Stöve uitgeschakeld "HET WAS EEN COMPLOT, MAAR WIE GELOOFT DAT? Opnieuw zege voor Rosiers Officier eist f 200 tegen Koos Zwart "IK WIST NIET DAT DIE INSULINE DODELIJK WAS" HERSTEL TIMMAN Philidor bij winst veilig PAGINA 10 VARIA ZATERDAG 2 APRIL 1977 Vader van de in Griekenland veroordeelde Sassenheimer: SASSENHEIM - „Het was een complot. Maar wie gelooft dat? Dat zegt de vader van de 23-jarige Sassenheimer Peter Langerak, die gisteren in Griekenland tot negen jaar ge vangenisstraf werd veroordeeld. Op 20 januari werd hij, samen met zijn vriendin, de 22-jarige Maria van der Voort, eveneens uit Sassenheim (inmiddels vrijgesproken) aan gehouden bij de Turks-Griekse grens in Alexandropolis. In zijn auto trof de douane 45 kilo hasj aan. Volgens zijn vader is Peter Langerak erin geluisd. Als naïeve koerier gebruikt door Turkse hasj-handelaars. DEN BRIEL-Ter herdenking van het begin van Hollands vrijheid op 1 april 1572 hebben de Watergeuzen gistermiddag opnieuw de stad Den Briel in genomen. Echter zonder het geuzenschipvanwege de slechte weersomstandigheden: regen en harde wind. De stadspoort werd weer in brand gestoken en ge rammeid. Admiraal Lumeij en een deel van zijn manschappen arri-, veerden nu niet per geuzen- schip, maar wandelend door de noordpoort van Den Briel. Daar werd de admiraal verwelkomd door zijn geliefde, Maayke Heeremans, de twee burgemees ters van Den Briel, honderden poorters en poorteressen en tal rijke bezoekers. Het werd een vrolijke boel. "Peter kende wat Turken in Am sterdam. Een Turkse vriend zou een oom gaan bezoeken in Istanbul. Door die Turken uit het koffiehuis kreeg Peter toen een auto waarmee hij die vriend naar Turkije zou rij den. Een soort vakantie voor hem dus. Achteraf zegje: "Dat is al geen zuivere koffie". Maar ja, toen zag het er allemaal aardig uit. Voor ze uit Turkije teruggingen ging de auto kapot. Onder meer was een raam gebroken. Dat kan best 's nachts opzettelijk zijn gebeurd. Na de reparatie in een garage in Istan bul konden ze weer terug uit Tur kije. Die Turkse vriend was intus sen nergens meer te bekennen. Toen ze bij de Griekse grens kwa men werden ze aangehouden. De hele auto werd afgebroken en daar kwam 45 kilo hasj te voorschijn. Het is een complot. Maar wie ge looft dat." Ook voor meisje De Griekse rechter geloofde het in elk geval niet. Terwijl de eis tegen Peter Langerak acht jaar was, ver oordeelde de rechter hem tot negen jaar. "Als ik lieg dan lieg ik in com missie", zegt vader Langerak, die vervolgt: "We hadden op een be hoorlijke tik gerekend. Maar negen jaar! Volgens mij moet Peter ook voor het meisje boeten. In Grieken land denken ze dat meisjes zoiets niet doen." Wat gaat er nu gebeuren? "Niets", zegt de heer Langerak. "Zowel de Nederlandse ambassade als de man van het ministerie van Buiten- weest. Net als de ouders landse Zaken, de heer Mostert die van der Voort die ik vanmiddag (vrijdag, red.) nog sprak, zeggen weinig te kunnen doen. Wel kunnen ze helpen bij het verzoek van Peter om in een "open" gevangenis terecht te komen. Dan kan hij werken en dan telt één dag Opsporen Mogelijk is het wel een hulp als de Turk(-en) opgespoord worden. "Na zijn arrestatie zei Peter mij de naam van een Turk naar wie ik in dat kof fiehuis in Amsterdam móest vra gen. Maar zodra je binnenkomt waarschuwen ze elkaar. Dat kan ook makkelijk wantje verstaat toch niets van dat Turks. Iedereen heeft dan een