Meer goedkope huizen bouwen voor verkoop "VVD had toch gelijk" BUITENOM Europa gebaat bij progressieve regering Plan minister Gruyters: MET PASEN ER'N PAAR DAGEN TUSSENUIT? "Strijd CDA tegen porno is absurd" BINNENDOOR Staatssecretaris Brinkhorst (D'66): Waar u ook heengaat, naar de Ardennen, het Harzgebergte of L m Yorkshire? i 1 l De spaarbank zorgt voor buiten lands geld en reisverzekeringen Spaargirorekeninghouders kunnen ook de beschikking krijgen over Eurocheques. LEIDSE SPAARBANK FbrInK Luchtverwarming //m HANS WIEGEL OVER WERKLOOSHEID: Ei (1) Ei (2) Ei (3) Ei (4) Ei (5) Ei (6) Ei (7) ZATERDAG 2 APRIL 1977 BINNENLAND PAGINA 7 Staatssecretaris Brinkhorst UTRECHT (ANP) - Een progres sieve regering is in Nederland een voorwaarde om Europa dichter bij de burgers, bij de werknemers, te brengen. "Dat zegt staatssecretaris Brinkhorst van Buitenlandse Za ken in de vakbondskrant, het blad van de Federatie Nederlandse Vakbeweging. "In de eerste plaats is de Europese zaak gediend met een voortzetting van het progressieve beleid in Ne derland, omdat in alle mogelijke landen in Europa sociaal democratische processen op gang zijn, waarbij groeperingen die her vormingsgezind zijn aan het win nen zijn", aldus Brinkhorst (D'66). "Bovendien zo vervolgt staat men in ons land in sommige linkse krin gen nogal afwijzend tegenover de Europese samenwerking. Brink horst vreest dat dat proces wordt versterkt wanneer er een rechtse regering komt die minder oog zou hebben voor de sociale aspecten van het Europese beleid. Een derde reden waarom de pro gressieven in ons land aan het roer moeten blijven vormen volgens Brinkhorst de naderende Europese verkiezingen. Die zullen leiden tot een verdere politisering van de Eu ropese commissie (dagelijks be stuur van de EG). "De politieke signatuur in "Brussel" mag niet te veel afwijken van die in Neder land", vindt de staatssecretaris, (w.v.). Brinkhorst is met de FNV van me ning dat het sociale beleid in de EG tot nu toe eigenlijk nauwelijks van de grond is gekomen. De Neder landse regering zal dan ook bij zijn Europese beleid met name handen en voeten moeten geven aan het so ciaal beleid in Europa. Ook moet er een democratische controle in de overheidssfeer komen op het doen en laten van de multinationale on dernemingen, vindt Brinkhorst. Voorts stelt hij dat vakbonden en werkgevers druk moeten uitoefe nen op de regeringen om te komen tot een Europese aanpak van het werkloosheidsprobleem. De wet op de investeringsrekening (WIR) ziet hij als een belangrijk instrument voor een structurele aanpak van de werkloosheid. Brinkhorst vindt dat "Brussel" tot nu toe vanuit een te enge invalshoek naar die WIR ge keken heeft en uitsluitend oog heeft voor concurrentieverval sende elementen die samenhangen met overheidssteun. Brinkhorst wijst erop dat het met de wet alleen maar gaat om het stimuleren en sturen van de investeringen door de overheid. "Tegen het stimuleren van de investeringen kan toch nie mand in Europa bezwaar hebben, en wat het sturen betreft zijn we door de WIR bezig met iets dat ei genlijk een onderdeel van een Eu ropese industriepolitiek zou moe ten zijn". Brinkhorst vindt ook dat er nog weinig terecht is gekomen van het op Europees niveau aanpakken van de structurele problemen waar bij voorbeeld de scheepsbouw en de papierindustrie mee worstelen. Per bedrijfssector zouden werknemers, werkgevers en regeringen bij el kaar moeten komen. Brinkhorst: "Het water begint door de druk van buitenaf de gemeenschap tot de lippen te stijgen. Die druk nood zaakt ons om ofwel met massieve steun onrendabele bedrijven open te houden of om met onze handel spartners te proberen onze pro blemen te verlichten". Hij bepleit de vorming op korte termijn van een industrieraad in Brussel