"CRISIS IS VEEL TE LAAT GEKOMEN "Mannen kookten potje en zorgden voor de kinderen" Kijw "Blauwe TranT'wordt weer rijklaargemaakt "VOOR 1990 NIEUW WEG VAN ALPHEN TOT BODEGRAVEN NIET NODIG Bomitento draait weer DONDERDAG 24 MAART 1977 Kappeyne v. d. Coppello in Noordwijk NOORDWIJK - "Die crisis is véél te laat gekomen, 't Had meteen al moeten gebeuren. Nu men er achter is gekomen dat met deze dwaze wetsontwerpen over de grondpolitiek de meest trouwe kern van het CDA weggooit namelijk de boeren en tuinders, slaat men om. Maar dat noem ik demagogische politiek". Dat zei mevrouw A. Kappeyne van de Coppello gisteravond in hotel "Huis ter Duin" in Noorwijk, tij dens een VVD-propagandaavond voor de Bollenstreek-afdeling, waar behalve dit tweede-kamerlid ook de kandidaten-kamerleden T. Jansen (ook wethouder van Noordwijk) en de heer Nyqvist spraken. Respectievelijk zouden zij het over „bouwen in de ruimte" en „grondpolitiek" hebben terwijl mevrouw Kappeyne van de Cop pello het zo actuele onderwerp „het kabinet is gevallen - wat nu" voor haar rekening nam. "Wat het CDA doet" zo vervolgde het WD-tweede-kamerlid, is er prat opgaan dat zij het kabinet heb ben laten vallen. Maar dat is alleen maar 'n manoeuvre tegenover de boeren- en tuindersorganisaties. Zo van: kijk ons eens, vechtend voor jullie belangen Maar na de ver kiezingen worden al die principes weer ingeleverd en worden boeren en tuinders ten tweede male bela zerd. Een stem op Van Agt betekent mooi-weer met schijn-crisissen, het bord met linzen is allang verkocht terwijl men hoopt zoveel mogelijk stemmen binnen te halen. Men gaat rustig door met het steunen op de socialisten. Wij de WD, zijn de enigen die de politiek nog kunnen ombuigen", aldus mevrouw Kap peyne. Zij toonde zich voorstander van een kabinet dat tot 25 mei echt alleen de lopende zaken af zou han delen, en niets meer. "Dan moet de kleur van dat kabinet er ook hele maal niet toe. Men moet ook niet al te veel waarde hechten aan dege nen die op de winkel moeten pas- Op een vraag, of Van Agt voor de WD als premier aanvaardbaar zou zijn antwoorde mevrouw Kap peyne dat ze, indien zij in die fractie zitting zou hebben, haar mond zou houden over haar persoonlijke me ning over Van Agt, zodat eventueel samenwerking zou kunnen plaats vinden. "Het meest oprechte ant woord is: wij, als tweede grote par tij, zouden voor een goeie vice- premier kunnen zorgen Mevrouw Kappeyne verweet het CDA vier jaar geleden beslissingen te hebben genomen die Van Agt la ter. als minister van justitie, moest uitvoeren. "En de PvdA wil nu de oogst binnenhalen van dingen die vier jaar geleden zijn afgesproken- maar nu doet het CDA ineens niet meer mee. Is dat wel zuivere kof fie?", zo vroeg het WD-2e kamer lid, dat niet stond te trappelen om met het CDA samen te werken, zich af. Ze vond het niet zinvol om NOORDWIJK - In de christelijke mavo aan de Noordwijkse Duin weg is vanavond en morgenavond een tentoonstelling te zien van werkstukken op het gebied van handenarbeid en tekeningen. De expositie is van 19 uur tot 21.30 „zeden"-weten in het leven te roe pen als toch niemand zich daaraan zou houden. "De burger is mondi ger geworden. Die normen van de overheid worden niet meer gepikt. Die wetten van Van Agt, zijn niet uitvoerbaar in deze tijd". Eerder op deze avond verklaarde wethouder Jansen dat men afmoest van de lawine van nota's en andere schriftelijke informatie over plano- WD-tweede kamerlid mevrouw Kappeyne v.d. Coppello: veel te laat... logische aspekten, en dat inspraak wettelijk geregeld zou moeten worden. "De planologie moet tien jaar vooruit kijken maar bij het huidige kabinet is dat maar een paar jaar aldus de wethouder, die zich een tegenstander toonde van het laten uitgroeien van kleine kernen naar een grote stad, zoals de regering met Voorhout heeft ge probeerd. Jansen vond ook dat huurders voorrang zouden moeten krijgen bij het kopen van het huis dat zij bewonen, om situaties zoals men deze week onder meer in Noordwijk en Amstelveen mee maakte (huizen die aan een beleg ger worden verkocht zonder dat de bewoners