Kunstmiddag in Hartebrugkerk muon Brecht op hoog peil 'Socrates' komt naar LAK terug "ASTERIX VEROVERT ROME" X „DE VERBORGEN TEMPEL'' MAANDAG 28 MAART 1977 VARIA Ik weet het niet zeker natuur lijk, maar ik vermoed dat het een weekje voor het boekenbal als volgt toegaat op de redactie van een krant. De hoofdredac teur kijkt speurend om zich heen, om te zien wie de meeste poep in zijn ogen heeften jawel, dat is onmiskenbaar Gerrit, de voortvarende stadsverslagge ver: "Zeg Gerrit, jij wil zeker wel naar het boekenbal hè?" Ge rrit glundert. "Graag meneer!" De hoofdredacteur fronst zijn wenkbrauwen. "Niks graag meneer", zegt hij bestraffend, "je moet je persoonlijke gevoe lens nooit laten meespreken in de journalistiek, Gerrit!" Gerrit bloost. "Sorry meneer, ik liet me even gaan". De hoofdredacteur slaat een arm om zijn schouders "Je mag het zelf best leuk vinden natuurlijk, maar je begrijpt toch ook waarom we het ALS KRANT niet leuk mogen vinden hè?" Je ziet Gerrit, met al die poep in zijn ogen, koortsachtig naden ken, maar hij kan er niet op ko men. "Kijk Gerrit, alle lezers weten niet beter of het boekenbal is het mekka van het feestvieren. Daar zouden ze allemaal graag een keer naar toe gaan. Maar dat kan nu eenmaal niet. Als ze dan ook nog lezen dat het zo ver schrikkelijk leuk lüas, worden ze nog ontevredener dan ze toch al waren. En wat is het laatste waar een krant behoefte aan heeft, Gerrit?" Gerrit ziet het licht. "Aan ontevreden lezers, meneer!" De hoofdredacteur knikt instemmend. "Dus wat zetten we boven jouw verslagje van het boekenbal, Gerrit?" Ge rrit hoeft maar drie minuten na te denken, dan weet hij het al: "Verveelde stemming op boe kenbal, meneer". Dus daar liep Gerrit, in het de corcentrum van de NOS. Aller- lei pakkende zinnetjes voor zijn stuk schoten hem in gedachten, zoals: "Het leek of er een eeu wige pauze aan de gang was van een galaconcert"Nee, dat kon niet, want de pauze van een galaconcert is altijd het leukste gedeelte van een galaconcert. Wat had meneer ook weer ge zegd? O ja, hij moest er de nad ruk op leggen dat al die niet- beroemde mensen, waarmee de lezers zich konden vereenzelvi gen, geen tijd hadden om plezier te maken omdat ze zich aan één stuk door moesten vergapen aan de beroemdheden. Dan konden de lezers denken: "Dank U God, da ik niet ben zoals zij!". Dus zoiets als: "Er wordt demonstratief niet gekeken als een grootheid nadert, maar hij wordt gevolgd door een zog van gefluister"Dat klonk prima! En o ja, daar had meneer ook de nadruk op gelegd: er zijn per de finitie erg weinig schrijvers, dichters en uitgevers op het boe kenbal. Dan denken de lezers dat ze niets gemist hebben. Nou, meneer had groot gelijk, want hoe Gerrit met die poep in zijn ogen om zich heen keek, hij zag nagenoeg geen schrijvers. Met een zinnetje als "schrijvers zijn nauwelijks te zien, evenmin als uitgevers of andere bij de aan maak van de boeken betrokken personen" zou hij dus niet eens onwaarheid spreken! Maar die paar schrijvers moest hij wel even noemen natuurlijk: "Tus sen de televisie-beroemdheden viel een enkele schrijver op: Harry Mulisch, Mensje van Keulen, Herman Pieter de Boer, Gerrit Komrij en Simon Vinke noog". Ja, meneer zou tevreden over hem zijn! Die gedachte vervulde de rest van tde avond zijn hele wezen. Als op wolken, schreed hij door het N OS-decorcentrum, "Wie is toch