Indira Gandhi wenst oppositie allerbeste Mensen verdwijnen onopgemerkt Tapijt zonder spijt Wat een rust... waals Twee politie mannen in Rome doodgeschoten Belangrijk besluit voor financiering EG Junta in Argentinië jaar aan de macht Podgorni ontmoet Castro in Mozambique Bedaarde reactie Carter op rede Brezjrtjew Bekentenis in Kongo WOENSDAG 23 MAART 1977 BUITENLAND PAGINA 9 BUENOS AIRES (ANP/Reu- ter/AFP/UPI) - In de vroege morgen van 24 maart 1976 den derden de AMX-tanks van het "Magdalena"-regiment door de straten van de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires. Daar mee begon voor het Zuidameri- kaanse land een nieuw tijdperk: president mevrouw Maria Estela de Peron verdween en er kwam een militaire junta. Die stelde zich tot doel het ver nietigen van de guerrillabewe gingen in het land en het weer op poten zetten van de economie. Op dat ogenblik stond Argentinië op de rand van een bankroet, niet in de laatste plaats wegens de alom verbreide corruptie. Nu, op een dag na een jaar later, zegt de drie man sterke militaire junta onder leiding van president luitenant-generaal Jorge Videla, de eerste doelstelling vrijwel te hebben verwezenlijkt. Het pro ces van bet economisch herstel is nog in volle gang. Vrede en rust zijn volgens de militairen in Ar gentinië teruggekeerd. Generaal Videla Beschuldigingen, dat Argentinië de rechten van de mens bij voort during schendt, wijzen de mili tairen van de hand als "een verte kend beeld van westerse journa listen". Voor 1.2 miljoen dollar heeft de junta zelfs een Noord amerikaans bureau voor public relations ingehuurd om haar image te verbeteren. Er worden reizen georganiseerd voor bui tenlandse journalisten, die, "het echte Argentinië" willen leren kennen. Het is waar, dat het bloed niet gutst door de straten van Buenos Aires of van de grote provincies teden. Het straatrumoer over stemt dikwijls het gehuil van si- rene's en zelfs van bomontplof fingen. Maar ze zijn er wel, even als de gewapende mannen in burger, die mensen liefst onge merkt ophalen. Niemand durft een schatting te maken hoe vaak dat gebeurt. Waar die naar toe gaan raadsel. Ze verdwijnen gewoon. Verdwijningen Tot voor kort maakte niemand in Argentinië zich erg druk om een man, die niet van zijn werk thuis kwam of om een vrouw, die door onbekenden in een auto werd af gevoerd en van wie buurtbewo ners niets meer hoorden. Dat hoorde bij de dagelijkse gebeur tenissen. Naar schatting is zoiets duizenden keren gebeurd. Maar onlangs publiceerden de Vereniging voor de Mensenrech- Argentijnen uit alle lagen van de bevolking zijn ver tegenwoordigd, een lijst met driehonderd namen van mensen, die worden vermist, zijn gearres teerd of op de een of andere ma nier vast worden gehouden om politieke redenen. In veel geval len zouden de veiligheidsdien sten die mensen hebben meege nomen "voor verhoor". Daarna verscheen een rapport van Amnesty International met zware kritiek op het bewind van Videla. De Argentijnse kranten maken nauwelijks gewag van verdwij ningen, deels omdat ze bang zijn maar één kant van de zaak te be lichten. De autoriteiten zeggen immers niets. Inmiddels circuleren brieven van familieleden en vrienden van verdwenen mensen bij alle moge lijk instanties, tot en met het In ternationaal Gerechtshof in Den Haag, en bij de pers. Zorg om de naleving van de men senrechten in Argentinië bracht de regering van de Verenigde Staten er onlangs toe de militaire hulp aan dat land van 36 naar 15 miljoendollar terug te schroeven. Argentinië weigerde daarop elke hulp, evenals Brazilië en Urugay. De stootkracht van het leger zal onder een dergelijke beslissing nauwelijks lijden. Wel zet het de mensen aan het denken. Het is een teken aan de