daarin gekend worden) te voorkomen. Kandidaat-twee-kamerlid de heer Nyqvist noemde de grondpolitiek, het schadeloos stellen bij onteige ning, in feite verkapte diefstal, om dat alleen de grond wordt betaald waarmee boeren en tuinders veelal hun boterham verdienen. "En die zullen vechten tégen het wegdoen van de grond voor 'n habbekrats. Ze zullen het niet snel opgeven. Bovendien, waar komt de waarde bepaling van de grond vandaan als alles in overheidsbezit is, want die waarde wordt bepaald door vraag en aanbod", zo stelde Nyqvist. ALPHEN AAN DEN RIJN - "Onze berekeningen wijzen er niet op, dat de aanleg van een nieuwe rijksweg 11 tussen Bodegraven en Alphen aan den Rijn vóór 1990 al nodig zal zijn. We verwachten, dat het verkeer tussen die beide plaat sen niet voldoende zal toenemen om de aanleg van dit deel van de rijksweg 11 in die periode te rechtvaardigen". Dat zei drs. J. Borgman, lid van Ge- Borgman zei verder, dat als een deputeerde Staten van de provincie 'oost-west verbinding tussen Alp- Zuid-Holland gisteravond op een hen en Leiden nodig is, dan door de bijeenkomst gewijd aan het voor- provincie "uitdrukkelijk niet geko- ontwerp voor het streekplan zen za] worden voor de secundaire Zuid-Holland Oost die werd ge- weg 6", een weg. die de noordkan- houden in de Bron in Alphen. Dat ten van de beide plaatsen met el- de provincie met die weg geen re- kaar zou verbinden, kening houdt, blijkt ook uit de kaarten: een verloop van die weg In het voorontwerp van het streek- staat niet ingetekend. plan is wat betreft de woningbouw Wél ingetekend is het gedeelte tus- ondermeer te vinden dat er tot 1990 sen Alphen en Leiden, bij Alphen in Alphen zo'n 8.000 woningen zul- voerend om de toekomstige uit- len mogen worden gebouwd. Het- breiding Kerk en Zanen en tot Lei- geen neerkomt op 3.000 tot 3.500 den verder de spoorlijn volgend, woningen in Kerk en Zanen, het "de uitdrukkelijke voorkeur van de laagste aantal tot dusverre ge- provincie". Gedeputeerde Borgman op streekplan-zitting: noemd. Slachtoffers botsing in Bodegraven BODEGRAVEN - De vier slachtof fers, die gisteren bij een kettingbot sing op de rijksweg Utrecht-Den Haag om het leven kwamen zijn de veertigjarige C. van Biezen, de 22- jarige B. de Ronde en de 57-jarige W.W. Leenhouts, alle drie afkom stig uit Dussen. Het vierde slachtof fer is de vijfentwintigjarige A. Pel- lecaan uit Gorcum. Paarden-show voor bejaarden NIEUW VENNEP - Zaterdaga vond is er in manege Xanthus in Nieuw Vennep een paarden- showavond. De avond is in eerste plaats bedoeld voor bejaarden hoewel ook niet 65-plussers wel kom zijn. Bejaarden die niet op ei gen gelegenheid naar de manege kunnen komen kunnen even bellen (02526-3114) en ze worden gehaald en gebracht. De avond begint om BOSKOOP - Locoburgemeester, mevrouw Stellingwerff, heeft gister middag de Boskoopse middenstandstentoonstelling (Bomitento) geopend. De handeling, die de loco moest verrichten was eenvoudig: met het omdraaien van een sleutel, waarvan zij later een verzilverd exemplaar kreeg aangeboden, verschafte zij de vele aanwezigen toegang tot de expo sitie. Voorzitter Van Tol van de Bomitento-commissie noemde de heren Taat, Korver, Koelewijn en Pos de mensen, die er alles aan hadden gedaan om de middenstands-expositie zo aantrekkelijk mogelijk te maken. Raadslid mevrouw Van Ooi, die middenstandszaken in de raad verdedigt, werd eveneens in het geheel betrokken. Van Tol merkte over haar op "dat zij haar mannetje wel staat". De elfhonderd vierkante meter oppervlakte in de beurshal zijn door zo'n vijfendertig middenstanders geheel benut. In de loop van de middag en gisteravond was het een drukte van jewelste in de hal. Negen zussen gingen 4 dagen op stap in Londen HOOGMADE - Met acht zussen de man van de negende was ziek, anders zou zij ook zijn meegegaan) is me vrouw Hulstra uit Hoogmade een lang weekeinde "op stap" geweest in Londen. De mannen bleven voor deze ene keer eens thuis. Ze kookten zelf hun potje eten en pasten op de kinderen. De negen zusters poseren voor een DC 9 van de KLM. Van links naar rechts