Raymond Barre moet een nieuw kabinet vormen Kreymborg Karen Ann Quintan leeft nog altijd NAAST HET NIEUWS VANCE DOET VOORSTELLEN INZAKE SALT Als u denkt aan een perfekt pak of een beeldschone jurk voor de Paasdagen (en daarna), denk dan aan dit adres: Podgorni sprak 4 met zwarte leiders Afrika Na ontslag Franse regering Nieuwe gegevens moorden Kennedy en King" In Libanon nieuwe bevelhebber voor leger DINSDAG 29 MAART 1977 PAGINA 9 Ernstige waarschuwing van Brezjnjew en Gromiko MOSKOU (UPI/Reuter) - De Ame rikaanse minister van buiten landse zaken, Cyrus Vance, heeft gisteren in Moskou twee gedetail leerde voorstellen ontvouwd voor een nieuw Amerikaans- Russisch akkoord tot beperking van de strategische bewapening (SALT), nadat partijleider Leonid Brezjnjew en zijn minis ter van buitenlandse zaken And- rei Gromiko ernstig hadden ge waarschuwd, dat de Ameri kaanse campagne voor de bur gerrechten schade kan berokke nen aan de goede betrekkingen. Tegenover journalisten verklaarde Vance dat de waarschuwing van de Russische leiders hem niet had verbaasd. Overigens had naar zijn mening dit stoom afbla zen door Brezjnjew en Gromiko waarschijnlijk de lucht gezui verd, waardoor er zakelijk over leg mogelijk was over SALT, het Midden-Oosten en andere vraag stukken. Brezjnjew had aan het begin van het bezoek van drie dagen van Vance de regering van president Partijleider Leonid Brezjnjew en de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Cyrus Vance schudden elkaar de hand. Rechts de Russische minister van Buiten landse Zaken Gromiko. Carter er van beschuldigd, dat zij eerder afgesproken beginselen over gelijkheid, met-inmenging jn eikaars binnenlandse aangele genheden en wederzijds profijt had geschonden, hetgeen de "constructieve ontwikkeling van de betrekking tussen de twee landen" onmogelijk zou kunnen maken. In zijn antwoord had de Ameri kaanse minister gewezen op het feit, dat het standpunt van de VS inzake de rechten van de mens "voortkomt uit fundamentele waarden" en dat Amerika en de Sowjet-Unie verschillende maat schappijen zijn met verschil lende waarden. "Ten aanzien van hetgeen wij zeggen over de rech ten van de mens, zijn wij niet van plan een uitzondering te maken voor de Sowjet-Unie. Onze be zorgdheid is universeel van aard en wij zullen blijven zeggen, wat naar onze mening juist is". Vance zei dat hij twee Amerikaanse voorstellen had uiteengezet voor een langlopend akkoord voor be perking van de strategische be wapening. Dit was op de middag zitting gebeurd. De suggestie waar de Amerikanen zelf het meest voor voelen, houdt een fundamentele herziening in van de voorlopige overeenkomst waarover Brezjnjew het in 1974 te Wladiwostok eens was geworden met de toenmalige president Ge rald Ford. Het toen overeengekomen plafond van 2.400 strategische bommen werpers en raketten voor de twee supermogendheden zou aanzien lijk moeten worden verlaagd, mogelijk tot 2000, terwijl er ook beperkingen zouden moeten worden vastgesteld ten aanzien van de Amerikaanse lange- afstandsraket "Cruise" en de Russische bommenwerper van het type "Backfire". Volgens de twee suggesties zou men het akkoord van Wladiwos tok in feite overanderd moeten bekrachtigen, waarbij de "Crui se" en de "Backfire" buiten be schouwing zouden moeten blij ven, in afwachting van verdere onderhandelingen. Wel zouden de Russen hun strategisch arsenaal van het hui dige peil van 2.600 moeten be perken tot 2.400, terwijl de VS hun arsenaal zouden mogen uit breiden van 2.200 tot 2.400. De Sowjet-delegatie die bezwaar heeft tegen beide denkbeelden, beloofde de voorstellen te zullen bestuderen. Zelf kwam zij met een voorstel dat, althans volgen: Vance, in weze hetzelfde was al: een suggestie van een jaar gele den. Deze houdt in dat beide par tijen een plafond van 2.400 moe ten aanhouden, waarbij voor de Amerikanen de "Cruise" zou moeten worden meegerekend. Vance zei te verwachten dat de Russen voor het eind van zijn