Cools: "We laten ons niet zomaar slachten" Toptennis wordt voor Nederland te far.. AMRITRAJ VERRAST ORANTES Jan Raas moet barre wielerstrijd in België staken Tijd van Goethals is gelukkig voorbij FSC boekt ruime zege DONDERDAG 24 MAART 1977 DE PANNE - Jan Raas, Neder lands nieuwste wielervedette, heeft op de tweede dag van de vierdaagse van de Westhoek de strijd moeten staken. Vijftig kilometer voor het einde van de rit over 262 kilometer van Tielen naar de Panne, bij de doorkomst in Veurne, kwam de winnaar van Milaan-San Remo ten val. De nationale kampioen, die nog in de eerste rijen meestreed, liep verwondingen aan zijn rechter hand op en werd door de rondearts min of meer opgedragen de strijd te staken. Jan Raas was een van de bijna veer tig renners, die de verschrikkelijke tocht van Tielen naar De Panne niet voltooiden. Van de 93 renners die 's morgens vertrokken, werden er 54 geklasseerd. De massale uitval werd veroorzaakt door de barre weersomstandigheden- Het re gende de hele dag en de renners- groep werd bovendien geteisterd door een ijzige wind. Onderweg, maar bij een aantal doorzetters ook aan het einde, moesten renners, to taal verkleumd, van hun fiets wor den geholpen. Tijdens de rit werd een aantal valpartijen veroorzaakt doordat coureurs, overmand door de kou, gewoon omvielen. De beslissing voorin viel in de om geving van Roeselare. Van Sprin- gel, Priem en Wesemael gingen in de aanval. Van Springel bouwde met de twee Frisolmannen een voorsprong op van 1 minuut en der tig seconden op een achtervolgend groepje met ondermeer Jan Raas, Roger Rosiers, Frans Verbeeck en Willem Peeters. Raas viel letterlijk uit de groep jagers, Wesemael, ge plaagd door kramp, moet Priem en Van Springel laten gaan. Bij de eer ste doorkomst van het veld in De Panne, met nog 25 kilometer te rij den, hadden Priem en Van Springel hun winst vergroot tot meer dan twee minuten. De jagers Verbeeck, Rosiers, Teirlinck, Baert en Van Looy kwamen in het laatste half uur nog erg dicht bij. In de sprint had Priem geen verweer tegen Van Springel. Uitslag 1. Van Springel (Bel), op 3 sec., 2. Priem (Ned), op 18 sec., 3. Verbeeck (Bel), 4. Teirlinck (Bel), 5. Dirk Baert (Bel), op 9.05, 17. Schipper (Ned), op 14.40, 22. Van Gerwen (Ned), gij. Tabak (Ned)., op 30.00,51. Schuiten (Ned), 52. Smit (Ned). Algemeen klassement: 1. Rosiers (Bel) 12 uur 58 minuten en 8 seconden., op 2 minuten en 7 seconden 2. Bertin (Fra), op 4.17 3. Van Sweeveldt (Bel), op 6.19 4. Van Springel (Bel), op 6.22 5. Priem (Ned). Moeilijk De derde etappe van de Catalaanse week is geëindigd in een massale sprint, gewonnen door Miguel Ma ria Lasa, die Spanje daarmee zijn eerste overwinning bezorgde. In de top van het klassement veranderde niets, Jos Bruyere bleef eerste in het klassement. Hij wordt op' 27 se conden gevolgd door Maertens en op 29 sec. door Merckx. De renners hebben het moeilijk ge had op hun rit van 180 kilometer van Puiggerda naar San Hipolito de Voltrega bij Barcelona. De kara vaan trof een aantal stevige cols, maar ook bijna winterse weersom standigheden, waardoor flinke stukken in sneeuwbuien moesten worden gefietst. Bij de beklimming van de Col de Tosas (1800 meter) ontvluchtte Pedro Torres de groep, maar in de afdaling kwam het hele veld bijeen. Een ontsnapping van L*opez Carril, Vilardebo en Malfait leverde een winst op van ruim een minuut, maar de groep greep het drietal te rug. De col de Condreu, tweede ca tegorie en laatste hindernis uit de etappe, werd groepsgewijs geno men. Niemand had de moed in een zondvloed-achtige regenbui een aanval te wagen. Uitslag derde etappe: 1. Lasa (Spa), 2. Maertens (Bel), 3. Suarez (Spa), 4. Merckx (Bel), 5. Martinez Heredia (Spa), 15.Bruyère (Bel), allen dezelfde tijd als Lasa. SITTARD - Fortuna SC heeft giste