Wollen pak wordt er in gestampt Duits overhemd komt uit Azië Zonder vlees ook lekker eten.... Miljoenencampagne voor een echt Nederlands produkt Beschuit voor Britten Een op de acht koopt weieens papieren servetjes Herenmode met vrijheids beweging LAPPEN POP VOOR IEDERE LEEFTIJD PAGINA 20 EXTRA MAANDAG 28 MAART 1977 In 1976 werden in ons land to taal anderhalf miljoen kos tuums gemaakt. Meer dan de helft-om precies te zijn 850.000 - betrof kostuums met het inter nationale wolmerk. In 1974 be droeg de produktie van wol- merkkostuums 350.000 stuks en het jaar daarop was dat opge lopen tot 540.000. Dat lezen we in het vakblad Textiel-visie,dat Jean Benner, product manager herenkleding van het interna tionaal wolsecretariaat I.WS. aan het woord laat over de wol- propaganda. Benner wijst er op dat de con sument enthousiast moet wor den gemaakt voor de nieuwe collectie kostuums en vrijetijds- kleding. Overtuigen "Mode is vanzelfsprekend een heel belangrijk hulpmiddel om de consument te overtuigen zijn geld uit te geven voor kleding, doch aan de andere kant heeft de consument toch wel degelijk behoefte om meer informatie te krijgen over het comfort van de nieuwe stoffen. Nieuwe combi natiemogelijkheden en de leef sfeer die achter deze kleding stukken schuilt", aldus Jean Benner. Blad Het internationaal wolsecreta riaat geeft de handel natuurlijk zoveel mogelijk steun om het wolkprodukt in te "stampen" Het I.WS. verspreidt daartoe ondermeer het blad Lana (in september is dat te vewachten) in een oplage van twee miljoen Met dat blad bereikt men 6 van de 10 gezinnen. Doel van Lana blijft, zo zegt Textiel-visie"de potentiële klant van de detaillist zodanig te beïnvloeden dat deze naar hem toekomt". De rest moet dan de winkelier doen. Jean Benner van het ISW wijst er dan ook op, dat deze winkelier zijn personeel goed moet instrueren over de nieuwe modetendensen en over de voor delen die, volgens het 1WS, wol biedt. Volgens de textielhandelsorganisa tie Nevec is een belangrijk deel van de overhemden die via West- Duitsland ons land binnenkomen in feite afkomstig uit de goedkope landen in het Verre Oosten. De ge middelde prijs van een uit Duits land geïmporteerd overhemd is namelijk 10,51 en volgens het Ne vec is het dan onmogelijk dat zo'n hemd in Duitsland is gemaakt. Een overhemd dat uit Taiwan wordt ingevoerd komt gemiddeld op f 4,43, uit Korea f 4,98, uit Hong kong 7 gulden en uit de overige Aziatische landen f7,25. De landen uit het Verre Oosten ne men bijna 64 procent van de invoer van overhemden in Nederland voor hun rekening. De gemiddelde prijs daarvan is f 5,45. De textielhandel- sorganisatie stelt vast dat voor zo'n bedrag een Europese fabrikant niet eens de benodigde stof en fournitu ren kan kopen. Daarom dus denkt men dat de Duitse hemden óók uit die goed kope landen in het Verre Oosten komen. De producentenprijs van een over hemd in in 1975 met bijna 12 pro cent gestegen en de gemiddelde in voerprijs daalde met ongeveer 8,5 procent. Dat laatste kwam door de toenemende invoer uit goedkope landen. Toch betekende dit niet dat de ge middelde consumentenprijs daalde of zelfs maar gelijk bleef. De prijs van een overhemd is, volgens het prijsindexcijfer, gemiddeld 13 procent omhoog gegaan. Volgens een onderzoek dat is uit gevoerd door een industrie van wegwerppapier, koopt 82% van de Nederlandse vrouwen wel eens pa pieren servetten. Van deze consu menten koopt 30% ze regelmatig; zij nemen daarmee bijna tweederde van de totale omzet in papieren ser vetten voor hun rekening. EHBO-verplicht Zwitsers die rijexamen doen moe ten in het vervolg kunnen aantonen dat ze tenminste tien uur les heb ben gehad in EHBO. Het is een be sluit van het Zwitserse ministerie van justitie. 