waar de problemen in de industriële sectoren zouden moe ten worden besproken en waar zou moeten worden getracht een Euro pees industrieplan van de grond te krijgen. DEN HAAG (SP) - In de komende jaren zullen veel meer koopwoningen moeten worden gebouwd dan tot nu toe gebruikelijk was. Vooral in de vier grote steden en de plaatsen in ons land, die zijn aangewezen om de bevolkingsgroei op te vangen, zullen nieuwe huizen aanzienlijk vaker te koop moeten worden aangeboden. Minister Gruijters (volkshuisves ting en ruimtelijke ordening) ont vouwt dit voornemen in het z.g. ontwerp-struktuurschema volks huisvesting, een aanvulling op de verstedelijkingsnota. Volgens-het struktuurschema moe ten tot 1980 451.000 nieuwe wonin gen worden gebouwd. In deze pe riode zullen echter 80.000 huizen worden gesloopt en zeker 140.000 ingrijpend worden verbeterd. De sondanks zal er tot 1980, vooral voor jongeren en alleenstaanden en in het westen, sprake zijn van een woningtekort. Dit tekort zal in de tien jaar daarna geleidelijk ver dwijnen. In de periode 1980-1990 zullen bijna één miljoen nieuwe woningen moe ten worden gebouwd. Daarentegen is het nodig om 250.000 oude huizen ADVERTENTIE w m&mmm -$g| W' te slopen en jaarlijks 30.000 be staande huizen drastisch op te knappen. In het westen zullen de meeste nieuwe huizen terecht komen. (174.000 tot 1980, 364.000 tot 1990). Dit is nodig om de uitloop uit de Randstad naar Brabant en Gelder land in te dammen. Om de kwaliteit van onze woning voorraad op peil te brengen zal de verbetering van oude, vooroorlogse zowel als naoorlogse, huizen dras tisch moeten worden aangepakt. Wanneer ingrijpende verbetering niet verantwoord is, moet het huis worden gesloopt of instandgehou den, wat wil zeggen dat het tot de sloop goed bewoonbaar moet zijn. Afbraak, zo stelt het struktuur schema, moet snel worden gevolgd door passende nieuwbouw. Bij toewijzing van de huizen hebben de bewoners van het betreffende stadsvernieuwingsgebied voor rang. Wanneer in stadsvernieu wingsgebieden op grote schaal wordt overgegaan, moet het zoge heten 'opschuifsysteem' worden toegepast. Het gebied moet blok voor blok worden afgebroken en opgebouwd. Zo kunnen de bewo ners van af te breken woningen naar de nieuwe huizen, die verde rop in hun wijk zijn gebouwd. Een hele wijk kan op deze wijze in fases worden vernieuwd. De kwaliteit van de huizen en de woonomgeving zal in de toekomst meer aandacht krijgen dan sinds de oorlog gebruikelijk was. Onder druk van woningnood is vaak slecht gebouwd, stelt de minister. Laagbouw verdient de voorkeur. Hoogbouw zal 'op goed gemoti veerde uitzonderingen na' alleen in de grote steden mogen plaatsheb ben. Zes lagen is het maximum en ook deze woonvorm zal tot de uit zonderingen moeten behoren. BREDA (ANP) - Mr. Pieter van Vollenhoven heeft gistermiddag in ''Het Turfschipin Breda de expositie "Echt-Vals" geopend. Hij deed dat door een vals zwaard door een ring te steken, waarmee het doek werd wegge trokken van een copie van twee beroemde engelen van Luca della Robbia. Het zwaard, dat dateert uit 1543, is vermoedelijk eigendom, geweest van Leidens burgemeester Adriaen van der Werf. De expositie is een onderdeel van de elfde Nederlandse kunst- en antiekbeurs die tot 11 april in Breda wordt gehouden yw jnsta||ateur LUCOTHERM B.V.