Orgelfabriek creëert 200 arbeidsplaatsen Beatrix en Clans 15 in april Alphen Amaryllissen Yan der maken een lange reis Hillegomse klok kan weer gaan luiden Schaefer wil nieuwbouw in W armundastraat PUBLIEK Rotterdammers sleutelen aan onde Leidse tram DONDERDAG 31 MAART 197j Eminent uit hartje Waddinxveen Meer activiteiten in andere bedrijf WADDINXVEEN - Waddinxveen heeft een rijkssubsidie gevraagd van vijfeneenhalf miljoen gulden om de twee vestigingen van orge lfabriek "Eminent" in het hartje van de bebouwde kom (Zuidkade en Dorpsstraat) uit te kopen. De grondruil gaat met gesloten beurzen. De gemeente verwerft de achtendertigduizend vi erkante meter grond in het centrum en stelt een zelfde hoev eelheid beschikbaar in het indu striegebied aan de Staringlaan. Op de grond die vrijkomt zal woni ngbouw worden gepleegd. Aan de Zuidkade verrijzen te zijner tijd zo'n honderdzestig huizen, aan de Dorpsstraat vijfenveertig woningen. Binnen drie maanden verwacht de gemeente Waddinxveen berich' over het wel of niet doorgaan vr.n de rijkssubsidie: "Wantzo ve rtelde Detmers, woordvoerder van de gemeente, "van dat geld is het afhankelijk of de plannen wel of niet kunnen worden uitgev oerd". Als het allemaal doorgaat zullen de twee bestaande gedrijven worden ondergebracht in eén complex terwijl de mogelijkheid van verdere uitbreiding aanwezig blijft. Zowel aan de Dorpsstraat als aan de Zuidkade is dit nu niet moglijk. Meer personeel Zodra de goedkeuring afkomt gaat men aan de slag: eerst wordt de fabriek aan de Dorpsstraat ontr uimd, in een later stadium die aan de Zuidkade. In het nieuwe co mplex, dat dus aanzienlijk groter wordt, zullen ook meer acti viteiten worden ontplooid. Dat houdt mede in dat het personeel sbestand moet worden uitgeb reid. Detmers: „Er wordt toch wel geda cht aan een uitbreiding van een kleine tweehonderd man". Met die harde gegevens in de hand heeft men ook de minister geco nfronteerd terwijl een dik rapport over deze zaak tevens is gezonden aan de ministers van Sociale Zaken en Economische Zaken. Niet alleen "Eminent" krijgt het straks (men denkt in de zome rvakantie van het volgend jaar te kunnen overstappen) drukker, ook de sociale werklaatsen in Gouda, Alphen aan den Rijn en Woerden zullen een graantje me epikken. Aan deze instanties be steedt de orgelfabriek veel werk uit. Detmers: „Nu zijn er al dagelijks tweehonderdzestig mensen met werk voor "Eminent" bezig in die werkplaatsen. We hebben bere kend dat als alles doorgaat, dit aantal zeker zal groeien tot vijfh onderd". De „overstap" gaat in fasen. Zoals gezegd eerst verhuist het bedrijf aan de Dorpsstraat. Dit zal zijn intrek nemen in een al bestaande ruimte tot de nieuwe een feit is. Een jaar later komt de fabriek aan de Zuidkade over. Het milieu is er ook mee gediend, dat beide bedrijven naar een andere omgeving vertrekken. De fabriek aan de Zuidkade „vervu ilt" enigzins terwijl er een inte nsief gebruik wordt gemaakt van de wegen in de omgeving voor aan- en afvoer vna materialen. En al die wegen lopen door de be bouwde kom. Dit kan half volgend jaar tot het verleden be-i horen ALPHEN AAN DEN RIJN -Op vrijdag 15 april zullen prinses Beatrix en prins Claus een werkbezoek brengen aan Alp hen aan den Rijn. Het prinselijk paar arriveert om kwart over negen op het Alp- hense raadhuis, nadat de com missaris van de koningin voor Zuid-Holland, mr. M. Vrolijk zich op de provinciegrens bij Leimuiden, bij het gezelschap heeft aangesloten. Na de ontvangst in de trouw zaal, vertrekt het gezelschap al weer vrij snel per bus naar Zwammerdam. Daar wordt een rondrit gemaakt over het ter rein