Kamer kritiek zich in matigt op de regering Roof wellicht motief moord op econoom Dat leest u alléén in fiuvÊ Indrukwekkende dienst voor slachtoffers ramp 'Voortaan op zondag naar de kerk en niet naar de golfbaan' Over ontstane politieke situatie: Melkprijs met een cent omhoog Wm Extra geld voor de moedermavo Uit in de Randstad René Sleeswijk onthult exclusief aan PRIVÉ: WAAROM CORRY BROKKEN MIJ HEEFT VERLATEN j Overal verkrijgbaar f.1,25 DONDERDAG 31 MAART 1977 BINNENLAND Pan Am-piloot Grubbs: DEN HAAG van de Ameri kaanse Jumbo die zondag op de luchthaven van Santa Cruz in botsing kwam met een Jumbo van de KLM, is het een wonder dat mensen de ramp hebben overleefd. In een vraaggesprek in het zie kenhuis van Fort Dix zei Grubbs dat hij aan zijn passa giers dacht toen hij zich reali seerde dat een botsing niet meer te vermijden was. "En toen ik naar de wrakstuk ken keek, dacht ik allereerst bij mezelf: "kijk eens wat ik die mensen heb aangedaan. Maar diep in m'n hart wist ik dat het mijn fout niet was", zo vertelde hij. Het onderzoek naar oorzaak en schuld van het ernstigste onge luk in de luchtvaart waarbij 577 mensen de dood vonden duurt echter nog voort. Slechts 69 passagiers van het Ameri kaanse toestel overleefden de ramp. Grubbs was één van de 24 over levenden die per vliegtuig wer den overgebracht naar het Amerikaanse legerhospitaal in Fort Dix, waar hij wordt behan deld voor tweede- en derde graads brandwonden. De 56-jarige Grubbs: "Ik dacht bij mezelf: dit is het einde - dit overleven we nooit. Het duurde maar een seconde of twee voor ik me realiseerde dat we in bot sing zouden komen", vertelt Grubbs, die al 32 jaar voor de PanAm heeft gevlogen. De piloot bevestigde de berich ten dat hij via de radio riep niet te kunnen geloven dat de Ne derlandse gezagvoerder aan zijn start was begonnen. Kort voor het ongeluk zou het volgende radiocontact hebben plaatsgevonden: 8 KLM piloot: "we stijgen op". - PanAm piloot "we staan nog op de startbaan.... Wat doet hij? "Ja dat heb ik gezegd", vertelt Grubbs. "Dat moment vergeet ik nooit". De Amerikaanse piloot zegt dat er weinig zicht was op de mis tige startbaan toen ze stonden te wachten op het vertrek van een aantal eerdere vluchten. De twee reusachtige toestellen kwamen in botsing "toen er naar het scheen niet meer dan een halve seconde was verlo pen" vanaf het moment dat Grubbs de naderende KLM- machine gewaar werd. "Op dat moment kwam het overlevingsinstinct boven en het was een wonder dat mensen het er levend af hebben ge bracht", vertelt Grubbs. "Ik zag mijn leven niet als een film aan mijn geestesoog voorbijtrek ken, maar ik dacht niet dat ik het zou halen". Een reeks ontploffingen werd gevolgd door "brand en zwart rook, zwart rook overal", vertelt Grubbs. Op de een of andere manier slaagde hij erin een nooduitgang te bereiken, weg te lopen en zich te redden. "Van nu aj aan zal ik zondags meer naar de kerk gaan en niet naar de golfbaan", aldus Grubbs. TENERIFE (SP) - De stoffelijke overschotten van de 240 bij de vlie gramp op Tenerife omgekomen Nederlanders zullen naar verwach ting in de nacht van vrijdag op za terdag door de KLM naar Neder land worden overgevlogen. Woensdagavond is in de kathedraal van Laguna een indrukwekkende herdenkingsdienst gehouden voor de slachtoffers. Geestelijken van drie godsdiensten leidden de plechtigheid. Er waren honderden mensen van de plaatse lijke bevolking van Tenerife bij aanwezig. In de grote kathedraal van het stadje, dat op enige kilome ters afstand van het vliegveld ligt, waren tal van Spaanse autoriteiten aanwezig, onder wie de minister