Freddy Maertens geklopt Koersen Wagenaar leidt bij EK pikeurs Zambia overweegt stap tegen SHell Njord derde Roger De winnaar in Ronde van Vlaanderen LEZERS SCHRIJVEN PROTEST TEGEN STEUN SUHARTO Amerikaan geeft zich GRANDIOZE KINDERMIDDAG over na kaping bus PAGINA 20 SPORT MAANDAG 4 APRIL 1977 DINSLAKEN/WENEN - De 40-ja- T/- f rige Jan Wagenaar zal morgena- 1/rtri npr ril 1 TlflPV vond in Hilversum als leider in het V U/U UUfLUVI klassement om de Europese titel voor beroepspikeurs van start gaan. Na de eerste tien koersen, die dit weekeinde deels in Dinslaken en verder in Wenen werden gehou den, is de man uit Otterlo eerste met 90 punten. Met nog in totaal twintig koersen in achtereenvolgens Hilversum, Mo marken (Noorwegen), Axevalla (Zweden) en Pori (Finland) te rij den kan er echter nog veel gebeu ren. De Italiaan Giuseppe Guzzi- nati (85), de Westduitse titelverde diger Rolf Dautzenberg (82) en de Oostenrijker Dieter Marz (78) heb ben nog maar een kleine achter stand op Wagenaar. Wagenaar heeft zich in het eerste weekeinde als een puntenjager ontpopt. Hij won drie koersen, één in Dinslaken en twee in Wenen. De jaarlijkse grand national, de loodzware Britse handicaprace over zo'n 7500 meter, is zaterdag gewonnen door het favoriete paard Red Rum. De koers was gedoteerd met ruim 300.000 gulden. De eige naar van Red Rum, Noël le Mare, ontving als eerste prijs een bedrag van ruim 200.000 gulden. Red Rum had aan het eind van de race een voorsprong van 25 lengten op nummer twee Churchtown. DEN HAAG - De nieuwelingen vier (met stuurman) van het Leidse Njord is gisteren als derde geëin digd in de lange afstandswedstrijd van Delft naar Den Haag. Winnaar werd Proteus Eretes 1, voor Pro teus Eretes II. Bij de heren vier met stuurman-overnaads won een ploeg van Asopos de Vliet in een tijd van 18 min. 23,7 seconden. Voor het overige werden de wedstrijden zeer nadrukkelijk beheerst door het Delftse Proteus Eretes, dat naast de dubbele winst in de vier met stuurman ook de Skiff (De- genkamp) won. wint omloop van Baronie EYSDEN - Toine van de Bunder, de 25-jarige renner uit Jjzendijke, heeft voor de tweede achtereenvol gende keer een vooijaarsklassieker gewonnen. Van de Bunder kwam net als vorige week in de Omloop van de Baronie alleen over de streep bij de hel van het Mergel land. Hij had 26 seconden voor sprong op de eerste groep waaruit Ger Mak de sprint om de tweede plaats won. Naast de klassieker voor sponsor- ploegen werd op vrijwel hetzelfde parkoers, het traject was zes kilo-* meter korter omdat de plaatselijke ronde ontbrak, ook een Hel van het Mergelland gereden voor club- ploegen. Herman Snoeijink werd winnaar van die strijd met twee en een halve minuut voorsprong op Gerard Tabak en Leo Luyten. Judotitelstrijd internationale aangelegenheid KERKRADE - De strijd om de open Nederlandse judokampioen schappen is gisteren bij de heren meer dan ooit een internationale gelegenheid geworden. Van de veertien plaatsen, die er over de fi nales waren te verdelen, kon Ne derland er slechts één bezetten. Die was voor Jan van Hees uit Veldho ven in het half-lichtgewicht. Zijn eindstrijd duurde echter nauwe lijks een minuut, omdat hij zich bij de eerste de beste aktie van zijn tegenstander, Peter Wilerr uit Zwitserland, aan de rechterschou der blesseerde. De Leidschendammer Koenders schakelde in de tweede ronde van de zwaargewichten Bert in den Be rken uit, maar moest vervolgens zijn meerdere erkennen in de latere winnaar Ryszard Pujszo uit Polen. Een bronzen IJzendijke, was zijn beloning. Door