Demissionair kabinet gaat Kamer ontbinden "Ongemak patient speelt grote rol in kabinet" Recreatie mag natuur geen geweld aandoen KONINGIN JULIANA: J. G. Wakka overleden Vergunning nodig voor kampeer terreinen LEIDSE KANTONRECHTE Grandioze polonaise op straat in trieste buurt.... mag niet DINSDAG 29 MAART 1977 VARIA PAGINA 17 DEN HAAG - Alle zestien ministers van het kabinet Den Uyl zullen, totdat er een nieuw kabinet is, in functie blijven om de lopende zaken af te handelen. Dit demissionaire kabinet zal de Tweede Kamer ontbinden. Deze twee ontwikkelingen als vervolg op de vorige week ontstane crisis, werden gisteren duidelijk na een bezoek van premier Den Uyl aan koningin Juliana. De Tweede Kamer zal morgen voor het eerst sinds de kabinetscrisis weer vergaderen. Daarbij zal gedis cussieerd worden over de ontstane situatie en de onderwerpen die de Kamer nog zal afhandelen. Wens meerderheid Na de adviezen die vorige week aan de Koningin werden uitgebracht, lag het voor de hand dat zij gehoor zou geven aan de wens van de over grote meerderheid van de Tweede Kamer om die te ontbinden. Dat Koningin Juliana echter for meel heeft besloten de verzoeken van de confessionele ministers om te worden ontslagen en het aanbie den door de progressieve ministers van hun portefeuilles in beraad houdt, betekent een kleine neder laag voor de CDA-leiders Andries- sen en Aantjes. De confessionelen hadden - om de breuk te verzachten - liever gezien dat de koningin het ontslag zou weigeren. Een soort tweede kabinet-Den Uyl zou dan op een laag pitje kunnen doorwerken en politiek niet omstreden zaken kun nen afhandelen. Uniek tor het eerst dat een de- kabinet de Tweede Ka mer ontbindt. Het is ook nooit eerder gebeurd, dat na een breuk in het kabinet een voltallige ministersploeg demis sionair aanbleef. D'66-fractievoorzitter Terlouw oe fende gisteravond kritiek uit op het door een demissionair kabinet ont binden van de Tweede Kamer. "Een staatsrechterlijk precedent, dat schade berokkent aan onze de mocratie", aldus Terlouw. Tevreden PvdA-leider Van Thijn was tevre den met de demissionaire status van het kabinet en het ontbinden van de Tweede Kamer, omdat dit overeenkwam met het advies dat hij vorige week uitbracht aan de koningin. AR-fractievoorzitter Aantjes noemde gisteravond de gekozen oplossing de "een na beste". Ook bij de WD stuit het niet op groot verzet, omdat het een van de twee mogelijkheden was die Wiegel ad- LEIDEN - Op 82-jarige leeftijd is in het Van der Willigenhof vrijdag jl. de heer J. G. Wakka overleden. De heer Wakka was vanaf de oprich ting in 1953 paukenist van het Leids Hohner Accordeonorkest "Neer- landia". Hij was van dit orkest ook vele jaren penningmeester en tweede dirigent. Bovendien was de heer Wakka ook een aantal jaren dirigent van de harmoniekapel "Wilhelmina" in Rijnsburg en genoot hij bekend heid als arrangeur van muziekwer ken. "Oom Jan Wakka" zoals hij wel genoemd werd, was zilversmid van beroep. Besluiten Leidse raad Zes verplaatsbare lokalen aan te kopen voor het lager onderwijs in de Merenwijk en die te plaatsen op een terrein aan de Veluwemeer- laan; Grond in erfpacht uit te geven in De Waard aan de machinefabriek B. van der Nat en Zn.; De beslissing over de vaststelling van het bestemmingsplan voor de Haver- en Gortbuurt te verdagen; Geld beschikbaar te stellen voor de vernieuwing van de roeden van molen „De Valk". Een verkeerslichtinstallatie te plaatsen op het kruispunt van Wil lem de Zwijgerlaan en Gooimeer- laan. Over te gaan tot de renovatie van 39 van de 72 woningen van de LWS gelegen aan de Sophiastraat en naaste omgeving. Een krediet beschikbaar te stel len voor een inferne verbouwing van het gebouw van de Gemeente lijke Sociale Dienst aan de Steen- schuur. Verder benoemde de Leidse raad gisteravond drie nieuwe school hoofden met algemene stemmen. Tot hoofd van de Dr. van Voorthuy- senschool werd benoemd A. F. G. W. Nijs, tot