Brits kabinet houdt stand 8% Kremlin bereid tot gesprek met Yanee Met behulp van een zeer ongebruikelijk I akkoord met liberalen Bezoek Castro en Podgorni zaait onrust HetSpaarpapier aan toonder van de NMB. Aan u de keuze! DONDERDAG 24 MAART 1977 BUITENLAND PAGINA 9 ■HHKxMK Premier James Callaghan. De Liberale leider David Steele LONDEN (SP) - De Britse Labour-regering van premier James Callaghan is er op het laatste nippertje in geslaagd het vege lijf te redden. In een voor de Engelse politiek uiterst ongebruikelijke overeenkomst met 's lands dertien liberalen in het Lager huis, heeft hij de frontale aanval van de conservatieven en de overige oppositie tenslotte toch weten af te slaan. Bij de beslissende stemming over de vertrouwenskwestie aan het slot van een uiterst rumoerig debat be haalde de regering zelfs een onver wachte comfortabele meerderheid van 24 stemmen. Na alle spanning van de laatste dagen een duidelijke anti-climax dus. Het kabinet van James Callaghan stond voor een moeilijke keus. Het zonder meer aangaan van de stem ming zou ongetwijfeld op een ne derlaag uitlopen, want Labour is zijn meerderheid over de gezamen- Door Haye Thomas lijke oppositie in het Lagerhuis kwijt. De enige mogelijkheid die James Callaghan nog open stond was om te proberen tot een akkoord te komen met een van de kleinere oppositiepartijen. En daarvoor 1 heeft de bewindsman tenslotte ge- I kozen. Twee partijen Voor een akkoord kwamen twee partijen in aanmerking. De tien protestantse Unionisten met de Conservatieve rebel Enoch Powell in hun gelederen en de liberalen. Bij de laatsten vond premier Cal laghan de meest bruikbare termiek. Immers, het was vanaf het begin j duidelijk dai: bij vervroegde alge mene verkiezingen de kansen van II de liberalen niet hoog konden wor den aangeslagen en het lag in de lijn der verwachtingen dat hun huidige totaal van dertien zetels wel eens drastisch zou kunnen worden te ruggebracht. In dit opzicht was de liberale leider David Steel een gre tige gesprekspartner. Maar voor het liberale zelfrespect vroeg hij uiter aard om een prijs. En nadat er over en weer wat water in de wijn was gedaan, kwam tenslotte uit de bus dat Labour-afgevaardigden en libe ralen in het parlement een soort commissie zullen vormen onder voorzitterschap van de leider van het Lagerhuis, Michael Foot. Deze commissie zal wekelijks zoge naamde consultatiebijeenkomsten hebben over belangrijke politieke activiteiten in het parlement. Ook heeft premier Callaghan nieuwe in itiatieven beloofd in de omstreden devolutiepolitiek voor Schotland en Wales en zal hij een vrije stem ming toestaan over de voor de libe- ralen zo belangrijke kwestie van evenredige vertegenwoordiging bij de verkiezingen voor het Europese i parlement. Ongebruikelijk De overeenkomst tussen Labour en liberalen is hoogst ongebruikelijk in de Engelse politiek. Afgezien van de oorlogsjaren geldt er nog steeds het ieder voor zich. God voor ons allen. En met name ook in de lin kervleugel van de Labour-partij is het akkoord met het nodige ge knars van tanden verwerkt. Tal van linkse afgevaardigden van de par lementaire Labourfractie hebben premier Callaghan in een scherpe brief verzekerd dat zij zich op geen enkele manier gebonden voelen aan het akkoord met de liberalen. Voorlopig geldt het akkoord tot het einde van dit parlementaire sei zoen. Daarna zal wederzijds wor den bekeken of het heilzaam heeft gewerkt. In alle staten De Conservatieven, die eerder hun grote kans roken en bij een alge mene verkiezing volgens de opinie-peilingen ook een forse winst zouden behalen, verkeerden uiteraard in alle staten. Zij zorgden voor een uitermate rumoerig ver- trouwensdebat, maar moeten nu lijdzaam toezien dat James Callag han voorlopig weer tijd heeft ge wonnen. Daar was het hem trou wens ook om te doen, want ook hij beseft terdege dat