-ALPHEN a/d RIJN Kalkovenweg 58, Postbus 337, Telefoon (01720) 2 03 00 ROTTERDAM (ANP) - De Rotter damse hoogleraar strafrecht prof. dr. G. P. Hoefnagels heeft ernstige bedenkingen tegen de strijd die het CDA en zijn lijsttrekker Van Agt hebben aangebonden tegen de pornografie, met name tegen het vertonen van pornografische films in bioscopen. Hoefnagels zei gistermiddag in een redevoering op de Erasmusuniver- siteit in Rotterdam de nieuwe aan dacht van de kant van de Justitie voor de pornografie "ongelooflijk, absurd en gevaarlijk" te vinden. Naar zijn oordeel wordt op het ogenblik de aandacht afgeleid van belangrijker zaken, namelijk van de waarschijnlijk wel schadelijke geweldsfilms. "Wie op het ogenblik regelmatig deze films op televisie en in de bio scopen ziet, kijkt per jaar naar en kele duizenden moorden. De aan dacht en het taboe komen nu op de verkeerde beelden terecht", aldus Hoefnagels. Over de strafzaken, die gaan komen tegen bioscoopexploitanten, die onder andere door de vertoning van de pornografische film "Deep Throat" zullen worden vervolgd, zei de Rotterdamse hoogleraar "Het moet afschuwelijk zijn voor de serieuze rechters en officieren van Justitie om deze zaken te moe ten behandelen, terwijl zij overbe last zijn om in de grote steden zaken van leven en dood als heroïnehan del grondig onder de knie te krij gen." (van één onzer verslaggevers) inflatie een centrale plaats zou in- 0ver de VVD heeft uiteelaten Maar BOSKOOP - "De kritische hou ding van de WD over de goede sier die de regering maakt met de daling van de werkloosheid is door de cij fers van het Centraal Planbureau in het gelijk gesteld". Dat zei WD- lijsttrekker Hans Wiegel gistera vond in Boskoop bij de start van de verkiezingscampagne van zijn par tij. Overigens weet Wiegel de slechte economische situatie niet alleen aan het optreden van het ka binet. "Maar de voorsprong die ons land op andere landen had met de aanwezigheid van aardgas in de Nederlandse bodem en het bezit van een haven als Rotterdam, is verloren gegaan. Op kort zicht is mooi weer gespeeld, maar aan de langere termijn is niet gedacht", al dus de WD-er. Hij stelde mede daarom in het vooruitzicht dat wanneer de WD na de verkiezin gen in de regering zouden komen de bestrijding van werkloosheid en inflatie een centrale plaats nemen in het beleid. Wiegel ging verder niet in op de vraag hoe groot de kans is dat de liberalen met het CDA een coalitie vormen. Wel zei hij dat de WD een verdeeld CDA, zoals we dat nu meemaken, aan de kaak zal blijven stellen. "Aan de ene kant Biesheu vel, die zich er over verbaasd dat het kabinet nog zo lang heeft standgehouden en aan de andere kant mannen als Aantjes en Goudzwaard die nu al weer pleiten voor een hernieuwde samenwer king met de progressieven". Hij hekelde in dat opzicht ook de uitla tingen van CDA-lijsttrekker Van Agt dat het een kwestie van fatsoen is dat eerst met de PvdA wordt ge sproken na de verkiezingen. "Waarom fatsoen als een partij je zo laat vallen en waarom niet eerst op de uitspraak van de kiezers ge wacht", zo vroeg Wiegel zich af. Daarbij herinnerde hij er wel aan dat Van Agt zich altijd zeer positief over de VVD heeft uitgelaten. Maar de liberalen zijn beslist niet van plan om, zoals het CDA de afgelo pen vier jaar deed, als bijwagen te fungeren, voegde de WD-er daar aan toe. Wiegel haalde verder nog fel uit naar de KVP-leider Frans Andries- sen. Deze had in Groningen ge sproken over de wenselijkheid van de invoering van een vermogens winstbelasting. Wiegel sugge reerde dat Andriessen daarmee een snoepje aan de PvdA wilde wegge ven. Ten onrechte, zo meende de WD-er, "want niet de speculant maar de gewone Nederlander wordt daarvan de dupe". Wiegel dacht daarbij aan de boeren en tuinders die hun grond moeten verkopen en over de vermogens winst belasting moeten betalen. De WD-er vroeg zich af of Andriessen wel goed had nagedacht en hij ver wachtte in ieder geval dat hij zijn opmerking zou specificeren. In de rubriek van deze week zal veel over eieren gesproken worden. Dat is niet toevallig. Om te beginnen is het volgende week Pasen en dat betekent flink eitjes tikken op de tafel rand en aldus de cholesterol spiegel een handje helpen. In de tweede