van luchtvaart. De Nederlandse ambassadeur, mr. J. H. O. Insinger, was uit Madrid overgekomen om namens de ko ningin en onze regering van zijn medeleven met deze verschrikke-' lijke gebeurtenis te betuigen. Voor het altaar in de kathedraal stonden boeketten met bloemen van de Ne derlandse en de Amerikaanse rege ring. de KLM, PanAm en de reisor ganisaties. Intussen wordt op het vliegveld in een hangar nog dag en nacht door gewerkt om de honderden stoffe lijke overschotten in kisten te be rgen. Met het balsemen is men in middels gereed, maar met het tijd rovende werk van het dichtsolde- ren van de zinken binnenkisten verwacht men nog zeker tot mor gen bezig te zijn. Het identificatie team van de dienst luchtvaart van de rijkspolitie heeft zijn taak nu vrijwel beëindigd. De dossiers met een beschrijving van elk slachtoffer zijn woensdaga vond naar Schiphol verzonden. De Spaanse autoriteiten hebben een collectieve overlijdingsverklaring afgegeven. Later zullen de indivi duele acten naar Nederland wor den nagestuurd. De meeste leden van de Neder landse identificatieploeg zijn van daag naar Nederland teruggekeerd. Luitenant J. J. Oosterbroek van de dienst luchtvaart van de rijkspoli tie: "Het is voor onze mensen uiter aard een bijzonder zware opdracht geweest. Ik heb voor hen dan ook de grootst mogelijke bewondering. Maar ik moet ook een compliment maken aan de veelal jeugdige Spaanse helpers, die ons hebben geassisteerd. Al deze mensen heb ben keihard gewerkt onder moei lijke omstandigheden". Luitenant Oosterbroek verwacht overigens dat een aantal slachtof fers dusdanig verminkt is dat iden tificatie niet mogelijk zal zijn. Tot drie dagen na de ramp zijn er nog slachtoffers in de verkoolde wrak stukken gevonden. De herdenkingsdienst in de Laguna kathedraal op Tenerife voor de 577 slachtoffers van de vliegramp afgelo pen zondagtrok gisteravond honderden inwoners van Tenerife. Links op de foto Mary Kay: zij verloor haar moeder zondag, terwijl haar vader dinsdagavond aan zijn verwondingen bezweek. DEN HAAG (SP/ANP) - Op zeer gematigde toon kaartte de Tweede Kamer gisteren met premier Den Uyl na over de ontstane politieke situatie. De fractievoorzitters Drees (DS'70), Terlouw )D'66) en Bakker (CPN) oefenden kritiek uit op het feit dat het demissionaire kabinet meer doet dan al leen lopende zaken afhandelen. Premier Den Uyl hield oppositie leider Wiegel )VVD) voor dat met opzet niet de formulering is geko zen dat het kabinet alleen lopende zaken afhandelt. Den Uyl: "De formulering is, dat wij alles verrich ten wat het kabinet in het belang van het land noodzakelijk acht. Dat is ruimer". De premier meende dat ook de wetgevende arbeid niet stil hoeft te komen liggen. Tijdens het debat gisteren in de Tweede Kamer heeft de fractie voorzitter van de KVP, Andriessen een onderonsje met zijn collega van de PvdA, Van Thijn. UTRECHT - Ruim 20 Utrechtse chercheurs zoeken naar de mo denaar van de 42-jarige drs. A. M. Maarschalkerweerd. De man werd gisteren dood aange troffen in zijn flat aan het Van Star- kenborghof in Utrecht. Hij bleek te zijn gewurgd. De man, die werkte bij het economisch adviesbureau Teppema BV aan de Benoorden- houtseweg in Den Haag, is ver moedelijk in het weekeinde al om het leven gebracht. Gistermorgen meldde de werkge ver van de heer Maarschalkerweerd aan familie dat hij sinds maandag niet op de zaak was geweest. De familie ging poolshoogte nemen in de flat Toen er niet open werd ge daan, werd de politie gewaar schuwd. Rechercheurs zagen in de drie kamer-flat een ware chaos. In de woonkamer lag in een plas bloed het naakte lichaam