Autocoureurs keuren de Niirburgring af Wij laten ons niet in de grond stampen [3 PvdA RCL schotvaardig in Molentoernooi POLOEGAJEVSKI NIET 'IN' VOOR PRESTIGESLAG Leidse schaaktitel voor Charles Kuypers (LSG) Vandaag is woede een prima raadgever. LENTELOTTO Beker voor G. United Verkiezingsfonds postgiro 230000 DONDERDAG 24 MAART 1977 Leiderdorpers winnen met 3-0 van Texas LEIDEN - RCL heeft zich gisteravond geplaatst voor de volgende ronde van het toernooi om de Zilveren Molen. De Leiderdorpers versloegen in een aantrekkelijk duel de zondagtweedeklasser Texas-DHB met 3-0. Snelheid en in zet waren de voornaamste wapens waarmee de beide teams elkaar op het LFC-terrein bestreden. NÜRBURGRING - Namens alle formule 1-autocoureurs hebben de Oostenrijker Niki Lauda en de Ier John Watson gisteren besloten de Nurbur- gring bij Adenau als circuit voor de Grote Prijs van West- Duitsland op 31 juli te boycot ten. Beide coureurs keurden het 22.8 kilometer lange circuit in de Eiffel af. Het circuit is vol gens hen niet veilig genoeg. Omdat het plaatselijke organisatie-comité de door de coureurs geëiste veiligheids maatregelen niet meer tijdig kan laten aanbrengen, zal de Grote Prijs van West-Duitsland op het circuit van Hockenheim worden gehouden. Het is voor de tweede keer in de 50-jarige geschiedenis van de Niirburgring dat de coureurs het circuit boycotten. De eerste keer was in 1970. Vorig seizoen reeds sprak de toenmalige wereldkampioen Niki Lauda zijn grote twijfels uit over de veiligheid van de Nüburgring. Hij vond weinig medestanders, startte daarom toch en verongelukte bijna. Lauda ontsnapte zwaar geha vend aan de dood, maakte een opzienbarende come-back en kreeg van alle Formule 1-rijders de volmacht optimale veilig heid te eisen. De Niirburgring, die jaarlijks honderdduizenden toeschouwers trok bij de Grote Prijs, kende dan ook geen ge nade in de ogen van Niki Lauda en diens collega John Watson. Sinds vorig jaar is er weinig aan verhoging van de veiligheid ge daan. Het bezoek dat beide he ren aan het circuit brachten, was eigenlijk een onnodige forma liteit. Ondanks de competitiebelan- gen die er nog op het spel staan (RCL draait weer volledig mee in de kopgroep van de zaterdag eerste klasse en Texas-DHB heeft zich in de tweede klas nog niet in veiligheid gebracht) ga ven de ploegen zich volledig. Die instelling stond borg voor een uitstekende pot voetbal, waarin Texas RCL goed partij gaf, maar het in schotvaardig heid tenslotte moest afleggen. Twee RCL-spelers werden bijna het slachtoffer van de fel heid waarmee het duel werd uitgevochten. Bennie Heems kerk vond het verstandiger zijn plek in de tweede helft af te staan aan invaller Pierre van Gemerden nadat hij voor de rust aan het dijbeen was ge kwetst. Doelman Brandt wilde er na de rust de brui aan geven, nadat hij twee maal achtereen DEN HAAG - De winnende cijfers van de extra lente-lotto zijn: 5-10-16-28-37-39. Reservegetal 34. De premiecijfers, die prijzen ople veren van 25 tot 25.000 gulden zijn: Laatste vier cijfers: 6836, prijs 250,-; Laatste vijf cijfers: 62346, prijs 2500,-; Laatste zes cijfers: 880223, prijs 25.000,-; De inleg voor de extra lentelotto bedroeg 2.049.986. Voor de prijzen is een bedrag van 973.743 gulden be schikbaar. De prijzen zijn: eerste prijs: ƒ340.810.-; tweede prijs: 97.374.