staand: Toos, Mab,Nel, Aag jeAnk en Aaf jeZittend: El- ly, Riet en Jany. Negen zussen Eikelenboom, geboren in Ter Aar, draaien nu weer dagelijks hun rondje in de mallemolen. Nog lang zal er ze ker worden nagepraat over wat ze allemaal die vier dagen heb ben meegemaakt. Voor drie zussen was het zelfs de allereer ste keer dat ze in een vliegtuig stapten terwijl andere nog nooit in de Engelse hoofdstad waren geweest. "Het was een ongelooflijk suc ces", vertelt mevrouw Hulstra, die in de voormalige pastorie aan het Noordeinde woont. "We zijn allemaal nogal druk bezig. Nu wasje even helemaal los van die dagelijkse rompslomp. Je kon heerlijkje zelf zijn, omdat je met "eigen" op stap was. Als je met een gezelschap gaat ben je toch altijd wel wat terughou dend". Idee Al in oktober van het vorig jaar werd het ideetje geboren. De man van mevrouw Hulstra deed deze suggestie. "En iedereen was er meteen voor te vinden. Ik heb niet eens moeite hoeven te doen om m'n zussen over te halen. Het ging van zelf toen ik het eenmaal had verteld". Het afgelopen weekeinde was het dan eindelijk zover. Met de KLM werd de overtocht ge maakt. De vliegmaatschappij vond het idee zo leuk, dat zij de negen zussen voor het vliegtuig plaatste en hen op de foto zette. Mevrouw Hulstra: "We waren nog in Londen toen werden we het er al over eens, dat dit niet de laatste keer zou zijn, dat we er met z'n allen eens op uit wa ren getrokken. Dit moet wor den herhaald. Of het weer Lon den wordt? Ik weet het niet. De plaatsen Wenen en Parijs zijn ook al genoemd". De negen zussen zijn niet op de bonnefooi naar Engeland ge gaan. Voor ze vertrokken werd er een programma opgesteld, dat bijna geheel werd afge werkt. Aan inkopen doen is maar een paar uurtjes besteed. Concerten werden bezocht, musea bewonderd en nog wat bezienswaardigheden. Speakerscorner Maar het meest gelachen heb ben de negen zussen toch wel bij de speakerscorner in het Hyde Park. "Want", zo vertelt mevrouw Hulstra, "daar stond een man die buitenlanders uit maakte voor alles wat lelijk was Vooral op kleurlingen had hy het voorzien. Ze moesten maar gauw maken dat ze in hun eigen land aan de slag kwamen, vond hij. Toen hij ons in de gaten kreeg vroeg 'ie wat we eigenlijk kwamen doen. Jullie, zo zei de man, komen alleen maar naar Engeland om goedkoop aan je spulletjes te komen. We moes ten maar ophoepelen. Toen hebben we fijntjes opgemerkt dat we inderdaad naar Londen waren gekomen om wat inko pen te doen. Maar dat we ook wel eens voor andere zaken komen. Zoals het wegslepen van een voetbaloverwinning op Wembley. Nou, toen had je dat gezicht van die man moeten zien. Hij was gelijk overdon derd. Tot grote hilariteit van de vele omstanders". W esterlaken een paar dagen uitgingen. Ze waren toch wel blij toen ze ons op Schiphol afhaalden. Hebben ze ook eens kennis kunnen ma ken met wat een vrouw zoal heel de dag moet doen. Je kon mer ken dat vier dagen eten koken en voor de kinderen zorgen de meesten toch wel wat was tegengevallen...." Als de vervoersmaatschappij NZHin 1981 het 100-jarig bestaan viert, willen leden van de Tramweg-stichting zich op het jubileumfeest in Leiden presenteren met één van de bekendste trams die ooit dienst heeft ge daan op het Leidse en Haarlemse tramtraject. stuk voor stuk gesloopt. Op Het gaat om de Budapester, be ter bekend als de Blauwe Tram. waarvan de NZH er destijds in Budapest twintig aanschafte. De exemplaren die in en rond Haarlem en Leiden hebben gereden heb ben tot eind vijftiger jaren dienst gedaan en zijn toen Die werd gekocht door een ba ron, die de tramontdaan van onderstel en interieur, eerst als vakantiehuisje liet trans porteren naar Gorssel en ver volgens, toen het gemeentebes tuur daar bezwaar tegen De reconstructie van het inte rieur gebeurt aan de hand van foto's van de tram, waarmee vrij nauwkeurig bepaald is kunnen worden hoe bijvoorbeeld de zitbanken er uit hebben gezien. Patiënten van de psychiatri sche inrichting Schakenbosch in Leidschendam helpen nu bij de vervaardiging van die banken. Asbakje Beetje bij beetje wordt de tram- puzzle