Indiase premier bindt strij d aan met de armoede Maar Het Cuba doet djn plicht" Ondertekening contract F-16 uitgesteld Spoedig wijziging Franse regering Jdocdiocpi IDeSkUiaplw m urn bank. Waarschijnlijk al volgende week COALITIE TURKIJE IN GEVAAR STAAT DER NEDERLANDEN SK% LENING 19"7"7 PER 19-79/1992 LEIDSE SPAARBANK Verweer Callaghan tegen links BUITENLAND PARIJS (AFP/DPA/UPI) - De vol gende week zal de Franse rege ring zo goed als zeker gewijzigd worden, zo is gisteren in Parijse politieke kringen meegedeeld. President Valéry Giscard d'Estaing die een eind wil maken aan de verdeeldheid binnen de rege ringsmeerderheid, is van plan, zo zei men gisteren, een deel van de regeringsploeg van premier Raymond Barre te vervangen. Het zou daarbij niet alleen gaan om ministers die bij de jongste gemeenteraadsverkiezingen ver slagen zijn, maar ook om minis ters die als niet erg bekwaam of als te sterk politiek georiënteerd te boek staan zoals Jean Leca- nuet, de leider van het centrum, die als minister van Staat belast is met het opstellen van plannen en de ruimtelijke ordening. De Franse president zou de huidige regering willen omvormen tot een groep hecht aaneengesloten ministers die in de eerste plaats de strijd moet aanbinden tegen de inflatie en vóór sche herstel omdat het lot van de regeringsmeerderheid met de al gemene verkiezingen van 1978 in het verschiet, voor een groot deel afhangt van het welslagen van het zogenaamde plan-Barre. Maar het staat wel vast, zo meent men in Parijs, dat een herschik king van de regering onvol doende is om de politieke koers zoals die uit de overwinning van links bij de jongste gemeente raadsverkiezingen naar voren is gekomen, met succes om te bui gen. Giscard vroeg woensdag de par tijen van de regeringsmeerder heid „uit de droom te ontwaken" en samen een actieprogram op te stellen voor de komende alge mene verkiezingen. In dit verband heeft premier Barre zich al tot de leiders van de ver schillende regeringspartijen ge wend met het verzoek op korte termijn overleg met hem te ple gen. Met spanning wordt uitge zien naar het gesprek tussen Barre en Jacques Chirac, de lei dervan de gaullistische partij, die van zijn bondgenoten, onafhan kelijke Republikeinen en cen trumgroeperingen, al het verwijt kreeg dat hij Giscard uit diens functie wil stoten om zelf presi dent te worden. Vast staat wel dat 'giscardisten' en aanhangers van Chirac de strijd bijl zullen moeten begraven en een gemeenschappelijke strate gie zuilen moeten uitstippelen, want een verdeelde regerings meerderheid zal de gebundelde groeperingen van links niet kun nen weerstaan. Van de zijde van de gaullistische partij is gisteren meegedeeld dat hun leider Jacques Chirac ook binnenkort zal gaan praten met president Giscard d'Estaing met het doel een eind te maken aan de tweespalt binnen de regerings coalitie. Jean-Pierre Cot, socialistisch lid van de Franse nationale verga dering, heeft gisteren in een vraaggesprek met het blad „Dauphine Liberé" verklaard dat de V.S. zich neutraal zullen op stellen als er in Frankrijk een linkse regering aan de macht mocht komen. Cot die pas naar de V.S. is geweest en daar gespro ken heeft met vice-president Wal ter Mondale en minister van Bui tenlandse Zaken Cyrus Vance, meent dat de regering-Carter het principe van de soevereiniteit op binnenlands gebied eerbiedigen wil. Washington zou weliswaar geen linkse regering in Parijs willen, maar toch ook niets doen om de vorming van zo'n regering te ver hinderen. Op zijn vraag of een machtsovername door links in Frankrijk een probleem voor Washington zou zijn, had minis ter Vance geantwoord: „Nee, vol strekt niet. Wij hopen alleen maar onze betrekkingen met Frankrijk te kunnen versterken". WASHINGTON - Gemoedelijk keuvelend