Dertig 'terroristen' opgepakt in Zweden Gandhi Indira's inspireert opvolgers Strijd Rhodesië steeds bloediger Turkse premier bij omkoping betrokken? CONGRES BRAZILIË ONTBONDEN Directie dreigt met van werf als acties sluiting doorgaan Stakingen Barcelona Zuid-Afrika 'Toenemend oorlogs gevaar' Z,AliLKUAU 2 APRIL 1977 IHHH Tl |T PAGINA 9 SALISBURY - De vredeskansen in Rhodesië lijken verder weg dan ooit nu hget blanke regime van het Smith zijn toch al onverzettelijke houding nog heeft verhard. Smith deed eerv. belangrijke stap terug door aan zijn bereidheid om de macht over te dragen aan de zwarte meerderheid de voorwaarde te ver binden dat dan eerst de betrokken' partijen het eens moeten worden over de vorming van een tussen- regering. Daarmee haalde de blanke leider de hoeksteen uit onder het vredesplan van Kissinger. Die immers ging uit van een zwart meerderheidsbe wind binnen twee jaar zonder voorwaarden vooraf. In september was ook Smith daarmee akkoord gegaan. Na de mislukking van de conferen tie te Genève - volgens Smith de schuld van de nationalisten die zich niet aan Kissingers plannen wilden houden - zei Smith steeds dat hij wél op de weg zou doorgaan die de Amerikanen en Britten hadden aangegeven. Zijn laatste manoeu vre duidt echter op het tegendeel. Kennelijk heeft hij zijn bereidheid om met de nationalisten tot een ak koord te komen verloren of gelooft hij er niet meer in. Uiteraard reageerden de zwarte leiders totaal afwijzend op Smith' nieuwste voorwaarde. En de verlie scijfers wijzen erop dat de guerrilla inderdaad wordt opgevoerci, zoals Joshua Nkomo aankondigde. Nkomo, die samen met Robert Moegabe het Vaderlandslievend Front leidt, bereidt zich er fanatiek op voor dat hij Smith op het slag veld de overwinning zal moeten af dwingen. Zijn ronselaars in Rhode sië en Zuid-Afrika leggen grote ij ver aan de dag om nieuwe aanhan gers te winnen voor de ZAPU, de Afrikaanse Volksunie voor Zim- babwa. Tijdens het bezoek van Podgorny aan Zambia mocht Nkomo bij hem een boodschappenlijst indienen voor de modernste wapens en de Russische president beloofde niet alleen hem politieke en militaire steun, maar ook de Zuidwestafri- kaanse verzetsorganisatie SWAPO en het Afrikaans Nationaal Con gres, dat ondergronds actief is in Zuid-Afrika. Het laatste uur heeft geslagen voor het racisme en kolo nialisme, zo beloofde Podgorny. Deze communistische hulpverle ning baart Smith en Vorster grote zorgen. Pretoria voerde deze week zijn defensiebegroting flink op (met twintig procent) en in Kaap stad ontmoetten de twee elkaar voor topoverleg. Voor Ian Smith is het van levensbe lang om zich te verzekeren van mi litaire steun uit Zuid-Afrika. De re publiek is nu niet meer actief be trokken bij de oorlog in het buur land, maar zij onthoudt zich wel van maatregelen die de Rhodesiërs zouden kunnen hinderen bij hun militaire operaties. Zo weerstaat Vorster de internatio nale druk om sancties toe te passen en laat hij oogluikend toe dat hon derden landgenoten als vrijwilli gers in het Rhodesisische leger dienen. Voor Smith is dit een be moedigend teken en hij vertrouwt er daarom op, dat Zuid-Afrika bij stand zal verlenen als Mozambique tot een aanval zou overgaan. In eigen land kampt Smith met steeds meer moeilijkheden. De escalerende oorlog legt zware las ten op de economie, die met name drukken op de slinkende blanke gemeenschap van nu nog 230.000 zielen, maandelijks lopen er meer dan duizend weg, maar, zegt Smith, "aan verraders hebben wij toch niets". Een ernstiger gevaar