"Socialisten zelden tevreden" Raij Narain.de man die Indira Gandhi beentje lichtte DEMOCRATIE VRAAGT MONDIGE MENSEN Over de rode aap die uit de mouw komt.... DONDERDAG 24 MAART 1977 .PAGINA 19 Joop den Uyl .„Als de overheid maar uitdeelt geeft het niet of men e eigen doos gepresenteerd krijgt" Minister Duisenberg s hij het geweten had zou hij het niet zo hebben gedaan" Al op de eerste van de vier be langrijke "hobbels" die nog voor de verkiezingen moes ten worden genomen, is het kabinet-Den Uyl gestruikeld. Als het niet op de grondpoli- tiek onderuit gegaan was, dan zou dat stellig op één van de andere vier belangrijke pun ten zijn gebeurd. Het beeld dat de regeringspartijen met name de laatste weken in de Kamer te zien gaven, was er één van opperste verwar ring en onduidelijkheid en dan loop je op zeker moment vast. Waarom al die hobbels (grond- politiek, Vermogensaanwas- deling, Ondernemingsraad, investeringsrekening)? Ik geloof dat zij een gevolg waren van een volkomen ver keerde politieke houding van de grote partijen die het kabi net steunden en gedoogden. CDA zal ik maar zeggen en de PvdA, D'66 en de PPR. Gedurende de kabinetsperiode is de PvdA c.s. er in geslaagd een geweldige dosis echt so cialistische politiek te bedrij ven. Leuke dingen voor linkse mensen waren m.n. de stijging van de overheidsuit gaven met 100% in vier jaar met alle gevolgen van dien voor de inkomenspositie van de bevolking. De socialist is het er immers om te doen om steeds meer greep voor de overheid te verkrij gen en wat er dan met de par ticuliere inkomensvorming gebeurt is van later zorg. Een ander socialistisch punt is de nivellering van inkomens waarmee men in de kabinet speriode veel vorderingen heeft gemaakt. Dit streven: het spelen op de af gunst, dat tegelijkertijd de fut uit de samenleving haalt, is nu zover voortgeschreden, dat zelfs staatssecretaris Van Rooyen, die er overigens dapper aan heeft meege werkt, heeft gezegd dat het er nu mee afgelopen moet zijn. Bezitsvorming Ik heb wel eens gezegd dat ge noemde socialistische wen sen meer theoretisch dan praktisch zijn, onvoldoende aangepast aan wat ieder mens voor zichzelf wil, een beetje privacy, een eigen bedoe- ninkje opbouwen, kortom bezitsvorming. De PvdA zal men eerder horen zeggen, dat deze particuliere bezitsvorming niet zo ge wenst is. Het leuke van deze dingen voor de niet- socialistisch denkende men sen ontgaat mij geheel. Het werd een paar jaar geleden nog eens geïllustreerd toen ik een debat voerde met mijn PvdA collega Drenth. Hij vond toen dat het kabinet te weinig de directe belastingen had verhoogd, iets wat de - jeugdigen in de zaal - hem, begrijpelijk, niet in dank af- Het kabinet is er, bovenstaand advies volgend, dan ook in geslaagd om de druk van de inkomstenbelasting die de afgelopen 16 jaar van 8 tot 23% is gestegen, naar gelang de verschillende inkomens- Door mr. F. Portheine lid WD-fractie Tweede Kamer groepen, in drie jaar tijds te laten stijgen met 7% tot 11%. Dit alles met soms knarse tandende medewerking van de CD A-partijen. Het duo Den Uyl-Duisenberg is in zijn taktiek om dit door te drijven geslaagd. De gevol gen zijn daarvan onder meer de grote werkloosheid en ver lies van toekomstige werkge legenheid. Hiervan zegt minister Duisen berg dat hij, als hij het gewe ten had, het niet zo zou heb ben gedaan. Geen woord over het feit dat zelfs een kind in de politiek deze gevolgen had kunnen voorzien. Socialisten zijn echter zelden tevreden. Zij willen altijd nog meei doordrukken. En