Zijl/LGB vecht erg knap terug LKV Spartaan geen kampioen WINST NOORD WIJK VTL laat onverwacht steek vallen: 1-2 Moeizame zege Leiden Zege Lisser Boys Aanvaardbare nederlaag LZ tegen De Robben TITEL VOOR HELIOS Blunder doelman beslist topper DOCOS terug aan de „top" Fraaie prestatie vd. Luit BESTUUR BRUNHILDE HERKOZEN MAANDAG 28 MAART 1977 LEIDEN - In de hoofdklasse van de waterpolocompetitie was de grootste verrassing de 5-6 overwinning van De Zijl/LGB op Neptunus, en nog merkwaardiger was de ma nier waarop die uitslag tot stand kwam. De niet zichtbare Jan van Duuren scoort het zesde doelpunt voor LZ Doelman Boegscholt BREDA - De bange verwachting van begeleider Thomas Brandt, dat LKV De Spartaan het dit jaar niet zou lukken de zevende nationale clubtitel gewichtheffen te veroveren'is bewaarheid geworden. Niet de Leidse "grossier" in eremetaal ging in Breda met de hoogste eer strijken, maar Helios Simpelveld, dat De Spartaan in de finale met 17 kilo verschil klopte. Een volkomen onnodige nederlaag, dat wel. Hoewel Helios dit jaar op papier duidelijk sterker is dan LKV De Spartaan hebben de Leidenaars dit verlies toch helemaal aan zichzelf te wijten. De nerveuze zuiderlingen voldeden in Breda nauwelijks aan de verwachting, maar LKV De Spartaan zag geen kans daarvan te profiteren. Integendeel, de Leidse tillers waren volkomen van slag. Vooral Arie Swagers, John ten Brinke en Herman Filippo begingen voor hun doen onbegrijpelijke misslagen. Slechts zelden maakt één van hen een foutieve tweede beurt, maar nu gebeurde dat keer op keer. In totaal twaalf pogingen gingen de mist in en dat is LKV nog nimmer overkomen. Alleen routiniers Theo Sanders en Dirk van 't Riet hielden hun hoofd koel. Vooral bij het stoten overtroffen de twee zichzelf met respectievelijk 1371/* en 150 kilogram. Overigens had het maar een haar gescheeld of LKV De Spartaan was al na een paar beurten toch Nederlands kampioen geweest. Bogaarts van Helios verslikte zich tot tweemaal toe in zijn eerste trekbeurt en kreeg slechts met hangen en wurgen in zijn derde poging het halter omhoog. Als hij gefaald had zou De Spartaan de titel nooit meer kunnen ontgaan. Zover kwam het niet. Na een reeks van fouten stond LKV De Spartaan reeds bij de pauze dertien kilo achter. Dat verschil kon niet meer goedgemaakt worden. Uitslag Nederlands clubkampioenschap: 1. Helios Simpelveld 885 kilo; 2. LKV De Spartaan 868 kilo; 3. Breda 805 kilo. Neptunus nam in de eerste periode een 5-0 voorsprong; daarna haalde De Zijl/LGB langzaam maar zeker de Arnhemmers in om tenslotte zelfs nog de zege te grijpen. Bij het duel LZ'86-HZC/De Robben was de enige vraag in hoeverre LZ tegen de Europese topploeg die De Rob ben nog steeds is het verlies kon beperken. In het vierde part zag het er voor de Leidenaars even somber uit, maar tenslotte kwam er nog een aanvaardbare 6-11 nederlaag uit de bus. Omdat Nereus verrassend ruim (9-3) van Zwemlust verloor, zal de' beslissing over de bezetting van de tweede degradatieplaats wel vallen in de wedstrijd LZ'86-Ne- Beperken LZ'86 heeft het HZC/De Robben, daarom strijdt voor een zo groot mogelijk doelsaldo, nog tamelijk lastig kunnen maken. Toen Wim Hermsen ongeveer twee minuten voor tijd de stand op 4-11 bracht leek voor de Leidenaars de kans op een draaglijke eindstand verkeken, maar door doelpunten van Jan de Graaf en Jan van Duuren (man meer) wisten zij de schade nog aar dig te beperken. Vooral in de tweede en derde pe riode heeft LZ'86 goed partij gege ven. In het tweede kwart scoorden beide ploegen evenveel (2-2) en het derde speldeel ging met slechts 6-1 naar de Hilversummers. In het laat ste part drongen de Leidenaars wat te veel aan, zodat De Robben de ge legenheid kregen om uit te breken, wat tot vijf goals leidde. Aan de an dere kant leverden de LZ-aanvallen toch ook drie maal een treffer op, zodat de