ravond de inhaalwedstrijd voor de eerste divisie tegen FC Groningen gewonnen met 3-0. Bij de rust leidde FSC al met 2-0 door treffers van Prauser, die ook na de rust nog een keer scoorde. Er waren 2000 toeschouwers. Scheidsrechter was de heer van Ooyen. Het Nederlands militair elftal heeft gisteren een oefenwedstrijd j tegen PEC/Zwolle in Zwolle ge wonnen met 3-1Bij de rust leidden de militairen al met 2-1. Na 12 mi nuten zorgde Staats voor de ope ningstreffer. In de 29ste minuut bracht Banhoffer PEC, dat niet in zijn sterkste opstelling aantrad, op gelijke hoogte. Poortvliet maakte drie minuten voor rust 2-1. Wijn stekers zorgde in de 77e minuut voor de eindstand. Er waren 1000 toeschouwers. Vanaf de muur kijkt Guy Thijs lachend toe hoe de Belgische bondsofficials de pers aan de praat houdt. Ergens anders lossen schimmige figuren van zijn voetballers zich op in de mist op weg naar Diegem, een gehucht bij Zaverthem, want Guy Thijs heeft ze nog maar eens weer op het hart gedrukt dat spreken zilver is en zwijgen goud. En ondertussen babbelt Thijs vriendelijk voort, zijn goedertie renheid kent geen grenzen: Het verschil tussen hem en collega Zwartkruis? "De Nederlandse con frater komt zaterdag één uur voor de hel losbrandt met de opstelling maar hij, Guy Thijs, maakt in de loop van deze dag "elf titularissen en vyf bankzitters" bekend". Kan meneer Thijs misschien iets van de geheime wedstrijd tegen de jassen onthullen, want zo heten soldaten in de Vlaamse volks mond? Maar hij zegt slechts dat hij de uitslag is vergeten, véél doel punten, was het geen 3-3 of iets dergelijks? O ja, en er is geëxperi menteerd: Weltens een helft en Ceulemans en ook nog René Ver- heyen". Zuchtend: "niets blijkt nu eenmaal verborgen te kunnen blij ven voor de heren, vooruit dus maar; één helft Meeuws libero, ver volgens Lido Coeck. Stilte, waar blijven de spelers, me neer Thijs? Maar hij schudt het hoofd, zegt dat de ploeg terug is naar Diegem, "kom morgen nog eens "weerom"." Nog net kunnen we buiten Julien Cools uit de bus trekken. "Een interview? Natuur lijk, kom we gaan ergens zitten, maar wel vlug graag". Vervolgens blijkt dat Cools hele maal niet zit te springen om in een dictatoriaal geregeerd land als Ar gentinië te gaan voetballen. Cools: "Ik heb dat nooit zo zien zitten, heb er nooit een geheim van gemaakt dat ik liever thuis blijf. Kwalifice ren en dan ten koste van Nederland is een schone zaak, maar ik ben straks 32 en zijn er niet genoeg jonge mannen in België". Afgetraind Hij is een pezig baasje, afgetraind tot op het bot, qua lichaamsbouw het type Gaston Reiff. Wat hij met Belgie's beroemdste lange afstand-loper gemeen heeft is zijn kracht en het loopvermogen, maar hij kan er tevens goed bij voetbal len. Argentinië, hem niet gezien, jawel hij heeft gelezen van Cruijff s besluit. Een land als Argentinië, de gevaren die dreigen, en wat even- VOETBAL - Nieuw Zeeland heeft gisteren in de Oceanische groep (voorronde WK) met 6-0 gewonnen van Taiwan. Het eerste duel hadden de Nieuwzeelanders met dezelfde cijfers gewonnen. eens belangrijk is, je bent zes we ken van huis. Cools: "Ik heb er over gehoord van Raoul Lambert. Die was ook zes weken in Mexico, geen prettige ervaring. Zoiets verlang je niet en dan een land als Argentinië Dan ga je nadenken, tenslotte heb je vrouw en twee kinderen". Defini tief? "Ach, wat is definitief, het is nog vroeg. Allereerst is kwalificatie nog geen feit en bovendien zou het onverstandig zijn om niet eerst de financiële voorwaarden aan te ho ren. Maar als het aan mij ligt, blijf ik liever thuis". Julien Cools, vlot causeur, lid van de Happel-brigade en zaterdag ze ker van zijn plaats. Kennis van za ken. Hij: "De tijd dat we onder Goe thals als slachtvee de wedstrijd tegen Nederland in gingen, is voor