Victoria Water niet meer wat het geweest is Een vooroordeel tegen Oost-Europa JE BETAALT DE NAAM Samenstelling totaal anders Vervanging van de koelkast Groene lijn Legoland Met de boot Laat uit Duurder DINSDAG 2Q MAART 1977 Deze Klantenrubriek gaat over een verschijnsel dat in de loop der jaren hand over hand is toegenomen: het schermen met de goede n&pm en faam van merken en kwaliteiten die helemaal niet worden geleverd. Transistorradio'3 worden onder de naam van een zeer bekend mark verkocht, maar komen van een heel andere fabriek ergens in het buitenland. Hetzelfde gebeurt met fotoflitssers en batterijen. Er wordt bijvoorbeeld ook gepocht over de extra goede kwaliteit van bepaalde koelkasten en wasmachines, terwijl ze vaak allemaal van dezelfde Italiaanse lopende band komen en in uitvoering variëren naar mate het de Italianen invalt. "Mindere" merken of "betere", wat is tegenwoordig nog het verschil? "Ach, de naam moetje ook betalen", zeggen dë mensen dan. De naam brengt nog altijd geld op. Voor wie hem handig gebruikt. Dat blijkt bijvoorbeeld uit het geval waar het hier verder over zal gaan. De naam van een bron. Een bekende bron met mineraalwater in Duitsland bij Koblenz. Daar wordt geen water meer vandaan gehaald, omdat het volgens de smaak van deze tijd niet zo lekker is. Maar de naam van die bron wordt nu geplakt op flessen met heel ander mineraalwater, uit een bij ons tot dusver onbekeno i bron in België. En kijk, het commerciële wonder gebeurt. Die Duitse bron is zo bekend, dat het water uit de onbekende Belgi sche bron nu geweldig goed wordt verkocht. Het etiket op het originele Victorid Water, dat sedert negentig jaar uit de Victoria Bron in Oberlahnstein kwam. De titel „hofleverancier" werd na melijk in 1958 door H. M. de Konin gin toegestaan aan de vennoot schap Victoria Bron. Niet dat het hof voortdurend Victoria Water dronk, maar zo'n aanduiding als „koninklijke" of „hofleverancier" verleent men als eretitel bij be paalde gelegenheden aan zaken van goede naam. De Rijks Voorlichtings Dienst (RVD) omschrijft dit desgevraagd als volgt: „Het begrip „Koninklijk Wapen met de titel van Hofleveran cier" moet beschouwd worden als een onderscheiding voor een zaak of bedrijf; wel te vergelijken met een decoratie aan een particulier persoon." Maar niet bij de wet De onderscheiding blijft heel strikt beperkt tot de zaak die hem gekregen, want, zegt de RVD ver der „Wanneer de firma Jansen Hofleverancier is, en de firma wordt bijvoorbeeld in een NV om gezet, dan moet opnieuw gevraagd worden het Koninklijk Wapen met „Hofleverancier van H. M. de Ko ningin" te mogen voeren". Rondom de naam Victoria Water is heel wat meer veranderd dan alleen maar van firma naar b.v. Het pro- dukt komt niet alleen uit een totaal ander land, de hele firma is ver dwenen en de nieuwe bazen zijn uiteindelijk Engelsen geworden. Toch blijven zij zich hofleverancier noemen. Het Koninklijk Huis kan tegen der gelijk misbruik niets ondernemen. De onderscheiding is namelijk niet bij de wet geregeld. Hij wordt di- rekt geregeld op het particulier se cretariaat van de Koningin. Men kan er dus vrijelijk mee rom melen. Maar netjes is dat natuurlijk niet. Zeker niet als een fabrikant op die manier een „oude standing" van zijn produkt wil voorspiegelen aan consumenten die daar waar de aan hechten. Dit is dan wel zo ongeveer het ver haal van het zo succesrijke Victoria Water in-vier-smaken, dat komt uit een onbekende bron in Belgie, maar dat is genoemd naar een be kende bron in Duitsland. Omdat die bron bij het publiek een oude vertrouwde naam blijkt te hebben. Dat maakt de verkoop van het Bel gische water een stuk makkelijker. Net zoals