'Laten ze zorgen dat koffie goedkoop is' SABA Leidenaar wacht al maandenlang op antwoord Korpsen treden samen op Trudy lijsttrekster Verbond tegen Ambtelijke Willekeur Wijkcomité "De Kooi vreest overlast van verkeer Sumatrabrug LIGTVOET DONDERDAG 31 MAART 1977 LEIDEN LEIDEN - Trudy was eigenlijk alleen maar met h~ar moeder meegegaan. "Ik vond het hartstikke leuk, wat er zou gaan gebeuren". Bij binnenkomst in café- restaurant Soestdijk kreeg ze een stukje karton in haar handen gedrukt. De roulette ging draaien en het bal letje hield de eerste maal halt bij het nummer dat cor respondeerde met het cijfer op het karton dat Trudy gekregen had. En zo werd zij lijsttrekster van het Ver bond tegen Ambtelijke Willekeur. "Ik heb er helemaal geen spijt van", zegt Trudy. En haar moeder, voor wie de roulette bepaalde dat ze als 26ste op de lijst werd genoteerd, vult aan: "Ja ik heb altijd geprobeerd mijn kinderen politiek zo bewust mogelijk op te voeden". Op een gerenoveerde bovenwoning in de Leidse De Genestetstraat, waar de familie Blok woont, wordt de thee met gulle hand geschonken. De alcohol blijft slechts onder de kurk, omdat de verslaggever de boot afhoudt. Zijn aanwezigheid wordt wel door een kennis van de familie op de gevoelige plaat vereeuwigd. Leidse coryfeeen van het Verbond tegen Amtelijke Willekeur v.l.n.rAad Nicuwkerk. moeder Blok, lijsttrekster Trudy Blok en vader Blok (ook de twaalfjarige zoon staat op de lijst): niet links of En moeder Blok zegt tegen haar dochter: "Je moet wel een plakboek aanleggen". Is de op richting van het Verbond tegen Amtelijke Willekeur met het lijsttrekkerschap van de acht tienjarige Trudy Blok een ver doorgevoerde grap? Nee, het gaat om een bloedserieuze zaak, het Verbond wil wel degelijk op 25 mei een gooi doen naar één of meer van de 150 zetels, die er in de Tweede Kamer te vergeven zijn. Wie de lijst van het Ver bond verder doorloopt, komt namen tegen als die van Dirk de Vroome, de Limburgse "Rooie Reus", een befaamd actievoer der in het zuiden des lands. En van Ton de Booij, die dr. voor zijn naam zet en "de schrik van de Nederlandse gerechtsho ven" wordt genoemd, bekend van zijn actie voeren tot op het hoogste juridische niveau. En daar is woonwagenbewoner Jan Lemmens, ofwel Jantje de boeienkoning. ook al een gere nommeerd belangenbehartiger in het Limburgse land. De mens "De MENS, NIET van boven geregeerd en gedirigeerd, maar zelf bepalend wat er gebeuren moet in wijken, woonwagen plaatsen, schoolgemeenschap pen en bedrijven, om gezamen lijk vrijwillig ten strijde te trek ken tegen de huidige machts concentratie en de ten koste van elkaar levende maatschappij. En onze wereld niet achter te laten voor ons nageslacht als een uitgewrongen dweil Ziedaar de formulering van de doelstelling, die het Verbond tegen Ambtelijke Willekeur (VAW) in zijn vaandel voert. Het is geen politieke partij, "maar een samenballing van alle een lingen, die actie Moeder Blok uit Leiden is het actievoeren niet vreemd en het zelfde geldt voor Aad Nieuw- kerk. Toen de Sociale Dienst in 1975 ineenklapte, was er ook een actiegroep voor cliënten. Zij zaten erin, en lieten zich ad viseren door bovengenoemde Ton de Booij. Moeder Riet Blok-Broers staat op de lijst van de VAW, vader Geert-Jan Blok ook, en Aad Nieuwkerk ook. Ze beweren goede bekenden te zijn van de BVD, de Binnen landse Veiligheids Dienst. Nieuwkerk: "Ik had de stekker van mijn telefoon uit het stop contact getrokken, en toch werd ik opgeroepen. Ra, ra, hoe kan dat". Mevrouw Blok: "Ik vind het niet erg, de BVD be schermt me wel, als ik word aangevallen. Je kunt al je vijan den gebruiken. Daarom ben ik niet bang voor Glimmerveen". En misschien daarom ook stond op zo'n zeshonderd meter van cafe-restaurant Soestdijk, terwijl de roulette draaide, een overvalwagen van de politie. Dictatuur Terug naar de VAW, het Ver bond tegen Amtelijke Wille keur. "We