Hel van Deurne paradijs voor Oranje ZWARTKRUIS MAG, MOET EN WIL BLIJVEN f i ZTf cQyóbercjen apart Ik heb er nooit echt in geloofd MAANDAG 28 MAART 1977 SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT Rep kopt de bal i i voorzet van Cruijff in doelman Piot is vervolgens kansloos. Uit de woorden van Thijs,die maar steeds had geroepen dat hij an ders was dan Goethals en dat hij aanvallend voetbal propageerde, hadden we begrepen dat ze zowat het gras op zouden eten om maar tot een goed resultaat te komen. Daar is niets van terechtgeko- Die Thijs heeft gewoon veel te hoog van de toren geblazen; die is pre cies hetzelfde als Goethals. Als je je nou toch wilt kwalificerenga je toch op de aanval spelen? Dan begin je toch met drie spitsen een groot offensief. Dat hadden we ook verwacht, maar dat offensief moet nu nog komen. Voornamelijk omdat ze ons nu precies in de kaart speelden met hun speelwijze. België heeft niet één goede aanval kunnen opzetten: wij domineer den van het begin tot het einde. Het liep bij ons dan ook weer ou derwets. Wij draaiden zo goed, dat de Belgen er eenvoudig niet aan te pas kwamen. En dat terwijl we tegen dit duel toch wel hadden opgezien. Enerzijds omdat Thijs maar over aanvallen liep te praten en anderzijds om dat het slechte veld misschien wel in het voordeel van de Belgen had kunnen werken. Het bleek totaal ongegronde angst. Alleen omdat wij zo laconiek werden op een gegeven moment kreeg Belgie nog wat mogelijkhe den. Vooral na 2-0 werden we wat te overmoedig. Ik weet niet hoe dat komt, dat gaat vanzelf. Als je tegenstander niks meer terug doet is het heerlijk om op balbezit te spelen, dan hoef je niet meer zo nodig te scoren. En dat was het geval nu de Belgische spelers doel loos en zonder initiatief rondlie pen. Op zo'n moment blijkt ook dat het verschil toch nog wel erg groot is a Is Ora nje voor 100 procent gemo tiveerd is. Dat was het Neder lands elftal omdat de kwalifica tie van deze wedstrijd afhing en omdat we wilden laten zien dat het tegen Engeland geen uitschie ter was geweest. Na die wedstrijd immers, werd er weer gezegd dot wij alleen zó hadden kunnen voetballen omdat Engeland zo zwak was geweest. Nu het ook tegen België gebeurd is, kan die stelling gevoeglijk omge draaid worden. België was zo zwak, omdat wij zo sterk waren. Neem dat uitverdedigen. Je kunt zeggen dat dat zo slecht ging door eigen falen, maar dat is niet zo. Het ligt aan de kracht van je tegenstander. Als je geen af- speelmogelijkheden hebt op het middenveld en je twee spitsen staan vastwaar moet je dan met die bal heen? Nee, Oranje was ouderwets sterk, heeft, propaganda voor het voet bal gemaakt en heeft die Thijs weer met twee benen op de grond gezet. Daar zal hij voorlopig wel even blijven ook, want achteraf liep hij al te praten dat hij nooit op kwalificatie gerekend had, Dat hij pas in 1980 een redelijk elftal op de been kan brengen. Kijk,alsjena een wedstrijd zo gaat pratendan kun je beter een paar jaar op vakantie gaan ANTWERPEN - Er is zaterdag tenslotte ook nog gevoetbald. Nadat de media de toch al zo royaal gehonoreerde artiesten van de grazige weiden bijna een week lang in de gelegenheid stelden om gratis naar positieverbe tering te solliciteren, was het een prettige ervaring om te kijken naar een voetbalprodukt van hoge kwaliteit. Hoewel van een wedstrijd eigenlijk nauwelijks sprake is geweest. Wie