'Leiden kan alleen de problemen niet aan Leiden bepleit voor Frans en farmacie toch studentenstop Peuterspeelzalen willen meergeld Paasvebo met recordaantal ereprijzen Arie Groenevelt: Behoefte aan goede arbeidsplaatsen De beste voegloze 14 k. rin gen o.a. 1 paar met geslepen zijkant170,- Dit model met briljant 245,- Met 2 briljanten 320,- Gratis graveren. Blijvende service Desgewenst handgraveren. Desiree Anjer A.S. De Koning der Verlovingsringen v. d. WATER UW JUWELIER HAARLEMMERSTRAAT 181 VRIJDAG 25 MAART 1977 Ook Leidse delegatie naar een demonstratie in het ministerie van CRM LEIDEN - "De rijksoverheid moet uit de algemene midde len geld ter beschikking stellen om het aantal arbeidsplaat sen in de Leidse regio uit te breiden. In Leiden bestaat namelijk een grote behoeftë aan goede arbeidsplaatsen, maar er is te weinig industrie die via uitbreiding werk zou kunnen scheppen". Dit zei Arie Groenevelt, de voorzitter van de industriebond NVV, gisteren tijdens een propaganda-avond van de bond in het Antonius Clubhuis. LEIDEN - In een gisteren ge houden spoedzitting heeft de Leidse universiteitsraad met ruime meerderheid van stemmen besloten alsnog een studentenstop voor te stellen voor de studierichtingen far macie en Frans. In totaal wil de Leidse universiteit nu voor acht studierichtingen een studentenstop ingesteld zien, namelijk voor geneeskunde 260 studenten, biologie 140, Nederlands 110, Engels 100, geschiedenis 150, kunstge schiedenis 70, farmacie 88 en Frans 88. De instelling van een plaat singscommissie wordt door de universiteit bepleit voor de studierichtingen rechtsge leerdheid, geologie, culturele antropologie en sociologie der niet-westerse volken, psychologie, pedagogische en andere gogische weten schappen, Duits en Spaans. Afgelopen maandag besloot de universiteit geen studenten stop aan te vragen voor far macie en Frans. Dit omdat dat zou tornen aan het principe van de meerjarenafspraken, die zijn gemaakt tussen ener zijds het college van bestuur en anderzijds de faculteiten en diensten. Daarin worden o.m. afspraken gemaakt over de aan te vragen studenten stops. Farmacie en Frans wa ren daarin niet opgenomen. Een onverwacht grote aan melding van eerstejaars stu denten noopte het college van bestuur er echter toe ook voor deze twee studierichtingen een studiestop voor te stellen Afgelopen woensdag kwam een commissie van goede diensten tot het zelfde voor stel, waarna de universiteits raad op zijn besluit terug kwam. Plannen AZL 'Voorlopig lopende zaak" LEIDEN - De kabinetscrisis zal voorlopig geen invloed hebben op de besluitvorming rond de toe komstige huisvesting van het Aca- demisch Ziekenhuis in Leiden. Een woordvoerder van het ministerie van onderwijs en wetenschappen zei dat de bouwplannen van het AZL voorlopig tot de lopende za ken van het kabinet gerekend wor den. Dat betekent dat de plannen aawrschijnlijk volgende maand in het kabinet ter sprake zullen ko- LEIDEN - Voor de 27ste maal in Leiden, maar voor de eerste maal in de nieuwe runderhal van het Groenoordcomplex werd giste ren de Paasveetentoonstelling gehouden. Een jaarlijks terugke rend festijn voor veefokkers en mesters uit grote delen van ons land. Voor de Paasvebo waren dit jaar 350 stuks vee aangevoerd, af komstig uit onder meer Zuid- Holland, Zeeland, Noord- Brabant en Noord-Holland. Rond negen uur gistermorgen begon nen de 21 juryleden met de keu ring van de dieren. "Het was vanaf het begin al duidelijk dat het een titanenstrijd zou worden tussen het vee van de Sneep uit Willemstad en De Lint uit Ze venbergen", aldus Groenoordhal-directeur André de Jong. De eindkeuringen in het begin van de middag hadden een soms zeer emotioneel verloop. Zo vlogen vader en zoon Sneep elkaar jui chend en huilend om de hals toen zij hoorden, dat zij de titel kam pioen vrouweliik vee 1977 in de wacht hadden gesleept. De vie ring van die bekroning werd in de loop van de middag nog voortge zet met een paar kloeke flessen champagne. Ook de winnende koe, die over igens al het bordje van een keurs lager op de rug had staan, mocht in de feestvreugde delen. Het beest mocht even van de cham pagne nippen in de gewonnen beker. Sneep sr. raakte niet uit gesproken over de kwaliteit van zijn koe. "Wijs me eens een ander meisje aan, dat zo mooi is. Kijk eens naar