Schaken ongezond Rob Clerc neemt punt voorsprong op Harm Wiersma Graafschap in grote geldzorgen j Ralf Edström naar Zweden? Spelen Moskou openvoor buitenlanders Nog drie gegadigden voor damtitel Blom: „We zijn er nog niet" ZAIEKUAU 1 APRIL lyJT SPORT FAUIINA 11 Is schaken gezonder dan bijvoor- Larsen en Portisch hun kandidaten toernooi hebben verwerkt, viel het allemaal erg mee, omdat de organi satie op muzikaal gebied zoveel bar- .rieres had opgeworpen dat de beide grootmeesters aan hun eigen besog nes en aberraties niet meer toekwa men, maar op de overige drie strijd tonelen is de toestand dermate ern stig, dat het overweging verdient de schakers voortaan geen secondanten meer mee te geven die ook schaker zijn, maar die arts zijn. Of psychia ter. Gaat u maar na. In Reykjavik moest Boris Spasski opeens geope reerd worden, waardoor hij minstens drie weken is uitgeschakeld. Hoeveel normale mensen moet je drie weken bij elkaar zetten voordat er in die periode eentje geopereerd moet wor den? Toch zeker een veelvoud van acht. Een beter bewijs voor de geva ren die aan schaken kleven is moei lijk leverbaar. In Luzern zijn de Braziliaan Mecking en de Rus Po- loegajewski of ziek, of onderweg. Mecking lijdt bovendien aan vervol gingswaanzin, of aan een andere vorm van waanzin, maar dat hij niet goed snik is, wordt door geen insider ontkend. De gaafste vorm van paranoia de monstreren echter de Sowjet-Rus Petrosjan en de vrij-Rus Kortsjnoj in II Ciocco. Kortsjnoj heeft in den beginne al gesuggereerd dat de hardhorende Petrosjan via zijn ge hoorapparaat in verbinding zou staan met de kamer van een der se condanten, die door middel van zen dapparatuur de vereiste zetten van uit Moskou zou doorseinen, die daar door een schaakkolchoze van zo'n 25 grootmeesters zouden worden uitge broed. In hoeverre Kortsjnojs klacht hierover serieus was, of alleen een zet in de psychologische oorlog tus sen beide aartsvijanden (misschien hoopte hij wel dat Petrosjan inder daad „stemmen" vanuit Moskou zou gaan horen, en daardoor van de wijs zou raken), valt moeilijk te beoordelen. In ieder geval heeft Kortsjnoj zijn tegenstander nu zo gek gekregen, dat deze de veronderstelling heeft geopperd dat Kortsjnoj tijdens het schaken in telepatisch contact zou staan met zijn Russische-Israelische secondant Moerej. De vervaarlijke mevrouw Petrosjan, de schrik van alle grootmeesters naar het schijnt, gaat nu in de „baan" tussen Kortsj noj en Moerej zitten breien, in de stellige verwachting dat haar brei naalden het telepatische contact tussen beide vijanden(?) zal versto ren, ongeveer op dezelfde manier als aan het eind van de oorlog de geal lieerde vliegtuigen door het afwer- zal versto- opsporingsapparatuur van de Duitse Wehrmacht hoopten te misleiden. 25 gulden De Stoop, in zijn vrije tijd directeur van Starlift en verder voorzitter van Geste om de val van het kabinet-Den Uyl te vieren. Niet alle werknemers wa ren daar even gelukkig mee. Som migen stortten hun 25 gulden in de partijkas van de PvdA. Toch vind ik het wel een interessante geste van Stoop, die straks navolging verdient. Ik stel voor dat we allemaal 25 gul den storten in de clubkas van de eerste-divisieclub die straks de plaats in de eredivisie zal innemen van het degraderende FC Amster dam. Halve mars De ziektesymptomen van het be stuur van Feyenoord moet je overi- Halve mars ter Stephan, de huidige manager van Go Ahead