Ook senatoren VVD gebonden aan programma DE PRETTIGE NOR IN DENEMARKEN LIJKT EEN SUCCES Verbeeck wint Brabantse pijl IlilMI Zin in Twin Vijf miljoen van Dassault gingen naar Libanon Ter voorkoming van abortus-perikelen Orgel- en harmonie klanken in Alphen DEN HAAG (SP/ANP) - Evenals de leden van de VVD in de Tweede Kamer, zijn de liberale leden van de Eerste Kamer gebonden aan het programma van de WD dat het afgelo pen weekeinde in Den Haag werd vastgesteld. WD-voorzitter Korthals Altes zei dat na afloop van de ledenvergader ing in het Haagse Congresgebouw. Hij voorkwam daarmee dat de afde ling Rotterdam van de WD een motie indiende met deze strekking. De Rotterdamse afdeling wilde met de motie perikelen als rond de ab ortuswetgeving voorkomen, waar bij een initiatief-wet van PvdA en VVD enige maanden terug in de Eerste Kamer struikelde, omdat ondermeer een aantal liberale sena toren tegenstemde. De leden van de fractie van de WD in zowel de Eerste als de Tweede Kamer zijn echter niet gebonden aan één of meer onderdelen van het programma, als zij dat uitdrukke lijk van tevoren te kennen geven. Wat betreft de abortusparagraaf in het programma is dat echter niet te verwachten. De WD heeft zaterdag opnieuw duidelijk positie gekozen in het vraagstuk van de grondpolitiek. Bij de behandeling van het verkie zingsprogramma sprak het congres zich uit voor spreiding van grond in handen van burgers en tegen con centratie van grond in handen van de overheidDe opneming van deze passage ontmoette aanvankelijk bezwaar bij het WD- hoofdbestuur, dat ook bezwaar aantekende tegen een aantal an dere wijzigingsvoorstellen over de grondpolitiek. Desondanks besloot het congres vrijwel unaniem in het verkiezingsprogramma op te ne men dat de overheid bij verkoop van grond geen voorwaarden mag stellen die "de vrije beschikking daarover op onbillijke wijze aantas ten". Ook stelde het congres zich op het standpunt dat de overheid geen investeringen mag afdwingen. komende verkiezingsstrijd, niet echter het dictaat dat de VVD aan andere partijen zal opleggen. In een slottoespraak zei Wiegel dat de WD bereid is met andere partijen over de inhoud van het programma te praten, een programma over igens dat de WD in samenwerking met anderen wil realiseren. Militair voor overval gearresteerd UDEN (ANP) - De 21-jarige C. W. uit Uden is door de gemeentepolitie gearresteerd verdacht van de over val die vorige week donderdag werd gepleegd op een benzine pompstation in Uden. De jongeman heeft bekend. Met een op een vuurwapen gelijkend voorwerp was hij het benzinesta tion binnengestapt waar hij de cais sière dwong hem geld te geven. De buit bedroeg enkele honderden guldens. Het meisje dat met de handen gebonden werd achtergela ten kon door een overbuurman, die alles had gezien, worden bevrijd. Dankzij getuige-verklaringen en een uitstekend signalement kon de recherche van de gemeentepolitie in het weekeinde de dader aanhou den. Hij heeft bekend de overval te hebben gepleegd en het onderzoek wordt nu* voortgezet king met de koninklijke chaussee. Op het tweedaags verkiezingscon gres kwamen 350 wijziginsvoorstel- len aan de orde. WD- fractievoorzitter Wiegel noemde za terdagmiddag het definitief vast gestelde program "herkenbaar" en zei dat de WD daarmee een duide lijke koers heeft uitgezet. Het libe rale programma zal inzet zijn bij de Ook ondanks een afwijzende op stelling van het liberale hoofdbes tuur werd in het program alsnog opgenomen dat de Nederlandse in spanning voor de hulpbehoevende landen "in de voorhoede van de welvarende landen blijft". Ook sprak het congres uit dat de WD zich ervoor wil inzetten dat de vol keren van de Derde Wereld tot werkelijke vrijheid kunnen komen, vrij van onderdrukking, armoede, honger en ellende. Aan landen of bewegingen die zich schuldig ma ken aan agressie moet geen ont wikkelingshulp worden gegeven, zo meent de VVD. KOPENHAGEN - De gevangenis van Ringe op het Deense eiland Funen kan bogen op enkele inte ressante nieuwtjes: onlangs trouw den er twee gedetineerden, in de ei gen supermarkt zijn voorbehoed middelen te koop, de bewonders koken hun eigen potje en de be waarders