Hans van Coolegem Vlaeminck MEERBEEKE - De bijkom stigheden vertroebelden het fietsfestijn dat de Ronde van Vlaanderen door de jaren heen mag worden genoemd. De historische tocht door het oude Vlaamse land, waarvoor telkens nog kilo meters bijna onbegaanbare kasseistroken worden ge vonden, had eigenlijk een beter slot verdiend. En juist omdat de klassieker in het wielermilieu zo aanspreekt, werd er afbreuk gedaan aan dit treffen, dat door de weersomstandigheden zwaarder mocht worden genoemd dan Parijs-Roubaix, met zijn be faamde „hel van het noorden". Maertens rijdt: De Vlaeminck kijkt. En won. In 6 uur en 44 minu ten. Maertens deed er 2 seconden langer over. Op 2 min. 26 seconden volgden achtereenvolgens: 3. Plac- kaert, 4. Godefroot, 5. Raas6. Mo- ser, 7. Verbeeck, 8. Pollentier en 9. Thurau. De uitleg van'de door velen bekriti seerde winnaar Roger de Vlae minck, mag een ruime aanwijzing zijn. Nauwelijks gelauwerd, liet de 27-jarige Belg zich ontvallen: „Vo rig jaar heb ik verloren, maar nu heb ik het anders gedaan. Mis schien was ik niet de beste in de finale, maar de achtste keer dat ik deze koers rijd, moest raak zijn. Het is wellicht tot nu toe de enige koers die ik verdiende te winnen". Chaos De Vlaeminck had gehoopt we reldkampioen Freddy Maertens, waarmee hij het vorig jaar in de laatste kilometers aan de stok kreeg, nu op een regulaire manier te kunnen verslaan, maar zo mocht Vlaanderens 61e editie niet verlo pen. Maertens weerde zich uitste kend en mocht door zijn enorme inbreng aanspraken maken op een nieuwe grote zege. Ondanks, dat hij zo'n honderd kilometer De Vlae minck op sleeptouw had genomen, kwam het er niet van. De chaos zou echter compleet zijn geweest, als Maertens inderdaad de stap naar de hoogste trede had mo gen maken. Immers, de bijzonder sterke wereldkampioen had zich volgens velen niet aan het regle ment gehouden, waarin staat dat uitsluitend bij breuk of defect ge- bruik mocht worden gemaakt van een andere fiets. Daar had hij zich over ontfermd bij de beklimming van de Koppenberg, de meest ge vreesde bult, die vorig jaar het eerst het traject sierde en inmiddels al in vier Belgische koersen voorkomt. Beslissend Juist door die Koppenberg (na 169 km) was de Ronde van Vlaanderen al in een beslissend stadium ge bracht door niemand minder dan Eddy Merckx, die het „warmrij- den" van Piet van Katwijk met de Italiaan Zanoni voor lief nam en na 120 kilometer voor de eerste schif ting zorgde. Merckx ging de be- rgzone van de Vlaamse Ardennen als eenling in, om het gedrang bij de Koppenberg te ontlopen. Met de minieme voorsprong, die van 55 tot 20 seconden was terugge lopen, lukte het ook Merckx niet om fietsend boven te komen. Even- MEERBEKE - De Ronde van Vlaande ren eiste door de talrijke valpartijen op de glibberige wegen veel slachtoffers. Slechts 26 renners van de 165 gestarte coureurs wisten de strijd te volbrengen. Voor Toui-winnaar Lucien van Impen eindigde de tocht in het ziekenhuis, om dat hij kort na de start al op de eerste kasseien ten val kwam en in het zieken huis bleek, dat hij een barst in een elle- boog had opgelopen. als zijn andere collega's, waarvan de meesten vanaf de voet naar bo ven moesten lopen. Hij bereikte er wel mee, dat hij Maertens, De Vlaeminck en Walter Planckaert, de winnaar van het vorig jaar, in zijn spoor kreeg. De Vlaeminck viel weg door een lekke band, terwijl Planckaert macht tekort kwam om de koppositie te bewaren. Onverdroten Freddy Maertens ging echter on verdroten voort. Kam bij Eddy Merckx in de beklimming van de