gefingeerde naam. De man naar wie je vraagt kennen ze niet. Ook de politie kan niets doen. Die zegt ook dat alles op een dood spoor loopt." Een wat trieste en uitzichtsloze si tuatie dus voor de Langeraks. "We klampen ons maar een beetje vast aan dat goede gedrag en hopen dat er een nationale feestdag komt waarop hij amnestie krijgt. Mis schien kan de Nederlandse rege ring iets doen als de Griekse toetre ding tot de EG, daar willen ze graag bij, ter sprake komt." Schaars De contacten die de familie Lange rak nu met zoon Peter heeft zijn schaars. Langerak: "Brieven moe ten allemaal in het Engels geschre ven worden vanwege de censuur. Eén maal in de maand bellen we hem. Dan kunnen we Nederlands praten. Dat duurt echter ook niet langer dan drie minuten en dat.kost dan ook nog 300 gulden. Bij het schrijven van de brieven hebben we erg veel steun aan de vrienden van Peter. Een paar zijn ook naar Griekenland, naar het proces, ge- ïMaijan paar da gen - met dochter - weer terugko- HILTON HEAD - Het tennistoer- plaatste Britse Virginia Wade. Zij 6-0, 7-6. Voorts plaatsen Victor nooi voor dames in de Amerikaanse verloor in twee sets van de 22-jarige Pecci (Paraquay) en de Hongaar plaats Hilton Head (Califomiè) be- Tsjechoslowaakse Renata Torna- Balozc Taroczy zich voor de halve leefde in de tweede ronde grote ver- nova. rassingen. Daarvan was de neder- Billie-Jean King (6-1, 7-5 tegen de Bij de dames kwamen mj de laatste voor anderhalve. De ambassade zegt trouwens dat negen jaar haast nooit voorkomt. Meestal duurt het een jaar of vier a vijf voor ze vrij komen. Dat hangt ook weer af van het goede gedrag." Zelf zijn vader en moeder Langerak nog niet naar Griekenland geweest. Geld is het probleem. "We zijn nu aan het sparen", aldus vader Lan gerak. "Een reis naar Griekenland kost ons zo'n 1000 gulden per per soon. We hopen dat de gemeente met een bijdrage uit de sociale kas bijspringt. Dan kunnen we mis schien deze zomer.." laag, die Betty Stöve leed tegen de Roemeense Virginia Ruzici) en Australische Kerry Reid (3-6, 1-6) Chris Evert (6-1, 6-0 tegen de Aus- slechts een geringe sensatie in ver- tralische Wendy Tumbull) plaat- Brigitte Simon (Fra), Helga Masthoff (Wdl), Heidi Eisterlehner (Wdl) en Regina Marsikova (Tsj). BOECHOUT - De 30-jarige Belg Roger Rosiers is aan zqn tweede wielerjeugd bezig. De belangrijkste knecht van Jan Raas in de Frisol- ploeg won vorige week de vier daagse van de Westkust en gisteren was hij opnieuw succesvol in Bel gië. Rosiers won de Ronde van Boechout over 152 kilometer. In de eindsprint versloeg hij zijn mede vluchter Herman van Springel. De beide dertigers bouwden tijdens een lange vlucht een voorsprong van niet minder dan acht minuten De 31-jarige Spanjaard Jose- Antonio Gonzales-Linares heeft gisteren de Ronde van het Basken- ind gewonnen. Hij handhaafde zijn leidende positie gemakkelijk op de laatste dag van de vijfdaagse ronde, waarin woensdag de konin- ginnerit wegens ijzel op de bergwe gen niet kon worden verreden. Het eerste deel van de vijfde etappe le verde een overwinning op voor de neo-prof Custiodo Mazuela. Deze legde de 138 kilometer afin 3 uur, 57 minuten en 2 seconden. Miguel- Maria Lasa, die tweede werd, had een achterstand van bijna vier mi nuten. In die rit werd Javier Elor- riaga derde. De ronde van het Baskenland werd besloteri^met een klimtijdrit over drie kilometer. Specialist Enrique Cima werd winnaar in 