ANDERE AANPAK APARTE SCHOLEN „VRIJAGE DIE UIT DE HAND IS GELOPEN" Onderzoek Breestraat 'buiten alle proporties' Mr. Simon: Knoops boek over Menten zit vol met onjuistheden ^Uitbreiding noodzaak? WOENSDAG 23 MAART 1977 VARIA PAGINA 17 DEN HAAG - Een brugfunctie had het gisterev gevallen kabinet-Den Uyl moeten ver vullen, zo werd na de totstand koming ervan in mei 1973 ge zegd: een brugfunctie voor een normalere samenwerking tus sen socialisten en christen democraten. De brug is weer opgeblazen. Weer is een kabinet waarin socia listen zaten gestruikeld over de grondpolitiek.Het lijkt een zich elke tien jaar herhalend pro bleem: in 1958 lukte het niet met het kabinet-Dreesin 1966 beet het kabinet Cals/Vondeling in het zand en nu is dus het kabinet-Den Uyl vastgelopen in het politieke drijfzand, dat een discussie over het schaarse goed "grond" in Nederland telkens weer blijkt te zijn. Na 164 dagen formeren door mr. Burger en Ruppert en een in formatie van mr. Van Agt en dr. W. Albeda, ontstond het kabinet-Den Uyl. Zonder Van Agt (en Albeda) was het kabinet er nooit gekomen na de langste formatie in de ge schiedenis. En het is waar schijnlijk historisch duidelijker als we niet spreken van het kabinet-Den Uyl, maar van het kabinet Den Uyl-Van Agt, om dat het scherper karakteriseert van welke samenstelling het was en hoe innerlijk tegenge steld het was. Er zat een "weef fout" in,'zoals een andere ex- 'premier. De Jong, het eens heeft omschreven Dat was al duidelijk voordat het aan de slag ging: immersde christen-democraten hadden zich na de verkiezingsneder laag in november 1972 wel moe ten neerleggen bij een samen gaan met de socialistenPPR en D'66. Tien progressieve ministers en zes christen-democraten: dat was nog niet in de Nederlandse poli tiek voorgekomen. Noemde de vice-premier Van Agt Den Uyl nog aanvankelijk "ome Joop", de laatste maanden spreekt hij liever van "de doctorandus uit Buitenveldert"En KVP- fractieleider Frans Andriessen, de leidende gedoger van dit ka binet heeft zich altijd afstande lijk tegenover het kabinet opge steld en niet alléén omdat hij persoonlijk niet met Den Uyl kon opschieten. Crises Nog nooit ook is een kabinet zo vaak geconfronteerd geweest met crises. Driemaal heeft het kabinet op vallen gestaan, tel kens wist Den uyl dreigende breuken te lijmen. Hem kon een grote beheersing van de even- wichtkunst niet ontzegd wor den in tegenstelling tot zijn vice-premier, die nogal eens te rugkwam op eerdere beslissin gen, zaken herriep of terugd raaide. Er waren veel crises van buitenaf, die het kabinet nogal eens te hoop deed lopen, maar de in terne weerstanden konden niet altijd glaclgestreken worden. Er was een oliecrisis, er waren gijzelingsacties, economische tegenslagen, maar Den Uyl moest zich ook tegen de eigen achterban nogal eens verweren, leuke plannen" in de ijskast zetten impopulaire maatrege len verkopen. De belangrijkste opposant van het kabinet, de KVP, mar keerde de posities al na de eer ste regeringsverklaring: verzet tegen een verhoging van de benzine-accijns met 4,5 cent, waarvan de opbrengst bestemd was voor het welzijnswerk. Bij de eerst begroting stonden Den Uyl en Andriessen weer tegen over elkaar: de KVP was tegen een verhoging van de vermo gensbelasting met een procent. Duisenberg sprak over "on aanvaardbaar" toen de confes sionelen met een tegenvoorstel kwamen. De oliecrisis en de autoloze zon dagen en benzine-rantsoenen schoven de groeiende argwaan korte tijd terzijde, maar de argwaan was er en bleef. Ook in het vrij rustige jaar 1974. Het was het jaar, waarin actie groepen te hoop hepen: schip pers, middenstanders, vracht wagenchauffeurs en boeren. Witheet Den Uyl vond eind '74 niet And riessen, maar nu eens Aantjes tegenover zich, toen de AR een huurverhoging van 9 