-; derde prijs: 146.061,-; vierde- en vijfde prijs: 194.749,-. door Haagse spelers in de grond was geboord. Met veel overre dingskracht kon trainer Hu- guenin zijn doelman ertoe be wegen de rest van het forse duel uit te spelen. Het maken van goals ging RCL beter af dan Texas/DHB, dat in de eerste helft veel vaker ge vaarlijk voor het doel van Brandt opdook dan RCL dat aan de andere kant deed bij het heiligdom van doelman Peter sen. Door een slim passje van Fred Pleiter naar de op de pe naltystip vrijstaande Bennie Heemskerk, die koelbloedig af rondde, nam RCL halverwege de eerste periode echter een voorsprong In de tweede helft was het afgelopen met de aan- valspogingen van Texas/DHB, dat door het beweeglijke RCL op eigen helft werd terugged rongen. Ontzettend veel kansen wist RCL zich te scheppen; door een knap schot van Jan van Duyn tilden de Leiderdor pers de score tenslotte naar 2-0. De aanvallend ingestelde Ruud de Groot deed tenslotte de derde duit in het zakje. Na een n-twee met Leo Holl schoot hij van dichtbij raak: 3-0. Texas zag na de rust nauwelijks meer de helft van RCL, al kre gen de Hagenaren nog enkele goede kansen op een tegengoal Door goed ingrijpen van de Leiderdorpse verdediging, die i Koos Haneveld de beste spe ler kende, bleven die tegenpo- gingen van Texas echter schaars. Scheidsrechter Rijs- dam floot uitstekend. •k Kuypers (links) en Kuyf, de nummers één en twee van de strijd om de Leidse schaaktitel. LISSE - Godyla United heeft gisteravond beslag gelegd op de Neder landse zaalvoetbalbeker. Des Gee, de bekerwinnaar van het district Oost, werd in de Lisser sporthal met 4-1 geklopt. In de eerste helft kon Godyla nog geen vuist maken, doordat Des Gee toen alle spelers voor het eigen doel samentrok. Toen een Arnhemse verdediger, zenuwachtig geworden door de toenemende druk, de bal in eigen doel schoot, was de ban gebro ken. Theo Godyla schoot 2-0 in, en na een tegengoal van Fred de Jager (2-1) liep Godyla via Johan Elfering (na een dubbele één-twee met Theo Godyla) en Harry v.d. Zwet uit naar 4-1. Daarmee kwam de Nederlandse beker in het bezit var} Godyla, doordat het duel tegen de bekerwinnaar van West I niet doorgaat. De Noordhollanders konden pas in juni tegen Godyla aantre den, hetgeen de KNVB te laat vond. LEIDEN - Charles Kuypers heeft gisteravond beslag gelegd op de Leidse schaaktitel. In de voor hem gebruikelijke eenvoudige stijl re kende de LSG-er af met opponent Pols. De Engelse opening bood de met wit spelende Kuypers alras goede perspectieven. Pols hoopte nog op een misser zoals die vorige week tegen Bakker ten toon ge spreid werd, maar ditmaal maakte de nieuwe kampioen geen enkele fout. Deze overwinning leverde Kuypers een eindscore van 6 uit 7 op, een totaal dat nog geëvenaard kon worden door de Boskoopse jeugdspeler Rinie Kuyf. Kuyf be reikte inderdaad ook de 6 punten, dankzij een zege op Joop Bakker. Bakker kwam goed uit de opening, maar raakte in het middenspel het juiste spoor bijster, om vervolgens tijdens de tijdnoodfafse definitief ten onder te gaan. Toch was Kuy pers toen al zeker van de titel omdat bij gelijk eindigen de weerstand- spunten beslisten, en daarmee zat hij t.o.v. Kuyf op rozen. Kuypers mocht dan ook uit handen van wedstrijdleider Revet de zilveren koning en een forse geldprijs ont vangen. Een onttroonde Ad v.d. Berg veroverde de "bronzen plak", door Geertsma in een positionele