Politie Leiderdorp in actie tegen 'het blik' Zakkenrollers gepakt _na achtervolging Geen subsidie voor Forescate "SOMS MET PZ SAMEN EEN BLOK TEGEN CDA e/icfee agenda jlkzjflK Veel Joutparkeerdersop eerste woonerf 'Houdt de dief!' Engelse rock in Midas STAD EN RAND LEIDEN - Dank zij de oplettend heid van een marktkoopman en na een achtervolging door de stad heeft de Leidse politie gistermid dag drie Columbiaanse zakkenrol lers aan kunnen houden. De Co- lombianen, allen in de leeftijd van n verkeerd, geparkeerde auto's. De "Want op deze manier blijft er blik voor de deur staan en daar voor hebben we geen v uitgevonden". 22 tot 36 jaar, werden door de koopman betrapt, toen ze bezig waren de portemonnaie van een marktbezoekster te rollen. Het drietal, waarvan er één in Madrid woont en twee in Brussel verblijven, vluchtte weg op het moment dat het zich betrapt wist. De koopman zette echter onmid- delijk de achtervolging in samen met een aantal marktbezoekers. De zakkenrollers renden dwars door de binnenstad naar de Lan- gegracht om zich vervolgens op de Lammermarkt over te geven aan de inmiddels gewaarschuwde bemanning van drie politiewa gens. De Columbianen gaven toe een portemonnaie met ruim hon derd gulden te hebben gerold van een (64-jarige) vrouw. De politie is er van overtuigd dat het ingeslo ten drietal meer portemonnaies heeft gerold, maar daarvan zijn tot vanochtend nog geen aangiften gedaan. Gedupeerden wordt daarom ver zocht zich alsnog met het bureau aan de Zonneveldstraat in ver binding te stellen. De Leidse politie heeft gistermid dag ook twee vrouwen uit Den Haag aangehouden, die zowel bij V en D als bij de Hema diverse winkelgoederen, waaronder kle ding, hadden weggenomen. De vrouwen, resp. 27 en 30 jaar, wer den bij V en D op heterdaad be trapt. Ook zijn gisteren twee Leidse scholiertjes van 14 jaar betrapt op het stelen van bromfietsen op het terrein van het Academisch Zie kenhuis. De jongens konden in de kraag worden gepakt dank zij de oplettendheid van de bedrijfsre cherche van het ziekenhuis. Drie Leidse jongens, in de leeftijd van 15 en 16 jaar, moesten gistera vond mee naar het politiebureau omdat ze waren betrapt op het doorzoeken van kleding in een kleedkamer van de Groenoordhal. Het drietal was kennelijk op zoek naar geld, toen er in de hal een voetbaltraining aan de gang was. LEIDERDORP - Wonen op een woonerf - het eerste in de gemeente - gaat in Leiderdorp nog niet van een leien dakje. Integendeel zelfs. De volgende week start een grote voor lichtingsactie van de politie die erop gericht is bewoners er op te wijzen op wat wel, maar vooral wat niet mag op een woonerf. 'De meeste moeite heeft men met met het parkeren van auto's, en daar willen we ook het hardst aan gaan werken", aldus adjudant R. Slofstra, commandant van de groep Leiderdorp van de rijkspo litie. Samen met de Leiderdorpse voorlichtingsdienst ontwerpt hij hij een foldertje. De eerste week van de actie wordt dat alle fout- parkeerders onder de ruitenwis ser geschoven. "We willen begin nen met de voorlichting en pas daarna optreden", aldus adju dant Slofstra. Voor de deur Het draait - zoals gezegd - in dit eer ste Leiderdorpse woonerf om het parkeren, alhoewel ook de afwij kende voorrangsregels soms tot problemen leiden. Aan de Dra- gontuin, de meest zuidelijke punt van het uitbreidingsplan Voor hof, is dit eerste woonerf ge creëerd. Daarin zijn ook aparte parkeermogekijkheden opge nomen. Vrijwel elke woming heeft een garage of een andere parkeermogelijkheid en verder is er een redelijk aantal openbare