ooit in zijn leven hetzij via tv, hetzij lijfelijk aanwezig, getuige was van een basketbal-show van de Harlem Globe Trotters, moet de jongste demonstratie-partij van de FC Cruijff bekend zijn voorgeko men. Niettemin een gezien het ge- bodene uiterst magere 0-2-marge. Hoe oneindig veel groter dan die twee onnozele doelpuntjes, waar mee Oranje in de race naar Argen tinië weer op kop kwam. was name lijk het kwaliteitsverschil tussen Holland en Belgie. Uitgekookt Saillant zijn inmiddels de uitspra ken geworden, zoals de Belgische bondscoach, Guy Thijs, die deed na afloop van het Oranje- maqhtsvertoon op Wembley. De Engelsen werden door Thijs in fe bruari beticht van een conserva tisme en een naiviteit, die geen weerga kenden. Na zaterdag, na Belgie-Holland dient gesteld dat de Belgen het moderne voetbal niet zo veel beter beheersen dan de Engel sen. Je zou het waarschijnlijk nog wat preciezer aangeven met de stel ling dat Engeland en Belgie een voor het publiek best aantrekkelijk soort voetbal kunnen spelen. Geconfronteerd met een taktisch uitgekookte tegenstander als het huidige Oranjeteam, schrompelt zowel Engeland als Belgie echter ineen tot een zielig samenraapsel Figuranten, zoals Cecil B de Mille die in zijn gigantische Bijbelpro- dukties placht te stoppen. Slechts redenerend vanuit het principe dat geen ploeg zo groot buiten de ver liezende partij kan, waren Enge land en Belgie functioneel tegen Oranje. Ten aanzien van de Belgen mag dat zeker na Thijs' geheimzin nigdoenerij in de afgelopen dagen een teleurstelling worden ge noemd. Zo napratend sluipt verraderlijk snel de neiging aan om de prestatie van Oranje niet op juiste waarde te schatten. Want zo gaat dat meestal in de voetballerij: aandacht voor het gestumper, weinig of geen oog voor het waarom van de zwakte van de verslagen partij. Een tendens, die steeds weer waarneembaar is tijdens en na afloop van wedstrij den. waarin het zogenaamde circu latievoetbal van Oranje tot dolged raaide slachtoffers leidt. Die ook nog eens gevoed wordt doordat Oranje hardnekkig lijkt te weigeren om zo'n tegenstander geheel vol gens de krachtverhoudingen te kil len. met zes, zeven-nul om de oren te meppen. Hetgeen dan weer prompt tot opgewonden discussies voert. Want is de essentie van voet bal niet om tot zoveel mogelijk doelpunten te komen? En lijkt het er niet verdacht veel op dat Oranje de bal treiterend laat rondgaan met geen andere opzet dan om de bal in de ploeg te houden? Speeltuin De hel van Deurne was zaterdag een speeltuin voor Oranjeklanten. Grote regisseurs als Cruijff en Krol tekenden daarvoor. Maar ook wa terdragers als Rijsbergen, Willy van de Kerkhof en Neeskens ravotten naar hartelust mee. Rijsbergen, tot verrassing van de Belgen als cipier van linksbuiten Wellens. Waardoor Suurbier een draver als midden velder Cools onschadelijk kon ma ken. Dit via een omgekeerde wer king want de aanvallend sterke man van Club Brugge rende achter een voortdurend opkomende Suurbier aan. Op Oranjes linker kant was het op intimidatie afge stemde optreden van Hovenkamp er de oorzaak van dat Van Gooi zijn moed voelde wegebben. Centraal vingen Oranjes middenvelders Neeskens en Willie van de Kerkhof de Belgen Courant en VanderEl- st op. Cruijff wipt 2-0 over de vergeefs graaiende handen van Piot. Ontzag Er was eigenlijk geen sprake van een echte wedstrijd. Zeker niet meer toen Cruijff