huho Croes matigt streven naar apart Aruba 'Don Quichotte': mimespektakel tapijt Moorden in Brazzaville wijzen op noord-zuid-tegenstellingen Kongo Uitvoering muziekschool Bejaarden aan vreemde virusziekte overleden WONINGRUIL zwaar eikenhouten bielsen naaH vOttapijt rally VRIJDAG 25 MAART 1977 DEN HAAG/ORANJESTAD - Tijdens zijn laatste bezoek aan Aruba werd minister De Gaay Fortman midden op straat aangeschoten door een vrouw. Recht op de man af vroeg zij hem: „Wanneer wij onafhankelijk worden, bete kent dat ook dat de koningin weggaat?" De minister knikte bevestigend. Daarop draaide de vrouw zich om en riep: „Dan maar geen onafhankelijkheid". Zij is niet de enige op Aruba die er zo overdenkt. Vandaag beslist Aruba zijn kelingshulp stop te zetten en de af- Arubanen werkelijk de onafhanke- regering in Willemstad om de af- lijkheid voor hun eiland willen. Het alternatief is een keus voor een An tilliaanse federatie. Op het stembil jet staat voor het één een tekening van Aruba en voor het ander een tekening van de zes Antilliaanse ei landen. zonderlijke eilanden grotere zelf standigheid te geven heeft Croes veel gras voor de voeten wegge maaid. Ook vreest men op Aruba op eigen houtje onvoldoende weer stand te kunnen bieden aan de „communistische infiltratie" van Cuba. In het Caribisch gebied zit de angst voor Cuba diep. De kansen voor de Arubaanse on afhankelijkheidspartij Movimiento Electoral di Pueblo, de MEP, om te Dictator winnen worden niet hoog aange slagen. Niet alleen omdat de meeste Veel Arubanen zijn de .drammeri- Arubanen de band met Nederland ge' Croes meer dan zat. Zij verden en de koningin willen handhaven. ken hem ervan de „dictator" van Belangrijker is dat het besef steeds het onafhankelijke Aruba te willen doordringt dat kelijk Aruba wel eens een arm Aruba zou kunnen zijn. Nederland zal dan ogenblikkelijk de geld- worden. Ook zint Croes' taktiek len niet. Dit heeft kort geleden tot een scheuring in de MEP geleid. Drie kraan dichtdraaien Herhaaldelijk vooraanstaande MEP-leden, Go- heeft minister De Gaay Fortman mez, Vos en Richardson, hebben gedreigd dat een onafhankelijk ei- Croes vaarwel gezegd en zijn een land niet op ontwikkelingshulp eigen partij begonnen: de Ruba. De hoeft te rekenen. Ook wordt ge- Ruba heeft geen haast met de onaf- vreesd dat de drommen toeristen hankelijkheid, maar wil een rustige bezonnen voorbereiding, grote Bij steeds meer Arubanen rijpt het inzicht dat pas over de onafhanke- zullen wegblijven en de welig tie rende smokkelhandel eer klap zal krijgen. Daarom handel, industrie en toerisme de lijkheid van hun eiland moet eersten op Aruba die zich uitspra- den beslist als de Antillen zich de ken tegen een snelle onafhanke lijkheid. Aruba is momenteel tame lijk welvarend. De twee andere Arubaanse par tijen, de kleine PPA en AVP, heb ben hun aanhangers opgeroepen het referendum te boycotten. Maar ze hebben wel zo actief deelgeno men aan de compagne van de afge lopen tijd, dat het de vraag is of hun oproep effect heeft. Olie Hoe rijker en welvarender Aruba werd, hoe luider de roep om zelf standigheid klonk. Met de komst ointam \ran Ho (TPnfo oüo.inHnetplo Korron -.1 i Nederland losmaken. 'i opgestikte biezen daaronder e een geruite sjaal geknoopt. petticoat van witte AMSTERDAM - De petticoat is terug en mag weer gezien wor den. Frank Covers, de laatste in de steeds kleiner wordende groep van Nederlandse mode ontwerpers die een couture- show geven, liet gisteren onder bijna al zijn jurken zo'n nostal gisch kledingstuk dragen. Nog niét van hardgesteven tulle maar van fraaie zijde, katoen of broderie in verscheidene kleu ren en dessins. Govers, die bekend staat om zijn geraffineerd kleurgebruik, opende de show met een pof- broekpak een heel wijde pof broek net over de knie vallend; daarboven een klein op de Turkse dracht geïnspireerd