het gebruik van het wa pen van het Koninklijk Huis ook een lekker ruggesteuntje kan zijn. Met de verdwijning van het echte Victoria Water zal wel niet zoveel verloren zijn gegaan. Het schijnt wel waar te zijn dat je net zo goed Apollinaris kunt nemen. Dat is hier nog gewoon te koop, ook via de Frisdranken Industrie. Alleen, er wordt door de nieuwe Victoria-bazen op een uiterst bru tale manier gewerkt met een ver valste imago. En dat is een vorm van consumenten-misleiding. Ook al zetje de herkomst van het water nog zo keurig - maar wel zeer stil zwijgend - op ie etiket. Eigen merk Maar de vork zal toch wel een ietse- pietje anders in de steel zitten. Mis schien wel zo: Er is een merk Victoria Water. Dat. is bronwater uit Duitsland. Vroeger befaamd. Maar tegenwoordig naar veler smaak een beetje laf. AUeen oude mensen drinken het nog maar. De jeugd wil van dat wa ter dat als een borstel over je tong gaat, en waar je vervolgens krachtig van moet opboeren. In reclametaal heet dat: „een ver kwikkende, sprankelende dorst- iesser". Zo'n mineraalwater is bijvoorbeeld het uit Belgie afkomstige Spa. Dus gaat de jeugd over op Spa. Nu wordt Spa geïmporteerd door de Frisdranken Industrie Neder land. Maar niet exclusief. Er zijn ook nog andere importeurs. En die snoepen natuurlijk allemaal hun deel van die mooi groeiende vraag naar Spa. Dat is niet zo leuk, als je een schakel bent in het machtige wereldconcern van Allied Brewe ries. Dan wil je meer dan je dl. Dus zint de Frisdranken Industrie op mogelijkheden om een eigen merk te beginnen, met zo ongeveer de zelfde smaak als Spa. Want dan gaat er een extra groot deel van de groei daar naartoe, zonder dat anderen er van hoeven mee te profiteren. Een „meevaller,, En dan gebeurt er ineens iets heel moois. Men kan het handelsmerk van het eertijds befaamde Victoria Water overnemen. Daar is wat leuks van te maken, denken ze bij de Frisdranken Industrie. Het is werkelijk niet aan te nemen dat het ooit de bedoeling zou zijn geweest om echt Victoria Water te blijven verkopen. De fabriek zegt zelf dat Duits water niet zo "in" is. En bovendien importeert hij zelf ook nog het Duitse merk Apolli naris, dat niet zo erg verschilt van Victoria. Hofleverancier In zijn enthousiasme om zoveel mogelijk van dat „vanouds beken de" van Victoria Water te handha ven, heeft de Frisdranken Industrie ook het koninklijk.wapen met „hof leverancier" op het etiket laten staan. En dat is een formele mis stap. De directie van Frisdranken Indus trie Nederland geeft bij navraag volmondig toe dat het nieuwe Vic toria Water op geen enkele manier vergelijkbaar is met het oude. Het water uit de bron in Villers in de Ardennen is helemaal maar dan ook helemaal anders van samen stelling dan dat uit Oberlahnstein. Hier ziet men de twee bronwaters vergeleken. Deze analyse uitkomsten zijn afkomstig van de Frisdranken Industrie zelf. Ze wer den destijds voor Oberlahnstein gemeten per kilo; voor Villers zijn ze per liter, maar bij water maakt dat nauwelijks verschil. ANALYSE VICTORIA BRONWATER Oberlahnstein Villers Natrium 807,5 mg Natrium 13 mg Kalium 18 mg Kalium 1,3 mg Magnesium 43 mg Magnesium 12,5 mg Calcuim 76,4 mg Calcium 125 mg Mangaan 0,1 mg Mangaan 0,01 mg IJzer 0,03 mg IJzer 0,02 mg Chloride 358,7 mg Chloride 20 mg Nitriet 0,17 mg Nitriet- mg Nitraat 4,70 mg Nitraat mg Sulfaat 314 mg Sulfaat 44 mg Hydrocarbonaat 1.599 mg Hydrocarbonaat 355 mg Hydrofosfaat 0,06 mg Hydrofosfaat mg „Victoria Water is tegenwoordig ook niet meer wat het geweest is. Daar hebben ze wat aan veranderd, "t Is een soort spuitwater geworden, het lijkt wel Spa. Het gekke is trouwens dat er op de fles staat dat het uit Belgie