dragen hetzelfde 'uni form' als hun pupillen - spijker broek en T-shirt. Ringe opende (en sloot) zijn deuren in januari 1976 voor een proefpe riode van voorlopig twee jaar. Men wil er de gevangenen hun persoon lijke „verantwoordelijkheid laten dragen. Uit een tussentijds verslag blijkt dat het systeem in de praktijk voldoet. Ringe is echter geen „open" gevan genis. Het terrein is omgeven door een vijf meter hoge muur, maar dat is voor de buitenwacht dan ook dat enige teken van onvrijheid. Binnen hebben de gevangenen, verdeeld over zes gebouwen, elk een eigen kamer van acht m2 plus gemeen schappelijke recreatieruimten met o.a. kleurentelevisie. De sport- en spelfaciliteiten zijn zo goed, dat de „normale" inwoners van het stadje Ringe - zo'n 150 kilometer ten wes ten van Kopenhagen - er regelmatig van komen meegenieten. De gevangenis is bedoeld voor mannen en vrouwen tussen de 17 en 28 jaar. Beide sexen mogen el kaar in hun kamers opzoeken en daarbij ook de deur achter zich op slot doen. Alle gevangenen werken in diverse ateliers van het instituut. Ze ver dienen gemiddeld acht gulden per dag, welk geld uitbetaald wordt via hun eigen rekening bij het gevangenis-bijkantoortje van een grote Deense bank. Met dat geld moeten ze in de supermarkt van de gevangenis hun eigen voedsel ko pen. Elke gedetineerde maakt ook zijn eigen maaltijden klaar. Deze beklemtoning van persoon lijke verantwoordelijkheid is mede gekozen omdat de bevolking van de gevangenis hoofdzakelijk be staat uit mensen die wegens drug- vergrijpen zijn veroordeeld tot straffen van gemiddeld vijfjaar. Directeur van Ringe is Erik Ander sen. Aanvankelijk was hij niet van plan interne huwelijken toe te staan, maar eind vorig jaar gaven de 18-jarige Maj-Britt en de 27-jarige Soeren elkaar desondanks in de gevangeniskapcl het jawoord. "Er is hier geen jaloezie, zelfs al zit ten mannen en vrouwen samen in de gevangenis", zegt Maj-Britt. An dersen heeft echter wel andere er varingen, ook al doordat er een mannenoverschot is (80 mannelijke tegen slechts 11 vrouwelijke gede tineerden). Daarom zijn slechts twee van de zes gevangenenver blijven „gemengd". Andersen wei gert elk verzoek om overplaatsing van mannen uit de niet- geintegreerde blokken. Als er in de gemengde vleugels een plaats vrij is gaat die naar een nieuwe gevan gene. Sex wordt niet aangemoedigd, maar wel getolereerd. Daarom zijn er in de supermarkt ook voorbe- noedmiddelen te koop. De experimentele gevangenis van Ringe was ook aan de personeels kant een proefneming. De 68 be waarders hadden voor de helft geen andere ervaring in het werk dan een spoedcursus van drie maanden. "Wij hebben het personeel met op zet voor een deel gerecruteerd uit mensen zonder ervaring in andere gevangenissen, omdat die met een frisse kijk op de zaak zouden be ginnen", vertelt directeur Ander sen. "Dat gemis aan ervaring leidde overigens in het begin wel even tot problemen van psychologische aard, maar die zijn nu gelukkig voorbij". Het is niet de bedoeling dat Ringe - vooropgesteld dat het experiment na twee jaar wordt verlengd - alleen drug-deliquenten blijft huisvesten. Ook andere veroordeelden zullen worden opgenomen, maar uit gangspunt blijft dat reclasserings- rapporten goede hoop moeten bie den op uiteindelijke terugkeer in de maatschappij. Andersens gevangenis beleefde aanvankelijk ook de nodige pro blemen met het feit dat de gevan genen letterlijk in hun eigen on derhoud moeten voorzien. "Het systeem van eigen ateliers werkt op het ogenblik zeer behoorlijk, maar het eerste half jaar hebben we een paar stakingen meegemaakt", al dus directeur Andersen. Deliquenten die werk weigeren worden geïsoleerd, volgens Ander sen niet zozeer als straf als wel vanwege het geringe aantal bewa kers. De isoleercel mag dan niet bedoeld zijn als sanctie, ze is duide lijk wel een 'stok achter de deur' want, zegt Andersen, "Werkweige- rende gevangenen hebben we niet meer - net tegendeel is waar" In de gangen van de detentieblok- ken wordt door de bewakers geen wacht gelopen, de hoofdingangen zijn onbemand en observatietorens ontbreken geheel. Desondanks is Ringe geen peuleschilletje voor