COMBINE TEGEN PSV Ajax zorgeloos langs Utrecht ^TOtm Spelersraad bedankt voor zo'n eer..." Nico Jansen „Ik kon er echt niks aan doen..." Vrij ^Qijóbercjen apart Eindhovense klaagzang na Feyenoord-zege T>T> KNVB WIL ZWARTKRUIS BEHOUDEN Scorebord Topscorers MAANDAG 4 APRIL 1977 SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT ROTTERDAM - Nico Jansen werd genegeerd. De spits die na het duel in de PSV- kleedkamer ging vragen hoe Jan van Beveren het maakte kreeg van niemand ant woord. De Feyenoorder trok het zich nauwelijks aan, voelde zich ook niet schuldig aan die botsing van zeven minuten na de pauze, waarna Van Be- veren met een lichte hersen- Jan van Beveren ligt na de botsing met Nico Jansen (,Jk kon niets aan doen") kermend op de grotid. De gezichten van Willy va der Kuylen (tweede van luiks) en Poortvliet spreken boekdelen. schudding van het veld ge dragen moest worden. Jansen: "Ik wilde alleen be langstelling tonen, maar als niemand daarop wenst te antwoorden is mij dat ook best. Ik kon er tenslotte ook niks aan doen. Van Beveren deed het zelf. Hij is te bang bij zulke ballen, hij aarzelde en blesseerde zichzelf. Ik heb hem wel geraakt met mijn hoofd, maar ik raakte hem echt niet vol". Van Beveren zelf kon zich niet herinneren wat er gebeurd was ("Ik wist niet eens meer wat de stand was"), Willy v.d. Kerkhof des te beter. "Hij kreeg eeii klap van Nico Jansen. Dat deed hij abso luut niet met zijn hoofd, want hij kon niet meer bij de bal. Jansen springt altijd met zijn hand omhoog naar de bal. Dat deed hij nu weer en met die hand gaf hij een klap. Zoals hij altijd doet Ik kan me de reactie van PSV wel voorstellen. Wij hebben ook wel eens gedacht: wat doen we nog eigenlijk op het veld. Een gedachte die zeker de kop kan opsteken als je schitte rend 2-2 hebt gemaakt en je krijgt dan alsnog een doelpunt om je oren waar een luchtje aanzit. Dat ga je bijna als vanzelf proberen af te reageren op een scheidsrechter of een grensrechter. Je ziet tenslotte ook de premie nog uit je vingers glippen en dan wijsje gemakkelijk een grensrechter aan als defouten- maker. Ik weet niet of hij fout zat bij dat doelpunt van Nico Jansen. PSV protesteerde volgens mij ook niet omdat Jansen buitenspel zou heb ben gestaan, maar Theo de Jong. Dat werd ook in de tv-samenvatting niet duidelijk. Wel duidelijk werd daaruit dat dat doelpunt van Deacy terecht is afgekeurd. Hij had alleen Vos nog voor zich, want Trey- tel was uit zijn doel. Bovendien stond Wellinga er bovenopNeedat was wel degelijk buitenspel. In de tweede helft was de dekking beter verzorgd en toen ging het ook beter. De overwinning was tenslotte dan ook wel verdiend, al kwamen we nog goed weg toen Deacy vlak voor tijd net langs de bal gleed voor open doel. Dat moet de teleurstel ling voor PSV nog groter hebben gemaakt en dan kan ik me best voorstellen dat je zo emotioneel rea geert Overigens was het een erg leuke wedstrijd. Eindelijk Niet met geweldig voetbal, maar er was wel spanning en spektakel. Dat heeft Feyenoord de laatste maanden in de Kuip niet laten zien, vandaar waarschijnlijk dat er maar zo weinig mensen waren gekomen. Jammer, want nu was het allemaal erg leuk. Ook van PSV-kant, al be gonnen wij direct overtuigend. Na die snelle 1-0 hadden we normaal gesproken ook door moeten druk ken, nu het niet ging kwam die 1-1 als een vreselijke tegenvaller. De dekking op het middenveld was daarna niet best, maar dat is een bekend gegevenWij hebben gewoon te aanvallend ingestelde midden velders. ROTTERDAM - PSV riep zich in de