hoofd van de openbare lagere school aan het Regenboog pad, L. A. Schwartz en tot hoofd van de openbare lagere school aan de Oppenheimstraat A. H. A. Pe- sant. Wetsontwerp DEN HAAG - Het houden en beheren van een kampeerter rein zal in de toekomst aan een vergunning gebonden zijn. Deze' vergunning wordt ver leend door het bestuur van de gemeente, waarin het terrein is gelegen, wanneer aan een aan tal voorwaarden is voldaan. Col leges van B en W kunnen in sommige gevallen een vrijstel ling geven van de verplichting tot een vergunning, bijvoor beeld bij het kamperen op een boerenerf of in een natuurge bied. Ook dan gelden echter strikte voorwaarden. Dit is de strekking van een ont werp voor een Kampeerwet dat staatssecretaris Meijer (CRM) gisteren aan de Tweede Kamer heeft aangeboden. Het wet sontwerp is tevens onderte kend door de ministers van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening en volksgezondheid en milieuhygiëne en de staats secretaris van economische za ken. Een van de belangrijkste voor waarden, waaraan een campin geigenaar bij de aanvraag van een vergunning moet voldoen is het opstellen van een regle ment. In dit reglement moet de zakelijke verhouding worden vastgelegd van de kampeerter reineigenaar tot de kampeer ders. Voor de goedkeuring van een dergelijk reglement winnen de gemeentebesturen advies in bij de kampeerraad, een advie sorgaan voor de rijksoverheid bij kampeeraangelegenheden. Andere voorwaarden, het verkrijgen van een vergun ning is gebonden, hebben o.m. betrekking op de hygiëne bij de kampeerterreinen en de kam- peertarieven. Over wat wel of niet oirbaar is, zal staatssecreta ris Meijer in algemene maatre gelen van bestuur vastleggen. Vergunningen en vrijstellingen worden sowieso geweigerd als het kampeerterrein is gepland in een gebied, waarop een an dere bestemming rust, bijvoor beeld voor woningbouw of we genbouw. Het wetsontwerp - zo stelt Meijer - heeft geenszins tot doel het kamperen in Nederland moeilijker te maken. Het gaat echter vooral "om het coördine ren van de behartiging van de bij het kamperen betrokken be langen". Daarom is volgens dit wetsontwerp het populaire kamperen bij de boer mogelijk, zij het ook aan strikte voor waarden gebonden. De belang rijkste beperking hierbij is dat een boer niet meer dan vijf ten ten, caravans of kampeerwa gens op zijn erf mag toelaten. De vrijstelling voor het kampe ren bij een boer kan alleen wor den verleend voor de periode tussen 1 aoril en 1 november. Een vergunning is ook niet no dig voor het houden van kam pen door bepaalde verenigin gen, het houden van een kam peerboerderij of het laten kam peren in bepaalde particuliere natuurgebieden. Het verzoek tot vrijstelling moet bij het ge meentebestuur worden inge diend. Bij de provincie kan men beroep gaan. Onder kampeerterreinen wor den in dit wetsontwerp ook de volkstuincomplexen gerekend, r overnachting is toeges taan. De verblijfsrecreatie te water (het overnachten in bo ten) valt niet onder deze kam peerwet. Staatssecretaris Meijer kondigt aan dat ook op dit punt in de toekomst regels zullen worden gesteld. Premier Den Uyl was gisteren voor de tweede maal op bezoek bij de Koningin om met haar de stand van zaken rond het demissionaire kabinet te bespreken. Het zal tot 25 mei aanblijven en de Kamer ontbinden. Op de blaren zitten is niet pret tig,failliet gaan waarschijnlijk nog minder. Twee keer gisteren trad de kantonrechter streng op na enig wikken en wegen en on der gesteun en gekreun van een verdachte Beide keren ging het om iemand die zonder verzeke- Vier maanden zal de heer V.zijn rijbewijs moeten missen. Hij stond net op het punt weer aan de slag te gaan na een tijd van werkloosheid, maar dan had hij wel een rijbewijs nodig want hij zou collega's van en naar het werk moeten brengen met een wagen van het bedrijf. Zonder rijbewijs was zijn kans op die baan echter verkeken, klaagde hij. De rechter