7 minuten en 25 seconden. Gonzales-Linares eindigde als zevende. De Belg Paul Wellens, de enige die de Spanjaard nog van de eerste plaats had kun nen verdringen, werd slechts veer tiende. Arie Hassink, de Nederlandse wielerkampioen op de weg bij de amateurs, zal op 9 april in de Ronde van Meerssen in Zuid-Limburg zijn rentree maken. Hassink raakte half februari vrij ernstig gewond bij een auto-ongeluk in Tsjechoslowakije, waar hij met zijn ploeggenoot Léo van Vliet het wielerseizoen had voorbereid. De blessures zijn gene zen en Hassink heeft de training inmiddels hervat. In de Ronde van Meerssen voor amateurs, die in af wachting van de aankomst van de profs uit de Amstel Goldrace wordt gehouden, zal hij zijn eerste wed strijd rijden. gelijking met de uitschakeling van sten zich betrekkelijk eenvoudig P1*1S ®v®ngcnseen andertoernooi, de Amerikaanse Dianne From- voor de kwartfinales, holtz. Zij was als vijfde geplaatst en werd in de tweede ronde volledig verrast door de 14-jarige Tracy Aus- t tin: 5-7, 4-6. De oorzaak van deze en Guillermo Vilas (Arg) hebben venement in de kwartfinales her- verrassende zege ontging de jeug- gisteren de halve finales bereikt enenkelspeljiitgeschakeld. Hij dan dat waaraan Louk Sanders heeft deelgenomen. De Nederlan der werd gisteren eveneens in Nice De favorieten Björn Borg (Zwe) tijdens een internationaal tennise- Wegens bezit soft druggs UTRECHT (SP) Officier van justi- Zijn lezingen houdt hij als lid van tie mr. A. Herstel wil dat de de SDI, de Stichting Drugs Infor- utrechtse rechtbank radio- matie, die door de overheid wordt medewerker Koos Zwart (29) we- gesubsidieerd, gens het bezit van verschillende drugs veroordeelt tot een boete van De officier van justitie liet dige Tracy dan ook helemaal: "Ik van het internationale Grand Prix loor van de Duitser Gehring. ben net zo verrast als iedereen", tennistoernooi in Nice. Borg ver- vertelde ze na de wedstrijd waarin sloeg de Chileen Belus Prajoux met De Amerikaan Dick Stockton, zij in de eerste set een achterstand ^:,6"2 en Vilas won van een andere afgelopen zondagjvinnaar van het van 2-4 wist goed te maken, "Ik kan Chileen, Hantz Gildemeister. met WCT-toemooi het gewoonweg niet geloven. Het is ~'~u zonder twijfel de mooiste overwin- -r tt-| t ri -p yr /-\ -r-v ning, die ik ooit heb behaald. Maar y ri| KhhiKI Ir ik kan werkelijk niet zeggen waarom ik heb gewonnen, ik speelde niet anders dan gewoon lijk. Hoogstens met iets meer con centratie...." In de kwartfinales komt Tracy Austin uit tegen Kerry Reid. De derde verrassing was de uit schakeling van de als tweede ge- RONDE VERDER Rotterdam, heeft zich gisteren geplaatst voor de halve finales van het toernooi in Londen. Hij won in de kwartfinales met 6-3 6-4 van zijn landgenoot Ha rold Solomon. Het kan in Londen in ieder geval niet weer tot een eindstrijd Stockton-Nastase komen. De wis pelturige Roemeen verloor in de kwartfinales met 3-6,7-5,2-6 van de Indiër Vijay Amritraj. Spanje heeft na de eerste dag van de tenniswedstrijd tegen Grieken- LISSE - Donderdag 7 april wordt om het wereldkampioenschap wist land in de Europese tweehonderd gulden. in september vorig jaar werd Koos Zwart bij Oudenrijn door een pa trouille van de rijkspolitie aange houden. Koos, die juist terug keerde van een lezing over verdo vende middelen, had een demon stratiekoffertje bij zich waarin mi nimale hoeveelheden van aller hande drugs zaten. Hij