voor hem is de rebellie van de rechtervleugel in zijn Rhodesische Front Partij, die niets moet hebben van toenadering tot de zwarten. Het ondermijnt niet alleen zijn positie in zijn eigen par tij, het blokkeert ook de weg naar een oplossing. Want Smith mag dan met Nkomo en Moegabe geen za ken willen doen, anders ligt dat met Abel Moezorewa, de bisschop met veel aanhangers maar zonder troe- Door drs. Fred de Bruin pen. Eerder al had de blanke pre mier de gedachte geopperd om een referendum te houden. Dan zou wel duidelijk worden wie van de drie nationalisten de grootste aanhang heeft. De zwarte radicalen willen er niets van weten. In hun ogen kunnen verkiezingen in Rhodesië onder de huidige omstandigheden nooit eer lijk zijn. En zelfs Moezorewa rea geerde koel. Hij zou dan weliswaar kunnen aantonen dat hij een grote aanhang heeft, maar tegelijkertijd zou hij, door met Smith samen te werken, zijn laatste restje aanzien in zwart Afrika op het spel zetten. Volgende week vertrekt de nieuwe Britse minister van buitenlandse zaken David Owen (de opvolger van de overleden Anthony Cros- land) naar zuidelijk Afrika om een nieuw Brits-Amerikaans initiatief voor Rhodesië te slijten aan de pre sidenten van de "frontlijnstaten", de nationalisten en de blanke lei ders. Waarnemers slaan zijn kansen niet hoog aan; de mislukking van de vredesbesprekingen in Genéve onder leiding van de Britse diplo maat Ivor Richard ligt nog te vers in het geheugen. Maar als ook dit in itiatief mislukt, dan lijkt wapenge weld op grote schaal de enige mo gelijkheid om Rhodesië in de zwarte staat Zimbabwe te verande- De strijd om de macht in Rhodesië wordt steeds bloediger. In maart is er volgens het Rhodesische leger een record aantal van 142 zwarte 'ajl Smith guerrilleros gedood. houding verhard - Grootscheepse actie in Stockholm STOCKHOLM (UPI/RTR/DPA) - De Zweedse politie heeft gisteren ongeveer 30 mensen opgepakt die verdacht worden van het beramen van terroristische acties tegen "Zweedse belangen". Dit is bekendgemaakt door een woordvoerder van het Zweedse ministerie van Buitenlandse Zaken. Van de upgepakten zijn er inmiddels elf onder arrest geplaatst. Eén van de verdachten is volgens de woordvoerder de Westduitser Norbert Erich Kroecher, die lid is van de West- duitse beweging van de Tweede Juni. Deze beweging ontvoerde in 1975 de Westberlijnse politicus Peter Lorenz. In welingelichte kringen werd gis- wapens, munitie, gasmaskers, een teren gezegd dat ongeveer 100 radiozender en een groot bedrag zwaar bewapende Zweedse poli- aan geld gevonden zijn. Behalve deze actie zouden ook overvallen op andere woningen en onder meer een radio-winkel in het centrum van Stockholm zijn ver richt: Alle verdachten zijn overgebracht tiemannen een villa hebben be stormd in een buitenwijk van Stockholm. Bij deze actie, die on dersteund werd door traangas, zouden ongeveer 10 mensen opge pakt zijn. Voorts zouden springstof, Lockheed-affaire naar het hoofdbureau van politie in de hoofdstad dat onder zware be waking is geplaatst. Ook de West- duitse ambassade in Stockholm en de Zweedse vertegenwoordigingen in Bonn en Oslo worden extra be waakt. De zr*,?,se woordvoerder deelde Carol Roberts Sk 11 s de uiterst gevoelige apparatuur waarop maandag de "cockpit voice recorders" ANKARA (RTR) - De Turkse par lementscommissie die een onder zoek heeft ingesteld naar de Lockheed-affaire wil dat er een mi litaire strafzaak wordt aangespan nen tegen de stafchef generaal Se- mih Sancar. In verband met de steekpenningen die de