parkeerplaatsen. Een en ander betekent wel dat er alleen in, en dus niet vóór de garage en op openbare parkeerplaatsen ge parkeerd mag worden. In de praktijk echter worden de auto's veelal voor de deur gezet. "Voor ons is het vaak een probleem wanneer je twee auto's per gezin hebt", aldus de bewoners van de Dragontuin, die overigens in het algemeen best tevreden zijn met het woonerf. "Want meestal wil je dan toch allebei de auto's in de buurt hebben". Een andere grote groep "foutparkeerders" wordt gevormd door bezoekers van de Dragontuin, die veelal nog niet op de hoogte zijn met de ver- keersvoorschriften voor wooner- Niet ingeburgerd "De bewoners van een woonerf moeten er vooral goed op letten dat ze hun vrienden, familie en kennissen goed voorlichten, want inderdaad is het begrip woonerf nog lang niet ingebur gerd in de samenleving", aldus adjudant Slofstra. "Daar hebben we ook alle begrip voor en van daar dat we eerst voorlichten voor we tot hardere maatregelen overgaan". Die hardere maatregelen komen er overigens wel. Er wordteen week lang met folders gewerkt, "maar dan delen we alleen nog maar be taalde waarschuwingen uit", al dus adjudant Slofstra. "en die kosten in Nederland vijftien gul den per stuk". Bijkomend verschijnsel in Leider dorp is dat het voor "nieuwko mers" moeilijk is om een par keerplaats te vinden, want die zal er tevergeefs naar de bekende Van het woonerf als speelterrein komt nog weinig terecht, als gevolg Leiderdorpse rijkspolitie gaat er iets aan doen. blauwe "P"-borden zoeken. De parkeerplaatsen worden aange geven door tegels met een inge bakken "P". "Om een woud van borden te voorkomen", aldus ad judant Slofstra, die hoopt dat deze voorlichtingsactie het beoogde resultaat zal hebben. DONDERDAG 31 MAART 1977 Redelijke belangstelling forumavond over tuinen LEIDERDORP - "Het is een gok, maar dat is het waard," aldus secre taris G.F.R. Hogendoorn van de Leiderdorpse tuinkeuringscom- missie gisteravond voor het begin van de forumavond over tuinon derhoud in de Leiderdorpse Scheppingskerk. Het was voor de Leiderdorpse commissie een experiment dat werd georganiseerd in samenwer king met de Leidse afdeling van de Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, die daarmee de festiviteiten rond het honderdjarig bestaan van de afde ling opende. "De mensen die er nu komen zijn hier omdat ze belangstellend zijn, niet omdat er wat te halen valt,,' al dus Hogendoorn, die voorzitter J. J. van Wijk die wegens ziekte verstek moest laten gaan, verving. Hogen doorn doelde daarmee op het feit dat er op deze avond geen prijzen werden uitgedeeld voor mooie tuinen. "Vanavond geven we alleen maar informatie over hoe je je tuin mooi moet maken." Enkele tientallen belangstellenden (de opkomst viel volgens de organi satoren niet tegen) vuurden na het openingswoord van Hogendoorn vragen af op een forum bestaande ui Wim Oudshoorneen van de pre sentatoren van het ^^9," televisieprogramma "Studio Vrij" en leraar aan de middelbare tuin bouwschool "Huis te Lande" voor meisjes in Warmond, mevrouw K. Begeer-Batrup, bestuurslid van de Leidse afdeling van "De Maat schappij", J. van Alphen, chef be plantingen van Voorschoten en A. Wetselaar, ambtenaar bij de Leidse Hortus Botanicus. Die vragen lie pen uiteen van het bestrijden van mos en ongewenste plantensoorten tot de aanleg van een garagepad; het forum, onder leiding van Wim Oudshoorn, had er over het alge meen weinig moeite BJ. Wiekmeyer: ''Taakverzwaring". ZOETERWOUDE - Eeen brandje heeft gistermiddag in het Zoeterwoudse bejaardentehuis „Huize Emmaus" voor wat onrust gezorgd. Het brandje ontstond om half vier 's middags bij werkzaam heden aan het dak. Als gevolg van een flinke rookontwikkeling leek het aanvankelijk om een flinke binnenbrand te gaan. Toen de brandweer arriveerde was het vuur echter al gedoofd. VOORSCHOTEN - De Voorschotense commissie voor welzijn en onder wijs wilde gisteravond geen advies geven over de te geven extra subsidie aan de tennisvereniging "Forescate" voor zover die subsidie betrekking heeft op de onverwachte kosten voor aansluiting van het nieuwe gebouw op het water, licht en gasnet. In de bouwbegroting heeft de tennisvereniging een bedrag van ongeveer 10.000,- voor deze voorzieningen opgenomen Thans blijkt dat met name de aanvoerleiding voor electriciteit niet voldoende capaciteit heeft en vervangen moet worden door een zwaardere leiding. De kosten bedragen dan niet 10.000 - maar 30.000.-. B. en W. menen dat hiervan 15.000,- door de gemeente betaald moet worden en 15.000,- door de vereniging. De commissie financiën en bedrijven krijgt nu het verzoek te onderzoeken in hoeverre het "tekort" aan capaciteitsvoorziening op rekening van het gemeentelijk electriciteitsbedrijf geschreven moet worden. B. J. Wiekmeyer (YYD) verlaat Zoeterwoudse gemeeneraad 99 ZOETERWOUDE - De fractievoorzitter van de VVD in de Zoeterwoudese raad, de heer B. J. Wiekmeyer, stapt 1 mei uit deze raad. Van enige continuïteit bij de WD in de raad is sedert september 1974, het tijdstip dat de liberalen voor het eerst in Zoeterwoude mee gingen doen, weinig terecht gekomen. Nadat in een eerder stadium de heer H. J. Over- hoff vertrok en nu ook Wiekmeyer er de brui aan geeft, zal waarschijnlijk alleen de liberale wethouder Maan de rit uitzitten. Waarom gaat Wiekmeyer weg, ziet hij het niet meer zitten? "Integendeel, ik ga met pijn in mijn hart uit de raad. Ik had er plezier in. Ik had aan een aantal zaken, die in de toekomst nog behandeld moe ten worden, gaarne mijn steentje bijgedragen. Het. is echter zo, dat ik als chirurg werkzaam ben in het Marine-hospitaal in Overveen. Men heeft mij aldaar de leiding van de chirurgische afdeling toegedacht. Dat brengt mij een zodanige taak- veranderingen met zich mee, dat ik het raadswerk er onmogelijk bij kan hebben. Het zou in elk geval niet meer mijn volle aandacht kun nen krijgen en dat wil ik niet," al dus Wiekmeyer. "In mijn opvolging", vervolgt hij, "is nog niet voorzien. Alleen is be kend dat Michielsen de leiding van de fractie op zich gaat nemen. Hij heeft nu de meeste raadservaring Als een raadslid zo'n raadsperiode afsluit, kan dan dan gezegd worden dat hij het een en ander voor de kie zers heeft gedaa? "Jazeker, een van de meeste dingen die wij hebben kunnen bewerkstel ligen is het "woonbehoefte- onderzoek". In het kort wil dat zeg gen, waar en hoeveel woningen kunnen er in een gemeente als Zoe terwoude gebouwd worden". Vriendjes De zaak rond het woningtoewij zingsbeleid heeft nogal wat stof tot spreken opgeleverd? "Inderdaad. Het verloop van de laatste raadsvergadering heeft mij geschokt. Vooral de houding van de CDA-fractie vond ik onbegrijpe lijk. Ze hebben getracht goede vriendjes te blijven met de wo ningbouwvereniging. Het is echter uitgelopen op een vier uur durend debat, dat van het ene compromis in het het andere verviel. Het CDA sprak zichzelf op een gegeven mo ment tegen. PZ en VVD hebben echter inzake het woningtoewij zingsbeleid een consequent stand punt ingenomen". Door Kees Verzaal "Tenslotte is er een besluit geno men, waar dacht ik achteraf nie mand vrede