partijleider Leonid Brezjn- singen zoekt", jew ziet ondanks het vorige week De Sowjet-Unie heeft zich tot doel Moskou mislukte Russisch- Amerikaanse overleg over be perking van de strategische be wapening (Salt 2) nog een „tame lijk goede basis voor praktische stappen in deze richting". Tijdens een diner met de Cubaanse leider Fidel Castro in Moskou heeft Brezjnjew volgens een me dedeling van het persbureau Tass gezegd dat deze basis stellig ver stevigd en verbreed zou moeten worden. Zonder het bezoek van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Cyrus Van ce, te noemen oefende Brezjnjew kritiek op de Verenigde Staten toen hij verklaarde: „Onze jongste contacten en gesprekken hebben echter laten zien dat onze partners van de constructieve benadering afwyken en tot dus ver een eenzijdige positie inne- „Redelijk" Naar de woorden van de partijlei der is echter een „redelijke aan passing" mogelijk. Hy noemde het echter noodzakelijk dat „niet alleen wij, maar ook de andere partij zich ten volle bewust is van zijn verantwoordelijkheid voor de beteugeling van de bewape ningswedloop en dat hy niet met woorden doch met daden naar keukens, sanitair. tegels!plavuizen en open haarden c 2e Paasdag tussen 10.00 en 16.00 uur. hoorn 126a (t.o. avifauna), alphen a/d rijn gesteld de „oplossing belangrijkste opgaven van onze tijd, de beperking en beëindiging van de bewapeningswedloop, in het bijzonder de nucleaire, tot stand te brengen", aldus Brezn- jew Onverwacht Castro, die onverwacht uit de DDR in Moskou was gearriveerd voor een „niet-officieel vriendschaps- bezoek" wisselde gisteren in het Kremlin van gedachten met par tijleider Brezjnjew, president Ni kolai Podgorni, premier Alexei Kosigin en minister van buiten landse zaken Andrei Gromiko. Naar Tass later berichtte was hier bij vooral een verdere verster king van de Russisch-Cubaanse samenwerking aan de orde. Ver moedelijk heeft bij de besprekin gen ook de toekomstige strategie van de communistische landen in hun politiek ten opzichte van Af rika een grote rol gespeeld. Ca stro en Podgorni hebben onlangs een aantal Afrikaanse landen be zocht en daar de nationale bevrij dingsbewegingen verdere steun toegezegd. Vrienden Brezjnjew onderstreepte in zijn ta felrede dat de bezoeken van Ca stro en Podgorni aan Tanzania, Zambia, Mozambique en Soma lië duidelijk hebben gemaakt dat „opkomende landen in de Sowjet-Unie, Cuba en andere broederlijke socialistische staten hun vrienden zien, met wie zij kunnen praten", „De tegenstanders van Cuba en het socialisme broeden de meest ab surde vondsten uit over de doel stellingen en de bedoelingen van de socialistische wereld tegen over de opkomende landen. Geen laster kan echter de feiten omke ren", verklaarde Brezjnjew. Hij wees daarbij op „de resultaten van de Cubaanse revolutie, die een bron van inspiratie is voor vele landen die zich van de kete nen van het kolonialisme hebben bevrijd". haring vangen) geen schepen In Luxemburg meer mogen vissen met een mo- torvermogen van meer dan 1100 pk en van meer dan 33 meter lengte. Maar in plaats daarvan kunnen landen ook een "vangst plan" opstellen, dat de Ierse rege ring dan samen met de Europese Commissie, het "dagelijks best uur" van de EG bekijkt. De andere lidstaten hebben zich hierbij neergelegd en er is in Luxemburg afgesproken dat de EG-landen tot 30 juni zelf de vis vangst in de Ierse wateren zullen beperken. Ook zijn er toezeggin gen gedaan dat niet nog meer EG-landen (tot 30 juni) eenzijdige maatregelen zullen nemen. De directe gevolgen voor vissers die in de Ierse wateren plegen te vissen lijken voorlopig nog wel mee te vallen, alhoewel het nemen van nationale maatregelen door een EG- lidstaat, het