uitbrekers in spé. Op strategische punten zitten aan een video-systeem gekoppelde foto-elektrische cellen. Alles wat groter is dan een kat en door de golfbaan probeert heen te „breken" stelt het alarm in werking. Op een centrale video-post kan de dienst doende bewaker verder de hele ge vangenis overzien via een gesloten tv-systeem. Ringe zal volgend jaar officieel ver slag uitbrengen van het experi ment, maar volgens Andersen staat het succes nu al vast. "Het eerste jaar heeft onze stoutste verwach tingen verre overtroffen", zegt de directeur trots. De fameuze Amerikaanse zangeres Peggy Lee heeft gisteravond v bijzonder enthousiast publiek een concert in het Amsterdamse i Carré gegeven. Het was het enige optreden van de vertolkster t bekende "Fever" op het Europese vasteland. ALPHEN - Een concerten-lawine dwong ons achtereen de harmonie Crescendo in gebouw "Nabij" en de orgelbespeling van Wim v.d. Panne in de Adventskerk elk maar gedeel telijk bij te wonen. Aan het hoofd van het blazerskorps troffen we Domingo Belled aan, voor ons nieuw. Wat een oer-muzikale figuur is dat. Alte Kameraden is een afge zaagde mars, maar wordt bij deze dirigent meeslepend voortvarend met een duidelijk profiel van de solo-passages. Boedijn's Sympho- nie Concertante vinden veel korp sen te "klassiek", Belled laat horen, datje dit werk als een vertelling be handelen kunt. Dat zit 'm in de klankverhoudingen en het ineen- lassen van de timbres. Het orkest is soepel en willig. Je wil wel eens een klarinet iets ronder van toon, maar het schaadt niet. Afgespeeld is ook de American Patrol, maar deze ronde van deze patrouille was om ze na te rennen, alle straathoeken om. Daarop weer een keer klassiek in Weber's Concertino voor Klarinet, waar orkestlid P. Harms van zijn beproefde bekwaamheid solo getui gen mocht. Het programma ver meldde verder allerlei in Ameri kaanse stijl,Dichter und Bauer, een slotmars, drumband, majorettes en groot Bal. Voor het orgel hadden we gemikt op de Suite Médiévale van Langlais, maar Alpehn wordt doorsneden door de Rijn en vier vrachtvaarders doorsneden ook deze bedoeling. We hoorden nog het "tegemoetkomen de" deel van het recital: Pasrale en Choeur Triomphal van Guilmant, die veel invloed heeft gehad op Jan Zwart, van wie het Canonisch Voorspel Ps. 84 en de Toccata Ps. 146 aan de orde waren, die door de bedreven speelsheid zeker respekt verdienen. Dat V.d. Panne een be dreven vertolker is, weet het hele land. Het programma had nog composities van Asma en van Wil liam Faulkes. KEES VERHOEF Op stelten gezet ARNHEM (APA) - De 25-jarige Apeldoomse caféhouder Teu- wisse heeft gistermiddag lang durig het Gelderse luchtruim op stelten gezet door in over spannen toestand heen en weer te vliegen in een gehuurde Cessna van Air Service Teuge. Dat gebeurde nadat hij eerst over de boordradio liet weten dat „hij met meer terug zou ko men", later nog gevolgd door de mededeling „Ik laat me vallen". Het is voornamelijk te danken aan de overredingskracht van de man die hem twee jaar gele den het vliegen leerde, instruk- teur Albert Pijl uit Teuge dat Teuwisse zich ten slotte liet overreden op het militaire vliegveld Deelen benoorden Arnhem te blijven staan. Omtrent de redenen van de pa- niekvlucht van de Apeldoorner was gisteravond nog niets te zeggen. Heftig treffen in Amsterdam AMSTERDAM - IN DE Amster damse binnenstad is het zaterdag middag tot een heftig treffen geko men tussen ongeveer honderd poli tiemannen en leden van een actie groep, die een kraakactie hadden uitgevoerd in een aantal panden van hotel KrasnapolskyVan de veertig krakers, die door de politie werden aangehouden, werden er later vijf in voorlopige hechtenis genomen, wegens openlijke ge weldpleging. Volgens omstanders beukte de politie met een "storm ram" een dichtgemetseld raam en drong het pand binnen waar sinds vrijdagavond tien "woningzoe kenden" bivakkeerden. Eén van hen zou bewusteloos het huis zijn uitgedragen. De panden van Kras napolsky stonden al zeven jaar leeg en werden al twee keer eerder ge kraakt. De krakers vinden dat het hotelbedrijf "een flink stuk stad on leefbaar maakt door leegstand". Volgens de directie