procent wilde, terwijl de regering 8 pro cent voorstelde. Minister Gruij- ters sprak ook het onaan vaardbaar uitAantjes was wi theet, maar slikte het. 1975 moest "het jaar van de waarheid" worden. Toen moest de gezindheid van de gedo gende fracties maar eens blij ken: het kabinet zouden de maatschappijhervormende voorstellen in de Kamer komen, maar het kwam er niet van. Aantjes en Andriessen waren be reid tot een compormis bij de discussie over het wetsontwerp inzake de vermogensaanwas- deling. KVP-minister Lubbers dreigde met aftreden, maar het werd gesust. De progressieven raakten ook nog geïritteerd door de affaire Gla stra van Loon, de staatssecre taris die Van Agt de laan uit stuurde. "Over straat" Het volgende jaar bracht weer woeste taferelen. De ministers "rolden vechtend over straat" om Marcus Bakker eens te cite ren. Eerst vlogen progressieven en confessionelen elkaar in de haren over de wet op de onder nemingsraden, in mei volgde de Bloemenhove-affaire en ook nog de levering door Rijn- Schelde-Verolme van reactor vaten aan Zuid-Afrika. Het mag een wonder heten, dat het kabinet overeind bleef. Van Agt werd de meest besproken politicus uit het kabinet, nadat eerder premier Den Uyl zeer voortvarend de Lockheed- affaire had'aangepakt. De inmiddels tot CDA-lijsttrekker gekozen Van Agt stond hulpe loostegenover de Kamer in het Menten-debat. Nog deze week bleek weer, hoe hoog hij de be schuldigingen van de PvdA opnam, dat hij niet deskundig genoeg was, maar gedoogd werd om verder te kunnen. Ook met de PPR kreeg Den Uyls partij het moeilijk door het ul- tracentrifugeproject in Almelo. Ook was er nog het probleem over het regeerakkoord met de partij van De Gaay Fortman junior, dat minister Boersma aanleiding gaf met opstappen te dreigen. Den Uyl suste weer de gemoederen op zijn eigen linker vleugel en onder de con fessionele ministers. Den Uyl is met vele crises gecon fronteerd. Veel daarvan heeft hij afgewend door de proble men voor zich uit te schuiven en vaak werkte dat. Maar daar mee bleven ook zijn vier kern- voorstellen: de grondpolitiek, de wet op de ondernemingsra den, de investerings regeling en de vermogensaanwasdeling tot in de nadagen van het kabinet Hg9en. DEN HAAG (SP) - Het onderwijs aan de bijna 100.000 kinderen met problemen op aparte scho len (buitengewoon onderwijs) zal in de toekomst anders worden aangepakt. Vooral de kloof tussen het gewone en het buitengewone onderwijs zal worden overbrugd. ARNHEM - In één van de stoplichten (oranje) op het Velpersplein in Arnhem zit een duif te broedendie daar zijn nestje heeft gebouwd. Er liggen enkele eitjes in het stoplicht. De duif die zich noch van het drukke verkeer noch van net verspringende licht iets aantrekt, bekijkt op z'n gemak het voorbijkomende verkeer. Dat blijkt uit de nota "Speciaal on derwijs" die de de missiotnaire mi nister Van Kemenade van Onder wijs en Wetenschappen vandaag in de openbaarheid heeft gebracht. De bewindsman is van oordeel dat UTRECHT (SP) - Volgens de Utrechtse strafpleiter mr. B. Simon staat het boek dat Accent- hoofdredacteur Hans Knoop over de zaak-Menten heeft geschreven vol onjuistheden. Mr. Simon, die aanvankelijk Men ten zou verdedigen, maar zich na onenigheid met de Blaricums mil jonair terugtrok, is het met name niet eens met de passage die gaat kinderen worden opgericht. De toe- over zijn honorarium. Knoop latingsleeftijd tot het voortgezet srhrjjft in zijn boek dat mr. Simon buitengewoon onderwijs wordt de verdediging van Menten verlaagd van 13 tot 12 jaar. Leerlin- het speciaal onderwijs in de toe komst wegens de geheel eigen pro blematiek in een afzonderlijke wet moet worden geregeld. Op dit mo ment bestaat er nog te weinig on derwijs. Vandaar dat de minister een wettelijke overangssituatie overweegt. Van