Dierenpark Wassenaar bestaat veertig jaar Onrust over kappen bomen in Oegstgeest -eicfse agenda „Ik mag niet eens bouwen" Vooruitlopend op toestemmingj van het Rijk VIER GEWONDEN BIJ AUTOBOTSING STAD EN RAND MAANDAG 28 MAART 1977 WASSENAAR - "De dieren tuinen hebben de laatste jaren steeds meer een natuurbe- schermende taak gekregen. Op alle mogelijke manieren tracht men overal in de wereld dieren, die in het wild bijna zijn uitge storven in dierenparken te kweken". Dat zegt de heer J. W. W. (Jan) Louwman, direkteur van het Dierenpark Wassenaar, dat op 2 juni van dit jaar veertig jaar bestaat. In die veertig jaar heeft het Wassenaarse Dierenpark een zeer snelle groei doorgemaakt. Louwman: "Vóór de Tweede Wereldoorlog waren alle dieren in ons park afkomstig uit de privé-collectie van mijn vader. In de oorlogsjaren zelf ging het slecht met het dierenpark. Bombardementen en voedsel- schaarsten dunden het dieren- bestand flink uit. "Na de oor log", zegt Jan Louwman, "be gonnen we met een sneeuwuil en een keizersarend. Die eten ratten, en daar waren er in die moeilijke jaren toch nog wel ee paar van". Sindsdien is het Dierenpark Wassenaar alleen maar groter en groter geworden. Enkele van die uitbreidingen kunnen in de wereld van de dierentuinen zelfs uniek worden genoemd. Louwman: "Toen mijn vader in 1953 de zogeheten Louisehal liet bouwen, was dat iets heel nieuws. In die hal konden voor het eerst in de geschiedenis vo gels in hun eigen natuurlijke omgeving leven. Daardoor werden zeer opmerkelijke, tot voor kort voor bijna onmogelijk gehouden resultaten bereikt". Olifantenhuis Tegenwoordig, na een verdere uitbreiding met een hypermo dem gorilla- en junglehuis telt het dierenpark het respektabel aantal van zestig gebouwen. Toch heeft Jan Louwman nog één grote wens: "Ons tegen woordige onderkomen voor de olifanten is hopeloos verou derd. We zijn dringend aan een nieuw olifantenhuis toe". De plannen daarvoor zijn al bij de gemeente Wassenaar inge diend. Het wachten is nu op de toestemming om te bouwen. De snelle groei betekent niet dat het houden van een derge lijke dierentuin een eenvoudige zaak is. "Integendeel", zegt di rekteur Louwman. "Wij probe ren ieder jaar weer om een slui tende begroting te krigen. In ons werk moet je niet verwach ten rijk te worden; meestal zit ten we zelfs in de rode cijfrs". Een belangrijke oorzaak van dit geldtekort is de vermakelijk heidsbelasting die de gemeente Wassenaar nog steeds rekent. "Per jaar is dat 150.000 gulden, een bedrag waarmee je toch aardig wat kunt doen. We krij gen wel een kleine subsidie van de gemeente, maar die valt in het niet in verhouding tot die anderhalve ton". Gelukkig kunnen tegenwoor dig alle andere problemen waar een dierentuin mee te kampen heeft, worden besproken in de Nederlandse Vereniging van Dierentuinen. Louwman: "Het is goed dat er zoiets bestaat. We kunnen nu gezamenlijk bij voorbeeld een reclamecam pagne opzetten, allerlei waar devolle ervaringen aan elkaar doorgeven". Uitwisselen De vereniging speelt ook een zeer grote rol bij het uitwisselen van dieren tussen de Neder landse dierentuinen. "Dat ge beurt", geregeld zegt de heer Louwman, "om vers bloed in een bepaalde dierenfamilie te krijgen. Evert, onze tijger heeft een tijdje geleden in Amers foort gelogeerd. Hun tijger kwam toen bij ons. Het resul taat was goed. Vooral voor Amersfoort, want daar werden vier tijgertjes geboren". Ook internationaal werkt men veel samen. De dierentuin van Londen fungeert daarin als een soort hoofdkwartier. Direkteur Louwman: "Daar worden alle gegevens van de 550 grote die rentuinen in de wereld verza meld. Iedere dierentuin, waar