be zoek uitsluitsel zullen geven over de twee suggesties. Voorts liet hij weten, dat hij zou na gaan of de Russen nog suggesties hebben inzake de Geneefse vre desconferentie over het Midden-Oosten en de vraag hoe het moet met de Palestijnse be vrijdingsorganisatie. WASHINGTON (UPI) - De commissie voor moordzaken van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft gisteren laten weten dat ze over nieuwe gegevens beschikt met betrek king tot de moord op president John Kennedy en de moord op de voorvechter voor gelijke burgerrechten voor blank en zwart, Martin Luther King. Die nieuwe gegevens, aldus de commissie, rechtvaardigen de voortzetting van ons onder zoek. In het verslag vai worden maar weinig echte bij zonderheden gegeven. Wel wordt gezegd dat de commissie gegevens bezit over een „sa menzwering" om Martin Lu ther King te vermoorden, naar verluidt afkomstig van een al overleden tipgever die verbon den was aan een „afdeling van de politie in het zuiden van het land". Deze tipgever zou „een gesprek hebben afgeluisterd tussen le den van twee organisaties". Hij zou toen gehoord hebben dat men gedwongen zou zijn King te vermoorden als hij naar Memphis zou terugkeren. De commissie merkt in haar ver slag voorts weer op dat ze nog steeds bezig is na te gaan of Lee Harvey Oswald die Kennedy zou hebben doodgeschoten en later zelf vermoord werd, in derdaad in nauw contact stond met groeperingen die gesteund werden door de CIA, de Ameri kaanse inlichtingendienst, en niets moesten hebben van pre mier Fidel Castro van Cuba. aldus het ver slag, beschikt over gegevens die. als ze bevestigd worden, het bestaan bewijzen van banden tussen Oswald en de CIA. Het voortbestaan van de commissie kwam in gevaar toen ze 13 mil joen dollar, uitgesmeerd over twee jaar, vroeg. PARIJS (AFP/UPI) - President Valéry Giscard d'Estaing van Frankrijk heeft gisteravond meegedeeld, dat hij Ray mond Barre die kort tevoren het ontslag van zijn regering had ingediend, zal belasten met de vorming van een nieuw kabinet. Deze regering die de tijd moet overbruggen tot de algemene ver kiezingen over ongeveer een jaar, zal ten hoogste 15 ministers omvat ten. Naar president Giscard in een rede voor radio en televisie zei, zal bij het samenstellen van het nieuwe kabinet uitsluitend worden gelet op de capaciteiten van de betrok kenen om een bepaalde porte feuille te beheren. „Deze regering zal losstaan van de politieke par tijen, overeenkomstig de geest van c(e vijfde republiek", aldus het staatshoofd. "De politieke partijen hebben ze ker hun rol te spelen, maar dan bui ten de regering en zonder druk daarop uit te oefenen Er moet een scheiding zijn tussen de regering en de partijen", zo voegde Gisgard hieraan toe. Hij zei dat het nieuwe kabinet twee taken krijgt: voortzetting van het program voor economisch herstel en het opstellen van een actieplan voor twaalf maanden. De "ge stroomlijnde regering" zal meer uit technocraten dan uit politici be staan. Giscard verheelde niet dat de rege ringspartijen een forse nederlaag hebben geleden bij de recente ge meenteraadsverkiezingen. Van de 221 gemeenten met meer dan 30.000 inwoners hebben er nu 156 een links bestuur. De president sprak van een "harde en heilzame les". Volgens hem moest de nederlaag worden geweten aan het gebrek aan eenheid in de regeringscoalitie. Dit kwam het duidelijkst tot uit drukking in de strijd om het bur gemeesterschap van Parijs, die ge wonnen werd door de gaullistische voorganger van premier Barre, Jacques Chirac, die de officiële re geringskandidaat, Giscards partij genoot Michel d'Ornano, versloeg. "De kloof in de coalitie heeft aan zienlijke schade veroorzaakt. Dat is duidelijk", aldus president Gi scard. Van de afgetreden regering werden acht ministers en staatssecretaris sen bij de gemeenteraadsverkie zingen door linkse tegenstanders verslagen. Het is zeker dat ver scheidene van hen niet in de rege ring zullen terugkeren. Het