Ameri kaanse vliegtuigbouwer ook in Turkije zou hebben betaald, acht de commissie tevens een onderzoek gewenst naar de mogelijke betrok kenheid daarbij van premier Soe- leiman Denirel en minister van de fensie Ferit Melen. Een andere parlementaire onder zoekscommissie bepaalde dat moet worden bezien of Demirel betrok ken is geweest bij mogelijke onre gelmatigheden bij de export van BRASILIA (AP) - De militaire re gering van Brazilië heeft het con gres gisteren tijdelijk opgeschort. De maatregel is kennelijk een ver gelding voor de afwijzing door het congres van een voorgestelde grondwetswijziging voor de her vorming van de rechtspraak. Na een gesprek gisteren tussen president Ernesto Geisel en zijn na tionale veiligheidsraad werd een officiële regeringsverklaring uitge geven waarin gezegd werd dat het congres met tijdelijk reces wordt gestuurd. Hoe lang het reces zal du ren stond niet vermeld. Tijdens het reces kan de president, gebruikmakend van de buitenge wone volmachten onder de zoge naamde institutionele wetten die boven de grondwet staan, het land bij decreet regeren. Dit betekent dat hij de maatregelen die het con gres eerder deze week afwees kan doorvoeren. Hoewel de verklaring geen tijds bestek vermeldde, wordt aange nomen dat het 30 dagen zal duren. Het is de eerste maal sinds 1968 dat het Brazi liaanse congres ppgeschort wordt. dat Westduitse politiefunctio- Stockholm onderweg zijn om te helpen bij de identificatie van de als Kroecher aangemerkte man en een tweede Westduitse ar restant. De Zweedse rijkspolitie heeft de regering gisteravond voorgesteld een aantal "buitenlandse burgers" uit te wijzen in verband met de maatregelen tegen terroristen. Volgens welingelichte kringen be vinden zich onder de opgepakten ook Australiërs en Zuidamerika- WASHINGTON-Dit twee op Tenerife verongelukte Boeings zullen worden afgedraaid. De apparatuur wordt hier gedemonstreerd het National Transportation Safety Board in WashingtonVoor het uitluisteren van de tape zullen drie Nederlandse deskundigen naar Washington vertrekken die de stem van de omgekomen KLM- gezagvoerder Veldhuyzen van Zanten goed kennen. De banden zijn donderdag overgevlogen naar Amerika. meubels. In die zaak zijn ook de ministers van financiën en handel - Yilmaz Ergenekon en Halil Basol - genoemd. Volgens de Lockheed-commissie uit het Turkse parlement moet worden uitgezocht wat er klopt van de bewering dat stafchef generaa Sancar de Lockheed-zaak in de OTRANTO (AFP) - Voor de kust doofpot heeft trachten te stoppen, van het Zuid-Italiaanse Otranto GIFVATEN OPGEVIST met medeweten werking met auditeur-militair. samen- gisteren de bergihg afgerond van hoogste enige honderden vaten gevuld met een uiterst giftige loodverbinding. tot de slotsom ge- De vaten werden vervoerd door het komen, dat Lockheed een grote Joegoslavische vrachtschip Cavtat hoeveelheid „smeergeld" heeft be taald voor de verkoop (in 1975) van /-104 Starfighters aan de Turkse De bergingswerkzaamheden heb- luchtmacht. Deze toestellen den door Italië in licentie gebouwd. Daarenboven, vertelde commissie voorzitter Yilmaz Alparslan, zijn er ook andere onregelmatigheden ben twee dagen geduurd en zijn uitgevoerd met twee speciale vaar tuigen van een Italiaanse oliemaat schappij. De vaten werden stuk voor stuk strafbare feiten gebleken. Het rap- uiterst langzaam opgetakeld port van de Lockheed noemt echter geen genen die het Lockheed-geld zou den hebben aangepakt. i te voorkomen dat zij door plotseling de- drukvermindering zouden barsten na twee