wand. De me ningen over hoe de Amerikaanse Guerrillero s De Junta beweert, dat de guerrilla-activiteit in Argentinië vrijwel niet meer bestaat. In elk geval hebben veiligheidstroepen en politie het afgelopen jaar bij botsingen 1.422 mensen doodge schoten, van wie 1.233 guerrilla strijders zouden zijn. Van 1969 tot de val van de regering van Maria Estela de Peron vielen bij dat soort botsingen 1.381 doden. Hoewel onder de slachtoffers een aantal voormannen van de guer rilla is, is de guerrilla-activiteit, van links (de Montoneros) of rechts (de beruchte A A A: de Ar gentijnse Anitcommunistische Alliantie, waarvan de minister van sociale zaken onder me vrouw Peron, Lopez Rega, de be langrijkste leider zou zyn), niet afgelopen. Sociaal-economische situatie Toen de junta aan de macht kwam, schafte zij de politieke partijen af, zette het parlement aan de dijk en schortte vak bondsvrijheid en recht van sta king op. Ze trok een burger minister van economische zaken en financiën aan om de economie van het land weer op te vijzelen; Jose Martinez de Hoz. Die propageerde het particulier ondernemerschap en ontbond staatsondernemingen en monopolies, hij slaagde in het aantrekken van buitenlands ka pitaal en het verkrijgen van le ningen (1.300 miljoen dollar), liet de prijzen hun vrije loop en be vroor de lonen. Daarmee bracht hij de inflatie, die in 1975 nog ongeveer duizend procent bedroeg, terug tot 350 over de periode die de junta aan de macht is. Op het ogenblik be draagt de inflatie acht tot tien procent per maand. Maar doordat de lonen waren bevroren, is de koopkracht van de Argentijnse bevolking gedaald tot minder dan de helft van wat hij vorig jaar was. Daar komt bij, dat de junta, in haar strijd tegen de corruptie en haar streven naar efficiency, veel mensen heeft ontslagen. Ook uit de hoek van de onderne mers klinkt de laatste tijd voor zichtige kritiek op de drastische aanpak van De Hoz. Men vreest grote sociale onrust als dit nog lang duurt. Volgens waarnemers is het dan ook niet toevallig, dat president Videla nu heeft aangekondigd "een dialoog te willen openen met de daartoe het meest in aan merking komende vertegen woordigers van bevolking", te neinde de teugels wat te vieren. ADVERTENTIE? j|M Het Tapijtcentrum DAR ES SALAAM (CDA/Reuter) - De Russische president Nikolai Podgorni zal binnenkort in Mo zambique een ontmoeting hebben met de Cubaanse predident Fidel Castro. Dit heeft het Mozambi- qaanse persbureau gisteren be kendgemaakt. Podgorni vertoeft op het ogenblik in de Tanzaniaanse hoofdstad Dar es Salaam, vergezeld door 120 landgenoten. Het is het eerste land dat de Russische president bezoekt op zijn reis in Afrika. Hij zal vier dagen in Tanzania blijven en on dermeer'een onderhoud hebben met de Tanzaniaanse president Ju lius Nyerere. De Cubaanse president Fidel Ca stro vertrok maandag uit Dar es Sa laam naar Mozambique. Waarne mers verwachten dat Cuba en de Sowjet-Unie nauwer in Afrika zul len gaan samenwerken om de blanke minderheidsrgimes in Rhodesië en Zuid-Afrika op de knieën te krijgen. Vriendschaps- bezoek van Kosigin aan Finland NEW DEHLI (UPI/Reuter) - Indira Gandhi is gisteren te ruggetreden als premier van India. Zij bracht haar beste wensen toe aan de oppositite, die na de verkiezingsover winning de nieuwe regering zal gaan vormen. Mevrouw Gandhi zei dat haar respect voor het Indiase volk onveran derd blijft en dat zij de verkiezingsnederlaag aanvaardde *J?