Narcotica brigade blijkt te voldoen Handel in tweedehands pacemakers onderzocht Argentinië wijst beschuldiging Amnesty International af Nederlander (26) wordt al vijf weken vastgehouden in Somalië DONDERDAG 24 MAART 1977 DEN HAAG (ANP) - De agressievere bestrijding door poli tie, douane en marechaussee van de handel in zwaar verdo vende middelen, vooral de heroïne, werpt sneller vruchten af dan vorig jaar bij de oprichting van de landelijke narcotica-brigade werd verwacht. Dat is de mening van hoge functio narissen die zich met de bestrij ding van de heroïne-smokkel en handel bezig houden en met name van commissarris J. van Straten, hoofd van de landelijke narcotica-brigade, die er echter meteen aan toevoegt niet de illu sie te hebben de heroïne-handel ook helemaal te kunnen uit roeien. Voornaamste doel is die handel in te dammen en het de grote hande laren zo moeilijk te maken, dat zij wellicht hun heil elders zoeken. De heer van Straten, wiens team binnenkort nog wordt uitge breid, gelooft allang niet meer dat ongeveer 10 procent van alle her oïne die ons land wordt binnen gesmokkeld, ook wordt gepakt. Hij durft daarover geen schattin gen te doen. Toch wijst hij wel op enkele punten die een teken kunnen zijn dat de illegale han del, vooral in Amsterdam, in moeilijkheden is komen te verke rend Hogere prijs Illegaal Van heel erg veel belang bij de be strijding van de heroïnehandel is het krachtiger optreden tegen de illegaal in ons land verblijvende vreemdelingen, vooral Chinezen. De ongewenste vreemdelingen werden voorheen op een vlieg tuig gezet en konden in feite uit stappen waar zij wilden om per volgende gelegenheid naar Ne derland terug te keren. Nu is dat anders. Er is een speciaal team van 12 man dat illegaal in ons land verblijvende vreemde lingen begeleidt naar het land van herkomst. Op deze wijze hebben al 400 uitzettingen plaatsgehad. Zij zijn in Hong kong overgedragen aan de plaat selijke autoriteiten. Het contact met het buitenland is ook veel verder opgang gekomen dan in het verleden het geval was. Wij hebben nu een speciale ver tegenwoordiger bij onze ambas sade in Bangkok voor de samen werking bij de narcotica- bestrijding. De Amerikaanse "Drug Enforcement Administra tion" is al enkele jaren door twee man vertegenwoordigd op de ambassade in Den Haag en ook aan de Canadese ambassade is een functionaris van de Mounted Police verbonden, hoewel deze ook voor andere zaken dan narco tica werkt. Tegenstelling Op een vraag wat commissaris Van Straten vindt van kritiek op het Sedert de recente grote heroïne- vangsten (126 kilogram in Rot terdam en eerder in Bangkok 128 kilogram die voor verzending naar Nederland gereed was) is de prijs op de zwarte markt verveel voudigd. Werd vorig jaar soms 70 gulden voor een gram heroïne be taald door een verslaafde, nu is dat 500 a 600 gulden. Er wordt voorts-veel zogenaamde "nep"-heroïne verhandeld. Ook al een teken dat er schaarste is. Weinig Duitsers komen nog naar Nederland om heroïne te kopen omdat de prijs hier nu zo hoog is en omdat er onrust heerst onder de Chinezen. Een deel van de handel zou zich verplaatsen van Amsterdam naar elders in het land en mogelijk naar het buitenland. Men acht het bij de Nederlandse narcotica-bestrijders mogelijk dat een deel van de handel wil uitwijken naar het buitenland, maar het is ook niet uitgesloten dat het hier gaat om een uitbrei ding van het werkterrein, bij voorbeeld naar Londen dat een grote Chinese gemeenschap heeft. Als er gesproken mag worden van succes in de strijd tegen de heroïne-handel dan is dat, vol gens de heer van Straten, te dan ken aan een aantal factoren en niet uitsluitend aan de vorming van het landelijke narcotica- team. Andere factoren zijn de vorig jaar van kracht geworden nieuwe wetgeving waarbij de maximum gevangenisstraf voor de handel in zwaar verdovende middelen is opgevierd van vier naar twaalf jaar, de geïntensiveerde oplei ding van specialisten met behulp van Amerikaanse deskundigen. Deze opleidingen duren voort en zijn nu overgenomen door de po litieschool in Zutphen. Voorts zijn de plaatselijke