bij. We zijn bewuster in Belgie, we zijn in de wedstrijd autoritair ge worden. De clubwedstrijden in Eu ropees verband hebben daartoe bijgedragen. Dat we eisen van Thijs is dat hij ons laat voetballen, zoals we dat in de clubs gewoon zijn. Tenslotte hebben Anderlecht en Club Brugge op het allerhoogste Europese niveau prestaties gele verd. Het zou dom zijn om daaraan als Belgisch international voorbij te gaan. Voor de pot liggen zal er za terdag niet bij zijn, daarvoor is de Belgische voetballer te zeer gelou terd". Ontspannen training op Zeist: v.l.n.r. Krol, Van de Kerkhof, Cruijff en Hovenkamp. met tien spelers als Neeskens. In Nederland heeft men echter de be schikking over iemand als een Willy van de Kerkhof, die zó is dat- ie zijn eigen kansen voor de ploeg opoffert. Van de Kerkhof heeft daarmee in mijn ogen een nieuw type speler geschapen, waar wij in Belgie niet of nog niet aan toe zijn. Die man werkt voor de ploeg om op andere momenten als een vedette de wedstrijd te beslissen. Van de Kerkhof is daartoe gedwongen omdat Nederland een type heeft als Peters, al speelt hij zaterdag dan ook niet. Maar ook omdat Neder land een libero heeft a la Krol, als Suurbier en nu weer Hovenkamp. De grote gevarieerdheid aan spe lers is er de oorzaak van dat Neder land toonaangevend is geworden. Wij zijn zover nog niet. Buiten landse trainers hebben ons voetbal een nieuwe impuls gegeven, de be reidheid om te bikkelen, we be schikken over keiharde profs. In middels heeft dat er toe geleid dat we specialisten hebben zoals Coeck en ook René Verheyen. Maar zoveel verschillende soorten goede voet ballers als Nederland, zover zijn we nog lang niet". Nederland dus toch favoriet in de hel van Deurne? Cools haastig: "Dat hoeft niet. Ons clubvoetbal is de afgelopen jaren succesrijker geweest als het Hollandse. De Bel gische ploeg speelt zaterdag echt niet puur verdedigend in ieder ge val zo dat Oranje niet tot zo'n de monstratie komt als onlangs op Wembley. Thijs is geen Goethals en daar zijn we blij mee. Bij Club Brugge maakt het aan aanvals- kracht evenmin nauwelijks iets uit of we vanuit een 4-4-2 basis opere ren of vanuit een 4-3-3-opstelling. Tenslotte heeft Nederland zelf de wereld geleerd om vanachteren uit aan te vallen". Liefhebbers De naam is gevallen: Club I Wat is het verschil tussen de pak van Happel en die van Thijs? Cools: "Happel had de bewijzen van wat hij kan. Het is vaak moei lijk geweest om uit te voeren wat hij verlangt. Die liefhebbersmentali teit moest eruit. Ik heb veel voor mijn voeten gegooid gekregen van Happel, ik heb naar hem willen luisteren omdat hij een vakman is. Zijn harde hand is soms moeilijk te accepteren geweest, ik ben blij dat ik het heb kunnen opbrengen. Zijn training is straf en gevarieerd. On der Thijs is het allemaal wat losser. Zoals ik hier in Brussel heb ge traind was een verademing. Ik ben echter genoeg prof om te beseffen dat Happels Oostenrijkse aanpak de basis is geweest tot wat ze hier nu in de pers de Happel-brigade Meer types Het Belgische minderwaardig heidscomplex ten opzichte van Nederland bestaat dus niet meer? Cools: "Het Hollandse voetbal heeft meer types. Met tien Cruijffen maak je geen elftal, misschien wel PARIJS - "World Champio nship Tennis" (WCT), de al machtige tennisorganisatie van Lamar Hunt, zal in 1978 voor de eerst keer in acht jaar deel uit maken van het circuit voor grand-prixtoernooien. Deze be slissing, die is voorafgegaan door maandenlange onderhan delingen en die veranderingen in de grootte van het bestaande circuit van de Grand- Prixtoernooien zal inhouden, werd gisteren door vertegen woordigers van de Internatio nale Professionele Tennisbond (MIPTC) bekendgemaakt. Derek Hardwick, voorzitter van de MIPTC, deelde op een pers conferentie in Parijs mee dat