van rechts een voorzet liet neerdalen op de mo dieuze coupe van de zich vlak bij de tweede paal ophoudende Rep. Langs de verstijfde Piot sloeg het projectiel in (0-1) en wie het veel te grote Belgische ontzag voor Neder land toen nog niet was opgevallen, werden nadien de ogen geopend. In de sublieme Oranje-demonstratie Door Ger Stolk Voor de rest van het stuk koelde vakmanschap zorgen zoals gezegd lieden als Cruijff en Krol. Zij be paalden waar de bal heen moest bij balbezit, zij bevalen wie welke Belg moest aanpakken, bij balverlies, zij gaven aan wie en wanneer er diep diende te gaan of dat de bal van ach teren rond gespeeld moest worden. Het leidde tot een wervelende show, waarin niemand een vaste plek had, waarin Rep net zo makke lijk op links als op rechts speelde en waarin Willie van de Kerkhof als ruimtedekker tot de beste wed strijd kwam, die hij ooit heeft ge speeld. Het voerde tot een totale Belgische ontluistering, waarbij geen rol speelde dat Ludo Coeck zich als libero onwennig voelde en dat Volders zowel Rensenbrink, Cruijff en Rep als schichten langs zich heen zag flitsen. viel alleen nog maar op hoe gretig Nederland joeg bij balverlies, hoe apathisch de Belgen te werk gingen wanneer Nederland die bal weer had en hoezeer Nederland do ceerde op alle essentiele punten van de moderne voetballerij. De show kende niettemin een schaduwzijde. Het machtsvertoon leidde in een periode dat Belgie slachtrijp was niet tot een vlotte tweede treffer. Want Kist koos het verkeerde moment, Rensenbrink kreeg de bal voor 'net verkeerde been en Rep werd oog in oog met succes getorpedeerd door Coeck. Omdat bij Belgisch gebrek aan per soonlijkheid en durf elk initiatief uitbleef, waren enkel Oranjes tech nische hoogstandjes niet bij machte het verloren wedstrijdele ment voor de volle honderd pro cent te compenseren. Iets van de glans werd met name in het tweede bedrijf van Oranje afgespoeld. Ze ker toen Willy van de Kerkhofs zoever in het zijnet snorde, Ren senbrink zijn eigen sublieme werk niet naar behoren afmaakte, Cruijff uit een pass van de tegenvallende" Kist in buitenspelpositie 2-0 maakte en de voor Kist opge draafde Van der Kuylen de controle miste om zijn wippertje over Piot met een doelpunt te bekronen. Troostprijs En Jan Zwartkruis? Door fotogra fen belaagd zat hij nog in zijn rats bij een kopstoot van Ceulemans, bij een kogel ook van de eindelijk een keer op het middenveld gesigna leerde Coeck. Maar Schrijvers stond pal en dat getuigde eveneens van klasse voor een doelman van wat terugspeelballetjes. Juichend veerde Zwartkruis op bij het laatste fluitsignaal want zijn missie was geslaagd. Oranje was niet in gevaar geweest. Dat was in wezen slechts Johan Cruijff. nadat de wedstrijd was gespeeld. Twee. drie verslagen Belgische tegenstanders plukten aan zijn shirt. Rene Verheyen won de troostprijs. Thijs gooit handdoek in ring 55 55 Stand groep 4 WK 1978: Nederland België N.