van de "Hooge Burch", het "dorp" voor geestelijk gehandi capten. Op het Kerkplein in Zwammerdam krijgt prinses Beatrix van mevrouw Gallas een vergrote "zomerzegel", aangeboden waarop een af beelding van het in Zwammer dam opgegraven Romeinse schip. Rond half elf vertrekt het gezel schap via de Kortsteekterweg en de Treinweg naar Aarlan- derveen waar de molen van mo lenaar J. Slingerland zal wor den bezocht. Het is één van de molens van de voor Europa unieke, molenviergang van Aarlanderveen. Een half uur later gaat het terug naar Alphen aan den Rijn, waar bij de Aarhof wordt uitgestapt voor een korte wandeling door het winkelcentrum. Via de Van Mandersloostraat wandelt het gezelschap naar het Thorbec- keplein waar de bus wacht die het prinselijk paar en hun ge volg naar De Bron zal brengen voor een lopende lunch. Daar voor zijn vele vertegenwoordi gers uit de Alphense burgerij uitgenodigd: te verwachten zijn onder meer de voorzitters van werkgevers, vakbonden, on derwijs, huisartsen, tandartsen, culturele- en jeugdraad, peuter speelzalen. sportstichting. Lions en Rotory etc. en de Alp hense gemeenteraadsleden. Het bezoek van prinses Beatrix en prins Claus zal om twee uur 's middags worden afgesloten. Primeur van Valkenburgs bedrijf VALKENBURG - Voordat stadium kan de amaryllissen, gekweekt sortering e zien bij welke Tussen het i yllis hoort gaat het oogsten a door de ValkenhnrPde pp de bloem eenmaal kleu/en dan natuurlijk nog in de knop zit) liggen aoor ae vaiKenourgse ge- wordt de steel niet veel groter meer. broeders Van der Meij bloeiend in de huiskamer De drie gebroeders Van der Meij staan te pronken, hebben ze al een lange reis achter de rug. De drie broers, die hun kwekerij aan de Valkenburgse Achterweg hebben, verschepen de kleine amaryllis-bollen (klisters) naar het Spaanse eiland Tenerife waar ze met de hand in de grond worden gepoot. Vanaf dat moment groeit de bol, terwijl deze in Nederland pas vanaf april zich zou ontwikke len. De bollen ondergaan die lange reis naar het eiland omdat de temperatuur-omstandigheden daar ideaal zijn: altijd zomers weer, en de grond is er erg vruchtbaar. Deze is rotsachtig, en in het verleden meermalen met lava overspoeld geweest. Zodra de bollen in Valkenburg zijn teruggekeerd, worden ze twee maanden in een koelcel gestopt waarna ze opnieuw in de grond verdwijnen, zij het nu niet in de open lucht maar beschermd door grote kassen. Een lange weg, maar die weg heeft er wèl toe geleid dat de gebroeders Van der Meij het hele jaar door amaryllissen in bloei hebben staan. En dat is voor de bloemenwereld iets bijzonders. Wat cijfers over de amaryllis kwekerij in Valkenburg: behalve de achtduizend vierkante meter grond waarover men op Tenerife beschikt, is de kwekerij zelf 21000 vierkante meter groot. Er worden jaarlijks zo'n twintigduizend dozen amarylissen (elke doos telt 25 stuks) bij de Rijnsburgse veiling Flora afgezet Er zijn een miljoen amaryllis-bollen van Van der Meij in productie, waarvan tachtig pro cent wordt geëxporteerd. Dan wordt er nog onderscheid gemaakt in "sortering": er zijn extra, al. a2 en 2-en soorten amaryllissen. De broers maken dit onderscheid door te kijken naar de steellengte: de amaryllis moet een lange steel heb ben. maar deze moet dan wel dik genoeg zijn om het predikaat "ex tra" mee te krijgen. Ook de grootte en de kleur van de bloem speelt in de beoordeling mee. Al in een vroeg september tot mei leveren 2 bollen af) weten dat ze kweken van amarylissen en vaak omslachtige weg bewande len omdat elke bol en/of bloem die bij hen de deur uitgaat twee jaar oud is. Eén jaar heeft de bol in de