Kuip uit tot de meest schlemielige ploeg uit de vaderlandse eredivisie. Het woord is aan middenvelder Willy van der Kerkhof, die een complot had ontdekt. "Er is gewoon een combine ge maakt door de scheidsrechters. Die willen ons in de hoek duwen". Ga maar na. Eerst verspelen we een punt bij Telstar omdat de scheids rechter gewoon door liet spelen toen Van Beveren bij hem ging pro testeren over een handsbal. Dan raken we een punt kwijt bij Twente niet terecht toegekende pauze geschrapt, fundeerd bij een voor Feyenoord voordelige 2-1 stand. De uitblin kende vleugelspeler Deacy had toen gescoord op aangeven van Willy v.d. Kerkhof en Deykers. Die kwartiertje door strafschop en nu gebeurt dit1 Een glaszuivere goal van ons wordt afgekeurd, maar een geheid bui- tenspeldoelpunt van Feyenoord gaat wel door. We hadden eigenlijk met z'n allen moeten opstappen. Gewoon het veld uit moeten lopen. Ik wilde wel, 80 pet van de anderen ook, inclusief de trainer, geloof ik. Zo is er toch geen lol meer aan. Met zulke scheidsrechters zijn we altijd verliezer De beschuldigende klaagzang na Feyenoord - PSV (3-2) kreeg een vervolg. Niet bij trainer Kees Rij vers die zijn mond stijf dicht hield: "Bij mij moeten jullie vandaag niet zijn". Ook niet bij de met een lichte hersenschudding weggedragen Jan van Beveren: 'Tk weet niets meer, ik kan het me niet herinne ren". Wel bij Willy van der Kuylen. De teruggetrokken spelende spits verwoordde het spookbeeld van PSV met exact dezelfde voorbeel den. Zei: "Die derde goal van Feye noord was buitenspel. Jansen scoorde uit eenzelfde situatie als Deacy eerder had gedaan. Maar die goal werd wel afgekeurd. Het lijkt wel of we vogelvrij zijn verklaard. Vooral door de grensrechters". Protest-optocht Op één van die lijnmannen (Van Si- chem) richtte zich een een handvol minuten voor het einde de Eindho vense protest-optocht onder aan voering van de felle broers v.d. Kerkhof. Van Sichem werd minu tenlang aan een verhoor onderwor pen, waarom hij niet had gevlagd bij de totstandkoming van Feye- noords winnende treffer. Theo de Jong, die het eerste schot had ge lost, zou zich al in buitenspelpositie hebben bevonden en als dat dan al niet het geval zou zijn geweest, dan had toch zeker doelpuntenmaker Nico Jansen daar niet "legaal" ge staan. Van Sichem hield echter voet bij stuk en bleef onverstoor baar naar het midden wijzen. Een beslissing waaraan spelleider Wel linga, de invaller voor de door familie-omstandigheden verhin derde Weerink, zich ogenblikkelijk conformeerde. De vraag rees of dat wel juist was. Het probleem spitste zich toe op de vraag of Nico Jansen al buitenspel stond op het moment dat De Jong voor zijn schot aanlegde en of de positie van Jansen daarbij hinder lijk genoemd kon worden. Waarbij dan ook nog meespeelde dat de Feyenoord-spits pas scoorde nadat de bal via invaller-doelman Van Engelen voorizijn voeten was ge stuit. Jansen zelf had (natuurlijk) een oplossing bij de hand. "Stevens stond nog minstens een meter voor me toen De Jong schoot. Dus kon het nooit buitenspel zyn". Heel PSV was (natuurlijk) van me ning dat de 3-2 onverwijld doorge streept diende te worden, maar de woedende belegering van Van Si chem haalde niets uit, waardoor PSV's zelfbeklag een nieuwe im puls kreeg. Basis De basis daarvoor was al eerder ge- vooral Van der Kerkhof zich mateloos kon opwinden. "Want dat doelpunt was wél zuiver. Ik kan het bewijzen ook, want nadat ik voor had gegeven liep Van Deinsen met mij mee naar de achterlijn. Op het moment dat er gescoord werd, sprintte