toeschouwers, die de eer ste helft van de voetbalwedstrijd België-Nederland moesten missen, als compensatie een groot aantal doelpunten te zien kregen, en voor het merendeel waren het nog mooie goals ook. Zaterdag bleek weer eens dat Wim Hermsen in het team van HZC/De Robben nog altijd de belangrijkste man is. De in Koudekerk wonende routinier moet door zijn drukke baan nog wel eens een wedstrijd overslaan en bij zijn afwezigheid scoren De Robben doorgaans min der gemakkelijk. Tegen LZ'86 was Hermsen wel degelijk van de partij en hij bewees zijn klasse met vijf gave treffers. HZC/De Robben nam de leiding door een doelpunt van Wim Her msen in een man-meer situatie, maar al vrij snel was het 1-1 door de in goede vorm verkerende Jan de Graaf die een doorbraak afrondde. Bij die 1-1 stand stuurde scheids rechter Hans Blom Hans Blikslager voor een minuut naar de kant, maar HZC/De Robben hield de bal. Wim Hermsen maakte in die man- minder situatie voor De Robben een belangrijk doelpunt: hij pas seerde fraai Fried Elzenga, vond geen extra LZ-verdediger op zijn weg en scoorde handig (1-2). Vanaf dat moment waren er voor HZC/De Robben niet veel problemen meer, en coach Evert Kroon was na afloop alleen wat ontevreden over het aan tal doelpunten dat zijn ploeg had moeten toestaan. De tussenstanden waren 1-3, 3-5, 3-6, 6-11. Voor HZC/De Robben scoorden Wim Hermsen (5x), Nico Landeweerd (2x), Hans Blankestijn (2x), Hans Smits en Hans Blikslager. Voor LZ'86: Jan de Graaf (4x), Aad van Mil en Jan van Duuren. Vreemd Neptunus-De Zijl/LGB was om meer dan één reden een vreemde wedstrijd. In de tweede periode ging gisteravond scheidsrechter Seysner door zijn knie. Hij floot dit speldeel nog wel uit, maar kon niet meer aan de derde beginnen. Ge lukkig was toevallig hoofdklasse- scheidsrechter Barend Zweers in het Arnhemse Sportfondsenbad aanwezig, en hij kon de taak van Seysner overnemen. Zweers begon bij een 5-2 stand, maar daar kwam al snel verandering in. Stan van Belkum (man meer), Paul Belt en Frits Welling (man meer) brachten de ploegen op gelijke hoogte. De Neptunus-spelers raakten door het verliezen van de voorsprong geïrri teerd. De Arnhemmers gingen steeds minder goed spelen en kort voor de rust kon Albert Spijker de naar later bleek beslissende goal inschieten. In het laatste part kwa men er aan beide kanten nog wel scoringskansen, maar die werden niet benut. Eindstand 5-6. Catastrofaal De eerste periode leek voor De ZIJL/LGB catastrofaal. De rood- witten, die voor de geblesseerde Ton v. d. Bosch Martin Vreeburg in de ploeg hadden, zagen de Neptu- nianen uit alle standen raak schie ten. Walter Tiemesen (2x), Bart Bongers, Rik Toonen en Bart Lich tenberg waren de doelpuntenma kers. In het vervolg bleek de erva ring van de Arnhemmers echter niet op te wegen tegen hun gebrek aan conditie, en in het tweede kwart luidden Frits Welling en Theo Onderwater met man-meer doelpunten het herstel van De Ziil/LGB in. NOORDWIJK - De competitie in de eerste klasse zaterdag wordt elke week spannender. Noordwijk werkte zich door een 2-1 zege in de directe confrontatie weer naast DOVO. Quick Boys naderde tot op één punt via een 0-1 zege op SHO. Noordwijk-DOVO 2-1 (1-1) - Ty- dens de emotionele en steeds ruwer wordende slotfase van Noord- wijk-DOVO lukte het toch nog. Na een corner van Van Dorp stuurde Piet Alders de in zijn richting ge stompte bal met een omhaal-op- goed-geluk richting DOVO-doel. De "lift" die doelman Van Kranen burg de dalende bal wilde geven, pakte volkomen verkeerd uit. Ge volg: de bal ging niet over de lat, maar sloeg tegen het net: 2-1. Rond de tiende minuut van het meer spannende dan fraaie treffen had Van Kranenburg al lelijk misgetast op een hoekschop van Bogers, wat Sjaak van Dorp de gelegenheid had gegeven kopend 1-0 aan te laten te kenen. De aan zijn enkel gebles seerde Veenendaalse sluitpost