YTL verspeelt opnieuw een kostbaar punt AZC geeft onbezonnen LZ pak slaag Knappe overwinning van Gemini/K op VCH: 1-3 Philidor is na kleine zege op Utrecht geheel veilig Gelijkspel tegen Leidse Boys Zijl/LGB bereikt in waterpolocompetitie 50 procent-score MAANDAG 4 APRIL 1977 LEIDEN - Via een 6-4 zege op Utrecht heeft het eerste schaak team van Philidor/Leiden zich de- feinitief uit de gevarenzone in de hoofdklasse van de KNSB gewerkt. Utrecht bleef daardoor rode lan taarndrager. Ook voor Eindhoven bleef het licht op rood staan, want BSG maakte korte metten met de ploeg uit de Lichtstad: 7Vi-2Vi. In dien VHS uit de strijd tegen HD/VAS/ASC een gelijkspel sleept, dan zijn Utrecht en Eindho ven al gedegradeerd. Het gelijke spel is echter nog niet zeker, want Straat van HD/VAS/ASC beweert zyn hangpartij tegen Hoogeterp remise te kunnen houden, hetgeen VHS een 4V«-5Vt nederlaag zal op leveren. Philidor/Leeuwarden is geheel van slag. Thuis werden de FYiezen met maar liefst 2V»-7Vt door een voor zijn laatste titelkans vechtend D/Watergraafsmeer van de borden geveegd. Alleen Boersma slaagde erin (van Langeweg) te winnen. Verder zorgden Vogel, Van Schel- tinga en Visser met drie remises op resp. Zuidema, Van der Weide en Lenstra voor de resterende punten. V/Rotterdam had nogal wat moeite met Charlois/Europoort 6-4. Keene, weer eens over uit Enge land, kwam tegen Van Wijgerden niet verder dan remise; evenals Euwe, Van Baarle en Kerkhoff tegen resp. Hofland, Koevermans en Den Ouden. Vosselman en Frit- schy wonnen voor Charlois, maar winstpartijen van Westerveld, Van Dop (zijn achtste) en van de beide Belgen Boey en Roose deden toch Rotterdam winnen. Ad van den Berg opende de score in het duel Philidor/Leiden-Utrecht met een fraaie winstpartij. Hij ver overde stormenderhand de dame van zijn opponent: 1-0. Van Maaren en Van der Linde waagden zich niet aan een dans op het slappe koord en dus werd het een vreedzame remi se: 1 Va-Va. Brinkers dacht materiaal te winnen, maar het werd verlies: lVx-lVa. Van Reek stond na een openingsfoutje positioneel slecht, maar een bok, geschoten door zijn tegenstander, betekende winst en "2Va-lVa. Het organiseren van zijn verdediging kostte Theo Piket zo veel tijd, dat hij tenslotte in een overigens minstens gelijke stand door zijn vlag ging: 2Va-2Va. Zijn broer Joop boekte eindelijk eens een echte winstpartij: schijnoffers en schijnaanvallen leverden hem een gewonnen eindspel op: Na een paar foutjes werd Van Halderen door Ed Spanjaard van het bord ge zet 3V2-3V2. Bakker wikkelde zijn prachtstand maar matig af: remise en 4-4. De Graaff had niet veel moeite om de gewaagde opening van Alexandra van der Mije te weerleggen. Zoals hij het zelf uit drukte: "Eerst terrein winnen en dan langzaam plat schuiven." Daarmee werd de stand 5-4 voor Philidor, en omdat John van der Wiel zijn openingsvoordeel had vergooid, rekende iedereen op 5-5. Met een enorme schwindel in de laatste fase wist John het eindspel „SCHWINDEL"nog te winnen. Eindstand: 6-4 voor Philidor/Lei den. LSG I heeft Moerwijk I na een enerverend duel in klasse IB een 5-5 gelijkspel moeten toestaan. Wi- chers besloot tot herhaling van zet ten en dus V2-V2. Een wat uit vorm ZIJNDE Sikkel liet een vijande lijke pion te ver doorlopen: 1V2-V2. Bakker won wel een pion, maar hij liet zijn partij in remise verzanden: 2-1. Om remise te ontlopen bracht Dobbelaar tegen De Gorter, die 55 minuten te laat was, een viertal pionoffers, maar dat kostte hem de partij: 3-1. Konings speelde weer zijn favoriete spel: op verlies ko men te staan en dan maar afwach ten of de tegenstander alle verdedi gingsfoefjes ziet. Deze taktiek had succes, want Grondijs ging IN VERLÓREN stand door zijn vlag: 3-2. Tolenaar slaagde in tijdnood met een grapje: een vergiftigde pion leverde hem een stuk op: 3-3. Kuijpers werd in tijdnood door een a tempo spelende Rex van Dijken onder de wol gestopt: 4-3. Poelstra haalde wel met een pion dame, maar een eeuwig schaak-grap van zijn opponent betekende remise: 4Va-3V2. Omdat de vlag van zijn tegenstander maar niet wilde val len berustte Mieremet tenslotte in remise: 5-4. Met een gewonnen to reneindspel maakte Noordijk er op de valreep nog een 5-5 gelijkspel Philidor II heeft traditiegetrouw de thuiswedstrijd tegen Den Haag I verloren (4-6), zodat de Leidenaars in de laatste ronde uit tegen Eind hoven II moeten winnen om het vege lijf te redden. Smit, Barkema, Van den Bosch en Berg speelden remise. Stam en Pe ter Gelpke zorgden met twee fraaie aanvalspartijen voor twee punten, maar daarmee waren de nederlagen van Visser, Pols, Van Loon EN Kohlbeck niet te compenseren. Voorschoten I leed in klasse II C een 6V2-3V2 nederlaag tegen kam pioen Het Witte Paard I. Voorscho ten moest drie reserves inschake len. Zij scoorden slechts één punt: Thierry en Steenlage verloren, ter wijl Sluiter met een gedurfd stukof fer fraai won. Bongers, Van Schaik en Brouwer tekenden voor drie re mises. Verder was Both de enige, die daarna nog een vijandelijke ko ning deed sneuvelen, want Huizer, Wise en Thieme moesten hun ko ning omgooien. SPORT LEIDEN - Noordwijk hand haafde zich door een 2-0 over winning op Kozakken Boys samen met DOVO aan de kop van de eerste klasse A van de zaterdagcompetitie. Quick Boys moest door het 2-0 verlies bij DOVO een belangrijke stap terug doen. In de tweede klasse boekte Rijnsburgse Boys een knap gelijkspel bij koploper Barendrecht. Ter Leede won met 2-0 van NEO'25 en Katwijk klopte DOSC met 3-0. Noordwijk-Kozakken Boys 2-0 (1-0) - Noordwijk moest het za terdag voornamelijk hebben van een grote inzet en een ijze ren mentaliteit. De Noord - wijkse treffers vielen beide op uitermate geschikte momen ten. In de beginfase was alleen John van Dijk dicht bij een Noordwijks doelpunt, maar hij verkoos de bal naast de voor Noordwijk verkeerde kant van de paal. te schieten, na een pass van kilometervreter Van Dorp. Hans Westgeest plaatste toch 1-0 achter doelman Ottevanger, Quick Boys machteloos bij DOVO na een van Bröring afkomstige voorzet. Sjaak van Dorp vond een beloning voor zijn inzet in de vorm van een tweede goal. Het talent van Jan Willem Bo- gers droeg verder in niet ge ringe mate bij tot de 2-0 zege. Toen Bogers vlak na de rust drie keer achtereen langs vleugel- verdediger Koman was geflitst, vond Boys-trainer De Hoop het welletjes. Er zat voor Koman niets anders meer op dan Bo gers de hand te schudden, toen hij naar de kant werd gehaald. DOVO-Quick Boys 2-0 (0-0) - De Veenendaalse trainer Evert Mür bracht halverwege de tweede helft Aukema en Van Oort in het veld voor Gerritsen en Navest. Die twee frisse spe lers creëerden vrijwel ogen blikkelijk de ruimte die DOVO daarvoor zo ontbeerd had. En het klasseverschil kon ook in goals worden uitgedrukt.'Het doelpunt van de centrale ver dediger Cees Hardeman (af standsschot na een corner) kon nog worden ondergebracht in de categorie toevalstreffers: de 2-0 die Wormgoor even later via de handen van doelman Schaap inkopte was het gevolg van een vloeiende aanval. Het waren bijna de enige Veenendaalse ac ties die