hij gauw terug". Door Paul de Tombe Had PSV reden voor die opwinding of zag de ploeg spoken? De tv- beelden wezen uit dat er op z'in minst sprake was van een randge val (maar Wellinga stond er boven op), en verschaften ook geen duide lijke opheldering over de beslis sende Jansen-goal. Het paste geheel bij de wedstrijd, protesteren want de live-voorstelling van Feye noord - PSV kon chaotisch worden het nadrukkelijkst van alle Feye- ROTTERDAM - De spelersraad van Feyenoord heeft gisteren schrif telijk de samenwerking met het bestuur opgezegd. Directe aanleiding daarvoor was de gang van zaken rond de aanstelling van directeur-in-spé Peter Stephan,een benoeming dievolledig buiten de spelersraad omging Eddy Treytel, Dick Schneider, Nico en Wim Jansen voelden zich als vertegenwoordigers van de spelersgroep daardoor zo gepasseerd, dat zij het bestuur in een brief vragen waartoe de spelersraad nu eigen lijk dient. Een maand geleden, zo werd gesteld, was Brox nog voor onbepaalde tijd benoemd. Daarna zou rustig en in overleg bekeken worden, wie als zijn opvolger zou worden aangetrokken. Nu die procedure plotse ling veranderd is, zonder dat de spelers daarvan op de hoogte waren, heeft de spelersraad daaruit consequenties getrokken en de samen werking opgezegd. Al eerder vorige week had Wim Rijsbergen een brief aan het Feyenoord-bestuur gericht. De Leidenaar liet daarin weten dat hij zijn contract niet wenst te verlengen en vroeg om informatie omtrent de hoogte van zijn transferbedragDie kreeg hij niet omdat dat niet de normale gang van zaken is". Rijsbergen: "Ik wil ook niet per se weg, maar ik weet dat ik in het buitenland meer kan verdienen als Feyenoord mij voor een redelijk bedrag laat gaan. Er zijn ook verscheidene clubs die belangstelling voor me hebben maar die gaan natuurlijk niet eerder onderhandelen of de transfersom moet bekend zijn. Daarom heb ik daarnaar ge vraagd want zelf zou ik toch wel willen. Ik zou wel stom zijn als ik het niet probeerdewant ik kan waarschijnlijk in drie seizoenen bij een buitenlandse club verdienen wat ik in zes jaar bij Feyenoord bij elkaar heb gekregen. Het enige knelpunt is de transfersom. Nu we die nóg niet weten moet ik het maar aan Coster overlaten en afwach- De fel betwiste treffer van Nico Jansen in beeld. De Feyenoord-spits deponeert de bal in het door doelman Van Engelen (terugsnellend in het midden), verlaten doel, terwijl Cees Krijgh al met de hand omhoog staat om te genoemd. Chaotisch, zonder echt topvoetbal, maar wel leuk. Er ge beurde gistermiddag tenminste weer eens iets in de Kuip, waar slechts 29.000 kijkers hadden plaats genomen het treffen van de "tele- urgestelden" mee te maken. Problemen Feyenoord strijdend voor de tweede plaats, PSV azend op een plek die recht geeft op Europees bekervoetbal. Twee ploegen met problemen. Bij de Eindhovenaren wil de geblesseerde Edström per se weg (het is voor 90 procent zeker dat hij gaat) en lopen 12 spelerscon tracten af; bij de Rotterdammers heeft Wim Rijsbergen schriftelijk te kennen gegeven dat hij zyn con tract niet wenst te verlengen. Uitgerekend hij manifesteerde zich noorders. Het viel al op tijdens de veelbelovende ouverture toen de voorstopper de zwervende Martin Vreysen 1-0 "aangaf'. Het werd nog duidelijker gedemonstreerd tijdens het mindere, maar boeiende vervolg. Omdat Van der Kuylen wegbleef uit de spits, teneinde aan de mandekking van "de witte" te ontsnappen, kreeg de naar Spanje lonkende voetballer alle gelegen heid zich aanvallend te manifeste ren. Vooral in de fase