grond van Tenerife gezeten, nadat deze een jaar aan de "hoofdbol" vastzat. Toch vinden de Valken burgse kwekers dat ze de goede weg bewandelen omdat de goede verzorging van de bollen nu zijn vruchten af gaat werpen. Expor teurs kennen het product van Van der Meij en vragen vaak juist naar deze bollen of bloemen. -de-grond stoppen en leen maar slechter dan het uit- de bloem (die dan gangsmateriaal. Wel zijn met deze methode al met chrysanten en dah lia's enorme resultaten geboekt en zelfs nieuwe rassen tevoorschijn 1- gekomen. Van de bollen die momenteel WARMOND - Staatssecretaris Jan Schaefer van volkshuisvesting heeft zich in een brief aan de ge meente Warmond en de wonings tichting Warmunda achter de plan nen voor nieuwbouw in de War- mundastraat geschaard. De brief van de staatssecretaris bevat tevens de vergunning tot beëindiging van de exploitatie, wat de feitelijkd toe stemming tot afbraak inhoudt. Intussen hebben de gemeente en de woningstichting aan het actie comité een ultimatum gesteld. Uit erlijk 1 april moet het comité, dat samen met het Landelijk Ombud- steam Stadsvernieuwing aan een renovatie-plan werkt, tekeningen en cijfers op tafel leggen. Gebeurt dat niet dan zal de woningstichting doorgaan met de voorbereiding van de nieuwbouwplannen. dat e r geen sprake is van e werkelijk vochtprobleem i ningen en dat eventueel aanwezig vocht met goede ventilatie verhol pen kan worden. In de kou Het LOS en het actiecomité hebben inmiddels een alternatief plan op gesteld voor rehovatie. Volgens een calculatie van het LOS zou dat plan ruim veertigduizend gulden per woning kosten. Het wachten is nu op de vraag of een aannemer bereid i's de plannen voor die prijs uit te Inmiddels heeft één tekeningen gekregen. Deze zal aan staande vrijdag, op de dag waarop het ultimatum afloopt, uitspraak doen. "We zitten dus verschrikke lijk in de knel, want als deze aan nemer te duur is hebben we geen VOCht tijd meer om naar een ander te zoe ken. Daarom begrijpen we deze Het actiecomité Warmundastraat manoevre van de gemeente en de kwam destijds in opstand tegen de stichting niet erg goed", aldus Arie plannen voor nieuwbou nadat eerste renovatieplan voor de 31 woningen was afgekeurd. Het plan had circa zeventigduizend gulden nieuwbouw per woning moeten kosten. Het comité bestrijdt de mening van de woningstichting dat de wonin gen zo slecht zijn dat renovatie on mogelijk is. De woningstichting zegt dat met name het vochtpro bleem in de woningen ervoor zorgt dat de kwaliteit hard achteruit gaat. Een onderzoek van het Landelijk Ombudsteam Stadsvernieuwing Zevenhoven, voorzitter van het ac tiecomité. De plannen voor vervangende de Warmundastraat hebben intussen tamelijk concrete vorm aangenomen. Gemeentese cretaris C. Zoetemelk van War mond deelde vanmorgen mee dat de ontwerpen er zijn en dat een en ander allen nog bestekklaar ge maakt moet worden. Het ontwerp is van het architectenbureau De Ruijter uit Leidschendam, het zelfde bureau dat destijds het te ongeveer dertig dagen. Wel geldt: hoe sneller wordt geplukt, des te korter blijven de stelen. De ami lis heeft de laatste jaren veel met het populariteit gewonnen. Vooral als den betaald is het resultaat nog niet lange potplant is deze. volgens Van der bekend: deze zullen pas volgend Meij, in Amerika erg "in". Van de jaar bloeien nadat bollen gaat dan ook 98% i als potplant de deur uit. Behalve in Valkenburg en in Tene rife liggen er ook in Wageningen bollen van Van der Meij. Met zo'n tienduizend bloembollen wordt in het Instituut voor Atoom Energie Landbouw in Wageningen geëxpe rimenteerd om door middel van radio-actieve