■CONSULTATIES BEGONNEN Politieman Johan K. spoorloos verdwenen Den Uyl wil best doorgaan met het CDA ^model We hadden ons liever helemaal nooit met de politiek bemoeid Bejaardenpartij in race om stembus Uit in de Randstad Hoger beroep tegen Ludwina Janssen PONDERDAG 24 MAART 1977 BINNENLAND PAGINA 7 Lijsttrekker van de FBN, dr. ir. Van der Min (rechts): "Leven dat geen zin meer heeft hoef je niet lan ger te rekkenlinks van hem zijn rechterhand mevrouw Van Hall, die bovendien secretaresse is van de afdeling Zuid-Holland. DEN HAAG/VOORBURG - "We hadden ons eigenlijk liever he lemaal nooit met politiek be moeit, maar we moeten wel. Het is de enige manier om iets te be reiken. Een verbetering van de voorzieningen voor bejaarden wordt door geen enkele partij be langrijk gevonden. Er is voor ons de laatste jaren bijzonder weinig gedaan". Bij de kiesraad in Den Haag, het orgaan waar alle partijen die straks op 25 mei mee willen doen aan de Tweede Kamerverkiezin gen, zich moeten melden, staat sinds kort ook de FBN inge- schreveb. De Federatie Bejaar denpartijen Nederland. Een in schrijving, die na enige aarzeling tot stand kwam, omdat lijsttrek ker dr. ir. Van der Min (74), zich zelf niet direct als een "politiek figuur" ziet en nog wat huiverig is voor het spel in de arena aan de Lange Vijverberg. Hoewel hij daarmee tegemoet kwam aan de wens van CHU- fractieleider Kruisinga, die zich er al enige jaren geleden over verbaasde dat er nog steeds geen bejaarden in de Tweede Kamer zetels bezet houden, moet Van der Min van zijn collega's van an dere partijen niets hebben. Ver zoeken van de uiterst rechtse Ne derlandse Democratische Unie (NDU), de RKPN en ook van D'66, aan de FBN om zich aan te sluiten werden dan ook resoluut van de hand gewezen. De FBN heeft zelf een programma opgesteld, dat is gebaseerd op 13 programmapunten en men is er zeer beducht voor dat het eigen inzicht bij aansluiting of samen werking met andere partijen ver loren gaat. De FBN, die voor alle bejaarden, van welke gezindheid ook wil opkomen, richt zich in het partijprogramma met name op de lage inkomensgroep. In dit verband wil men pleiten voor een gratis aanleg en abonnement van de telefoon, een verlaging van de ziekenfondspremie en een stimu lering van de bouw van wonin gen, waarin bejaarden zelfstan dig kunnen blijven wonen, echter wel met de daarbij noodzakelijke aanpassingen. Een vermindering van dn AO-uitkering wordt van dehfj wezen, omdat deze de mindi-. Kiden zeer zou duperen en dat is ook een groep waarvoor de FBN als spreekbuis wil gaan optreden. Opmerkelijk in het FBN- programma is het recht van refe rendum dat men graag ingevoerd zou zien. Dat zou bijvoorbeeld betekenen dat de kiezer zich door middel van een "ja" of "nee", di rect kan uitspreken over ingrij pende wetsvoorstellen. Als voor beeld noemt mevr. Van Hall, se cretaresse van de afdeling Zuid-Holland en rechterhand van de lijsttrekker, beslissingen over kernenergie, abortus, grondpolitiek en vermogen- saanwasdeling. Zij wijst ook op de mogelijkheid van een referendum in een nog steeds spelend probleem als dat van de euthanasie. De FBN is voorstander van het niet langer rekken van een leven "dat toch geen zin meer heeft", echter wel met de uitdrukkelijke toestem ming van de zieke, waarom het gaat. In dit verband bepleit de FBN ook een meer gecontroleerd verstrekken van medicijnen aan bejaarden, met name in de tehui- De FBN, die inmiddels een actie is begonnen om de voor de deel name aan de verkiezingen beno digde achttienduizend gulden binnen te