°™e™erPH°1' j, n ij .j.l. nog na over de moord op een van als een deel van een democratisch proces. Zij hoopte dat het hun collega's bij het Trastevere- land sterker zal worden en de bevolking een beter leven zal station. Een andere collega werd HELSINKI (DPA) - Premier Kosi- gin van de Sowjet-Unie is gisteren in de Finse hoofdstad aangekomen voor een vriendschapsbezoek aan Finland van vijf dagen. Kosigin wordt vergezeld door de minister van buitenlandse handel Patolitsjew en andere hoge econo mische functionarissen. Vandaag stelde de Sowjet-premier in Loviisa, op 100 km ten oosten van Helsinki, de eerste Finse kerncentrale in gebruik. Deze cen trale, die een vermogen heeft van 450 megawatt, is gebouwd met hulp van Russen, Amerikanen en West duitsers. Van de bouwkosten van ongeveer een miljard gulden heeft de Sowjet-Unie een derde voor haar rekening genomen. Het is het vierde bezoek van Kosi gin aan Finland. De Russen zijn de voornaamste handelspartners van de Finnen. Zo voert Finland twee derde van zijn olie in uit de Sowjet-Unie. Onderhandelingen over een handelsovereenkomst met een looptijd van 15 jaar zijn by na voltooid. krijgen. De waarnemende president heeft haar gevraagd aan te blijven totdat de nieuwe regering gevormd is, waarschijnlijk eind deze week. Me vrouw Ganhi ging op dit verzoek in. "Ik geeft mijn goede wensen aan de nieuwe regering. Ik hoop dat de wereldlijke, socialistische en de mocratische krachten in India ver sterkt zullen worden. Ik heb altijd gezegd dat het winnen of verliezen van verkiezingen minder belang rijk is dan de versterking van ons land", zo zei de bescheiden pre mier. Meerderheid Nadat de zetelverdeling van 525 van de 542 zetels bekend was, had de Janata-partij en haar bondge noot, het democratische congres, 292 zetels veroverd. De congrespar tij won 149 zetels. Dit betekent dat de oppositie de absolute meerder heid verkregen heeft. De zoon van Indira Gandhi, Sapj ay, heeft laten weten dat hij zich uit de actieve politiek zal terugtrekken. "Er zijn andere wegen om het volk te dienen, dan alleen in het parle ment zitting te nemen. Ik voel weinig voor een rol in de actieve politiek. Ik zal mijn energie wijden aan rustig, constructief werk"'. Sterilisatie Sanjay Gandhi, die evenals zijn moeder in de eigen deelstaat ver slagen werd, was een van de in vloedrijkste figuren in de congres- partij. Hij was leider van de jeug dafdeling van de partij. Sanjay zette zich vooral in voor de sterilisatie en de verbetering van de huisvesting van de krotbewoners. Waarnemers geloven dat de 30-jarige zoon van mevrouw Gandhi mede de oorzaak vormt voor de grote nederlaag van #de congrespartij. Hij was niet erg geliefd bij de bevolking. Hij zei dat hij het jammer zou vinden als zijn werk voor de partij de positie van zyn moeder geschaad heeft. Oppositieleider Gisteren heeft mevrouw Gandhi enkele uren na het accepteren van haar aftreden nog een verbod op 26 politieke partijen opgeheven. In dira Gandhi zal er vandaag niet bij zijn als de congrespartij haar oppo sitieleider gaat kiezen voor het par lement. Zij heeft namelijk haar ze tel verloren. Verwacht wordt dat de 81-jarige leider van de Janata-partij, Morarji Desai, de nieuwe premier zal wor den. Een kans is er echter ook nog voor Jagjivan Ram, leider van het democratische congres, dat uit de congrespartij van Indira Ganhi is gestapt. bus het- ADVERTENTIE straalt er uit onze unieke mantelkollektie. Stijl en eenvoud vechten om voorrang Al uw mantelwensen worden in de Waalskollektie vervuld. Zoals vanouds WASHINGTON (UPI/AFP) - De Amerikaanse president Jimmy Carter heeft gisteren vry rustig ge reageerd op de scherpe verklaring die de Russische - partijleider Leonid Bre^jnjew maandag heeft gegeven over verdediging van de mensenrechten. Carter zei tegen congresleiders: "Sommige mensen zijn al bezorgd als Bre^jnjew moet De Russische partijleider had maandag gezegd dat de uitlatingen van de Amerikaanse president over de mensenrechten de relatie tussen beide