Westerkwartier is uit de brand auto bierman 't Gaat verkeerd met binnenstad Kraakwagenspul voor de clubkas doe er wat aan VRIJE TIJD: 21.465 Nieuw clubhuis op 16 april open Mr. Zweerts: Steeds meer discount-zaken Klankdichtfestival van RAMP in het V rij etij dscentrum LEIDEN LEIDEN - De Zuidhollandse ideeënbeurs "Vrije Tijd", die dit jaar voor de derde maal werd gehouden in de Leidse Groenoordhal is - wat bezoeker saantal betreft - een succes geworden. Groenoordhaldirecteur André de Jong kon, toen de tentoonstelling gisteravond om zes uur werd gesloten, meedelen dat de beurs 21.465 bezoekers heeft getrokken. Dat waren er aanmerkelijk meer dan vorig jaar toen ruim 14.000 geïnteres seerden de Leidse vrijetijdsbeurs bezochten. Vooral het slechte weer op zondag heeft op de laatste beursdag voor een grote belangstelling gezorgd. Zaterdagochtend werd door de atletiekvereniging "De Bataven" in sa menwerking met de organisatoren van de beurs een prestatieloop georga niseerd over vijf kilometer. Aan de loop werd deelgenomen door ongeveer driehonderd atleten. De grote belangstelling voor de beurs heeft de organisatoren gisteravond al doen besluiten om volgend jaar opnieuw een vrijetijdsbeurs te organise ren in de Groenoordhal. Dat zal zijn in de eerste week van maart. £11^ SIMCA-CHRYSLER-MATRA Actie voor en door Leidse verenigingen LEIDEN - De meente die in het dagelijks leven de kraakwagen bemannen kun nen maar het beste hun vakantie dit jaar in mei opnemen. Want erg veel wegwerpwaar langs de stoepen zullen zij bij hun om zwervingen door de Leidse buur ten in die periode niet tegenko men. Het ligt namelijk in de lijn der verwachting, dat in plaats van samenpersing en verbran ding, de meeste attributen die de burgerij als afval aan de straat plegen te zettenbij wijze van uit zondering een heel andere be stemming zullen vinden: de ijshal van Menken Jammer voor de straatventers en studenten die op hun nachtelijke strooptochten door de stad nog wel eens tegen knappe meevallers aanlopenmaar ditmaal dient er betaald te worden voor de afge dankte spulletjes. Bij Menken staat het hele boeltje te koop aan geboden Geen uitprobeersel van de gemeente of commerciële truc van de Leidse ijsmaker, dit inzamelen van kraakwagen-waar. Een heuse rommelmarkt moet het worden, een Waterlooplein in het klein, georganiseerd voor en door de re gionale sportverenigingen. Eén van de initiatiefnemers naast Ton Menken, Hennie Kwik, legt het hoe en waarom uit. Het ex- gemeenteraadslid: "Het idee i dat zijn accommodatie bij uitstek geschikt zou zijn voor het organi seren van een markt of zoiets. Hij haakte daar spontaan op in. La ter ontstond het plan om de Leidse sportverenigingen daar bij te be trekken. Hen de gelegenheid te bieden de clubkas te spekken. Die plannen zijn doorgezet en de uit eindelijke opzet werd om een rommelmarkt te houdenDaarna zijn alle verenigingen in Leiden en omstreken aangeschreven en de interesse voor een dergelijk evenement bleek groot". En John van der Bom, na zijn Sleutels-project ook hier bij be trokken, haakt in: "Wehebben het dus zo gedaan, dat elke club die heeft ingeschreven, een aantal vierkante meters standruimte krijgt waar men vrijelijk over mag beschikken. Van alles mogen ze verkopen: van oude piano's tot asbakken en bloemen aan toe. Ze zetten het maar neer, ze bepalen zelf de prijs. Afdingen mag, bij opbod verkopen ook, dat laten we geheel aan de clubs over. Wij zor gen voor de ruimte, zij voor de rest. En de opbrengst is voor de clubkas". Al zo'n vijftig verenigingen - van voetbalclub tot majorettekorps - hebben voor f25,- drie dagen (20, 21 en 22 