-Ierland IJsland 3-2 1 0 5 5-2 3 2 0 1 4 3-2 2 0 0 2 0 0-2 BRUSSEL - Zwartkruis moet blijven, dat is duidelijk. Zo hoort dat in de voetbalwereld. De in de beslissende fase fa lende oefenmeesters moeten hangen en diegenen, die succes hebben, moeten blijven, of zij willen of niet. Kosten, laat staan moeite spelen in dit ver band totaal geen rol. En Zwartkruis wil ook blijven, zei onomwonden in de nacht van zaterdag op zondag in het Antwerpse Qualityhotel, waar Oranje de 2-0 triomf op de ge- deklasseerde Belgen vierde, dat hij de deur naar de KNVB openhield. Daar stond, het champagneglas stevig om klemd, een geheel andere Zwartkruis, een zelfverzeker de, agressieve en in sommige opzichten zelfs een tikkeltje rancuneuze Zwartkruis: „De aanstelling van een bonds coach is een zaak van de KNVB, maar als alle betrok kenen, bestuur van de voet balbond, spelers en militaire superieuren, van oordeel zijn, dat ik moet aanblijven, zal ik niet aarzelen. Maar dan wil ik wel volledig gerespecteerd worden, laat ik zeggen, voor vol aangezien worden". Vrij vertaald solliciteerde de luchtmachtofficier, die op 1 april weer op het appèl moet verschijnen op de legerplaats Soesterberg, naar een aanstel- lingsbrief als bondscoach tot en met de wereldkampioen schappen in Argentinië. Zwartkruis juicht: "als ik blijf wil ik voor vol worden aangezien." „Ja, voor hetzelfde geld had ik nu gehangen. Ik ben daar toch wel erg bang voor geweest, dat het uitgerekend hier tegen die Belgen mis zou gaan. Daarom heb ik ook zo lang geaarzeld voor ik mijn kop in die galg heb gestoken". En plotseling tegen zijn natuur en gewoonte in venijnig uithalend naar en kele (kleine) kranten: „Waarin ik niet op mijn kwaliteiten werd beoordeeld, maar op mijn persoon, waar ik een ma rionet van Hogewoning werd genoemd, een te lieve man met wie de spelers een loopje ne men. Ik kan je verzekeren dat mijn tactische opdrachten per fect zijn uitgevoerd". Wat is ervoor nodig Z warkruis met Oranje naar Argentinië te krijgen? Behalve winst op Noord- Ierland (12 oktober in Belfast) en medewerking van defensie in eerste instantie actie van dè spelers. Cruiff hield zich giste ren nog duidelijk op de vlakte: „Ik heb Zwartkruis een hand gegeven als afscheid en wil graag van de KNVB horen wie er nu kandidaat is". Mannen als Suurbier, Neeskens en Rep, die zaterdag een plezier in hun werk hadden als in hun beste Ajax-tijd, benaderen de zaak erg simpel in de trant van: „Het maakt niet zoveel uit, wie er als coach naast dit Neder lands elftal staat". „Maar Zwartkruis voelt de sfeer in het team in ieder geval uitste kend aan en zijn informatie over de tegenstander komt ook zeker niet slecht over. Dus voor mij mag hij blijven". De duidelijkste uitspraak kwam van Ruud Krol, die sa men met Rob Rensenbrink in Argentinië de rol van Cruiff zal moeten overnemen. „Tot de volgende interland, trainer", riep Krol de stralende Zwart kruis toe. Als de spelers en minister Stemerdink meewerken, heeft het bestuur van de KNVB weinig keus. Dan zullen in de eerstvolgende vergadering van het sectiebestuur betaald voetbal de sollicitatiebrieven (zes tot nog toe) terzijde wor den geschoven. Trouwens, de heren Happe! en Michels hebben toch niet ge schreven en op de overige kan didaten staat Zwartkruis op punten ver voor. Het lijkt bo vendien de goedkooptste op lossing uit financieel oogpunt, maar wat dit betreft zal Zwartkruis wel iets wijzer zijn geworden na de triomf in de Hel van Deurne. ANTWERPEN - Er is al heel wat afgeboomd over het respect dat Belgen hebben voor Hollanders. Dat zich dat de laatste weken heeft toegespitst tot de voetballerij komt omdat afgelopen zaterdag de 108ste derby der lage landen plaatshad. Niet zo maar een Belgie-Holland, nee een rechtstreeks sleutelduel voor de eindronden van de wereldkampioenschappen voetbal, zoals die in 1978 in