LEIDSCH DAGBLAD 'Besparingen bij streekvervoer nadelig' Wil Geloogd Massief Eiken In vuil weinig asbestdeeltjes Carter breekt lans voor de burgerrechten vandaag Oerlemans EBB. ia Kabinet kan weer "rustig" doorgaan MORGEN HEROPENING! lOerletuMs DAF 46 Spijtbetuiging aan wethouders van Benthuizen afwisselend eten, lekker knabbelen, leuk speelgoed, geen ongedierte, R ruime kattebak! Oeieiislol Vlieland Meubelfabriek Oisterwijk VRIJDAG 18 MAART 1977 OPGERICHT 1 MAART 1860 35193: DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bij Verenigde Naties NEW YORK (Reuter) - President Jimmy Carter van de Verenigde Staten heeft in een rede tot de permanente gede legeerden bij de Verenigde Naties in New York een krach tig pleidooi gehouden voor burgerrechten overal ter we reld. Hfj zei dat geen land onheuse behandeling van zijn burgers een zuiver binnenlandse aangelegenheid kon noemen. Oppositieleider Hans Wiegel (links) deed er gistermiddag nogal boos over, toen minis ter Dries van Agt (rechts) kwam vertellen, dat de rege ring nog een week uitstel wilde hebben om uit de grondpolitieke perikelen te geraken. Maar een voorstel van Wiegel aan de Kamer om afkeuring uit te spreken over het gedrag van de rege ring haalde geen meerder- 3(* PAGINA'S heid. Integendeel, het kabi net kreeg het gevraagde uit stel. En regeert dus „rustig" verder PAGINA 7 Nieuwe literaire uitgeverij in Leiden PAGINA 5 "UVS degraderen? La-me nie-lachen PAGINA 15 Heroïne voor Amsterdam onderschept PAGINA 19 Martin Scorsese: moeilijk heden van een filmer PAGINA 21 Carter, die reeds eerder kritiek heeft geoefend op de behande ling van andersdenkenden in de Sowjet-Unie. Zuid Korea en el ders, verklaarde dat de Ameri kaanse verantwoordelijkheid en steun voor burgerrechten een toegewijde plicht en niet slechts politiek opportunisme was. De Amerikaanse president pleitte verder nogmaals voor een zo gauw mogelijk tot stand te ko men Sowjetrussische Ameri kaans verdrag tot beperking van de strategische bewapening. Hij waarschuwde dat zolang de Salt-onderhandelingen in het slop zaten, de bewapeningswed loop doorging en de veiligheid van beide landen en de gehele wereld werd bedreigd. Bevriezing Carter zei dat hij strenge controle of zelfs bevriezing van nieuwe soor ten en nieuwe generaties wapens verkoos, met daarnaast een in grijpende vermindering van het aantal strategische wapens dat de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten al hebben liggen. Waar de president het had over de burgerrechten noemde hij geen enkel land bij naam, maar hij zei dat het streven naar vrede en rechtvaardigheid ook eerbied voor de menselijke waardigheid omvatte. Hij stelde voor dat de afdeling men senrechten van de VN in Genéve weer teruggebracht zou worden naar New York, ,,waar haar acti viteiten tot de prioriteiten zullen behoren die onze aandacht heb ben en waar de aandacht van het perskorps ons ertoe kan aanzet ten deze gevoelige kwestie een eerlijke behandeling te geven". Verplicht „Alle ondertekenaars van het Handvest van de V.N. hebben zich ertoe verplicht de grond rechten van de burger in het oog te houden en te respecteren", al dus de Amerikaanse president. „Derhalve kan geen lid van de Verenigde naties opwerpen dat onheuse behandeling van zijn burgers alleen hem aangaat." Carter zei dat hij beter dan wie ook wist dat de idealen van de burger rechten ook in de Verenigde Sta ten niet altijd hooggehouden wa ren, maar het Amerikaanse volk is ze ten zeerste toegewijd en re kent snel en in het openbaar af met ontsporingen. De Amerikaanse president ont hulde dat hij, ter demonstrering van zijn toegewijdheid aan de burgerrrechten, het Ameri kaanse Congres zou verzoeken lang-vertraagde goedkeuring te verlenen aan Amerikaanse be sluiten over politieke en burger rechten. de volkerenmoord- conventie van de Verenigde Na ties en het verdrag voor de uit roeiing van alle vormen van ras- senachterstelling. Rassenoorlogen Hij zei dat de VS zullen helpen dat er in zuidelijk Afrika met vreed zame middelen een zwart meer derheidsbewind tot stand komt. Zonder Rhodesië, Namibië of Zuid-Afrika met name te noe men, verklaarde hij: „Wij geloven dat er een dergelijke fundamen tele verandering kan worden be reikt, tot voordeel van zowel de zwarten als de blanken. Alles wat minder is dan dat, kan leiden tot een langdurige rassenoorlog, met verwoestende consequenties voor allen." Weinig verandering Opklaringen, afgewisseld door een en kele bui. Zwakke tot matige wind uit zuid tot zuidwest. Minimumtempera turen omstreeks 4 graden, maxima morgen ongeveer 11 graden. (opgemaakt om 11.15 uur) 19 MAART Zon op: 6.45 uur; onder: 18.53 uur. Maan op: 6.18 uur; onder: 18.45 