die jongen met dat verzaligde gezicht en die poep in zijn ogen?", vroegen Neeltje Maria Min,Mies Bouhuys, Henk Bernlef, Eva Hoornik, Christine Kraft, Paul van 't Veer, Karel van het Reve, Hugo Brandt Cor- stius.Henk Hofland, Jos Ruting Elly de Waard, Dirk Ayelt Kooiman, Jan Kal, Henk Spaan, Tim Krabbé, Rein BloemWim Hazeu, J. B. Char les, Max Dendermonde, Herbert Leupen, Maarten 't Hart, Theo Kars, Eric van der Steen, Simon Wiesenthal, Thomas Rap, Geert Lubberhuizen, Peter Loeb, Theo Sontrop.Kees van Maurik.Dick Hillenius, Han G. Hoekstra, Joop Waasdorp, Mies Bouw man, Jans KnoopJohanna For- tuyn, Wim T. Schippers, Rogier Proper, Eelke de Jong, Tom Graftdijk, Jan Blokker, Jan Terlouw, Adriaan van der Veen, Peter AndriessenMischa de Vreede, Leonard de Vries, Dick Walda, Thera Westerman, Rob van Gennep, Andreas Landshoff, Lizzy Sara May, Ge rrit Krol, de zoon van Johan van der Woude, Harry Mulisch, Mensje van KeulenHerman Pieter de Boer, Gerrit Komrij, Simon VinkenoogAngèle Man- teau, Rudolf Geel, Roeland Ker- bosch, Peter Smulders, Bert Bakker, Heinz Polzer en Renate Rubinstein zich af. Dat was dus Gerrit, met die poep in zijn ogen! (Met dank aan Het Parool en NRC-Handelsblad voor enkele geleende zinnen en de inspira tie). NICO SCHEEPMAKER LEIDEN - Couperin was 22 jaar, toen hij zijn Plechtige Orgelmis schreef ten dienste van parochie kerken en bestemd om tussen de lezingen en de gebeden van de mis te worden uitgevoerd. Deze 21- delige religieuze suite (zeggen we maar) werd "Epoche machend" in de musicologie. Couperin aan vaardt niet meer de verstijging van de gezaghebbende Titelouze, maakt dit betrekkelijk en wijst een weg tussen de barok van zijn om geving en het mondaine, de kerk overwoekerend rococo. Zijn grego riaans wordt versoepeld. De Hage naar Wim Thijsse heeft de bespro ken Mis vlekkeloos en in alle hoe ken en wendingen door vorst ver klankt. Het orgel kon er niet volle dig geven, wat Couperin allemaal als registratie voorschrijft. Tussen het Amen van het Gloria (Godloving) en het Offertorium (met dat meesterlijke derde deel), trad de voordrachtskunstenaar Jan Korevaar op, die dit "concert" met Thijsse deelde. Een goed zittende stem, in alle eenvoud dichtregels voorlezend van Van Schagen (die met Couperin het vrije ritme deelt), een glorificator van het leven, niets kennend dat niet goddelijk is. Tus sen Benedictus en Agnus Dei kwam een gedicht "Sabbath" van Jac. Isz. de Haan, een die terug keerde naar het joodse geloof en in 1924 in Palestina werd vermoord. Gelezen werd er ook uit "Nader tot U" van Gerard v. h. Reve. KEES VERHOEF LEIDEN - Het Zuidelijk Toneel "Globe" voerde zaterdagavond in de Leidse Schouwburg twee eenac- ters van Brecht op: "Licht in de duisternis" en "Burgermansbrui loft". Joost Prinsen, Mart Gevers en Pieter Lutz speelden mee in het stuk "Licht in de duisternis" (Lux in Tenebris). Pink Lobo had de re gie van dit zeer verdienstelijk geïn terpreteerde toneelstuk, waarbij hij zich had laten assisteren door Ma rijke van der Molen. Moeiteloos naar niveau werd ook de "Burger mansbruiloft", gespeeld, waarin Wiesje Bouwmeester (als de moe der van de bruid), Siem Vroom (als de bruidegom) en Truus Dekker (als de vrouw) zeer positief naar vo ren kwamen. Allard van der Scheer wist zijn eigen, herkenbare gevoel voor humor functioneel in te pas sen in de door Brecht aangegeven tekst. BERT