Argentinië zullen worden gehouden. Net nu bonds coach Guy Thijs de strijd tegen dat - wat hij noemt - misplaatst ontzag voor den Ollanders - heeft aangebonden manifesteerde Oranje zich zaterdag in de hel van Deurne nadrukkelijker en machtiger dan ooit tevoren. Wat zo'n man er dan echter weer uitkraamt na een verloren wedstrijd wijst er op dat hij er net zo'n levensgroot minderwaardigheidscomplex op na houdt als- zijn spelers. Argentinië Thijs: „Ik heb nooit geloofd in Argentinië, ik heb trouwens evenmin ge zegd dat we in Argentinië zouden komen. Als bewonderaar van het Neder landse voetbal hoop ik van ganser harte dat Oranje uitgerekend geen slechte dag heeft tegen Noord-Ierland. Volgens mij is het louter nog een kwestie van te spelen wedstrijden tot Nederland in Argentinië zit". Een blik op het nog te spelen programma en op de stand leertje dan dat Belgie en Nederland dezelfde wedstrijden nog moeten spelen. IJsland thuis, Noord-Ierland uit en in Amsterdam nog een keer tegen elkaar staan. En hoe flonkerend de show in Antwerpen van Nederlandse zijde ook geweest moge zijn, Holland heeft zegge en schrijve een punt meer dan Belgie. Een niet ongunstig uitgangspunt voor Oranje derhalve maar in dit stadium zeker geen garantie om het hotel in Zuid-Amerika maar vast te bespreken. Het lijkt dus vrij vroeg voor de heer Thijs om nu al de handdoek te gooien. Thijs moet zaterdag verpletterd zijn geweest door de macht van Oranje. Hij: „We hebben een ploeg in opbouw. Coeck (21), Vanderelst (22), Wellens (23) en Ceulemans (20) doen een goede toekomst vermoeden. Momenteel zijn we in de verste verte niet tegen Holland opgewassen. Het experiment Coeck is geslaagd. Wanneer ik hem vraag om straks tegen de Noordieren weer laatste man te spelen, doet hij het. Waarom hij er tegen opzag, was omdat hij bang is dat Goethals hem in Anderlecht ausputzer maakt. We hebben overwogen om Cools op' Cruijff te zetten. Maar of dat iets zou hebben uitgemaakt? Ik denk van niet. Bovendien hadden we Cools harder nodig als aanvaller. In de rust spraken we nog af dat ik twee middenvel ders zou wisselen wanneer het nog 0-1 zou staan. Aanvaller Ceulemans en libero Meeuws zouden de ploeg completeren, waardoor Coeck weer mid denvelder zou worden. De blessure van Van Gooi verhinderde dat. Of het iets zou hebben uitgemaakt tegen een wereldploeg als Nederland, waag ik echter te moeten betwijfelen". Willie Wellens deed dat eveneens. „Ik heb alleen maar gelopen", zei de aanvaller van RWD Molenbeek. De enige manier om langs Krol en Rijs bergen te komen zou geweest zijn dat ik ze geld had geboden. Ik zou hebben moeten zeggen: hier heb je 20.000 frank, mag ik er alsjeblieft langs?" De niet in actie gekomen verdediger Gerets: „Hopeloos om tegen Neder land te spelen. Het was een situatie zoals de slaaf Vrijdag aantrof toen hij voet zette op het eiland van Robinson Crusoe. Nederland stond met de- voet op ons hoofd". Swat van der Eist: „We liepen wel, maar altijd achter de bal aan. Het leek uren te duren". Geturfd De langskomende Nederlandse trainer Piet de Visser: „Wat wil je? Ik heb het geturfd: Nederland maakte achttien overtredingen, Belgie zeven. Ik houd geen pleidooi voor hard voetbal, maar die cijfers illustreren iets. Achteraf viel het me tegen van Belgie. Naar wat ik had gelezen had ik a- gressievere Belgen verwacht.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11