uiteraard, niet ge makkelijker maakt om tot een gemeenschappelijk intern vis serijbeleid te komen. De Neder landse staatssecretaris van Buitenlanse Zaken, Brinkhorst, sprak in Luxemburg dan ook van een "buitengewoon onbevredi gende zaak". Europees landbouwcommissaris Gundelach heeft de ministers ook op de hoogte gebracht van de stand van zaken bij de onderhan delingen die de EG voert met landen buiten de gemeenschap. Hij toonde zich bijzonder on gerust over het visserijgesprek met IJsland. Besloten is dan ook dat een Europese afvaardiging, bestaande uit een vertegenwoor digervan hét voorzitterschap van de EG (op het ogenblik Engeland) en van de Europese Commissie met de IJslandse regering zal gaan praten. Het tot stand komen van regelingen met sommige landen, zoals IJs land, is een uiterst belangrijke zaak. De Britten bijvoorbeeld verliezen alleen in de IJslandse wateren al een vangst van 172.000 ton vis per jaar en in de Noorse wateren nog eens 150.000 ton. Duidelijk is dat zodra met deze landen bevredigende regelingen getroffen zijn, het ook veel ge makkelijker wordt om een intern EG-visserijbeleid tot stand te brengen. besloten interimregime dat gold v< Oostbloklanden met twee maan- banon. De pogingen den te verlengen en dat voor lan den zoals Spanje, Portugal, Fin land en Zweden, met drie maan den. Voor Spaanse en Portugese vissers die in de Europese maakte tegen aanwezigheid wateren komen vissen z«1 vergunningensysteem in leven geroepen worden. BEIROET (UPI) - Op twee belan grijke plaatsen aan het oostelijke front in het zuidfen van Libanon hebben gisteren zware gevechten gewoed. Rechtse eenheden, on dersteund vanuit Israël, wisselden artillerie-, raket- en mortiervuur uit met Palestijnse en linkse eenheden, gesteund door Syrië. Volgens berichten van het strijd toneel vielen aan beide zijden min stens 15 doden tijdens gevechten in de vroege ochtend nabij het dorp Taybe, 3 km van de Israëlische grens verwijderd. Nog eens 10 mensen werden gedood en 17 ge wond door raketten en vuur van au tomatische geweren aan het "Marayoen-front", ongeveer 12 km ten noorden van Taybe. Om het dorp Taybe wordt al een week ge vochten tussen rechtse troepen en gezamenlijke Palestijns-linkse eenheden. Marjayoen, een rechts bolwerk, ligt al enkele dagen onder zwaar artillerievuur van Syrische troepen die gelegen zijn in de Beeka-vallei en nabij de stad Jez- zine, 23 km ten noorden van Mar jayoen, aldus westerse di plomatieke kringen. Ooggetuigen in het gebied zagen grote rookko lommen opstijgen boven de steden Maijajoen, Kleia en Adeisse, boven het omstreden dorp Taybe en boven Ebel es Saqi. Het Syrische initiatief om de voor namelijk Palestijnse troepen in het zuiden van Libanon te steunen werd vorige week ontplooid nadat rechtse troepen, ondersteund door Israël, in het grensgebied een of- fensief waren begonnen dat het ge hele 100 km brede grensgebied aan de noordflank van Israël volledig voor de Palestijnen en de linkse troepen dreigde af te sluiten zowel in Palestijnse rechtse kringen werd maandag al vernomen dat beperkte aantallen Syrische militairen, zon der uniformen, ook Palestijns linkse troepen te hulp waren ge schoten. Moslim-dorpelingen zijn bij duizenden gevlucht uit hun grens dorpen in de aanhoudende sectari- sche strijd in het zuiden, al heeft het door Syrië overheerste Arabische vredeskorps een eind gemaakt aan de burgeroorlog in de rest van Li- van de Liba nese autoriteiten om de veiligheid ook in het zuiden enigszins te waarborgen zijn in een impasse ge raakt doordat Israël bezw; t de Arabische vredesmacht zo dicht bij zijn noordelijke grensstreek. De Amerikaanse ambassadeur in Beiroet, Richard Parker, had giste ren besprekingen