Kemenade over weegt op korte termijn al enkele maatregelen. Deze hebben vooral betrekking op de verwijzing naar en toelating tot het buitengewoon onderwijs, de begeleiding van leer lingen, de nascholing van leer krachten, uitbreiding van het aan tal scholen en schoolsoorten, ver betering van het voortgezet buiten gewoon onderwijs, de contacten met het gewone onderwijs en de materiële en vervoerskosten voor kinderen met problemen die ge woon onderwijs volgen. Zo zullen er regionale verwijzingsteams worden opgericht. Het maatschap pelijk werk krijgt daarbij een be langrijke taak. Vervolgens verdient de individuele begeleiding van de leerlingen meer aandacht. Naast de parttime-opleidingen komt er ook een dagopleiding voor onderwijs gevenden in het buitengewoon on derwijs. Beide worden verplicht gesteld. De minister is nog voor zichtig met de oprichting, van nieuwe schoolsoorten. Hij maakt echter een uitzondering voor zelf standige scholen voor meervou dige gebrekkigen. Tot dusver zijn er voor dergelijke kinderen nauwe lijks opvangmogelijkheden. Voorts kunnen scholen voor voortgezet onderwijs aan moeilijk lerende B en W vragen geld voor meten geluid en trillingen Het zware (bus)verkeer laat zijn sporen na in de Breestraat. B enW willen meten wat de tril lingen zijn voor en na de recon structie. Het laatste deel van de Breestraat (tussen Koornbrug- steeg en Gangetje) zou van ver schillende soorten bestrating voorzien worden. Twee jaar gevangenisstraf eist de officier van justitie bij de Haagse rechtbank tegen twee jeugdige verkrachters van een 17-jarig meisje. In de kerstnacht van vorig jaar hadden zij haar voor de ogen van haar zusje en van haar vriend ontvoerd van een taxistandplaats in Den Haag. Na bezoek aan een dancing stond het drietal om half vier in de kerstnacht op een taxi te wachten toen de auto met de twee ver dachten stopte. De zusjes en hun vriend waren maar al te blij met het aanbod van een lift. Het was een tweedeurs auto. De jongen naast de bestuurder ging wat naar voren, zodat de passa giers achter langs de naar voren geklapte rugleuning konden in stappen. De 17-jarige Thea ging als eerste de auto in. Zij was meteen de laatste, want de wagen reed vol gas weg, met gedoofde lichten en met nog open portier. De jongen naast de bestuurder had de grootste moeite het portier dicht te klap pen zonder uit de auto te vallen. Huilen Het meisje achter in de wagen be gon angstig te huilen. Maar dat baatte haar niet. In tegendeel. De bestuurder dreigde dat hij haar keel zou dichtknijpen en dat hij haar helemaal in elkaar zou slaan als zij niet stil was. Toen kreeg Thea van de bestuurder het bevel haar broek uit te trek je ken. Zij begon weer te huilen. De bestuurder dreigde dat hij haar kop van haar romp zou schieten: "Ik dacht dat die mannen gek wa ren en dat zij me echt dood zou den maken", zei Thea later aan de politie. De jongen naast de bestuurder had aanvankelijk nog wel enige be denkingen geuit. Hij vond dat het toch wel zielig was voor het meisje en dat zij maar beter kon worden vrijgelaten. Maar de be stuurder ging er niet op in en reed vol gas door, waarna hij stil hield in de grasberm. Hier werd het meisje gedwongen op de slaapbank naast de be stuurder te gaan liggen, waarna de twee jongens haar eerst beur telings en tenslotte samen gelijk tijdig op verschillende manieren misbruikten Voordat het meisje nabij een ziekenhuis uit de auto mocht, werd zij nogmaals met de vreselijkste mishandelingen be dreigd voor het geval zij iets aan de politie zou zeggen. Dit alles blijkt uit de processen- verbaal die ter zitting worden voorgelezen door rechtbankpre sident mr. C. Stolk. Het meisje is niet als getuige gedagvaard, het geen ook niet nodig is, omdat de verdachten in grote trekken be kennen. De bestuurder-initiatiefnemer