van Krasna polsky zijn de panden in gebruik als opslagruimte. ALSEMBERG - Frans Verbeeck heeft gisteren in de lange en vrij steile klim van de Alsemberg zijn eerste grote overwinning van dit seizoen binnengehaald. Verbeeck won de sprint van Ger Knetemann, in de Brabantse Pijl, die tegen het einde tevergeefs had geprobeerd los te komen van de Belg. Zonder Maertens en Merckx, de laatste had rugklachten, werd de Brabantse Pijl een boeiende wed strijd. Na een vroege ontsnapping van Julien Stevens, die geen gezel len kreeg, ontbrandde de strijd na 0 PARIJS (UPI/DPA) - Het Franse weekblad Le Point meldt dat de Franse vliegtuigbouwer Dassault vijf miljoen francs (ca. 2,5 miljoen gulden) schonk aan de christe lijke troepen in Libanon. Op grond van een brief die het blad ontving van de verdwenen voor malige huurling Jean Kay zegt het blad dat het geld niet werd verduisterd door de voormalig fmancieel directeur van Das sault, Hervé de Vathaire maar be stemd was voor "een zaak die de moeite waard was". De Vathaire werd in september vo rig jaar gearresteerd toen hij van Korfoe naar Parijs terugkeerde. Hij zal woensdag terechtstaan op beschuldiging van misbruik van vertrouwen en van verduistering. Kay, die ervan beschuldigd werd de organisator te zijn van de dief stal van acht miljoen francs, is eveneens aangeklaagd. Zijn ver blijfplaats is onbekend. Hij zal bij verstek berecht worden. Drie miljoen van de acht miljoen francs die van de bankrekening van Marcel Dassault verdwenen, zijn gevonden op een Zwitserse bankrekening die Kay en zijn maitresse hadden geopend. In zijn brief aan Le Point schreef Kay. "Ik bevestig dat de acht mil joen francs die De Vathaire mij gaf, niets te maken hadden met een misbruik van vertrouwen, verduistering of chantage. Het betrof een gift van de heer Das sault voor een zaak waarvoor ik vecht en waaraan ik mijn leven verpand heb". Le Point zegt dat deze zaak de christelijke Liba nese beweging was die door Kay in de afgelopen jaren openlijk werd gesteund. Landbouwberaad Geen akkoord in Brussel BRUSSEL (AFP/DPA) - De be- sprkingen in Brussel over het vast stellen van gewaarborgde land bouwprijzen in de Europese Ge meenschap voor de periode 1977-1978 hebben nog niet tot overeenstemming geleid. Gisteravond, de derde dag van de EG-landbouwtop, wachtten de de legaties op nieuwe compromis voorstellen van de Europese Com missie. Het overleg werd vanmid dag voortgezet. zo'n 110 kilometer. Thurau, Raas en Verbeeck waren bij een tiental aan vallers. Zij werden teruggepakt met uitzondering van Ludo Peet- ers, die alleen door ging. Succes sievelijk kwamen meer rijders bij Peeters en uit die groep sprongen Knetemann en .Verbeeck weg. Het tweetal werkte in de laatste kilome ters goed samen, bouwde een winst van veertig seconden op, maar zag de jachtgroep, aangevoerd door Teirlinck, nog heel dicht bij komen. Op de Alsemberg bedroeg het ver schil tussen winnaar Verbeeck en Teirlinck minder dan honderd me ter. Jan Raas werd vijfde. Walter Planckaert is gisteren met een voorsprong aan de eindstreep gekomen in Dwars door België, een wegwedstrijd over 205 kilometer. Hij had ruim anderhalve minuut voorsprong op Luc Leman, die als tweede eindigde. De uitslag is: 1. Walter Planckaert (Bel), 205 kilo meter in 5 uur en 3 minuten; 2. Le man (Bel) 5.4.35, 3. Demeyer (Bel) 5.4.35. De Westduitser Dietrich Thurau heeft zaterdag de wielerwedstrijd om de Grote Prijs van Harelbeke gewonnen. Hij legde de 226 kilome ter af in 5 uur en 46 minuten. De Belg Patrick Sercu werd tweede op 2 minuten en 26 seconden. Als derde eindigde de Belg Erik de Vlaeminck, voor, zijn landgenoten Walter Planckaert en Wilfried We- semael. De beste Nederlander was Cees Priem, die als elfde over de streep ging. Piet van Katwijk werd 27e. Toine van de Bunder heeft gisteren de amateurwielerwedstrijd „om loop van de Baronie" gewonnen. De uitslag luidt: 1. Toine van de Bunder (IJzendijke) 162.4 km in 4 uur 1 min. 22 sec. 2 Ton van der Steen (Etten-Leur) op 27 sec. 3. Michel Jacobs (Bingelra- de) z.t. ADVERTENTIE Milde halfzware shag uit 't soepele groene pakje.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9