Regio moet 22.000 huizen bouwen Fiets mee in trein Plassen Vlietlanden voor watersport inrichten Kabinet houdt veel mensen van het werk Frans H. was lief voor z'n patiënten DONDERDAG 31 MAART 1977 VARIA PAGINA 21 ÏÏD'er Leijten: LEIDEN - In de periode tussen 1975 en 1990 zullen in de Leidse agglomeratie (Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest, Voorschoten, Zoeterwoude, Valkenburg, Rijnsburg en Katwijk) bijna 22.000 nieuwe woningen gebouwd moeten worden. Leiden heeft de taak om bijna de heeft daarvan te bouwen. Als die bouwproduktie wordt gehaald en men erin slaagt de uittocht uit het gebied tot staan te brengen, zal het inwoner tal van de Leidse agglomeratie rond 1990 227.000 bedragen. Dat is 16.000 meer dan in 1975. Deze cijfers vormen een van de kernpunten uit het voorontwerp- streekplan Zuid-Holland, dat vol gende maand zal worden gepubli ceerd. De eerste gegevens uit dat plan werden gisteravond bekend gemaakt tijdens een door de streekcommissie Leiden belegde bijeenkomst in de Stadsgehoor zaal. Gedeputeerde ir. Buijsert en een vertegenwoordiger van de Pro vinciale Planologische Dienst ga ven een toelichting op de plannen en beantwoordden vragen van de ruim honderd aanwezigen. Stadsvernieuwing Gedeputeerde Buijsert benadruk te, dat voor Leiden vooral een taak weggelegd is op het punt van de stadsvernieuwing. In het ontwerp- streekplan wordt ervan uitgegaan dat tot 1990 in totaal 1300 oude wo ningen zullen worden gesloopt en vervangen door nieuwe. Daarnaast zullen nog eens 11.500 woningen van voor de Tweede Wereldoorlog verbeterd moeten worden. De op stellers gaan er vanuit dat her- nieuwbouw en renovatie slechts voor 70% op de bestaande plaatsen kan gebeuren, zodat voor de reste rende 30% 1500 huizen) een nieuwe bouwplaats gevonden moet wor den. Volgens de provincie zullen de nieuwe woningen voor een belang rijk deel gebouwd moeten worden in gemeentelijke bouwplannen, die al in voorbereiding zijn. Daarnaast op kleinere open plaatsen in de stad zelf. De bebouwing van de Meren- wijk in Leiden en Binnenhof in Leiderdorp moet volgens de pro vincie worden afgerond. Verder houdt de provincie mogelijkheden open voor woningbouw in de Stevenshofjes-polder aan de west kant van Leiden en de Kleine Cro- nesteinpolder aan de oostkant. Werkgelegenheid Wat de werkgelegenheid in de Leidse agglomeratie betreft, staat in het ontwerp-streekplan dat er tot 1990 behoefte bestaat aan 84 hec tare nieuw industrieterrein. Onge veer 44 hectare is al in bestaande plannen opgenomen, zodat nog 40 hectare extra nodig is. De provincie denkt daarbij aan twee terreinen van elk twintig hectare De een ge legen in aansluiting op het Flora- complex in Rijnsburg en de andere in de polder Morsebel ten noorden 'van het Oegstgeester-kanaal. De industrieterreinen in Zoeterwoude (Grote Polder) en Katwijk ('t Heem) zouden afgerond moeten worden. In de periode tot 1990 hoopt de pro vincie het aantal arbeidsplaatsen met 12.000 op te krikken tot 82.000. Recreatie Op het punt van de recreatie ziet men voor de Leidse agglomeratie mogelijkheden in de vorming van een tweetal groene aders, aan weerszijden van de bebouwde ge- HAARLEM - hi het Kenaupark te Haarlem werd gistermiddag het eerste openbaar toilet voor gehan dicapten in gebruik genomen. En kele gehandicapten die aan de fees telijke opening deelnamen op weg naar "hun" toilet. Tito roept op tot waakzaamheid BELGRADO (Reuter) - President Tito van Joegoslavië heeft gisteren een beroep op de communistische