die rug. Uniek". Overigens ook de kwaliteit van de andere dieren die op de Paasvebo tentoongesteld waren was uit stekend. André de Jong: "De ju ryleden hebben dit jaar een record-aantal ereprijzen toege kend". De prijsuitreiking vond gistermiddag plaats op de ideeënbeurs "Vrije Tijd", die in het andere deel van de Groe- noordhal wordt gehouden. De prijzen werden uitgereikt door Vebo-voorzitter, de heer Buck. De belangrijkste prijswinnaars wa in de afgelopen vijftien jaar zijn er in Leiden volgens Groenevelt niet minder dan 3500 arbeidsplaatsen verloren gegaan. Het aantal werk nemers in de textiel liep terug van 1900 naar 500, in de voedingssector van 1750 naar 1000 en in de metaal van 4800 naar 3500. "Leiden wordt niet ten onrechte wel het oost- Groningen van het westen ge noemd", aldus de bondsvoorzitter. Als éen van de oorzaken van de slechte situatie waarin Leiden ver keert, noemde hij het feit dat de textielindustrie, in tegenstelling tot vroeger, nog slechts van beperkte betekenis is en ook nu nog steeds verder afbrokkelt."Bovendien heeft Leiden een slecht imago. Lei den wordt in het hele land gezien als een arme stad, waar op vele ge bieden grote achterstanden be staan. Tenslotte ontbreekt het in de gemeente Leiden aan een slagvaar dig sociaal economisch beleid en aan een visie op de mogelijkheden van de stad", aldus Groenevelt. Rapport Hij deelde mee, dat de afdeling Leiden van de Industriebond op het ogenblik probeert, in samen werking met een werkgroep van de sociale academie in Rotterdam, om een rapport samen te stellen waarin de ontwikkelingsmogelijkheden van Leiden worden aangegeven. Maar volgens Groenevelt had de gemeente allang een dergelijk rap port moeten maken. Tijdens de discussie bleken niet alle aanwezigen het met de bonds voorzitter eens te zijn. "Ik ben er van overtuigd dat onze wethouder Tinus van Aken z'n uiterste best doet", addus een bejaard bondslid, maar hij heeft in deze maatschap pij maar weinig mogelijkheden. De gemeente kan gewoon niet meer doen dan ze op het ogenblik doet." Wèl visie Ook het PvdA gemeenteraadslid Frans Mentzij (tevens lid van de In dustriebond) maakte bezwaar tegen de voorstelling van zaken zoals Groenevelt die naar voren had gebracht. Volgens Mentzij heeft het huidige college wèl een uitge werkte visie op de economische toekomst van Leiden. "Maar het valt niet mee om die visie in een beleid om te zetten", aldus Mentzij, "omdat de gemeente op zichzelf weinig kan doen. Eén van de mogelijkheden die er voor Lei den zijn is het tot ontwikkeling brengen van de as Leiden-Alphen. Maar dat wordt moeilijk nu de pro vincie Leiden van de baan is. Bo vendien kijken de randgemeenten nog steeds een beetje vreemd aan tegen het programcollege, zoals we dat in Leiden kennen." Ook wees het gemeenteraadslid erop, dat onder het huidige college een secretarie-afdeling economi sche zaken is opgericht. „Tenslotte proberen we het imago van Leiden te verbeteren door nou eens op te houden met het vertellen van alleen maar negatieve verhalen over Lei den", aldus Mentzij. In zijn antwoord aan Mentzij ont kende Groenevelt gezegd te heb ben dat het de gemeente Leiden ontbreekt aan visie en beleid. Hij legde er de nadruk op dat zijn op merkingen niet bedoeld waren als een aanval op het gemeentebes tuur, maar op de vrije onderne mer, die de werkgelegenheid in een bepaalde plaats op kan heffen zonder dat de gemeente daar iets kan doen. Hij herhaalde, dat de rijksoverheid ervoor zal moeten zorgen dat de werkgelegenheid in Leiden op peil blijft. "Leiden kan in zijn eentje de problemen nieh ADVERTENTIE De driejarige Juana Weeda uit Leiden biedt staatssecreta ris Meijer de petitie aan. LEIDEN/RIJSWIJK - Staatssecretaris Wim Meijer van CRM heeft gistermiddag tijdens een manifestatie in zijn ministerie in Rijswijk een petitie met ruim 2500 handtekeningen aangeboden gekregen, waarin wordt gepleit voor een verbetering van de positie van peuter speelzalen in Nederland. De actie werd ondersteund door 700 betrokken instellingen, waaronder zowel peu terspeelzalen als kinderdagverblijven. de betrokken speelzalen toch nog mogelijk werd de vacatu res te vervullen. Eind van dit jaar loopt die regeling af t Aangedrongen werd op een wettelijke regeling voor deze kinderopvang en op de sub sidiëring van de personeels