mee heeft. Wat ons be treft is er over deze zaak het laatste woord nog niet gesDroken". Vindt Wiekmeyer dat erin Zoe terwoude een winkelcentrum moet komen? "De problematiek in deze zaak ligt zo. Toen wij in 1974 in de raad kwamen, lag er dat stuk grond ei gendom van de gemeente braak. Een belegger zou er winkels op bouwen voor de Zoeterwoudse middenstand. Doordat een en an der nogal in de papieren ging lopen de grond was duur geworden, bleek dat er minstens zeven winkelunits leeg zouden blijven. Wij hebben hierop een motie ingediend, om het contact met de beleggers af te bre ken. Wij wilden de gemeentegrond in eigendom houden en er winkels op vestigen naar behoefte. Wij zijn er namelijk nooit van overtuigd, dat er een tekort aan winkels was in Zoe terwoude. Onze motie werd helaas weggestemd. Zoals de zaak er nu voor staat willen wy, dat de ge meente de grond tegen redelijke prijs verkoopt aan eventuele mid denstanders, die er een bedrijf wil len bouwen". "Met een redelijke prijs bedoelen wij een voor de winkeliers betaal bare prijs. Dit betekent dat de ge meente een financiële veer moet la ten van een paar ton. Wij hebben dit er graag voor over. Ik denk dat er deze zomer over deze zaak een be slissing valt". Speelt landelijke politiek een rol in de Zoeterwoudse raad? "Nagenoeg niet. Ik durf te zeggen dat er niet gepolariseerd wordt. Het is zelfs zo, dat wy vaak op dezelfde golflengte zitten als de PZ. Maar ja, dat komt misschien ook wel een beetje omdat we vaak een blok vormen tegen de meerderheid van het CDA in de raad". Haaswijk Studenten en milieu activisten uit Leiden en om geving organiseren op 1 april 's avonds in het Gemeente centrum in Oegstgeest een discussie-avond over het be stemmingsplan Haaswijk. Aan de orde komen daar al ternatieven, die er overigens wel vanuitgaan dat de pol der Haaswijk bebouwd wordt. Men heeft uitgewerkte plan nen voor volkstuintjes en kleine tuinbouwbedrijfjes in Haaswijk en verder wil men in de wijk een aantal expe rimentele projecten opzet ten, zoals het gebruiken van organisch afval voor ver warmingsdoeleinden en bet installeren van zonnecollec tors die voor een deel van de energievoorzieningen moe ten zorgen. Opde avond zullen onder meer leden van de Stichting "De Kleine Aarde" uit Boxtel het woord voeren. Aanvang 20.00 uur. Rechtzetten Nog even iets rechtzetten. Het postkantoor in de Lange Voort - het winkelcentrum in Oegstgeest - werd niet geopend door wethouder Thorn, maar door mevrouw Munninghof - lid van het be stuur van de stichting De Lange Voort. Wethouder Thorn was, evenals over igens de rest van het college wel aanwezig bij de opening. Kaarten In de kantine van de Adlerfa- brieken aan de Roosevelt- straat in Leiden organiseert de wijkvereniging Aktief vrijdagavond een paas kaar tavond. Er zijn 1300 eieren te winnen en er kan ook ge sjoeld worden. Demonstratie Zaterdag wordt in Almelo een landelijke demonstratie ge houden tegen de uitbreiding van het ultra-centrifuge pro- jekt. Ook vanuit Leiden ver trekt er een bus richting Al melo: om 9.45 uur op het Schuttersveld. Kaarten voor de bus en de demonstratie zijn verkrijgbaar bij Ineke Hagen, Cruquiuslaan 51 te Leiden,telefoon 141268. Harpciter In het cafe De Twee Spiegels aan de Leidse Nieuwstraat treedt zondagmiddag van drie uur af Jerry Spurtock op. Hij bespeelt de harpciter. Donderdag vd. Valkboumanweg 236, Leider dorp, Bijbelstudie en gespreks- kring Baptistengem., 8 uur nam. Steenstraat lb, Wereldwinkel, 9.30| uur vm.