in elkaar gezet. De werkgroep is echter nog lang niet toe aan de afwerking. Voorlopig zal men de handen nog vol hebben aan het af schuren van de roestplekken en de vervanging van delen plaatstaal (voor een prikkie gekregen van de Hoogovens). Compleet is de "Leidse" Blauwe Tram nog lang niet. Coördi nator Groenveld zoekt nog verder. Hij zei mij: "Vooral in en rond Leiden (de Budapes ter reed ook het traject Kat wijk en Noordwijk) moet er bij particulieren nog wel het één en ander van de Blauwe Tram terug te vinden zijn. Al is het maar een asbakje of stoelleuning, we houden ons van harte aanbevolen" Onzeker Wat er na de restauratie met de NZH B 412 gaat gebeuren is nog onzeker. "Onze eerste zorg zal zijn ergens onderdak voor d'r te vinden. Want de loods waar ze nu in staat is maar tot 1981 beschikbaar. We denken er ook over na onze tram te laten rijden op het his torisch tramlijntje achter het Olympisch Stadion in Am sterdam", zegt Groenveld. Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 38. U mag ook schrijven. Het opsieren in llsse vordert al behoorlijk BOLLENWAGENS GAAN WEER NAAR ZWEDEN Vijf van de in totaal eenentwintig praalwagens die dit jaar meerijden in het 30e Bollenstreek-bloemencorso zullen een dag later worden verscheept naar Zweden. In Gotenburg staan ze dan nog een paar dagen te pronken in het grote overdekte winkelcentrum Ostra- nordstan. Het is voor de tweede keer dat praalwagens uit de Bollenstreek richting Zweden gaan. Twee jaar geleden ook al. Een experiment. Piet Goemans, belast met de totale opzet van het corsogebeuren: "We hadden er in 1975 twee wagens staan. Een enorm succes. Heel Gotenburg liep toen uit. Een erg geslaagde promotie van ons produkt. Vandaar dat we dit overzeese projectje prologeren." De corsowagens gaan er kaal naar toe. Met alleeen een strobedek king. De bloemen die daar op moeten worden gestoken, gaan met dezelfde boot mee en worden in koelwagens naar Gotenburg ver voerd. Maar eerst moet er gezorgd worden voor het Hollandse bloemencor so. De twee smeden. De Nie uit Warmond en Heemskerk uit Noord wijkerhout, hebben de 21 praalwagens al bijna gereed In de Hobahohallen in Lisse is men ook al aardig gevorderd met fase r twee. het stro opsteken. De Blauwe Tram van toen: Katwijk. maakte, voor zijn vakantie- train een plekje zocht in het Zeeuws-Vlaamse Groede. De NZH B 412 heeft er ruim 14 jaar gestaan en moest toen ook daar het veld ruimen. Het 15 ton zware gevaarte, door de baron geschonken aan de Tramweg-stichtingbelandde uiteindelijk in 1973 in Leiden waar 'ie een plaatsje kreeg op het goederenemplacement van de NS. Vernielingen De Budapester heeft daar tot november vorig jaar gestaan. Maar ging er niet op vooruit. Er werden ruiten van inge gooid en andere vernielingen aangericht. Omdat er in Lei den geen veiliger standplaats kon worden gevonden en ook geen Leidenaar zich over het oude beestje ontfermde, "adopteerde" een groep Voor burgers de laatste Budapes ter. In hun woonplaats kregen ze een werkloods tot hun be deze archieffoto onderweg in schikking, waar ze nu al vanaf november met een man of veertien elke zaterdag in de weer zijn de Blauwe Tram in haar oorspronkelijke staat te rug te brengen. En dat is een reuzenkarwei Want aan de tram ontbreekt nog van alles. Het onderstel, de elektriciteitsleidingen, het interieur (banken, bordjes, handgrepen, asbakken), ra men, koplampen. Toch zit er nu wat schot in de aanvanke lijk uitzichtloos lijkende res tauratie. Zo heeft de fabriek in Honga rije, waar rond 1930 de Bu- dapesters werden vervaar digd, de Voorburgse sleute laars toegezegd tegen schrootprijs nieuwe onder stellen te zullen leveren, on danks het feit dat de fabriek al lange tijd is overgestapt op de produktie van schepen. Er zijn meer succesjes geboekt. Men heeft bijvoorbeeld de ori ginele verf- en elektriciteits schema 's van de B 412 kunnen achterhalen. Wie heeft er nog een stoel? Zo, achterop een grote vrachtwagen, werd de laatste Blauwe Tram naar Voorburg gebracht. Daar wordt het nu opgeknapt.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4