'X Y dat de hals mocht sieren is alles rond je nek slingeren n goud en zilver, al dan niet andere gekke dingen. De tijd dat een parelcollier het enige w goed voorbij. Tegenwoordig kun je va van koorden tot uiterst fijne kettingen i voorzien van scheermesjes, lucifers Schaap, Citroen en Van Gelder heeft daarna handgeblazen flesjes bijgedaan. Deze flesjes, allemaal verschillend van vorm zijn gevuld met goud of zilver vijlsel. De flesjes met goudvijlsel hebben een gouden dopje en kosten 95,- per stuk, die met zilvervijlsel zijn voorzien van een zilveren dop, prijs daarvan is 35,-. Het formaat van de sieraadjes is 25 mm. Deze kamgarenstof heeft gegroe peerde bruine streepjes. De revers zijn opgesnedenZakken met klep pen. Diepe splitten aan de zijkant. Tamelijk smalle pantalon zonder omslag. Een wollen camelkleurige stof met een heel klein visgraatmotief. Kolbert met korte revers, af gebiesde zakken, sierstiksels en kapnaden. De rug is recht zonder split De fabrikanten van wol en wollen stoffen maken op grote schaal pro paganda voor wolprodukten. Over de hele wereld is een actie aan de gang voor herenmode in wol onder het motto "Man in Wool". Nage noeg alle fabrikanten van herenbo- venkleding haken met Wolmerk kostuums op die propaganda- acties in. Het belangrijkste ken merk van de nieuwste elegant ge sneden kostuums is dat ze bewe gingsvrijheid geven. Dat komt vooral door de soepele iets verbrede schouders met een mouwinzet die niet extra geaccen tueerd is. Er zijn vooral veel tweek- noopsmodellen, waarbij de taille op de juiste plaats blijft. Ook zijn de kolberts iets korter en hebben ze middelmatig brede revers. Het vest blijft, ze hebben vier tot vijf kno pen. De pijpen van de broeken zijn wat smaller (28 centimeter) op de knie 26 centimeter. Voor jongeren wordt door de ont werpers het tweerij kostuum aan bevolen, dat nauw op de heupen aansluit. Het colbert wordt met een laaggeplaatste knoop gesloten. De belangrijkste modekleuren zijn camel, wit-zwart, middelgrijs, grijsblauw, zandkleurig, steen- kleurig en beige. De streepdessins van de stoffen zijn zeer smal. Er is ook een tendens naar vage ruiten. ervaren bakker Dat je ook zonder vlees wel lek ker kunt eten bewijst Greet Buchner in haar boek Lekker eten zonder vlees, dat een tijdje geleden uitkwam bij De Drie hoek in Amsterdam. Het is een heel gedegen werk geworden. Zelfs iemand die nog nooit een pollepel heeft gehanteerd of een voedingstabel heeft ingekeken kan aan de hand van dit boek Lappenpoppen en beestjes maken is een tijdverdrijf dat "in" begint te raken. Waren die grappige frutsels tot voor en kele jaren alleen bestemd voor de kinderkamer - ik ging iiooit zonder mijn lappenbeer naar bed - nu sieren ze veel tienerkamers. Na tuurlijk kun je je er gemakkelijk vanaf maken meteen Holy Hobbie-pop maar voor het geld dat je daarvoor moet neertellen kun je net zo goed het boek "Lappenpop pen en beesten van Hanriëtte Beu kers kopen. Dat boek, ui door Zomer en Keuning tn Wage- ningen kost f 20,50 .Voor dat bedrag heb je 50 voorbeelden van poppen van de meest uiteenlopende soort. De patronen staan er bij getekend. Voor f20£0 kun je de hele familie voorzien van hazen, konijnen, zee- pt rovers, geisha's, hippe meisjes en - jongens in spijkergoed en keurige dametjes in folkloristische kos tuumpjes. En echt, als je er eenmaal aan begint is het niet zo moeilijk. Je moet alleen niet verder springen dan je polsstok lang is begin met