mei) een stukje (ijsvrije) Menken-hal geclaimdOver de fi nanciën zegt Kwik: "De vereni gingen betalen een klein bedrag aan huur, maar in ruil daarvoor krijgen zij, behalve de ruimte,een tiental toegangsbewijzen gratis. De bezoekers van de rommel markt betalen één gulden entree. Een deel van de opbrengst is be doeld om de kosten te dekkenhet overige deel gaat naar een chari tatieve instelling. Wat de vereni gingen betreft: zij moeten natuur lijk zelf de te verkopen goederen inzamelen en uiteraard hun le den opwekken te komen kopen. Dat is tenslotte in hun eigen voor deel. Om de gezelligheid te verho gen zullen wij nog proberen een aantal attracties te verzorgen. In ieder geval komt er een disc- jockey en verder is er een terras met dansvloertje" De verwachting? Van der Bom: "Tienduizend bezoekers. Voor de rest hebben we geen idee waar de clubs mee aankomen. Kan nog la- LEIDEN - Op 16 april van het vorig jaar, het was niet zo'n Goede Vrijdag, werd het Haagwegkwartier opgeschrikt door een korte, maar felle brand. Het was in de speeltuin in de Ten Katestraat. Een gasontploffing in de keuken van het clubhuis. Letterlijk in één klap werd de Stichting Wester kwartier van haar domein beroofd. Een ruïne resteerde; de verslagenheid in de buurt was groot. i het buurthuis in de Ten Katestraat. Rechts is nog e eer opgebouwde oude gedeelte. i stukje zichtbaar van het vorig "Je kan wel een beetje zeggen: in de brand, uit de brand". Dat zegt nu Gerard van Pij keren van de Leidse Jeugd Actie, de stichting voor o.m. buurt- en clubhuiswerk. Want niet alleen is het clubhuis uit zijn as her rezen; ook is een uitbreidingsplan, dat in het kader van de bezuinigin gen van het ministerie van CRM voorlopig niet haalbaar werd geacht, uit de ijskast gehaald. Het werd uitgevoerd, zij het in beschei dener mate dan volgens de oor spronkelijke opzet, met als resul taat dat het club- en buurthuiswerk in Westerkwartier een beter en ruimer onderdak heeft gekregen dan het ooit eerder had. Acties Dat is ook te danken aan de snelle reactie, die vorig jaar april op de brand volgde. Omdat al meteen duidelijk was, dat de brandverze kering onvoldoende zou zijn om de schade te dekken, werden er aller lei acties op touw gezet. Door mid del van een collecte in de buurt, een rommelmarkt op het Stadhuis plein, activiteiten van allerlei ver enigingen enz. werd een bedrag van 20.000 gulden bijeen gebracht. Sa men met het geld van de brandver zekering was dat voldoende om in ieder geval het oude gebouw, waar van de muren en de dakspanten zich redelijk hadden gehandhaafd, weer op te trekken. Maar daar bleef het niet bij. Van de zes procent, die alle Leidse club- en buurthuizen vorig jaar van het ministerie van CRM meer mochten besteden, werd twee procent toegekend aan Westerkwartier. En daarmee kon de al zo lang begeerde uitbreiding van het clubhuis worden gereali seerd. De bouw werd aan een strenge controle onderworpen, "want de mensen uit de buurt toonden zich erg betrokken bij hun gebouw. Van Pijkeren: "Je kan zeggen dat de waakzaamheid was verdubbeld, zo vaak gingen de mensen kijken of iedere tegel wel goed was". Inventaris Zo kwam er een nieuw en groter clubhuis, zonder dat CRM extra subsidie verleende. Zoals het buur thuis vroeger door het ophalen van oude kranten tot stand was geko men. Resteert de inventaris; wel ook daarvoor bleken fondsen be schikbaar, "want de mensen zelf trokken er geweldig hard aan", al dus Van Pijkeren. Uit het Maduro- damfonds kwam tienduizend gul den binnen; het comité voor kin derpostzegels schonk dertigdui zend gulden. Van Pijkeren verwacht dat er uit andere fondsen nog wel