vestje waarvan de randen met een motief in gouddraad waren geborduurd. Op het hoofd een gestileerde fez. De pofbroek was door de hele show te zien ook bij de strand en avondkle ding. Strapless is deze zomer ook een van de grote troeven. Voor overdag in gebreide truitjes met grote pompoenen (zoals vroe ger op kindermutsen) langs de bovenkant, 's Avonds van goud of zilverdraad. Het silhouet is Petticoats bij Govers over het algemeen heel wijde blouses, wijd poffende mouw en rokken waarin meters stof is verwerkt Daarop laat Govers vaak een brede ceintuur en banden met kwasten dragen. De folklore blijft een grote in spiratiebron, maar wordt wel steeds meer (en beter) vertaald de i de i van vandaag. Zo maakte Govers voor de confectie (te koop bij Bijenkorf, Bonnetterie en Bar bara de Groot Amsterdam) mooie wijde rokken van batik- stof met daar onder een petti coat van een blauw met wit ruitje, daarop laat hij dan weer een blouse dragen van een madras-ruitje en merkwaardig genoeg deed de combinatie het prachtig. Maar het best kan een ontwer per als Govers zich natuurlijk uitleven bij de meer feestelijke kleding. Van heel dun ge bloemd materiaal maakte hij een deux piece met plooirok en een battledress-jasje daaronder een keurslijfje van witte brodrie waardoor een lichtblauw lintje was geregen. Ook de petticoat er onder was van brodrie en versierd met blauw lint. Lintjes vindt je trouwens overal terug in de collectie van Frank Go vers. Maar het mooiste waren zijn jurken geïnspireerd op de Italiaanse renaissance lange jurken met een blote schouder en a-symetrisch over elkaar val lende punten met tussenzetsel van heel oude kant van goud en zilver. In die stijl maakte hij ook een blouse en liet daaronder een zilveren of gouden short dra gen. De bruid gaat, ook bij Go vers in het groen, al was de broderie-basis jurk wit maar daarover liet hij twee groene rokken dragen en de sluiting van de tweede rok met ronde panden werd „verborgen" door corsage van groen en wit. Op bijna alle jurken rokken en broekpakken liet Govers een grote sjaal op de heupen ge knoopt dragen. HENRIËTTE v.d. HOEVEN. stellingen in Leiden heeft kunnen constateren. Niet voor niets is men twee dagen achtereen in het theater aan de Oude Vest bezig geweest met het aanbrengen van de licht- batterijen, de projectieschermen, de de zetstukken en wat al niet meer. ?e- Kortom een fraai aangeklede voor- en stelling met schitterende kleuref fecten en voor velen ongetwijfeld een plezierige kennismaking met de zo moeilijke mimekunst die ook in haar meest pure vorm meer aan dacht verdient dan tot nog toe het geval is. De voorstelling van van avond zal drukker bezet zijn dan LEIDEN - De Leidse Schouwburg was gisteravond voor nog niet de helft bezet toen Rob van Reijn er zijn nieuwste mime-spektakel op de planken zette. Jammer eigenlijk, want zijn "Don Quichote'' 1 danks alle pathos waarover kolommen al eerder uitvoerig schreven kleurrijk genoeg om een avond lang te kunnen boeien. Dat is voornamelijk, afgezien van de pres taties van de mimekunstenaar zelf in zijn rol van Sancho Panza en die van Ron de Koning als de eeuwig tegen windmolens vechtende Don Quichote, te danken aan de mede werking van Rob van Reijns tech- gisteren, maar er zijn zeker nog nische medewerkers. En die zijn tot kaartjes te krijgen, grootse dingen in staat zoals tijdens de eerste van de twee PIETER C. ROSIER VOORSCHOTEN - De Streekmu- volging van gitaar-, viool- en piano- ziekschool Leiden, afdeling Voor- leerlingen, wisselend in voor schoten, gaf haar leerlingenuitvoer- drachtsvermogen, willen we met ing in het Cultureel Centrum, dat name eren Annemieke van Roos- flink bezet was, en begon met het endaal om haar duidelijke even- rituele begin: de vormingsklassen wichtige vertolking van_ee_n piano stuk van Grieg en Lucia Gelderman om haar gedifferentieerd dyna misch begrip en haar virtuose vast heid in een piano-prelude in cis van Bortkiewicz, beide leerlingen van Frans Kraaneveld. KEES VERHOEF. bijeen, als een volksstam zo talrijk. Daar komt leuk werk uit, van zan gertjes, blokfluitertjes en aller hande Orff- slagwerkertjes.