landen wel eens doen ver slechteren. Carter vertelde de con gresleiders dat hij "enkele hoop volle tekenen" zag in de redevoer ing van de Russische leider. Hij zei Staten bereid zijn in goed vertrou wen te onderhandelen. Israël beschouwt het vredesplan voor het Midden-Oosten van de Russische partijleider Bre^jnjew als een wanhopige poging van Moskou om een "comeback" in het gebied te maken, zo zei de woord voerder van het ministerie van Bui tenlandse Zaken, Shlomo Avineri. Israël ziet wel enige nieuwe nuan ces in het voorstel van Brezjnjew, maar echte nieuwe basiselementen kan Jeruzalem er niet in vinden. De Russische partijleider wil dat Israël zich terugtrekt uit de bezette gebieden en dat gedemilitariseerde zóne wordt ingesteld, die interna tionaal gecontroleerd wordt. De Egyptische president Anwar Sadat noemde gisteren het vrede splan positief. Er zouden volgens hem nog wel besprekingen nodig zijn op diplomatiek niveau, om een aantal details nader uit te werken. Dit heeft het persbureau voor het Midden-Oosten bekendgemaakt. Het Egyptische dagblad Al Ahram, dat gezien wordt als een officieuze spreekbuis van de regering, schreef echter dat men ontgoocheld was over het ontbreken van het Pales tijnse vraagstuk in de verklaring van Bre2jnjew. "Dit is nu juist waar het om gaat", zo schreef het blad. In kwestie moord op N'gouabi BRAZZAVILLE (UPI) - De voormalige Kongolese president Alp- honse Massamba-Debat heeft bekend dat hij heeft samengezworen tegen het bewind van de vermoorde president Marien N'gouabi. Voorts zei hij dat hij in contact stond met het "zelfmoordcommando" dat N'gouabi vrijdag doodde bij de mislukte staatsgreep. Radio-Brazzaville meldde gisteren dat uit het onderzoek was geble ken dat "de moord op president N'gouabi een politieke misdaad was die werd uitgevoerd door de aanhangers van ex-president Massamba-Debat". Massamba-Debat, die permanent huisarrest had sedert N'gouabi hem afzette en de macht overnam in 1968, deelde tijdens het onder zoek mee dat hij om hem heen een netwerk had gevormd, waartoe minstens twee medeplichtigen behoorden van oud-kapitein Barthe- lémy Kikadidi, de aanstichter van de moord op commandant N'gouabi, aldus de radio. Massamba-Debat, die onmiddelijk na de mislukte coup gearresteerd was, had ook bekend dat hij tevoren al een regering gevormd had en een nieuwe stafchef had gekozen. Volgens de radio had de 55-jarige ex-president toegegeven dat hij geheime bijeenkomsten had georganiseerd om de macht te herne men. Hij had plannen gesmeecf voor de ontbinding van de Kongolese arbeiderspartij van N' ROME (UPÏ) - De politie in Rome is geschokt door het doodschieten van twee collega's en is paraat voor mogelijke botsingen tussen communisten en extreem-linkse studenten tijdens een staking van anderhalf miljoen arbeiders uit protest tegen het economische beleid van de regering. I?e studenten beschuldigen de communisten ervan te mild te zijn tegenover de regering. Zij riepen op tot een demonstratie op een kilometer afstand van de plaats waar een bijeenkomst van arbeiders onder leiding van de communisten zal worden gehou den. Gisteravond werden twee politie mannen doodgeschoten door le den van een extreem-linkse stadsguerrillabeweging. Een derde werd gewond. De 21-jarige Claudio Graziosi werd gedood door zeven kogels in het hoofd toen hij in een bus in het oude stadsdeel Trastevere een vrouwe lijke passagier herkende als lid van de "gewapende proletarische kern". Zijn collega werd gewond. Hij is er ernstig aan toe. Kort daarop werd een andere politie man, Angelo Carrai, gedood. De minister van binnenlandse za ken, Francesco Cossiga, deelde op een bijeenkomst van de christen-democratische partij mee dat de regering alles zal