Eagles, tot opvolger van Guus Brox benoemd. Het merk waardige schuilt hier niet in het feit dat Stephan benoemd is, of dat er ondanks andersluidende berichten uit de bestuurskamer nu opeens een opvolger voor Brox is aangewezen, maar uit het feit dat Brox er ook mateloos door verrast werd, en dat de spelers het te horen kregen va- n Guus Brox, terwijl de spelers- draad al drie maanden niet meer „geconsulteerd" was over de kwestie van een nieuwe manager. Nu ben ik maar een heel gewone jongen zonder kapsones, dus ik re deneer daardoor misschien wat al te eenvoudig, maar als ik als voorzitter of bestuurslid midden in een crisis periode zat wat de prestaties van het eerste elftal betreft, en ik wist dat de komende twee maanden be slissend waren voor het al dan niet kampioenschap (4 punten achter stand op Ajax, maar nog een wed strijd tegen Ajax zelf te goed), dan zou ik de spelers waar ik als be stuurslid zo afhankelijk van ben (en waar de club zo afhankelijk van is, want die vijftien spelers bepalen of een club failliet gaat of de rijkste club van Nederland is), op zijn minst het vermoeden geven dat ze au serieux genomen worden en eni ge inspraak hebben in de benoeming van een figuur die samen met de trainer hun directe werkgever wordt. Kijk, we hoeven elkaar geen mietje te noemen, u en ik en ook Wim Jansen, dick Schneider en de andere leden van de spelersraad weten don ders goed dat het bestuur ook on danks zo'n spelersraad zijn zin on getwijfeld kan en zal doordrijven, maar dat kan je op twee manieren doen. Op een sjieke, elegante ma nier, die de spelers de indruk geeft dat zij niet de vloermatten zijn van de bestuursleden, en op een botte, hautaine manier, die de spelers de indruk geeft dat er over hen heen wordt gelopen. „Van mij mag het, maar geen hele marsen", heeft Wim Kan eens gezegd. Het kweken van verongelijktheid in een spelersgroep die toch al erg labiel is in de beslis sende fase van de competitie, schat ik op een halve mars. ZEVENAAR - Na de derde ronde in het toernooi om het persoonlijke damkampioenschap van Neder land heeft Rob Clerc alleen de lei ding genomen door winst op Ad van Tilborg. Zijn directe concur renten Wiersma en Jansen moesten de eerste puntendelingen toestaan. Dit drietal blijft sterk domineren en IJSHOCKEY - De Nederlandse jeugd-ijshockeyploeg heeft giste ren in Bilbao zijn tweede nederlaag geleden in de strijd om het wereld kampioenschap. Oranje verloor met 2-3 van Noorwegen. PAARDESPORT - Groot Brittan- nië heeft tijdens het internationale concours hippique in Genève de landenprijs gewonnen. België werd tweede, FYankrijk derde. HOCKEY - Op Eerste Paasdag speelt het Nederlands team, ter ge legenheid van het veertigjarig be staan van De Batavieren, een wed strijd tegen de Europese selectie. Ties Kruize, André Bolhuis en Frans Spits zullen voor het Euro pese team uitkomen. Het duel wordt gespeeld in Bilthoven. de aanstaande nationale kampioen zal dan ook onder dit trio gezocht moeten worden. Voor de overige deelnemers lijkt, gezien de stand van dit moment, alleen de strijd om de belangrijke vierde plaats die recht geeft om volgend jaar direct in de eindstrijd te spelen, voor hen weggelegd. De riskante aanval van Ad van Til borg leidde door het goede tegen spel van Clerc tot weinig speel- vrijheid voor de Tilburgenaar. De Amsterdammer vlocht een aantal lichte combinaties in de stelling en van Tilborg besloot ten slotte om