narcotica-brigades uitgebreid, in het bijzonder in Amsterdam en hebben douane en marechaussee door betere kennis meer succes in het grensgebied. Nederlandse beleid, zoals die in het verleden wel is geuit vanuit de Verenigde Staten door Con gresleden, vanuit de Bondsrepu bliek en met name onlangs door minister van Binnenlandse Za ken Poniatowski van Frankrijk, zegt commissaris Van Straten deze niet goed te begrijpen. De kritiek staat in schrille tegen stelling tot de, naar hij zegt, uit stekende samenwerking met de politie-korpsen van genoemde landen en ook van België. Niet alleen de uitwisseling van infor matie via de landelijke narcotica-brigade is goed, maar ook de samenwerking van geval tot geval tussen de plaatselijke korpsen in Nederland en ge noemde landen is uitstekend. Zou men de doorvoer van heroïne vanuit het verre oosten via Ne derland naar de rest van Europa geheel onder controle willen krijgen, dan zouden de grenzen dicht moeten zoals voor het be staan van de Europese Gemeen schap en buiten het feit dat nie mand dat meer wil, zou zulks economisch niet haalbaar zijn. Bovendien, veel van de kilo's her oïne die Nederland binnenko men om ons land in de vorm van grammen weer te verlaten, ko men via Europese luchthavens als Frankfort, Parijs, Kopenha gen, Helsinki, Rome enz. Gun stige uitzondering op de regel lijkt nog steeds Schiphol dat niet in zwang schijnt bij de smokke laars in het groot. Wij zullen met de heroïne-handel moeten leren leven en een doel matige bestrijding kan slechts door coördinatie, specialisatie en uitgebreide internationale sa menwerking. Per schip De vangsten onlangs in Bremen van 69 kilogram heroïne, in Car diff van 12 kilogram en Rotter dam van 126 kilogram, zouden erop kunnen wijzen dat de han delaars van het snel winstge vende vervoer per vliegtuig over gaan op smokkel per schip. In dergelijke gevallen moeten de narcotica-bestrijders via interna tionale snelle samenwerking over gerichte informatie be schikken. Niet alleen omdat het in de grote havens ondoenlijk is alle schepen te doorzoeken, maar ook omdat men moet weten waar het op een schip is verborgen, daar het anders zoeken naar de bekende speld in de hooiberg is. Hoewel commissaris Van Straten, zoals in het begin vermeld, wel meent dat de nieuwe opzet al snel vruchten heeft afgeworpen, wil hij tenslotte niet stellen dat de Nederlandse speurders nu ook echt "greep" op de heroïne handel hebben. "Als men mil drie jaar geleden gezegd zou heoben dat wij in Nederland beslag zou den leggen op 127 kilogram her oïne in één keer, zou ik dat niet hebben geloofd". Pachtprijzen hoger De pachtprijzen voor landbouw gronden gaan niet op 1 april om hoog, maar pas op 1 augustus van dit jaar. Met deze beslissing is Landbouw-minister Van der Stee vlak voordat hij zijn ontslag in diende tegemoet gekomen aan be- het landbouwschap. Rembrandt- huisje is niet meer LEIDEN - Het Rembrandthuisje aan de Weddesteeg is niet meer. De zer dagen stierf het omstreden pandje een gewelddadige dood toen de slopers hun hamers meedogen loos op de muren lieten neerkomen De projektleider van Westland Utrecht vond het niet de moeite waard om de gevel van het pandje te bewaren en ergens op te slaan, zoals al van verschillende kanten is gesuggereerd. Sinds het Rembrand thuisje werd opgetrokken ter nage dachtenis aan de 350ste geboorte dag van Rembrandt in 1956, is het aanhoudend prooi geweest van vernielzuchtig en. De slopershamer heeft daar resoluut een einde aan gemaakt.... "Martelingen aan orde van de dag" LONDEN (Reuter/UPI) - De regering van Argentinië heeft beschuldigingen van Amnesty International volgens welke in Argentinië duizenden mensen zonder vorm van proces gevan gen zouden zitten zonder meer van de hand gewezen. Volgens de Argentijnse autoriteiten be rusten deze beschuldigingen op verzinsels en laster. Amnesty International schat dat in Argentinië 5.000 a 6.000 mensen om politieke redenen gevangen zitten. Verreweg de meesten hebben geen proces gehad, en zijn evenmin in staat van beschuldiging gesteld. Fol tering van gevangenen komt op grote