Ploeg van Blom 1 weggedrukt naar laatste plaats Wales verrast Tsjechen 99Leiden moet in hoogste regionen 99 ''Komst van Freeman is uitgesloten Vri| spel Kortsjnoj heeft voor kwalificatie nog een half punt nodig Punch wint moeiteloos: 78-85 Scorebord DONDERDAG 31 MAART 197? SPORt PAGINA 17 LEIDEN - Het was gisteren tijd voor basketballend Nederland om verbaasd, en in sommige gevallen verbijsterd, op te zien naar de Leidse vereniging M/Lei- den. In een tijd dat sponsors in de sport zich laten vinden als spelden in de wel bekende hooiberg en in een tijd dat die zelfde geldschieters om diverse redenen bijna niet meer genoemd worden in de media is de Leidse club er in geslaagd voor minimaal drie jaar een nieuwe sponsor te krijgen. En niet zo'n kleintje ook, want het gaat om naar schatting 250.000 tot 300.000 gulden per seizóén. Directeur R. Bockweg van William Rik- kers United BV,importeur van de Parker pennen, kondigde gistermiddag in Am sterdam de overeenkomst met Leiden aan. Bockweg: "Wij hebben overeen- stemming bereikt over een sponsoring van de vereniging. De duur van de ver bintenis is gesteld op rn.nimaal driejaar, maar de deur is zowel voor wat betreft de tijdsduur als voor wat betreft het spon sorbedrag beslist niet dicht". Het precieze bedrag wilde hij niet noe men maar zo vertelde Bockweg, "Wij kunnen gekwalificeerd worden als een "grote sponsor", die de stuurgroep van Leiden voldoende mogelijkheden biedt om een team op de been te brengen, dat in de bovenste regionen van de hoogste nationale klasse kan meedraaien." De in Amsterdam gevestigde sponsor heeft, en dat mag nieuw heten binnen deze moeilijk doordringbare wereld, alle initiatief zelf genomen. Toen mem een maal besloten had tot sponsoring, met als doel niet de naambekendheid van het produkt te vergroten (die is volgens het bedrijf al 917r maar verjonging van het image van het produkt (de pen dus) en het bereiken van de doelgroep "jeugd van 6 tot 20 jaar", werden er vier sporten bekeken: ijshockey, honkbal, basketbal en volleybal. Vrij snel bleef basketbal over, omdat deze sport alle evenmenten in zich had die de sponsor voor ogen stonden. Men zocht een doelgroep van jonge, enthou siaste en snelle mensen en volgens in formatie is de basketwereld uit dit type opgebouwd, of beantwoordt de toe schouwer van een basketbalwedstrijd het meest aan dit beeld. Na de keuze voor basketbal werd er con tact opgenomen met de Nederlandse Basketball Bond, waarna een doorver wijzing naar Leiden volgde. Een toeval streffer? Niet helemaal, want Leiden was opdat moment (oktober/november 1976) in feite de enige ploeg zonder "grote" sponsor en de bond wist dat Perquin (Mercasol) er mee op zou houden aan het einde van het seizoen. Het concern trad in contact met Leiden, maar bekeek eveneens DDRZ en R. Den Bosch. Tenslotte werd voor (BS) Leiden gekozen. De sponsor noemde gisteren een aantal argumenten voor de keuze: (BS) Leiden is een enthousiaste vereniging met een goede organisatie, die bewezen heeft ook onder moeilijke omstandigheden te functioneren, er is (nog steeds) een moge lijkheid tot het stichten van een speci fieke basketbal-accommodatie en Lei den biedt - door de resultaten en de plaats op de ranglijst - de mogelijkheden om hogerop te komen. De vereniging is de laatste maanden uit gebreid doorgelicht en wist officieel, tot ongeveer drie weken geleden, niet met wie het eigenlijk onderhandelde. Het be drijf wilde uiterste geheimhouding, zo dat ook de Leidse spelers gisteren pas de naam hoorden. Declub toonde zich trots met de bereikte