jaar lang 90 meter diep on der water te hebben gelegen. ANTWERPEN - De werf van Coc- kerill te Hoboken gaat op 18 april dicht als de 2500 arbeiders hun ac ties tegen de nieuwe cao niet stop pen. Het nabij Antwerpen gelegen bedrijf heeft nog werk tot mei 1978, maar dat weerhoudt de directie niet de poorten nu al te sluiten. Oorzaak zijn allerlei acties tegen de nieuwe cao. Op 18 januari onderte kenden de vakbonden en de werk gevers van Fabrimetal een nieuwe arbeidsovereenkomst. De kaderle den van de bonden hadden zich te voren akkoord verklaard. Maar de arbeiders van de werf hielden een eigen referendum. Zij verwierpen de cao. Volgens Fabri-metal zijn de arbei ders sedert half februari bezig aller lei acties te voeren, zoals korte wer konderbrekingen en langzaam- aan-werken. De werf wijst er op dat ze niet méér loon kan betalen. Vol gens haar beliepen de loonkosten tw*e jaar geleden 35% van de kos ten van een schip en op dit moment 52%. Bovendien moet r reren met Japanse werven die 40 procent goedkoper bouwen. Cockerill zegt door investeringen en eigen participatie in de bouw van schepen het werk op de werf zo lang mogelijk voort te willen zetten. „We zijn daar nog druk mee bezig. Maatregelen als we nu aankondi gen nemen we liever niet. Het is trouwens de eerste keer dat op onze werf de regels niet meer gerespec teerd worden. Toch verdienen de arbeiders hier de hoogste lonen van België, gemiddeld 200 Belgische francs 14) per uur". een miljoen gulden aan prijzen Cycles Peugeot stelde 13 fietsen beschikbaar vöor het Nationaal Fonds „Be ter Leven" Om te trim men of om boodschappen te doen. Voor school, va kantie en werk. Naar keuze een Peugeot dames- of herenfiets met 10 versnel lingen ter waarde van 500,Wordt geleverd via de Peugeot dealer in uw eigen woonplaats. Strikte niet-gebondenheid gepaard aan goede relaties met de drie grote mogendheden en verbetering van de verhouding met Pakistan en Bangladesj zijn de kernpunten van het Indiase buitenlands beleid on der de nieuwe mannen aan het roer van 's wereld volkrijkste democra tie. Dat betekent in grote lijnen voortzetting van de diplomatieke lijn van Indira Gandhi. Op binnenlands terrein staat volle dig herstel van de burgerlijke vrij heden en waarborging daarvan in de toekomst, alsmede een offensief tegen de sociaal-economische pro blemen hoog in het vaandel van de regerende Janata-party en haar bondgenoten. De idealen van wylen Mahatma Gandhi, de „vader" van India - geen familie van Indira - zijn daar bij voor de nieuwe leiders een be langrijke inspiratiebron. „De traumatisehe ervaringen met de noodtoestand" (woorden van in- ui* terimpresident Jatti) wil de nieuwe Indiase regering uitwissen door alle wetten ongedaan te maken die onder de noodtoestand werden aangenomen en die de burgerlijke vrijheden beperkten. De institutionele wetten zijn opge- steld om de regering bijna dictato- riale macht te geven voor de hand having van de politieke stabiliteit, Tr j t de nationale veiligheid en de con- V erOOraeling trole op tegen de regering gerichte Tenslotte wil de regeringscombina- maatregelen en beleid. BARCELONA (AP) - De Spaanse politie heeft gisteren met harde hand een einde gemaakt aan een demonstratie van honderden con structiewerkers, die in het centrum van Barcelona bijeen waren geko men om een verhoging van hun sa laris te eisen. Voor de derde achtereenvolgende dag bleven tussen 62.000 en 90.000 constructiewerkers in staking. Zij weigerden het werk te hervatten voordat tegemoet wordt gekomen aan hun