LEIDSCH DAGBLAD Den Haag verwacht bittere verkiezingsstrijd j ilLmteBÏ Hogere straf voor illegaal wapenbezit Vier doden botsing in mist vanaai aag Kardinaal vermoord HUURDERS KUNNEN BLIJVEN Na de val van het kabinet-Den Uyl Breuk (2) IÜZH CM WOENSDAG 23 MAART 1977 OPGERICHT 1 MAART 1860 35197 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN IN KONGO BRAZZAVILLE (AFP) - Kardinaal Emile Biajenda, de 50-jarige aartsbisschop van Kongo, is van nacht door drie personen ont voerd en vervolgens vermoord. Dit staat in een officieel commu niqué, dat vandaag is gepubli ceerd. De vermoorde was vanaf 1970 kardinaal van Brazzaville. Hij werd in 1958 tot priester ge wijd. De officiële mededeling is afkom stig van het militaire comité, dat het land bestuurt sinds de moord op president Ngoeabi, die vrijdag gebeurde. Volgens een nog niet bevestigd bericht zijn de drie da ders leden van de familie van Ma rien N'goeabi. Van officiële zijde is vernomen, dat de drie daders zijn gearresteerd. Volgens een communiqué van het elf leden tellende militaire comité zullen zij "op voorbeel dige wijze" worden gestraft. Kardinaal Biajenda had een au diëntie bij president N'goeabi, een half uur voor de moord op deze laatste. Deze moord is vol gens het militaire comité ge pleegd door lieden, die gesteund werden door oud-president Alp- honse Massamba-Debat. Fa. De Bolster in ongelijk gesteld (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/LEIDEN - De firma De Bolster mag de bewoners van een drietal panden aan de Vliet en jde Molensteeg in Leiden niet uit !hun huis zetten. Dit heeft de presi dent van de Haagse rechtbank, mr. Blaauw, vanochtend beslist. |Hij deed uitspraak in de drie korte gedingen, die de firma De Bolster tegen de bewoners had aangespan nen. De Bolster heeft niet aange toond dat er sprake is van "onbe hoorlijk gebruik", aldus de rechter. In één geval is er duidelijk sprake van een huurovereenkomst, omdat het een ex-werknemer van Sam- som/Sijthoff betreft. Van dit bedrijf heeft De Bolster de panden vorig jaar gekocht. Evenmin, aldus mr. Blaauw, heeft De Bolster kunnen aantonen dat de bewoners geen recht hebben op huurbescherming. De veranderingen, die zij in de panden hebben aangebracht - door De Bolster als argument gebruikt om uitzetting te eisen - werden door de rechter "noodzakelijke verbeteringen" genoemd. Ook heeft De Bolster volgens de rechter niet kunnen aantonen, dat de panden leeg moeten komen, omdat hij ze wil renoveren. Perioden met regen Perioden met regen, maar later vooral, in het zuiden ook opklaringen. Matige tot krachtige wind, eerst oostelijk, la ter afnemend en ruimend naar zuid. Minimumtemperaturen omstreeks 6 graden, maxima morgen van 10 graden op de Wadden tot 15 graden in het zuid oosten. (Opgemaakt om 11.15 uur). De r Den Uyl, toen hij de Kamer mededeling deed van de val van zijn kabinet DEN HAAG (ANP/SP) - De val van het kabinet heeft een zeer harde verkiezingsstrijd ingeluid. Deze val werd onvermijdelijk nadat gisteren de zes ministers van KVP en ARP aftraden. Maar zowel de progressieven als de christen-democratische regerings partyen hebben toch de mogelijkheid openge- houdenom de regeringssamenwerking na de verkiezingen op 25 mei voort te zetten. AR-leider Aantjes, die thans fun geert als CDA-fractievoorzitter vond evenals PvdA- voorzitter Ien van den Heuvel dat samenwerking tussen PvdA en CDA niet onmogelijk is geworden. "Verstoorde verhoudingen hoeven niet tot verbroken verhoudingen te leiden", aldus Aantjes. Op een persconferentie die de drie christen-democratische partijen