ook ter wereld, kan dus zonder meer opzoeken waar zich een tweede exemplaar van een be paalde diersoort bevindt. Dan kan er aan kweken worden ge dacht, terwijl vroeger de beide dieren eigenlijk nutteloos in hun kooi rondliepen". Het peil van de Nederlandse dierentuinen is even hoog als dat van die in de Verenigde Sta ten. "In Europa zijn de dieren tuinen in bijvoorbeeld Duits land, Engeland, België en ons land van hetzelfde niveau. Hoe zuidelijker men echter komt, hoe slechter de dierenparken. De mensen hebben omde één of andere reden minder belang stelling voor de natuur en min der achting voor het dier". "Het publiek dat de laatste ja ren de dierenparken bezoekt is", aldus de heer Louwman, "steeds beter geïnformeerd, ze ker over de verschillende dier soorten". Nadeel is echter wel dat de mensen nooit echt de kans krijgen om achter de schermen van de dierentuin te kijken. Jammer Louwman: "Dat is erg jammer, want ik merk nog steeds dat de mensen niet werkelijk op de Dierenpark Wassenaar breidt zijn dierenbestand regelmatig uit. Dat gebeurt voor een groot deel met "eigen teelt", getuige deze foto van een pasgeboren kameel. hoogte zijn van wat er allemaal komt kijken bij het houden van een dierentuin. Zeker wat be treft het voeren en schoonhou den van de beesten. Het publiek denkt daar te licht over, maar wij zijn hier toch elke dag met een dertigtal verzorgers bezig om de dieren de beste verzor ging te geven. Voeg daarbij een complete technische staf en twee dierenartsen, en het is duidelijk dat het geen makke lijke zaak is". Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst dei apotheken in de regio Leiden, word! waargenomen van 25 mrt. tot 1 april door Apotheek Kok, Rapenburg 9, tel 124807 en Apotheek Voorschoten, Leid. seweg 66, Voorschoten, tel. 2525. Maandag Steenstraat lb, Wereldwinkel, 9.30 i 't Breehuys, Breestraat 19, open-huis, 2- Troef, Noordeinde 2a, Troefkrant, WSW film, recht/onrecht, textiele werkvor men, alle groepen van 8-10 Witte Poort Kazerne, Noordeinde 2, ad viescentrum voor werklozen, di. 10.30 uur vm.-12.30 uur nam. 't Bruggehoofd, Steenschuur 11, Leidse amateur fotografen ver., Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, tafel tennis, sport en spel, improvisatie thea ter, fotocursus beginners, boetseren, Go, alle gfoepen vanaf 8 uur Stadhuis, commissie ruimtelijke orde ningen openbare werken, 7.151 gemeenteraad, 7.30 uur nam. Stadsgehoorzaal, spreekbeurt cretaris Hendriks, 8 uur nam. Gemeentehuis Leiderdorp, bestuurszaken, 8 uur nam.; ruimtelijke ordening en openbare ken, 8 uur nam. 't Raedthuys, Nieuwe Rijn 19, dia-av Leidse pluimvee- en konijnensport eniging, 8 uur nam. Leidse Schouwburg, Jasperina de Jong "Jozefief en Jaspenen", 8.15 Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad. Gerecht 10, woe. 17.00—18.00 uur, Noord, van Hogendorpstraat 36, 10.30-11.30 uur, Kooi, Driflstraat 49a, di 10.30-11.30 uur, Morskwartier. Buur thuis Morskwartier, Topaaslaan, tel 761198, woensdag 10.00-13.00 uur, Tuin- stadwijk, Herenstraat 45, vrijdag 10.30-11.30 uur. Vooruitlopend op toestemming van het Rijk is gemeentewerken Oegstgeest al begonnen met de uit voering van één van de onderdelen van de uitvoering van het busba nenplan: het kappen van hakhout en bomen bij de Willibrordkerk. In 't kort ï7i Dienstencentrum jQYCl&fiïlOllCiQY DOOS op &GYYlC€Ylt€ Noordeindsplem 2b. tel 140483 Alge GJ 1 O mene informatie dag. 9.00-10.00 uur. OEGSTGEEST - Er is in Oegstgeest nogal wat onrust ontstaan over het feit dat gemeentewerken Oegstgeest nu al begonnen is met het kappen van bomen en strui ken bij de Willibrordkerk. In verband met de uitvoer- gen mee dat