schaal voor in gevange nissen, kazernes en politiebu reaus. Sinds de militaire staats greep van een jaar geleden zijn tussen de 2.000 en de 5.000 men sen spoorloos verdwenen. In Argentinië wordt aangenomen dat een groot deel van de men sen die verdwijnen onofficieel terechtgesteld wordt, aldus een rapport dat Amnesty gisteren publiceerde over de mensen rechten in Argentinië. Het rapport is opgesteld door een missie die eind vorig jaar in Argentinië een onderzoek in stelde. Leden van deze missie waren onder meer Robert Dri- nan, lid van het Amerikaanse huis van afgevaardigden en Lord Avebury, lid van het Britse Hogerhuis. Hun bevindingen zijn duidelijk in tegenspraak met de uit spraak van de Argentijnse pre sident Jorge Videla, "dat er geen Argentijnen vastzitten vanwege hun politieke overtui ging". In heel Argentinië .komt het ge regeld voor dat niet geïdentifi ceerde lijken worden aangetrof fen, aldus het rapport. De meeste politieke gevangenen zitten vast krachtens de staat van beleg. Uit de getuigenverklaring van ex-gevangenen blijkt dat ze voortdurend onderworpen zijn aan wreedheden, grofheden en intimidatie door de bewakers. Volgens Amnesty worden van o.a. de volgende martelmetho den regelmatig gebruik ge maakt: elektrische schokken, onderdompeling in water tot stikkens toe, aframmeling met vuisten, knuppel en geweer kolven, trappen, branden met sigarettenpeuken, onthouding van voedsel, water en slaap, sexueel misbruik. Voorts heeft de missie haar twijfels over de dood van 17 ge vangenen in de gevangenis van Cordoba, die volgens de offi ciële lezing bij een vluchtpo ging zijn doodgeschoten. Ook de toestand van vluchte lingen uit Latijns Amerikaanse landen als Chili en Uruguay is volgens de missie onrustba rend. Ze zijn het slachtoffer van intimidatie, ontvoering folte ring en zelfs moord. Als voor beeld noemt het rapport de moord op twee Uruguyaanse senatoren en de Boliviaanse ex-president Juan Torres. De missie spreekt haar waar dering er over uit dat ze door leden van de Argentijnse rege ring te woord is gestaan. Maar het onderzoek van de missie was ernstig belemmerd door de voortdurende aanwezigheid van zeker 20 politie-agenten, die mensen die contact met de mis sie zochten intimideerden, on dervroegen en in twee gevallen arresteerden. Amnesty vraagt de Argentijnse regering een onderzoek van de Verenigde Naties toe te staan naar de rechten van de mens in Argentinië, een lijst te publice ren met de namen van alle ge vangenen, onmiddelijk een on derzoek in te stellen naar ver dwenen personen, stappen te nemen om de veiligheid van de vluchtelingen te verzekeren. Op het eerste wereldcongres over godsdienstvrijheid, dat deze week in Amsterdam werd gehouden, is een resolutie aangenomen om op de in juni in Moskou te houden vre desconferentie de vrijheid van godsdienst te onderstrepen als een belangrijke factor voor vrede tus sen mensen en volkeren. Er komt een brede commissie van mensen uit verschillende godsdienstige en niet-godsdienstige tradities die de situatie ten aanzien van vrijheid van godsdienst gaat bestuderen en aanbevelingen moet doen ter op lossing van specifieke problemen. De regeringen zal worden ge vraagd, eraan mee te werken dat de Verenigde Naties zo spoedig moge lijk de in het vooruitzicht gestelde verklaring aanvaarden waarin alle vormen van godsdienstige intole rantie worden veroordeeld. Gisteren heeft de Zuidafri- kaanse politie weer een inval ge daan in de kantoren van het Chr. Instituur van ds. Beyers Naudé in Kaapstad en van het secretariaat van de rk bisschoppenconferentie in Pretoria. Aanleiding zou de re cente uitspraak van de rk bis schoppen zijn dat men moet kun nen dienstweigeren, alsmede het standpunt van steeds meer kerken om hun scholen open te stellen voor alle rassen. De organisatie "Kerk in nood", vroeger "Oost-priesterhulp" gehe ten, heeft vorig jaar 8,5 procent meer ontvangen dan in 1975. De to tale inkomsten bedroegen bijna 23 miljoen dollar. In ons land werd f3,5 miljoen bijeengebracht. Vorig jaar besteedde "Kerk in nood" bijna 18,5 miljoen dollar aan hulpverlening in 96 