nadat Van Beveren een snelle knock-out (Nico Jansen) op de doellijn had voorko men en PSV het initiatief had ge nomen. Weliswaar leidde een val van Rijsbergen, "Ik ging door mijn enkels", tot de gelijkmaker van René v.d. Kerkhof, maar zijn re vanche was opmerkelijk. Vlak voor de pauze na een periode van risico loos voetbal stuurde hij via Nico Jansen middenvelder Theo de Jong naar de ietwat fortuinlijke 2-1 Tekort Op dat moment was die Rotter damse voorsprong tegen de ver houding in, omdat PSV lang (maar machteloos) had kunnen domine ren. Voornamelijk omdat Feye- noords middenveld het totaal had laten afweten. Op tempo en in de mandekking veel tekort schoot. De aanvallende gerichtheid van Rijs bergen hield toen ook risico's in omdat zijn plaats niet werd overge nomen, maar de tegenstander kon er bij gebrek aan een echte spits niet van profiteren. Pas toen de taakverdeling op het Rotterdamse middenveld na de pauze beter was geregeld lukte dat (paradoxaal ge noeg) wél. Halverwege het tweede speldeel, overigens matig van kwa liteit, ging Rijsbergen zich bij Deacy ophouden en werd de taak om Van der Kuylen af te stoppen overgedragen aan Martin Vreysen. Feyenoords linkerspits was nog nauwelijks aan zijn nieuwe op dracht gewend, of Van der Kuylen had 2-2 al binnengekopt. Een tref fer die na de tumultueuze gebeur tenissen van de tweede rondgang (het vertrek van Van Beveren per brancard, de afgekeurde Deacy- treffer, de dotjes van mogelijkhe den voor Rijsbergen en v.d. Kerk hof) een uiteindelijk deling waar schijnlijk maakte. Tot de apotheose kwam met de fel betwiste treffer van Nico Jansen, waarna PSV se rieus overwoog met het hele elftal van het veld te stappen. Willy v.d. Kerkhof: "En dat gebeurt nog een keer, want met zulke scheidsrechters zijn we altijd ver liezer ZEIST - De KNVB gaat driftige pogingen in het werk stellen om Jan Zwartkruis te behouden als coach van het Nederlands elftal. Het bondsbestuur had daar za terdag erg weinig tijd voor nodig om tot die beslissing te komen, maar Jacques Hogewoning, de voorzitter van de sectie betaald voetbal verklaarde dat er nog wel de nodige problemen moeten worden opgelost. "Zwartkruis is 52 jaar en kan over drie jaar met pensioen bij de luchtmacht. Het is onmogelijk voor de KNVB die pensioenrech ten bij wijze van spreken af te ko pen. Dat zou een astronomisch bedrag worden. We zullen met defensie dus tot een schikking moeten komen". De clubs, die spelers aan het Neder lands elftal afstaan krijgen voort aan 2500 gulden per wedstrijd per speler (was 1000 gulden). Mr. Hogewoning zei dat er op het ogenblik geen enkele aanleiding is om van deelneming aan de we reldkampioenschappen in Ar gentinië af te zien. "Maar we hou den de ontwikkelingen wel in de gaten en laten de spelers uiter aard vrij in hun keuze al dan niet mee te gaan". EREDIVISIE Telstar-Sparta Amsterdam-Haarlem Utrecht-Ajax E Ind hover»-VW Feyenoord-PSV Roda JC-AZ'67 NEC-G raafschap Twente-NAC Eagles-Den Haag 1-0 Ajax Feyenoord AZ'67 PSV Roda JC Utrecht Sparta NAC FC Twente Den Haag GA Eagles NEC Telstar Haarlem FC VW Eindhoven Amsterdam Graafschap 28 20 28 16 28 15 28 15 28 14 28 14 3 45 51-19 3 41 61-27 6 37 65-25 6 37 54-29 7 35 45-28 10 32 50-50 28 10 10 8 30 41-42 28 10 8 10 28 36-47 28 9 8 11 26 36-33 28 8 9 11 25 41-38 28 7 10 11 24 32-51 28 6 10 12 22 38-39 28 6 10 12 22 32-48* 28 7 7 14 21 26-41 28 6 9 13 21 29-48 28 5 11 12 21 23-52 28 5 10 13 20 29-48 28 4 9 15 17 24-48 Geels maakt reputatie waar met twee schitterende acties EERSTE DIVISIE Veendam-PEC