hebben tegen de wil lekeur van de ambtenaren de willekeur van de roulette willen zetten. Gelijke rechten, gelijke kansen. Mensen met een betere opleiding hebben anders altijd een voorsprong. De intellectue len staan veel te ver van de ba- Door John Kroon sis, van de arbeidersklasse. Daarom staan De Vroome en De Booij bewust niet automatisch op de eerste en tweede plaats. Juist de mensen die het meest te lijden hebben, kunnen het beste hun eigen problemen on der woorden brengen. Het el lendige is dat je nooit door die dictatuur heenbreekt. Zo gauw je met een titel gooit, kom je er gens. Als ik zeg: met mevrouw Blok, bereik ik nietp. Als ik zeg: mevrouw Blok, sociaal maatschappelijk werkster, al veel meer". "Die Tweede Kamer is een grote rotzooi. Van Agt leest briefjes voor van hoge ambte naren, waardoor Menten is ge vlucht. Uiteindelijk heeft die ambtenaar de beslissing geno men. In de Tweede Kamer ver tegenwoordigen ze het volk niet, het zijn volksverlakkers. Door in de Kamer te komen, willen we het huis van binnen afbreken". Maar als de VAW het al tot één zetel brengt, doemt het pro bleem op, wat met Trudy te doen. Met haar achttien jaar is ze te jong om gekozen te mogen worden. Mevrouw Blok: "Als ze in de Kamer wil verwoorden wat werkende jongeren willen, mag dat niet, maar kinderen krijgen mag ze wel. We zullen er nog over moeten praten. Dan krijg je buitenparlementaire ac ties. Maar het is de bedoeling, dat iedereen op de lijst een keer aan de beurt komt. Het hangt er van af, wat er in de Kamer be sproken wordt. Is het weer zo'n woonwagenwet, dan moet een woonwagenbewoner erin. Want een arbeider kan weer niet verwoorden, wat een woonwa genbewoner voelt". Enzo voorts. Koffie De VAW noemt zich niet links of rechts. Mevrouw Blok: "Ik bedank voor een etiket. Als je gewoon op straat je mening zegt, ben je al een communist. Hoe linkser je bent, hoe viezer. Wij zijn gewone mensen met een hart en een ziel en vergeeet niet: als we een zetel halen, krij gen we ook zendtijd op televi sie". Nieuwkerk: "Neem het CDA, drie partijen, die ge doemd waren om onder te gaan dan i coalitie. De CHU was vroeger princi pieel, ze zeiden: mijn dochter mag niet met een katholiek trouwen, ze vlogen elkaar daarom in de haren. En nu? Wat zijn dat voor principes?" "En de grondpolitiek? Dat is al lemaal gezeur. Hét brengt al leen maar met zich mee, dat er weer boeren verloren gaan. zo dat de produkten duurder wor den. De economen zullen wel weten wat goed voor ons is. Nou de huisvrouw weet dat nog al tijd het beste". Mevrouw Blok: "Ik ken gezinnen die altijd kof fie dronken, maar nu thee, want koffie is niet meer te betalen. Als Van Agt zegt: het alcohol- promilage mag niet meer dan 0,2 of 0,4 zijn, moet hij ervoor zorgen dat de koffie goedkoop Lijsttrekster Trudy luistert voornamelijk zwijgzaam toe bij deze politieke ontboezemingen, terwijl er nog eens een kopje thee wordt ingeschonken. Ze gaat binnenkort weer werken, als serveerster in Katwijk. Ze heeft alleen de lagere school doorlopen, en éen jaar huis houdschool. "Daar ben ik van afgegaan, hoe je moet afwassen, dat wist ik al". Ze heeft gewerkt bij de OLGA-fabrieken, bij een hotel en een ijzerhandel. Voor lopig geniet ze van haar prille politieke carrière. En dat plak boek, dat zal ze maken. LEIDEN - Leidenaar A. C. Nobels is erg boos op de gemeente. Hij vindt dat hij onfatsoenlijk en onhoffelijk is behandeld, omdat hij nog steeds geen antwoord heeft gekregen op een brief die hij op 1 november van het vorig jaar aan de gemeente schreef over de verkoop van kaarten bij de schouwburg. Nobels stelde in die brief het naar zijn mening merkwaardige kaartver koopsysteem aan de kaak en vroeg wethouder Oosterman om ophelder ing. Sindsdien heeft hij alleen een kaartje van de gemeente gekregen waarop stond dat zijn brief was aangekomen en dat de behandeling van die brief ongeveer vier weken