zoveel bin nen zal komen, dat ook de inventa ris volledig daarvan gefinancierd zal kunnen worden. Westerkwartier is vorig jaar boven dien "zelfstandig" geworden, het clubhuis is geen zg. dependance meer van het Vijfhovenhuis. Het afgelopen jaar moest een aantal ac tiviteiten, die het clubhuis had, worden stopgezet; maar ook kon er onderdak worden gevonden in de kantine van de voetbalvereniging LFC en het Vijfhovenhuis. Inmid dels wordt het oude gedeelte van het buurthuis op het speeltuinter rein in de Ten Katestraat weer ge bruikt. Op 16 april zal het nieuwe gedeelte worden geopend. Wester kwartier is uit de brand. Huwelijksmoraal LEIDEN - De "christelijke huwe lijksmoraal" is het onderwerp van een forumdiscussie, die woensda gavond in het Academiegebouw aan het Rapenburg wordt gehou den. In het panel hebben zitting: mgr. Th. G. A. Hendriksen (theolo gische en pastorale aspecten), prof. dr. Ph. van Laer (wijsgerige zijden) en dr. J. van den Meerendonk (gy naecologische en algemeen- medische kanten). Aanvang om acht uur. ADVERTENTIE 380 ontwikkelmgsprojekten VASTE NA KT IE giro 5850 te utrecht ofwel rabobank zeist nr 162101864 LEIDEN - Er waren gistera vond drie hoogtepunten in het "RAMP- klankdichtfestival" dat in het Leids Vrijetijdscentrum ge houden werd om het blad "RAMP" bij het volk te intro duceren. In de eerste plaats was daar het optreden van Igma van Putte, die een aantal Cubaanse gedichten op zeer overtuigende wijze voor droeg. Daarnaast droeg de studente Spaans Marlies van Boekei (die met o.a. Vincent Laarhoven, Esther Peze en Louis Smit deel uitmaakt van de redactie van "Ramp") het gedicht "Romance Senambu- lo" voor, daarbij instrumen taal terzijde gestaan door Maarten Steenmeijer en Guy van Duynen. In "Ramp", een zeer lezens waardig periodiek, dat oor spronkelijk werd verspreid onder de studenten van de fa culteit Engels, bespreekt Marlies de dichter Fernando Pessoa. Tevens dienen hier extra ver meld Boob Rigter, Heieen Hisgen, die enige gedichten op zeer overdrachtelijke wijze visueel maakte, en Ruud His gen. De grote betekenis van "RAMP" ligt hierin, dat het één van de belangrijkste doelstellingen van de redactie is die mensen in het blad te laten publiceren, die daartoe niet op andere wijze in de ge legenheid zyn. Daarom lijkt de veronderstelling voor de hand liggend, dat het blad "RAMP", dat voorlopig elke twee maanden gaat verschij nen en in de boekhandel ver krijgbaar is in een behoefte voorziet. Na de pauze werd de avond op originele wijze voortgezet met een celloconcert, waarbij Heere Heeresma zich zeer ac tief toonde. De jazzformatie "Chipolata", die daarvóór had gespeeld, vormde een wel kome afwisseling op de ge dichtenreeksen, die elkaar in zeer snel tempo opvolgden. Ook de Indonesische poëzie (Gijs Koster) dient hier apart vermeld. De manifestatie was aangekon digd als een uniek totaalge beuren van poëzie, muziek, klank en beeld. Dit werd gis teravond in het L.V.C. in de meest letterlijke zin van het woord waargemaakt. BERT KOEKEBAKKER LEIDEN - "Op economisch gebied gaat het bepaald niet goed met de Leidse binnenstad. Er is een dui delijke ontwikkeling in de richting van meer discount-zaken, en die ho ren niet thuis in het winke lapparaat van de binnen stad. Bovendien laten de omzetten in een aantal branches duidelijk te wensen over". Pessimistische geluiden uit de mond van mr. R. W. A. Zweerts, adjunct-secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, tijdens een ge sprek dat we met hem voerden ter gelegenheid van zijn afscheid van de Kamer. Door Joop Maat Het gesprek vindt plaats in de ruime werkkamer van