partij van het bord te schuiven. In de 2e klasse eindigden V.d. Poel en Kuyper op een gelijk puntento taal van 6. Daar ook de weerstand- spunten geen uitsluitsel brachten, werd het Sonnenborn en Berger systeem in actie gebracht. Dit le verde uiteindelijk Voorhouter V.d. Poel als overwinnaar op. Borst uit Roelofarendsveen werd met 5 pun ten goede derde. De uitslagen van de 7e en laatste ronde in de le klasse: Kuy- pers-Pols 1-0; Bakker-Kuyf 0-1; V.d. Berg-Geertsma 1-0; Heems- kerk-Lommerse V2-V2; Th Pi ket-Wiebes 1-0; Ofwegen-Dobbe- laar V2-V2; Verburg-Osnabrugge V2-V2; Barendse-Bey sr. V2-V2; Haasnoot-V.d. Aardweg 1-0; Oei-Zwetsloot 1-0; Kamps-J. v. Dijk 0-1; G. v. Dijk-Moon 1-0; Kop- pers-Lambooy 1-0; De eindstand: 1. C. Kuypers 6-30V2 w.p.; 2. R. Kuyf 6-27 w.p.; 3. A. v.d. Berg 5Va-28; 4. A. Lommerse 4V2-29V2; 5. J. Bakker 4»/2-27; 6. Th. Piket 4V2-26V2; 7. F. Geertsma 4; 8. L. Pols 4; 9. W. Heemskerk 4; 10-16 L. v. Ofwegen, H. v. Osnabrugge, G. v. Dijk, L. Verburg, W. Wiebes, G. Haasnoot en R. Dobbelaar 3V2; 17-20 Oei, Ba- rendse, Bey, en Moon 3; 21-22 J. v. Dijk en R. v.d. Aardweg 2V2; 23-25 J. Kamps, A. Koppers en P. Zwetsloot 2: 26 J. Lambooy IV2. Uitslagen 2e klasse: Verkuyl-V.d. Poel 0-1; Kuiper-Koet 1-0; Geyer-Borst 0-1; Verbiest-Th. v.d. Berg V2-V2; V. Es-Oosterom V2-V2; Bey jr-Newton 0-1; Daanen-Revet 0-1; Laven-Oudshoorn 0-1. LUZERN - Het uitstellen van de tiende partij in de schaaktwee kamp tussen de Rus Lev Poloe- gajevski en de Braziliaan Henri que Mecking, gisteren in Luzern, heeft de nodige vraagtekens op geworpen. De officiële reden voor het uitstel van de partij, die overigens zaterdag zal worden gespeeld, luidt dat Poloegajevski last heeft van nerveuze spannin gen en ernstige hoofdpijnen. Vermoedelijk liggen de werke lijke oorzaken op een geheel an der vlak. Poloegajevski weet dat zijn vol gende tegenstander in het kandi datentoernooi - na de winst van Kortsjnoj in zijn achtste partij tegen Petrosjan - vermoedelijk de naar Nederland uitgeweken grootmeester uit Leningrad zal zijn. De goedmoedige Lev schijnt er echter niets voor te voelen zich, net als Petrosjan, in een "prestige-slag" met Kortsjnoj te storten. Als grond voor deze theorie wordt aangevoerd dat Poloegajevski en Batoerinski, de "opperbaas" van het Sovjetschaak, dinsdag in Lu zern ernstige ruzie gehad hebben. Woedend verliet Batoerinski na een gesprek met zijn grootmees ter diens kamer en de echtgenote van "Poloe" barstte vervolgens in huilen uit. De reden voor het uitstel wordt duidelijk als men aanneemt dat de Russen de loop der omstan digheden in II Ciocco - waar Kortsjnoj en Petrosjan gisteren hun negende partij zijn begonnen - willen afwachten, om daarna definitieve besluiten te nemen. Misschien hopen zij nog op een wonder, in casu het herstel van Petrosjan. Het ziet er naar uit dat de twee kamp tussen Portisch en Larsen in Rottendam op zijn einde loopt. Er is geen schijn van kans, dat Larsen uit de afgebroken stelling van de negende partij winst kan halen. Remise is het uiterste dat bij kan bereiken, en zelfs dat is nog lang niet zeker. Portisch, die de leiding heeft met vijf tegen drie punten, zal na de voortzet ting zeker op vijf en een halve punt en misschien op zes punten komen. Hij heeft er zes en een half nodig om zich te plaatsen voor de halve finales van het kandidatentoernooi. Indien Portisch