men, vooruitlopend op de ministeriële toestemming, alvast is begonnen „omdat er nu tijd Destijds is - tijdens de behandeling van het busbanen plan in de Oegstgeester gemeenteraad - beroering ont staan over het voorstel van het college om nagenoeg alle bomen en struiken op dat punt te kappen om zo verbreding van de weg en de aanleg van een fietspad mogelijk te maken. Na heftige protesten werd uitein delijk besloten de bomen te laten staan of zo nodig te verplaatsen en alleen het hakhout te kappen. Vernietiging Tegen het busbanenplan loopt nog een beroep bij de Raad van State, Nadat eerder bezwaren van de Werk groep Fiets/ENWB en de milieuwerkgroep van de Leidse universiteit door de Oegstgeester gemeente raad en de Raad van State ongegrond of niet ontvanke lijk werden verklaard vroegen beide organisaties aan de Raad van State vernietiging van het hele raadsbes luit tot uitvoering van het busbanenplan. Die proce dure loopt nog. De verwachting is dat het nog enkele maanden zal duren voor de raad van State uitspraak doet. Het busbanenplan voorziet in het nemen van een aan tal verkeersmaatregelen om het openbaar vervoer tus sen Leiden en Katwijk meer de ruimte te geven. Zo krijgt het busverkeer vrijwel over het gehele traject een vrije baan en worden hier en daar knelpunten verbe terd. Voor Oegstgeest bedragen de kosten circa drie miljoen gulden. Risico Wethouder Thorn (CDA) deelde vanmorgen mee één risico vindt om vooruitlopend op de definitieve beslis sing van het rijk alvast met het kappen te beginnen: „Maar we hebben alle toezeggingen en je kunt wel zeggen dat er een beroep loopt, maar de Raad van State keurde eerdere bezwaren af. Daar mag je eigenlijk geen conclusies aan verbinden, maar het is geloof ik wel een teken aan de wand. Als we op de Raad van State moe ten wachten lopen de kosten alleen maar op." Thorn sprak de beschuldiging, dat er meerdere bomen gekapt zijn, tegen: „We hebben tot nu toe slechts één boom gekapt." De werkzaamheden gebeuren in overleg met de pas toor van de Willibrordkerk. De bomen en struiken- groep vormt een onderdeel van de tuin van de pastorie. De Zoeterwoudse Oranjevereni ging heeft nu al het programma voor Koninginnedag bekend gemaakt. Grote festiviteiten op 30 april in Zoeterwoude zyn de kinderspelen, de Klaverloop en een voetbalwedstrijd tussen le den van de Oranjevereniging en de drumband Vios. Op 29 april wordt in Ons Huis een kaarta vond gehouden. 0 De Oegstgeester motor- en rij wielhandel J. Stam aan de Ter- weeweg opent woensdag de deu ren na een uitgebreide verbou wing. Tussen vijf en zeven uur is er die middag een receptie. De Wassenaarse commissie fi- nanciëe komt morgenmiddag om 16.30 uur bijeen. Op de agenda staan de intrekking van de subsi die aan de Wassenaarse afdeling van de dierenbescherming, sub sidie voor de restauratie van de molen in de Zuidwjjkse polder en de benodigde kredieten - meer dan drie ton - voor stedebouw- kundige voorzieningen. Plaats van handeling is het gemeente huis. Morgenavond wordt er in Was senaar gepraat over de omstre den uitbreiding van het gemeen tehuis. Dat gebeurt om half acht in het raadhuis tijdens een verga dering van het welzijnsoverleg. Zonder helm op gestolen bromfietsen LEIDEN - De Leidse politie heelt in de nacht van zaterdag op zondag twee 18-jarige jongens uit deze stad aangehouden, omdat ze zonder helm op de brommer over de vis markt reden. Bij de aanhouding bleek dat de twee brommers waren gestolen, resp. in Leiden en in Warmond. Ook mee naar het politiebureau moesten twee 13-jarige Leidenaar- tjes, die zaterdag met een brommer aan het crossen waren op de speel plaats van de Don Boscoschool in de