was streng: wie gezondigd heeft zal op de blaren moeten zitten hield hij de ver dachte voor. Een nogal ver minkte zegswijze, maar al te duidelijk voor verdachte. Het andere slachtoffer van des rechters gestrengheid was een WAO'er (een arbeidsonge schikte dus). Hij had zijn zoon op een onverzekerde bromfiets laten rijden. Het kwam hem te staan op honderd gulden boete. Maar de man klaagde dat niet te kunnen betalen. "U wist het. Als u het niet kan betalen moet u maar gaan zitten". Rechter en officier van justitie deden in duidelijkheid niet voor elkaar onder. En inderdaad is het zo: had de zoon een ongeluk veroor zaakt waarbij iemand in het ziekenhuis was beland,dan had dat het faillissement van pa kunnen betekenen. Rijden zon der verzekering is een riskante bezigheid. Wrokkig keerde de man zich van zijn rechter af: hij zou gaan zitten, "dat kost de staat ook meer Het kan in Nederland tropisch weer zijn. Je zou het niet zeggen, nu de lente ingeluid wordt met ijs op de plassen op straat. Maar denk eens aan verleden jaar, de zomermaanden! Kunt u zich nog voor de geest halen hoe langzaam maar zeker iedereen dwaas werd van de hitte,zich in steeds bontere kleren vertoonde, bij vlagen leek het volk onder gedompeld in een tropische loomheid. In exotische extase heeft de heer H. toen samen met de hele buurt zijn bruidsdagen gevierd. De hele zwoele avond avond lang een bruisend straat feest. Meneer H. was vijfentwintig jaar getrouwd. De politie hoorde op 500 meter afstand de verschrikkelijke herrie, las de kantonrechter voor uit het pro ces verbaal. Wel een man of honderd bij elkaar waren vrese lijk aan het joelen en schreeu wen. Een bandrecorder met ex tra luidspreker stond op de stoep. De twee opgetrommelde agenten konden zich nauwelijks verstaanbaar maken. Zij heb ben versterking gehaald. En net op het moment dat het feest voorbij was en alles werd inge pakt kwamen twee overvalwa gens de straat ingereden. Agen ten maakten met de lange lat in de hand een definitief eind aan de vrolijkheid. Op de installatie werd beslag gelegd. Meneer H. gaf een minder grimmige versie van zijn huwe lijksfeest. Het waren verschrik kelijk hete dagen. Hij zat 's avonds gezellig met een flesje pils op de stoep. Muziekje erbij. De buurman kwam eens afzak ken, en de andere buurman kwam erbij. "En mijn buurman die pakt mijn vrouw en begint te dansen. Het werd een enorm feest. Mensen die elkaar anders nooit aankeken, die begonnen nu met elkaar te dansen". Ah, zo was het: onder de palmen in de geurige avond terwijl de Caraïbische zee aanspoelde. "Je moet je erin verplaatsen hoe zoiets groeit. Het is een trieste buurt, waar de mensen elkaar nooit aankeken. Het was gran dioos: ik had een geweldige po lonaise op de band en de mensen vormden een geweldige slinger op straat. Niemand had erop gerekend dat het zo zou wor den". Staatssecretaris Hendriks over nieuw AZL na werkbezoek CDA aan Leiden: LEIDEN - "Het nieuwe Academisch Ziekenhuis in Leiden is niet alleen een zaak van investering. Wat nogal eens veronachtzaamd wordt is het ongemak voor de patiënt als er een aantal jaren op een bepaalde plek geheid en gebouwd gaat worden. En ik kan u wel zeggen: dit aspect zal een zeer grote rol spelen in het kabinet als er een besluit genomen wordt". Waarmee staatssecretaris Hendriks (Volksgezondheid) gisteravond op een bijeenkomst van het Christen Democratisch Appèl in de foyer van de Stadsgehoorzaal in Leiden tevens aangaf dat hij niet op de ka binetsbeslissing vooruit wilde lo- Be staatssecretaris herinnerde er uitdrukkelijk aan dat het gemeen tebestuur van Leiden slechts met meerderheid van stemmen een be sluit heeft kunnen nemen over een van de twee plannen (het gedeelte lijk opknappen van bestaande be bouwing plus nieuwbouw of totale nieuwbouw). "Dat duidt er al op dat een beslis sing hierover niet eenvoudig is. En daarom kunt u van mij het verlos sende woord niet verwachten. Maar wat ik