kaderleden in de strijdkrachten gedaan voortdurend op hun hoede te blijven voor mogelijke aanvallen vanuit het buitenland en - zij het indirect - zowel het Oosten als Wes ten verweten pogingen te doen om de eenheid van Joegoslavië te on dermijnen. "Wij zijn voortdurend onderhevig aan druk en dreigementen. De im perialistische en naar hegemonie strevende machten trachten steeds opnieuw weer onze eenheid te on dermijnen", aldus de 84-jarige pre sident in een brief aan de commu nistische kaderleden binnen de strijdkrachten. Stadskantoor in Leiden wordt groter LEIDEN - Bij de bouw van het nieuwe stadskantoor aan de Lan- gegracht zijn tegelijkertijd met de eerste ook de tweede fase uitge voerd. Aanvankelijk besloot de Leidse raad alleen de eerste fase uit te voeren, maar uit nieuwe bereke ningen is gebleken, dat de beschik bare ruimte maar net voldoende zou zijn, wanneer het pand klaar is. Het stadskantoor, een soort tweede stadhuis, waarin de afdelingen die iets te maken hebben met "wonen" gehuisvest zullen worden, is be doeld als oplossing voor het nij pende ruimtegebrek in het stad huis. Diverse afdelingen zijn nu over de stad verspreid in verschil lende panden gehuisvest. De bouw van de eerste fase is in middels goedgekeurd door Gede puteerde Staten van Zuid-Holland. Volgens het CDA-raadslid Dries- sen bestaat er nog altijd het gevaar, dat de Kroon het besluit voor de bouw zal vernietigen. Dat zou dan gebeuren omdat er bij de aanbeste ding gehandeld zou zijn in strijd met EEG-bepalingen. Die schrij ven volgens Driessen voor, dat bij dergelijke grote bouwprojecten ook aannemersbedrijven uit de an dere EG-landen op de hoogte ge steld moeten worden. Volgens We thouder Waal (Stadsontwikkeling) is er van vernietigingsplannen door de Kroon op dit ogenblik niets be kend. LEIDEN - In de Merenwijk wordt vanavond een bijeenkomst belegd, waarop de brief zal worden bespro ken van de Nederlandse bisschop pen, waarin gesteld wordt dat er geen ruimte is voor een samenwer kingsschool van roomskatholieken en protestanten. J.F.M. Zuidgeest, bisschoppelijk medewerker van het bisdom Rotterdam en J. van Daatselaar, directeur van de Oranje Nassau Mavo in Leiden, geven commentaar op de brief; ds. H.J. van Leeuwen is gespreksleider. De bijeenkomst begint om acht uur en wordt gehouden in de aula aan het Valkenpad. De Vlietlanden: atiegebxed bieden van Katwijk-Rijnsburg- Oegstgeest-Leiden-Zoeterwoude. Aan de noordkant zou die aan de Does bij Leiderdorp kunnen be ginnen en via het Kagerplassenge- bied en de zuidrand van de bollen streek aansluiting geven op de duinen en het strand. In de zuid elijke groene ader zijn onder meer opgenomen het recreatiegebied Vlietlanden, de Stevenshofjespol- der, het zandwinningsgebied bij Valkenburg in de Ommedijksepol- der en het duingebied ten zuiden van Katwijk. Ten behoeve van de watersport denkt men onder meer aan de in richting van de plassen in de Vliet landen en uitbreiding van het Ka- gerplassengebied, door het onder water zetten van de Hemmeerpol- der Voor de Rode Polder, ten oos ten van Leiderdorp gaan de ge dachten uit naar bebossing van dit gebied. Om waardevolle natuurgebieden te beschermen, worden in het voorontwerp-streekplan een drie tal maatregelen voorgesteld: 1. aankoop van de meest waardevolle terreinen, 2. het onder beheer stel len en geven van een vergoeding aan de gebruiker, 3. beperkende bepalingen voor het gebruik zon der een vergoeding. Tot de gebie den die in de Leidse agglomeratie aangekocht