Professorenweijk. De brommer was elders door het jeugdige duo weggenomen. ZOETERWOUDE - "Ik mag nog niet eens bouwen op mijn eigen grond", aldus garagehouder Maar ten van der Kolk uit Zoeterwoude. "Ik denk dat ze straks mijn grond willen onteigenen, waardoor het stuk dat ze al hebben groter en aan trekkelijker wordt, zodat er toch winkels op gebouwd kunnen wor den". De garagehouder ligt in de clinch met de gemeente Zoeterwoude over een te bouwen garage met be drijfswoning op een stuk grond ge legen tussen de Dorpsstraat en de Dr. Bouwdijkstraat. In eerste in stantie richtte van der Kolk zich tot B. en W. Dit college wees de bou- waanvraag van de hand. Van der Kolk ging daarop in beroep bij de Zoeterwoudse gemeenteraad. Geen winkel De te bebouwen grond ligt in het bestemmingsplan "Kern". Volgens de plankaart van het plan heeft de aldaar liggende grond als bestem ming: "winkels". Volgens B. en W. van Zoeterwoude kan de bouwaanvraag niet gerang schikt worden onder de noemer "winkels". Van der Kolk bestrijdt dit echter. "De inrichting van het nieuw te bouwen pand zal zodanig zijn, dat aan de zijde van de Dr. Bouwdijkstraat de showroom komt te liggen. De werkplaats komt achter de verkoopruimte. Hierdoor krijgen de bedrijfsgebouwen uit wendig niet het karakter van een garagebedrijf', aldus van der Kolk. In haar advies aan de raad blijft B. en W. de mening toegedaan, dat een garagebedrijf plus woning ge bouwd wordt, hetgeen niet toeges taan kan worden. Ook vindt het col lege, dat de op te richten gebouwen zich deels uitstrekken over be stemmingen, waarop geen gebou wen toelaatbaar zijn. Donderdag moet de raad een beslissing nemen. Moeders voor Moeders Mevrouw zuster E. Janssen-Niemeyer Hofdijck 32, Oegstgeest, telefoon 071-153652. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverlening aan verongelukte hon den, katten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden en Leiderdorp. Dag en nacht be reikbaar, tel. 134687. Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk, Oude Ryn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15,00 uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. Volkshuis Volkshuis, Haarlemmerstraat. Koffies hop voor jonge werklozen en anderen, dag. van 14-16.30 uur, di., informatie middag; woe., klaverjassen, woe en vr. van 9.30-12 uur. Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in nood verkerende moeders, eventueel met kinderen. St. Jacobsgracht 1, tel. 132187. Dag en nacht bereikbaar. Advocaten spreekuur SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijk heden verkeren. Dag en nacht bereik baar, vertrouwelijk. Leidse Rechtswinkel Juridische Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775. Geopend: ma. en woe. van 11-13 uur, di. en do. van 18 30-20.30 uur. Van Hogen dorpstraat 36: geopend ma. van 19-21 Burgerraadsman Korenbrugsteeg 7. Telefoon 143171, (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do. 18.30-20.00. Rutgershuis Hindoe Van de Stichting Johan Maas- bach Wereldzending werd vernomen, dat morgenavond in Leiden de kleurenfilm "Het Athene van India" te zien is. De film toont opnamen over het ritueel van de Hindoe gods dienst. De kijker maakt een pelgrimstocht mee van de Hindoes naar Benares, de tem pelstad aan de Ganges, de hei lige rivier van de Hindoes in India. De pelgrimstocht ein digt met het verbranden van het lichaam van een dode Hin doe. Aanvang acht uur in het Evangeliecentrum, Zijlsingel 2. 