WTC zal deelnemen aan een cy clus van 28 toernooien en de vier "Grand-Slam-toernooien" (de open kampioenschappen van Australië, Frankrijk, Wim bledon en de Verenigde Staten). Deze evenementen zullen 35 weken in beslag nemen, waar door van de resterende weken er acht kunnen worden ge bruikt voor competities van landenploegen, zoals de toer nooien om de Davisbeker en de Koning Gustaafbeker. In de nieuwe formule zal het to tale prijzenbedrag van de cy clus ongeveer tien miljoen dol lar bedragen (circa vijfentwin tig miljoen gulden), met daar naast een aanvullend prijzen bedrag van twee miljoen dollar (ongeveer vijf miljoen gulden). In vergelijking met de vijfen dertig vette prijzen, die in 1977 te verdelen zijn, worden in 1978 vijftig prijzen beschikbaar ge steld. Het samengaan van de twee voornaamste toernooi- organisatoren in het "grote" tennis zou kunnen betekenen dat het werkelijke toptennis voor Nederland onbereikbaar wordt. Zo tenminste liet Harm Scheepbouwer, publiciteit- schef van het sportpaleis Ahoy' zich uit. "Met deze plannen zou voor Rotterdam een prijzen bedrag van 500.000 gulden op tafel moeten komen. Wij vragen ons af in hoeverre het publiek het neemt dat der gelijke waanzinnige bedragen aan spelers worden uitgekeerd. Deze prijsopdrijving gaat naar mijn mening tot, of misschin zelfs over, de grens, die voor Nederland aanvaardbaar is". WCT heeft in dit seizoen twaalf toernooien op zijn programma staan, voor het volgende tennis- jaar zullen dat er acht worden. Het betekent dus dat er vier uit de cyclus moeten vallen en ge geven het feit dat de gretigheid van de sponsors afneemt, zal de vermindering van twaalf tot acht toernooien weinig moei lijkheden opleveren. WCT wil volgend jaar doorgaan met een groep van 32 spelers. In de opzet voor de toernooien voor volgend jaar is een uitzon deringspositie gemaakt voor de vier belangrijkste open kam pioenschappen, Wimbledon, Parijs, Forest Hills en Australië. Daar zal een min of meer open inschrijving zijn, waardoor men na een aantal schiftingsronden zal komen tot 32 spelers. Bij de anders toernooien worden de beste 32 van dat moment op de wereldranglijst automatisch toegelaten. LEIDEN - LFC-trainer Melbi Raboen, die onlangs werd ge veld door een blessure aan de achilles-pees, heeft zijn con tract met de Leidse derdeklas ser met een jaar verlengd. 'Invaller-trainer Cor Sip is be noemd tot manager van LFC. Raboen heeft zijn werkzaam heden bij LFC inmiddels voort gezet (met één been in het gips). LFC speelt op donderdaga- RABOEN:NOG JAAR BIJ LFC vond 31 maart een oefenduel tegen de Noorse club Molde, die tijdens een toernee door Neder land ook Sparta en Cambuur ontmoet. Bekende spelers van Molde zijn Hestad (ex-FC Den Haag) en Jan Fuglset. Huub Lenz, momenteel trainer van de Leidse zondag tweede klasser Lugdunum, zal het volgend seizoen Olympia uit Gouda gaan trainen. De oud-speler van Rapid JC, DWS en FC Gooiland begint op 1 juli met zijn werkzaamheden bij de Goudse eersteklasser. Indiër komt terug uit verloren positie ROTTERDAM - De Spanjaard Ma nuel Orantes, één van de fayorieten in het ABN-wereldtennistoernooi, is ten prooi gevallen aan zijn eigen slachtoffer. De lange, tengere Vijay Amritraj ontweek met professio nele souplesse de degens, die Oran tes hanteerde om de genadesteek uit te delen. Uit schijnbaar verloren positie kwam de Indiër terug met een betere conditie en mentaliteit en vooral, een harde volley. Daar mee nam hij Orantes op de horens. Als beloning was er de volgende ronde en een minutenlang ovatio neel applaus van het talrijke pu bliek, dat even in het ootje leek te zijn genomen door Amritraj. Tenminste tot halverwege de tweede set. Daarvoor had Orantes geen enkele moeite met de Indiër. In de eerste set werd Amritraj let terlijk door de opvolger