zouden moeten wor den behoren onder meer de Pa- penwegse en de Raaphorstpolder bij Voorschoten, de eilandjes in de Kagerplassen en het duingebied. Voor het gehele gebied tussen Lei den en Den Haag pleit de provincie voor de vorming van een nationaal landschapspark. Wegen In dat kader past ook het feit, dat de provincie in het streekplan niet de aanleg van de Leidse Baan (de ge plande autosnelweg dwars door het gebied) heeft opgenomen. Wegen die wel in het streekplan staan, zijn de secundaire weg 4, van Katwijk, via Valkenburg naar Leiden en een verbetering van de weg langs de Haarlemmertrekvaart. Deze weg zou over de toekomstige Schiphol- spoorlijn heen, doorgetrokken moeten worden naar de Merenwijk. Afgezien wordt van een geheel nieuwe noordelijke randweg van Leiden, de zogenaamde secundaire weg 6. Ten slotte wordt in het ontwerp- streekplan opgemerkt, dat de even tueel aan te leggen nieuwe rijksweg tussen Leiden en Alphen aan den Rijn (Rijksweg 11) geen vierbaans autosnelweg moet worden, maar een bescheiden stadsautoweg. ENWB: Mogelijkheid te beperkt LEIDEN - "De algemene politieke situatie, in Nederland en in an dere Westeuropese landen, wordt gekenmerkt door spanningen, die veroorzaakt worden door een linkse minderheid, die hun wen sen aan de meerderheid wil op dringen". Tot deze uitspraak kwam de heer drs. A. Leijten, WD-kandidaat voor de Tweede Kamer, gisteravond tijdens de al gemene ledenvergadering van de Leidse WD-afdeling. Leijten ging in het algemeen in op het beleid van het kabinet-Den Uyl en besteedde vooral in een technisch betoog veel aandacht aan de grondpolitiek, die tot de val van het kabinet heeft geleid. Zo vond Leijten, dat dit kabinet weinig tot stand heeft gebracht en de economische situatie eer der heeft verslechterd dan verbe terd. "Men heeft alleen erg veel lijvige nota's geproduceerd. Dit kabinet houdt vele mensen van het werk". Bij de behandeling van de grondpo litiek gaat het volgens Leijten om twee vraagstukken; de verander ing van de bestaande onteige ningswet en het instellen van een voorkeursrecht voor gemeenten bij verkoop van grond. Leijten wees in dit verband op be grippen als "marktwaarde" en "gebruikswaarde". Groot be zwaar vindt de VVD dat het wet sontwerp voert tot twee soorten grondprijzen, één bij verkoop op de vrije markt en één bij onteige ning. Bovendien is volgens Leij ten uit een recent onderzoek ge bleken, dat bij de huidige ontei geningswet 95% van de onteige- ningsgevallen op basis van rede lijk overleg is geregeld. Slechts in 5% van de gevallen liep de zaak via een rechtbank. Een voor keursrecht voor gemeenten bij verkoop van grond biedt geen echte oplossing voor het pro bleem van grondspeculatie. "Handige jongens" weten de ma zen van deze wet zeker op te spo ren, bijv. door beroep aan te te kenen tegen een bepaalde ontei gening bij Provinciale Staten en/of de Kroon". Leijten had ook kritiek op de han delwijze van het CDA. "Het CDA beweert nu, dat het op het terrein van de grondpolitiek het kabinet heeft laten vallen. Maar het CDA heeft tot op het laatste moment aan dit wetsontwerp meege werkt. De heer Van Agt heeft aanvankelijk zijn handtekening geplaatst onder het wetsontwerp en deze naderhand weer inge trokken", hetgeen Leijten staats rechtelijk onjuist noemde. De WD is inzake de vier omstreden wetsontwerpen (grondpolitiek, ondernemingsraden, vermogen- saanwasdehng en investerings rekening) echter altijd al zeer kri tisch geweest. "Voor een deel tas ten zij wezenlijk de