zou duren. Verder volkomen stilte. "Het on derwerp waarover ik geschreven heb", zegt een boze Nobels, "is nu niet belangrijk meer. Het gaat nu om het feit dat ik nog steeds geen antwoord heb gehad. Dat is toch geen stijl?" De strekking van Nobels' brief aan de wethouder was als volgt. Een dag nadat er in deze krant een overzicht had gestaan van schouwburgvoorstel lingen, probeerde Nobels twee kaarten te krijgen voor een uitvoering op 25 november. Dat speelde op 13 oktober. Toen hij zich tot de schouwburg wendde, bleek dat er al 400 kaarten in de voorverkoop door de volksuni versiteit K O waren verkocht aan K O-leden, die voor zeven voorstel lingen hadden gereserveerd en betaald. Geld voor reis minder validen LEIDEN - Een inzamelingsactie onder de leerlingen van de dans scholen Evert en Emile Castelein, Nieuwenhuizen en Visser heeft in totaal 6785 gulden opgeleverd. Het geld. ingezameld ten bate van de minder validen uit Leiden en om geving en de Algemene Neder landse Invalidenbond, zal worden besteed voor het bekostigen van Rijnreisjes en deelname aan de be devaart naar Lourdes. LEIDEN - Het wijkcomité "De Kooi" wil dat er op korte termijn een hoorzitting wordt gehouden over de verkeerssituatie die in de Sumatrastraat en omgeving zal ontstaan, wanneer de nieuwe Su matrabrug klaar is. De brug, die een verbinding tot stand brengt tussen de Lage Rijndijk en het in dustrieterrein De Waard, wordt op het ogenblik in snel tempo afge bouwd. Een dezer dagen werd - zoals de foto laat zien - begonnen met het aanbrengen van de be weegbare brugdelen. De vrees van de Kooibewoners is, dat er geen passende maatregelen genomen zullen zijn, wanneer de brug in gebruik wordt genomen. In een brief, die het wijkcomité aan de gemeenteraad heeft ge stuurd wijst men op een toezeg ging die wethouder Waal vorig jaar september heeft gedaan tij dens een hoorzitting over de Su matrabrug. Toen zei de wethouder dat de brug niet opengesteld zou worden voordat de Sumatrastraat is aangepast aan de nieuwe situa tie. Verder zouden zonodig nieuwe hoorzittingen worden georgani seerd. Het wijkcomité, dat tegen de bouw van de brug in beroep is ge gaan bij de Kroon, zegt dat men tot nu toe niets van de gemeente heeft vernomen over een aanpassing van de Sumatrastraat. "De ge meente is onverdroten doorge gaan met de bouw van de brug", aldus de Kooibe\yoners, die er hun verwondering over uitspreken, dat het beroep bij de Kroon na be vestiging van ontvangst, op on naspeurlijke wijze is verdwenen. Op verzoek van enkele raadsleden zal de kwestie Sumatrabrug bin nenkort nogmaals besproken worden in de gemeentelijke com missie voor ruimtelijke ordening en openbare werken. Nobels schreef aan de wethouder dat hij dat oneerlijk vond. Hij is van mening dat iedereen gelijke kansen moet hebben en dat men de kaarten voor schouwburgvoorstellingen gewoon aan de kassa moet verkopen. Bovendien schreef Nobels: "Ik heb het iets beter dan de modale werkne mer, maar ik kan heus niet zeven keer per jaar met vrouw, en de onkosten van de babysit meegerekend, zeven keer vooruit betalen. Volgens mij behoren deze mensen (K O-leden red.) grotendeels tot het "betere pu bliek" en,zij worden dan blijkbaar in de watten gelegd en krijgen nog een extra premie toe in de vorm van een korting". Aan de hand van nog een andere, naar zijn mening dubieuze ervaring, kwam Nobels in zijn brief tot de slotsom dat hij geneigd was te denken dat er met de toekenning van plaatsen in de schouwburg "op een geweldige manier gerotzooid wordt". Procedure Debrief ging, zoals gezegd, op 1 november de deur uit. En op 13 december, twee dagen nadat hij burgerraadsman mr. Frits Quadekker had ingescha keld, kreeg hij een kaartje van de gemeentesecretarie. Zijn brief was aan gekomen en er zou nog wel zo'n vier weken overheen gaan voordat hij antwoord zou krijgen. Maar het zou langer duren. Ruim vier weken erna toog