kabinet-Barre dat op 27 augustus van het vorig jaar werd gevormd na het aftreden van de regering Chi rac, bestond uit 11 onafhankelijke republikeinen - de partij van presi dent Giscard - tien partijloze me destanders van de president, acht gaullisten en acht leden van diverse centrumgroeperingen. HASJ OP NAVO-BASIS In Brindisi in Italië zijn gisteren elf personen, onder wie zeven Ame rikaanse militairen, aangehouden wegens drugsmokkel en het cor rumperen van mindeijarigen. De aanhoudingen zijn het gevolg van een onderzoek naar drugs mokkel op de NAVO-basis San Vito dei Normanni bij Brindisi dat in februari begon na de aanhouding van de 23-jarige Ier Moodv Wil- loughby, die zes kilo hasj bij zich had. De elf arrestanten wordt ook ten laste gelegd dat zij meisjes van 14 tot 16 jaar tot druggebruik hebben aangezet en hebben misbruikt. De drugs op de basis waren afkomstig uit Turkije. SPIJT "Als u het opnieuw zou moeten doen. zou u dan met dezelfde partner trouwen"? Van de 50.000 overwegend vrouwelijke Amerikanen aan wie deze vraag werd gesteld door adviescolumnist Ann Landers, antwoordde ruim 45 procent dat ze dan met een ander in zee zouden gaan. Ann Landers had haar lezers gevraagd hun naam niet aan hun ant woord toe te voegen. Van de 35.000 die dit verzoek inwilligden, schreef 52 procent dat ze niet met dezelfde man of vrouw in het huwelijk zouden treden. Van de 15.000 die hun naam wel vermeldden, verklaarden ongeveer 70 procent dat ze weer met dezelfde persoon zouden trouwen. Een aantal maanden geleden stelde miss Landers aan ouders de vraag of zij weer kinderen zouden willen hebben als zij opnieuw zouden moeten beginnen. Zeventig procent van de 30.000 ouders antwoordde "nee". REMEDIE De 28-jarige Eleanor Exton had zo haar eigen remedit gaan van haar huwelijk: gewoon weglopen en met ee trouwen. Op die manier, zo ontrafelde zich gisteren voor de rechtbank, was Eleanor Exton vijf keer in het huwelijk getreden, waarvan drie keer bigamisch. Al haar mannen had ze gevonden in de land- of lucht- Mev cht. i half jaar gevangenisstraf elk i r Raymond Barre Bhoetto tot premier herkozen ISLAMABAD (AFP) - Zoelfikar Ah Bhoetto is gisteren herkozen tot premier van Pakistan. Hij was de enige kandidaat voor het „leider schap" van de nationale vergader ing, die hem automatisch het recht tot het vormen van een nieuwe re gering verleent. Alleaanwezige768 afgevaardigden Fotografen staan als aasgieren Op een paar dagen na is het een jaar geleden, dat de draden werden los getrokken van het beademingsap paraat, waaraan Karen Ann Quin lan al een jaar een menselijke plant lag te wezen. Ze was in een coma geraakt op 14 april 1975 toen ze op een feestje teveel alcohol en pep middelen had gebruikt. Haar ou ders - zeer vrome katholieken - konden het weerloze stille lijden van hun dochter niet aanzien. Ze wonnen de strijd tegen geestelijken en artsen, die vonden dat de mens niet over het leven van de mens - ook al vegeteert die alleen nog maar - mag beschikken. Het hoogge rechtshof - Amerika's opperste rechtscollege - besliste dat Karen Ann mocht sterven. Het ademap- paraat, waarmee zij kunstmatig in haar levenloze leven werd gehou den, mocht worden ontkoppeld. Vandaag is het plantmeisje Quinlan 23 jaar geworden. Ze ademt, zuiver technisch gesproken leeft ze nog steeds. Ze is na het ontkoppelen van het apparaat van het St. Clares-ziekenhuis in Denville overgebracht naar een verpleeg huis in Norristwon in New Yersey. En waar haar even wanhopige als liefhebbende ouders op hadden ge rekend gebeurde niet: Karen Ann sliep niet voorgoed in. van de parochiegeestelijke pater Karen Ann Quinlan jarig. Ze kan Trapasso. Ze mag het zelfs van het nog steeds de verlossende dood Hooggerechtshof. Maar vandaag is niet ontmoeten. LOESAKA (Reuter) - President Podgorny van de Sowjet-Unie heeft gisteren in de Zambiaanse hoofdstad Loesaka twee uur ge sproken met zwarte Afrikaanse lei ders, naar men veronderstelt over de toekomst