plaats schrijf ik graag over eieren, zoals trouwe lezers weten. Tenslotte is het dan ook nog zo dat ik vanmiddag in de hoofdstad een expositie van be schilderde eieren moet openen. Beschouw dit stuk dus maar als vingeroefeningen van wat ik daar ga zeggen. Bij een normale leessnelheid ploegt het struif hieronder tijd die nodig is vo van een halfzacht i de smeuïge variant. Niet te hard en niette zacht. Specifiek kuns thistorische informatie die u tegenkomt, is overigens aange dragen door onze medewerker voor beeldende kunst, Jurriaan van Kranendonk. Hij heeft erin doorgeleerd. Het is het oudste religieuze symbool: de ontwikkeling van het levende uit het levenloze. Van Kranendonk tekent erbij aan dat het ei het zinnebeeld is van geboorte, oorsprong der wereld, vruchtbaarneid, op standing (Paasei) en verlossing (rood ei). Augustinus ziet het dan ook nog als symbool van de hoop. Het is wel duidelijk dat de eerbiedwaardige kerkvader hier doelde op het scharrelei. In Barneveld wordt hij slecht ge lezen vandaag aan de dag. Ge lukkig maar. Heel interessant is ook in de loop der eeuwen de cultus rond het struisvogelei geweest. Bio logen weten dat de struisvogel haar ei door de zon laat uitbroe den. Daartoe stopt het dier het in de maak zijnde nakroost half onder de grond. Het struisvo gelei werd het symbool voor de geboorte van Christus en de op standing en ook voor de ziel die door Christus als zon van de rechtvaardigheid in de chris tenmens werd opgewekt. In de beeldende kunst komt men het motief heel vaak tegen. Op een beroemd altaarstuk van Piero della Francesca staat boven het hoofd van de H. Maagd die het slapend kind vasthoudt een struisvogelei geschilderd. In de kathedraal van Burgos liggen aan de voeten van de gekrui sigde struisvogeleieren. En in een emblemataboek over eieren uit 1672 staat "Humilitas instruiture a struthione ova se- peliente", nederigheid wordt ons geleerd door een struisvo gel die zijn ei begraaft. Het fascinerende van het ei is door alle eeuwen heen geweest het vreemde samengaan van de ingetogen uiterlijke vorm met de bizarre, voorlopig nog vorm loze wereld daarbinnen. De al chemie veronderstelt in dat ei de "materia prima", de chaos die de ziel opsluit. Het is de taak van de alchemist die ziel te be vrijden. Vandaar dat het alche- mistenvat eivormig is. De mayonaise is een poging de chaos terug te brengen. Zij ver snelt het proces der aderver kalking en voert tot een snelle dood. Zij is het werk van de duivel. i zich door n dezelfde r het koken Dat is dus Het ei bezit één van de meest fraaie, harmonische vormen in de ruimte. Er zijn eigenlijk geen lelijke eieren. Wel zijn er dikke of schichtig magere eieren, maar zij geven geen aanleiding tot verbijstering en afschuw; evenmin overigens aan de an dere kant tot grote bewonder ing. Het bijzondere ook is dat de ei-vorm altijd herkenbaar blijft. In de cirkel verliest men alle vertrouwen als er ook maar enige speling in de passer zit. De aarde met zijn afgeplatte po len is nauwelijks de naam "bol" waardig. Het is een onbenoemd ruimtelichaam geworden, on volmaakt zoals een zeldzame postzegel, waarbij er iets met de tanding is. Maar een ei is be stand tegen een veelheid van verschijningsvormen. Het blijft een ei. De Antieken zagen er in belichaamd de schoonheid van lijn, de regelmatigheid en vol komenheid. Het was zeer popu lair als dekoratievorm. Talrijke koptische en vroeg-christelijke lampen in een ei-vorm, wijzen ook al in die richting. Dat het ei, zelfs in gehavende toestand, de mens een vreugde is, bewijst het aan de legbatterij ontkomen kuiken Calimero. Ofschoon het ventje slechts met een lege eierdop is getooid, drong hij in korte tijd door tot de categorie van de meest populaire Neder landers. En over de relatie tus