gisteravond na afloop van het debat in de Tweede Kamer gaven zei de fractievoorzitter van de ARP ver der dat de opmerkingen van minis ter Van Agt die hij deed via de tv zaterdagavond niet tot een kabi netscrisis hadden hoeven leiden. Als de goede wil om tot een oplos sing te komen aanwezig was ge weest in het grondpolitiek-conflict dan was een crisis uitgebleven, al dus Aantjes. Hij zei verder dat "De opmerking van Van Agt in het licht moet worden gezien van de ultimata, de eindexamens waarover van de zijde van de PvdA de laatste tijd is ge sproken". KVP-fractievoorzitter Andriessen, die evenals CHU- leider Kruisinga op de persconfe rentie aanwezig was, zei dat de reacties van de socialistische frac tie hem waren tegengevallen. "Wij hebben steeds geopereerd binnen de grenzen van de bij ae kabinets formatie gemaakte afspraken. Er was met ons steeds te praten over een redelijke aanpak van de pro blemen", aldus Andriessen. De drie fractievoorzitters zeiden de vor ming van een rompkabinet (waar bij de progressieven tot aan de ver kiezingen aanblijven en de porte feuilles van de christen democratische ministers erbij ne men) geen gelukkige zaak te vin den. Mogelijkheden Zo'n rompkabinet is één van de twee mogelijkheden die nu be staan. De andere is dat het kabinet niet opstapt, maar aanblijft om de lopende zaken af te wikkelen. De regering is dan demissionair. Dit betekent dat ook de christen democratische bewindslieden blij ven zitten, de koningin heeft wat dat betreft nog geen beslissing ge nomen. Voorlopig heeft zy - zoals dat heet - de ontslagaanvragen "in overweging genomen". De minis ters en staatssecretarissen blijven dus voorlopig "al datgene verrich ten wat zij in het belang van het koninkrijk noodzakelijk achten" Consultaties Koningin Juliana zal zeer waar schijnlijk de komende dagen deze en gene eens gaan consulteren. De vice-voorzitter van de Raad van State, Ruppert en de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer, Thurlings en Vondeling, zullen vrijwel zeker een uitnodiging krij gen voor een bezoekje aan Soest- dijk. Maar misschien zullen ook de fractievoorzitters dat reisje moeten maken. Premier Den Uyl lijkt wel te voelen voor een progressief tussenkabi- netje. Dat blijkt uit de wijze waar op hij de ontslagaanvrage van de progressieve bewindslieden for muleerde. Zij hebben hun porte feuilles ter beschikking gesteld. Dat duidt erop dat zij best op de winkel willen passen zolang er geen nieuw kabinet is. De PvdA kan zich wat dat betreft beroepen op de parlementaire ge schiedenis. Tot nu toe is het altijd gebruik geweest om bij een tussen tijdse breuk een interim-kabinet te vormen. Het laatst gebeurde dat in de zomer van 1972 na de val van het kabinet-Biesheuvel. Toen werd in feite een tweede kabinet- Biesheuvel benoemd om de lo pende zaken af te handelen en ver vroegde verkiezingen uit te schrij ven. Zie ook pag. 7 en 17 (Van één onzer verslaggevers) BODEGRAVEN - Vier personen zijn vanmorgen door verbran ding om het leven gekomen toen hun auto, die achteraan een file stond op de rijksweg Utrecht-Den Haag, werd aange reden door een vrachtwagen met oplegger. De grote kolos, die cement ver voerde, vatte direct vlam. Even later brandde ook de personen auto als een fakkel, waaruit la ter op de ochtend de verkoolde lichamen van de slachtoffers werden gehaald. De identiteit van de vier ver brande mensen wilde de rijks politie in Driebergen vanmid dag nog niet prijsgeven. De naaste familieleden waren op dit tijdstip nog niet op de hoogte gebracht van het ongeluk. De totaal verwrongen en