overeenkomst, in één klap is Leiden van club met de kleinste sponsor geworden tot club met één van de grootste (bsketbal) sponsors. Uitgerekend de vereniging die de recla meboot het langste van zich af heeft ge houden, maar de trots en blijdschap was toch wel terecht omdat het er naar uitzag dat Leiden nu moest afdalen naar de eer ste divisie. Met steun van de nieuwe sponsor kun nen oude tijden terugkeren in de Vijf Meihal. Nog niet zo lang geleden, een jaar of drie nog maar, bezorgde Leiden daar de Nederlandse topploegen altijd een zware avond en geregeld een nederlaag. Zelf was Leiden nooit een topploeg, maar dat moet vanaf volgend volgend seizoen veranderen. De club heeft zich ten doel gesteld bij de eerste vier te eindigen om zodoende mee te kunnen doen in de zogenaamde "play-offs", de na-competitie om het Ne derlands kampioenschap. Er zijn voor alsnog geen plannen om Europees bas ketbal te gaan spelen in het eerste jaar. Indien de sportieve resultaten in het sei zoen 1977/78 dat wettigen, zal zulks in het tweede jaar overwogen worden. 99 LEIDEN - Coach Hennie Blom en de Amerikaan Vic Bartolome blijven ook volgend seizoen bij de Leidse eredivisie-basketbalclub. De nieuwe sponsor heeft alle zaken betreffende het sam enstellen van het eerste team, waaronder ook het aantrekken van nieuwe spelers, in handen gelegd van Hennie Blom. Zijn budget staat open en daarover moet hij vandaag nog met de sponsor gaan praten. De eerste daad van de Amsterdammer was het contract verlengen met Bartolome, "want ik wil niet dezelfde fout maken als Buitoni dat hem vorig jaar liet gaan" aldus Blom. Verder staat er nog niet veel vast. Met Greg Bell zal nog worden gesproken. Blom: "Ik wil hem niet afschrijven, hij heeft voor ons dit seizoen veel goede dingen gedaan en dat vergeet ik niet, maar hij zelf denkt een profcontract in Amerika te kunnen krijgen en ik heb hem verteld dat ik nat uurlijk niet wacht. De tweede Amerikaan zal overigens het sluitstuk van het team zijn". Het aanblijven van Paul Hoe- ksema, die dan waarschijnlijk zijn laatste seizoen uit zijn loopbaian speelt, is eveneens vrijwel zeker. Daarnaast wil Blom fninstens 3 jeugdige spe lers (van het kwartet Berend- sen, Rijsbergen, Paulides, Rui- senaars) in zijn team houden. Blom: "De jeugdige spelers zullen in een beter team beter tot hun recht komen dan nu het geval is, ze kunnen bij een voo rsprong dan zonder druk spe len. Je zag dat vanavond bij voorbeeld bij Punch". De selectie van Blom zal uit 12 spelers moeten bestaan, "voor een goee team heb je 7 volwa ardige eredivisiespelers nodig" vindt Blom. Hij heeft al met verschillende spelers van andere Nederlandse clubs (o.a. de gebroeders Harrewijn) ges prekken gevoerd, maar de samenstellig van de ploeg kan pas bekend worden na sluiting van de overschrijvingstermijn eind juni. Het aantrekken van de Amerikaan Garry Freeman (Haarlem) achtte Blom uitge sloten, beiden willen graag maar de Haarlemse vereniging zal de ene helft van het "gou den" duo (Bartolome is de andere helft) niet uit handen geven. Blom over het volgend seizoen: "Ik heb een soort opd racht gekregen waarbij een plaats bij de eerste vier gevra agd wordt. Ik zie dat niet als extra belasting. Een eis wil ik het niet noemen, maar we moe ten wel proberen die positie te bereiken en het is duidelijk dat ik dat niet met het huidige spe lersarsenaal kan doen. Dat weten de spelers zelf trouwens ook". IL CIOCCO - Viktor Kortsjnoj is gisteren in II Ciocco weereen stapje dichter bij plaatsing voor de halve finales van het