zijn kabinet in heel de wankele positie van Labour ook maar beperkte tijd van leven heeft. Maar ondertussen kan hij de volgende week wel zijn nieuwe be groting indienen, met de bedoeling het sociale contract tussen de rege ring en de vakbonden overeind te houden. De hele strategie van inflatie-bestrijding in Engeland is daarop gebaseerd. Vandaar dat in gematigde kringen met het aanblij ven van de regering-Callaghan wordt ingestemd. Positief In de Lundense City reageerde trouwens de beurs ook uiterst posi tief. In eigen socialistische kring daarentegen heerste voldoening over het feit dat Labour nu zijn greep heeft behouden op de be langrijke, groeiende inkomsten uit de Noordzee-olie. "Lib-lab", zoals de overeenkomst nu wat cynisch wordt genoemd, zorgt er ook voor dat Labour meer tijd heeft om nieuwe stappen te ondernemen ten aanzien van meer zelfbestuur in Schotland en Wales. Met name in Schotland zijn de nationalisten ra zend dat de Labour-regering het wetsvoorstel voor grotere mate van zelfbestuur liet torpederen en zij sloten zich vechtlustig aan bij de Conservatieven in een poging de regering ten val te brengen. Labour heeft bij algemene verkiezingen in Schotland zeer veel te verliezen. De regering-Callaghan zal dan ook ter dege proberen de nationalisten hier alsnog de wind uit de zeilen te ne- SAN CLEMENTE - De Britse televisie-presentator David Frost (links) verlaat met de voormalige Amerikaanse president Nixon een huis in San Clemente, waar zij een interview hebben opgenomen. Frost mag in totaal twaalf interviews met Richard Nixon opnemen. Over beperking strategische bewapening MOSKOLT (Reuter) - Het Kremlin heeft gisteren laten weten bereid te zijn serieuze besprekingen te voeren met de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken Cyrus Vance over het beperken van de strategische bewapening (SALT). Dit ondanks het stand punt van president Carter over de Schietpartij in Libanon DAMASCUS (Reuter) - Een zw, schietpartij in Zuid-Libanon heeft echter "veel slachtoffers" geëist onder Pa lestijnse commando's en hun Liba nese bondgenoten. Dit hebben we lingelichte kringen in Damascus gisteren meegedeeld. BOSTON - Hoewel het al lente is blijven de resten van de winter nog een tijdje Amerika bevolken. De Amerikaanse student Jim Moscatel vond het wel leuk om zijn ijzige buurm an ook een boek in handen te geven. Of hij er iets uit zal leren voor de zon hem van de aardbodem heeft weggevaagd mag betwijfeld worden Bij de beschieting, die dinsdag be gon, waren Libanese conservatieve troepen op een heuveltop en Pales tijnse commando-stellingen aan beide zijden daarvan betrokken. Noordelijk van het gevechtsterrein zijn Syrische troepen van de Arabi sche vredesmacht gestationeerd. Het is de eerste zware beschieting sedert ruim ruim twee weken in dit gebied. Waarnemers vonden het echter nog te vroeg om te zeggen of er voornamelijk politieke of mili taire doeleinden aan ten grondslag liggen. Wel is de spanning in Zuid-Libanon toegenomen op een ogenblik dat president Elias Sarkis wegen zoekt om een einde te ma ken aan de confrontatie aldaar tus sen commando's en conservatie ven. GROTE VEILING TE KATWIJK AAN ZEE Op zaterdagmiddag 26 maart a.s. aanvang 14.00 uur zal in: Sporthal Cleynduin, Stadhoudersdreef 1 erkend veilingbedrijf Amstelveen, fa. M. Pijpers te Amstelveen t.o.v. ge rechtsdeurwaarder A. van Vliet te Leiden een partij goederen publiek a contant bij opbod verkopen, waaronder 9 antieke meubelen, w o secretaires, turfkisten, ladenkasten, oortafels, div. kleinmeubelen, commodes w.o. worteln. en eiken, vitrinekasten perzische kleden stereo apparatuur 9 Bretonse klokken 9 wandornamenten 9 de kenkisten 9 tinwerk 9 oude koperen kannen oude weegschalen an tieke bloembakken samowars brassero's beelden 9 porceleinkas- tjes petroleum hang- en tafellampen. en wat verder ter tafel