van de eco noom. Hij was aan handen en voe ten gebonden met stukken waslijn. Alle kasten bleken overhoop te zijn gehaald en de inhoud ervan lag ver spreid over de grond. Een geld kistje bleek geforceerd te zijn. Er zat niets meer in, zodat de politie voorlopig roof als motief aanneemt. Portugezen verdacht Hoofdinspecteur W. Doeven: „Het een in een Utrechtse cel zit een was een grote wanorde in de flat. tweede terug is in Portugal en daar Alles was grondig doorzocht. Maar zijn mil!taire dienstplicht vervult, wat er nu precies weg is, weten we en een I, naa,r me? K ergens in Portugal rondzwerft. Ook De heer Maarschalkerweerd de heer Maassen was gewurgd en woonde sinds het overlijden van aan handen en voeten gebonden zijn moeder, zon anderhalfjaar ge- ^htergelaten. De Utrechte re- leden, alleen in de flat. Bij de buren, met wie hij nauwelijks contact had, stond hij bekend als een nette, or delijke man, die slechts af en toe bezoek kreeg van een van zijn, vol gens de politie, homofiele relaties. De politie is inmiddels begonnen met het achterhalen van die rela ties. Volgens hoofdinspecteur Doeven was het slachtoffer flink toegeta keld. Hij vertelde ons: „Uit de sec tie bleek dat de man was gewurgd. Dat moet met flink wat kracht zijn gebeurd, want het strottehoofd was gebroken. Voorts waren er drie rib ben gebroken en was het hele li chaam overdekt met vele schaaf wonden en kneuzingen". Het is niet precies bekend wanneer de heer Maarschalkerweerd om het leven is gebracht. Men neemt aan dat dat in het weekeinde is ge beurd. "Een wonderlijke afloop die geen recht doet aan het uitdrukkelijke verschil dat vorige week ontstond in positie tussen confessionele mi nisters en de tien ministers van de linkse drie", zei Drees, daarmee doelend op het ontslag dat de con fessionele ministers vroegen en het ter beschikking stellen van de por tefeuilles door de andere ministers. Terlouw keerde zich in principe tegen een demissionair kabinet, omdat zo'n kabinet niet ter verant- PvdA-fractievoorzitter Van Thijn woording kan worden geroepen. was een van weinigen die giste ren niet het woord voerde. Het ont- CPN-leider Bakker struikelde over binden van de Tweede Kamer door de inleidende woorden van premier het demissionaire kabinet was ge- Den Uyl, waarbij de premier zei dat heel overeenkomstig het advies dat hij "rekenschap kwam afleggen hij vorige week na het ontslaan van van het voor zijn verantwoording de kabinetscrisis uitbracht aan ko- nemen" van de Kamerontbinding ningin Juliana, en het demissionair worden van het kabinet. "Dat is staatsrechtelijk ongebruikelijk", aldus Bakker. Nooteboom (onafhankelijk) noemde het ontbindingsbesluit "onrechtmatig". "Het is niet uitge sloten dat dit besluit alsnog zal worden getoetst op de rechtsgel digheid", voorspelde Nooteboom. Gistermorgen werd het koninklijk besluit gepubliceerd over het ont binden van de thans zittende Tweede Kamer met ingang van woensdag 8 juni aanstaande. "Het kabinet", aldus premier Den Uyl, "is zich ervan bewust dat het hier een uitzonderlijk gebruik van het ontbindingsrecht betreft. Het wordt dan ook gehanteerd in een zeer uitzonderlijke situatie, name lijk van een kabinetscrisis twee maanden voor de periodieke ver- RIJSWIJK - De minimumprijs voor verpakte volle melk gaat bin nenkort met één cent omhoog tot een gulden per liter. Het bestuur 4 van het produktschap voor zuivel kiezingen. En het geschiedt onder heeft glsteren tot deze verhoging ,?e?besloten. De verordening moet nu, - - - - - voordat zij in kan gaan, nog minis teriële goedkeuring krijgen. Bij een berekening van het pro duktschap