doen om een herhaling van het straat geweld eerder deze maand, waarbij een dode en 60 gewonden vielen in Rome, Bologna en an dere steden, te voorkomen. In Rome hebben de drie belang rijkste vakverbonden voor van daag een staking afgekondigd uit protest tegen een verbod tot loonsverhogingen ter compensa tie van de stijgende kosten van het levensonderhoud. Volgens arbeidersleiders zullen fa brieken, kantoren, scholen, wa renhuizen, bioscopen en benzi nestations gesloten zijn. De bus sen zullen drie uur niet rijden en de treinen zullen twee uur stil- President Carter heeft Samuel W. staan. Lewis (foto) benoemd als ambassa deur in Israël, zo is gisteren van de Bakkersknechten, die een nieuw zijde van het Witte Huis vernomen. looncontrac^ eisen, zullen mor- 'Lewis is een beroepsdiplomaat die gen staken. staatssecretaris voor internatio- De regering heeft versoberings- nale organisaties is geweest. Hij maatregelen afgekondigd om het volgt, mits de Senaat de benoeming inflatiepeil te verlagen teneinde goedkeurt, Malcolm Toon op die vo- een lening van het internationale rig jaar in Moskou werd benoemd. monetaire fonds te verkrijgen. Lewis is niet joods. BRUSSEL (ANP) - Gisteren Brussel een belangrijk besluit ge nomen voor de financiële toekomst van de Europese Gemeenschap. De minister van financiën hebben na melijk de zogeheten "zesde btw- richtlijn" aanvaard, een succes dat in december vorig jaar voorname lijk was voorbereid door de Neder landse minister senberg. debtw-opbrengstinde ning, een zaak die momenteel be last is. Daar staat tegenover dat een aantal nu bestaande vrijstellingen zal ko men te vervallen. Een voorbeeld de lidstaten. Was het besluit over de daarvan is de vrijstelling voor tele- procent lidstaten. De gemeenschap zal daardoor vol komen onafhankelijk worden nationale financiële bijdragen eigen-middelen-systeem" niet financiën, Dui- mogelijk zijn geweest. Het accepteren van deze richtlijn betekent onder meer dat in Neder- Deze richtlijn vormt de grondslag land een wijziging aangebracht zal voor de zogeheten "eigen midde- moeten worden in de wetgeving in- len" van de EG, die per 1 januari zake omzetbelasting. Een ander komend jaar zullen bestaan uit de gevolg ervan zal zijn dat communicatiediensten. De huidige de invoering van het vrijstelling voor begrafenisonder nemers en crematoria en die voor de dierenartsen zal eveneens ver dwijnen. Ook de nu vrijgestelde componisten, schrijvers, journalis ten en persfotografen zullen in de belastingheffing betrokken moe ten worden. invoerrechten, derland een btw-vnjstelling komt landbouwheffingen en maximaal 1 voor bemiddeling bij kredietverle- Economische top Het Europees Parlement heeft gis termiddag in Luxemburg stemmig aangedrongen op deel neming van de Europese gemeen schap aan de westelijke economi sche topconferentie die 6 en 1 in Londen wordt gehouden. Zowel de voorzitter van de Euro pese Commissie, de Engelsman Roy Jenkins, als de voorzitter van de ministerraad van de EG (de En gelse minister van buitenlandse zaken David Owen) moeten vol gens het parlement kunnen deel nemen aan het overleg van staats- en regeringsleiders van de Ver enigde Staten, Japan en Canada, en de vier grote EG-landen, te weten Frankrijk, Engeland, West- Duitsland en Italië. Op eerdere soortgelijke conferen ties, in Rambouillet en Porto Rico, was de Europese Gemeenschap, tot groot ongenoegen van vooral de vijf kleinere EG-landen, niet verte genwoordigd. Na protesten van deze kleinere landen kwam de Eu ropese Raad (topconferentie nieuwe stijl) van 12 en 13 juli in Brussel overeen dat voortaan de communautaire procedures er\ me chanismen zouden worden geër- biedigd.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9