slepen, heeft de bure len aan de St. Martinusweg 41 in Voorburg, telefoon 070-871701. DEN HAAG (ANP) - Koningin Juliana heeft gis teren een begin gemaakt met haar consultaties, noodzakelijk geworden door de dinsdag ont stane kabinetscrisis. Achtereenvolgens ontving zij de voorzitter van de Eerste Kamer, Thurlings, voorzitter Vondeling van de Tweede Kamer en tenslotte vice-voorzitter Ruppert van de Raad van State. Dinsdag boden de KVP- en ARP-ministers en staatssecretarissen hun ontslag aan. De progressieve be windslieden stelden hun portefeuille ter beschikking. Wat er precies op Soestdijk besproken is werd niet bekendge maakt. De demissionair minister president Den Uyl zei gisteravond op een NKV-bijeenkomst in het Brabantse Oss dat "het de moeite waard is om opnieuw een kabinet met de christen-democraten te vormen". Maar dan moeten van te voren wel spijkerharde afspraken worden gemaakt met betrekking tot de wetsontwerpen die dinsdag werden geblokkeerd, zo voegde Den Uyl er aan toe. "De zogenaamde acht-acht-plus formule voor een eventueel nieuw kabinet is niet geboren uit hoog moed. Dat is wel gebleken. Het is een minimale bescherming om er van te worden gevrijwaard om bij verwerkelijking van veranderingen in de maatschappij onderuit ge haald te worden", aldus Den Uyl. Sympathie De demissionair minister president "wel geslagen, maar niet aangeslagen", vertelde erg veel sympatiebetuigingen te hebben ontvangen. "Dat komt niet omdat het kabinet alles perfect heeft ge daan. Er is wel eens misgekleund en er is onderling heel wat afge vochten maar dwars door alles heen is het kabinet herkend door de gewone mensen. We hebben ons de afgelopen jaren solidair getoond met de mensen aan de onderkant van de samenleving". Den Uyl herinnerde aan een uit spraak die enige maanden geleden, toen zou hij gezegd hebben dat de genen die dit kabinet ten val brengt, gestraft zal worden. "Ik zeg nu niet wie die straf zal treffen, maar er zijn mensen die zondag voor of na de kerk nog maar eens diep na moeten denken", aldus de demissionair minister-president. daarmee rechtstreeks geraakt aan de gevoelens en opvattingen van de socialisten die ook bij mij heel diep zitten", zo betoogde Den Uyl, die daar nog aan toevoegde dat de pro gressieven zijns inziens aanspraak mochten maken op respectering van dat wetsvoorstel. "Ik wil doorgaan en hoop daartoe de gelegenheid te krijgen". Met die woorden sloot Den Uyl de discussie in Oss af. Beraad De meeste fracties in de Tweede Kamer hebben zich gisteren, in vergaderingen in het Tweede- Kamergebouw te Den Haag, bera den op de thans ontstane situatie wat betreft het kabinet. Het beraad was mede noodzakelijk omdat ko ningin Juliana de fractievoorzitters consulteert. De PvdA belegt volgende week maandagavond een demonstra tieve bijeenkomst te Rotterdam, waarop gesproken wordt door de lijsttrekker Den Uyl, fractievoorzit ter Van Thijn en partijvoorzitter mevrouw Van den Heuvel. Cen traal op deze bijeenkomst zal staan de dinsdag uitgebroken kabinets- Dr. Ruppert, vice- president van de Raad van State verlaat paleis Soestdijk, waar koningin Juliana een aanvang maakte met de gebruike lijke consultaties. Heel diep Sprekend over de grondpolitiek zei Den Uyl "ik vind dat de christen democraten hadden moeten be grijpen dat zij niet meer aan het in het kabinet bereikte compromis hadden mogen tornen. Zij hebben Vivisectie niet meer verplicht op Utrechtse universiteit UTRECHT (ANP) - Studenten aan ie rijksuniversiteit in Utrecht, die principiéle bezwaren hebben tegen het doen van proeven