komt. Maar dat kan toch niet? De Victoria Bron, die is toch in Duitsland?" Tja, het is moeilijk om daar nou zo op je geheugen een eed op te doen. De groene flessen met Victoria die in de winkels staan, zien er echt ge noeg uit. Het bekende blauwe eti ket, met in ouderwetse schrijflet ters de naam erop. En het konink lijk wapen, met „hofleverancier" eronder. Dat klopt allemaal. Maar waarachtig, onderaan staat duidelijk te lezen: „Erkend door de koninklijke geneeskundige aca demie van het ministerie van volksgezondheid te Brussel. Uit de bronnen van Viller- Monopole in de Ardennen." Gelukkig wordt er iemand gevon den die nog een oudere fles heelt. Zo op het oog een eendere: Groene fles, blauw etiket, ouder wetse schrijfletter, koninklijk wa pen, „hofleverancier". Victoria Water is lange tijd het be kende tafelwater in ons land, waar men overigens in het algemeen in die jaren niet zoveel mineraalwater op tafel pleegt te zetten. Het water wordt ook nogal eens aanbevolen voor mensen wier maag in de war Het Victoria Water verliest zijn ver trouwde voorkomen, als zijn ex ploitanten in 1970 de dikke fles die bijna driekwart eeuw is ingebur gerd, geleidelijk uit de circulatie gaan nemen. Het maken van zulke speciale flessen wordt te duur in deze tijd. Ze worden vervangen door gewone frisdrankflessen met een schroefdop, zij het dan d ze groen van kleur blijven. Intussen is de markt sterk aan het veranderen. De Nederlander gaat meer en an dere dingen drinken. In de bier- en frisdrankenindustrie voltrekken- zich grote concentraties. Grote actie Halverwege 1976 neemt de Frisd ranken Industrie Nederland te Dongen, die, ressorterend onder Skol Brouwerijen NV deel uit maakt van de machtige Engelse Al- lied Breweries, de zaken van de Victoria Bron BV te Amsterdam Men zegt wel dat men na de over neming in juni 1976 ineens consta teerde dat Victoria niet meer zo goed liep, maar „pats", op 1 oktober zat er al Belgisch water in de fles sen. Dat lijkt toch eerder op een reeds lang voorbereide campagne. Mr. Jonker Roelants windt er over igens geen doekjes om dat het na die eerste „pech" met de Victoria- omzet wel een meevaller is geweest dat hij nu de naam Victoria voor iets anders kon gebruiken." „Goede bekendheid Op de vraag waarom de Frisdran ken Industrie eigenlijk niet gewoon zonder dit soort manipulaties een eigen merknaam voor het water uit Villers heeft gekozen, antwoordt hij: „Het merk Victoria genoot een goede bekendheid, reden waarom wij het handhaafden en daarmee de werkgelegenheid die aan het pous seren en distribueren verbonden is, in stand hielden. Het zal u bekènd zijn dat de kosten van het, via de grote media, lance ren van een nieuw merkartikel, veelal niet meer op te brengen zijn." Kijk eens. Maar als je de flessen naast elkaar zet, zie je verschillen. Het et iket van de nieuwste fles is rond van boven in plaats van recht. Er zijn ook ver schillen in de tekening, meer grote letters ook. En kijk eensonderaan het etiket van de oudere fles staat: „De Victo ria Bron ta Oberlahnstein ont springt op een diepte van 450 me ter. Het water bevat eigen natuur lijk koolzuur en vele waardevolle minerale bestanddelen, waardoor het ook geschikt is voor dieethou- ders." Oberlahnstein is een plaats in Duitsland, onder Koblenz, in een gebied met bekende kuurbronnen. Dat is nou niet precies in de Belgi sche Ardennen. Dus hoe zit dat? Op het Ardennen-etiket staat dat Victoria het gedeponeerde han delsmerk is van Frisdranken In dustrie Nederland BV in Dongen. Heel welwillende mensen, als je ze vraagt naar hun Duitse tafelwater uit Belgische bron. De onverstoor baarheid waarmee zij opening van zaken geven, maakt het verhaal echter