is een 19-jarige chauffeur, die tot nog toe op voorbeeldige wijze heeft gewerkt in het bedrijf van zijn vader, van wie hij veel taken al had overgenomen. Hij zegt zich vreselijk te schamen voor wat hij nu misdaan heeft. Deskundige voorlichters wijten zijn ontsporing aan opgekropte spanningen en overmatig ge bruik van alcohol. Nog berouwvoller komt zijn maat over, een 20-jarige chauffeur die in december bezig was aan een opleiding voor "commando". Een legeraalmoezenier is als ge tuige ter zitting verschenen om te vertellen hoe verbaasd de leger leiding is over de misdaad van deze veelbelovende militair. Zijn advocaat mr. Schuering be pleit een straf van ten hoogste een half jaar, omdat de knaap anders niet meer terug mag naar de commando's. Zowel voor de maatschappij als voor verdachte zelf is een opvoeding in militaire dienst te verkiezen boven een langdurige gevangenisstraf waaruit hij verbitterd te voor schijn zal komen, aldus mr. Schuering. Voor de initiatiefnemer bepleit mr. Koning een korte straf. Mr. Ko ning vindt dat het meisje niet veel verzet heeft geboden en niet dui delijk heeft gezegd dat zij niet wilde. Pleiter concludeert dat zij het blijkbaar niet zo erg vond. Hij spreekt van "een uit de hand ge lopen vrijage". Rechtbankpresident mr. Stolk memoreert dan wat het doods bange huilende meisje allemaal heeft moeten doormaken. "En dat noemt u een uit de hand gelo pen vrijerij. Ik vind dit verre gaand, meneer de raadsman, en ik ben er hoogst verontwaardigd over!" Vonnis 5 april. gen ouder dan 17 jaar kunnen der speciale toestemming het VBO volgen. Het keuzepakket tenslotte van het VBO wordt uitgebreid met de vakken machineschrijven, scheikunde en kantoor- en winkel praktijk. LEIDEN - Een voorstel van B en W om voor 76.700 gulden mee te doen aan een onderzoek naar de milieu- en verkeerssituatie op en rondom de Breestraat vóór en na de proefreconstructie is gistera vond door de financiële commis sie afgewezen. Vink (CDA): "Het komt op mij over als geldsmijte rij". Van Duijn (WD): "Het be drag is buiten alle proporties". De PvdA- en CPN-raadsleden ont hielden zich van een oordeel, maar Groos (PvdA) verwachtte van wethouder Van Dam (finan ciën) een nieuw voorstel. In opdracht van de gemeente maakt het ingenieursbureau Dwars, Heederik en Verhey uit Amersfoort een verkeersplan voor heel Leiden. Tegelijkertijd voert het bureau samen met het ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne verschillende onderzoeken in Nederland uit naar de invloed die verkeers maatregelen op het verkeersla waai hebben. Het ingenieursbu- een voorschot van tienduizenden guldens had geëist en dat het hono rarium zelf een bedrag met zes nul len zou zijn. Volgens mr. Simon is dat pertinent onwaar. Daarom heeft hij Knoop om een rectificatie gevraagd. "Als Knoop dat niet doet overweeg ik een kort geding tegen hem a< spannen. Maar we zullen eerst r de uitspraak afwachten van de Am sterdamse rechtbank-president in het kort geding dat de heer Menten zelf heeft aangespannen tegen het uitbrengen van het boek", aldus mr. Simon. Die uitspraak is don derdag. Over het hpnorarium zegt mr. Si mon: De bedragen die Knoop- LEIDEN - De CDA-raadsleden in de financiële commissie hebben hun noemt kloppen in de verste verte twijfels of de uitbreiding van het stadkantoor aan de Langegracht direct aiucrcil wwuc„. niet. Alles is in overleg gegaan met met de nieuwbouw gerealiseerd moet worden. Zij maakten gisteravond Het meten van de trillingen zal een de dekens van de orde van advoca- een licht voorbehoud voor het extra krediet dat B. en W. vragen. B. en W. 1 ten in Utrecht en Den Haag. Nu ik menen dat het financieel gunstiger is het gebouw direct in zijn complete me heb teruggetrokken ga ik de vorm te realiseren; volgens B. en W. zou de