Missie Cyras Yance mislukt RUSSEN VERWERPEN SALT-VOORSTELLEN NieuwFrans kabinet Vrijheid voor vakbonden ffl£!&NDT!mRS NAAST HET NIEUWS Z.-Afrika verhoogt begroting defensie ^HAARLEMMERSTRAAT 122 S LEIDEN 071123448 DONDERDAG 31 MAART 1977 BUITENLAND Cyrus Vance MOSKOU (UPI/AFP) - De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Cyrus Vance, heeft gis teren in Moskou bekendgemaakt dat de Russen de twee voorstellen van president Carter over de beperking van de strategische wapens verwor pen hebben. De Russen, aldus Vance op een persconferentie, hebben ons ver teld dat zij onze twee voorstellen hebben onderzocht maar dat zij geen van beide aanvaardbaar ach ten. "Zij hebben van hun kant niets nieuws voorgesteld". Vance die een persconferentie hield na zijn slotbespreking met Brezjnjew, zie dat de Sowjetrussi- sche partijleider wel een tegen voorstel had gedaan. "Maar dat vonden wij onaanvaardbaar. Er stond niets r LONDEN (Reuter/UPI/AP) - Koningin Elizabeth van Groot-Brittannië en prinses Mari-Astrid van Luxemburg, gefotografeerd in november tijdens het staatsbezoek van de Britse vorstin aan Luxem burg. Het Britse hof heeft gisteren een bericht tegengesproken, als zouden kroonprins Char les en de Luxemburgse prin ses op 8 december een ge heime lunchbijeenkomst in Brussel hebben gehad om een bruiloft te bespreken. Volgens een woordvoerder van het paleis Buckingham was er die dag weliswaar in de Belgi sche hoofdstad een lunch, waarbij prins Charles en ko ning Boudewijn en koningin Fabiola van België aanzaten maar waar de Luxemburgse prinses ontbrak. "Wy kunnen niet zeggen waarover toen is gesproken", aldus de woord voerder die hieraan toe voegde dat prins Charles de Britse hof ontkent verloving Charles met Luxemburgse prinses zeker niet meer dan tweemaal heeft ontmoet. In het bewuste verhaal in de 'Daily Mail' had Nigel Demp ster geschreven dat behalve de prins en prinses en het Belgische koningspaar dat oom en tante van prinses Marie-Astrid is, ook prins Philip, de vader van Charles, en de rooms-katholieke pri maat van België, kardinaal Suenens, en een vertegen woordiger van de Engelse kerk tegenwoordig waren geweest. Een woordvoerder van de En gelse staatskerk zei niets van de bijeenkomst te weten en van de zijde van het paleis Buckingham werd verzekerd dat prins Philip niet bij de lunch aanwezig was geweest. In Luxemburg wilde het hof geen commentaar geven. Intussen is in Antwerpen ver nomen dat de 23-jarige Marie-Astrid die daar aan het instituut voor tropische ge neeskunde een opleiding volgt, vorige week haar studie heeft afgebroken om Engels te gaan studeren in Groot- Brittannië De prinses heeft eerst een verpleegsterscursus van drie jaar gevolgd in Luxemburg. In 1973 en 1974 verbleef zij in Engeland voor haar talen. Prins Charles is 28 jaar. Teleurgesteld "Ik ben heel erg teleurgesteld dat wij geen vorderingen hebben ge boekt op het belangrijkste punt van onze besprekingen, namelijk de kernwapens", aldus de Ameri kaanse minister. Maar, zo ver volgde hij, de Sowjetrussische mi nister van buitenlandse zakenl Andrei Gromiko, en ik zullen el kaar in mei ergens in Europa weer ontmoeten om ons overleg over de SALT-besprekingen voort te zet ten. Ik acht het nog steeds mogelijk vóór oktober van dit jaar als het tussentijdse SALT-akkoord van vijf jaar afloopt, een overeenkomst te sluiten over een nieuw verdrag tot beperking van de strategische bewapening. Eerder op de dag had het Russische persbureau Tass laten weten dat beide partijen besloten hebben hun gedachtenwisseling over het SALT-overleg en andere kwesties voort te zetten. Maandag, tijdens de eerste gespreksronde in Moskou, had Vance de Russen twee voor stellen gedaan, en wel één tot het sluiten van een veelomvattend koppelakkoord dat een belangrijke inkrimping van het strategische wapenarsenaal inhield en één voor een beperkte overeenkomst in de geest van het in 1974 bereikte ak koord. Dit akkoord dat Brezjnjew en de toenmalige Amerikaanse president in Wladiwostok sloten, is r geratificeerd en dus nooit kracht geworden. Niet billijk Drie ministers vallen uit de boot Vance zei dat Brezjnjew tegen hem gezegd had dat de Sowjet-Unie het veelomvattende voorstel tot be perking van de strategische bewa pening verwierp omdat het geen billijk koppelakkoord inhield en bepaalde kwesties over toezicht op de bewapening buiten beschou wing hield. Het andere Ameri kaanse voorstel konden de Russen niet aanvaarden omdat de Ameri kaanse Cruise-raket er niet in was opgenomen. De Amerikaanse afvaardiging, al dus Vance, heeft op haar beurt het voorstel verworpen van de Russen om het akkoord van Wladiwostok