iets eenvoudigs. Op de foto een pira- tenfamilie HENR1ËTTE V. D. HOEVEN DEN HAAG - ^De oer- Nederlandse beschuitrol gaat de Britse markt bestormen. Dezer da gen start in Londen een reclame campagne die miljoenen gaat kos ten om de Engelsen aan de beschuit te brengen. Een proefcampagne heeft inmiddels uitgewezen dat de Britten tot stomme verbazing van de Hollandse beschuitfabrikanten laaiend enthousiast zijn over ons nationale brosse ontbijtprodukt. „Beschuit wordt in Engeland niets minder dan een tophit", zo verze kert secretaris J. P. Everts van de Verbisco in Den Haag, de Vereni ging van Beschuit- en Biscuitfabri kanten in Nederland. „De toepassingsmogelijkheden van beschuit blijken in Engeland enorm te zijn, zo hebben onze eer ste onderzoeken uitgewezen." Een campagne vorig jaar in een testge bied in zuid-Londen heeft een ver bluffend resultaat opgeleverd. Niemand had dat durven dromen. De winkels waren in twee dagen door hun voorraden heen". De Nederlandse beschuitfabrikan ten richten zich niet zo zeer op de Britse ontbijtmarkt. Op dat gebied zijn de Engelsen nog steeds zo tra ditioneel, dat het patroon van ham-and-eggs, toast-and- marmelade, porridge en kippers moeilijk te doorbreken lijkt. Nee, beschuit zal daar vooral wor den gepropagandeerd als snack. Met name de Engelse gewoonte om omstreeks vier uur de thee te ge bruiken, met een smakelijk hapje daarbij, biedt ongekende moge lijkheden. „Je kunt het zo gek niet bedenken, maar ze doen daar alles met be schuit", aldus de heer Everts. „Be schuit met hamburgers, ik heb ze zelf gegeten, iets fantastisch. Be schuit met een mengsel van cham pignons en druiven. Crisbake schuitje had gekozen. Toen werd het gepropagandeerd onder de naam „Rusk". Maar bij „Rusk" dachten de Britten alleen maar aan een Liga-achtig produkt, waarmee ze zich al jaar en dag volstoppen. Bij de Engelse beschuitcampagne werken zes Nederlandse beschuit- fabrikanten nauw samen. Het zijn Door middel van een grote recla mecampagne via de televisie, rolt het Hollandse beschuitje straks de Britse huiskamers binnen. ..Cris bake", heet het krokante schijfje. De Nederlandse beschuitmakers hebben overigens vroeger ook al eens een poging gedaan in Enge land. Die campagne liep echter uit op een debacle, omdat men een verkeerde naam voor het be- Van Ark's Fabrieken in Heerde, Bolletje in Aimelo, Hooimeijer in Barendrecht, Van der Meulen in Hallum, Smarius in Tilburg en Verkade in Zaandam. Hooimeijer en Smarius zijn overigens eigen dom van Britse ondernemingen. Een paar jaar geleden is de hele be schuitbedrijfstak gesaneerd, waarna van de toenmalige twaalf bedrijven bovenstaande „Nu hebben we een gezonde basis om de export op te jagen", aldus de heer Everts van de Verbisco, die de Britse beschuitcampagne coördi neert. In Nederland beweegt de be- schuitomzet zich namelijk al sinds jaar en dag op hetzelfde peil. Per jaar houden we het samen op zo'n 120 miljoen rollen. Dankzij natio nale reclamecampagnes, zoals „Be schuit maakt elke maaltijd rond", „Durf met beschuit" en „Nou, weet ik weer hoe een beschuitje smaakt", weten de beschuitfabri kanten hun omzet te handhaven. Het onverwachte succes op de Britse markt heeft hen echter geïnspireerd om ook voor ons land een soortgelijke campagne te gaan Tijdens de proefcampagnes wer den in Engeland vorig jaar al vijf miljoen rollen beschuit verkocht. De beschuitmakers hopen dat aan tal binnen enige jaren op te voeren tot zo'n 40 miljoen rollen. Dat bete kent een exportwaarde van zo'n 20 miljoen gulden. De Verbisco, die voor het opzetten van de Britse campagne subsidie van