stralen andere kleu ren te creëren. Tot nu toe is het re sultaat van die bestralingen niet om over te juichen: het resultaat is al- stukjes zijn Amerika gesneden ("afgeschud") die bij een bepaalde temperatuur weer wor den gepoot. De bloemen van Van der Meij zijn oranje-rood (tangeri- na) omdat deze soort tot nu toe het beste economische resultaat ople- verd. Elke bol geeft bij deze soort twee stelen met elk vier bloemen, terwijl er "per bloem" wordt ge veild. Dit resultaat is door geen en kele andere soort geëvenaard. Zo geeft de red lion (een donkerrode amaryllis) per bol maar twee kelken broers Van der Meij rylhs-kassen de d Twee per steel. Verder geldt: hoe meer bloemen per bol van zo'n klein mo gelijke bol (die per kilo worden verkocht) des te interessanter wordt het voor de exporteur. Nog een "primeur" voor Van der Meij: de firma was de eerste die een plastic, verschuifbaar "dak" aan bracht boven de verwarmingsbui zen in de kassen om de kasruimte te verkleinen en zodoende energie te sparen. Bovendien werkt de plastic laag ook als isolatie omdat er een stilstaande laag tussen dak en plas-] tic ontstaat. Dat aanbrengen het plastic is wel een kostbare zaak omdat het elk jaar vernieuwd moet! worden. Het plastic is niet lang be-; stand tegen de zonnestralen. Overigens staan er bij Van der Meij nu al 50.000 amaryllissen klaar voor de moederdag-periode. Ze vliegen,] zo is de ervaring van de drie broersj in die tijd de deur uit. MIEP DE GRAAFF (LOS) heeft intussen aangetoond kostbare renovatieplan opstelde. In deze rubriek schreef ik kortgeleden over de Budapes- ter, een bekende tram die ooit dienst deed op de lijnen Haar lem, Leiden, Katwijk en Noordwijk. Eén zo'n Budapes- ter, beter bekend onder de naam Blauwe Tram, ontsnapte aan de slopershamer toen in 1960 in Leiden en omgeving het tramnet werd opgeheven. Na in verschillende handen te zijn overgegaan belandde de laat ste Budapester uiteindelijk bij een groep Voorburgse „tram- gekken" die het danig geha vende voertuig nu in hun vrije uurtjes weer als nieuw trach ten te maken. Er hebben heel wat mensen ge reageerd op dat verhaal, al wa ren er onder hen opvallend weinig uit Leiden, het Blauwe Tram-centrum bij uitstek en ook woonplaats van heel wat oud-trampersoneel. Niet- Leidenaars blijken meer in het tramverleden van de Sleutel stad geinteresserd te zijn dan Leidenaars zelf. Zo kreeg ik van Rotterdammer P. Kalse te horen dat hij in de Maasstad met nog een stuk of wat sleute laars bezig is aan het opknap pen van de NZH A 327, een zgn. stadsmotorwagen die van no vember 1947 tot October 1960 in de Leidse binnenstad ritjes heeft gemaakt. Het is ook weer het enige rij tuig in zijn soort dat bewaard is gebleven. Na veel omzwer vingen is de Leidse tram des tijds in Rotterdam terecht ge komen. Als een brok roest waaruit de NZH de motoren had verwijderd. Van de A 327, ondergebracht in de remise van de Rotterdamse Electri- sche Tram, was weinig meer over. Toen men de schade kri tisch ging opnemen bleek al leen nog de middenbak, zonder balkons, bruikbaar. Evenals de Voorburgers met de Budapester hebben de Rot terdammers al het mogelijke in het werk gesteld om aan on derdelen en bouwschema's van de A 327 te komen. In het opknappen zijn inmiddels honderden manuren gaan zit ten. De restauratie vordert. De wagenbak is bijna gereed. Het onderstel met de assen en wie len zijn zo aangepast dat daarin twee motoren van de Rotterdamse Electrische Tram kunnen worden ge plaatst. Binnen een paar jaar hopen de Rotterdammers de A 327 rij- vaardig te hebben. Leidenaars die ooit nog eens een ritje in die tram willen maken