landen, waar van een derde naar vervolgde ker ken ging en ook een derde naar La tijns Amerika. De rest naar het vluchtelingenwerk en naar kerken in Afrika, Azië en Europa. De be stemmingen waren vooral: kerk bouw, eredienst en catechese, pers en radio-apostolaat, priesteroplei ding, distributie van goederen en vervoermiddelen. Bij een audiëntie constateerde de paus gisteren "met grote zorg" dat de belangstelling voor de persoon lijke biecht sterk is afgenomen. "Dit sacrament blijft nodig, van daag en altijd", zei hij. De oecumenische evangelisatie bladen "De goede tijding" en "Open deur" gaan met ingang van september van dit jaar samen. Ze worden een oecumenisch maand blad met evangeliserend karakter. Volgende week zal de hervormde synode een voorstel behandelen om de niet-universitair opgeleide hulppredikers (ruim 50) per 1 juli 1978 alle bevoegdheden van de predikanten te geven en dan tevens de opleiding tot hulpprediker, in gaande dezelfde datum, te sluiten. LEIDEN - In het dienstencentrum Tuinstadwijk aan de Herenstraat is gisteren een bazar gehouden, waarvan de opbrengst ten goede komt aan de "Aktie Bus". Met deze actie probeert het dienstencentrum geld binnen te halen voor de aanschaffing van een bus voor bejaardenvervoerDe bazar, waarop met name veel wandkleden en andere handwerken te koop waren, werd goed bezocht en leverde een bedrag van ongeveer f 3.000,- op. Het winnende lot van een loterij waarbij een pop gewonnen kon worden, was nummer 331 BONN (SP)-De officier van justitie in Keulen stelt sinds enige dagen een onderzoek in bij de Keulse ver tegenwoordiging van de Neder landse onderneming Vitatron Me dical in Doetichem, die zich schul dig zou hebben gemaakt aan on wettige verkoop van tweedehands pace-makers. Volgens een anonieme aanklacht die via Frankfurt het parket in Keu len bereikte zou een groot aantal van deze pace-makers bij overleden hartpatiënten zijn verwijderd en door de betrokken onderneming de firma Lehmann weer als nieuw in de handel zijn gebracht. Het gegronde vermoeden bestaat dat een aantal Westduitse artsen bij deze bedenkelijke transacties be trokken is geweest en regelmatig „voor onderzoek en wetenschappe lijke doeleinden" overschrijvingen van de Keulse firma op hun ban krekeningen hebben ontvangen. Het parket in Keulen deelde mee dat bij het bezoek van de officier van justitie tesamen met een beambte van de economische re cherche de directeur van de Keulse vertegenwoordiging een groot aan tal documenten vrijwillig heeft af gestaan voor justitieel onderzoek. De woordvoerder van het openbaar ministerie, de officier van justitie dr. Georg Linden, zei dat in dit sta dium van het onderzoek nog geen mededelingen zijn te doen. Hij be vestigde echter dat de Keulse fir ma, die thans wegens mogelijke handel met opgelapte pace-makers in opspraak is gekomen, de alleen- vertegenwoordiging heeft van de Nederlandse fabriek voor pace makers. Volgens de anonieme tip, waar schijnlijk van enkele artsen, heb ben in meer dan honderd gevallen doktoren pace-makers die zij ope ratief uit overleden patiënten had den verwijderd, aan de firma terug- verkocht. De betrokken artsen zouden daarvoor geldbedragen hebben ontvangen, gelegen tussen enkele honderden en 3000 mark. Ook is er sprake van dat een groep hartspecialisten zich voor een reis tesamen met hun echtgenotes naar een cardiologen-congres in Tokio door de onderneming heeft laten betalen. De officier van justitie heeft aan deze onalledaagse zaak de handen vol, omdat de rechtspositie nog lang niet duidelijk is. Zo rijst bij voorbeeld de vraag van wie de pace-makers waren, van de dode aan wel van de ziekenfondsen of mogelijk ook van de nabestaanden, in welke beide laatste gevallen er sprake zou zijn van diefstal. Het als nieuw verkopen van gesterili seerde tweedehands apparaten kan als bedrog gelden, mogelijk ook als een bewuste medische wanpresta tie. Een aantal hartspecialisten heeft tenminste al nadrukkelijk ver klaard dat het opnieuw gebruiken van een pace-maker niet alleen in moreel opzicht verwerpelijk, maar geneeskundig bovendien volstrekt