de over heid kreeg, is vooral ook het Pro- duktschap voor Zaden, Granen en Peulvruchten en de Nederlandse landbouwattache in Londen erken telijk voor de steun. Engeland gaat over op beschuit, een oer-Hollands produkt dat tot nu toe exclusief voor ons was weg gelegd. En dat is een hele stap voor de Britten, die in hun eetgewoon ten traditioneler zijn dan ook. een goede maaltijd samenstel len. In dit boek naast vele vlees loze mogelijkheden die "bijge schaafd en aangepast zijn" ook geheel nieuwe recepten voor de verwerking van tahoe en tem pee, twee hoogwaardige eiwit- produkten. Ook het koken in de römertopf is niet vergeten. Prijs van dit fijne boek f 32,50. Onder de titel Burda Culinair geeft Elsevier vier kookboekjes uit waarvan de recepten zijn gebaseerd op recepten die der hun rentree maakten in het modeblad Burda. De recepten zijn vertaald en bewerkt door mevrouw Nakken. Rövekamp. Titels: 200 grill en fondue recepten, 200 lekkere partyhap jes, 200 ovenrecepten, 200 des serts en zoete spijzen. Prijs per deeltje f 14,90. En dat is danks de fraaie kleurenillustra ties toch wel een beetje veel voor een paperback van bladzijden. Koud "Koude snacks voor iedereen" is ook een uitgave van Elsevier. Vooral een boekje voor mensen met soms weinig tijd omdat sommige salades die in het boekje staan kant- en klaar ge kocht kunnen worden. Jan Hoogeveen en Kwee Siok Lan hebben daarop vele variaties gemaakt zodat het een boekje is geworden met ruim 150 recep ten. Voor mensen die toch niets van kant-en-klaar spullen moe ten hebben is wel het recept van deze salades volledig afgedrukt. Prijs van dit boekje f 9,90. Brood Zelf broodbakken is een sport. Het is niet voordeliger, tenmin ste niet als je de tijd rekent die je er mee bezig bent. Het is wel erg leuk en het kan een komst zijn wanneer er plotse ling geen brood meer is. In het broodboek van Ria Holleman uitgegevan door C. A. J. Dishoeck niet alleen recepten en tips voor gewoon brood m ook voor vlaaien, pizza's, vuld brood, luxe- en figuur- broodjes, zoet en zout van bla derdeeg (bijvoorbeeld soep stengels, en zoute koekjes v bij de borrel). Leuk om cadeau te geven aan een bak- enthousiast. Prijs f 16.90. Kookpunt Samen op kookpunt is een kookboekje uitgegeven bij Lui- tingh voor mensen die same de keuken willen staan. Dat lijkt heel gemakkelijk rr meestal sta je elkaar in de toch niet zo ruime keukens tegen woordig flink in de weg. Het ge zellige van het samen koken er dan gauw af. In hun boekje geven Lyn Selby en Ian Mason suggesties voor twee koks. Zelfs al is de ene een "ik wil wel maar ik kan het niet-kok" geen probleem. De een houdt zich bezig met alle voorbereidingen de andere met het eigenlijke kokswerk. Prijs van dit werkje waarin o.m. suggesties worden gegeven voor speciale zon dagskokerij, werken met kaas en knoflook f 9,90. Morgen Het valt niet altijd mee gasten te hebben zeker niet als je ze ook uitnodigt voor het eten. Je moet dan vaak kiezen tussen druk doende zijn in de keuken voor een goed diner of wat blikjes opentrekken en bij je gasten blijven zitten. Geen van de twee situaties is ideaal. Natuurlijk kun je wel dingen van te v( klaarmaken, maar wat nu pre cies Op die vraag geeft Van daag koken, morgen eten, Jean Helberg uitgegeven door Van Luitingh (f 19,90). Het boek geeft ruim dertig meni suggesties waarbij het werk drie fasen kan worden verdeeld. Het voorbereidend werk, het werk voor de gasten komen e de laatste hand. Vooral voc feestelijke gelegenheden ee boekje dat zeker de moeite i eens te raadplegen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 20