laat de Amerikaanse president Jimmy Carter zijn voorganger Gerald Ford uit. Ford bracht Carter, voor het eerst sinds diens beëdiging als president, een bezoek. NIEUW DELHI (DPA/UPI) - De nieuwe premier van India, tevens leider van de Janata-partij, Mo- raiji Desai, heeft gisteren op een persconferentie in Nieuwe Delhi de strijd tegen de armoede in zijn land de eerste taak van de nieuwe regering ge noemd. astro over Angola 'EANDA, DAR ES SALAAM Pi/Reuter) - De Cubaanse presi- ït Fidel Castro heeft verklaard zijn land geen beperkingen legt de "internationale plicht" An- la te helpen. Zo maakte het offi ce Angolese persbureau Angop -kend. astro sprak gisteravond in een ichtbevolkte buurt in de Angolese ioofdstad Loeanda waar duizen den Angolezen de Cubaanse presi dent en zijn collega Agostinho Neto toejuichten. Het is het eerste be zoek van Castro, wiens troepen de MPLA van president Neto hebben geholpen in de burgeroorlog tegen het FNLA en de Unita. "Cuba biedt niet alleen hulp, het vervult een internationale taak", zo hield Castro de menigte voor. Hij wees als voorbeeld op een groep Cubaanse bruggebouwers, die in de komende 16 maanden 46 brug gen zullen bouwen. Ook president Nikolai Podgorni van de Sowjet- Unie heeft gisteren zijn besprekin gen in Tanzania voortgezet. Inmiddels werd gisteren in Mo zambique, dat eerder door Castro werd bezocht, een Cubaans- Mozambikaans communiqué uit gegeven waarin de twee landen hun "volledige steun" uitspreken voor de bevrijdingsbewegingen in zuidelijk Afrika. Zij veroordelen de "racistische" regeringen evenals hen die de apartheid gebruiken voor hun "agressie tegen onafhan kelijke Afrikaanse staten". In Dar es Salaam voerde de Sowjet- russische president Podgorni gis teren drie uur besprekingen met president Julius Nyerere over in ternationale aangelegenheden, het Midden-Oosten inbegrepen. Vol gens de Tanzaniaanse woordvoer der is tot op heden nog echter niet over zuidelijk Afrika gesproken, welk onderwerp als de centrale kwestie wordt beschouwd. Daaf- over zal een volgende gespreks ronde handelen. Op een diner te zijner ere uitte Pod gorni de kbereidheid van de Sowjet-Unie met andere landen te 'gaan praten om van de Indische Oceaan een "vredeszóne" te ma ken. De Sowjet-vloten patrouilleren re gelmatig in de Indische Oceaan en de Amerikanen zeggen dat de Rus sen vlootbases in Somalië hebben. De Amerikanen sturen op hun beurt ook regelmatig oorlogsbo dems naar de Indonesische Oceaan, evenals de Fransen en de Britten en de Verenigde Staten bouwen een vlootbasis op het ei land Diego Garcia. Podgorni ontkende dat de Sowjet-Unie militaire bases in de Indische Oceaan heeft en hij zei dat er ook geen plannen zijn om ze daar te vestigen. De afgevaardigde van de volksre publiek China in de Verenigde Na ties, Lai Ja-li, heeft gisteren de Sowjet-Unie beschuldigd "een expansie-politiek te voeren in het zuiden van Afrika''. Volgens hem heeft de Sowjet-Unie te maken met de invasie in het zuiden van Zaïre. Hij zei dat de Afrikaanse volkeren moeten opboksen tegen de groeiende rivaliteit van de groot machten om de alleenheerschappij in Afrika. Hij sprak van de "hypo crisie van het sociaal-imperialisme dat pretendeert de vriend van de bevrijdingsbewegingen te zijn, maar in feite deze wil splijten". BELFAST - Brandweerlie den leggen in Belfast een brandende tankauto geladen met 4500 liter benzine, in een bed van schuim. De IRA heeft de verantwoordelijkheid op geëist voor het opblazen van de tankauto. De tankauto was geplaatst voor een tehuis voor gehandicap ten. De bewoners van het te huis konden zich tijdig in vei ligheid stellen, maar het ge bouw werd zwaar bescha digd. In een verklaringdie de IRA la ter gaf, werd gezegd, dat de bom in feite was bedoeld voor een naast het