gebla kerde resten van de personenauto, waarin de slachtoffers de dood vonden. Twee andere auto's, die vóór de wagen stonden waarin de slach toffers zaten, brandden even eens totaal uit. De inzittenden hiervan konden hun voertuigen juist op tijd verlaten. Vijf van hen liepen brand- en andere verwondingen op. De chauffeur van de vrachtwagencombinatie bleef ongedeerd. Het ongeluk op de rijksweg wijt de rijkspolitie aan de dichte mist vanmorgen. Dit leidde op veel plaatsen tot filevorming met hier en daar ook kettingbotsin gen. Op de andere rijbaan van de rijksweg Utrecht-Den Haag, botste eveneens een aantal au to's. Hierbij werden twee auto mobilisten gewond. Het verkeer liep ernstige vertra gingen op. Vanuit de richting Utrecht ontstond er een file van achttien kilometer, op de andere rijbaan was een file van elf ki lometer. 4 weken lang het LEIDSCH ^DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS Ik ga liever niet over 1 nacht ijs en wil het Leidsch Dagblad eerst 4 weken voor hall geld en Ik beslis meteen en U kunt mij m.i.v." heden als abonnee noteren en ik knjg dan de eerste 2 weken de krant gratis. Naam Adres Woonplaats Gironr. Hokje aankruisen en bon ingevuld in een open envelop onder postzegel opsture Dagblad Antwoordnummer £14 Leidej^g en de krant komt straffen instellen voor het illegale wapenbezit. Ook wil hij de politie en andere opsporingsambtenaren meer bevoegdheden geven bij het speuren naar illegale wapens. Dit staat in het wetsontwerp wa pens en munitie dat hij bij de Tweede Kamer heeft ingediend. Deze wet moet de wapenwet, de vuurwapenwet en de wet tot we ring van ongewenste handwapens vervangen. Met de nieuwe wet in de hand wil de minister het illegale vuurwapenbezit nog krachtiger be strijden. Het wetsvoorstel introduceert een nieuw begrip: schietwapen. Dat is elk voorwerp waarmee projectielen of stoffen kunnen worden afge schoten door een loop. Lichte luchtdrukwapens (luchtbuksen) vallen daar buiten. De grens ligt bij 2.2 joule. Dat is de kracht waarmee gewicht van 50 gram over een meter kan worden voortgestuwd. Het wetsvoorstel onderscheidt vier categorieën wapens; slag-en steekwapens, zoals stilet to's en ploertendoders oorlogswapens (bajonetten, bommen, gifwapens) geweren, pistolen, degens, revol vers, wapenstokken voorwerpen die kennelijk be stemd zijn om iemand letsel toe te brengen (fietskettingen). Voor de laatste twee typen wapens kan men een vergunning krijgen die aan strenge regels is onderwor pen. In zijn toelichting zegt Van Agt dal hij verboden wapenbezit zo'n groot maatschappelijk kwaad vindt dat opsporingsambtenaren meer be voegdheden moeten krijgen. Zo wil hij dat ladingen kunnen worden onderzocht, bagage kan worden geopend en dat iedereen die van verboden wapenbezit wordt ver dacht, kan worden gefouilleerd. Nu kan dat alleen als er "ernstige be zwaren" tegen een verdachte be staan. De wet regelt tenslotte ook het fouilleren van luchtreizigers, een praktijk die tot nu toe niet op een wettelijke regeling steunde. 24 PAGINA'S Mevrouw Indira Gandhi is na de smadelijke nederlaag van haar regering in India gisteren afgetreden. Ze wenste de oppositie, die de macht heeft overgenomen, het allerbeste toe. Doordat ze in haar eigen kiesdis trict was verslagen kon zij ook niet meer in aanmer king komen voor het lei derschap van de Congres partij. Jesjwantrao Tsja- van - tot nu toe minister van buitenlandse zaken - is nu aangewezen om de frac tie in het Indiase parle ment te leiden PAGINA 9 Boek van Mies (over kwart eeuw tv) is om te bewaren PAGINA 5 Onzekerheid is troef