was niet in het bezit van een ontheffing die ge bruikelijk is en ook vrij gemakke lijk verkregen kan worden wanneer men wat drugs wil hebben als in structiemateriaal. De raadsman van Koos, mr. H. Ka ter, vond het maar merkwaardig dat het tot een vervolging was ge komen. Hij zei: „Koos gaat de boer op om links en rechts lezingen te houden over verdovende midde len. Zo'n lezing is zeer instructief, duurt bijna drie uur en wordt geïl lustreerd met een dia-serie." De waarde van zo'n lezing kon de rechtbank gisteren zelf bepalen. Koos kreeg de gelegenheid zijn dia-serie te vertonen. Hij moest het van rechtbankpresident mr. K. B. Bieger echter wel binnen het uur houden. quisitoir weten dat hij tot vervol ging was overgegaan om aan de rechter een principe-uitspraak te vragen. Hij wilde het geheel in de sfeer houden van een proefproces. Kanaalstraat-promenade Lisse officieel in gebruik genomen. Deze promenade in de winkelstraat wordt geopend door wethouder De Kort, en wel om vier uur "s middags. Een gedeelte van de promenade zal mettertijd worden uitgebreid om uiteindelijk de hele lengte van de straat te beslaan. Ter gelegenheid van deze opening zal drie dagen lang een geheimzin nige man door Lisse dwalen die ca deautjes uitreikt aan winkelende mensen. Op de dag van de opening zullen verder bloemen, ballonnen, i het toernooi om de Davis-beker de lei ding genomen met 2-0. De uitslagen van de eerste twee enkelspelen zijn: Kalaidis (Gri)-Higueras (Spa) 0-6, 0-6, 1-6; Kalogeropoulos Rene Hijne zich te plaatsen hoofdtoernooi. Hij won knap van de Turk Oktag Cimen met de setcij- fers 21-11, 21-17 en 21-10. Bert van den Ham en Nico van Slobbe haalden het hoofdtoernooi (Gri)-Orantes (Spa) 1-6, 2-6, Ö-i niet. Van den Ham verloor van de Nieuwzeelander Graham Lassen met 14-21, 10-21 en 12-21. Van Slobbe was kansloos tegen de Chinees Wang Chien Ching: 16-21, 14-21 en 7-21. Bij de dames haalden Marianne van de Vliet, Bettine Vriesekoop en Judy Williams de derde ronde van zakjes snoep en dergelijke worden het kwalificatie-toernooi. Marianne uitgereikt. Dat uitdelen en rond- i de Vliet won van de Luxem- KATWIJK - Een bromfietser uit Katwijk heeft gisteren een gebro ken onderarm en een vleeswond aan een knie opgelopen toen hij op de kruising Willy Sluiterstraat met beide Lissese muziekverenigingen, een auto in botsing kwam. De man is overgebracht naar het Elisabeth- ziekenhuis. strooien wordt muzikaal begeleid burgse Berthy Krier met 21-14,21-7 door de Blaaskapel. - - Zaterdag (inmiddels is het dan 9 april geworden) is het weer groot feest opnieuw zal de Boerenblaas- kapel van de partij zijn, evenals de 21-14. Bettine Vriesekoop versloeg de Zwitserse Steffie Dantjioths met 21-14, 21-19 en 21-8. Judy Williams tenslotte had geen LEIDEN-Een"Leids"jeugdselec- Leidse selectie valt in voor basketballers uit Roemenië Zijl/LGB uit op revanche LEIDEN - Dankzij de knappe 5- 6-winst die in Arnhem op Neptunus werd behaald heeft waterpolo- hoofdklasser De Zijl/LGB weereen score van 50% bereikt. Uit 18 wed strijden hebben de rood-witten precies 18 punten. Daarmee beho ren ze tot de middenmoot van de hoofdklasse, die verder bestaat uit VZC/Ritmeester en Zwemlust/Den Hommel (beide 19 punten). Op een afstand van vijf punten volgt PSV, dat vandaag in zwembad De Zijl op bezoek komt. Tegen deze ploeg heeft De Zijl/LGB iets goed te ma ken,want eerder dit seizoen bleven beide punten in