looneisen. Mahatma Gandhi tie het voor de toekomst moeilijker maken om naar het wapen van de noodtoestand te grijpen. Alleen de rechter zou politieke of sociale or ganisaties moeten kunnen verbie den, zo menen premier Desai en de zijnen. President Jatti: „De stem busuitslag was een veroordeling van de willekeur van de uitvoer ende macht, persoonlijkheidscul tus en buitengrond wettelijke TT i machtscentra". Verschuiving De invloed van Mahatma Gandhi op het denken van de nieuwe In diase leiders komt het sterkst naar voren in hun sociaal-economische plannen. Zij citeren een waarschu wing van Gandhi tegen tijdelijke of blijvende toepassing van het wes terse systeem van industrialisatie zonder dat aan te passen aan de toe stand en de eisen van het land. Op grond daarvan zal lijke accentverschuiving; duide- plaats- vïnden in het economisch beleid. Landbouw en lichte industrie zul len de nadruk krijgen in plaats van de zware industrie. Gandhi de „binnen tien jaar" de armoede on der de 650 miljoen Indiërs uit te bannen wil men verwezenlijken door een pakket maatregelen be staande uit ondermeer bevordering van werkgelegenheid, arbeider- smedezeggenschap, minimum- nieuwe machthebbers hebben In- loon, landbouwhervormingen dira Ghandhi en haar Congrespartij de landbouw verwaarloosd. Het uiterst ambitieuze streven prijscontrole ten aanzien van eerste levensbehoeften. „Economische groei moet dienen ter bestrijding van werkloosheid en vermindering van ongelijkheid". Indira Gandhi's opvolgers zijn er zich net als de verslagen premier van bewust dat elk sociaal- economisch plan zal mislukken als de Indiase bevolking blijft groeien met dertien miljoen per jaar. Maar ze hebben ook gezien dat de dwang bij de sterilisatiecampagne Indira Ghandi heeft geruineerd en een ab rupt einde heeft gemaakt aan de naar het scheen veelbelovende po litieke carrière van haar zoon San- jay, die deze week ontslag nam uit de politieke commissie van de Congrespartij. Totaal politiek De Janata en bondgenoten willen daarom de daling van het geboor- tecjfer met even veel nadruk na streven maar elke dwang vermij den. Sterilisatie moet op basis van vrijwilligheid deel van een totaal- politiek van beter onderwijs, ge zondheidszorg, betere voeding, verbetering van de positie van de vrouw en verhoging van de leven sstandaard. Veel deskundigen zijn het er immers over eens dat verbe tering van levefomstandigheden een van de beste voorbehoedmid delen is. Het deze week door minister van buitenlandse zaken Atal Bihari Vjypayez aangegeven buitenlands beleid zal waarschijnlijk, al zei hij dat niet, enige toenadering tot de Verenigde Staten te zien geven, zoals ook de laatste tijd onder In dira al merkbaar was. De goede verhouding met Rusland, onder meer vastgelegd in het vriend schapsverdrag van 1971, zal blijven bestaan. De Russen hadden zonder twijfel liever Indira Gandhi zien winnen, die ze tijdens de verkie zingscampagne en de noodtoe stand onverholen hebben ge steund. Maar de Russen zullen het wel uit hun hoofd laten om de nieuwe leiders, niet zo lang geleden door de Russische pers als een „rechtse club" afgedaan, tegen zich in te nemen. In de voortdurende strijd om invloedssferen tussen Rusland en China willen de Russen deze belangrijke bondgenoot te vriend houden, vooral ook gezien het grote strategische belang dat zij hechten aan de Indische Oceaan. China, waarmee in april vorig jaur diplomatieke betrekkingen wer den aangeknoopt, juichte echter deze week Indira Gandhi's neder laag toe als een „klap voor de Rus