één van deze slagzetten toe te laten ten einde uit de moeilijkheden te geraken. In de lastige overblij vende positie besliste Clerc met een damcombinatie. Een onvoltooide hekstelling - karakteristiek van Jannes van der Wal - werd door Hans Jansen sterk tegengespeeld. De jonge Emmenaar kwam in het voordeel en kreeg zelfs winstkan sen. Tijdnood echter ging hem par ten spelen" en dat was dan ook de oorzaak dat hij de winst miste en een puntendeling moest toestaan. Het Friese duel tussen Harm Wiersma en Sjoerd Visser werd een boeiende strijd in de Roozenburg- spelkarakteristiek waarin Visser de moeilijkheden niet uit de weg ging. Zeer veel tijd hadden beide spelers nodig om de problemen te over winnen. Zo zelfs dat het tweede ge deelte van de partij in razend tempo moest worden afgespeeld om het vereiste aantal zetten te halen. Het was in deze fase dat Wiersma toch nog een kans heeft gehad om naar winst af te wikkelen. Geert van Aal ten heeft wel erg lichtvaardig met zijn winstkansen omgesprongen. Van de Meerendonk moest in een moeilijke stand een damcombina tie toelaten en stond vanaf dat mo ment verloren. Van Aalten speelde echter slordig zodat de Bossche naar de vijandelijke dam eenvou dig kon veroveren en nog in ge wonnen positie kwam. Frans Her- melink boekte zijn eerste zege en voor de zoveelste maal tegen Frank Drost. De Ulftenaar speelde een fraaie hekstelling-partij met twee stukken op de lange lijn. Drost stelde daar een sterk centrum tegenover, maar Hermelink omsin gelde dit zeer kundig en kwam be kwaam tot winst. De Ruiter ont week het modernere openingsspel van van der Borst en trachtte druk uit te oefenen op diens lange vleu gel. Dit leverde echter niets op en het einde kwam met een licht ter reinvoordeel voor de debutant uit Hoensbroek. 5'3"a"ö"ö"ö"ö"ö"ö"ö"3"ö"ö"ö"ö"ö"ö"ö~5"ö"ö"5~öTnrï"ö"inröTnrö"ö'ö"öTö"ö"ö"ö"c"ra"ö" DOETINCHEM - Het bestuur van de eredivisieclub De Graaf schap dreigt en bloc af te treden als de burgemeester van Doe- tinchem akkoord gaat met het door burgemeester en wethou ders ingediende voorstel de subsidie te beperken. Van het op 335.000 gulden geraamde exploitatie-tekort wil het col lege de gemeente niet meer dan 225.000 guldèn voor haar reke ning laten nemen. Deze bezuin igingsmaatregel is onaan vaardbaar voor het bestuur van De Graafschap, dat meent bij een zo smalle financiële basis geen verantwoordelijkheid meer te kunnen dragen. De ge meente wil voorts dat de struc tuur bij De Graafschap ingrij pend wordt gewijzigd en een stichting wordt opgericht, die de financiële ondersteuning re gelt en medeverantwoordelijk heid draagt voor continuering van het betaald voetbal in de Achterhoek. Voor het lopende seizoen verwacht De Graaf schap, mede door de dalende toeschouwersaantallen een te kort van ruim vier ton. De eerste divisieclub Volen- dam krijgt geen gemeentelijke subsidie. De club had een be drag van 260.000 gulden ge vraagd. De gemeenteraad Edam-Volendam besloot het1 afwijzende pré-advies van het I college van B en W te volgen. De 1 raad achtte een subsidie- verlening aan de club niet ver- antwoord. Een 15-jarige toeschouwer 1 vond gisteravond de dood bij een massale valpartij op de trappeningang van het Volk- sparkstadion, waar de Bundes- ligawedstrijd Hamburger SV - Bayern München werd ge- speeld. Bij het ongeluk, dat zich vlak voor het begin van de wed- strijd afspeelde, raakten 11 an- dere toeschouwers