voor een gewone leek niet minder verbijsterend. Sinds 1887 In het Duitse Lahnstein, aan de Rijn, wordt in 1887 een bron, de Victoria Bron, in exploitatie geno- •men door een Nederlandse maat schappij. Aanvankelijk verkoopt deze firma het mineraalwater hier in aarden kruiken die er uit zien als jeneverkruiken. Omstreeks de eeuwwisseling wordt overgescha keld op glazen flessen. Van die dikke groene flessen, met een in rubber gevatte schroefplug die vaak slechts met grote kracht is los te draaien. De letters van het merk staan in het glas gegoten. Victoria, tot dusver alleen maar in- zijn natuurlijke vorm met koolzuur të krijgen, wordt nu binnen de kortste keren in vier populaire smaken in de winkels gebracht koolzuurvrij, koolzuurhoudend, ci tron en orange. Allemaal gemaakt van water uit de Belgische Ardennen, zoals de op lettende gebruiker uit nieuwe op schriften op de etiketten blijkt. „Victoria bronwater, uw winstge vend watermerk. Victoria heeft al les mee om een sterk verkoopsuc ces te worden". Aldus slagzinnen waarmee de Frisdranken Industrie in winkeliersbladen adverteert. In zeer korte tijd is volgens deze advertenties het marktaandeel van Victoria al omhoog gejaagd van 7- "Jeugd vraagt Spa" Mr. H. Jonker Roelants, directeur van de divisie frisdranken van Skol, en daarmee van de Frisdran ken Industrie Nederland, verklaart tegenover ons op vragen: „Inderdaad komt sinds 1 oktober 1976 het Victoria Water niet meer uit de bron van Oberlahnstein, doch uit die van Villers-le-Gambon. De reden daarvoor heeft gelegen in "het feit dat sinds jaar en dag de con sument een groeiende voorkeur heeft voor Ardenner water, dat een duidelijk verschillend karakter heeft van het hoog koolzuurhou dend, natriumrijke Duitse water." „Toen wij in juni 1976 de activitei ten van Victoria Bron BV overna men, verloor het water in snel tempo zijn eens zo gerenommeerde positie op de Nederlandse markt. Onderzoeken wezen uit, dat er ook een ernstige vergrijzing bij de ver bruiker te bespeuren viel, daar de jeugd zich meer en meer tot Spa wendde. Aan deze situatie is thans een einde gekomen, en een duide- lijk groeien van het Victoria- aandeel, is dan ook een feit", zo constateert de frisdranken- directeur tevreden. Volgens de op de handel gerichte reclame bleek de bekendheid van Victoria meteen al heel groot te zijn. Net zo goed als velen bij het horen van het woord „Glim" meteen aan schoensmeer denken, en bij „Ford- je" aan een auto ongeacht het merk, zo kende bij een steekproef 78- van het publiek de naam Victoria Wa ter, ook al dronken ze het nooit. J In het dezer dagen verschenen jaarverslag van de Skol Brouwe- rijen wordt dan ook vergenoegd ge- - iny- sproken van de sterk groeiende bronwateromzet, waarbij de omzet Tegenover de handel presenteert de Frisdranken Industrie Nederland het water uit België als een winstgevende van het vanouds bekende Victoria zaak. In de opwekkende tekst van de advertentie staat o.m. te lezen: "Victoria bronwater is vertrouwd..." bronwater zelfs een onstuimige- groei vertoont". Jaarlijks vervangt bijna een van de tien Nederlandse gezinnen een oude koelkast voor een nieuwe. Dat blijkt uit een onderzoek dat Za- nussi heeft laten uitvoeren. £anussi levert drie van elke tien in ons land verkochte koelkasten. Vier op de tien koelkasten ligt in de prijsklasse tot 700 gulden, een op de vier tussen de 800 en 1000 gulden en de rest is duurder in aanschaf dan 1000 gulden. Het laatste jaar is, volgens het de- .tailhandelsbulletin, de sterkste groei ontstaan in de middencatego rie van 400 tot 700 gulden. De heer W. boekte voor twee personen een reis naar Mamaia in Roemenië, met daarbij een rondreis door