Nobels opnieuw naar de burgerraadsman. En deze telefoneerde met de desbetreffende afdeling in het stadhuis. Het bleek dat er vertraging was ontstaan in de behandeling. Ongeveer vier weken geleden: nog steeds geen antwoord. Quadekker belde op naar wethouder Oosterrhan, die toezegde dat hij contact zou opnemen met Nobels. Inmiddels is dat nog altijd niet gebeurd. Wethouder Oosterman gaf gisteren toe dat dat niet is zoals het hoort. "Ik weet niet hoe dat korrut. Ik zal het even nakijken", zei hij. Overigens verklaarde de wethouder dat de brief van Nobels van dien aard is dat hij geen spoedig antwoord kan verwachten. "Het probleem van de kaartver koop bij de schouwburg is een probleem waar we allemaal mee zitten. En ik kan me echt wel indenken dat meneer Nobels over de huidige situatie ontevreden is. Het is gewoon zo, dat als je niet echt vroeg in de rij staat, je vaak geen kaarten meer kunt krijgen. Maar we zijn ermee bezig om een oplossing te zoeken. Dat is voorlopig alles wat ik erover kan zeggen", aldus wethouder Oosterman. WIM WIRTZ Procedure tegen garagebedrijf LEIDEN - De gemeente Leiden zal een gerechtelijke procedure gaan voeren tegen de eigenaar van het Leidse garagebedrijf aan de Lange- straat, A. Kempeneers. De laatste heeft via de rechter een eis tot schadevergoeding ingediend, om dat de gemeente zich niet gehou den zou hebben aan haar beloften. Het toenmalige college van B en W zou de garage-eigenaar hebben toegezegd, dat er in de nabije toe komst ruime uitbreidingsmoge lijkheden voor het bedrijf zouden komen. Inmiddels is de gemeente raad akkoord gegaan met het voe- tegen de eis. HOREN, ZIEN EN ZEKER ZIJN BIJ: LEIDEN TEL. 071-140941 VENDPRINT De sneldrukkerij waar alles kan. Van Vroom Dreesmann. LEIDEN - Tijdens het concert dat Werkmans Wilskracht organiseert ter gelegenheid van het 75-jarig be staan van de kapel zullen voor het eerst Nieuw Leven, De Burcht en de Katholieke Leidse Harmonie kapel tezamen met Werkmans Wilskracht optreden Het concert, dat zaterdag om acht uur in de Stadsgehoorzaal begint, is gratis toegankelijk. Werkmans Wilskracht is in februari 1902 opgericht door de werkhe- mers van weverij Driessen met een voorschot van 500 gulden van de firma. De laatste jaren beleeft de vereniging weer een opbloei nadat het Leidse muziekleven het in de jaren zestig nogal moeilijk heeft gehad. Nu telt de vereniging ook majorettes en minirettes in haar ge lederen. Het tamboerkorps is uitge rust met zogenaamde parade- trommen. Verder bestaat Werk mans Wilskracht nog uit een har moniekapel. Een harmoniekapel moet onder scheiden worden van een brass band en een fanfare. Een brassband bestaat uit alleen maar koperbla zers, zonder saxofoons. In een fan fare spelen wel saxofoons mee. In een harmoniekapel zijn alle blaas instrumenten te vinden: naast het koper dus ook het hout. Het programma zaterdagavond wordt geopend door de harmonie kapel van Werkmans Wilskracht. Onder de zeven nummers is onder andere de "Ballad of the green ba rets" te vinden in een arrangement van Koos Marks, iemand die het vak geleerd heeft bij Werkmans Wilskracht. Voor de pauze zullen nog de majorettes voor het voet licht treden. Na de pauze zal er een non- stopshow gegeven worden door de minirettes, de drumband en de an dere Leidse muziekverenigingen Nieuw Leven, de Katholieke Leidse Harmoniekapel en De Burcht. Het slot zal bestaan uit een gezamenlijk optreden, waarbij zo'n 85 blazers op het toneel zullen staan. Voor een van de drie geza menlijke nummers, het "Original dixieland concerto", is een apart dixieland-orkestje gevormd uit de vier orkesten bestaande uit een kla rinet, een tenor-saxofoon, een trompet, een trombone, een bas en slagwerk. Tissing I Home Center Haagse Schouw, vanWaay Heereweg 148-154, Lisse. I Voorschoterweg 45-47, Valkenburg Z.H. Dorpsstraat 70-74, Benthuizen

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3