tehuis gelegen politiebureau, dat bij de ex plosie eveneens schade opliep. Bij een bomontploffing volle collegezaal van a nische hogeschool i Noordierse Jordanstown heb ben gisteren tien mensen ver wondingen opgelopen. Enkele van hen zijn er ernstig aan toe. Onder de gewonden bevindt zich de gewezen opperrechter John Clark McDermott, die dichtbij de plaats zat waar de bom explodeerde. Er was niet van tevoren voor de ontplof fing gewaarschuwd. De "pro visionele" vleugel van de IRA liet weten de bom te hebben geplaatst. tech- Massabijeenkomst Na de persconferentie voerden De- 81-jarige premier tegenover de tal- sai> Ram en anderen het woord op Onmiddellijk na zijn beëdiging door waarnemend president Ba- sappa Danappa Jatti verklaarde de rijke binnen- en buitenlandse pers vertegenwoordigers dat hij ernaar zal streven dat de werkloosheid binnen tien jaar volledig is opgehe- massabijeenkomst in Nieuw Delhi, die werd bijgewoond door naar schatting honderdduizend mensen. Daar zei Ram "Ik wens Vorig jaar telde het land nog Desai geluk en bid tot God dat hij tien miljoen geregistreerde werklo- De Janata-partij van Desai, opvolg ster van de bij de parlementsver kiezingen verpletterde congrespar tij van mevrouw Indira Gandhi, be schikt samen met de Alkali Dal r278 v de problemen van het volk zal op lossen". Hij voegde hieraan toe dat zijn partij weliswaar als afzonder lijke fractie in het parlement zal zit ten, maar dat zij de regering zoveel mogelijk zal steunen. Premier Desai zei dat er een gerech- BRUSSEL (AFP) - De Belgische minister van Defensie, Paul Van- denBoeynants, heeft gisteren in Brussel bekendgemaakt dat de ondertekening van het defini tieve contract voor de levering van de Amerikaanse jachtbom menwerpers van het type F-16 aan diverse Europese landen, waaronder Nederland, is uitge steld. Het contract zou op 1 april gete kend worden. Minister Van den Boeynants heeft voorts gezegd dat het uitstel geen weerslag zal hebben op de compensaties. De ministers van Defensie van de vier Westeuropese landen (Bel gië, Denemarken, Noorwegen en Nederland, die met de regering van de Verenigde Staten in mei 1975 tot een akkoord kwamen over de levering door de Ameri kaanse vliegtuigenfabriek van General Dynamics van in totaal 348 F-16-straaljagers zijn gister middag in het hoofdkwartier van de NAVO in Evère bij Brussel bijeengekomen. Er zal worden nagegaan hoe de re geling van de compensaties kan worden opgelost zonder de prijs van het straalvliegtuig hoger te laten worden. Aan België is ver weten dat het het leeuwedeel van de economische compensatie in de wacht heeft gesleept, aldus de Belgische minister. De besprekingen (waaraan van Ne derlandse zijde niet werd deelge nomen door demissionaire mi nister van Defensie Bram Ste- merdink maar door diens verte genwoordiger, generaal-majoor H. Dieters) waren na slechts ruim een uur afgelopen. Geen van de deelnemers wilde na afloop commentaar geven en ook een of ficiële verklaring bleef uit. In NAVO-kringen in Brussel werd echter vernomen dat het uitstel in de ondertekening van het con tract niet zozeer wordt veroor zaakt door moeilijkheden bij het verlenen van Amerikaanse com pensaties aan met name Noorwe gen en Denemarken. Tijdens de besprekingen zou zijn vastgesteld dat iedereen thans bij machte is het F-16-contract defi nitief te ondertekenen, indien sommige landen een positie! antwoord krijgen van Washing ton op een aantal vragen die zijn gesteld. Aangezien het geven van dit antwoord enige tijd zal vergen is het technisch niet mogelijk de ondertekening op 1 april te doen plaatsvinden Men acht het thans mogelijk, zo verluidt in Brussel, dat het contract in de tweede helft van april kan worden gete kend. t 542 zetels. Het congres telijk onderzoek zal worden