het land. In Ma maia bleek dat het hotel waar voor hij had geboekt, nog niet open was. Hij werd met zijn vrouw ondergebracht in een ander hotel, dat heel wat min der bood dan het beloofde. Ze moesten er nota bene zelf de w.c. schoonhouden. De rondreis was al niet veel be ter. Ook nu waren de hotels slechter dan in de folder had ge staan, om maar niet te spreken van het eten. Vastgestelde ex cursies gingen zelfs helemaal niet door. Toen de W.'s hierover bij terug komst de reisorganisatie aan sprak, werd hij ervan beschul digd een vooroordeel tegen Oost-Europa te hebben. Men piekerde niet over excuses, laat staan over vergoeding. Mepeer W. ging toen naar de Geschillencommissie Reizen (Kortrijksestraat 47, Den Haag) het rechtsprekende orgaan van vereniging van reisbureaus en Consumentenbond. Dit bekeek de klachten grondig en kende een forse vergoeding toe. De reisorganisatie moest meneer W. 650 gulden terugbetalen. Wie belang stelt in allerlei nieuw tjes over de agrarische wereld, bij voorbeeld produktennieuws en prijzen, kan de "groene lijn" bellen. Men draait 070-838283 en krijgt an derhalf tot twee minuten informa tie op land- en tuinbouwgebied. Ook hoort men een en ander over de veeteelt. De lijn is overdag wel vaak in gesprek. Het speelgoedstadje Legoland is uitgegroeid tot een van de grootste toeristische attracties van Dene marken. Een geweldig reclame succes voor de fabrikant van Lego, want daar draait toch uiteindelijk alles om. Dit jaar kreeg Legoland maar eventjes 890.000 bezoekers (waarvan 4 procent uit Nederland). Opvallend was, dat slechts een derde daarvan tot de jeugd te reke nen was. Alle anderen waren oude ren. Het bezoekcijfer van het re clamestadje wordt sprekender als men er dat van een Nederlandse to pattractie naast legt, zoals Maduro- dam; dat kreeg er 1.200.000. Steeds meer Nederlanders gaan met de auto op de boot naar Ierland. Er is een dienst tussen Le Havre en Rosslare en het aantal Nederlandse passagiers nam vorig jaar met 57 procent toe in vergelijking met 1975. Frankrijk en West-Duitsland volg den met respectievelijk 13 en 8 pro cent. Naar Frankrijk Het Nationaal Frans Verkeersbu reau heeft een brochure gemaakt over vakantie in Frankrijk. "Reizen naar Frankrijk", zoals het dru kwerk heet, geeft een opgave van all-in reizen, rondreizen, reizen per eigen auto, een lijst van kampeer terreinen, bijzonderheden over het huren van kampeerauto's, caravans en boten, jongeren reizen, vakan tiewoningen enz. De gratis brochure is aan te vragen bij het Nationaal Frans Verkeers bureau, Prinsengracht 670 in Am sterdam (telefoon: 020-247534). Sinds kort gelden nieuwe sluitings tijden voor de openbare gelegen heden in Spanje, zo meldt het Spaanse toeristenbureau in ons land. Restaurants mogen tot 's nachts 1 uur open blijven, café's, bars en cafetaria's tot half twee, ta veernes tot 12 uur, discotheken en danszalen tot 3 uur, Theatercafé's en flamencotheaters tot half vier, bioscopen tot 12 uur, theaters tot kwart over twaalf, kermissen en volksfeesten tot kwart over twee. De Stichting Vrije Recreatie ("kamperen bij de boer") gaat de tarieven voor seizoenplaatsen ver hogen van 1,50 naar 2 gulden per vierkante meter, met een maxi mum van 500 gulden. Trekkende kampeerders gaan-per persoon 2 gulden per nacht betalen inplaats van de 1,50 van nu. Deze prijsverhogingen zouden no dig zijn wegens het duurder wor den van water en elektriciteit, en ook door de toeristenbelasting. Afspraken die al op basis van de oude tarieven voor 1977 waren ge maakt, blijven gewoon zo, zegt de Stichting. Haar adres is Broekse- weg 77, Meerkerk, tel. 01837-1516.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11