uitbreiding, gezien de ontwik- eindnota opmaken. Voordat ik die keling van het personeelsbestand, toch binnen een klein aantal jaren moe- aan Menten stuur leg ik ook deze ten plaatsvinden. De CDA-raadsleden betwijfelen of het aantal perso- voor aan de deken van de orde van neelsleden zich zo snel zal uitbreiden dat een groter stadskantoor nu al advocaten in Utrecht zodat nie- noodzakelijk is. Vink (CDA) vroeg zich af wat de komende organisatie van mand van me kan zeggen dat ik een het binnenlands bestuur (bijvoorbeeld de instelling van mini-provincies) .soort onteigeningsinstituut ben". voor invloed zal hebben op de personeelssterkte. CDA over bouw stadskantoor: reau wil de proefafsluiting en re constructie van de Breestraat aangrijpen om een begin te ma ken met de opdracht van het mi nisterie. Het is een veelomvattend onder zoek met enquêtes van bewoners en voorbijgangers. In de Brees traat en op de Marktenroute zal het geluidsniveau gemeten wor den en zal de samenstelling van het verkeer bekeken worden in samenhang met de doorstrooms nelheid. Ook op de city-ring zal het verkeer geteld worden om te zien welk effect de afsluiting van de Breestraat hier heeft. De ver houding tussen bestemmings verkeer en doorgaand verkeer zal geteld worden. Bij een en ander zal onder andere gebruik worden gemaakt van video-apparatuur. Op kaarten zal het bestaande wegprofiel vastgelegd worden en de functie van de omringende bebouwing. Na de proef kan be keken worden of de functie ver andert, bijvoorbeeld door een gewijzigde bereikbaarheid. Men zal proberen vast te leggen de mate van veiligheid en de gevoe lens en gedragingen van de ge bruikers van Breestraat en Mark tenroute. Het hele onderzoek zal bestaan uit een vooronderzoek (vóór de proefreconstructie) en een na-onderzoek. De gemeente heeft het ingenieurs bureau verzocht om aan dit on derzoek een onderdeel toe te voegen: de trillingshinder zou gemeten moeten worden. moet bekijken of de proefafslui ting van de Breestraat geslaagd is of niet, stellen B en W nu op ver zoek van het ministerie voor de kosten gelijkelijk te verdelen, en 76.700 gulden beschikbaar te stel len. Wethouder Van Dam wees erop dat het onderzoek hard feitenmate riaal zal opleveren voor de eva luatiecommissie. Maar Groos (PvdA) vond het vreemd dat de gemeente zoveel zou moeten bij dragen. Tenslotte zou eerst het onderzoek buiten de gemeente om uitge voerd worden en heeft de ge meente alleen gevraagd om een aanvullend onderzoek van drie duizend gulden naar trillingen. Dat de gemeente dan gelijk voor de helft van het totale bedrag mee zal moeten doen vond hij wat vreemd. De WP- en CDA-raadsleden drongen erop aan dat voor het onderzoek niet meer dan 25.000 gulden uitgegeven zal worden. Van Dam wees erop dat het mi nisterie dan zou kunnen zeggen dat het hele onderzoek niet door gaat. Uit de discussie gisteravond in de financiële commissie werd duidelijk, dat van B en W een an der voorstel verwacht wordt. SHOW VAN WEDSTRIJD- ZEILBOTEN IN LEIDEN LEIDEN - In de Leidse Groe- noordhal wordt op 2 en 3 april een botententoonstelling gehouden. Op de expositie - een zogenaamde Dinghyshow - zullen geen nieuwe vaartuigen worden verkocht. De zeilboten - alle erkende wedstrijd zeilboten of types, waarvan natio nale of internationale erkenning is te verwachten - worden slechts ge toond door de klasseorganisatie. Wel is een deel van de hal gereser veerd voor tweedehands- wedstrijdzeilboten, die hier door particulieren te koop worden aan- r ooden. De Dinghy-show wordt georganiseerd door de Permanente Samenwerkings Commissie. De openingstijden van de show zijn: zaterdag 2 april van 13 tot 21 uur en zondag 3 april van 10 tot 18 uur. De toegang is gratis. De opening van de tentoonstelling wordt verricht door de bekende zeezeiler Dirk