had zich in de fase tussen zijn twee fou ten opmerkelijk hersteld. Zodanig zelfs dat de linies voor hem zich aan de druk konden ontworstelen. Via Steef v. d. Oosterkamp kwam DOVO na een half uur zelfs op 1-1. Met een schitterend afstandsschot werd doelman Cees v. d. Wiel ge klopt. V. d. Wiel, de plaatsvervan gervan Ab v. d. Niet, die de mentale druk niet aankon, werd niet al te zwaar getest tijdens zijn toelatings examen. Ook de terugkeer van Ruud Bröring, waardoor Noord- wijk de bekende "gespreide" speelwijze weer eens kon hanteren, werkte in het voordeel van Noord- wijk. LEIDEN - DOCOS boekte afgelopen zaterdag in de tafeltenniscompetitie een grote overwinning op het Noord wijkse TO V, dat daardoor verder in de zorgen werd gedrukt. Een belangrijke zege van DOCOS, want concurrent Dennenberg verloor. De Leide naars staan nu weer alleen op de eerste plaats in de promotie-hoofdklasse. Ed Fallaux bleef uiteraard weer ongeslagen en ook Van den Bprg zou driemaal gewonnen hebben, ware het niet, dat hij in zijn laat ste partij tegen Ruud Alkemade door een blessure geveld werd en moest opgeven. Gerard van der Klaauw "verving" hem echter uitstekend en bleef tegen de Noordwijkers met drie overwinningen op honderd procent. Scylla 2 deed het ook al erg goed door met 8-2 van SKF te winnen. Karei van Schie lachte tegen "clown" Wely het laatste en Theo Bakker ontre gelde bekwaam het spel van Van Spanje. Daarmee was de basis van de zege gelegd. Van Spanje won nog wel van Van Schie en Rob Regeer. Scylla 3 behaalde twee kostbare punten tegen Mo lenaar. Bert van Schie en Fred van der Zeeuw gaven tegen Opstal in de fout. Avanti reisde helemaal naar Delfzijl om totaal geen tegenstand te krijgen van Attak, dat zijn naam geen eer aandeed. De 10-0 zege zal de terugreis van Theo Louwers c.s. wel veraangenaamd hebben. De Tref fers wordt kampioen, dat is na de 8-2 overwinning op Diveko wel zeker. Van Ruiten en Hans van der Zwet bleven ongeslagen. Van Beek moest de twee punten inleveren. Jos de Wekker leed voor Scylla 4 drie dikke nederlagen, maar Erik Noest en Joost Mentink lieten tegen DL/Amsterdam zien hoe het wel moest. Het Leidse team won derhalve met 7-3. Avanti 2 verloor met 4-6 van Wibats, voornamelijk omdat Van der Werf er niets van bakte. Mizu kon zich niet in veiligheid brengen. Van koploper Polec werd met 2-8 verloren. Alleen Ferdinand Thung won twee partijen. De dames van Avanti 2 konden Irene maar net de baas. Wilma Kooter blonk uit door drie overwinnin gen. Lies Smits en Miriam van der Poel gingen res pectievelijk één en tweemaal ten onder. LEIDEN - Sléchts vier wedstrijden vonden gis teren in de Leids/Goudse competitie doorgang. In groep A leverde het enige in die groep gespeelde duel (VTL-Nieuwerkerk) een enorme sensatie op. VTL, 17 wedstrijden ongesla gen, moest zijn meerdere er kennen in Nieuwerkerk, dat met 1-2 won. In groep B verloor SJZ de uitwedstrijd tegen We- teringse Boys verrassend met 2-1. VTL-Nieuwerkerk 1-2 (0-1) - Een hard spelend Nieuwerkerk heeft VTL, dat zonder de ge schorste Vic Boutier en Jan Heshusius uitkwam, de eerste nederlaag toegebracht. Kort voor rust maakte Rob van Gin- kel binnen de beruchte lijnen hands, wat Nieuwerkerk een penalty opleverde, die benut werd (0-1). VTL trok hierna massaal ten aanval. De Nieu- werkerkse defensie moest Bram Verkuyle'n 20 minuten na rust onoirbaar een halt toeroe pen. Siem van der Linden be nutte de strafschop eerst in tweede instantie (1-1). VTL bombardeerde hierna het Nieuwerkerkse doel onophou delijk, waarbij echter de eigen defensie werd verwaarloosd. Twee minuten voor tijd zou dit fataal blijken, toen Nii kerk uit een counter het win nende doelpunt scoorde. Soccer Boys-VNL 8-2 (2-2) - Een matige wedstrijd, waarbij Piet van Berkel VNL binnen de minuut een 0-1 voorsprong be zorgde. Twee minuten later was de stand echter alweer