van hun guerrilla. Podgorni ontving Joshua Nkomo van de Zimbabwe Afrikaanse Volksunie en diens mede-leider van het Patriottisch Front Robert' Moegabe en Sam Noejoma de voor zitter van de Zuidwestafrikaanse Volksorganisatie fSwapo). Er is niet meteen een verklaring uitgegeven. Een andere Rhodesische leider, Ndabangingi Sithole, woonde het gesprek niet bij. Hij uitte gisteren scherpe kritiek op het Patriottisch Front. „Ik kan mij nooit aansluiten bij het Patriottisch Front. Het was geboren uit kwaad en het heeft kwade bedoelingen", zei Sithole. Hij noemde Moegabe een rebel die wordt gebruikt om te verdelen. „Hij is een blind instrument van poli tiek." De Cubaanse leider Fidel Castro heeft een voorgenomen bezoek aan Zambia geannuleerd, zo heeft het semi-officiele blad Times of Zam bia gisteren gemeld. Het zegt van een officiële woord voerder vernomen te hebben dat de reden daarvoor zou zijn dat zijn be zoek met dat van president Pod gorni van de S.U. zou samevallen. Castro werd vorige week maandag in Loesaka verwacht, maar hij ging in plaats daarvan naar Mozambique en daarna naar Loeanda, de hoofd stad van Angola. Functionarissen in Loesaka zeiden dat Castro het bezoek had voorge steld en dat zij bereid waren hem te ontvangen. Vorig jaar had president Kenneth Kaoenda de Sowjetrussische en Cubaanse interventie in de Ango lese burgeroorlog scherp afgewe zen, maar het feit dat hij Castro wilde ontmoeten blijkt erop te wij zen dat hij bereid is de betrekkin gen met beide landen te verbeteren. ADVERTENTIE stemden voor. De oppositie, die de wachten op een kans j- i..— haar te vaking, die te i foto uitslag van de verkiezingen van van haar te nernen. De politiebe- maart niet aanvaardt omdat er zou waking, die schatten geld kost. zijn geknoeid, beschouwd de houdt hen van haar bed. Ook de ge- nieuwe volksvertegenvoordiging bedsgenezers krijgen geen toegang „illegaal en ongrondwettig" en wil geen afgevaardigden in de natio nale vergadering. tot het meisje. Ze moet rustig kun nen sterven, deze stille slaapster. Ze mag dat van haar ouders en ook Haarlemmerstraat, Leiden. BEIROET - Ondanks protesten van de rechtervleugel en een bo maanslag op de Libanese minister van buitenlandse zaken en defen sie, Foead Boetros, heeft de Liba nese regering onder voorzitter schap van president Elias Sarkis gisteren een nieuwe legerbevel hebber benoemd. Het is Victor Khoeri die van kolonel tot brigade-generaal is bevorderd. Hij komt in de plaats van generaal Hanna Said die bij decreet is ont slagen. In de loop van de dag gisteren werd de woning van Boetros door een bomontploffing vernield. Hij en zijn gezin bleven ongedeerd, maar een andere man liep verwondingen op. Mensen van de rechtervleugel die gekant zijn tegen de benoeming van een nieuwe legerbevelhebber, gaven links de schuld van de bo maanslag. „De communisten heb ben de aanslag gepleegd om ons in moeilijkheden te brengen", zo zei men van rechtse zijde. De 48-jarige brigade-generaal Khoen voerde het bevel over een pantserkorps vóór het uitbreken van de burgeroorlog. Hij werd later benoemd tot plaatsvervangend be velhebber van de noordelijke zone van Libanon, maar verloor deze functie toen het leger in de loop van de burgeroorlog uiteenviel. Hij hield zich van toen af buiten de burgerkrijg. Khoeri is maroniet. Volgens de traditie zijn de presi dent en de legerbevelhebber van Libanon maroniet. Vijf doden bij treinongeluk West-Duitsland DÜSSELDORF (DPA) - Bij een treinongeluk in Opladen (West- duitse deelstaat Nóordrijn-Westfa- len) zijn gisteren vijf mensen om het leven gekomen en zes zwaar gewond geraakt. Twintig passa giers liepen lichte verwondingen op. Volgens de politie liep op het sta tion van Opladen een sneltrein op een stilstaande locomotief. Een wagon van de sneltrein schoot daarbij uit de rails en werd ver nield. Het treinverkeer tussen Wuppertal en Keulen werd volledig gestaakt.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9