CDA-advies: niet niet lijmen en slijmen Verdwijnt ook f mevrouw Bandaranaike?!* Vrouwenactie: discriminatie in RK onderwijs Lezers schrijven "Als je 65 bent, ben je toch niet in eens idioot?" Stemming kwekerij Pensioenen DONDERDAG 31 MAART 1977 PAGINA 13 Zijn de adviezen van de voorzit ters van de CDA-fracties nu lijm-, slijm- of reële adviezen geweest? Uit het fractieberaad, dat direct na het bekend worden van de crisis werd gehouden, en later opnieuw plaatsvond om de mening van de leden te pei len, voor de voorzitters hun advies aan de koningin uit brachten, bleek heel duide lijk, dat men tot het laatste toe gemeend had een crisis te kunnen vermijden. Spijtge- voelens overheersten al was er vanzelfsprekend sprake van nuances. Dat het wijzigingsvoorstel in zake de grondkwestie, in het kabinetsberaad kennelijk als laatste voorstel door premier Den Uyl op tafel gelegd, niet overeenstemde met ons standpunt ten opzichte van rechtvaardige schadeloos stelling, was door iedereen te constateren. Maar waarom het stikken-of-slikken sys teem daarbij als drukmiddel werd gebruikt was minder begrijpelijk. Ook een tussenvoorstel van mi nister Gruyters om alvast het wetsvoorstel voor het voor keursrecht te behandelen, waarmee het belangrijke in strument om speculatie tegen te gaan, wet zou worden, werd afgewezen. Toch zou hierdoor een belangrijk vernieuwings voorstel de Tweede Kamer gepasseerd zijn. Tegelijker tijd was dan enige tijdsruimte ontstaan om het relatief kleine verschil in opvatting ten aanzien van onteigening Niet langdurig Het artikel van prof. de Haan in de NRC van zaterdag j.l. maakt dit nog eens duidelijk. Deze door alle partijen als deskundige geaccepteerde hoogleraar heeft geen twijfel, dat het begrip „negatieve ontwikkelingsschade" hele maal geen langdurige studie nodig heeft, voor het in de wet kon worden opgenomen. Dat was nu net het belangrijkste verschil na de verschillende overlegvergaderingen. De PvdA vond het niet onrede lijk, dat vergoeding werd ge geven voor die negatieve ontwikkelingsschade (dat is schade die eigenaars van on roerend goed kunnen oplo pen, wanneer zij hun bedrijf niet meer optimaal kunnen uitoefenen b.v. omdat door een bestemmingsplan de mo- gelijkheden van het bedrijf besnoeid worden). De PvdA wilde dit echter niet onmid dellijk in de wet opnemen, maar eerst een studie hier over. De CDA stond op het standpunt, dat door het woord „gebruikswaarde" te accepteren, er zekerheid diende te bestaan, over de z.g. correcties voor onbillijkhe den bij het berekenen van die waarde bij onteigening. Zo was het in de regeringsaf spraken overeengekomen! Gebruikswaarde mét correc ties voor onbillijkheden, dat is afgesproken, en komt bo vendien overeen met het in de grondwet vastgelegde recht op,schadeloosstelling- en dus geen schadevergoeding bij onteigening. Niet eerste keer Het is heus niet de eerste keer, dat bij het constateren van grote verschillen tussen rege ringsstandpunt en Kamer bij de behandeling van een wets voorstel een of meerdere ma len korter of langer geschorst wordt. Een voorbeeld, waar men m.i. inderdaad kan spre ken over een té lange schor sing is b.v. de wetswijziging met betrekking tot de gewe tensbezwaarden militaire dienstplicht. Ondanks een zeer uitvoerige schriftelijke voorbereiding, toch talrijke schorsingen bij de kamerbe handeling. De laatste schor sing duurt nu al maanden. In de CDA-fractie overheerste dan ook de mening, dat het niet vinden van een bevredi