zal worden gebracht. Gelegenheid tot bezichtigen der c Voor handelaren en partikulieren bestaat de gelegenheid tot hst inbrengen van goederen van 12.00 tot 13.00 uur. mensenrechten in samenlevin gen als de Sowjet-Unie. Diplomaten in Moskou zien dit als de boodschap die vervat is in een zorgvuldig gekozen samenvat tend bericht van het persbureau Tass dat in het partijblad Prawda gepubliceerd werd. Het samen vattend bericht ging over de toe spraak van maandag van partij leider Leonid Brezjnjew. In die toespraak zei Brezjnjew dat de ontwikkeling van normale be trekkingen tussen de twee mo gendheden "ondenkbaar" is, ten zij Washington ophoudt met wat hij noemde de inmenging in Rus sische binnenlandse aangele genheden - een duidelijke ver wijzing naar Carters verklaring van steun aan de dissidenten in communistische landen. Maar de Russische leider vertelde ook dat de kwesties die aan de orde zijn bij de SALT- besprekingen het grootste pro bleem vormen dat de twee landen moeten oplossen. Hij zei af te wachten wat Cyrus Vance zater dag meebrengt naar Moskou. In zijn overzicht van reacties op de toespraak koos de Prawda op merkingen - waaronder die van Vance zelf - waarin, het belang wordt onderstreept van de SALT-besprekmgen. Brezjnjews uitlatingen over de kwestie van de mensenrechten werden slechts terloops vermeld. In het overzicht wordt de voorlichter van Cyrus Vance geciteerd die in Washington zei dat beide partijen zich actief voorbereiden op het bezoek dat zij zien als "een be langrijke stap in de richting van het beperken van de wapenwed loop". De Prawda citeerde Vance, die journalisten vertelde dat zijn be sprekingen met zijn Russische collega Andrej Gromiko "een vi taal belang hebben, niet alleen voor onze twee landen maar voor de gehele wereld". De Ameri kaanse bewindsman legt met zijn bezoek het eerste contact op top niveau tussen de regering Carter en het Kremlin. De afgelopen weken hebben Russi sche commentatoren in bedekte termen laten weten dat voort gang bij de SALT-besprekingen in gevaar kan komen als Cartér zich blijft uitspreken ten gunste van dissidenten in Oost-Europa. Maar de diplomaten in Moskou meenden dat het overzicht in de Prawda suggereert dat Moskou de SALT-besprekingen ziet als een probleem dat moet worden opgelost en dat kan worden be handeld - zoals Washington ook heeft beklemtoond - zonder ver wijzing naar de gevoelige kwestie van de mensenrechten. In Afrika DAR ES SALAAM (ANP) - In Zuid-Afrika en Zaire is ongerustheid ontstaan over de groeiende invloed van de Sowjet-Unie en Cuba op het Afrikaanse continent. De aanwezigheid van de Cubaanse lei der Fidel Castro en de Russische president Nicolai Podgorni in Afrika vergroten die bezorgdheid. In een interview met het Zaïrese persbureau AZAP verklaarde pre sident Moboetoe van dat land dat de Russische leiders zich al sinds de onafhankelijkheid van Zaire in 1960 inspannen voor het leggen van een gordel van onveiligheid rond het Zaïrese territorium. Mo boetoe zei dat Fidel Castro en Leonid Brezjnjew nu al een slecht geweten hebben, omdat zij betrokken zouden zijn bij de invasie van Katangese gendarmes in het zuiden Zaïre vanuit Angola. Hij zei dat de Katangezen die de provincie Sjaba zijn binnengetrok ken, in het bezit zijn van moderne Russische wapens, waarover de MPLA-troepen van Agostinho Neto beschikten om hun leider aan de macht te brengen. Volgens hem staan de Katangezen onder leiding van Cubaanse militairen, die hun een militaire en ideologi sche opleiding geven. Het leger van Zaïre heeft naar Moboetoe's zeggen, boodschappen van de Katangese gendarmes onderschept, die gesteld waren in het Swahili, (de voertaal in het oosten van Zaïre), maar ook in het Spaans en Portugees. Fidel Castro heeft een Cubaanse betrokken heid bij de opstand in Sjaba ontkend. Zuid-Afrika De Zuidafrikaanse minister van