was een kostenverho ging met 1,24 cent per liter uit de bus gekomen. De consumptie- melkcommissie van het schap ad viseerde een verhoging van de mi nimumprijs met twee cent, omdat de verhogingen in de afgelopen ja ren nogal eens zijn opgeschort, waardoor op jaarbasis een achter stand zou zijn ontstaan. Het be stuur wilde de commissie hierin echter niet volgen. Te verwachten is dat de minimum prijs binnenkort, als de nieuwe EG-richtprijs voor de melk bekend is, wel weer verder verhoogd wordt. te weten de aannemelijkheid dat zonder deze ontbinding de nieuw gekozen Tweede Kamer eerst in september de kiezersuitspraak tot uitdrukking zou kunnen brengen." Binnen het demissionaire kabinet zal nog worden overlegd of de be noemingen van de burgemeester van Amsterdam en de commissaris van de koningin in Limburg ge woon door kunnen gaan. De moord op drs. Maarschalker weerd lijkt identiek aan de moord die begin november in een ander Utrechts stadsdeel werd gepleegd op de bejaarde homofiel Maassen. De recherche gelooft niet dat het om dezelfde daders gaat. Van de ?zodat de"p'oiitiê ™ord °P Maassen worden drie cherche heeft inmiddels uitlever ing van de twee nog voortvluchtige Portugezen verzocht. ADVERTENTIE PEPERZAK tóheerst 't vak! Ontmoet onze kollekties waardeer onze prijzen REPAREREN - MODERNISEREN ten I NIJMEGEN (ANP) - De staatsse cretaris van onderwijs, drs. K. de Jong, heeft gisteren bekendge maakt dat zijn ministerie 4,5 mil joen gulden extra beschikbaar wil stellen voor het dagonderwijs voor volwassenen. De staatssecretaris deed deze uitspraak tijdens een werkbezoek aan een streekschook in Nijmegen. Het dagonderwijs voor volwasse nen, bekend als Moedermavo, ver keerde de laatste tijd in financiële moeilijkheden. Drs. De Jong zei dat het extra geld besteed gaat worden aan meubilair, leer- en hulpmidde len voor de inrichting van de scho len maar ook voor de kosten van beheer en administratie. Deze fi nanciële steun is volgens de staats secretaris in het belang van de ex plosieve groei die dit type onder wijs op het ogenblik kent. Van de theaters in Amsterdam ontvingen wij geen opgaven. ROTTERDAM Rotterdamse Schouwburg: 1 t/m 3 april, 20.15 uur, het Vlaamse collectief Internationale Nieuwe Scène met „Harlekijk noch knecht noch meester" van Arturo Corso; 3 april, 14 uur, familiematinee door het Scapino Ballet: 6 april, 20.15 uur, uitvoering door het Nationaal Ballet: 7 april, 20.15 uur, de Kon. Ned. Schouwburg uit Antwerpen met „Veel leven om niets" van Shakespeare. De Doelen: Grote zaal: 1 april, 20.15 uur, concert door het Rott. Philh. Orkest; 3 april, 20.15 uur, het Roemeens folkloristisch dansensemble „Cununa Carpatilor": 4 apr., 20.15 uur, optreden van de Engelse zanger Roger Whittaker; 5 april, 20.15 uur, recital door Kyung-Wha Chung, viool en Myung-Whun Chung, piano; 6 april, 12.45 uur, koffi econcert door het Mendelsohn trio; 6 april, 14.30 uur, clown Woudi en zijn poppenkast met „Roodkapje"; 6 en 7 april, 19.30 u., uitvoering van de Matthaus Passion van J. S. Bach. Kleine zaal; 1 t/m 3 april, 20.15 uur, Liselore Gerritsen „Heb je ons gezien", m.m.v. Laurens van Rooyen, piano en Leo Wijnkamp, gitaar; 3 april, 11.00 u., Bach- recital door Harro Ruijsenaars, cello. Luxor-Theater: 1 t/m 3 en 5 t/m 7 april, 20.15 uur, Joop v. d. Ende's theaterrevue „Lach om het leven" met André van Duin. Hofpleintheater: 1 t/m 3 apr., 20.15 uur, ..Caught on the Hop" Engelse comedie van Derej Benfield; 6 en 7 april, 20.15 uur, „Spele nderwijs" blijspel van Roger Hanin. Piccolo-theater: 3 april, 13.00 en 15.15 uur, kindertheater Wiedus met "Wiedus en