basis van ons economisch stelsel aan, waar tegen de VVD zich zal blijven verzetten", aldus het kandidaat-Kamerlid. UTRECHT - De ENWB - een or ganisatie die zich sterk maakt voor de belangen van de fietser - heeft onlangs een brief aan minis ter Westerterp (verkeer en water staat) geschreven met het ver zoek alle onnodige beperkingen voor het meenemen van de fiets in de trein op te heffen. In voor lichtingsacties zal de bevolking op deze mogelijkheid moeten worden gewezen, zo wil de ENWB. Een woordvoerder van de NS acht het volstrekt uitgesloten dat de spoorwegen aan dit verzoek zal kunnen voldoen. Ook in een rapport dat de NS onlangs uit bracht aan minister Westerterp is men ronduit somber over de mo gelijkheden daartoe. Westerterp had naar aanleiding van Kamer vragen de spoorwegen gevraagd eens uit te zoeken hoe het in de trein meenemen van fietsen kan worden vereenvoudigd. De in houd van dit rapport(je) is nog geheim, maar het is zeker dat de NS zich niet zal ontpoppen als een fervent voorstander van het vervoeren van fietsen per trein. In 1970 besloot de NS alle goe derenvervoer uit reizigerstreinen te weren. Ook het versturen van fietsen werd op een enkele uit zondering na onmogelijk. Om de trein populairder te maken, werd in die dagen de frequentie dras tisch opgevoerd (van 2800 naar 4000 ritten per dag). In de NS- filosofie, gericht op verkorting van de reistijd, pasten de wacht tijden op de stations voor het la den en lossen van goederen zoals rijwielen niet meer. Het perso neel belast met dit werk ging de laan uit. Wie voortaan zijn fiets wilde meenemen moest zelf voor het in- en uitladen zorgen. Die regeling, die nu nog steeds van kracht is, zier er verder als volgt uit: de fiets mag mee de trein in op maandag tot en met vrijdag tussen 9.30 uur en 15.30 uur. en na 19 uur Op za terdag is geen tijdsbeperking, maar op zondag alleen voor 18 uur. Voorwaarde is wel dat er een laadruimte in de trein is onder gebracht en men opstapt op een van de tachtig grote en middel grote stations. In het zomerseizoen geldt de zelfde regeling, zij het dat de fiets dan alleen mee mag over een af stand van maximaal veertig ki lometer. In de zomer van medio juni tot medio augustus is het wel mogelijk om de fiets met de nachtgoederentrein te versturen. Op de veertig grootste stations kan men daarvoor terecht. Volgens de ENWB is de N5 wel bereid die veertig kilometergrens in de zomermaanden te laten val len, maar wil men wel de "spooruren" van doordeweeks ook op zaterdag invoeren. Een ernstige verslechtering van de huidige regeling, meent de ENWB, omdat op zaterdagmor gen vroeg heel wat mensen hun vakantie beginnen Méér fietsen in- en uitladen op de stations be tekent meer wachttijd op de sta tions, dus een inbreuk op de op de minuut afgestemde dienstre geling, zegt men bij de NS. En aan die dienstregeling is bij de NS niet meer te tornen. Een NS- woordvoerder "Door de reistij den zo kort mogelijk te houden doen we dagelijks een half mil joen treinreizigers een plezier. En daar zijn die paar duizend men sen, die hun fiets mee willen ne men de dupe van". DEN BOSCH - Over Frans H. niets dan goeds. Getuigen, die gisteren tijdens de appèlbe handeling van de strafzaak tegen de 41-jarige hoofdverple- ger uit Kerkrade door het ge rechtshof in Den Bosch werden gehoord, hadden alleen maar lovende woorden voor hem over. „Hij was erg lief voor zijn pa tiënten Hij was nooit ongedul dig", zegt er een, die als leer linge haar opleiding van broe der Frans had