't Camphuys 't Camphuys. Dat is de nieuwe naam van het parochiehuis St. Willibrordcentrum aan de Rhijngeesterweg in Oegst geest. Het gebouw gaat met in- gang van 1 juni in andere han den en wordt een zalencen trum. De nieuwe exploitant, A. Overdevest heeft de naam 't Camphuys afgeleid van het aanliggende "land van Camp- huysen", welke aanduiding al op zeer oude kaarten voor komt. 3 K In het gebouw van de Sterre- wacht in Leiden houdt dr. J. Kuiper uit Utrecht morgena vond een lezing over 3 k ach tergrondstraling. Deze stra ling, die de gehele ruimte om ons heen vult, is een overblijf sel van de Bing Bang (de oer knal), waaruit het heelal is ontstaan. Aanvang acht uur. Parijs Met muzikaal Parijs wordt woensdagavond de serie "we reldsteden vol muziekhisto- rie" van de Openbare Disco theek Wassenaar afgesloten. Muziekcritica Willy Lievense zal het muziekleven in de Franse hoofdstad langs histo rische lijn volgen, waarbij zo wel aandacht wordt geschon ken aan de Franse meesters als aan de buitenlanders, die Pa rijs langdurig hebben bezocht: Mozart, Liszt. Chopin, Rossini. De bijeenkomst wordt gehou den in De Pauwhof, Rijks straatweg 420, aanvang kwart over acht. Vrouwenwerk Woensdag is er weer een koffie-ochtend in het buur thuis "Op Eigen Wieken" (de voormalige Korti-markt) in de Leidse Merenwijk. Op initia tief van de Stichting Slaagh- wijk wordt gepraat over "Vrouwenwerk - Waarom ei genlijk?" Kinderopvang is aanwezig; aanvang naif tien 's ochtends. Milieu De econoom dr. R. Hueting gaat woensdagavond spreken over het onderwerp "Milieu en Werkgelegenheid", op uitno diging van de Werkgroep Mi lieuzorg in Oegstgeest. Dat ge beurt om kwart over acht in gebouw Taberna, Julianalaan 1. Op Hoge Rijndijk Dr. J. Rutgershuis, Papengracht 26, tel. 126802. Hulpverlening bij sexualiteits- vragen, advies over geboorteregeling en middelenverkoop. LEIDEN - Vier personen raakten gistermiddag gewond bij een ver keersongeval op de Hoge Rijndijk, nabij de afslag naar Rijksweg 4. Het ongeluk gebeurde doordat een 35- jarige automobiliste uit Hazers- woude met haar wagen tegen de achterzijde van een voor het rode verkeerslicht stilstaande auto bot ste. De Hazerswoudse kreeg ver wondingen aan gebit en onderlip, haar twee kinderen kregen resp. een lichte hersenschudding en let sel aan de mond. Een 33-jarige inzit tende van de aangereden auto, een vrouw uit Leiden, klaagde over pijn aan nek en rug. De EHD heeft de vier gewonden naar het Acade misch Ziekenhuis overgebracht Een 35-jarige Marokkaan kwam gistermiddag onder een auto, toen hij plotseling het Stationsplein overstak. De automobilist, een Lei- denaar, trachtte de voetganger nog te ontwijken, maar door het gladde .wegdek gleed de wagen door. Een hersenschudding was voor de Ma rokkaan het nare gevolg. Een 45-jarige Leidse kwam zater dagmiddag op de hoek van de Rijn en Schiekade en de Telderskade met haar fiets te vallen, doordat haar tas tussen de spaken van het voorwiel raakte. Ze kreeg een en kelfractuur en moest eveneens naar het ziekenhuis worden overge bracht. De 16-jarige G. van E. uit Val kenburg kreeg een slagaderlijke bloeding, toen zaterdagavond bij een valpartij op de ijsbaan aan de Vondellaan een andere schaatsen rijder over zijn onderarm struikel de. Hij moest met spoed door de EHD naar het Academisch Zieken huis worden overgebracht. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonne mentsgelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941 Nabezorging van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071-211515. In dien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 39,80 per post 57,65 Jaarabonnement 147,70 Jaarabonnement Per post ƒ219,10 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten. Maarten van der Kolk: "Ik mag op mijn eigen grond niet eens bouwen'

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 2