te ratificeren als daar de Cruise raket in is opgenomen en vastge houden worden aan PARIJS (Reuter) - President Valéri Giscard d'Estaing heeft gisteren de nieuwe regering van Frankrijk geïnstalleerd. De samenstelling van de nieuwe regering-Barre brengt weinig verrassingen. De ministers van buitenlandse za ken, defensie en financiën be houden hun portefeuille. Het eerste kabinet-Barre trad maandag af nadat de regerings partijen een flinke nederlaag moesten incasseren in de ge meenteraadsverkiezingen. Ray mond Barre blijft het premier schap combineren met het minis terie van financiën. Onderminis ter van financiën wordt de gaul list Robert Boulin, tot dusver mi nister voor de betrekkingen met het parlement. Nieuwkomers zijn alleen de gaul list Alain Peyrefitte op justitie en René Monory op het ministerie van industrie. Zoals verwacht zijn drie politieke voormannen van de regeringspartijen niet in het nieuwe kabinet terugge keerd. De onafhankelijke repu blikein Michel Poniatowski, de leider van de centrumpartij Jean Lecanuet, en de gaullist Olivier Guichard moesten het veld rui men. Giscard zou zijn regering wat uit de sfeer van de partijpoli tiek willen halen om een betere uitgangspositie te hebben in de verkiezingsstrijd tegen de unie van links in maart volgend jaar. De plaats van Poniatowski wordt ingenomen door Christian Bon net, ex-minister van landbouw, Peyrefitte vervangt Guichard op justitie en de ex-minister van be voorrading Jean-Pierre Fourcade neemt de portefeuille van plan ning en regionale ontwikkeling over van Lecanuet. Luis de Guiringaud blijft op buiten landse zaken, en Yvon Bourges op financiën. De gaullistische beweging, die nogal eens overhoop ligt met pre sident Giscard, is in het nieuwe kabinet iets sterker vertegen woordigd dan de coalitiepart ners. De gaullisten bezetten vier ministeries, de onafhankelijk re publikeinen drie, evenals de cen trumpartij. Vijf departementen worden beheerd door niet- partijgebonden ministers. Ook premier Barre is partijloos. Deze politiek niet-gebonden groep ministers is nauw verwant met president Giscard. Bhoetto vormt nieuw kabinet ISLAMABAD (Reuter) - Pre mier Bhoetto van Pakistan heeft gisteren, na zijn recente overwinning van de verkiezin gen, een nieuw kabinet ge vormd. Vijf ministers uit het oude kabinet zijn verdwenen en de regering is uitgebreid. In het nieuwe kabinet behoudt Bhoetto de portefeuille van De fensie, maar die van Buiten landse Zaken heeft hij afge staan aan Aziz Ahmed, die in het oude kabinet minister van Staat voor Defensie en Buiten landse Zaken was. Het nieuwe kabinet omvat 22 leden. Spaanse Cortes akkoord MADRID (UPI/DPA) - De Cortes- het Spaanse parlement - heeft gis teren een door de regering inge diend wetsontwerp goedgekeurd dat de Spanjaarden het recht geeft vrije vakbonden te vormen. Het wetsontwerp werd met 320 tegen 41 stemmen en 41 onthou dingen aangenomen. Krachtens de nieuwe wet hebben zowel werkgevers als arbeiders het recht onafhankelijke bonden te vormen om hun belangen te verde digen. Deze verenigingen mogen echter niet gebonden zijn aan poli tieke partijen. De goedkeuring van het ontwerp door de nog uit het tijdperk van Franco stammende parlement be tekent het einde van de "Sindica- tos". Dit waren onder toezicht de regering staande organisaties waarin zowel werkgevers als arbei ders verplicht vertegenwoordigd waren. Communisten Het Spaanse hooggerechtshof heeft gisteren een besluit genomen over het legaliseren van de Spaanse communistische partij. Het hof be sloot ook de uitspraak nog niet te publiceren, zo is uit justitiële bron vernomen. Het hof mag zijn uit spraken maximaal tien dagen ge heim houden. Uit andere bron is vernomen dat het hooggerechtshof met drie tegen bijzonder voor het streven van de Amerikanen de strategische wape narsenalen van beide landen niet alleen niet uit te breiden, maar zelfs sterk in te krimpen. Het compromisvoorstel van de Amerikanen om de omstreden Amerikaanse lange-afstandsraket Cruise, waarvoor de Russen zo be ducht zijn, en de Russische bom menwerper, in het westen bekend onder de naam Backfire, aanvanke lijk buiten beschouwing te laten, was al eens door de regering-Ford aan de Russen voorgelegd en toen verworpen. Men wees er in Was hington voorts op dat de politiek van de regering-Carter met betrek king tot de mensenrechten en de felle afwijzing hiervan door de Rus sen niet zonder invloed zijn geble ven bij het overleg in Moskou. De besprekingen zijn toch nuttig geweest. Dat verklaarde de Ameri kaanse president Jimmy Carter gis teravond tegen een groep congres leden in het Witte Huis. KAAPSTAD (UPI/AFP) - Zuid- Afrika zal het komende begrotings jaar de defensiebegroting met 21 procent verhogen, zo blijkt uit de begroting 1977-1978, die minister van Financiën Owen Horwood gis teren aan het parlement in Kaap stad heeft voorgelegd. De verho ging van de defensiebegroting is aanzienlijk groter dan die van over ige begrotingen. De 1,654 miljard Rand voor defensie (ongeveer twee miljard dollar) vormt 18 procent van de totale staatsuitgaven. Minister Horwood zei dat stijging van het defensiebudget deels het gevolg is van "scherpe kostenstij ging in het buitenland". VVD-ZORG OM ORANJE De VVD is bezorgd voor de toekomst van het Nederlandse elftal. Over het bericht dat de tijdelijke trainer van de Oranje-elf, Jan Zwartkruisvan het ministerie van defensie niet langer bondscoach van de KNVB mag zijn heeft het VVD-kamerlid Wim Keja aan staatssecretaris Van Lent om opheldering gevraagd. Keja vindt dat defensie met twee maten meet. Leen Pfrommer, een sportofficieris al jarenlang trainer van de Nederlandse schaat- Eiovendien treedt Pfrommer op met behoud van salaris, terwijl Zwartkruis alleen maar voor korte tijd en zonder uitbetaling van zijn salaris toestemming krijgt om de Nederlandse ploeg te trainen. Keja staat er dan ook op dat een verzoek van Zwartkruis om Oranje te mogen blijven trainen door staatssecretaris Van Lent ingewilligd wordt. BOMPAKKETJE VOOR CARTER De politie van Washington heeft gisteren een bom onschadelijk ge maakt die in een postpakketje was bezorgd bij een regeringsgebouw naast het Witte Huis. Het pakketje was „verdacht" gevonden en de politie was erbij ge haald. Zij nam het mee en maakte het elders onschadelijk. De autoriteiten hebben niet meer willen zeggen dan dat het pakketje „in staat was om te exploderen" en was geadresseerd aan „president James Carter". DUUR BIERTJE Een flesje bier heeft een landbouwer in noord-Griekenland (omgere kend) ...27.000 gulden gekost. Gheorghios Kalpaktsis,dieeen biertje aangeboden had gekregen van zijn vriend, wilde niet achterblijven. Hij bestelde er een voor hem en betaalde, in plaats van met geld, met twee loten van de nationale loterij. Deze leverden de nieuwe eigenaar de som van 400.000 drach- (27.000 gulden) op. MH Amy Carter, het dochtertje van de Amerikaanse president heeft het hogerop gezocht. Hoog op het klimrek kijkt zij hoe de andere school kinderen zich vermaken. ADVERTENTIE gekomen plafond van 2.400 raket ten en bommenwerpers. Vance had eerder nog aangeboden wat langer in Moskou te blijven als de Russen nog meer bijzonderhe den wilden weten over de twee Amerikaanse voorstellen. Uit de tekst van het verslag van Tass blijkt echter dat de Russen niet op het aanbod zijn ingegaan. Niet onverwacht Politieke waarnemers in Washing ton menen dat de afwijzing van de twee Amerikaanse voorstellen niet helemaal onverwacht is gekomen. De regering-Carter is met deze voorstellen op belangrijke punten afgeweken van het principe- akkoord dat Brezjnjew en de toe nmalige Amerikaanse president Gerald Ford in november 1974 in Wladiwostok sloten. Dit geldt in het twee stemmen legalisering van de communistische partij heeft afge wezen. De communistische partij heeft een aangekondigde perscon ferentie afgelast zonder opgaaf van redenen, en wil geen commentaar geven. In kringen van de PCE hangt een pessimistische stem ming. In juli 1976 bepaalde de Spaanse regering dat partijen die "onder worpen zijn aan een internationale discipline en een totalitair rege ringsstelsel nastreven", niet als wettige partij zullen worden toege laten. Het hooggerechtshof moet nu uitmaken of die bepaling van toepassing is op de communisti sche partij, en een reeks andere par tijen. 18.00 uur Mike Mansfield ambassadeur Y.S. in Japan WASHINGTON (UPI) - Uit het Witte Huis in Washington is giste ren vernomen dat de voormalige leider van de Democratische fractie in de Amerikaanse Senaat, Mike Mansfield, tot ambassadeur in Ja pan zal worden benoemd. De 74 jaar oude Mansfield geldt als een academisch deskundige in za ken van het Verre Oosten. Hij was lid van de presidentiële commissie die in Vietnam informatie moest inwinnen over vermiste Ameri kaanse militairen. President Carter heeft Harold M. Williams, eertijds van de universi teit van Califomië in Los Angeles en oud-president van Hunt Foods and Industries in., benoemd tot voorzitter van de beurscommissie. De 40-jarige Langhorne M. Bond is benoemd tot administrateur van de rijksluchtvaartdienst. Mike Mansfield is in januari van dit jaar afgetreden als Democratisch fractieleider in de Senaat, een ambt dat hij toen 16 jaar had bekleed.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9