Willem"; 4 t/m 7 april, 20.30 uur, theaterwerkgroep FACT met „De laatste ronde" van Aat Geelen en Leo Hogenboom. De Lantaren: 1 april, 20.30 uur, „Witkacy" satirische komedie; 2 april, 20.30 uur, stampconcert met Jane Manning, sopraan, het Ros- etti Blaaskwartet en het Szebö orkest; 5 t/m 7 april, 20.30 uur, de Independent Outlow Theatre met de opera „The rape of the Tea Goose". DEN HAAG Koninklijke Schouwburg: 1 en 7 april, 20.15 uur en 3 april, 14.00 uur, Haagse Comedie met „Lorenzaccio" van Alfred de Musset; 2 april, 20.15 uur, Haagse Comedie met „Maria Stuart" van Friedrich Sch iller; 3 april, 20.15 uur, Haagse Comedie met „Roulette" van Pavel Kohout; 4 t/m 6 april, 20.15 uur, „Lied in de schemering" van Noël Coward. HOT-Theater: 1 en 6 april, 20.30 uur, Haagse Comedie met „Emi granten" van Slawomir Mrozek; 2 april, 20.30 uur, toneelgroep The ater met „Victor, of de kinderen aan de macht" van Roger Vitrac; 3 april, 14.00 uur, Kindertheater Pssstt met „Piccolo en de Troebadoe- rak"; 4 april, 20.30 uur, mimevoorstelling door Yves Lebreton „Heinou l'histoire de M. Ballon" (Mickery Circuit); 5 april, 20.30 uur, toneelgroep Centrum met „De behandeling,, en "Mono-stereo,,; 7 apr., 20.30 uur, de Bloemgroep met „Bij ons is het anders". Congresgebouw: 1 en 2 april, 20.15 uur, Theater van de Lach met „Inpakken en wegwezen"; 1 april, 20.15 uur, optreden van de Griekse zanger Demis Roussos; 2 april, 20.30 uur, galavoorstelling „Elcke- rlyc" toneel/muziek/ballet. Circustheater: 7 april, 20.00 uur, Ned. Opera Stichting met „Don Carlos" van Verdi. Appeltheater: 1 en 2 april, 20.30 uur, toneelgroep De Appel met „De heiligen met de krakeling"; 7 april, 20.30 uur, toneelgroep De Appel met „ik werd geboren op een dag dat God ziek was, ernstig ziek". Diligentia: 1 en 2 april, 20.15 uur, „Een weerzien met Georgette Hagedoorn" m.m.v. Ruud Bos, piano; 3 april, 14.30 uur, Willem Brons, piano; 5 april, 20.15 uur, Robert Holl, bas/bariton en Konrad Richter, piano. Theater in de Steeg: 1 en 2 april, 20.30 uur, cabaret Blamix; 3 april, 14.30 uur, Haags Sprookje Toneel met „Pinokkio". LEIDEN Leidse Schouwburg: 1 april, 20.15 uur, Toneelgroep Theater met „Dorp in opstand"; 2 april, 20.15 uur, mimevoorstelling door Yves le Breton (Theatre de l'arbre - Parijs) „Hein? ou l'nistoire de M. Ballon" (Mickery Circuit); 4 april, 20.15 uur, Toneelgroep Sater met „Opkomst en neergang van een Hollands familiebedrijf'. LAK-theater: lapril, 20.15 uur, „Piano-drums-banjo-gitaar-trompet en humor" een agressief cabaret-programma van het Rodin Theater uit Amsterdam; 3 april, 15.00 uur, het KA-Theater met „Pinokkio" voor kinderen van 6 t/m 12; 6 april, 13.30 uur, vormingstoneel Proloog met „Houdt de dief'; 7 april, 20.15 uur, het Werktheater met „Je moet er mee leven". Stadsgehoorzaal: 4 en 5 april, 19.15 uur, uitvoering van de Matthaus Pasiion van J. S. Bach door het gemengd- en jongenskoor „Ex- Animo" en het Utrechts Symfonie orkest, het geheel o.l.v. Herman de Wolff; 1 april, 20.15 uur, concert door het Residentie-Orkest o.l.v. Jean Fournet; 2 april, 20.15 uur, concert door de Harmoniekapel „rijksdaalderconcert" door Mary Werkmans Wilskracht. K O-gebouw: 6 april, 20.15 i Stanton, piano. ALPHEN De Bron, Troubadour weg: 1 APRIL, 22.00 uur, film „The night of the opera". Gebouw Nabij: 2 april, 19.45 uur, film „Diamonds are forever". Midas, Veldbloemweg: 2 april, 21.00 uur optreden van rock roll groep „Matchbox". ADVERTENTIE LIESBETH LIST WERD BIJNA OPSTRAA T VERMOORD! I Lees haar dramatische waarschuwing aan alle vrouwen

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7