inge- Democratie van Jagjivan Ram, dat 28 zetels veroverde, be sloot een eigen fractie te Breuk steld naar de verkeerde handelin gen van de regering-Gandhi. Hij wilde echter geen wraakoefenin gen. De breuk met de partij van Ram ontstond nadat deze de bechuldi- ging had geuit dat hij buiten het be raad was gehouden dat leidde tot de aanwijzing van Desai als premier. Rams partij beschikt weliswaar over slechts 28 zetels, maar zij is be langrijk vanwege de grote invloed die Ram en zijn plaatsvervanger, Henwati Nanda Bagoegoena, in het noorden van India blijken te heb ben. De officiële fusie van de vier groe peringen die voor de verkiezingen ANKARA (AFP) - De kwestie van de Jamata vormden zal volgens de algemene verkiezingen in Tur- premier Desai binnenkort plaats- kije heeft tot een nieuwe wrijving vinden. De vier waren de congres- geleid tussen de conservatieve splintergroep, de Indiase Volkspar- Rechtvaardigheidspartij en de Is- tij, de nationalistische Hindoe- partij Jan Sangh en de Socialisti sche Partij. tweede uitgifte bedrag open bedrag (vaststelling na de inschrijving) koers 100% rente jaarlijks op 15 maart aflossing in 15 jaarlijkse termijnen van 15 maart 1978 af vervroegde aflossing is van 15 maart 1987 af mogelijk tegen de koers van 103% schuldbewijzen nominaal 1.000 (CF of K) schuldregisterinschrijvingen van tenminste 100.000 dooreenleverbaar met eerste uitgifte inschrijving 29 maart 1977 van 9 tot 15 uur door tussenkomst van bank of commissionair in effecten storting op 2 mei 1977, onder bijbetaling van 47 dagen lopende rente prospectus kosteloos bij banken en commissionairs lamitische Partij van het Nationale Welzijn die beiden deel uitmaken van de regeringscoalitie. De Rechtvaardigheidspartij van premier Suleiman Demirel die 166 van de in totaal 450 zetels van de nationale vergadering bezet, heeft een wetsontwerp ingediend waarin de datum voor de komende alge mene verkiezingen die eigenlijk in oktober gehouden zouden worden, is vastgesteld op 5 juni. De in oppositie zijnde sociaal democratische Republikeinse Volkspartij van Bulent Ecevit die over 189 zetels in het parlement be schikt, steunt het wetsontwerp evenals trouwens de kleine coali tiepartners, de Republikeinse Par tij van het Vertrouwen (9 zetels) en de Partij voor Nationalistische Ac tie (4 zetels). Maar de partij van het Nationale Welzijn van Necmettin Erbakan (48 zetels) verzet zich tegen aanneming van het ontwerp en beschuldigt Demirel openlijk van "vlucht voor zijn verantwoordelijkheden" en pogingen om de groei van de Partij van het Nationale Welzijn af te remmen. Deelnemer stanc*86II03 LONDEN (UPI) - Premier James Callaghan had woensdag met de li- Callaghan heeft gisteren tegen verwijten van de linkse Labourle- den inzake zijn afspraken met de berale leider, David Steel, afge sproken dat de Liberalen de ko mende zes maanden over alle be- Liberalen ingebracht dat die niet langrijke kwesties zullen worden betekenen dat Labour van de par tijprincipes zou afwijken. De regering krijgt daardoor de kans wensmotie haar politiek te verwezenlijken, zo- uitbrachten c dat de kiezers eerlijk kunnen oor- te redden, delen over handel en wandel van de Callaghan zei regering, aldus Callaghan. land daardoc geraadpleegd, waartegenover deze hun 13 stemmen tegen de vertrou- de Conservatieven de Labourregering biliteit tegemoet gaan, wat belang rijk is voor herstel van-industrie en economie. Ook Steel moest verzet onder zijn Liberalen de kop indrukken. Hij gaf toe dat de partij leden heeft ver loren die het met de overeenkomst niet eens waren, "maar over het al gemeen heeft de overeenkomst goede weerklank gevonden. Er zijn geen kaderleden uit de partij getre den, alleen gewone leden".

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9