gekregen. „Een geweldig persoon, die Frans, hij stond voor iedereen klaar. Be hulpzaam tot en met", aldus een andere leerlinge. „Uitstekend voor zijn patiënten Bovendien goed voor zijn personeel", ver telt een derde. Een valt er uit de toon. Zijn ver klaring: „Voor de ene patient was hij toleranter dan voor de andere. Hij trok een scheidings lijn tussen makkelijke en las tige patiënten". Allen hebben van Frans prak tijklessen gehad over hypogly- caemiën Volgens het boekje vertelde de hoofdverpleger hen hoe een patient in een coma kon raken en kon overlijden. Geen van hen had uit de mond van Frans ooit gehoord dat je insu line ook als pijnstiller kon ge bruiken, of als middel om pa- tienten rustig te maken. Met die verklaringen ontkrachtten ze het verweer van Frans, die voor de Maastrichtse rechtbank - maar ook nu weer - liet weten dat hij op eigen houtje patiën ten insuline toediende om de pijn en de onrust weg te nemen. Volgens bet openbaar ministe rie hanteerde Frans echter de insulinespuit om te doden. 's Middags worden twee aan de psychiatrische observatiekli niek in Utrecht verbonden des kundigen gehoord, de zenu warts dr. J. G. Schnitzler en de psycholoog drs. W. H. Derks. Dr. Schnitzler meent dat er een brug valt te trekken tussen de persoon van Frans H. en de fei ten waarvan hij wordt verdacht. De zenuwarts; „Dat verband kan gelegd worden via het niet aan kunnen van de situatie in de kliniek, en niet omdat hij de godheid wilde uithangen. Het is eenvoudig zo, dat hij geen extra beslommeringen wenste". „Maar hoe zit het dan met zijn geweten", wilde de president van het hof, mr. V. van Haren, weten. De zenuwarts: „We heb ben te maken met een uitge sproken dwangmatige persoon lijkheid. De gewetensfunctie kan in zo'n geval dan een se cundaire rol gaan spelen". Mr. Van Haren opnieuw: „Kan hij gedacht hebben: het gaat toch maar om oude, afgeleefde men sen, die ik veel narigheid voor de toekomst bespaar". Dr. Schnitzler. „Dat kan. Het ratio nele kan helemaal verdrongen worden". Volgens de zenuwarts heeft Frans bij hem geen mo ment kunnen overtuigen als de hulpvaardige verpleger, die de menslievendheid zijn roeping noemde. Schnitzler „De per soonlijkheidsstructuur van H. speelt een belangrijkere rol dan de aangevoerde omstandighe den". Hij acht Frans vermin derd toerekeningsvatbaar, maar een terbeschikkingstel ling van de regering vindt hij niet nodig, omdat er geen ge vaar voor de maatschappij aanwe/ig is, tenzij Frans op nieuw in de verpleging terug keert, daarin een leidingge vende functie krijgt, en alle con trole op zijn doen en laten zou ontbreken. Psycholoog Derks stelt dat Frans eigenlijk een vrij normale vent is, niet minder schijnheilig dan de gemiddelde mens. Derks: „Hij is een man die zich niet zelf staande kan houden als hij niet op iemand kan steunen, kan terugvallen. Gezien zijn in telligentietest had Frans nooit in de functie terecht mogen komen die hij in deLückerhei- dekliniek heeft vervuld" Voor de Maastrichtse recht bank had officier van justitie mr. J. Booster veel kritek geuit op het rapport van drs. Derks. De officier stelde toen dat de psycholoog zich volkomen door Frans had laten inpakken. Toen Frans' raadsman, mr. J. Her mans, daar gisteren voor het hof wat over wilde zeggen, stelde de president hem als het ware ge rust twijfelt toch niet aan de kritische zin van de rechter. We slikken niet alles voor zoete koek' De zitting wordt morgen voort gezet.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 21