wel vind is dat een beslissing in het huidige tijdsgewricht moge lijk moet zijn". Hendriks wilde persé geen ant woord geven op een vraag uit de zaal of er, wat de Volksgezondheid saspecten betreft, een verschil is tussen het zg. plan D (renovatie plus nieuwbouw bij het station) en plan C (totale nieuwbouw langs de Wassenaarseweg) "Ik ben van me ning dat beide plannen mogelijk zijn. Maar waar het om gaat is welk plan opportuun is. En ach: begrip pen als wetenschappelijk onder zoek, onderwijs en volksgezond heid zijn hier tamelijk betrekkelijk. Men probeert die dingen vaak zo te hanteren dat ze passen in de uitein delijke doelstelling". t regent het dan wel". Als zich twee jaar lang van straatfeesten onthoudt hoeft hij niet de 75 gulden voor waardelijk te betalen. De wind giert om het steile ge bouw van het kantongerechi aan het Rapenburg en je vraagt je af hoe in Nederland ooit een spontaan straatfeest kan heb ben plaatsgehad. Een van de twee delegaties van het CDA bracht een bezoek aan Noord. Deze foto is genomen in de Molenstraat. Links het raadslid Ham, derde van links Joop Vervoorn, die de delegatie rondleidde, op de achtergrond het kamerlid flans de Boer en het raadslid mevrouw Van Akkeren en tweede van rechts het raadslid Bosch. CDA-panel Het Academisch Ziekenhuis vormde gisteravond vrijwel het enige concrete, plaatselijke onder werp waarover het CDA-panel (Eerste Kamerlid prof. Diepen horst, staatssecretaris Hendriks en kring voorzitter J. J. P. de Boer) zich uitsprak. Dit terwyl was aan gekondigd dat ook gesproken zou worden over het psychiatrisch zie kenhuis Endegeest en een nog na der te omschrijven Leids onder werp. Daarentegen weidde net forum vrij uitvoerig uit over wat het CDA vindt, is en wil. Zo liet prof. Die penhorst in zijn bekende bloem rijke bewoordingen weten dat hij de berichtgeving in Vrij Nederland over de druk van projectontwikke laars op het CDA in verband met de grondpolitiek, beneden peil en on betrouwbaar vond. Over eventuele samenwerking van het CDA met progressieven of VVD zei het ka merlid: "Het CDA kan met geen woord verklaren welke samenwer king na de verkiezingen wenselijk is. In die zin, dat wij vinden dat de kiezer dat moet bepalen". Staatssecretaris Hendriks voegde daar aan toe: "Als men vraagt: gaat het CDA nu verder met een socia listische regering, dan zeg ik: daar is geen sprake van. Dit land zal na 25 mei geen socialistische regering hebben, net zo min als het er deze kabinetsperiode één gehad heeft". Prof. Diepenhorst achtte het daar entegen denkbaar dat het CDA met nog een of twee kleine partners een minderheidskabinet zou vormen. Werkbezoek De matig bezochte bijeenkomst in de Stadsgehoorzaal vormde het sluitstuk van een dagje CDA, waar bij twee delegaties werkbezoeken brachten aan het Academisch Zie kenhuis, het vormingscentrum Troef, de wijk Noord, de depen dance van de chr. scholengemeen schap Visser 't Hooft in Leiderdorp, de dependance van de rk. scholen gemeenschap Bonaventura op het Schuttersveld en de universitaire mensa "De Bak". Ook brachten beide delegaties een werkbezoek aan Sassenheim. Van de delegaties maakten deel uit prof. Diepenhorst, het Tweede-Kamerlid Hans de Boer en staatssecretaris Van Rooijen (Financiën). Ook enkele gemeenteraadsleden begeleidden de verkiezingstoernee. Tijdens het bezoek aan Noord liet Hans de Boer doorschemeren dat hij in overweging wil nemen ka mervragen te stellen over het ko pen van woningwetwoningen in de Waldeck Pyrmontstraat en de Anna van Saksenstraat. Bewoners van deze straten hebben al eerder een beroep gedaan op een be staande wettelijke regeling, die dat mogelijk maakt. Maar de Leidse Woning Stichting, die de woningwetwoningen beheert, heeft zich daartegen verzet, met steun van wethouder Verboom. Frans H. weer voor rechter DEN BOSCH - Het gerechtshof in Den Bosch vliegt in een sneltrein vaart door de zaak Frans H. heen. Het hof is gisteren begonnen