gelijk. Tien minuten later werd het zelfs 2-1, toen de arbiter over het hoofd zag, dat de Bleis- wijkse aanvalsspits de bal met de hand meenam. Ton Luykx trok de zaken weer recht door een voorzet van Jan Ubink doeltreffend af te ronden (2-2). Na rust ging VNL energiek in de aanval. Het maakte daarbij echter de fout steeds in de bui- tenspelval te lopen. Soccer Boys zou zelfs de zege naar zich toe trekken, toen VNL-doelman Theo van der Berg de bal uitzijn handen liet glippen en Soccer Boys dit presentje dankbaar benutte. Weteringse Boys-SJZ 2-1 (1-1) - Een stormachtig aanvallend SJZ verzuimde in de openings fase te scoren. Weteringse Boys werkte zich onder de druk uit en kwam wat gelukkig aan een 0-1 voorsprong door Jos Cozijn. Vlak voor rust maakte Wim Bos gelijk na hiertoe in staat te zijn gesteld door Sjaak van Slinger land. Na rust kreeg Koos Ro- mijn voor SJZ een unieke kans, maar voor een gapend doel schoot hij jammerlijk naast. Even voor tijd werd een fou tieve terugspeelbal van Ben van Kempen SJZ noodlotting. In valler Chris van Egmond schoot tegen de paal, waarna Jos Co- zyn de bal binnenknalde (2-1). Unitas (L)-Floreant 2-0 (0-0) - Aanvankelijk wogen beide par tijen tegen elkaar op. In de tweede helft echter gaf de be tere conditie van Unitas de doorslag. Een vrije schop van Jan Sierat werd door Aad Ver mont benut (1-0) en een kwar tier voor tijd knalde Gijs Blom de Leidenaars naar een 2-0 ze- OSS - Bij de Open Nederlandse kampioenschappen Taekwon-do, die gisteren in Oss zijn gehouden, hebben leden van sportschool Van der Luit enkele fraaie prestaties ge leverd. In de categorie tot 74 kilo bereikte de 18-jarige Garard van den Berg de finale waarin hij moest aantreden tegen Europees kam pioen Walter van Emmerik. De Brabander ondervond heel wat tegenstand van de jeugdige Leide- naar, maar zijn routine gaf uiteinde lijk toch de doorslag. Zilver was er ook voor Herman Hartevelt. Hij moest het in de finale opnemen tegen de technisch zeer begaafde Johan Lapré. Ook Hartevelt redde het niet. Victor van der Oord van sportschool Van der Luit won het brons. Grote man van deze titel strijd, die door honderden toe schouwers werd gevolgd, was Ad van Emmerik. De bondscoach stond in het zwaargewicht weer op t hoogte. SHO-Quick Boys 0-1 (0-0) - On danks de niet geringe portie matig heid, die Quick Boys in zijn spel stopte, was trainer Perdijk na af loop een vergenoegd in zijn handen wrijvend man. Want acht minuten voor de rommelig leidende scheidsrechter Meter het laatste fluitsignaal de lucht in zond, had Teun v. d. Plas in één van de wein ige fleurige momenten die de partij kende met een prachtige treffer de Katwijkers de overwinning be zorgd. De wedstrijd zelf was als kijkspel geen duit waard. Arbiter Meter deelde in de malaise door voor een hoop kleine overtredingen te fluiten maar andere weer onge straft te laten. Martin Heerikhuisen en SHO-aanvoerder Jaap Schipper werden opgeschreven. Zandber gen en Van Rooyen werden in de tweede helft vervangen door Hoek en Wim v. d. Plas. Forescate klopt Haarlem Doelman De Jager van Randstad Sport onderschept de bal, voor topsco rer Gerard Nijkamp (SC Lisse) gevaarlijk kan worden. LISSE - Lisser Boys heeft met het tegen de degradatie vechtende Rand stad Sport niet al te veel problemen gehad. Slechts het uitstekende optreden van Randstad doelman Ruud de Weger voorkwam een grotere overwinning (8-0). Lisser Boys kwam uitstekend uit de startblokken want al in de eerste minuut knalde de geheel vrijstaande Jan van Slooten raak. (1-0). De Boys gingen door en in de 12de minuut vergrootte Piet Boot de voor sprong tot 2-0 nadat hij de bal uit een hoekschop van Izaak de Kooker fraai achter doelman De Weger kopte (2-0). Randstad kwam ln grote moeilijkheden maar het knappe werk van Ruud de Weeger voorkwam dat Randstad in deze fase van de strijd naar een grote nederlaag