„Simfonia" was de eerste titel van stukken uit Italië, Hongarije, en Albanié, die een meer gevorderd blokfluit-ensemble ten beste gaf op licht en zwaarder kali bermodellen. Leiding van dit alles: Henk Zwart. Daarna volgde de presentatie van elf pianisten, in stoet en kort be stek, ieder met een van de klassie- MADRID (Reuter, - De Spaanse klankbeeld van één muzikant: Bert regering heeft gisteren een flinke Mooyman, die uit het hoofd een verhoging Spaans minimumloon gaat fors omhoog het minimumloon larissen van ambtenaren verhoogd worden, terwijl ook de militairen ?er soldij kunnen rekenen. Op politieke front heeft de regenng-Suarez de hoop van de 1 uansgesiaiie. oppositie de grond ingeboord dat strijkersensemble machtige nat.ona e beweging^ trio hobo en dubbel dwarsfluit een sonate van Boismortier kenne lijk een riskante opgave Brokken onderbrokkelde barok dienden zich intussen aan en de afsluitende Gigue kreeg vlot dansgestalte. De directie Gerda Proonelour werd genomen door directeur Timon. Erg gelukkig was leraar Hans Stoop in de aanvoering van een flink houtblazersteam, o.a. in een prachtige Muffat-aria en Kleine Ta- felmusik van Handel. Van een op- o~, ,j - j ftoiujAii, IVOORKUST (ANP,Reuter) - De moorden op de president van de Volksrepubliek Kongo en de rooms-katholieke aartsbisschop van Brazzaville, lij ken een strijd tussen noord en zuid in Kongo te hebben opgerakeld die in 's lands negentienjarige geschie denis nooit helmaal is uitgeblust. De moord op president Marien in de jaren twintig en dertig het afhankelijkheidsstreven van een deel van de Arubaanse bevolking. Aanvankelijk wilde men alleen maar minder gebonden zijn aan Curasao, het hoofdeiland waar de Antilliaanse regering zetelt. Vlak na de oorlog werd het onaf hankelijkheidsstreven een af scheidingsbeweging. Aruba wilde los van de vijf andere Antillen en eiste dat het rechtstreeks door de koningin bestuurd zou worden. De Nederlandse regering ging daar niet op in. Curasao liet duidelijk merken dat het de baas was en lak had aan de andere eilanden. De centrale rege ring in Willemstad nam steeds meer bevoegdheden van de afzonder lijke eilandbesturen over. Dit ver oorzaakte een toenemende irritatie. Op 9 februari 1971 werd de MEP opgericht. Aanvankelijk was het doel uitsluitend om de banden tus sen de Antillen wat losser te maken, zodat de eilanden minder afhanke lijk van Willemstad waren. Later koerste de MEP aan op een .statu- s aparte' voor Aruba. Onder leiding van Betico Croes oogstte de MEP grote successen. De traditionele Arubaanse partijen werden verdrongen, en sinds 1973 heeft de MEP zelfs de meerderheid in het bestuurscollege van Aruba. Croes gaf Aruba een eigen vlag, hij riep het bestaande lied .Aruba Dushi Tera' uit tot het volkslied en bepleitte de Arubaanse onafhanke lijkheid bij de omliggende Zuid- amerikaanse landen. Vorig jaar werd besloten een referendum over Aruba's onafhankelijkheid te hou den. De MEP leek rechtstreeks op een grote overwinning af te ste venen. Maar het tij is enigszins gekeerd. Oorzaak zijn niet alleen het Neder landse dreigement om de ontwik- WHITLEY BAY (Reuter) - Vijf tien bejaarden zijn in de laatste drie weken in een bejaardente huis in de Britse plaats Whitley Bay overleden tengevolge van een vreemde virusziekte. Woordvoerders van de plaatse lijke gezondheidszorg hebben dit gisteren meegedeeld. Negen bejaarden van het tehuis en vijf personeelsleden lijden aan dezelfde symptonen, waar aan de andere vijftien overle den. In dezelfde streek in het noordoosten van Engeland zijn in