-9 uur nam. Pieterskerkstraat 1, voorlichtings avond werkgroep dienstweigeren, 8-9.30 uur nam. Pieterskerkhof 4, Architektenburo, gratis advies, 8-9 uur nam., tel. 141217. 't Breehuys, Breestraat 19, Repel- steel, 7.30-10 uur nam.; keramiek kursus, gespreksgroep Praxi, thea terwerkgroep, 8-10 uur nam.; kof fiebar, 8-11 uur nam. Troef, Noordeinde 2a, kreagroep, fotografie, 8-10 uur nam. Nieuw Rijn 20 a, werkgroep homo filie, open cafeavond, 9-12 uur nam. Welfare-lokaal Rode Kruis, Leid- seweg 33, Voorschoten, spreekuur Alg. Ned. Invaliden Bond, 7-8 uur nam., tel. 01717-3309. Vrijetijdscentrum Breestraat 66, operette-concert van de Troeba- dours, 8 uur nam. Leidse Schouwburg, Poëzie- Hardop "Elsschot - Carmiggelt", Waaggebouw, vergadering Cultu rele Raad, 4.30 uur nam.; tentoon stelling Leiden en zijn natuur, 8.15-10 uur nam. Wijcentrum Morschwijk, wijk- hearing PvdA, 8 uur nam. Gemeentehuis Leiderdorp, c missie monumenten, 7.30 uur n beroep en bezwaar. Moederhulp Bureau Moederhulp (niet gehuwde moederzorg), Terweepark 2, tel. 1510^8 Mej. J. Schrama, maatschappelijk werk- Onderwijswinkel Volkshuis Volkshuis, Haarlemmerstraat. Koffies hop voor jonge werklozen en anderen dag. van 14-16.30 uur. di., informatie middag; woe., klaverjassen, woe en vr. van 9.30-12 uur. Advocaten spreekuur Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in nood verkerende moeders, eventueel met kinderen. St. Jacobsgracht 1, tel. 132187. Dag en nacht bereikbaar. OEGSTGEEST - Op welke manier vele Oegstgeester jongeren hun vrije tijd doorbrengen en tot welke creatieve hoogstandjes zij in staat zijn. was gisteravond te zien in het gemeentecentrum aan de Lijtweg. De stichting Jeugd en Jongerenwerk Oegstgeest,de stuwende kracht,hield er open huis. Hoewel de belangstelling op deze eerste avond wat tegenviel, vanavond is er nog een mogelijkheid, kwam duidelijk naar voren dat de SJJO, sinds haar oprichting in 1970een eigen plaats inneemt in de gemeente .Vooral de jeugdkampendie de SJJO ieder jaar organiseert, slaan erg aan. De cursus volksdansen en de werkgroep 'Maatschappijgebeuren" trekken eveneens veel belangstelling ALPHEN AAN DEN RIJN - Zaterdag treedt in Midas de Rock Rollgroep "MATCH BOX" op. Deze in Engeland zeer bekende formatie behoort zeker tot één van de betere en daarom mag dit optreden ge rust een popgebeurtenis van de bovenste plank genoemd wor den. Matchbox speelt bij voor keur niet de zogenaamde he dendaagse rock maar is als het ware doorgegaan met de pure rock roll die zo'n twintig jaar geleden hoogtij vierde. Gesteld kan worden dat de groep geïn spireerd is door oude bekenden zoals Eddie Cochran, Buddie Hollv, Gene Vincent en soort genoten uit de jaren '55 tot '60. Matchbox heeft ondanks deze "oude" invloeden wél een eigen stijl ontwikkeld welke te beluis teren op de zojuist verschenen elpee "Riders In The Sky" waarop zes zeer goede composi ties te beluisteren vallen van de gitarist van de groep nl. Steve Bloomfield. Zanger Wiffle Smith brengt op deze langspe- ler de nummers op een uitste kende manier waaruit het "in ternationale" en professionele proffesionele duidelijk naar vo ren komt. Deze manifestatie is er beslist eén van het soort dat- niet gemist mag worden. LEI0SCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Leiden - Witte Singel 1 Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonne mentsgelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071-211515. In dien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 39,80 per post 57,65 Jaarabonnement 147,70 Jaarabonnement per post ƒ219,10 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 2