defensie, Pik Botha, verklaarde maandag dat "de invasie in Zaïre" deel uitmaakt van een Russi sche strategie om de blanke regeringen in het zuiden van Afrika te isoleren. "Na Zaïre wordt waarschijnlijk Zambia het volgende doelwit", aldus de Afrikaanse minister. Hij veroordeelde het feit dat de westerse landen geen "contra-strategie" hebben tegen de "communistische ambities". De Zuidafrikaanse leiders zullen zeker met gefronste wenkbrauwen kijken naar het akkoord, dat in de Mozambiquaanse stad Beira gesloten is tussen Fidel Castro en de president van Mozambique, Samora Machel. In het akkoord wordt gezegd dat "Cuba zijn ban den van solidariteit en samenwerking met Mozambique zal aanha len". Oorlogsmateriaal Verscheidene gezaghebbende kranten in Zuid-Afrika, waaronder de "Rand Daily Mail" en de "Star" hebben gisteren gemeld dat er onlangs grote ladingen Russisch oorlogsmateriaal in het noorden van Mozambique zijn aangekomen. Hiertoe zouden behoren de luchtdoelraketten "Sam", de jagers "Mig21", en de tanks T 54". Toch lijken de recente verklaringen van Fidel Castro in de Tanza- niaanse hoofdstad Dar es Salaam, dat "Cuba geen enkele directe rol zal spelen in de strijd tegen de blanke minderheidsregimes in Afrika", door Zuidafrikaanse waarnemers met instemming te zijn ontvangen. Volksrepubliek Kongo In Brazzaville, een ander middelpunt van onrust in Afrika, maakte gisteren de waarnemende militaire raad bekend dat de vroegere president Alphonse Massamba Debat van de republiek Kongo heeft toegegeven verantwoordelijk te zijn voor de moord op presi dent Mairen N'Goeabi, vorige week vrijdag. De dood van de presi dent heeft verder bij een aantal Afrikaanse landen verontwaardi ging opgeroepen. Het centraal comité van de revolutionaire volkspartij van Benin, die een marxistisch-lenistische koers vaart, heeft in een condoleantie- telegram laten weten dat "het internationale imperialisme, waar van de handen met bloed besmeurd zijn, is overgegaan op de uitvoeringsfase van een nieuwe strategie: de fysieke liquidatie van de autochtone Afrikaanse leiders". Spaarwinstbiljet met vaste looptijd. Rente tot Premiespaarbiljet met variabele looptijd. Rente tot Het Spaarwinstbiljet is een spaarvorm speciaal voor hen die van tevoren weten hoe lang ze hun geld kunnen vastzetten. Dat kan kort zijn, dat kan lang zijn.Twee jaar vast met een rente van 7%, of zes jaar vast met een rente van 81/4%. Berekend op basis van rente op rente. De vier mogelijkheden in de tabel laten u precies-zien wat u betaalt en hoeveel u straks ontvangt. U bepaalt uw eigen winst. De flexibele tussenvorm. Vindt u een vaste looptijd van 2 jaar wat te kort en 6 jaar te lang, dan is het Premiespaarbiljet een winstgevend alternatief.Premiespaarbiljetten kunnen namelijk na twee jaar elk jaar worden uitbe taald. U ontvangt dan bij uitbetaling boven de jaarlijkse basisrente van 6% rente op rente een progressief oplopende premie. De tabel geeft de mogelijkheden .op een rijtje. U stort nü f 1.000.- en wij betalen u terug: u stort spaartermijn rente u ontvangt spaar- termijn hoofdsom 6% basisrente premie waardoor totaal' f 873,44 2 jaar 7 f 1.000.- 2 iaar f 1.123.60 f 10.- f 1.133,60 6V2'\, f4 367.19 2 jaar 7 f5.000.- 3 iaar f 1.191,02 f 35,- f 1.226,02 7 f 621.49 6 iaar 8 f 1.000,- 4 iaar f 1.262.48 f 75,- f 1.337,48 7V2,'o f3.J07,44 6 jaar 8 VA',, f5.000,- 5 jaar f 1.338.23 f 130,- f 1.468,23 8 Geeft loon naar sparen. De percentages vermeld onder „totaal rente" zijn afgerond en berekend op basis van rente op rente Er zijn ook Premiespaarbiljetten van f 5.000,-. Behalve 6% basisrente krijgt u een premie tot max. f 650,- na 5 jaar. Het NMB Spaarpapier aan toonder is ook voor niet-kliënten onmiddellijk aan de balie verkrijgbaar. Vraag folder en inlichtingen. Rentewijzigingen voorbehouden

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9