Eindhoven; het werd toen 6-4 voor PSV. Aanvang van de wedstrijd 19.30 uur. AZPC kan de degradatie niet meer ontlopen. De Amersfoorters kun nen in de laatste drie ronden ten hoogste één ploeg inhalen. Hoewel De Meeuwen (11 ptn) nog steeds niet veilig is, zyn Nereus en LZ'86 (resp. 9 en 8 ptn) de voornaamste kandidaten voor de andere degra datieplaats. LZ'86 zal het moeten hebben van de laatste twee wed strijden (tegen Nereus en AZPC), want zaterdag spelen de Leide- naars in Alphen tegen AZC (19.00 uur in De Dillen), en dat daar pun ten worden gehaald is niet erg waarschijnlijk. GENÈVE - Landskampioen Jan Timman heeft zich in de vijfde ronde van het schaaktoernooi in Genève hersteld van een matige start door de Joegoslaviër Boris Ivkov te verslaan (35 zetten). Tim man bezet door deze overwinning de eerste plaats met drie punten, maar hij moet die positie delen met de Westduitser Ludek Pachman, de Israëli Vladimir Liberson, de Phi- lippijn Eugene Torre, de Israëli Roman Dsjindsjindasjvili, de IJs lander Fridrik Olafsson en de Deen Bent Larsen. Genna Sosonko kwam in de vijfde ronde remise overeen met Ulf Andersson na ne gentien zetten. De uitslagen uit de vijfde ronde zijn: Larsen (Den)-Siguijonsson (IJsl) 1-0; Pachman (Wdl)-Liberson (Isr) '/a-Va; Torre (Phi)-Westerinen (Fin) 1-0; Hug (Zwi}-Byrne (VSt) Va-Va; Dsjindsjindasjvili (Isr>-01afsson (IJsl) Va-1/a; Sosonko (Ned>-Ander- sson (Zwe) Va-Va; Timman (Ned)-Ivkov (Joe) 1-0. De Argentijn Oscar Panno, de R-us Joeri Balasjov en de Joegosla viër Dragutin Sahovic hebben de eindoverwinning in het schaak toernooi in de Amerikaanse plaats Lone Pine (Califomiè) gedeeld. In dit met 30.000 dollar gedoteerde toernooi, dat jaarlijks financieel wordt gedragen door Louis Sta- tham, behaalden de drie winnaars 6,5 punt uit negen ronden. Balasjov versloeg in de laatste ronde de Amerikaan Paul Benkö, Panno en Sahovic kwamen met elkaar remise LEIDEN - Zoals verwacht boekte Henk van Maaren in zijn hangpartij tegen Bert Enklaar remise, hetgeen het schaakteam van Philidor/Lei- den tegen HD/VAS/ASC in de hoofdklasse van de KNSB een 5-5 gelijkspel opleverde. In de vandaag te spelen voorlaatste ronde kan het Leidse team via winst op hekkes- luiter Utrecht definitief alle degra datiegevaar bezweren. Overigens behaalde Utrecht in de vorige ronde zijn eerste zege (5V2-4Vs) op mededegradatiekandidaat Eind hoven. Na de 2-8 nederlaag tegen DD I blijft er voor LSG I niet meer over dan een gevecht om de tweede plaats in klasse I B. Wanneer de Leidenaars inderdaad tweede wil len worden, zullen vandaag een thuisspelend Moerwijk moeten verslaan, want anders zullen ze in gehaald worden door SMB I, dat vanmiddag ongetwijfeld tegen Maastricht gaat winnen. Philidor II/Leiden behaalde on verwacht een geflatteerde 4-6 overwinning op Paul Keres I. Het had 5-5 moeten worden, maar de opponent van Visser gaf een zwakke zet af, waarna Visser met remise kon ontsnappen en boven dien liet de tegenstander van Smit de winst glippen en moest zich met remise tevreden stellen. De kansen op lijfsbehoud zijn daardoor voor de. Leidenaars aanzienlijk geste gen, maar veilig is het Leidse team nog lang niet. Het duel tegen Den Haag is voor Philidor II een thuis wedstrijd. Tot nu toe heeft het team uit de Sleutelstad slechts uitwed strijden in winst omgezet, zodat de Leidse aanhang nauwelijks op een zege durft te hopen Vreemd genoeg verkeert een op de vierde plaats