daarom la gen dan de z.g. maatschappij- hervormende maatregelen bij de Kamer, die allemaal nog behandeld moesten worden voor eind april. Dat zal dus nu niet gebeuren. In het kabinet waren al die wetsvoorstellen niet zonder grote strijd tot stand geko men. Aanvankelijk leken Den Uyl en de zijnen weer te zul len winnen. Totdat in de laat ste dramatische dagen de door hen opgeroepen krach ten zich tegen hen keerden. Het CDA begon zien te realiseren dat de kiezers ook zouden oordelen over een po litiek van jarenlang door de knieën gaan voor ideeën die allerminst CDA-ideeën zijn. Het kabinet heeft lang""de schijn opgehouden dat het onverzoenlijke te verzoenen Maar op het door Van Thijn ge noemde uur van de waarheid, hielden de christen democraten dan het been stijf. Het werd tijd. Het was ook al te dol wat er dreigde te gebeu ren. Een kabinet dat maar liefst vier belangrijke zaken voor 25 mei in het staatsblad wilde hebben, maar door uit stel op uitstel van alleen al het eerste punt, de grondpolitiek, een redelijke en verant woorde behandeling in de Kamer onmogelijk maakte. De WD heeft in de afgelopen weken herhaaldelijk in pro ceduredebatten op deze zwakte van CDA en PvdA, D'66 en PPR gewezen. Zij ga ven samen een vertoning te zien die niets meer met rege ren te maken heeft. Zo'n soort samenwerking na 25 mei zal duidelijk voor Nederland de ramp nog groter maken. Dat mag niet gebeuren. Gezien dit failliet van een beleid .moet men wel moed hebben om, zoals minister-president Den Uyl deed, nu duidelijk het idee van pensioen op 64 jaar te propageren. Bij alles wat al pot verteerd is, moet dan ook dit miljardenverslin- dende plan nog komen om ons een rad voor ogen te draaien en ons de ogen te doen sluiten voor de uiterst zorgelijke financiële toestand waarin het kabinet Den Uyl ons gebracht heeft. Ook hier kwam de rooie aap dan weer uit de mouw: als de overheid maar uitdeelt, geeft het niet of men een sigaar uit eigen doos gepresenteerd krijgt. Ik houd het Nederlandse volk voor zo verstandig, dat het die samenhang duidelijk zal on derkennen. Dat zal er voor de regeringspartijen dan niet zo best uit gaan zien! NIEUW DELHI (ANP) - Raj Na- rain, de man die zondag premier Indira Gandhi beroofde van haar zetel in het parlement, is een voor malige worstelaar die meester in de rechten en ex-strijder voor de vrijheid is. Het Britse en Indiase gezag heeft hem zeker veertig keer gevangen gezet. Narain beschouwt zichzelf ook als de man die in eerste instantie ver antwoordelijk is geweest voor de afkondiging van de uitzonderings toestand voor mevrouw Gandhi een kleine 21 maanden geleden. Mevrouw Gandhi stampte Naraiïi in de verkiezingen van 1971 met 180.000 tegen 70.000 stemmen in de grond voor de zetel van het kiesdis trict Rae Bareli in Oettar Pradesj. Politieke waarnemers waren toen niettemin verrast door de vele stemmen die Narain toch nog had gekregen. Hij behield de zetel die hij sinds 1966 had in gend ceremoniële Hogerhuis het parlement. Fraude Maar Narain klaagde de premier aan wegens verkiezingsfraude en na een langdurige rechtszaak, tij dens welke mevrouw Gandhi "per soonlijk verscheen, smaakte hij het genoegen haar op twee punten van de aanklacht schuldig verklaard te zien. De veroordeling was olie op het vuur voor de reeds aan de gang zijnde campagne van de oppositie om mevrouw Gandhi tot aftreden te dwingen op grond van "corruptie op grote schaal". Maar op 26 juni 1975, twee weken na de uitspraak van het hof, kon digde zij de uitzonderingstoestand af. Zij