mr. H. A. C. Branderhorst, de secretaris van de Kamer, die wegens ziekte afwezig is. Gezeten in de comfor tabele fauteuils op het hoogpolig karpet praten we over het werk van de Kamer, over de Stichting Leidse Binnenstad en over de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren. De gebruinde adjunct-secretaris laat koffie komen en opent de zil veren sigarettendoos, die op het marmeren tafeltje staat. Het ver nuftig in het wandmeubel ver werkte koelkastje blijft ditmaal gesloten. Het pessimisme van de heer Zweerts blijkt gebaseerd te zijn op de uitkomsten van een onder zoek dat de Stichting Leidse Binnenstad onlangs heeft uitge voerd. De uitkomsten van het onderzoek zullen worden opge nomen in deel twee van de nota, die de Stichting binnenkort zal publiceren. Het derde en laatste deel, waarin de Stichting haar vi sie op de gewenste ontwikkelin gen in de binnenstad wil geven, zal deze zomer verschijnen. Over igens een jaar later dan de bedoe ling was. LEIDEN - Mr. R. W. A. Zweerts (35), adjunct-secretaris van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Rijnland, zal per 1 april a.s. zijn functie neerleg gen. Op die datum treedt hij in dienst van het ministerie van Defensie, om een maand later naar Brussel te vertrekken en daar een functie te gaan bekle den bij de Nederlandse Per manente Vertegenwoordiging bij de NAVO. De heer Zweerts Is ruim zeven jaar bij de Kamer van Koop handel in dienst geweest. Sinds 1971 is hij voorzitter ge weest van de Stichting Huis vesting Werkende Jongeren en sinds eind 1975 adviseur van de Stichting Leidse Binnen stad. Jammer Dat het niet goed gaat met de Leidse binnenstad vindt de heer Zweerts, die als adviseur van de Stichting optreedt, erg jammer. "Want deze binnenstad is een uniek winkelgebied, dat zeer goed zou kunnen functioneren wanneer het maar op de juiste manier zou worden ontwikkeld". En dat moet volgens hem moge lijk zijn. "De verschillende belangen in de binnenstad zijn namelijk niet tegenstrijdig, maar moeten naast elkaar gelegd worden en tegen elkaar worden afgewogen. Daar voor is wel nodig datje met elkaar moet kunnen blijven praten, en dat er het vertrouwen is dat de verschillende belangen werkelijk tegen elkaar worden afgewogen". Dit laatste is naar zijn mening niet het geval. "Het bedrijfsleven heeft terecht het gevoel, dat er voor haar problemen te weinig aandacht is in het afwegingspro ces. En dat zit het bedrijfsleven goed dwars. Het is wel erg duide lijk gebleken tijdens de discussie in de gemeenteraad over het plan om de Breestraat af te sluiten. Bij die gelegenheid is er geen woord gewijd aan het parkeerprobleem in de binnenstad, en er is nauwe lijks ingegaan op ons voorstel om parkeergarages te bouwen. Het is dan ook niet verwonderlijk, dat er een vertrouwenscrisis is ont staan tussen het gemeentebes tuur en het bedrijfsleven. Want de gemeente belijdt met de mond dat de economische functie van de binnenstad gehandhaafd moet blijven, maar de maatregelen die worden genomen zijn daar niet mee in overeenstemming". Hoog tijd "Het is overigens hoog tijd dat de relatie tussen het bedrijfsleven en het gemeentebestuur hersteld wordt", aldus- de heer Zweerts, "want de ontwikkelingen in de omgeving van Leiden gaan intus sen door. Als straks Winkelhof in Leiderdorp en de Aarhof in Alp hen gaan draaien, kun je in Lei den niet gewoon blijven door- ruziën". Om het gesprek met het gemeente bestuur te kunnen voeren is de Stichting Leidse Binnenstad op gericht. Daarin zijn alle groepe ringen, die belang hebben bij een goed economisch functioneren van de binnenstad, vertegen woordigd. Maar hebben afspra ken met de