op levende dieren, hoeven niet langer bang te zijn voor een nul als examencijfer, als zij vivisectie weigeren. De uni versiteitsraad heeft gisteren een motie aangenomen, waarin onder meer staat, dat deelneming aan het onderwijs waarbij vivisectie wordt toegepast, niet verplicht wordt ge steld voor studenten met gewe tensbezwaren daartegen. Deze stu denten krijgen "proefdiervrije" mogelijkheden om aan de exame neisen te voldoen. Ju de motie wordt verwezen naar de enkele maanden geleden aangenomen wet op de dierproeven. Hierin wordt al leen gesproken over gewervelde dieren. In de nu aangenomen motie wordt die beperking niet gemaakt. DEN BOSCH (SP) - De 39-jarige wachtmeester van de rijkspolitie Johan K. uit Cuyk is nog steeds spoorloos. Het gerechtshof in Den Bosch veroordeelde hem gister morgen wegens doodslag op zijn vrouw tot een gevangenisstraf van zes jaar. Het hof beval daarnaast zijn onmiddellijke gevangenne ming. Toen collega's van de wachtmeester bij hem aan de deur in Cuyk kwamen was Johan weg. Zijn vrouw, met wie hij begin dit jaarii getrouwd, vertelde dat Johan een kwartiertje was gaan fietsen. Vanmorgen was hij nog niet van dat fietstochtje teruggekeerd. Johan's raadsman, de Bossche ad vocaat mr. A. Cuyten, heeft gister middag cassatie aangetekend bij de Hoge Raad tegen het vonnis van het gerechtshof. De Hoge Raad behan delt niet opnieuw de feiten, maar oordeelt alleen of de rechtsmidde len juist zijn toegepast. Mr. Cuyten blijft van mening dat Johan nooit veroordeeld had mogen worden. Hij vertelde ons gisteravond: "Na bestudering van het arrest kon ik de constructie die het hof had ge vonden wel enigzins volgen, maar volgens had ik er toch nooit een veroordeling kunnen komen. Het hof heeft de bekentenis van Johan, die hij overigens later weer heeft ingetrokken, als waarheid aange nomen en vindt het niet aanneme lijk dat hij die bekentenis heeft af gelegd uit schuldgevoelens ten aanzien van zijn omgekomen ADVERTENTIE Haal nu de nieuwe aanbiedingskrant van de Slegte De gratis aanbiedingskrant van de Slegte bevat weer een overzicht van zo'n honderdtal sterk in prijs verlaagde boeken. En als boekenweekaardigheidje krijgt elke klant, die minstens voor ƒ5,- besteedt, een verhaal van Paulus de Boskabouter (ter waarde van 3,95) cadeau. Zolang de voorraad -f. strekt. (Il 't Is dus altijd de moeite waard om /-yN even bij de Slegte langs te gaan. De Slegte is een goeie voor voordelige boeken Boekhandel J. de Slegte B. V., Breestraat 73, Leiden. Tel.: 071 - 122007 vrouw. Voorts heeft het hof naast die bekentenis ook de verdere fei ten en omstandigheden, en de ver klaringen van een van de verbali santen als bewijs aanvaard. Het psychiatrisch rapport hebben ze mijns inziens volkomen naast zich neer gelegd. Volgens mij wa« het hof in deze zaak zeer bevooroor deeld". Wegens gebrek aan bewijs was Jo han half september vorig jaar door de rechtbank in Den Bosch vrijge sproken van de verdenking dat hij begin augustus 1974 op het Ita liaanse Gardameer tijdens een tochtje in een rubberbootje zijn vrouw had verdronken. Die vrij spraak kwam toen na een eis van zes jaar van de kant van de officier van justitie. Een zelfde straf vroeg twee weken geleden de procureur-generaal bij het ge rechtshof. Johan was gistermorgen op aanraden van zijn raadsman niet bij de uitspraak aanwezig. Mr. Cuy ten: "Ik vond het weinig zinvol dat hij er was, gezien de gespannen toe stand waarin hij verkeerde. Ik was er tenslotte wel, als zijn raadsman. Ik had hem aangeraden me later op de ochtend maar te bellen. Boven