Taaienberg (175 km) en een schitte rend duel lag in het verschiet. Het draaiboek werd echter alsnog ge wijzigd. Wat niemand voor moge lijk hield gelukte Roger de Vlae minck toch. De rijzige atleet werd zelfs de grootste opponent van Freddy Maertens, omdat Merckx op de Va- rentberg (198 km) zijn inspannin gen moest bekopen en twee kilo meter verder ontgoocheld afstapte Een bloedvirus en rugpijnen had den hun tol geeist. Het zou verder omdat de achtervolgers steeds ver der terugvielen een tweegevecht worden tussen Maertens en De Vlaeminck. Daarbij beging Maer tens' ploegbaar Lomme Driessens in veel ogen een kapitale blunder, door een mededeling van de wed strijdcommissarissen voor zijn pu pil in een al aangekondigde diskwa lificatie te vertalen. „Het was om volkomen je moraal te verliezen", wist Maertens later. Slimme Lomme had echter ge hoopt, dat De Vlaeminck, in de we tenschap dat zijn gevreesde oppo nent toch zou worden gediskwalifi ceerd, niet meer zou spurten voor de uitslag. Hij kwam echter bedro gen uit. De Vlaeminck kromde kort voor de streep de rug om de zich niet meer verwerende Maertens naar het tweede plan te wijzen. Menselijk In deze situatie de beste oplossing, omdat achteraf de jury besloot om bij gebrek aan bewijs en uit mense lijk oogpunt Maertens een boete op te leggen. De ontgoochelde we reldkampioen, waarvan wordt be weerd dat hij mensen speciaal met een fiets op de Koppenberg had neergezet „Het is wel goed. Nie mand hoeft mij te geloven, dat mijn versnellingsapparaat, omdat ik on deruit slipte, in mijn achterwiel- was geraakt Op 5 en 6 april komt in Amsterdam voor de twintigste maal de IGGI- konferentie bijeen. De IGGI (Inter- goevermentele groep inzake Indo nesië) bestaat uit een groep rijke westerse landen en bankinstellin gendie sinds 1967 ieder jaar aan het Suharto bewind vele honderden miljoenen dollars ontwikkelings hulp verstrekt.De IGGI komt dit maal bijeen op een moment dat steeds meer bekend wordt over de gruweldaden die in Oost Timor be gaan zijn door de Indonesische be zettingstroepen. De Australiër Jim Dunn, direkteur van de parlemen taire onderzoekscommissie voor buitenlandse betrekkingen, heeft onlangs in een rapport onthuld op welke wijze er na de Indonesische inval onder de bevolking van Oost Timor is huisgehouden. De Chi nese bevolkingsgroep is voor een groot deel uitgeroeid. Hele be rgdorpen zijn uitgemoord. Na palmbombardementen en mas saexecuties hebben het dodental doen oplopen tot honderdduizend, dat is ongeveer vijftien procent van de bevolkimg van Oost Timor. Deze onthullingen tonen aan dat het Su- hartobewind sinds de machtsover name in 1965 niet verder van karak ter veranderd is. De heksenjacht op communisten en linkse nationalis ten die op deze machtsovername volgde heeft toen aan ongeveer een half miljoen mensen het leven ge kost. Nauwelijks was de volledige omvang van dit bloedbad tot in de gehele wereld doorgedrongen of in Tokio vond de eerste IGGI- konferentie plaats (1967). Onthul lingen zoals die over Oost Timor zijn dus tegelijkertijd veelzeggend over het karakter van de IGGI. Ook LOESAKA (SP) - Zambia over weegt juridische stappen te nemen tegen vijf westerse oliemaatschap pijen die in strijd met de sancties van de Verenigde Naties Rhodesië van olie zouden voorzien. Tot die vijf behoort de Nederlandse maat schappij Shell. De andere zijn Bri tish Petroleum (voor 48 procent ei gendom van de Britse staat), Caltex en Mobil (Amerikaans) en Total (Frans). Volgens betrouwbare bronnen in de Zambiaanse hoofdstad Loesaka is op