gende oplossing meer te zoe ken was in de onnodige druk, zowel door het gebrek aan tijd (dat het kabinet zich zeker ook zelf in zijn geheel te ver wijten had) maar tevens door de verkiezingssfeer .die te ve len telkens weer verleidde tot de zo hoog geroemde, steeds weer opgeëiste, „duidelijke" uitspraken. Door Til Gardeniers lid KVP-fractie tweede Kamer Stortvloed De stortvloed van onzindelijke aanvallen, dat het CDA de grondspeculanten de hand boven het hoofd zou houden; de crisis geforceerd zou heb ben om van de andere „exa men" voorstellen af te zijn, mag voor geharde politici geen ongebruikelijke zaak zijn, dit keer trof het te pijn lijk, in zijn grove oneerlijk heid. Bovendien bleken wij in een staatsrechtelijk hoogst ongebruikelijke situatie te zijn geraakt. Er was enige on zekerheid of er kamerontbin ding tot stand zou komen, zonder een daartoe gegeven opdracht, desnoods (zeer on gebruikelijk) aan een demis sionair kabinet. Als die op dracht niet plaatsvond, zou de vreemde situatie ontstaan, dat de oude Tweede Kamer aanbleef tot Prinsjedag en dan ook kamerwerk zou kun nen en moeten verrichten, waarnaast de nieuw samen gestelde, gedeeltelijk samen vallende, Kamer betrokken zou zijn bij de formatie. Niet vreemd Deze combinatie t.w. de nood zaak tot ontbinding van de Kamer, gekoppeld aan de wil om de lopende zaken fatsoen lijk af te handelen, kwamen duidelijk uit het fractieberaad naar voren. Het is niet zo vreemd, dat ook het advies van de voorzitter van D'66 J an Terlouw die richting uit wees, gezien het al eerder ge noemde voorstel van minister Gruyters om „zijn" wetsvoor stel over het gemeentelijk voorkeursrecht, wél te be handelen. Na het Paasreces heeft de Tweede Kamer nog twee weken; qua tijd blijft het - met ieders inzet - mogelijk verschillende wetten te be handelen. Een werkelijke be handeling kan echter niet ge beuren met een demissionair kabinet, vandaar de CDA ad- Op het moment dat ik dit schrijf komt het bericht dat de Ko ningin toch het demissionaire kabinet opdracht heeft gege ven de Kamer te ontbinden. Het zij zo, Hare Majesteit be slist. Maar vast staat, dat de CDA- adviezen geen lijmen, en geen slijmen inhielden, maar par lementaire bereidheid om door te werken, te discussieë- ren, wetten tot stand te bren gen, welke steunen op een democratische kamermeer derheid, met zelfs het risico van een nieuw verschil van mening. COLOMBO, SRI LANKA - Mevrouw Sirimavo Bandarana- ike, eerste minister van Sri Lanka of Ceylon, zoals het vroeger heette - wordt in augustus met verkiezingen geconfronteerd die haar bewind net zo overtuigend omver zouden kunnen werpen als dat van mevrouw Indira Gan dhi in India. Een precies zoals mevrouw Gandhi heeft de 60-jarige mevrouw een zoon die haar politiek de das om zou kunnen doen. De tegenstanders van de premier van Sri Lanka vinden de 28-jarige Anoera Bandaranaike te eerzuch tig - hetzelfde verwijt dat mevrouw Ganhi's zoon Sanjay werd gemaakt en op zijn moeder verhaald. Volgens de critici van mevrouw Bandaranaike, wier regime in mei zeven jaar bestaat, doet Anoera al pogingen om het bewind in de eilandnatie over te Anoera maakt daarbij gebruik van Sanjay-taktieken door het orga niseren van de jon gerenbeweging in de partij van zijn moeder, de regerende Partij van de Vrijheid. De vlieger ging voor Sanjay Gandhi niet op en zijn eerste poging om een parlementszetel te veroveren, mislukte. Mevrouw Bandaranaike zit met andere problemen die lijken op die