zei dat ze dat deed om de natie te redden, maar de oppositie verklaarde dat ze meer aan haar ei gen politieke carrière dacht. Het Hooggerechtshof vernietigde het vonnis later. Narain bevond zich onder de tien duizenden tegenstanders van mier Gandhi die tijdens de uitzon deringstoestand gedetineerd wer den. Nu was de gevangenis eer trouwde plaats voor hem. Biografie In een biografie die voor de verkie zingscampagne van 1971 werd uit gegeven, stond dat Narain behalve door de Britten tijdens de strijd voor de onafhankelijkheid, "39 keer tijdens het bewind van de Congrespartij gevangen werd ge zet". Narain heeft over mevrouw Gandhi gezegd dat zij "haar gelijke niet heeft in de wereld van de politieke corruptie". Zij trok zich in vroeger jaren weinig van hem aan, maar in 1971 zei ze dat zijn lidmaatschap van het Hogerhuis "niet heeft bij gedragen aan het welzijn van het land en de waardigheid van de Eer ste Kamer". Raj Narain Velen zien in Narain een charlatan. Als leider van de socialistische par tij, verwierf hij zich de reputatie als vechtersbaas tegen politieagenten, van wie hij er soms vijf tegelijk tegen de grond drukte met ge bruikmaking van tactieken ont leend aan zijn verleden als worste laar. Betoging Gezegd werd wel dat als iemand een naam liet vallen of over een zaak sprak, Narain een betoging organiseerde. Oppositieleiders slaagden erin Na rain te bewegen tot minder specta culair optreden tegen Gandhi in In het Leidsch/Alphens Dagblad heeft het VVD-kamerlid Por theine kort geleden een bijdrage gepubliceerd onder de sugges tieve titel "Op weg naar de dwangmaatschappij". Daarin verweet hij D'66 medeplichtig heid aan een beleid gericht op een steeds sterkere greep van de overheid op het individu. D'66 zou zich daarmee doen kennen als een niet liberale parij, alleen erop uit om machtsopeenhoping bij de overheid tot stand te bren gen. Deze uitspraken zijn zo in strijd met de waarheid, dat zij niet onweersproken kunnen blijven. Als er één partij is die vanaf haar oprichting juist voor méér demo cratie, méér mondigheid, méér verantwoordelijkheid voor het individu en tegen iedere vorm van machtsopeenhoping heeft gepleit, dan is het de Partij De mocraten '66. deze campagne. Hij kon er pas aan gaan meedoen op 7 februari, toen hij uit gevangenschap werd ontsla gen en was aangewezen als kandi daat van Janata voor mevrouw Gandhi's zetel. Op een verkiezingsbijeenkomst in Rae Bareli zei Narain tegen de me nigte dat het hem speet dat hij me vrouw Gandhi voor de rechter had gehaald, want de uitzonderingstoe stand die zoveel zijner aanhangers moeilijkheden bezorgde, was er de oorzaak van. Hij deed zijn sandalen uit, hield ze boven zijn hoofd en no digde zijn gehoor uit hun schoeisel naar zijn hoofd te gooien (een tradi tionele belediging in India). Niemand deed het. Integendeel, Narain kreeg applaus. Door mr. L.J. Brinkhorst Want wat zijn de feiten? Ik citeer het beleidsprogramma 1977- 1981: "Voorop staat dat het poli tiek handelen slechts zinvol kan zijn als het leidt tot een handha ving en vergroting van de indivi duele ontplooiingsmogelijkhe den. Deze ontplooiing moet ge schieden in vrijheid, naar eigen inzicht en overtuiging, in solida riteit met en verantwoordelijk heid voor de medemens en zon der politieke, sociale en econo mische discriminatie van ande- De politieke standpunten van D'66 zijn steeds gekenmerkt door de wens de mondigheid van de indi viduele mens te bevorderen en daarmee concentratie van macht tegen te gaan. Ik noem enige goed liberale