bewondering afdwon gen, maar dat was nog altijd veel meer dan wat Quick Boys presteerde. Alleen Teun v.d. Plas, met een omhaaltje op de lat, en Arie Haasnoot, met een kopbal konden voor enig ge vaar zorgen. LEIDEN - In groep A van de Leids/Goudse afdelingscom petitie lijkt koploper VTL van slag. Werd vorige week al de eerste nederlaag (tegen Nieuwerkerk, 1-2) geïncasseerd, nu kwamen de Leidenaars niet verder dan een doelpuntloos gelijkspel tegen Leidse Boys. In dit duel werd topscorer Vic Boutier wegens aanmerkingen op de leiding van het veld gezonden. In groep B kwamen SJZ en Kickers '69 na een spannend duel tot een 3-3 deling. Overigens werden in to taal vijf wedstrijden afgelast. Stompwljkse Boys - KBV 2-1 (0-1) Een aantrekkelijke wedstrijd, waarin Wim Luiten in de aanvan gsfase voor Stompwijkse Boys een fraaie schietkans miste. Na 27 mi nuten opende Henk Krouwel voor KRV de score (0-1). De Stompwij- kers oefenden na dit doelpunt ge weldige pressie uit op het Kat- wijkse doel. Pas 17 minuten na de rust leverde dit resultaat op, toen Wim Luiten de gelijkmaker produ ceerde. Na een half uur werd het zelfs 2-1 door Theo Bos. Dezelfde speler schoot daarna nog eens tegen het Katwijkse houtwerk. VTL - Leidse Boys 0-0 Opnieuw een tegenvallend resul taat voor VTL. De lijstaanvoerders werden geconfronteerd met een consequente mandekking, waar door de afspeelmogelijkheden be perkt waren. Vooral topscorer Vic Boutier en Jan Heshusius werden constant door Koos Tuinhoff en Jan Krant bewaakt. Dit laatste riep vooral bij Boutier de nodige irrita ties op. Hij ging zich met de leiding van arbiter Van Rossum bemoeien, wat uiteindelijk leidde tot het weg zenden van Boutier. Voordien had de VTL-spits trouwens toch een ongelukkige wedstrijd gespeeld, want hij miste zowel in de eerste als tweede helft enkele doelrijpe kan sen. Leidse Boys, dat in dit duel tot Dirk Maassen van de Brink komt goed voor de dag in Hamburg LEIDEN - Leidenaar Dirk Maassen van de Brink is zaterdag goed voor de dag gekomen tijdens een inter nationale snelwandel-wedstrijd over 20 kilometer in het Westduitse Hamburg. Van de 31 gestarte wan delaars legde de AV Holland-atleet beslag op een 12de plaats in 1 uur 48 minuten en 4 seconden. Het koude weer en het zware par cours (met twaalf keer een lastige klim) snelle tijden in de weg. Win naar Hannes Koch uit Hildesheim moest met 1.39.17 genoegen ne- Maassen van de Brink toonde zich in Hamburg de beste Nederlander. welgeteld één goed schot (van Riny van Veen) kwam, bereikte uiteinde lijk met inzet van man en macht de 0-0 deling. WOA-Soccer Boys 2-0 (1-0) WOA profiteerde vooral voor rust van het windvoordeel. Na 20 minu ten stuitte de bal na een corner van Jan van Zoen nog via de onderkant van de lat het veld weer in, maar kort hierop profiteerde Paul v.d. Post van slecht wegwerken van de Bleiswijkse defensie (1-0). Na rust werd WOA in de defensie gedrukt. Tegendoelpunten behoefden de mannen uit Oud Ade echter niet te incasseren, omdat de juiste afwer king by de Bleiswijkers ontbrak. Dammie v.d. Poel mocht WOA drie minuten voor tijd van elf meter zelfs naar een 2-0 overwinning schieten. VNA-RVS (R) 2-3 (2-3) Een matige wedstrijd. Na 10 minu ten gaf Jan Honsbeek VNA een 1-0 voorsprong, toen hij een voorzet van Jan Wansink benutte. Tien mi nuten later was de stand alweer ge lijk. De Reeuwijkers zouden zelfs naar 1-3 uitlopen, waarna Hons beek voor een 2-3 ruststand zorgde. Na de pauze viel er voor de toe schouwers weinig meer te genie ten. SJZ-Klckers'69 3-3 (1-1) Een ongemeen