zo zwaar J gewond dat ze in een ziekenhuis moesten worden opgenomen. Bayern verloor overigens met maar liefst 5-0. Er bestaat grote belangstel- ling voor het eredivisie-duel Feyenoord-PSV, ook in de Rot- j terdamse onderwereld. Dat] heeft Jan Linssen, caféhouder1 in Rotterdam en oud- J Feyenoord-speler, deze week aan den lijve ondervonden. Tij- dens een nachtelijke stroop-, tocht verschaften dieven zich toegang tot het café van Lins-! sen, plunderden de kas en na-< men ook meteen een aantal plaatsbewijzen voor Feye-< noord-PSV mee. Rob Clerc: alleen aan kop Uitslagen: Ton van de Meerendonk-Geert van Aalten 2-0, Ad van Tilborg-Rob Clerc 0-2, Jan de Ruiter-John van der Borst 1-1, Jannes van der Wal-Hans Jansen 1-1, Harm Wiersma-Sjoerd Visser 1-1, Frans Hermelink-Frank Drost 2-0. De stand is: 1. Clerc 6 punten, 2. Jansen en Wiersma 5 pnt., 4. Van der Borst, van de Meerendonk, De Ruiter en Van der Wal 3 pnt., 8. Hermelink, LEIDEN - "Iedereen vergeet opeens dat wij nog niet klaar zijn, men is in gedachten al bij het vol gend seizoen, maar zo staan de za ken niet. Mijn eerste taak is nog steeds dit jaar tot een zo goed moge lijk einde brengen, de voorberei ding op het nieuwe seizoen komt daar als iets extra's bij", aldus een duidelijk vermoeide Hennie Blom, trainer-coach van Mercasol Leiden. De turbulente week die de Leidse basketbalclub achter de rug heeft is hem niet in de koude kleren gaan zitten. De onderhandelingen met een nieuwe sponsor kwamen tot een goed einde, maar daarmee is de "ellende" voor Blom eigenlijk pas goed begonnen. Leiden zal zich moeten versterken maar de Neder landse spelersmarkt is uiterst klein. Spelers als de gebroeders Harre wijn, Antoon van Helfteren en Kees van Tilborg en Visser 2 pnt., 11. Van Aalten en Drost 1 pnt. De eerste ronde van het toernooi om het Nederlands kampioen schap dammen voor junioren, dat gisteren in Lent is begonnen, le verde de volgende uitslagen op: Dijkstra-Bies 1-1, Brou- wers-Harmsma 1-1, Van Dussel- dorp-Kuijl 2-0, Grotenhuis-Rue- sink 2-0, Knoops-Vermin 0-2, Schippers-Stokkel 1-1. Akerboom zouden misschien wel bij Leiden passen, maar zitten nog voor één of meerdere seizoen vast bij hun clubs. En daarbij is nog niet eens rekening gehouden met het feit of die spelers zelf wel in Leiden willen spelen. Blom: "Het zal nog heel moeilijk worden om er Nederlandse spelers bij te krijgen, ik heb ook tegen mijn spelers gezegd dat ze zich niet druk hoeven maken. Maar nogmaals, wat nu aan de orde is, is het afma ken van dit seizoen. "Vandaag reist Leiden naar Utrecht voor het duel tussen de staartploegen, met de we tenschap dat de laatste twee wed strijden tegen BC Markt allebei (nogal knullig) verloren gingen. Markt draait de laatste weken voortreffelijk en lijkt vastbesloten om de laatste plaats van de eredivi sie over te laten aan Leiden. Dat zelfde Leiden zal moeten proberen die positie van zich af te schuiven, want anders zouden er aan het einde van de competitie nog wel eens moeilijkheden kunnen ont staan over het blijven in de eredivi sie. In de Vijf Meihal speelt de kam pioen van de tweede divisie D, VAK Stars zijn laatste wedstrijd van dit seizoen en dat betekent voor stadgenoot Luba een laatste en unieke gelegenheid V/Stars de eer ste nederlaag van dit seizoen toe te brengen. Aanvang van de wedstrijd 20.00 uur. ABIDJAN - Een kwart van alle toegangskaarten voor de Olympi sche Spelen van 1980 in Moskou