waaraan mevrouw Gandhi ten onder ging. De weduwe van een vroegere pre mier heeft ook te maken met pol itici die uit haar partij weglopen. En net als India moet de regering van Sri Lanka zich voortdurend bezighouden met vraagstukken die worden gecreëerd door alge mene armoede. De werkloosheid en de prijzen op het eiland in de Indische Oceaan op 32 kilometer voor de zuidkust van India, stijgen en stijgen. Mevrouw Sirimavo Bandaranaike kwam aan de macht door een linkse coalitie die de trotsk istische partij Sama Samaja en de op Moskou gerichte communisti sche partij, onder haar vleugel schaarde. De Trotskisten trokken zich ruim twee jaar geleden terug, toen mevrouw Bandaranaike hun lei der, minister van financien N.M. Perera, ontsloeg, vanwege een aanval op de socialistische politiek van wijlen haar man, premier Solomon Bandaranaike. Vervolgens vertrokken de communisten. Zij verweten de premier dat zijn een kapita listische weg was gaan bewan delen, hoewel haar regering nauw verbonden is met Peking. De belangrijkste oppositiepartij is de Verenigde Nationale Partij. De bijeenkomsten van deze partij zijn door grote menigten bijge woond. Zij beschouwt zichzelf als gematigd en zij zou waarsc hijnlijk bij een verkiezingsov erwinning een rechts van het cen trum staande regering leveren. Mevrouw Bandaranaike Het grote probleem is volgens sommige economen, dat Sri Lanka sinds zijn onafhankelijk heid teveel van zijn kostbare thee heeft verpatst voor de rijst die het thuis had kunnen en moeten produceren. Zoals de zaken ervoor staan, zien ze er voor mevrouw Bandaranaike bepaals niet florissant uit. "Tri bune", een maandelijks verschij nend nieuwsmagazine in Col ombo, schreef: "De Verenigde Nationale Partij zit op rozen en het verkiezingsresultaat zou als een rijpe appel in haar schoot kunnen vallen, tenzij zij in de weken voor de verkiezingen nog een stomiteit begaat". Mevrouw Bandaranaike bewaart ogenschijnlijk haar onverstoord heid. Over de politici die haar partij verlaten, zegt zij dat het gaat om "elementen uit de sam enleving die geen gewicht in de schaal leggen". Joseph Segera Getrouwde onderwijzeressen die les geven in het R.K. kleuter-, basis- en buitengewoon onder wijs voelen zich gediscrimineerd. In het katholiek schoolblad stond een nieuw konsept akte van be noeming met als aanhangsel een ontwerp-afvloeiingsregehng. In de praktijk komt het erop neer, dat volgens deze regeling de ge huwde vrouw - na de tijdelijk aangestelden - als eerste wordt ontslagen. Twee getrouwde onderwijzeressen zijn vastbesloten dit niet te ac cepteren: Loes Aarsen uit Woer den en Atty Schlüter die in het Brabantse Halsteren woont. Loes: „Ik voel het als een groot on recht en ik niet alleen. Ook onge trouwde onderwijzeressen zijn het er niet mee eens, mannen uit het onderwijs hebben een protest laten horen. Atty: „In het begin van de jaren zes tig zijn getrouwde vrouwen het onderwijs ingehaald. Er was toen een nijpend tekort aan leerkrach ten. De KOV (Katholieke Onder wijs Vereniging) meent nu het recht te hebben deze kleine, niet weerbare groep aan te pakken." Loes Aarsen en Atty Schlüter kwamen via ombudsvrvuw An- nelies van Overbeek, bij wie ze hun klachten deponeerden met elkaar in contact. Na veertien da gen denken en praten besloten ze actie te gaan voeren. „We schre ven brieven naar een aantal in stanties, die met het onderwijs te maken hebben zoals: raad van schoolbestuur en de onderwij scommissie van de Tweede Ka