attractief duel, waarbij het venijn in de staart zat. Na 2 minuten bezorgde Jan v.d. Voort Kickers de leiding, toen hi] gebruik maakte van een misver stand tussen SJZ-doelman Am- merlaan en verdediger Van Kem pen. Na 16 minuten bracht Theo van Klink met een hard schot de partijen op gelijke voet. Na rust werd invaller Sjaak van Slinger land (voor Kees Lelieveld) binnen de beruchte lijnen onderuit ge haald. Van Slingerland benutte de penalty zelf, (2-1). Een vrije schop van Gerrit Wit, die werd verlengd door Harrie Verhaar betekende de gelijkmaker, waarna Theo van Klink 2 minuten voor tijd voor 3-2 zorgde. In de laatste minuut trok Leo van Velzen de zaken voor Kic kers verdiend recht. Floreant-Weterlngse Boys 0-1 (0-0) In deze niet beste wedstrijd wogen de partijen voor rust aardig tegen elkaar op. Na de pauze ging Flo- reant sterk op de aanval spelen, waarbij de eigen defensie echter schromelijk verwaarloosd werd. Tien minuten voor tijd schonk Al- bert Bolle na een snelle uitval Wete- ringse Boys de zege. Nicolaas Boys-Unitas Leiden 2-0 (0-0) Een technisch beter spelend Nico laas Boys heeft Unitas (L) naar een verdiende nederlaag gespeeld. We liswaar kreeg Arthur Koet voor rust een goede mogelijkheid de score te openen, maar nadien gaven de Nieuwveners geen kans meer weg. Tien minuten na rust opende Nico laas Boys de score, welke stand een minuut voor tijd werd uitgebouwd tot 2-0. Het kampioensteam Rolf Groen, Hans Vodegel, Ron Groen en Casper Brussee. DEN BOSCH - In de volley- balcmietitie be aaide Gemini/K een verdiende 1-3 zege op VCH. De Bosschenaren staan welis waar nog derde op de ranglijst, maar voelen de adem van Ge- mini nu in de nek. De Voorscho- tense ploeg heeft nog een thuiswedstrijd tegen dit team tegoed dus kan die derde plaats nog veroveren. Gemini 2 KZOU BIJ EEN OVERWINNING OP Edam veilig zijn eri hoewel de wedstrijd met de nodige vrees tegemoet was gezien bracht Gemini het karwei tot een goed einde. Met slechts één spelver deler won Gemini in Edam met 1-3. Novo eindelijk indelijk weer eens compleet en wat dat bete kent onvervond VC Otte. Slechts veertig minuten had Novo nodig om de drie drei van de ranglijst te verslaan: 3-0. Om niet te degraderen moeten de Noordwijkers ook zaterdag winnen. Gezien de vorm moet dat kunnen lukken. Bij de dames werd de sub topper Gemini-Novo gespeeld. Gemini, dat toch al niet zo best in zijn dames zit, zag Maria Wuisman met een enkelbles sure wegvallen, maar won de sondanks met 3-1. Hierdoor handhaafden de Voorschoten- sen zich op de tweede plaats en kunnen zij zich gaan opmaken voor de promotiewedstrijden voor een plaats in de eerste divi sie. Leython werd thuis tegen To- negido sterk benadeeld door de arbiter. De Leidse dames hiel den dan ook slechts één puntje aan deze wedstrijd over. Gemi ni/K 2 hield koploper Ovra, dat aan één punt genoeg had om kampioen te worden, één -e-en set in spanning. Na 17-15 gaf Gemini zich vrij snel gewonnen en verloor met 3-1. In de promotieklasse heren was Donar vorige week al kampioen geworden, maar desalniettemin kwam de kersverse derde divi sionist gemotiveerd binnen de lijnen voor het prestige-duel met de nummer twee, Leyton 1. Voor veel publiek barstte Do- nar overdonderend los, maar na 15-1 en 15-8 liet de ploeg de teu gels vieren, Leython greep zijn kans en sloeg venijnig terug met 15-11 en 15-5. In de beslis sende set ging het op tot gelijk 10-10, maar door enkele servi ces seervices van Ron Groen greep de kampioen met 15-10 tenslotte de zege. Daarna volgde een drukke receptie in