KOEKEBAKKER LEIDEN - Julien Schoenaerts komt op 21 mei terug naar het LAK-theater. Met de verdedigings rede van Socrates, welke rede bijna 2500 jaar geleden door Plato ge schreven rede nog niets aan ver staanbaarheid heeft verloren. Zo groot was afgelopen zaterdaga vond de belangstelling voor het solo-optreden van de Belgische ac teur in het LAK dat de theaterlei ding wel om een reprise van deze indrukwekkende voorstelling heeft moeten vragen. Dat' Schoe naerts positief op het verzoek heeft gereageerd is zeer verheugend. Want wat deze acteur met een mi- theatrale (hulp)midde- len weet te brengen is een subliem stuk solotoneel. Over zowel de per soon van Schoenaerts als over zijn prachtige podiumprestatie is eind vorige week in deze kolommen al uitvoerig geschreven. Genoeg daarover dus. Rest alleen nog te vermelden dat het LAK-publiek ademloos heeft geluisterd naar het pleidooi van de oude Socrates die met zoveel kracht van overtuiging het recht op vrije meningsuiting, de noodzaak van de individuele ont plooiing, het nastreven van ver nieuwing en verandering in het centraal stellen van deugden als rechtvaardigheid, vriendschap, trouw en menselijkheid verdedigt. En gefascineerd is geraakt door de wijze, waarop Schoenaerts in dit stuk als Socrates voor zijn rechters staat op beschuldiging van het be derven van de jeugd, het ondermij nen van het geldende gezag en het doorprikken van (valse) waarden. Een voorstelling dus, waarmee het LAK veel eer heeft ingelegd. P.R. ARS, Pieterskerkgracht 9. Tentoonstel ling van werk van ARS-leden. Geopend dag. van 14-16.30 uur en van 19.30-21.30 uur. zat. en zo. van 12-16.3 Molenlaan 3, Voorschoten. De 2 x 1 weekend-tentoonstelling van Victor Bouter, aquarellen en tekeningen en Ronnie Meerts, grafiek. Geopend 18 t/m Vlaamse schilder Jan Hoogsteyns. Geopend woe. t/m za. van 10-16 uur, di. van 14-20 uur, van 19 mrt. t/m 9 apr. Rijksmuseum van Oudheden (Rapen burg 28). Werkd. 10 uur voorm.-5 uur nam. zondag 1-5 uur nam. .Galerie Denise Stephan, Bakker- steeg 18, tel. 132319. Tentoonstel ling Kees van Roemburg - stille vens. Van 11 febr.t/m 11 apr., geopend za. en zo. van 14-18 uur overige dagen na tel. afspraak. LAK-foyer, Levendaal 150 en Acade miegebouw. Rapenburg 73. Tentoon stelling schilderijen en collages en Die- derik Gerlach Jeroen Gerlach en Jean Marie Mersmans. Van 4 mrt. tot 1 apr. De Ruif. Janvossensteeg 59. Tentoon stelling Canal - gouaches en penteke ningen. Tot 1 april. Werkplaats De Bange Duivel. Ryndijk- straat 4, exposeert eigen werk in eigen Atelier, tot 1 mei. Galerie Pomp. Warmond. Tentoonstel ling Alice Kunfman - schilderijen en te keningen. Anneke Jansen - keramiek. Tot 15 april. Galerie v. d. Vlist, Botermarkt 3. Ten toonstelling Rob Clous - kleuretsen. Geopend di. t/m za. van 10-17 uur, do. tot 21 uur, t/m 9 apr. Galerie-Bibliotheek, Luifelbaan 1, Was- Tentoonstelling Jan van Geem - aqua rellen, tekeningen en grafiek en Frans Hoek - aquarellen en tekeningen. Openingstijden van de bibliotheek, tot 14 apr. Galerie JA. Sportfondsenbad. Wasse naar. Tentoonstelling Joop en Alexandra - keramiek en tapijten. Geopend woe. van 20-22 uur, do. t/m zo. van 10-17 uur. van 10 t/m 27 maart. (0nc/ 01 U tet/UM 28 MAART 1977 -In eene vergadering der af- deeling Amsterdam van de Maatschappij van tuinbouw en plantenkunde deelde de voorzit ter dr. C. F. Westerman