mer. Aan de emancipatiecom- onderwijzeressen op hun actie te steunen en verzamelden handte keningen. „De KOV wil de regeling wel weer in overweging nemen, maar dat hangt van het aantal reacties af'. „We Kregen brieven van vrouwen die al ontslagen waren, najaren in het onderwijs te hebben ge werkt." Atty Schlüter, fel in een sappig ac cent: „Begrijp ons goed, het zijn niet in de eerste plaats onze mate riele belangen, die we verdedi gen. Toch moeten we niet verge ten dat er vrouwen zijn van wie de man bijvoorbeeld een uitkering heeft. Ook die worden ontslagen. Terwijl hiervoor niet het argument twee grote inkomens kan worden ge hanteerd. Bovendien nemen die ook geen twee arbeidsplaatsen Loes Aarsen: „Ik vind het zo'n on rechtvaardige zaak. Waarom nu alleen de getrouwde vrouwen la ten afvloeien? Er wordt ge schermd met werkeloosheid, maar wat doe je eraan als er na een ontslag van een gehuwde on derwijzeres toch ook weer een werkeloze bijkomt." de bis schoppen en kamerleden stuur den ze een oproep om adhaesie te betuigen. Zij riepen vooral de Meningen op deze pagina weergegeven zijn voor rekening van de auteurs DEN HAAG - "In de drie maanden dat ik nu bezig ben als ombudsman, heb ik eigenlijk nog geen echte klachten over uit zendbureaus gehad. De mensen die met mij kontakt opnamen, waren eigenlijk verstrikt in een ingewikkelde wereld van voor schriften. Ze vroegen me om ad vies," aldus G. B. H. Niestadt (73), sinds 1 januari bezig duidelijk heid te scheppen in de verhou dingen tussen uitzendbureaus en uitzendkrachten. Met een ingewikkelde sociale- en arbeidswetgeving als de onze wil len er nogal eens problemen ont staan. De Algemene Bond van Uitzendbureaus heeft er daarom voor gezorgd dat er een raadsman kwam, die mogelijke knopen kan ontwarren. Daartoe werd de Stichting Ombudsman Uitzend- branche opgericht,om een onaf hankelijk funktioneren van de heer Niestadt te garanderen. Zijn autoriteit is beperkt: „In feite heb ik alleen de autoriteit die men me toekent als gevolg van mijn erva ring. Verder hebben de uitzend bureaus die bij de ABU zijn aan gesloten de plicht me te informe ren, op straffe van een dwangs om." Niestadt is momenteel gemeente raadslid van Maasluis (WD- fraktie), heeft zitting in verschil lende ontslagcommissies (o.a. G.A.B. Rotterdam) en is ook lid van de advieskommissie Cen trum Vakopleiding Volwasse nen. Hij was lange tijd werkzaam bij de zuivelfabriek Hollandia in Rotterdam en was daarna direlc- teur van een fabriek voor gereed schapsmachines in de VS. Zijn Nederlandse funkties omvatten ooit een SER-lidmaatschap en een lidmaatschap voor de Raad- van de Arbeidsmarkt. „Voorlopig speur ik nog naar aller lei ongerechtigheden in de uit- zendbranche" zegt de vief ogende zeventiger. „Tot nu toe hebben zo'n negentig mensen kontakt met me gezocht." De ombudsman werkt voorlopig nog vanuit zijn woning in Maassluis. „Men weet me tk vinden omdat ie der uitzendbureau aan zijn krachten een folder uitdeelt waarin het hoe en waarom van de ombudsman wordt uitgelegd." „Je hebt er aardige en wat trieste gevallen onder. Zo belde me een mevrouw op die vertelde dat haar dochter na wat huiselijke moei lijkheden was weggelopen. Ze had zich aangemeld bij een mo dellenbureau. Of dat wel safe was? Ik vroeg dus of ze een knappe dochter had. Toen dat het geval bleek, heb ik haar moeten waarschuwen dat meisjes aan heel wat gevaren blootstaan en dat ze de politie in die plaats even moest vragen of dat bureau wel