sische expansiedrift", door Lodewijk Bronsdijk PRETORIA - De Zuidafri- kaanse regering gaat de dienstplicht met een jaar verlengen tot ttwee jaar, met het oog op "het toenemend oorlogsgevaar", zo staat in een witboek dat minister van Defensie Pieter Botha heeft gepubliceerd. Zuid- Afrika moet een "totale na tionale strategie" ontwikke len, omdat "we ons in oorlog bevinden, of we dat feit on der ogen zien of niet", aldus Botha. Hij verwacnt een uitbreiding van de guerrilla in Zuidwestafrika (Namibië) naar Transvaal en Natal. Het witboek vermeldt voorts dat de Zuidafrikaanse luchtmacht slag vaardiger is geworden door inge bruikneming van nieuwe ge vechtsvliegtuigen. Voorts is be gonnen met de serieproduktie van een in Zuid-Afrika ontwikkelde ra ket. De vloot zal met meer onder zeeboten en korvetten worden ver sterkt. "Het toenemend aantal pro-Sowjet-regeringen" in zuide lijk Afrika zal de veiligheid van Zuid-Afrika nadelig beïnvloeden", aldus Botha. Volgens het tegen de regering ge richte Instituut voor Rassenver houdingen worden momenteel 471 personen vastgehouden op grond van veiligheidswetten volgens welke personen zonder proces kunnen worden vastgehouden. In een document van 75 bladzijden over de toepassing van Zuidafri kaanse veiligheidswetten noemde het instituut gisteren de namen van de gevangenen. Het rapport legt er de nadruk op dat "de autoriteiten niet verplicht zijn bijzonderheden te geven omtrent de identiteit van gevangenen", maar zegt dat de in de lijst verstrekte informatie is ge verifieerd. Onder de 471 gevangenen bevinden zich 84 leerlingen van 17 jaar en jonger, 49 studenten, 23 onderwij zers, 16 leden en functionarissen van de Zuidafrikaanse studente norganisatie (SASO), vijf leden van de kerk en vijf journalisten. Volgens het bericht zou de minister van justitie, James T. Kruger ge zegd hebben dat 117 personen, die beschuldigd werden van gewone wetsovertredingen, vorig jaar in de* gevangenis zijn overleden. Kruger deelde in februari mee dat 28 van deze gevangenen een na tuurlijke dood stierven. Het bericht voegt er aan toe dat nog 16 lijk schouwingen worden verricht. De andere gevangenen pleegden zelf moord, stierven aan verwondingen die tijdens verhoren werden opge lopen of stierven door andere oor zaken. De Veiligheidsraad van de VN heeft gisteren een voorgenomen zitting over Zuid-Afrika voor de tweede keer uitgesteld. De wes terse landen en de Afrikaanse lan den, die het niet eens werden over de tekst van enkele ontwerp resoluties, zullen hun informeel overleg volgende week voortzetten. De ontwerp-resoluties, die een wapen-embargo en een investe ringsstop willen invoeren als Zuid-Afrika de apartheid niet af schaft en zich niet terugtrekt uit Namibië, zullen in hun huidige vorm vrijwel zeker door een wes ters veto worden getroffen. Steekpenningen General Motors DETROIT (AP) - De Amerikaanse autofabrikant General Motors heeft toegegeven dat zij buitenlandse re geringsfunctionarissen gemiddeld 250.000 dollar per jaar betaald heeft om haar werkzaamheden in die landen te vergemakkelijken. In een dossier aan de Amerikaanse beurscommissie maakt het bedrijf voorts melding van kennelijke on wettige politieke bijdragen door zpn werknemers en praktijken van zijn buitenlandse vestigingen welke mogelijk hebben geleid tot ongepaste betalingen aan rege ringsfunctionarissen. Deze bevindingen zijn het resultaat van een intern onderzoek door GM in al haar vestigingen, dat in het na jaar van 1976 begon.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9