mede, dat hem in zijne hoedanigheid van directeur van "Artis", 20.000 gevilde spreeuwen zijn aangeboden, in Nederland ge vangen, en waarvan de huid voor het opmaken van dames hoeden wordt gebezigd. De heer Westerman noemde het een schandaal, dat in Nederland de mogelijkheid bestaat om 20.000 spreeuwen, dus even zoovele helpers tegen de insectenplaag in tuinen en velden, te vermoor den zonder dat daartegen wet telijke bepalingen beslaan. De spreeuw bevrijdt de weilanden van larven,het vee van parasie ten, de tuinen van schadelijke insecten. Landbouw, bosch- bouw, tuinbouw en veeteelt worden door hen gebaat, maar ter wille van speculanten op de ijdelheid vinden deze nuttige dieren bij massa's den dood. Vijftig jaar geleden: - Dezer dagen is aan de kust van Cornwall weer eens gebleken welk een verwoesting de ge woonte van oliestokende sche pen om ruwe olie dicht bij den wal in zee te laten wegvloeien, onder de zeevogels aanricht. Te Kenneggy Cove, een aardig ha ventje bij Penzance, zijn tien tallen geheel zwart geworden zeevogels aangespoeld. Zij la gen op het strand in een dikke laag ru we olie en op zee zag men nog een aantal zwarte stippen op de golven. De doode vogels behooren tot een groot en zwerm duikende vogels, die zich in het voorjaar en het begin van den zomer aan de kust van Corn wall vertoon en. De vogels waren op de olieachtige massa neerge streken die hun vleugels aan el kaar deed kleven,zoodat zij niet meer konden wegvliegen en ont snappen. e.l/1 OSIRIS EN APIS, Kl JK MC AAN W3 OS1RI5 EN APIS, 3E BENT NU EEN KAT EEN PANDA EN DE MEESTER-REIZIGER 38-136 - Omdat van Joris nu eenmaal werd verwacht dat hij de reis van lord Master organiseerde, stapte hij de woestijn in alsof hij de weg wist. Maar na een paar uren ploeteren over de zandvlakte vond hij het heel moeilijk om een zelfverzekerde houding te bewaren. .Hoelang moeten wenog lopen .Joris?" zeurde Panda. „Weet je geen plek waar we wat kunnen drinken?" „Deze wandeling wordt wat saai," voegde de edelman er aan toe.Hoewel; omkomen van dorst en hitte geeft wel wat spanning, wat?" Joris wiste zich het zweet van het gelaat. „Wat heb ik mij op de hals gehaald?" vroeg hij zich af. Jk ben lelijk verdwaald Het ziet er niet naar uit dat ik het reisgeld van de lord ooit zal kunnen beste den. Misschien kan ik beter open kaart spelen Hij draaide zich om naar zijn reisgenotenmaar op dat moment zag hij iemand over een heuveltop naderen „Wilt u een aandenken uit het graf van pharao Thut, effendi's?!" riep de vreemdeling van verre. „Dat kost u slechts drie piasters. Een koopje!" Snijd 150 g champig nons in dunne plakken en bak die heel even aan in 50 g boter, samen met 1 eetl geraspte ui, boven laag vuur. Roer er 1 flinke eetl bloem door en voeg dan 1 Va dl rosé toe. Roer tot het vocht bindt en voeg dan een ziertje knoflook uit de knijper toe. zout en ver sgemalen peper naar smaak, 2 theel citroen sap en 2 theel puree. Ledig slakken in ei vaste schaal, de bodem is beboterd en schep hierover de saus met champignons Ver meng 50 g weke boter met een snufje zout en tijm. 2 eetl droog, "fijn broodkruim of be- schuitkruim, versge hakte peterselie en 1 eetl geraspte kaas. Spreid blik dit c r de i uit t de schaal ongeveer FRED BASSET ARM©U>C ADVIES vooe. MEISJES P'E P^C23.UE/fE.AJ EEBBESM MET \fDAjqSAr M1W PeoBcEEM is PAT |k- TEVEBC Ve/SA/D^ES HBJS x rraeMT te- f