Nauta, schipper van het zeiljacht "The Great Escape" tijdens de Londen-Sidney-race en van de "Tielsa" tijdens de dit jaar te starten "Whitbread round the world-race". Zakennieuws in Leiden bedrag vergen van ongeveer Celd gevestigd rinpdl I17Pnrl trillHpr» T~)o Irncton LEIDEN - Aan de Haarlemmerweg^ 49a is in het voormalige pand van* de Houtwerf (verkoop van keu kens) het garagebedrijf van Vlas drieduizend gulden. De kosten van het totale onderzoek komen dan uit op ruim 153.000 gulden. Dat is hoger dan het ministerie had gerekend. Omdat de ge meente Leiden ook belang heeft bij het hele onderzoek in verband met de evaluatiecommissie die Aan de Sumatrastraat 112 is het sigarenmagazijn van A. P. v. d. Luit overgenomen door K. Scheffer. Aan het Levendaal 154 is de win kel voor "doe-het-zelver"- en schil dersartikelen van Ziegelaar opge heven. Aan het Vijf Meiplein 162 is de speelgoedwinkel van Snaathorst overgenomen door A. de Graaff. Aan de Sumatrastraat 39 is het Landelijk Informatie Kantoor Teerink opgeheven. Na een verbouwing gaat de slijte rij/wijnhandel Klerks aan de Ken- nedylaan 7 donderdag 31 maart weer open. Het is een van de drie filialen, die nu voorzien is van een wijntapperij, waar men zelf wijn kan tappen. De werkgroep "Betaald Ant woord" heeft haar advies tot boycot van de AMRO-bank ingetrokken, uit waardering voor wat deze bank heeft geschreven met betrekking tot het anti-racisme in Zuid-Afrika. "Betaald Antwoord" is de steun groep in ons land voor het anti- racisme-programma van de We reldraad van Kerken. In 1975 riep de groep op tot boycot wegens de bindingen van deze bank met de Zuidafrikaanse regering. Godsdienstvrijheid en mensen rechten zijn gisteren in één adem genoemd op het eerste wereldcon gres over godsdienstvrijheid dat deze week in het Amsterdamse Hilton-hotel wordt gehouden. Het is belegd door de Internationale vereniging tot bevordering van de Godsdienstvrijheid (Amerika) met medewerking van zusterorganisa ties in Zwitserland en Nederland. Er zijn 300 afgevaardigden uit 30 landen. Dr. Philip Potter, secretaris generaal van de Wereldraad van Kerken, uitte gisteren op het con gres kritiek op landen "die onvol doende aandacht besteden aan za ken die met de vrijheid te maken hebben". Hij noemde Brazilië, Ar gentinië, Zuid-Korea en Oeganda, maar ook West- en Oost-Europa en de Verenigde Staten. De Nederlandse deelnemer dr. Th. van Boven, voorzitter van de com missie van de Verenigde Naties voor de rechten van de mens, merkte op, dat de Verenigde Naties nu al vijftien jaar bezig zijn om een verklaring op te stellen die een eind moet maken aan alle vormen van godsdienstige intolerantie, maar dat kennelijk de politieke wil ont breekt om het zover te krijgen. Boek van april Omdat dit jaar het feit wordt her dacht dat 500 jaar geleden in ons land het eerste gedrukte boek, de Delftse Bijbel, verscheen, heeft de Commissie voor collectieve propa ganda van het Nederlandse Boek besloten, in april de uitgave "Het Woord in beeld" als boek van de maand uit te brengen. Dit boek geeft een overzicht van de invloed van de bijbel op de samenleving door de eeuwen heen. Het boek "Vraag het de aarde eens" van de christen-bioloog dr. W. J. Ouweneel is het alternatieve boekenweekgeschenk van een groep christelijke boekhandelaren, die zich om principiële redenen niet kan verenigen met het "officië le" boekenweekgeschenk "Even geduld aub" (over boek en tv). Het werk van Ouweneel is een populair-wetenschappelijke be wijsvoering voor het bijbelse scheppingsverhaal. Herv. Kerk: beroepen te Holten J. R. Smit Harlingen; aangenomen naar Harderwijk H. Zwiers Leeu warden; bedankt voor Wezep G. Zonneberg Heerde. Geref. Kerjcen: beroepen te Steenwijk J. Huize bosch Woubrugge.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 17