dien, het is altijd vervelend voor een verdachte als hij meteen nadat het vonnis is gewezen in de boeien wordt geslagen". Na het arrest is onmiddellijk aan de politie van Cuyk verzocht Johan aan te houden. Omdat hij nu zoek is staat hij gesignaleerd. De politie heeft goede hoop dat de familie van Johan hem spoedig zal opvangen en hem zal overreden zichzelf bij de politie te melden. Van de theaters in Amsterdam ontvingen wij geen opgaven. ROTTERDAM Rotterdamse Schouwburg: 25 t/m 27 mrt., 20.15 uur, de Hoofdstad Operette met „Der Vogelhandler van Carl Zeiler: 29 mrt., 20.00 uur, de Ned. Opera Stichting met „Cosi fan tutte" van Mozart; 30 mrt., 20.15 uur, uitvoering van het Nationaal Ballet; 31 mrt., 20.15 uur, het Amsterdams Publiekstheater met "Hamlet" van Shakespeare. De Doelen: Grote zaal: 25 mrt., 20.15 uur, concert door de Chr. ge mengde Zangver. Eben Haèzer, 26 mrt., 15.00 uur, orgelconcert door Wim van Beek; 26 mrt., en 31 mrt., 20.15 uur, concert door het Rott. Philh. Orkest; 26 mrt. (gehoorzaal), 20.15 uur, leerlingenuitvoering van de Rott. Pianoschool; 27 mrt., 20.15 uur, optreden van de Griekse zanger Demis Rousos; 30 mrt., 12.45 uur, koffieconcert; 30 mrt., 20.15 uur, uitvoering door het Rott. Operakoor. Kleine zaal: 25 mrt., 20.15 uur, concert door het Ned. Kamerorkest; 28 mrt., 13.30 uur, concert door studenten van het Rott. Conservatorium; 29 mrt., 20.15 uur, Liszt-recital door Toos Onderdenwijgaard, piano; 30 mrt., 20.15 uur, harp-recital door Nicanor Zabaleta: 31 mrt., 20.00 uur, presentatie- concert. Hofpleintheater: 25 en 26 mrt., 20.15 uur, „Bitter Lemon" blijspel van Dimitri Frenkel Frank; 29 mrt., 20.15 uur, Les Compagnons du Perroquet met „La Babysitter" van René d'Obaldia; 31 mrt., 20.15 uur, „Caught on the Hop" Engelse komedie van Derek Benfield. Piccolo Theater: 25 en 26 mrt., 20.30 uur Toneelgroep Theater met „Victor, of de kinderen aan de macht"; 27 mrt., 13.00 en 15.15 uur, kindertheater Wiedus met „Wiedus en Willem". Luxor Theater: 29 t/m 31 mrt., 20.15 uur, André van Duin „Lach om het leven". De Lantaren: 25 en 36 mrt., 20.30 uur, uitvoering door o.a. de Rott. Dansakademie; 29 t/m 31 mrt., 20.30 uur, het Onafhankelijk Toneel met „De Meeuw" van Tsjechof. DEN HAAG Koninklijke Schouwburg: 25 mrt., 20.15 uur, Haagse Comedie met „Naar 't u lijkt" van shakespeare; 26 en 27 mrt., 20.15 uur, Haagse comedie met „Lorenzaccio" van Alfred de Musset 27 mrt., 14.00 uur, Haagse Comedie met „Maria Stuart" van Friedrich Schiller; 28 mrt, 20.15 uur, Toneelgroep Globe met „Het land waar de koning een kind is"; 29 en 30 mrt., 20.15 uur, Hoofstad Operette met „Der Vogelhandler" van Carl Zeiler; 31 mrt., 20.15 uur, Haagse Comedie met „Roulette" van Pavel Kohout. HOT-theater: 25, 26, 29 en 30 mrt., 20.30 uur, Haagse Comedie met „Emigranten" van Mzorek; 27 mrt., 14.00 uur, Kindertheater Pssst met „Piccolo en de troeba doerak 31 mrt., 20.30 UUR, toneelgroep Theater met „Victor, of de kinderen aan de macht" van Roger Vitrac. Appeltheater: 125 26, 29 t/m 31 mrt., 20.30 uur, Toneelgroep De Appel met „de heiligen met de krakeling" van Peter v.d. Linden. Congresgebouw: P.W.A.