Volendam-Vitesse Den Bosch-Excelsior Amersfoort-Dordrecht Helmond-Vlaardingen Wagen ingen-MW Willem II-Heracles Heerenveen-Groningen FSC-SW PECZwoUe 27 15 10 Vitesse 26 17 4 MW Wageningen Excelsior Volendam UTRECHT - De surprise die de spanning in de eredivisie terug had kunnen brengen, bleef uit. In Utrecht wandelde Ajax zorgeloos hadden gezegevierd, en dat zijn ploeg daarom aanvankelijk een wat afwachtende houding had aangenomen. over FC Utrecht heen en de 0-2 Maar dat betekende allemaal wel nederlaag was slechts zwakke afspiegeling van het krachtsverschil. Want dit FC Utrecht liet zich voor rust gewil lig inpakken door de Amster dammers en zag vervolgens na rust wat apatisch toe hoe Ruud Geels via twee schitterende ac ties zijn naam als topscorer weer eens waar maakte. Twee schitterende acties. En daar mee is eigenlijk wel al het-posi tieve van deze match genoemd. Natuurlijk had coach Ivic na af loop gelijk toen hij stelde met het dat de toeschouwers - een uitver kocht stadion - voor rust van ver veling bijna in slaap sukkelden. Op het zware drassige veld, slaagde FC Utrecht er nimmer in de Amsterdammers echt onder druk te zetten. En de schaarse kansen die er kwamen waren voor Ajacieden. Zo kopte Zuid- ema een bal recht in de handen van Istatov, knalde de ijverige Ling net naast en haakte Oostrom wel degelijk Arnesen binnen de lijnen maar arbiter Derks wuif de alle protesten weg. resultaat dik tevreden te zijn. Na- Na rust plotseling wel wat actie i tuurlijk kon hij er op wijzen dat Ajax indertijd in de beker door FC Utrecht was weggespeeld, dat in de competitie alleen Roda en Feyenoord in de Galgenwaard het spelbeeld, dankzij FC Utrecht dat een wanhoopsoffensieve be gon dat echter snel smoorde toen Ajax plotseling alle ruimte voor de counter kreeg en Geels zijn eerste doelpunt mocht maken. Dankzij in eerste instantie de goede storende Ling die de bal aan Zuidema toereikte. Op diens dieptepass maakte Van Maurik te laat de stap naar voren, zag Geels langs hem flitsen en beheerst scoren. Ook bij die achterstand durfde FC Utrecht niet frank en vrij in de aanval te gaan. Waarna Geels van den Deen Lerby - inge vallen voor Arnesen - tien minu ten voor tijd opnieuw een diepte pass kreeg, zeer behendig de bal over Istatov heen lobte en met bal en Oostrom het doel induikelde (0-2). En Ajax geen zware uitwedstrijden meer heeft in deze competitie. Vandaar dat, nu Notten volgende week zijn opwachting weer maakt, de sleutelwedstrijd tegen Feyenoord op 4 april volgens Ivic, met vertrouwen tegemoet kan worden gezien. 3-1 27 15 10 2 40 41-20 26 17 4 5 38 58-25 28 16 6 6 38 61-27 27 13 8 6 34 47-35 27 12 10 5 34 42-30 28 12 9 7 33 44-37 FC Groningen 27 10 10 7 30 34-30 Fortuna SC 28 11 7 10 29 45-40 27 10 8 9 28 40-38 27 10 7 10 27 30-38 27 10 6 11 26 29-32 28 8 10 10 26 40-40 27 8 8 11 24 30-35 28 7 10 11 24 36-40 Helmond Sp. 29 7 10 12 24 31-42 Amersfoort 27 8 4 15 20 25-17 Dordrecht 26 5 7 14 17 22-42 6 15 16 21-40 6 20 10 24-62 26 5 Ruud Geels bezig aan één van zijn twee schitterende acties. De Ajacied heeft eerst doelman Istatov gepasseerd en kopt de bal vervolgens in het lege Utrecht-doel. 1. Geels (Ajax)29 2. Kist (AZ'67)23 3. Nico Jansen (Feyenoord) en Van der Kuylen (PSV) 21 ZAALVOETBAL - Vanavond staat er voor de hoofdklasse zaalvoetbal een uiterst belangrijk degradatie duel op het programma. Om 22 uur treden v.d. Plas en De Tegelhandel in sporthal Cleijn Duijn tegen el kaar aan. Het duel wordt geleid door arbiter v.d. Leek.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13