staand Voorschoten I na de 4V2-5Va nederlaag tegen Overschie II enigszins in degrada tiegevaar, althans in theorie. Van daag krijgen de Voorschotenaren het bijzonder zwaar in de uitwed strijd tegen het nu al kampioen zijnde Het Witte Paard I. 21-16. Frans H. blijft volhouden: DEN BOSCH (SP) - Ik heb nooit verband gelegd tussen mijn insuline-injecties en het overlijden van mijn patiënten", hield hoofd- ,fclB,U611u„„ÉruucilCi,w verpleger Frans H. gisteren voor ten van Koos z'v^irt met betrekking fc' Bossche gerechtshof vol. Maar tot verdovende middelen alleen kon het hnf n.et overtmven Na de dia's kwamen vijf getuigen- deskundigen op verzoek van Mr. Kater vertellen dat het doen r prijzenswaardig is. Onder die getuigen waren er twee van het mi nisterie van volksgezondheid. Koos Zwart, zoon van Irene Vor- rink, is bekend van de Vara- radioprogramma's In de rooie haan en Popdonder. Daarin wordt ook voorlichting over drugs gegeven. Frans kon het hof niet overtuigen. Zo leek ook Frans' "bewering", dat hij wel moest spuiten omdat de art sen niets meer aan de bejaarde pa tiënten deden, er bij de leden van het hof niet in te willen. procureur-generaal uitten om beur- in alle toonaarden vol dat hij nooit ten hun ergernis over de tegenstrij- heeft geweten dat insuline dodelijk dige verklaringen, de ontwijkende kon zijn. Mr. van Haren hield hem antwoorden en het gedraai van de echter zijn eerder afgelegde verkla- hoofdverpleger. waaruit bleek dat Tijdens de ochtendzitting hoorde het hof zenuwarts D. Fulder en klinisch-psycholoog J. Dorpmans. teur Grachten en door mevrouw Vijgen". De president, de raadsheren en de moeite met de Belgische Marie- tieteam, voor de gelegenheid uit- France Germiat: 21-14, 21-18 en komend onder de naam "Leiden All Stars" zal aanstaande maandag en dinsdag de plaats van Roemenië innemen bij het 20ste internatio nale (school)basketbaltoernooi "Nieuwediep" in Den Helder. Roemenië liet de toernooileiding donderdagmiddag weten van deel name af te zien in verband met de algehele toestand in dat land na de grote aardbeving van vorige maand. De Helderse organisatoren deden na de afschrijving van de Roemenen een beroep op de Leidse basketballers om met een team te komen. De selectie is als volgt samenges teld: Walter Baars, Joost Cornelis- sens, Peter-Paul Maassen, Marcel Rijsbergen (allen Mercasol Leiden), Michiel van Neervoort, Ton Pauli- des, Gerard van Schaik (allen BV Leiderdorp), Lodewijk Devilee (Luba), Arno Filippo (BVO Alphen) en Mike Dolan (BV Voorburg). Lei den komt maandag uit tegen de Nederlandse schoolkampioen uit Haarlem en tegen Frankrijk. Dins dag tegen een Helderse formatie en tegen Polen, waarna de kruisfinales en de finale volgen. In een andere groep spelen Hongarije, SV Noordkop, West-Duitsland, Tsje- De Heer is mijn Herder Heden ging van ons heen onze lieve, goede moeder, groot- en overgrootmoeder, zuster en tante JOHANNA VAN GINKEL in de gezegende ouderdom van 80 jaar. Weduwe van A. Bouwman eerder van Amoldus van den Burg. Uit aller naam: Mevr. J. VAN LEEUWEN VAN DEN BURG Samenkomst in bovengenoemde aula dinsdag 5 april om 13.30 uur, waarna de teraardebestelling zal plaatsvinden op de begraafplaats te Huizum. vonden dat op grond van z'nintelli- gentie Frans de gevolgen van zijn choslowakije en een team van het injecties kon overzien. organiserende "Nieuwediep".

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 10