vertrouwd was. Een ander geval: een meneer belde me op, zei dat zijn dochter was verongelukt met een busje van een uitzendbureau, of men nog voor uitkeringen in aanmerking kon komen. Ik heb hem geen troost kunnen bie- Er zijn veel ouderen die zich tot de heer Niestadt wenden. „Veel mensen hebben op hun oude dag een baantje genomen om weer wat te doen te hebben of om het pensioen aan te vullen. Nu is er een regeling die zegt dat men hoogstens drie maanden voor eenzelfde opdrachtgever mag blijven werken als uitzendkracht. Er is een verlenging mogelijk met drie maanden, maar aan die uit erste termijn houdt het ministe rie streng de hand. Wat moeten die mensen nu? Er is geen rege ling voor hen. Ze doen werk dat anderen meestal niet kunnen of willen doen. Maar het is voor een werkgever ook geen doen die te Zulk soort dingen daar kom je nu mee te zitten." Niestadt is duidelijk begaan met de ouderen. „Als je 65 bent ben je toch niet ineens idioot? We zijn een grote bevolkingsgroep, die ook politiek nog steeds wat in de melk te brokkelen heeft. Waarom zouden we hen weren? We kun nen nog veel!" Geachte redaktie, Donderdag 24 maart heb ik weer eens uw pagina „Meningen" ge lezen, waarin u politici de gele genheid geeft van hun mening te getuigen. Maar, waarom, vraag ik me af, moet dit een (bijna) weke lijkse column worden van de heer Portheine. Ik dacht juist dat de bedoeling van deze pagina was IEDERE politieke denkrichting een kans te geven hun ideeën uit te dragen. En op dat gebied is ons land wel dusdanig pluriform, dat u nog heel wat pagina's met „Me ningen" kunt vullen en niet al leen de heer Portheine de gele genheid te geven verkiezings propaganda voor de WD te ma ken. Want laten we eerlijk zijn, daar lijkt het toch wel sterk op. Koppen als „Op weg naar de dwangmaat- schappij" en "Socialisten zelden tevreden" spreken wet dat be treft boekdelen. Stemmingkwekerij heet zoiets. Maar ja, als je je zaken niet kunt beargumenteren dan moet je maar met kreten werken, niet Maar wat nog het ergste is, is dat de lay-out van de krant dat bepaald niet tegengaat. Waarom, zo vraag ik me af, moet „Socialisten zel den tevreden" als kop gebruikt worden en moet dit nog eens ex tra omlijnd worden? Waarom moest trouwens het hele artikel omlijnd worden? Had het stuk van de heer Brinkhorst daar niet even veel recht op? Werkt u op deze manier zelf niet mee aan de gedachte dat de gelijkheid van kansen van meningsuiting op deze pagina niet voor iedereen even groot is? Ik vind het een uitstekende ge dachte om mensen de gelegen heid te geven van hun mening te getuigen, maar dan moet wel elke denkrichting aan bod komen en moet de „opzet" van deze pagina voor iedereen gelijk zijn. Hoogachtend, A. Roskam Morsweg 159, Leiden. Noot van de redactie: de heer Por theine schrijft niet een Jbijna) wekelijkse kolom" in deze krant. Hij is één van de drie door ons uitgenodigde columnisten, die ieder één keer in de drie weken een artikel schrijven voor de pa gina Meningen". De ander columnisten zijn mevr. Gardeniers (CDA) en de heer In 't Veld (PvdA). Daarmee hebben de voornaamste politieke stromingen in ons land op evenwichtige wijze een plaats gekregen in onze kolom men. Precies zoals de heer Ros kam dat wenst. Verder staat de pagina open voor ieder die dat wil. De heer Portheine is niet verant woordelijk voor de bekopping van zijn artikelen. Dat is de re dactie, die zo goed mogelijk de strekking van het betoog in de kop vastleat. Dat heeft