punten waaraan D'66 in het huidige regeringsprogramma steun heeft gegeven: bestuurlijke openheid, bedrijdsdemocratise- ring, rechtvaardige inkomens verdeling, inkomensopenbaar heid, afschaffing van de discri minatie tussen fonds- en particu lier patiënten, en goed ruimte lijke ordenings- en milieubeleid. Ik constateer tot mijn leedwezen dat de WD het voeren van een verantwoord regeringsbeleid op deze punten vrijwel steeds heeft trachten te blokkeren. Ook de staatkundige voorstellen van D'66 hebben niets te maken met machtsconcentratie. In tegendeel. Het voorstel om een vorm van districtenstelsel in te voeren beoogt allereerst de af stand tussen kiezer en gekozene te verkleinen en is juist gericht op grotere controle op de macht. De gedachte van een gekozen Minister-President komt tege moet aan de in brede kringen le vende wens om de invloed van de kiezer op de samenstelling van de regering te vergroten. Ook hier gaat het dus om de versterking van de democratie aan de basis. Beide, naar het voorkomt hono rabele liberale oogmerken. De WD wil de groei van de collec tieve lasten verder terugbrengen dan de nu vastgestelde lpct. norm van het kabinet. Ook D'66 vindt dat in de komende jaren een belangrijke beperking van de uitgavenstijging nodig is..Het wil deze koppelen aan de groei van het nationaal inkomen (1/5 pet voor elk procent groei). Vanaf 1980 mogen belasting- en pre miedruk niet verder toenemen. Een wezenlijk verschil is evenwel dat de WD - en dat vérgat Por theine erbij te zeggen - reeds nu m.b.t. de belasting- en premied ruk de nullijn wil invoeren, waardoor talloze gemeenschaps voorzieningen die juist voor de minst draagkrachtige groepen in de samenleving essentieel zijn, op de tocht komen te staan. Dat is toepassing van het vrijheidsbe- ginsel op de rug van de zwakken, een onsociaal voorstel. Het verschil tussen WD en D'66 kan niet worden gereduceerd tot een inzet voor de "vrijheid" tegenover de wens tot een "dwangmaatschappij" te komen. Dat is een vervalsing van het beeld, dat sterk lijkt op demago gie. De werkelijke tegenstelling ligt daarin, dat de VVD de ogen sluit voor een lange termijn be leid dat ingaat op de grote struc turele problemen voor de ko mende jaren: Milieubeheer, grondstoffen- en energiebespa ring, industriële vernieuwing. D'66 pretendeert niet de waar heid in pacht te hebben, maar tracht oprecht open te staan om een bijdrage te leveren tot de noodzakelijke hervormingen. Mr. L. JBriyikhorst Het gaat er daarbij vanuit dat hervormingen ten dienste moe ten staan van de individuele ont plooiing van de mens. Met spookbeelden als dwangmaat schappij maakt men de mensen wel bang, maar niet mondig. D'66 heeft gekozen voor een criti- sche en onafhankelijke opstel ling in het politieke krachten veld. Maar onafhankelijkheid be tekent geen kleurloosheid. Van uit ons eigen uitgangspunt heb ben wij ons daarom uitgesproken voor samenwerking met andere maatschappijhervormende, ver nieuwingsgezinde krachten in de PvdA en het CDA De huidige po sitie van de WD is helaas een andere. Het zij zo. De heer Portheine zou er goed aan doen zich de woorden te herinne ren van Multatuli in Vorsten school, vorig jaar nog voor de TV opgevoerd: Omdat-i anders dwaalt dan groot papa! - ls vaak - en niet als mensch alleen, Zoo vastgeroest en stram, zoo on- vryzinnig- bekrompen en onliberaaldat by Haar bytend gif in de open wonde spuit, Meningen op deze pagina weergegeven zijn voor rekening van de auteurs

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 19