ooi be*v EM •BETPUEe.E/NJP «CE <£>A7 l/AA! Ai. DIE AP. De avonturen van Jommeke Agenda CAMERA: „Robin and Marian", dag. 9.15 uur. 14 jaar Kindermatinee: „De zoon van de pira- tenkoning", z 4.15 i AL. 2.30 u Nachtvoorstelling: „Klute", vr. en z; 11.30 uur. 18 jaar. LUXOR: „El Condor", dag. 2.30, 7.00 e -ur, zo. 2.15,4.30,7.00 en 9.15 uur. 1 LIDO I: „Dr. No" dag. 2.30, 7.UU en ».i :o. ook 4.45 uur. 14 jaar. LIDO II: „Bertrand goed", dag 2.30.7.00 en 9.15 u 4.45 l AL. LIDO III: „Next stop Greenwich ViUa- dag. 2 30. 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur. 18 jaar. STUDIO: „La femme aux bottes rouge", dag 2.30,7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur. TRIANON: „Bel Ami", dag 2.30, 7.00 en ur, zo. 2.15,4.30, 7.00 en 9.15 uur. 18 jaar. REX: „Achter bloot loert de dood", dag. 2.30,7.00 en 9.15 uur. zo. 2.15.4.30,7.00 en iur. 18 jaar. Kindermatinee: „Sneeuwwitje", za. en 2.30 u AL. Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden Ongevallendienst elke dag Academisch Ziekenhuis behalve van dinsdag 13.00 uur tot woensdag 13.00 uur (Diacones- senhuis) en van vrijdag 13.00 uur tot za terdag 13.00 uur (Elisabeth-ziekenhuis). Bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: ^liddagbezoekuur: 14.00-14.45 uur. Avondbezoekuur 18.30-19.30 uur Kin derafdeling dagelijks van 14.00-19.00 uur alleen voor ouders zondag 14.00-15.00 uur voor overige familieleden Kinderen beneden 14 jaar hebben geen toegang op de kinderafdeling. Sint Elizabeth-ziekenhuis: Volwassenen dagelijks van 13.30-14.15 uur en van 18.30 tot 19.30 uur; klasse afdelingen ook 11.15 tot 12.00 uur. Kraamafdeling: dag. van 11.15 tot 12.00 uur (alleen voor echtgen.) v. 15.00 tot 16.00 uur en van 18.30 tot 19.30 uur Kin derafdeling dag. van 15.00 tot 18.30 uur. CCU (hartbewaking) dag. van 14.15 tot 14.45 uur van 19.00 tot 19.30 uur. Inten sieve verpleging: dag. van 14.00 tot 14.30 uur en van 18.30 tot 19.00 uur. Sport-Medisch Adviescentrum Spreek uur ma. en do. 19.30-20.30 uur in het St. Elisabeth-Ziekenhuis. Endegeest dinsdag en vrijdag 13-14.30 uur 's zondags 11-12 uur en 14-15 uur; eerste klasse: de gehele dag. Annakliniek: Klasse afdeling van 13.00-14.30 uur van 18.30 tot 20.00 uur. Derde klasse bezoekuur van 13.00-14.00 uur en 18.30-19 30 uur. Kinderzaal: van 13.00-14 00 uur. Op woensdagavond (uitsluitend voor de ouders) van 18.30-19.30 uur. zijn de bezoekuren als volgt. Elke dag: 14.15-15.00 uur. 18.30-19.30 uur. Voor de prematurenafdeling gelden de volgende bezoekuren (alleen voor ou ders): Maandag tlm vrijdag: 18.30-18.45 uur Zaterdag en zondag. 14.45-15.00 uur. lopend bezoek wordt toegestaan kan de hoofdverpleegkundige hiervoor spe ciale kaarten verstrekken. Bezoektijden Kinderkliniek: Dagelijks: 15.00-15.45 uur. 18.30-19.00 uur. Bezoektijden kinderafdeling: Elke dag: 14.15-15.00 uur. 18.30-19.00 uur. Alphen aan den Rijn Rijnoord: le en 2e klas 11-11.30; 13.30- 14.15 en 18.30-19.30 uur; 3e klas 13.30- 14.15 en 18.30-19 30 uur; Kraamafdeling 13.30-14.15 uur alleen voor echtgenoten 19-20 uur; Kinderafdeling 15-15.30 uur alleen voor ouders 18-18.30 uur. Geluidshinder Schiphol Klachten over geluidshinder van vlieg verkeer van en naar Schiphol kunnen dag en nacht worden gemeld bij het in formatiecentrum Geluidshinder Schip hol (020-175000). HU IS 'N CNAPPe

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 21