van de nu al legendarische Santana met 6-1 van de baan geveegd. Orantes maakte zijn reputatie, die hij onder meer in een uitdagingsgevecht met de Amerikaan Conners in Las Vegas (om een bedrag van een kwart mil joen dollar) had opgebouwd vol komen waar. De gedrongen Spanj aard hoefde Amritraj alleen maar op de base-line houden, want van uit het achterveld maakte de Indiër fout op fout. In de eerste set ver stoorde dat blijkbaar dusdanig zijn evenwicht dat hij de eerste set met twee love-games op zijn eigen ser vice moest prijsgeven Overmoedig In de tweede reeks leek het de zelfde kant op te gaan. Orantes in de "verdediging", wachtend op de fout van Vijay Amritraj. De Spanj aard liep uit tot 4-0 en wellicht maakte hem dat ietwat overmoe dig. Maar terwijl de toernooidirec- tie zich al vergenoegd in de handen wreef, omdat Orantes het geplande tijdschema met zijn snelle winst partij weer in evenwicht bracht (de eerste partij tussen Barazzutti en Moore duurde ruim twee uur!), kwam Amritraj terug en kwam op 4-2 uit. Het publiek, dat zich tot dat moment plichtmatig geroerd had, koos de zijde van de lange donkere Indiër. Het smeekte om sensatie, de uitschakeling van El Toreador. Amritraj kwam weer wat dichter bij. De service van de Spanjaard leek hem geen enkel probleem meer. 4-5. Met een uiterste krach tinspanning en een grote dosis ge luk, kon hij in de tweede set net een tie-break halen. De stand 6-6 be reikte hij, doordat de bal na zijn drop-shot even op de rand van het net balanceerde, en er uiteindelijk aan de goede kant van aftuimelde. Gebroken De moraal van Orantes werd erdoor gebroken, en werd nog verder in gedeukt toen hij ook nog eens op die manier de tie-break verloor. Halverwege die tweede set, op het moment dat Amritraj terug kwam, nam Orantes wat gas terug. Hij probeerde slechts punten te ver zamelen door te profiteren van fou ten van zijn tegenstander. Het pakte anders uit en in de derde set moest Orantes vechten voor iedere bal, die Amritraj loepzuiver in elke hoek plaatste. Toen Orantes in de derde set ook nog eens zijn tweede service verloor, wierp hij hijgend de handdoek in de ring. Vijay Amri- tray kon freewheelend naar 6-2 toe. In de partij daarvoor hadden de Ita liaan Corrado Barazzutti en zijn tegenstander Ray Moore ruim twee uur nodig om een winnaar aan te wijzen. De Zuidafrikaanse leven sgenieter Moore moest uiteindelijk bezweet, en met slechts 1000 dollar op zak én een zwaarbevochten ne derlaag (4-6, 6-3, 4-6) terug naar de residentie van de tennissers in het Rotterdamse Hiltonhotel.De grote favoriet van dit toernooi, de als nummer één geplaatste Dick Stockton, had verder weinig moeite met zijn landgenoot Harold Solomon. Met zeer venijnige dropshots velde £tóckton zijn Geduld Adriano Panatta, net terug uit Ro me, waar zijn vrouw ziek ligt, testte gisteravond laat het tennismin- nende publiek in Ahoy op geduld. Terwijl zijn opponent John Alexander al stond in te slaan, vroeg Panatta in ten mengeling van Italiaans en Engels in Rotterdam zuid de weg naar het Ahoy- complex. Kwam hij al te laat aan, hij verliet het sportpaleis ook al voortijdig. Na verlies van 6-2 in de eerste set en bij een achterstand van 1-0 in de tweede reeks verzocht hij de hoofdscheidsrechter de strijd te staken, omdat hij zich niet goed voelde. Naar alle waarschijnlijk heid zal de Tsjech Hrebec zijn plaats in dit toernooi als dubbel spelpartner van De Roemeen Nas- tase c WALTER OOMEN STAJJMa-CE \/£RWlTn6r 2£1 POLLEKE AiSPAT HL) köfl.- KASTEH ifJIL CAAKl VBRKO- PEf-J AAW DE ESKIMO^ CP öROEKlLAhJQ, WBRHITS HEM \js?lyirnoD UEEPT QQT DIE AppA&m. DAAR WIET 6EK0AO 2LJW. OUE<? 'STJ08 M '7dcfo/e J gaat OE aEL6/SaV£~M£ATA!.' COACM 6C&7X££l\S" KUST/CS DOO& A/ET lAXy?8£P£'OM6

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 15