met de Libanese minister van Buitenlandse Zaken en Defensie Fuad Butros. De ont moeting werd gezien als een poging de mogelijkheid te verkleinen op een mogelijk mogelijk uitbreiding van het conflict door de bemoei enissen van zowel het Syrische als het Israëlische leger. De Verenigde Staten zijn maandenlang als be middelaar opgetreden tussen Israël en functionarissen in Beiroet en Damascus inzake de situatie aan de zuidgrens van Libanon. Volgens westerse diplomatieke kringen hebben de Israëli's uitgebreide steun gegeven aan de rechtse troe pen, zoals "het opstellen van strijd plannen, het aanzetten van lokale dorpelingen aan de strijd deel te nemen, het verstrekken van wapens aan hen, het leiden van oefeningen en het verstrekken van verbindings- en artillerie-steun". Van Syrië is bekend dat het het mening verschilt met de rechtse krachten over het beperken van de Palestijnse activiteit in het zuiden. De rechtse leiders willen dat be paalde beperkingen een voorwaarde zijn voor politieke ver zoening, maar de Syriërs staan erop een Libanese strijdmacht naar het zuiden te sturen om die be perkingen af te dwingen, waardoor een politieke verzoening voor waarde wordt voor versteviging van de beperkingen. Vier jaar voor boekhouder van Dassault PARIJS (UPI) - Een rechtbank in Parijs heeft gisteren Hervé de Va- thaire, hoofdboekhouder van de Franse luchtvaartmagnaat Marcel Dassault, tot vier jaar gevangenis straf en een boete van 10.000 franc (plm. 5000 gulden) veroordeeld we gens fraude en misbruik van ver trouwen. De Vathaire verdween in juli vorig jaar met 8 miljoen franc welk geld hij van de persoonlijke rekening van Dassault had opgenomen. Hij werd in oktober gearresteerd toen hy in Parijs een vliegtuig naar Kor- foe wilde nemen. De Vathaire's vriendin, Bernadette Roels, kreeg 16 maanden 10 voorwaardelijk. ADVERTENTIE CENTRUM F-16 is erg kwetsbaar WASHINGTON (Reuter)-Het F-16 gevechtsvliegtuig dat in de Ver enigde Staten wordt ontwikkeld voor de Amerikaanse luchtmacht en vier Europese, waarbij de Neder landse, heeft technische proble men die het toestel in het gevecht kwetsbaar kunnen maken. Dit is gisteren gezegd door het algemene rekenbureau (GAO), een instelling voor toezicht van het Amerikaanse Congres. Het GAO beveelt aan dat minister van defensie Brown bepaalde wij zigingen laat aanbrengen en waar schuwt hem meteen tegen "Euro pese druk" om het testprogramma te beperken. Bijzonderheden over wat er moge lijk mis is met de F-16 worden niet door het GAO gegeven. Iii 1477 werd de eerste in het Nederlands vertaalde hijbei gedrukt. Sinds die tijd heeft de bijbel een enorme invloed gehad op ons doen en laten. Niet alleen op ons geestelijk leven maar op onze hele kuituur. Denk maar eens aan al die schilde rijen met bijbelse voorstellingen, gevel stenen, meubelstukken, schoolboeken en bijvoorbeeld postzegels. Ook in namen van schepen, straten, gebouwen en mensen is vaak iets bijbels terug te vinden. Over dat alles hebben C. \V. Mönnich en Michel van der Plas een bijzonder origineel kijk- en leesboek samen gesteld: "Het Woord in Beeld". 184 pagina's met vele, vele prachtige toto's en kleurrijke illustraties nemen u mee door het dagelijkse leven van Nederland en laten u zien hoe de bijbel door de eeuwen heen z'n stempel op onze kuituur heeft gedrukt. ben werkelijk unieke uitgave, die u nu voor een speciale, heel lage prijs wordt aangeboden als Boek van de Maand, ben boek dat u beslist niet mag missen als belang stelt in zo'n boeiend facet van onze vaderlandse geschiedenis. "HET WOORD IN BEELD." IN SPECIALE BOEK VAN DE MAAND OPLAGE F18.50. NA 7 MEI F29.50. l)c/c ...II I x liter ihicdini»

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11