lasten. Als minimumeis stel den de actievoerders de sub sidiëring van tenminste één full-time kracht per instel ling. Tot nu toe worden peuterspeel zalen nauwelijks door het Rijk gesubsidieerd. Elke zaal, ongeacht de omvang, krygt van CRM jaarlijks een bedrag van 2500 en omdat de steun van gemeenten doorgaans ook minimaal is, verkeert vrijwel elke instelling in grote moeilijkheden. De tarieven variëren van twee tot tien gulden per dag, welke laatste bedrag de drempel voor veel ouders onaanvaardbaar hoog kan maken. In Leiden valt het met de hoogte van de tarieven, aldus een woordvoerder van het samenwerkingsverband de "Werkgroep Kindercentra Leiden", doorgaans nog al mee. Dat komt vooral omdat de meeste personeelsleden in dienst zijn in het kader van de WSW (wet sociale werkvoor ziening), een regeling van het ministerie van Sociale Zaken, om min of meer tijdelijk ar beidsongeschikten toch aan werk te helpen. In het kader van die regeling mogen nu evenwel geen nieuwe krachten meer aan dit soort werk worden geleverd (veelal werd gebruik gemaakt van werkloze kleuterleid sters, die omdat ze niet ar beidsongeschikt zijn, niet in de regeling thuis horen). Daardoor dreigde eind vorig jaar sluiting voor vijf Leidse peuterspeelplaatsen. Uitkomst bood toen echter de interim-regeling voor jeugd werklozen, waardoor het voor dan zit men opnieuw met de handen in het haar. Vandaar de actie gisteren in het minis terie, als vervolg op de mani festatie die afgelopen zomer op het jeugddorp in Zuid- West werd gehouden. We thouder Tesselaar (samenle vingsopbouw) was daar toen ook aanwezig. Hij stelde weinig te kunnen doen en raadde De Werkgemeen schap Kindercentra aan hun heil bij de staatssecretaris te zoeken. Meijer toonde zich gisteren wel bij de problematiek betrok ken, maar kon niet meer toe zeggen, dan dat er, zodra de nieuwe rijksbijdrageregeling in werking treedt, wellicht meer mogelijkheden voor kinderopvang komen.Bij de inwerking treding van deze regeling krijgen gemeenten een grotere vinger in de pap, waar het gaat om de verdeling van door de overheid be schikbaar gestelde subsidies. - Het Rijk trekt nu jaarlijks 5llt miljoen uit voor subsidiëring aan kindercentra. Als de eisen van de actievoerders zouden worden ingewilligd zou jaar lijks een bedrag van 50 mil joen beschikbaar moeten komen. Leiden telt op het ogenblik 21 peuterspeelzalen en twee kinderdagverblijven. Met name in de Merenwijk is er een tekort In die wijk staan 200 kinderen op de wachtlijst voor een plaatsje in een speel zaal. De werkgemeenschap, die van Meijer wel de toezegging kreeg, dat hij zal open blijven staan voor overleg, beraadt zich nog over mogelijk andere acties. Niet alleen de leidsters, maar ook veel peuters en moeders wa- ren gistermiddag bij de actie in het ministerie van CRM aanwe zig. De Leidse deputatie, die per ous naar Rijswijk was gereisd, bestond uit vijftig betrokkenen. i de Paasvebo delen i n de feestvreugdeZij mag een beetje champagne drinken ren: kampioen afdeling zwart bont: (vrouwelijk vee) Sneep's BV, Willemstad, kampioen afde ling roodbon)vrouwelijk vee): C. E. Besteman6De Besteman/De Lint. Zevenbergen, kampioen afdeling buitenlands ras (vrou welijk vee): P. Taam, Edam, Al gemeen kampioen vrouwelijk veeSneep's, P. Taam, Willem- stad, Edam, Algemeen kampioen vrouwelijk vee: Sneep's, Willem stad, Reserve kampioen vrouwe lijk. vee: P. Taam, Edam, kam pioen afdeling zwartbont (man nelijk vee): De Lint, Zevenber gen, kampieon afdeling roodbont (mannelijk vee): F. Visser, Wem- hout, kampioen afdeling buiten lands ras (mannelijk vee): De Lint, Zevenbergen, Algemeen kampioen mannelijk vee: De Lint Zevenbergen, reserve kampioen mannelijk vee: F. Vissers, Wem- hout, kampioen afdeling vee ge schikt voor de mesterij (vrouwe lijk vee): De Lint, Zevenbergen, reserve kampioen (idem): Sneep's BV, Willemstad, kam pioen afdeling vee geschikt voor de mesterij (mannelijk vee): R. Willemse, Rucphen, reserve kampioen idem: E. Ultee. Oude water, kampioen afdeling scha pen: F. P. G. Meeuwisse, Leid- schendam (stelletjes) en G. J. van Leeuwen Oud Ade (exportscha- pen). DEALER BOUSSAC GORDIJNEN PLOEG GORDIJNEN BES0UW TAPIJT Interieurverzorging W. J. ZIRKZEE b.v. Zeemanlaan 22 - Leiden Telefoon 071-142627

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3