slaagt, moet hij in de halve finales aantreden tegen de winnaar van de tweekamp tussen Hort en Spasski. Zater dag, wanneer Portisch in de tiende partij wit heeft, kan de be slissing vallen. Zijn triomf zal Portisch echter niet in De Doelen beleven. Het veelbesproken en door schakers verguisde con certgebouw is die dag te veel ge vuld met muzikaal lawaai. De spelers moeten daarom uitwijken naar de pedagogische academie Lucia aan de Hennekijnstraat. De negende partij in de schaakt weekamp tussen Viktor Kortsj noj en Tigran Petrosjan is giste ren in II Ciocco na veertig zetten afgebroken in een stelling, die waarschijnlijk remise zal opleve ren. Kortsjnoj wilde zijn zesen veertigste verjaardag graag met een overwinning vieren, kwam dan ook in het voordeel, maar dat bleek niet voldoende om de partij in winst om te zetten. Kortsjnoj leidt in de tweekamp met 4,5 tegen 3,5. Het mag als vrijwel zeker worden aangenomen, dat de schaak olympiade het volgend jaar in Groningen zal worden gehouden. De stad Groningen is akkoord, de Koninklijke Nederlandse Schaakbond is akkoord, de ver wachting is gewettigd dat ook de financiën rond komen (de kosten van het toernooi worden ge raamd op 2 miljoen gulden) en het laatste woord is aan de inter nationale schaakfederatie (FI DE), die het voorstel van de na tionale schaakbond om het mon- stertoernooi in Groningen te houden moet goedkeuren. De termijn, waarop de kandidatuur voor de organisatie van de schaakolympiade 1978 bij de FIDE moest worden ingediend, loopt eind van deze maand af. Lang kon daarom de beslissing niet meer worden uitgesteld, of schoon zover bekend zich tot dit moment nog geen andere kandi daten hebben gemeld. Jawel, voor de derde keer na de oorlog laat de KVP een kabinet vallen met socialisten erin. In 1958 viel het progressieve kabinet Drees. In de beruchte nacht van Schmelzer, elf jaar geleden, viel het progressieve kabinet Cals/Vondeling. En nu, met nog maar twee maanden te gaan tot de verkiezingen laat de KVP het progressieve kabinet Den Uyl vallen als een baksteen. Waarom eigenlijk? Om de grond van Nederland. We zijn maar een klein landje met erg veel mensen. Daarom wil de PvdA Nederland uit de handen houden van grondspekulanten en projekt- ontwikkelaars. Dan kan de overheid (dat zijn we zelf) tegen redelijke prijzen de grond kopen en bouwen wat nodig is. Huizen, scholen. Ruimte voor parken, sport en rekreatie. Dat niet iedereen het daarmee eens is, weten we nu. Samen met de grondpolitiek blijven nu ook alle andere ideeën, voorstellen, plannen en wetten voor eerlijk delen in de kast liggen. Daarom zijn vandaag alle redelijke, vooruitstrevende mensen in Nederland boos, verdrietig, verbijsterd. De PvdA wil doorgaan. Na de verkiezingen van 25 mei. Met een tweede kabinet Den Uyl. Met een beleid van eerlijk delen. Met een sterke, eensgezinde Partij van de Arbeid achter zich. En met één doel voor ogen: die wetten komen er toch. Maandagavond a.s. belegt de Partij van de Arbeid een demonstratieve bijeenkomst in de Maashal van het AHOYkomplex in Rotterdam. Zaal open: 19.00 uur. Komt allen. Ik word nu lid van de PvdA. De kontributie bepaal ik zelf aan de hand van mijn inkomen. naam: adres: plaats:. Bon in enveloppe zonder postzegel zenden aan PvdA, Antwoordnummer 8404, Amsterdam. Of bel 020 - 12581

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 17