de kantine van de Vijf Meihal waarop onder andere het woord werd gevoerd door competietie- leider Spoormakers. Leython 2 maakte er in de wed strijd wedstrijk voor de promo tieklasse nog een vijf-setter van. Punch trok trik aan het langste eind, maar door dat ene punt be landde GVC toch op de laatste plaats. LUVS liet een slechte indruk achter door te verliezen van het veel zwakkere Zovoc. Bij de dames won Leython 3 het belangrijke duel tegen Novo 2 met ruime cijfers. Novo 2 speelde een uitermate zwakke wedstrijd. Leython 2 verloor van Jodan Boys met 3-0 en LUVS bleef met 3-2 net aan de baas over het tegen degradatie vechtende Zevenklappers. In de eerste klasse dames won Leython 4 verrassend van Orion en pakte het vijfde team van Leython Gemini 4 moeiteloos in. Bij de heren degradeert Leython 3 na het verlies bij Orion. S'70 stelde zich door een gelijkspel tegen WVC in veiligheid. Inzet Randstac beloond tegen Hoekse Boys: 2-0 VOORSCHOTEN - Een met veel inzet spelend Randstad Sport heeft Hoekse Boys zaterdag met een 2-0 nederlaag naar huis gestuurd. (2-0). In het eerste part moest Randstad tegen de harde wind optornen. Hoekse Boys verkreeg met de steun van de wind een groot over wicht maar slaagde er niet in dit in treffers uit te drukken. Na de rust kreeg Randstad het voordeel van de wind. Vanaf de aftrap sneed een Randstad-aanval door de Hoekse verdediging en Hans Toor knalde in. (1-0). Kort hierop bracht Joop Weyenberg de stand met eenfraai schot op 2-0. Hoekse Boys begon nu hevig aan te dringen maar de solide Randstad verdediging met routi niers Ger Teske en Henk van Kla veren aan het hoofd wist alle gevaar tijdig in te dammen. Onderlinge wedstrijden Victorie LEIDEN - De Leidse gymnastiek vereniging "Victorie" heeft afgelo pen vrijdag en zaterdag onderlinge turnwedstrijden voor alle catego rieën georganiseerd. Dit leverde vrijdag de volgende winnaressen op: 8-9 jarigen: Margo van Velzen; 10-12 jarigen: Els van een fraai 13-15 jarigen C: Jolanda Borreman; 13-15 jarigen B: Paula Sanders; 13-15 ja rigen A Letty v.d. Linden en 13-15. jarigen keur Lisette Jansen. Bij de dames werd Annet Stevens winna res van de C-afdeling, terwijl Ma rian Staats en Do Witteman de prij zen bij respectievelijk de B en A-categorie wegsleepten. Zaterdag won Petra Heikoop de behendigheidswedstrijden in de categorie 6 en 7-jangen, terwijl Astrid Bottenberg in de 8 en 9-jarigen groep triomfeerde. Lon- neke Jansen was bij de 10 tot 12- jarigen het meest succesvol. Bij de toestelwedstrijden wonnen Leonie van Tienen (6 en 7-jarigen), Astrid Aarts (bij 8 en 9-jarigen B), Liesbeth Sanders (10 tot 12-jarigen B) en Be- rnadette Kodoos (10 tot 12-jarigen LEIDEN - Bij het streven om nog wat te klimmen op de ranglijst van de waterpolohoofdklasse heeft De Zijl/LGB zaterdagavond in De Zijl niet veel tegenwerking gehad van PSV. De rood-witten wonnen probleemloos met 8-2 en passeerden daardoor VZC/Rit- meester. Welk droombeeld LZ'86 najoeg toen het koploper AZC in eigen bad met aanvallend spel te gemoet trad is niet duidelijk, maar de rekening die de Leide naars kregen gepresenteerd was gepeperd. AZC won met gigan tisch verschil: 18-5. Er is een fase van dit waterpolosei- zoen geweest waarin De Zijl/LGB zo'n tien wedstrijden lang niet tot een overwinning kon komen, maar de goede competi tiestart en de gunstige resultaten van de laatste weken hebben er voor gezorgd dat de rood-witten nu op een score van 50% zijn uit gekomen. In de twee wedstrijden die na Pasen nog gespeeld wor den (tegen De Meeuwen en Z