-zaal: 26 mrt., 20.30 uur, concert door het Residentie-Orkest; 28 mrt., 20.15 uur, concert door de Jack Bruce Band; 30 en 31 mrt., 20.30 uur, concert door het Residentieorkest. Toneelzaal: 26 mrt., 23.00 uur, jazz-concert door de Clark Terry Big Band; 30 mrt., 20.15 uur, „Caught on the top", Engelse komedie van Derek Benfield; 31 mrt., 20.15 uur, Theater van de Lach met „Inpak ken en wegwezen", blijspel van Peter Yeldham. Diligentia: 27 mrt., 11.30 uur, Amsterdam Sinfonietta o.l.v. Willem Frederik Bon; 27 mrt., 14.30 uur, Quartetto Esterhaze; 29 mrt., 20.15 uur, de Haagse Spelers met „Oma heeft een boy-friend"; 31 mrt., 20.15 uur, Nieuw Hongaars Strijkkwartet. Theater in de Steeg: 25 en 26 mrt., 20.30 uur, cabaret Step in Step uit „Als de liefde maar gedekt is"; 27 mrt., 20.30 uur, folkmuziek door King's Galliard; 29 mrt., 20.30 uur, Margreet van Gunsteren, mezzo sopraan, Froukje Wiebenga, fluit, Liviu Stanese, altviool Yke Vier- sen, cello en Peter Visser, piano. Theater Pepijn: 25 en 26 mrt., 20.30 uur, solocabaret Dolf de Vries „Het luisterrijk LEIDEN Leidse Schouwburg: 25 mrt., 20.15 uur, pantomimetheater Rob van Reijn „Don Quichote"; 26 mrt., 20.15 uur, Zuidelijk Toneel Globe met „Turandot" van Brecht; 28 t/m 30 mrt., 20.15 uur, Jasperina de Jong „Jozelief en Jasperien"; 31 mrt., 20.15 uur, Poëzie Hardop „Elschot-Carmiggelt". LAK-thcater: 26 mrt., 20.15 uur, Julien Schoenaerts in „de apologie van Socrates"; 27 mrt., 15.00 uur, LAK houdt open huis, gevarieerd programma voor jong en oud. Stadsgehoorzaal: 25 mrt., 20.15 uur, concert door het Rott. Philh. Orkest o.l.v. Lawrence Foster; 26 mrt., 20.15 uur, optreden van de Engelse groep Magna Carta. Hartebrugkerk, Haarlemmerstraat: 27 mrt., 15.00 uur, concert door Wim Theysse, orgel, m.m.v. Ank Reinders sopraan en Jan Korevaar, declamatie. 5 M'n schoonzusje gaf me |~j de tip: MS Mode. Wist ik CQ echt niet hoor, dat die c üj zoveel moois hebben, t 0 Ik koop nu eigenlijk al m'n kleren bij MS Mode. Voor de kwaliteit, en de prijzen natuurlijk. 5 2; Daar kan ik zelf m'n kleren niet voor maken. c/5 c Makkelijk maq best leuk zijn. Polyester, katoenen -japon, effen afgezet met mille fleur motief. In khaki.« army. Maat 36 t/m 46. c/5 Leef fijn de zomer tege- c/5- moet in deze makkelijke. effen japon. 100°o katoen,* cZ in army, camel, écru en zwart. Maat 36 t/m 46. CQ V Leidserahage: Jasmijnhof 8 Den Haag; Schoolstraat 24 Leyweg 954 Leiden: «2 Haarlemmerstraat 163a S2 (donderdag-koopavond) JERUZALEM (SP) Het Israëlische openbaar ministerie is bij het hooggerechtshof in Jeruzalem in beroep gegaan tegen de gedeelte lijke vrijspraak van Ludwina Jans sen. Het 23-jarige Bredase meisje werd twee weken geleden wegens dienstverlening aan een vijande lijke organisatie het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina, PFLP, door de districtsrechtbank van Tel Aviv tot zes jaar gevange nisstraf veroordeeld. Op twee be schuldigingen uit de vier punten tellende aanklacht werd Ludwina echter vrijgesproken. De recht bank heeft haar niet schuldig ver klaard aan het onderhouden van contact met een buitenlands agent en lidmaatschap van een vijande lijke organisatie. Volgens de procureur-generaal heeft de dis- Jrictsrechtbank een fout gemaakt Moor te bepalen dat Ludwina we liswaar in contact heeft gestaan met Wadia Chadad, de operationele lei der van het Volksfront, maar dat hij volgens de letter van de Israëlische wet geen buitenlands agent is, aan gezien hy geen vertegenwoordiger pre generaal redeneert dat net PFLP zich de vernietiging van de staat Is raël ten doel stelt, zodat het Volks front in feite de vijanden van Israël steunt in hun strijd tegen de joodse staat, zodat Chadad als een buiten lands agent moet worden be schouwd. Als deze zienswijze wordt aanvaard kan Ludwina bijna automatisch ook wegens contact met een buitenlands agent worden veroordeeld en kan haar straf wor den verzwaard.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7