bij de Belgen voor de interland van zaterdagavond aan staande PAGINA 13 Andere aanpak van aparte scholen PAGINA 17 Aldus is het kabinet in het zicht van de haven gestrand. Voor velen misschien nog een verrassing, want premier Den Uyl had zich de afgelopen jaren een bezielde schipperaar betoond die steeds weer als de nood aan de man kwam de gevaren van ondergang wist te bezweren. Dat moest met compromissen die alle de weinig werkelijke samenhang van het kabinet aantoonden Toen het op de voor de progressie ven wezenlijke zaken aankwam, gaf de KVP niet thuis. De AR moest, zij het schoorvoetend mee om de prille eenheid van het CDA althans naar buiten te bewaren. Indien de AR-ministers waren blijven zitten, had dat zoveel als een fragmentatiebom onder dat CDA betekend. Die bom blijft nu voorlopig nog in het magazijn. is uniek omdat hij ont stond binnen een kabinet over een zaak waarover in den beginne in datzelfde kabinet eensluitend gedacht. Zo was men in 1973 ook in zee gegaan en daar was de wetgeving bij geformuleerd die de afgelopen weken aan de orde De heer Andriessen, mach tigste man in de KVP en ergo in het CDA, echter leunde met zijn volle politieke gewicht tegen de heer Van Agt, één van de onderte kenaars van het wetsvoorstel, en daartegen was deze laatste niet bestand. De confessionelen zijn het meest grillige element in de Neder landse politiek. Het is opnieuw gebleken. Zowel PvdA als WD zullen in de komende verkiezings strijd optimaal trachten te profi teren van de confessionele onbe stemdheid. De PvdA heeft daar bij 'n handig issue in handen ge speeld gekregen omdat het hele spanningsveld van grondspecu- latie en onbetaalbaar wonen nu eenmaal zeer hoog geladen is. Het is te vroeg om iets zinnigs te voorspellen voor na de 25ste mei. Opmerkelijk is wel dat de teneur van Van Thijns reactie in de Tweede Kamer gematigd was. Ook PvdA-voorzitster len van den Heuvel, toch niet wars van onvoorzichtig vuurwerk, gooide nog niet de deur dicht naar de confessionelen. Maar eveneens is duidelijk dat het CDA niet tot mei met de zwarte piet wil blijven zit ten: voor een progressief rompka binet tot dan voelen de christen democraten niets. Dat zou wel eens met een stuk kwaad geweten te maken kunnen hebben. Het kabinet-Den Uyl krijgt in me nig opzicht een ruime voldoende. Met name de wijze waarop dit land, in vergelijking met de meeste andere geïndustriali seerde Westerse naties de econo mische crisis het hoofd poogde te bieden, verdient een goede aante kening in de marge. Maar de pro gressieven in het kabinet zagen onvoldoende dat de smalle mar ges waarbinnen zij ook structu reel wat aan de samenleving wil len doen, nog smaller waren dan zij al vreesden.De ministeriële nota bleek nog geduldiger dan het papier waarop zij werd gedrukt. Het zal moeilijk vallen om deze meest essentiele vraagstukken voor vele toekomstige generaties in mei tot inzet van de verkiezin gen te maken, zonder in demago gie te vervallen. Het heeft zin het te proberen. SIKKENS AUTOLAKKEN NIEÜWE RIJN 49 LEIDEN voor mensen, die beter willen! MUZIEK SERVAAS LEIDEN w Bel ons of vul de bon in voor méér zendtijd Veronica. Vanavond zendt Veronica weer uit Nederland II, 20.30 uur. Rob Out zal u vragen één van deze nummers "020-804804 035-49147. Of vul de bon in j gQJIJ Ik word Vei l Naam en voorlettei 1 Geb. datum ronica-lid O af 10,-perjaar O af 25,-(incl.blad) man/vrouw Gezinshoofd ja/nee B 1 Nog niet betalen In open envelop zonder 1V7A 1 postzegel aan: Antwoordnummer 123. Hilversum. \J

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 1