stichting wel zin wan neer het Leids City Centrum (waarin winkeliers en grootwin kelbedrijf verenigd zijn) een ge heel eigen koers vaart, hoewel het LCC deel uitmaakt van de stich ting? Zweerts: "Dat hangt voor een deel af van het belang dat het gemeen tebestuur toekent aan uitspraken van de stichting of groeperingen uit de stichting. De gemeente zou wellicht wat beter moeten luiste ren naar de mening van de stich ting, die meer afgewogen is dan de meer emotionele mening van het LCC. Het LCC brengt z'n me ning ook binnen de stichting naar voren. Wanneer de stichting het in haar geheel met het LCC eens is, zal ze dat laten blijken. Maar het kan ook voorkomen, dat de mening van het LCC, na afgewo gen te zijn tegen andere opvattin gen, in de opvatting van de stich ting op een meer gedempte ma nier doorklinkt". Is het LCC niet erg overheersend binnen de stichting? "Dat het LCC een belangrijke stem in de stichting heeft is, gezien de sterke winkelfunctie in de bin nenstad, nogal logisch. Maar de samenstelling van de raad van toezicht van de stichting symbo liseert, dat er ook andere functies in de binnenstad zijn". Tot zover de Stichting Leidse Bin nenstad. Nu iets over het functio neren van de Kamer van Koop handel. Je krijgt de indruk dat de Kamer zich steeds meer op poli tiek terrein gaat begeven. Is dat juist? Zweerts: "Er is inderdaad nogal wat veranderd in de taakuitoefe ning van de Kamer. Dat hangt sterk samen met de regionaal- economische planning, die de Kamer heeft opgezet. De regionaal-economische planning stelt ons in staat actief een visie te ontwikkelen op het door ons ge wenste beleid. Bovendien biedt het een handvat bij het beoorde len achteraf van het overheidsbe leid. Nu zien we ook beter dat er besluiten worden genomen waarvan de haren je te berge rij zen, omdat ze niet worden geno men vanuit een bepaalde visie". De adjunct-secretaris erkent dat de Kamer door het uitvoeren van de regionaal-economische planning steeds meer op politiek terrein komt. "Maar volgens mij is dat onvermijdelijk. Het bedrijfsleven is nu eenmaal geen eiland in de maatschappij. Het heeft direct te maken met zaken als selectieve economische groei en de zorg voor het milieu. En wanneer daarover gesproken wordt, zit je op het terrein van de politiek. Het bedrijfsleven zal over deze poli tieke zaken moeten meepraten, het kan zich niet aan haar ver antwoordelijkheden op deze ge bieden onttrekken. Als vertegenwoordigster van het bedrijfsleven moeten de Kamers van Koophandel deze uitdaging aannemen. Doen ze dat niet en beperken ze zich tot hun wette lijke taken (onder meer het bij houden van het handelsregister - red.), dan worden ze maatschapp- lijk uitgerangeerd. En dat zou een groot verlies zijn, want het be drijfsleven heeft behoefte aan een orgaan, dat als spreekbuis van het geheel optreedt". Tenslotte de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren, waarvan IJ voorzitter bent. Er is me verteld dat u ontzettend veel voor die stichting hebt gedaan. Zweerts: "Nou, dat moet je niet overdrijven. Als stichting hebben we inderdaad een aantal dingen bereikt, die tot voor kort onmoge lijk werden geacht. Maar dat is alleen mogelijk geweest door de inzet van het hele stichtingsbes tuur en door de volstrekt loyale opstelling van het huidige en het vorige gemeentebestuur. Overigens heeft de stichting nog wel wat te doen. Want we hebben weliswaar bijna 600 jongeren aan woonruimte geholpen, maar de wachtlijst verdubbelt ieder jaar. Vorig jaar stonden er nog 600 jongeren ingeschreven, nu is er een wachtlijst van 1200".

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3