een ander bejaardentehuis twaalf mensen aan dezelfde vi rusziekte overleden. Het tehuis in Whitley Bay is geï soleerd. Geleerden proberen de ziekte te identificeren. De symptonen zijn duizeligheid, diarree, hoofdpijn, en pijn in de benen. Ngouabi vorige week vrijdag is of ficieel toegeschreven aan ex- president Alphonse Massamba- Debat, lid van de Bakongostam in het zuiden. Die op kardinaal Emile Biajenda werd waarschijnlijk uitgevoerd door Kongolezen uit het noorden, vermoedelijk Kouyou's, de stam van de gedode president. Officiële kringen in Brazzaville beweren dat de moordenaars drie leden van president Ngouabi's fa milie zijn. De dubbele moord onderstreept traditionele aardrijkskundige en stamtegenstellingen die teruggaan tot de onafhankelijkheid. De eerste president van Kongo- Brazzaville, de gesuspendeerde pa ter Fulbert Joulou, behoorde tot de Laristam die, zoals de Bakongö, hoofdstam vormt in het zuiden. President Massamba-Debat van de Bakongo en eveneens zuiderling, nam in 1963 na heftige betogingen de macht over. Die prijs viel in 1968 toe aan N'gouabi, die er zich in een staats greep meester van maakte. Al twee jaar circuleerden in Braz zaville door het moeilijke economi sche klimaat gevoede geruchten over een mogelijke terugkeer van Massamba-Debat. de ex-president leefde sinds 1967 en tot aan zijn ar restatie in zijn dorp niet ver van Brazzaville, waar hij zich met de landbouw bezighield. Tegen Massamba-Debats terugkeer zou zich de Laristam verzetten die het meest geleden zou hebben onder het bewind van de ex-president - en zouden de militairen gekant zijn. Het militaire comité dat nu de macht uitoefent moet snel een eco nomisch beleid uitstippelen om on rust weg te nemen en een situatie recht te trekken die vooral de laat ste maanden aanzienlijk is ver slechterd. Het comité vindt vakorganisaties en een jeugd tegenover zich die hebben laten zien dat zij niet bang zijn voor gezag en een bestuur van de arbeiderspartij dat volgens de vermoorde president belangen na streefde die onverenigbaar waren met de marxistische revolutie van Kongo. Pogingen om de partij democrati scher te maken zijn mislukt en hebben geen samenspraak tussen de verschillende stromingen in Kongo tot gevolg gehad en even min de bureaucratische oligarchie gewijzigd. President N'gouabi heeft eens op gemerkt dat iedereen instemde met collectief genomen besluiten maar zich in de praktijk gedroeg alsof ze hem niet aangingen. Het gevolg was dat alles op elk niveau in het sloop kwam te zitten. Gedurende ongeveer zes maanden zijn de ambtenarensalarissen min stens tien dagen en soms twee we ken te laat betaald. Dit heeft in een land waarvan de economie steeds meer een staat- saangelegenheid is, bij een groot deel van de bevolking ontevreden heid opgewekt. TOP TIEN 1 3) Go your own way, Fleetwood Mac; 2 6) Voici les clefs, Gérard Lenorman; 3 1) Don't cry for me Argen tina, Julie Covington; 4 7) Crazy on you, Heart; 5 8) Fairy tale, Dana; 6 (14) Don't leave me this way, Thelma Houston; 7 9) The big bear bump, Ronnie and the Big Bear; 8 2) Knowing me knowing you, Abba; 9 4) Don't say goodbye. Band zonder Naam; 10 (13) When, Showaddywad- dy. onder het Franco-bewind de enige toegestane politieke partij, ont manteld zou worden. Na een kabinetsvergadering die 10 uur duurde, maakte de minister van arbeid bekend dat het mini mumloon met 17 gulden per dag verhoogd wordt. Verdwenen agent Johan K. meldt zich CUYK (ANP) - De Cuykse politie man Johan K. die woensdag door het gerechtshof in Den Bosch zes jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest tegen zich hoorde uit spreken en daarna spoorloos ver dween, is weer terecht. De man, die werd veroordeeld wegens het ver drinken van zijn vrouw, meldde zich gistermiddag rond half twee bij het Bossche gerechtshof. AANBIEDINGEN VAN DE NIE SANITAIR-DOE