politiek niveau al besloten in ieder geval juridische stappen te ondernemen. Waaruit die bestaan is nog niet duidelijk. Mogelijk zul len de bezittingen van deze maat schappijen worden bevroren, en dan niet alleen in Zambia, maar ook in andere landen die aan deze actie zullen meedoen. Toen de Britse diplomaat Ivor Ri chard na de mislukking van de Ge- neefse conferentie over Rhodesië die hij had voorgezeten, Zambia bezocht, heeft president Kenneth Kaoenda bij hem al geklaagd over het optreden van British Petro leum. De Britse premier James Cal- laghan heeft hem later echter schriftelijk verzekerd dat hem niets bekend was van Britse maatschap pijen die het VN-embargo zouden schenden. Hij beloofde er wel een onderzoek naar te zullen laten in stellen. Een andere Brits bedrijf, Barclays Bank, heeft besloten zijn beleggin gen in Zuidafrikaanse obligaties voor het ministerie van defensie af te stoten. De Zuidafrikaanse vesti ging van deze bankinstelling had deze investering gedaan uit "vader landslievende" motieven. Uit binnen- en buitenland kwamen er erg ongunstige reacties op, onder meer van de Britse regering. Bar clays heeft ook in een aantal zwarte Afrikaanse staten grote belangen. Elke vestiging van dit bedrijf heeft het recht zelf haar fondsen te be leggen. De aankoop van defensie obligaties zou geheim zijn gebleven als Barclays-Zuid-Afrika er niet zelf mee had geadverteerd, om op te bieden tegen Zuidafrikaanse ban ken die allemaal geld in de speciale obligatielening hadden gestoken. Observer-dienst de honderdduizend politieke ge vangenen die nog steeds vastzitten in Idonesië zijn blijkbaar voor DE IGGI nooit een reden geweest om zijn hulpbeleid aan dat land te her zien. Integendeel, de IGGI steun is ieder jaar groter geworden.Onder- tussen gaat ook de Nederlandse re gering door met het verlenen van ontwikkelingshulp en exportkre dieten. Nederlandse Fokkervlieg tuigen zijn gebruikt voor troepen vervoer naar Oost Timor. Op dit moment zijn bij De Schelde in Vlis- singen (onderdeel van het Rijn- Schelde-Verolme koncern) korvet ten voor de Indonesische marine in aanbouw die ingezet kunnen wor den om het verzet in Oost Timor en in andere delen van Indonesië te onderdrukken. Deze militaire steun kan men niet los zien van het algemene hulpbeleid ten aanzien van Indonesië. Nederlandse ont wikkelingsgelden scheppen in In donesië ruimte voor de aktiviteiten van het Nederlandse bedrijfsleven die winstgevend zijn dankzij de lage lonen, de onderdrukking van de vakbeweging en de uitverkoop van de natuurlijke rijkdommen in dat land. Vanaf 1965 heeft Nederland een centrale rol gespeeld bij het tot stand komen van de afspraken die de rijke westerse landen en interna tionale bankinstellingen maken ten aanzien van Indonesië om hun ei gen belangen veilig te stellen. De IGGI houdt in Indonesië een mili tair regiem in stand dat politiek en economisch volledig afhankelijk is van zijn buitenlandse schuldeisers. Op 5 en 6 april zal in Amsterdam opnieuw onder voorzitterschap van minister Pronk de omvang van de IGGI "hulp" worden vastgesteld, ditmaal voor het jaar 1977/78. De Indonesië werkgroep organiseert aan de vooravond van deze confe rentie een protestbijeenkomst tegen de IGGI-conferentieen tegen het aandeel dat Nederland daarin heeft. Op deze bijeenkomst zal het woord worden gevoerd door pro fessor W. F. Wertheim en door mr. Roger Tibett. De ze laatste is voor zitter van TAPOL, de Engelse or ganisatie die zich inzet voor het lot van de politieke gevangenen in In donesië. De avond zal worden be sloten met een één uur durende film over het huidige Indonesië ge titeld: "Het Indonesië van de gene raals". Plaats: Antonius Clubhuis, Lange Mare 43, Leiden Tijd: maandag 4 april.. 