werd gespeeld. De Voorschotenaren probeerden via spaarzame tegenstoten de verdediging enige opluchting te bezorgen. Wanneer Aat Keyzer aan de bal was leverde dit voor de verdediging van de Boys problemen op, maar Keyzer ondervond te weinig steun van zijn medespelers om er profijt van te trekken. In de beginfase van de tweede helft kwam Randstad sterk opzetten. Doordat laatste man Bert Muller de bal van de lijn werkte ontging de ploeg een verdiende tegentreffer, waarna Lisser Boys het heft weer in handen nam. In de 61ste minuut bracht Izaak de Kooker de eindstand op 3-0. In een gelijkopgaande wedstrijd heeft Sleutels na een aanvankelijk opgelopen achterstand SVOW nog een gelijkspel afgedwongen (1-1). SVOW was in de eerste helft iets gevaarlijker. Dit resulteerde in een trefTer van Ton Verzuilen die de bal uit een uitstekende voorzet van Van Borselen hard inknalde. (1-0). Na de hervatting drong Sleutels sterk aan. SVOW kwam onder druk te staan en moest tenslotte zwichten voor een gave treffer van middenvelder Jan van den Berg (1-1). LEIDEN - De hockeybond had dit weekeinde een inhaalprogramma vastgesteld. Slechts twee "Leidse" clubs kwamen in actie. De heren van Leiden zetten hun zegereeks voort met een 1-2 overwinning op Den Bosch. Volgende week valt de beslissing omtrent het kampioen schap. Forescate won met 3-1 van Haarlem. Den Bosch-Leiden 1-2 - Leiden heeft het belangrijke duel tegen Den Bosch met moeite gewonnen. Vanwege de slechte gesteldheid van het terrein werd de wedstrijd verplaatst naar Son bij Eindhoven. Leiden, gesteund door een bus vol supporters, begon veelbelovend, want al na tien minuten was het raak. Wouter van den Berg opende de score. Inplaats van door te gaan en het overwicht uit te bouwen, ging Leiden slordig spelen waar door Den Bosch de gelegenheid kreeg enkele gevaarlijke aanvallen op te zetten. Leiden gaf een straf- corner weg, waaruit Den Bosch de gelijkmaker scoorde. Daarna kwam Leiden weer in zijn spel en nog voor rust kon Wouter van den Berg opnieuw scoren. By een scrimmage sloeg hij de bal via een Bossche stick in het doel: 1-2. Na rust paste Leiden een strakkere mandekking toe en werd Jan van Beek ingezet om het nodige "stoorwerk" te verrichten. Toch werd Den Bosch nog een paar keer erg gevaarlijk. Aan de andere kant kreeg Ton Gardeniers nog een uit stekende kans op 3-1, maar zijn push belandde in het zijnet. Aanstaande zondag speelt Leiden thuis tegen Breda. Winst voor de Leidenaars en medekoploper Hur ley betekent een beslissingswed strijd in het Wagner-stadion te Am stelveen. Forescate-Haarlem 3-1 - Op het slechte veld van Forescate be haalde de thuisclub een verdiende overwinning op het in degradatie gevaar verkerende Haarlem. Vooral in de eerste helft domi neerde Forescate en door doelpun ten van Goudberg en Hofland na men de Voorschotenaren een 2-0 voorsprong. Na rust liet Forescate de teugels wat vieren, kwam nog op 3-0 door Hofland, maar moest ook een tegendoelpunt van Haarlem toestaan. LEIDEN - De damesgymnastiek vereniging Nieuw Brunhilde hield vrijdagavond in restaurant Boer- haave haar jaarlijkse algemene le denvergadering. De presidente, mevr. S. den Ouden-Kloots, kon daarop slechts een klein aantal be langstellenden begroeten, onder wie de ere-presidente mevr. M, van Dorsten-Hoogendoorn (één van de oprichtsters). Het jaarverslag van de secretaresse werd door de vergadering goedge keurd, evenals dat van de pen ningmeesteres se. De aftredende bestuursleden werden allen herko zen, zodat het bestuur geen wijzi-, ging onderging. De vergadering ging verder akkoord met een voor gestelde contributieverhoging. Deze is volgens het bestuur dit jaar noodzakelijk vanwege de steeds stijgende zaalhuren. Om de verenigingskas te spekken zal Nieuw Brunhilde aan het eind van het jaar een actie houden.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 15