kunnen dan in Rotterdam op een spe ciaal tramtraject de sfeer van toen nog even proeven. De A 327 op het Leidse .Stationsplein 'Bijna iedereen in het dorp voelt Voordat 1978 om is zal de grote klok in de hervormde kerk in de Hillegomse Dorpsstraat weer luidruchtige bim-bam's over het dorp mogen strooien. Twee jaar geleden werd het luiden abrupt stopgezet toen uit een onderzoek bleek dat de betonnen klokkestoel door de zware geluidstrillingen van de klok en de inwerking van zeelucht ernstig was gaan scheuren. Er waren brokken uit gevallen en op sommige plaatsen was van het beton al het stalen vlechtwerk zicht baar geworden. Onopgemerkt was er een ge vaarlijke situatie ontstaan, vooral voor de kerkgangers omdat de deur onder in de to ren als hoofdingang fungeer de. En als de klok ooit omlaag was komen zetten Om verder verval van de klok kestoel zoveel mogelijk tegen te gaan werd het luiden voor onbepaalde tijd afgeschaft. Restauratie op dat moment was onmogelijk omdat daar voor nog geen geld beschik baar was. Maar deze week is bekend geworden dat het rijk de helft van het benodigde (subsidiabele) restauratie- bedrag wil bijdragen. Onder voorwaarde dat voor de cember 1978 het karwei ge klaard moet zijn. De ge meente Hillegom neemt waarschijnlijk 20 procent van de resterende kosten voor haar rekening, de provincie 10 procent. De hervormde gemeente zal zelf met 125.000 gulden op de proppen moeten komen. Rommelmarkt Heel het dorp werkt daar aan mee. Al een paar jaar wordt op de zaterdag voor Moederdag op het pleintje voor de kerk een rommelmarkt gehouden met "koopwaar" die een paar weken daarvoor door vrijwil ligers met vrachtwagen^ in het dorp is opgehaald. Hoofd zakelijk kleding, meubilair én keukengerei, afdankertjes waarvan de Hillegommers het zonde vinden om bij de kraak te zetten. De drie rommelmarkten die tot nu toe zijn gehouden hebben al 85.000 gulden opgeleverd. Met de vierde en laatste rom melmarkt hoopt men het streefbedrag, 125.000 gulden, te kunnen volmaken. Hillegommer Elseman, voorzit tervan de kerkvoogdij zei mij daarover "Hoewel de her vormden hier in het dorp maar zo'n twintig procent van de totale bevolking uitmaken, dragen heel wat meer Hille gommers hun steentje bij aan de restauratieactie. Zowel ka tholieken, gereformeerden als protestanten. Bijna ieder een voelt zich er een beetje bij betrokken". Het is de oudste kerk van het dorp. Dateert uit de 12de eeuw. Aanvankelijk een kerk voor de katholieken maar in het begin van de 17de eeuw ging 'ie in hervormde handen over. Mislukt Direct na de komende bouw vakvakantie kan er gerestau reerd gaan worden. Het meest moet worden opgeknapt aan de toren. De betonnen klok kestoel wordt in ieder geval vernieuwd. Als materiaal ge bruikt men er geen beton meer voor. Dat experiment is totaal mislukt. Er komt weer een houten klokkestoel. Met de torenspits is ook het een en ander loos. De houtcon structie deugt niet meer en zal danig moeten worden verste vigd. Boven op de spits staat een vrij hoge met lood omlede opengewerkte houten kroon, in een soort ui-vorm. Die is van onder tot boven verrot. Er komt een nieuwe voor in de plaats. Een opknapbeurt krijgt ook het koor in de hervormde kerk. Daarvan moet het dak in de revisie. Nieuwe leien komen er op en nieuwe afvoeren. Van het restauratiegeld zal ook het hekwerk aan de voorkant van de kerk een opknapbeurt krijgen. Zolang de herstel werkzaamheden duren kun nen de diensten normaal doorgang vinden. Hooguit zal voor enige tijd de hoofdin gang onder de klokketoren voor de kerkgangers worden gesloten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4