zullen beschikbaar zijn voor bui tenlandse toeristen. Dit heeft de Russische president van het organisatie-comité, Ignati Novi- kov, in Abidjan meegedeeld. Novi- kov, een hooggeplaatst lid van het presidium in de Sowjet-Unie en de man die de algehele organisatie van de Spelen in handen heefti ont vouwde op een persconferentie de plannen voor de verdeelsleutel van de toegangsbewijzen. Hij zei dat 450.000 kaarten beschikbaar zijn voor iedere dag van de Spelen, ver deeld over de diverse sporten, en de helft van dit aantal zal worden gere serveerd voor de inwoners van Moskou. De andere helft wordt verdeeld onder de bewoners van andere delen van de Sovjet-Unie en buitenlandse toeristen. "Zodoende zijn er dagelijks 125.000 plaatskaarten beschikbaar voor buitenlandse toeristen", wist No- vikov te vertellen. Hij zei verder dat het IOC een systeem had goedge keurd, waarbij de nationale Olym pische comités reisbureaus aanwij zen die alle aanvragen voor kaarten zullen moeten behandelen. Ieder toegangsbewijs kan zodoende worden gekoppeld aan het onder dak breagen van de aanvrager. "We verwachten in totaal ongeveer 350.000 toeristen in Moskou", aldus Novikov. De zwaarlijvige Rus raamde de bouwkosten voor de Spelen op on geveer 210 miljoen roebel, wat voor hem om en nabij de 300 miljoen Amerikaanse dollar (zo'n 750 mil joen gulden) betekende. Hij liet zich echter niet verleiden tot een uitspraak over de totale kosten van de Spelen. "We hopen dat we min der behoeven uit te geven, ze in Montreal hebben gedaan. Dat zal dan te danken zijn aan de goede re laties die wij met de meeste landen hebben", aldus Novikov. Tenslotte vertelde Novikov dat de Westduitse maatschappij Adidas zich garant had gesteld voor gratis kleding en schoeisel voor de ongeveer 38.000 officials van het organiserend co mité. EINDHOVEN - Als de voorteke nen niet bedriegen, raakt PSV aan cvan chet seizoen spits Ralf Ed ström kwijt. Al eerder circuleerden in de lichtstad geruchten dat de Zweed de bikkelharde mandek king in dit land meer dan beu is. Inmiddels zegt Edström (24), te ruggekeerd van een zakelijk ge sprek in zijn land, dat hij een aan bieding heeft gekregen, die hij moeilijk kan laten lopen. Edström: „Ik heb een voorstel gekregen van een grote in- en verkoopmaat schappij en ben van plan dat te ac cepteren. Ik heb op deze leeftijd nog de gelegenheid om via studie een baan te bemachtigen, waarmee ik vooruit kan. Bovendien valt er aan de Zweedse voetbaltop inmid dels ook redelijk geld te verdienen Edström wil in Zweden blijven voetballen, in elk geval tot na de wereldkampioenschappen 1978. Door overwinningen op Zwitser land (in Zurich) en op Noorwegen (in Gothenburg) zijn de Zweden fa voriet voor de eindronde. Iemand anders die het PSV-shirt wil uittrekken is Jan van Beveren. Van Beveren heeft contact met George Kessler, die de lange doel man graag voor Hertha BSC zou willen winnen. Kessler en de hui dige doelman Nigbur zijn allesbe halve vrienden van elkaar. De scheiding wordt waarschijnlijk aan het eind van dit seizoen uitgespro ken. Van der Hart Van der Hart weg bij FSC Sittard - Trainer Cor van der Hart gaat aan het eind van dit seizoen weg bij Fortuna SC. De Zuidlim burgse eerste divisie-club zal het contract met Van der Hart, dat op 30 juni afloopt, niet verlengen. Al dus maakte manager Boekhorst van FSC, bekend. Ralf Edström

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11