onaanvaardbaar is. Commercieel directeur Blankestijn van Vitatron Medical zegt in een commentaar op de beschuldigin gen dat „ons nooit iets onoirbaars ter ore is gekomen in onze contac ten met de firma Lehmann". „Vooralsnog heeft Vitatron Medi cal geen redenen om te twijfelen aan de integriteit van de heer Leh mann", aldus de heer Blankestijn. Hij zegt geen Nederlandse gevallen te kennen, waarbij pace-makers van overledenen na hersterilisatie opnieuw worden gebruikt. DEN HAAG - De 26-jarige Neder lander George de Neef, die al meer dan vijf weken in de hoofdstad van Somalië, Mogadiscio, gevangen zit, wordt waarschijnlijk door de rege ring van dat land verdacht van spionage. Begin februari werd hij samen met de andere opvarenden van het jacht, twee vrouwen van Zuidafrikaanse en Britse nationali teit en een Zwitser, gearresteerd, nadat hun schip in de buurt van een Russische raketbasis aan de grond was gelopen. Deze 'lezing is afkomstig van een groep archeologen die daar met op- gravingswerk bezig was. Volgens hun verklaring had de bemanning getracht om het jacht weer vlot te trekken maar toen dat niet lukte, hadden zij de hulp van Somalische autoriteiten ingeroepen. Daarop werden zij aangehouden en naar een gevangenis in Mogadiscio overgebracht. Aanvankelijk was het de opgeslo ten bemanning verboden om con tact met hun diplomatieke verte genwoordigers op te nemen en slechts na langdurige onderhande lingen mocht een Britse diplomaat contact met zijn landgenote opne men. Hoewel hij de omstandighe den in de gevangenis als uiterst primitief beschreef, werden zij vol gens hem toch goed behandeld. Een Nederlandse diplomaat uit Khartoem heeft intussen contact gehad met de Somalische autoritei ten en binnenkort zal ook de tijde lijk zaakgelastigde naar de Somali sche hoofdstad reizen. „De zaak wordt onderzocht" aldus een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken. Malta Als schipper van het jacht mocht De Neef als enige een verklaring tegenover de pers afleggen. De Ne derlander zei dat de Julie II door slechte weersomstandigheden in moeilijkheden is geraakt. Als doel van zijn reis gaf hij Malta op, waar hij de Julie II aan een nieuwe eige naar moest overdragen. Het jacht behoorde aan de vader van het Britse meisje en stond in Swaziland geregistreerd. De opvarenden wonen allen in Zuid-Afrika. De Neef is op jonge leeftijd met zijn ouders naar Zuid- Afrika geëmigreerd. Hij woont in Johannesburg, en heeft daar voor ingenieur gestudeerd. Hij staat be kend als een ervaren zeezeiler, die al vaker de gevaarlijke oostroute van Durban naar de Middellandse Zee met succes heeft afgelegd. De gevangenhouding en de onze kere positie van de bemanning van de Julie II staat waarschijnlijk mede in verband met hun Zuidaf rikaanse achtergrond. Het links- revolutionaire bewind van Somalië staat op gespannen voet met Zuid-Afrika vanwege het apar- theidsbeleid. een miljoen gulden aan prijzen Skol bier.elke week een feestelijke prijs: 26 cartons a 24 blikken ter waarde van 542,88. Feest met Skol in blik. Uit en thuis - Skol. Thuis bezorgd door SKOL Brouwerijen N.V. Breda. Te winnen In de Nationale Puzzelaktie t.b.v. Nationaal Fonds Beter Leven 'Bij samenvoeging scholen weinig of geen overleg' LEIDEN - Het Tweede-Kamerlid mevrouw Van der Heem- Wagemakers (PPR) heeft minister Van Kemenade (onderwijs en we-, tenschappen) geattendeerd op een rapport van het Socioligisch Insti tuut in Leiden over kleine scholen. Uit dat rapport blijkt dat hij sa menvoeging en/of- opheffing van kleine scholen het overleg met de direct betrokkenen (leerkrachten, ouders, leerlingen, vakorganisaties etc.) in een zeer laat stadium of in het geheel niét wordt, gevoerd. Het kamerlid vraagt of de minister de mening deelt dat een groot aan tal in het rapport genoemde moei lijkheden het gevolg zijn van het ontbreken van overleg tijdens de voorbereidingsperiode van samen voeging of opheffing van kleine scholen. Het kamerlid wil dat de minister gedragsregeld uitvaardigt, waardoor een en ander voorkomen kan worden.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 21