kandidatenschaak- toernooi gekomen. De elfde partij in de tweekamp tegen de aartsrivaal Tigran Petrosjan ein digde na de 27ste zet van Kortsjnoj op diens voorstel in remise. Zoals gebruikelijk deed Kortsjnoj het aanbod via de scheidsrechter, die op zijn beurt Petrosjan daarvan in kennis stelde. De oud wereldkampioen (hij was heerser in de schaakwereld van 1963 tot 1969) deelde mee akkoord te gaan met de ling van het punt. Kortsjnoj heeft nu aan remise in de twaalfde en laa tste partij voldoende voor kwali ficatie. Kortsnoj zette een Catalaanse ope ning op het bord. De eerste vijf zetten waren gelijk aan die in de negende partij, die eveneens in remise eindigde. Tot nu toe boekte Kortsjnoj overwinningen in de vijfde en achtste partij, Petrosjan versloeg zijn tegenstander in de zesde partij. De stand is 6-5 Nog altijd onder leiding van de in veler ogen incapabele hoofdscbe- idsrechter Alex Crisovan hebben de Rus Lev Poloegajevski en de Braziliaan Henrique Mecking zich gisteren in Luzern weer achter het schaakbord gezet voor de elfde partij in de tweekamp voor het kandidatentoernooi. Er verscheen een partij koningsindisch op het b.x-d. Mecking kreeg het initiatief Het verloop van de partij was als volgt: wit: Mecking zwart: Poloegajev&i 1 t£2dl4, Pg8-f6, 2. c2-c4. e7.-e6, 3. Pgl-f3, b7-b6, 4. g2-Gg3, Lc8-b7, 5. Lfl-g2. Lf8- e7,6.0-0,0-0,7 Pbl-c3. Pf6-e4,8. Pc3xe4, Lb7xe4, y. Pf3-el, Lc4xg2, 10. Pelxg2, Ü7<fi5, 11. Ddl-a4. Dd8-d7, 12. Da4xd7, Pb8xd7, 13. c4xd5, e6xd5, 14- Lcl-f4, Le7-f6, 15. Tfl-dl. c7-c5, 16. Lf4-e3, Tf8- d8, 17 Pg2-f4. Ptl7-f8, 18 d4xco, <tfö-d4, iy. Le3-d2, b6xco, 20. Tal-el, Lf6-e7, 21. Pf4-d3, Pf8-d7, 22 e2-e3, Ta8-c8, 23 e3xö4, c5xd4. 24 Tclxc8, Td8xc8, 2o Kg|-fl. f7-f6. 26. Tdl-cl, Tc8xcl, 27. Ld2xcl, Kg8-f7. 28. b2-b3, "£17^6. 2y. Kfl-e2, g7-ga, 30. Lcl-d2, Ke6-d5, 31. Ld2-b4, Le7xb4, 32. Pd3xb4 schadk, Kdó-co, 33. Pb4-d3 schaak, Kco-do, 34. go-g4. Rfi7-eo, 3d. f2-f3. Peo-c6, 36. Pd3- f2. Pc6-b4. 37. a2-a3, Pb4-c2. 38. Pf2-e4, Kdó-co, 3y a3-a4. Pc2-b4, 40. Pe4-co, Keo-dl6, 41 Peo-d3, afgebroken, de afge broken stelling luidt Wit: Ke2. Pd3, pionnen a4. b3. f3, g3, en art Kd6. Pb4 pion :.d4,re,g4e Greg Bell schat de afstand die nodig is om Harry Roger, passeren. Op de achtergrond Paul Hoeksema. BC Markt is op de ranglijst naast Leiden gekomen door een knappe zege bij DDRZ (99-104) en om (weer) van de laatste plaats in de i Punch te eredivisie af te komen zulien de Leidenaars in ieder geval aan- Chinezen sterk BIRMINGHAM - Zowel de dames als de heren van China hebben gisteren in Birmingham de werel dtitel tafeltennis voor zich opgeëist. De Chinese dames versloegen in de finale Zuid-Korea met 3-0. Noord- Korea werd derde door een 3-0 zege op Japan. De Nederlandse dames (winnaar van de tweede catagorie) eindigden op de negentiende plaats. Bij de heren versloeg China Japan in de finale met 5-0. Zweden werd derde en Hongarij vierde. De Nederlandse heren versloegen in de laatste wedstrijd Israel met 5-2. Alleen Hijne kon in zijn twee partijen tot winst komen. Van Slo bbe en Van der Helm zorgden er echter voor dat Nederland op de 25ste plaats eindigde. w -- LEIDEN - De schaars geklede, heupwiegende dames moe ten voorlopig maar met de toekomstplannen de ijskast in, want na de nederlaag tegen Pioneer Punch (78-85) zijn er voor de basketballers van Mercasol Leiden waarachtig wel andere zaken aan de orde dan fraaie toekomst bespiegelingen en mooie meisjes bij de wedstrijd. staande zaterdag Markt in Utrecht moeten verslaan. Geen geringe klus, zeker niet indachtig de voor gaande