niets met stemmingkwekerij te maken. Het is „een mening" en daarvoor is deze pagina dan ook gescha pen. Het zij nogmaals vermeld dat alle uitingen op die plek voor rekening van de auteurs zijn. Aan het omlijnen van artikelen hecht de heer Roskam een beteke- nis die door ons bepaald niet wordt onderschreven. In het Leidsch/Alphens Dagblad van 21 maart j.l. schrijft u over de kritiek, welke mevrouw van Leeuwen (CDA) en de heer Wie gel (WD) hebben geuit tegen de gedachte van Den Uyl om de pensioengerechtigde leeftijd op 64 jaar te brengen. Ik wil hierbij de aandacht vestigen op enkele ieiten. in tegenstelling tot „gewone" ambtenaren tellen de pensioenjaren van de kamer leden dubbel. De „gewone": 1.75 per jaar met een maximum van 40 jaren; de Kamerleden: 3.5 per jaar zonder hoe zit het met de „offers" die zij voor hun resp. pensioenen bren gen? Bovenstaande betekent bijv. dat de heer Aantjes (17 jaar Kamerlid) reeds 34 pensioenjaren bezit en Mevr. van Leeuwen hoeveel heeft die er al? Is dit soms iets voor het ethisch re veil om ethisch over na te den ken? Over het rechtvaardig ver delen van inkomens voor gepen sioneerden? Zo hebben bijv. Marcus Bakker en anderen reeds 40 pensioenjaren „geboekt". Bij de heer Wiegel tellen zijn pen sioenjaren op deze leeftijd ook rees dubbel! Vindt hij dit sociaal en (of) liberaal? Staatssecretarissen en ministers hebben een nog betere pensioen- verzorging n.l. 5% voor elk zit tingsjaar. En wat te denken over de afvloeiingsregelingen, die zijn ook niet mis. Minister Luns is (naar ik meen) 18 jaar minister geweest en zal straks reeds als gevolg van deze functie alleen al 90% als pensioen innen als hij 65 jaar wordt van het salaris, dat de minister van Bui tenlandse Zaken dan zal verdie nen. De gedachte van de heer Den Uyl moet met cijfers bestreden wor den en niet met beweringen. Zo moet bijv. nagegaan worden hoe veel 64-jarigen nog volledig wer ken en hoeveel 64-jarigen reeds een uitkering onvangen krach tens de WW, ZW, TRM, WWV, WAO, Algemene Bijstandswet en misschien nog andere bijzondere regelingen. Deze uitkeringen vervallen dan en wat voor Kamer leden, staatssecretarissen en mi nisters mogelijk is kan misschien voor „andere" Nederlanders voor één jaar overwogen worden. Nu hebben wij een stadgenoot als Kamerlid n.l. de heer Portheine, die zich regelmatig wendt tot de lezers van uw blad. Deze heeft m.i. ook reeds meer dan 30 pen sioenjaren „vergaard-" Hij is tegenstander van ongelijkheid bij sociale voorzieningen; mis schien zou hij eens willen uiteen zetten waarom een kamerlid bijv. op 50 jarige leeftijd al een volledig (inflatievrij!) pensioen moet kunnen bezitten en waarom „ge wone" ambtenaren en bijv. c.a.o.-mensen (en deze nog niet eens inflatievrij !)niet in aanmer king kunnen komen voor bijv pensioen op 64-jarige leeftijd? In Nederland is een ieder gelijk voor de wet maar er worden voor verschillende groepen verschil lende wetten gemaakt! Als de heer Portheine (terecht) tegen misbruik is van sociale voorzieningen zou hij dan eens vragen aan de minister willen stellen over de 500.000.000- -verleende studiebeurzen, welke niet terugbetaald worden door personen, dje nu zeer goede in komens genieten. De namen van de verschuldigden (alsmede de bedragen) zijn de minister wel bekend maar zegt men: hij weet de adressen niet meer te vinden om tot inning over te gaan! Wie lacht daar? T. van den Berg Kennedylaan 16 LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13