HET ZELF SHOP WASTAFEL-MENGKRAANv.a. 29,50 DOUCHE-MENGKRAAN v.a. 34,80 BADMENGKRAANv.a. 59,95 GOOTSTEEN MENGKRAAN v.a. 44,90 WASTAFEL wit 38,30 WASTAFEL kleur 48,50 Aanbieding Allibert SPIEGEL met ver!van 152,50 voor 98,-- TOILETKAST A 24van 162,-- voor 129,-- TOILETKAST A 25van 183,-- voor 149,— TOILETKAST A 46 van 99,- voor 69,75 Bij wie, natuurlijk I I I k II M Kort Rapenburg 5-7-9 I I II Leiden - Tel. 071 -76.32.00*. Na overleg met de kerkelijke au toriteiten in Roemeniè heeft de We reldraad van Kerken de aangeslo ten kerken gevraagd, voorlopig 2 miljoen dollar bijeen te brengen voor het herstel in dit door de aard beving van 4 maart zo getroffen land. De hulpverlening is niet in eerste instantie bedoeld voor ge bouwen, maar voor het weer op gang brengen van kerkelijke instel lingen, vooral van medische, so ciale en humanitaire aard. De Roemeense kerken, waarvan de Orthodoxe Kerk de grootste is, zit ten met een onvoorstelbare schade. Er zijn honderden kerken ver woest, terwijl een veelvoud is be schadigd. Vijfhonderd kerken zijn gesloten omdat ze gevaar opleve ren. Ook is een aantal gebouwen voor priesteropleiding onbruik baar geworden. De stichting Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen in Utrecht heeft haar gironummer (5261) voor hulpverlening aan de Roemeense kerk opengesteld. Zuid-Afrika De regionale directrice van het Christelijk Instituut (van ds. Beyers Naudé) in Transvaal, Os- hadi Phakathi, mag van de Zuidaf- rikaanse regering het gebied van Pretoria en Mameloje vijfjaar lang Kerkelijke hulp voor Roemenië niet verlaten. Ze mag ook niet deel nemen aan acties van het Chr. Iristi- tuut, de Zuidafnkaanse studente norganisatie, de Black People Con vention en de Vereniging van Zwarte Ouders. In de kantoren van deze bewegingen mag ze evenmin komen. De directeur van het Chr. Instituut, dr. Beyers Naudé, typeerde de op gelegde vrijheidsbeperking als "een nieuwe daad van vertwijfe ling". De secretaris-generaal van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken, John Rees, heeft al tegen dit optre den van de regering protest aange tekend. Rabbijn A.S. Herman is door het Verbond van liberaal religieuze Jo den in Nederland aangesteld als "pastoraal werker" om hulp te bie den aan alle tot de Joodse gemeen schap in ons land behorende Jo den, ongeacht of ze lid zijn van een der Joods-geestelijke problemen, zoals identiteitsvragen en aanslui tingsmoeilijkheden in religieus en sociaal opzicht. Herv. Kerk - beroepen te Dord recht E.M. Bakker Nieuwerkerk a d. IJssel. Chr. Geref. Kerken: be dankt voor Maassluis P. Roos Har derwijk. Doopsgezinde Broeder schap: aangenomen naar Zaan streek A. Timm teBazel. Scan Design Parket biedt aan: LAMELLEN PARKET, MASSIEF EN TEGELS STUNTAANBIEDING op zaterdag 26 MAART EN 2 april eiken lamellen parket voor slechts f 30,- per m2 ongelegd. Ook opknappen van bestaande vloeren. Kom kijken in onze parketstand, gevestigd in Home Centre, Voorschoterweg 45-47, Valkenburg Z H Tel. 071-769325 of 02522-14275. MET SPOED Aangeboden: Moderne, ruime eengezinswoning te Wou denberg (bij Zeist). L-vorminge kamer, 3 slaapkamers, grote zolder, voor- en achtertuin. Huur f 300,- inclusief CV. Schitterende, rustieke omgeving Gevraagd: Woning in of nabij Leiden. Inlichtingen T. Hoekstra, tel. 03498-2692. f OORLOG, gtsl GSWSjJi Lees JE £'AGBLIJ<S| in ce kkaht. .or*. OVER MUN VROUW AVAARTE I>E BEZLQR.QER Levendaal 150-152 Leiden, tel. 071-120226. geschikt voor tuinafzettingen en voor andere toepassingen 2 meter lang 20 cm breed 12 cm dik prljstreffer per stuk 200 cm breed. Verkrijgbaar in diverse kleuren voor slechts nu voor uw hele huis kamerbreed nylontapijt met foamrug, dus los te leggen alleen btj hubo door inkoop in het groot slechts per meter zolang de voorraad strekt

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 23