ontmoetingen. De presentatie van Leidens nieuwe sponsor bieuwe gisteravond in de met 500 toeschouwers redelijk be zette Vijf Meihal was op zich aan trekkelijker dan de wedstrijd, waarom het waarom het allemaal eigenlijk ging zeer fatsoenlijke, stripper ontblootte onder zijn oude shirt de naam van de opvolger, in ktblauw op een wit shirt. Een paro die op Corrie van Gorp en in de pauze een stel dames, die aan het slot van hun act de vijf letters van de nieuwe clubnaam presenteer den vormden het voorproefje dat het publiek kreeg van de show die het Amerikaanse bedrijf voor het volgend seizoen in petto heeft, petto zal in zal toekomst weer een topteam moeten worden en dan zal een treffen met Punch ongetwijfeld het predikaat "topper" meekrijgen Gisteren was het nog lang niet zo ver. Met uitzondering van het eer ste kwartier kreeg het team van B Blom geen voet aan de grond tegen WREXHAM - Wales heeft gisteravond voor één van de grootste verrassingen uit de voorronden van het wereldkampioenschap voetbal gezorgd. Europees kampioen Tsjechoslowakije werd met niet minder dan 3-0 verslagen in een wedstrijd voor groep 7. Engeland won op Wembley met 5-0 van Luxemburg en de Republiek Ierland versloeg Frankrijk met 1-0. Zonder de geblesseerde aanvalsle ider John Toshack van Liverpool, zorgde Wales gisteravond in Wre xham voor een grote stunt met de 3-0 zege op Tsjechoslowakije. Lei- ghton James, die aanvankelijk bui ten de selectie was gelaten, was de grote man van Wales met twee doe lpunten. De derde treffer kwam op naam van de debutant Nick Deacy van PSV. Door deze overwinning heeft Wales de leiding veroverd in groep 7 van de Europese voorronden. Al is het maar met één doelpunt verschil. Wales heeft de Europese kampioen, die in West-Europa vele oefenwed strijden speelde, volkomen ove rdonderd. Na een aarzelend begin gooiden de Welshmen alles op de aanval, gaven de Tsjechen geen ruimte tot ontsnappen en drukten het veldoverwicht uit in drie dik verdiende doelpunten. Stand in groep 7 1 Wales 2 10 12 3-1 2 Tsjechoslowakije 2 10 12 2-3 3 Schotland 2 10 12 1-2 Niet minder dan 80.000 voetballi efhebbers waren naar het Wembl- eystadion gegaan in de hoop een monsterscore te zien van Engeland tegen Luxemburg. Lange tijd zag het daar niet naar uit. By rust was de stand pas 1-0 (Keegan). In de tweede helft bezweken de Luxem burgse amateurs onder de druk en konden de technisch weinig vern uftige Engelsen de score tot uitei ndelijk 5-0 opvoeren. Doelpunte- Stand in groep 2 1. Engeland 4 3 0 1 6 11-4 2. Italië 2 2 0 0 4 6-1 3. Finland 3 1 0 2 2 9-7 4. Luxemburg 3 0 0 3 0 2-16 In het stadion aan de Landsdowne Road in Dublin, waar bijna 50.000 Ieren kwamen kijken, heeft de Republiek Ierland de kans op kwalificatie behouden. Frankrijk werd met 1-0 verslagen door een vroeg doelpung van Brady (10e minuut). Scheidsrechter Lin- emayr uit Oostenrijk deelde gele kaarten uit aan Rio (Frankrijk) en Daly (Ierland). Dat laatste gebeurde tijdens de spannende slotfase. De eerste wedstrijd tussen beide teams in Parijs eindigde in een overwi nning met 2-0 voor Frankryk. Stand in groep 5 1. Frankrijk 3 1113 4-3 2. Ierland 2 10 12 1-2 3. Bulgarije 10 10 11-1 Australië plaatste zich in Auck land voor de'tweede voorronde van het toernooi om'het wereldkampi oenschap voetbal. Australië speelde in de laatste wedstrijd van de voorronde groep (Oceanië) met 1-1 gelijk tegen Nieuw-Zeeland. In de volgende ronde komt Australië uit tegen winnaar van de Aziatische voorronde. Peru is niet van plan het finalet- oernooi van de Zuidamerikaanse zone (voorronden wk voetbal) met Brazilië en Bolivia in één van die landen te spelen. De Peruvianen, die zich zaterdag ten koste van Chili (2-0) wisten te plaatsen, willen op een neutraal terrein spelen. De reg lementen van de FIFA schrijven voor dat een toernooi, als het final- etoernooi van de Zuidamerikaanse zone, op neutraal terrein gespeeld dient te worden. Echter, indien alle partijen er mee akkoord gaan, kan daarvan afgeweken worden. Brazilië en Bolivia deden al aan biedingen van respectievelijk 50.000 dollar en 100.000 dollar per ploeg, indien de finaleronde in Bra zilië, dan wel in Bolivia gespeeld zou kunnen worden. Nu Peru beide voorstellen van de hand heeft gewezen, lijkt Ven ezuela een kandidaat-organisator te zijn. Dit land heeft zich kandidaat gesteld en biedt ieder van de drie landen (Bolivia, Brazilië en Peril) 100.000 dollar indien het toernooi in Venezuela kan worden gehouden. ee uit de Neder landse competitie. De start was goed, met name door het knappe spel van Eric Berendsen en Paul Hoeksema. Deze Nederlandse spe lers voerden Leiden naar een kleine voorsprong, die in de 9de minuut 7 punten bedroeg: 19-12. De Ameri kanen van Leiden vielen door de mand. Bartolome redde het nog wel in de verdedigingsrebound, maar werd in de aanval door Jimmy Woudstra goed van het bord weg gehouden, terwijl Greg Bell er tegen zijn landgenoten Taylor en Rogers helemaal niet aan te pas kwam. Daarnaast verloor Bell ook nog eens 10 keer de bal. Dat Bartolome en Bell voor rust samen maar 10 punten scoorden zei in feite al genoeg en Punch profi teerde door toedoen van het al eer der genoemde trio bekwaam. Via 21-20 en 29-28 werd het 31-43 bij rust en was Leiden in feite al ver slagen. Na de pauze bleef het herstel uit, veel slechte passes (Leysner, Bell) waren hiervan o.a. de oorzaak. Punch was en bleef oppermachtig, ook Paulides, Hoeksema en Be rendsen konden daarop niets af dingen. Pas toen Punch-coach Jan Bruin zijn ploeg gas liet terugne men en enkele basisspelers naar de kant haalde kon Leiden weer wat van de achterstand inhalen. Via 37-57 werd het 62-77 en vlak voor tijd 72-81. Punch, dat niet erg best voor het voetlicht trad (dat hoefde eigenlijk ook niet) bleef alert en sloot de saaie, eenzijdige partij af bij 78-85. Een zege die telde voor het behoud van de tweede plaats, want het kampioenschap ging gisteravond zoals verwacht naar Kinzo, dat te laat arriveerde bij AR Twente in Tübbergen maar wel zegevierde: 86-90. De Amstelven- ers, dit seizoen constanter en beter dan welk team dan ook in Neder land, zij nu voor iedereen onbe reikbaar. Scores Leiden: Bartolome 22, Bell en Leysner 16, Hoeksema 13, Be rendsen 6, Paulides 4, Kop 2. Bij Punch: Woudstra 22, Taylor 21, Ro gers 20. Rogers JACOBS BASKETBAL EREDIVISIE HEREN Mere. Leiden-P. Puch 78-85, DDRZ-BCM 99-104, AR Twente-K Amstelveen 86-90, Amstelveen kampioen van Nederland,DL Ams terdam NN Donar 77-82 na verleng ing. Amstelv. 32-60 DDRZ 31-28 Punch 32-50 Amsterd. 32-24 den Bosch30-44 Twente 31-20 NN Donar 31-34 Utrecht 31-12 Haarlem 30-28 M. Leiden 31-12 Dames: DDRZ-DL Amsterdam 72- 62, DDRZ kampioen van Nederland. en bracht zijn tegenstander in het nauw. Poloegajevski koos niet altijd de beste voortzetting en het ziet er naar uit dat hij in de afgebro ken stelling weinig kansen op remise meer heeft. Als Mecking wint komen beide schaakkempha nen met nog één partij te spelen op gelijke hoogte. Uit deze tweekamp komt de toekomstige tegenstander van vermoedelijk Kortsjnoj naar

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 17