met de appélbehandeling van de straf zaak tegen de 41-jarige hoofdver- pleger uit Kerkrade. Op die eerste dag passeerden al tien getuigen de revue. In totaal zijn er vijf dagen voor de behandeling uitgetrokken, telkens met een pauzedag ertussen. Het is de bedoeling van het hof dat er 22 getuigen worden gehoord. Op 7 december van het vorig jaar werd Frans H. door de rechtbank in Maastricht na een slopend proces, dat in totaal bijna 8 weken duurde wegens vijf insulinemoorden ver oordeeld tot 13 jaar gevangenis straf. Officier van justitie mr. J. Booster, die Frans negen insuline moorden, diefstal en valsheid in ge schrifte ten laste had gelegd, had twee keer levenslang tegen hem geéist. Zowel de officier als Frans was in hoger beroep gegaan. DEN HAAG (SP) - Staatssecretaris Meijer (CRM) heeft vandaag twee nota's aan de Tweede Kamer aan geboden, waarin hij zijn visie geeft op de openluchtrecreatie en het na- tuuren landschapsbehoud. De beide structuurvisies zijn uitwer kingen van in de Verstedelijkings- nota en de nota Landelijke gebie den vastgelegde uitgangspunten. Deze twee nota's vormen samen met de oriënteringsnota's de derde nota ruimtelijke ordening. De mogelijkheden om natuur en landschap te behouden zijn vol gens staatssecretaris Meijer zeer beperkt. In de nota zegt hij: „De middelen en mogelijkheden om over de gehele linie een gericht en samenhangend beleid te voeren schieten zodanig tekort, dat zij in geen verhouding staan tot de druk op natuur en landschap en de daarmee samenhangende nood zaak tot veiligstelling, bescherming en beheer". Ongeveer 115.000 hectare aan na tuurgebieden in ons land is volgens de nota „veiliggesteld" wat wil zeg gen, dat er geen gevaar bestaat dat het ten prooi valt aan andere func ties, zoals stedebouw of landbouw. Alle andere gebieden in ons land met een natuurwetenschappelijke waarde moeten worden be schermd. Waardevol Evenals in de nota Landelijke ge bieden stelt staatssecretaris Meijer, dat ongeveer 200.000 hectare boe renland zo waardevol is, dat er na dere beheersmaatregelen moeten worden getroffen. Hiermee bedoelt hij, dat deze agrarische gebieden worden aangekocht en vervolgens weer moeten worden verpacht zonder dat de bestemming wordt aangetast. Daarnaast zal een aantal natuurge bieden in ons land tot reservaat moeten worden verklaard. Uit gangspunten daarbij zijn dat de nog maar beperkte rijkdom aan dier- en plantesoorten in ons land zoveel mogelijk moet blijven behouden. Over behoud van natuurgebieden zegt de nota: „Gegeven het afne mende areaal aan natuur in ons land moet iedere kans op terrein winst ten gunste van de natuur worden aangegrepen". Veel mensen Bij de openluchtrecreatie houdt Meijer het standpunt aan, dat meer mensen mogelijkheden moeten krijgen om zich in de openlucht te verpozen. Daarvoor is het belang rijk, dat recreatiegebieden zich vooral ontwikkelen, waar veel mensen wonen. Staatssecretaris Meijer wijst daarbij op de verbete ringen van de recreatieve moge lijkheden op buurtniveau. De aan leg van stadsparken en stadsdeel parken kunnen - zo stelt Meijer op timistisch - in 1977 op subsidie re kenen. Zo'n 55.000 hectare gebied zal vol gens de nota openluchtrecreatie worden aangewezen als over gangsgebied van de Randstad naar het „Groene Hart van Holland". De uitvoering zal echter een groot aan tal jaren in beslag r De recreatie zal echter niet onge breideld in Nederland kunnen voortwoekeren. Daar waar de re creatie het natuurbehoud in de weg staat, moet paal en perk worden ge steld. Het opstellen van recreatie plannen zal volgens Meijer meer op regionaal niveau moeten plaats hebben. Ook het beheer van recrea tiegebieden moet in handen komen van de lagere overheid. De coördi natiecommissie openluchtrecrea tie zal op rijksniveau alle plannen bundelen en bezien of de visie op recreatie en natuurbehoud geen- geweld wordt aangedaan.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 17