wemlust) moeten zij in staat zijn dat percentage op z'n minst te handhaven. De wedstrijd De Zijl/LGB-PSV viel vooral in de eerste twee pe rioden tegen. De ploeg uit Eind hoven heeft sinds het eerste tref fen tussen de beide ploegen nogal wat veranderingen ondergaan. PSV-topscorer Rob van den Hoogenband ontbrak wegens een blessure, terwijl Wim Mulder en de aanvallend sterke Ben van Esch gepasseerd waren (coach Peter v.d. Biggelaan "Ze passen niet meer in ons spel"). Gevolg was dat de PSV-aanval zo gevaar lijk was als een schoothondje. Henny Hensing kon wel be- schikken over z'n volledige selec tie, maar zette ook wat jeugdspe lers In zodat die ervaring op kon den doen. Bij de openingstreffer had De Zijl/LGB wat geluk nodig, want scheidsrechter Van der Spoel zag niet dat de bal geheel onder water verdween voordat Albert Spijker scoorde. De thuisploeg was veel en veel sterker, maar maakte het voor het PSV-doel zo vol, dat er maar weinig doelrijpe kansen konden ontstaan. Nadat Alex van Belkum de stand op 2-0 had ge bracht, kreeg Eindhovenaar Klaas v.d. Bosch een droomkans, maar vrij voor Theo Uittenhout faalde hij. In de tweede periode maakte de zelfde V.d. Bosch er toch 2-1 van, maar dat gebeurde toen zijn naamgenoot Ton van De De Zijl/LGB voor een minuut op de kant zat. De thuisploeg nam weer afstand via Paul Belt, die keeper Stins vanuit de hoek passeerde. Door meer te bewegen creëerden de rood-witten in de tweede helft van de wedstrijd een groter aan tal kansen. Door man-meer doel punten van Frits Welling en Al- bert Spijker en een reprise van Frits Welling werd het 6-1, en in de laatste minuut werden nog drie goals aan het totaal toege voegd: 7-1 Paul Belt, 7-2 Kees van Gemert en 8-2 Leo Onderwater. LZ'86 moest naar Alphen zonder de grieperige Fried Elzenga, en dat bleek in verdedigend opzicht een flinke handicap. Aanvankelijk was het krachtsverschil klein en de Leidenaars namen zelfs voor korte tijd de leiding, maar na de gelijkmaker van Buunk bleek al gauw dat LZ veel te agressief speelde. De Leidenaars schenen alleen maar te denken aan scoren. Na elke tegentreffer stormden ze weer onvervaard op het doel van Ronald Meyer af. De passes wa ren echter vaak onzuiver en de reacties bij balverlies traag, wat door het voortreffelijk op de "break" spelende AZC genade loos werd uitgebuit. Keer op keer wist de thuisploeg door snel uitzwemmen een man vrij te spelen en de afwerking was meestal perfect. Al in het eerste part brachten zo Buunk (2x), Noordergraaf en V.d. Akker de stand op 4-1Alleen in het tweede kwart volgde LZ'86 een behou dende tactiek en dat kwam me teen in de score tot uiting: AZC won deze periode met slechts 3-2, zodat halverwege de stand 7-3 Maar in het derde en vierde kwart was bij LZ alle bezinning ver dwenen en het in blakende vorm verkerende AZC scoorde er lus tig op los. Pas bij 18-5 was voor LZ'86 de beproeving voorbij. Nu kan ter verontschuldiging van de Leidenaars nog wel worden aangevoerd dat scheidsrechter Hartel het af en toe wel bar maak te. Zoals de meeste waterpolo- arbiters bleek hij niet opgewas sen tegen de druk van de fel chauvinistische AZC-supporters. Dat had ondermeer tot gevolg dat de zware straffen voor LZ (drie strafworpen, zeven strafminuten) wat vreemd afstaken bij die voor AZC (één strafminuut). Voor AZC scoorden Buunk (4x), Keman (4x), van de Akker (4x), Noordergraaf (2x), Van der Broek (2x), De Hey en Stroboer; voor LZ'86: Jan van Duuren (2x), Aad van Mil, Jan de Graaf en Rudy Musse.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 17