20 uur. Han brouwer Indonesië Werkgroep Leiden Sekretariaafc Schelpenkade 45,Leiden WOENSDAG 6 APRIL: SASSENHEIM en rennen zijn: Germano-prys (2040 meter): 1. Onno Duke (J. G. H. de Jong) 2.45.5, 1.25.2, 2. Netje Voorne, 3. Noel. Toto: winnend 3.90, plaats 1.90, 2.70, 2.10, koppel 39.80, trio 612.80. Darius-Honeyprijs (2600 meter): 1. Elan (H. Smith) 2.58.7, 2. Not so bad. 3. Lady Wiepke. Toto: winnend. 2.40, plaats 1.90, 2, 3., koppel 11.50. Blazing song-prijs (2040 meter): 1. Olbert D (M. Vergay) 2.56.8, 1.26.7, 2. Nok, 3. Noisy Feet. Toto: winnend 6.10, plaats 2.50, 2.90, 2, koppel 31 40, trio 285.60. Quicksilver S-prys (2040 meter): 1. Kim- berly Gregor (C. D. Imming) 2.49.1, 1.22.9, 2. Lorrelot, 3. Lola Hollandia. To to: winnend 7, plaats 2.20, 5.90, 9.40, koppel 92 30, trio 4344 50. W. J. Jochems memoriaal (2000 meter): 1. Another Pinta (M. van Gisteren) 2.09.5, 2. Poseidon, 3. Sainte Nitouche. Toto winnend: 10.30 plaats 2.40, 5.30, 3.20, koppel: 58.40, trio: 1346.30. Het zilveren renpaard meter): 1. Speedy Volita (G. G. M. Gommans) 2.47.8, 1.18.4, 2. Manza Buitenzorg, 3. Kees Verkerk. Toto winnend: 1.80, plaats: 1.80 2.30, koppel: 3.00. Niet ge start nummer 6 (Jojo Buitenzorg). Femandel-prijs (2040 meter): 1. Nanouk (M. Vergay) 2.47.3,1.22.0,2. Mamamai, 3. Neelijan. Toto winnend: 1.60, plaats: 1.20, 1.50, 1.40, koppel 3.80, trio: 30.00. Frank-prijs (1300 meter): 1. Artois (A. T. Launchbury) 12.4.0, 2. Orion, 3. Afessa. Toto winnend: 3.40, plaats: 2.30, 5.40, koppel 24.30. Illya Kuraykin-prijs (1600 meter): 1. Mairy Dynamic (J. J. Hendrikx) 2.11.9, 1.22.4, 2. Michael Spender, 3. Lea Bond. Toto winnend: 3.00, plaats: 1.90, 1.30, 1.80, koppel: 16.00, trio: 94.40. Geatonka-prijs (2120 meter): 1. Narcis G. (K. v.d. Bosch) 2.54 3,1.23.0,2. Mike For- tuna, 3. Maybe. Toto winnend koppel: 19.30. Totale omzet 467.117. Het LEIDSCH DAGBLAD organiseert woensdag 6 april een kindermiddag in Feestgebouw Cees en Ineke, Hoofd straat 191, te Sassenheim. Met medewerking van: kinderclown „FLAPPIE" uit de serie Ti-Ta-Tovenaar en de Leidsch Dagbladman HANS VERSNEL. Aanvang 14.30 uur. Zaal open van 14.00 uur. TOEGANG GRATIS! Kaarten gratis afhalen: Bijkantoor Leidsch Dagblad: Sigarenmagazijn Vink, Hoofdstraat 208, Sassenheim. JACKSONVILLE, FLORIDA (UPI) - Een gewapende man heeft zaterdagnacht een Amerikaanse Greyhoundbus gekaapt en de 38 passagiers twee uur als gijzelaars vastgehouden tot hij door de politie werd overmeesterd. De interlocale bus was op weg van St. Petersburg in de VS naar Ottawa in Canada. De kaper wilde naar Arkansas, naar hij zei om een echtelijke twist bij te leggen. Hij liet de chauffeur een paar maal stoppen om whisky te "tanken". De laatste keer liet hij de chauffeur achter en reed zelf ver der. Inmiddels had de politie een wegversperring opgericht. De ka per reed zich daar vast. Er ontspon nen zich verwarde onderhandelin gen, in de loop waarvan de met een revolver gewapende kaper zijn gij zelaars mondjesmaat losliet. Toen hij er nog tien in zijn macht had, wisten' agenten dicht genoeg bij hem te komen om hem te besprin gen en zijn wapen af te pakken. MINNEAPOLIS - "Kijk eens in de poppetjes van mijn ogen", schijnt deze gans tegen de oude vrouw te zeggen die de dieren kwam voederen. De foto werd genomen bij het z.g. eilandenmeer in Minneapolis.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 20