sen de lege dop en de TROS kan de ledenadministratie van die omroepvereniging u alles ver tellen. Maar het is met allemaal koek en ei gebleven. Theologen - dat zijn mensen die tegen de zon en de sterren in kijken met de Schrift inplaats van met een be roet stuk glas voor de ogen - hebben zich ermee bemoeid. Jeroen Bosch laat in zijn "Ver zoeking van de H. Anthonius" een kikvors, symbool van het niets, donkerte en ketterij, een ei opeten. En op zijn "Tuin der Lusten" (Prado, Madrid) blij ken de kippen eveneens hevig aan de leg geweest. De wellust en koortsige driften kwamen dus in het spel en daarbij kan geen dooier onbezoedeld blij ven. Doorprikken dus. Het ei werd het symbool voor lust die men diende te vermijden. "Pec- cati gravis odor, in odore ovi perceptus", de reuk van de smerige zonde, neemt men waar in de reuk van een ei! De vermoede relatie tussen eierge- bruik en potentie is hardnek kig. In militaire dienst plachten wij ons in wezen nogal kuise le ven te maskeren door een grote voorliefde voor de uitsmijter. De aardse, dionysische bena ming van "cohabiteer- patroon" (ik zat op eert nette school voor reserve-officieren) had het ei wel heel ver verwij derd van het verheven, apollini- sche symbool van schoonheid en volkomenheid. Het produktschap voor eieren heeft zich bij mijn weten nooit verrijkt aan die laag-bij-de- grondse potentiefaam van het ei, ofschoon de campagne van enige jaren terug met "ieder etmaal een eimaal" mij weer enigszins doet twijfelen. Het ei wordt ook al heel lang beschilderd. Vooral in Rusland. Van de ikonostase in het platte vlak werd een miniatuur- ikonostase in het ovale, in de ruimte, gemaakt. Die brug van het platte vlak naar de ruimte heeft in het geschilderde ei één van zijn meest geslaagde pro beersels. Het is verwant aan de pogingen om van het vlakke schaakbord een cylinder te ma ken met eigen stukken en eigen problemen. Met Pasen kreeg de tsaar altijd een heel fraai en heel groot be schilderd paasei cadeau. De kunstenaar die het moest ma ken, ontving de opdracht mees tal met enigszins gemengde ge voelens, want de tsaren waren verwend en meestal nogal kort aangebonden. De penseel streek op menig ei uit de nala tenschap van de Romanovs ver raadt dan ook een trillende hand. Hoe vreemd is het ons te moede. De vooruitziende middenstand slijt tegenwoordig apparaatjes, waaraan men het ei kan beves tigen, zodat men onbekommerd kan gaan schilderen. Zuignap- jes en een stelsel van spiraal veertjes houden het ei op zijn plaats. De consequentie is wel dat de beide punten onbeschil derd blijven. Het lijkt dus ner gens naar. Het verhoudt zich als klavarskribo tot gewoon noten schrift, als leidingwater tot wijn, als een eierkoek tot een omelette. Maar de artistiek bevlogen ei- schilders, die met hun werk in de openbaarheid treden, roepen eveneens vragen op. Waarom zijn het, precies als harpisten, tandartsassistenten, en netten- boeters, in overgrote meerder heid vrouwen? Toch niet, om dat het priegelwerk betreft, want ik zou het aantal mannen met hele grote handen dat op dit eigenste moment de laatste hand legt aan de Eifeltoren van afgebrande luciferhoutjes of het Evoluon van gebruikte kroonkurken ook niet graag de kost geven. Misschien dat het programma "Ui, maar hoe zit het nu met ei" daarover bin nenkort eens opheldering kan geven. En een tweede vraag is: waarom zijn die artistiekerige eieren van hout en niet van ei? Waarom kan zo'n ei niet breken, zoals een hart dat kan? Een houten ei .gaat langer mee, natuurlijk, maar het kan branden. Daar is merkwaardigerwijze maar één huismiddeltje tegen: hout met ei besmeerd, brandt niet. Zo sluit een ovaal de cirkel. Tijd voor advokaat. Calimero heeft gezegd. HAN MULDER

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7