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.07 en 15.22 our; laagwater te 11.15 en 23.37 uur. DEN HAAG (ANP) - De bij het streekvervoer bereikte besparing van naar schatting twaalf mil joen gulden weegt niet op tegen de nadelige ge volgen ervan. Dit staat in een vandaag versche nen rapport van een werkgroep van de stichting reizigers openbaar vervoer, die de toestand bij het streekvervoer heeft bekeken voor en na de inkrimping. In 1976 was die inkrimping als gevolg van be perking van de overheidsuitgaven gemiddeld zes procent. Uitholling Geen enkele officiële instantie ver schafte tot nu toe een totaalbeeld van de omvang van de bezuin igingsactie en zijn gevolgen, aldus het rapport "Uitholling over dwars". Enkele feiten uit het rapport zijn: 80 procent van de Nederlandse streekbuslijnen bij de vervoersondernemingen be draagt minstens 200., de mobili teit van de op het openbaar vervoer aangewezen delen van de bevol king is belangrijk beperkt. Een enquête, die onder de bedrij ven is gehouden, wijst volgens de werkgroep uit, dat het absoluut onwaar is dat in het hele land bij de inkrimpingen dezelfde norm of maatstaf is gebruikt. In tegenstel ling tot wat vaak wordt gedacht is van een versoepeling van de maat regel (bijvoorbeeld van een 10 naar een 5 personen-maatstaf) nooit iets terechtgekomen. In feite ging het namelijk om het besparen van een door het ministerie vastgesteld be drag. Gezegd wordt, dat hierdoor ook redelijk en goed tot zeer goed bezette ritten zijn opgeheven. Rookverbod gaat in rook op BRUMMEN(ANP)-De gemeen tebode van Brummen,de heer J. Nab, heeft gisteravond op lu dieke wijze geprotesteerd tegen het intensieve roken in de raadszaal. Hij verscheen met een gasmasker op toen het eerste kopje koffie werd binnenge bracht. De man kreeg veel bijval, maar zijn wens, een algeheel verbod ging in rook op. Wel wil men in Brummen het roken beperken. Carter gebaart met zijn handen naar kennissen als hij het gebouw i de Verenigde Naties binnengaat. Carter, die werd verwelkomd door Kurt Waldheim .hield vannacht een vrij opzienbarende rede voor de VN, waarin hij pleitte voor handhaving van de burgerrechten over de gehele wereld. dere mate aangetast.. het aantal Naar de mening van de werkgroep busritten is op maandag tot en met moet de motivering van de inkrim- vrijdag met 4,8 procent ingekrom- pingsmaatregelen-aanpassing van pen, op zaterdag met negen procent en op zondag zelfs met 11 procent., het verlies aan arbeidsplaatsen Haarlemmerstraat: GEHEEL VERNIEUWD NU 3x ZO GROOT NOG MEER KEUS zie de advertentie elders in deze krant Onderzoek in Leiderdorp LEIDERDORP - In het vuil, dat tember en oktober 76 kwamen er werd opgeveegd in de omgeving weer klachten, ondermeer NU SPECIALE PRIJZEN met 12 mnd. fabrieksgarantie. Vlietwijk Voorschoten Tel. 01717-4455 en 5941 van het bedrijf van de firma Gebr. Kruyt aan de Splinterlaan in Lei derdorp is vrijwel geen asbest aangetroffen en in het geheel geen blauw asbest. Verder is gebleken dat de aanslag op de daken en de muren bestaat uit deeltjes cement en niet uit asbest. Dat schrijft het college van B en W in een informatieve nota over de lo zing van asbestcementstof door dit Leiderdorpse bedrijf. Het gemeen tebestuur is bereid om een medisch onderzoek onder de omwonenden te beginnen wanneer de inspectie van de Volksgezondheid dat nodig oordeelt, maar tot dusver heeft de inspectie daarover geen advies uit gebracht. Ook niet na een herhaald verzoek van de gemeente. De nota die een overzicht geeft van de gebeurtenissen constateert dat er vanaf de opening van het bedrijf in 1968 tot medio augustus 1976 nimmer een klacht bij de gemeente is binnengekomen over stofhinder. Direct na de eerste klacht is er vol gens de gemeente Leiderdorp een onderzoek ingesteld, maar was er niets geconstateerd. Wel werd toen aan het bedrijf gevraagd de zaak goed in de gaten te houden. In sep- arts J. van Beek. die klaagde over de stoflozingen en ter overtuiging enkele foto's toonde. De hele zaak is daarna in een stroomversnelling geraakt met als uitkomst dat de firma Kruyt mee deelde dat men zou stoppen met het zagen van asbestcement. Daarna is de verzegeling van de verschillende zaagmachines in het bedrijf opgeheven. het vervoersaanbod aan de actuele vraag - dan ook als misleidend worden beschouwd. De doelstelling van het regerings beleid (bevordering van het open baar vervoergebruik) wordt onge loofwaardig als dit openbaar ver voer intussen wordt afgebroken, zo stelt de werkgroep. Europa-Cup ZURICH - Vandaag is in Zürich de loting verricht voor de halve finales van de Europese beker competities. Europa Cup I: FC Zürich-FC Li verpool, Dynamo Kiev-Borussia MG. Europa Cup II: Atletico Mad rid-Hamburger SV, Napoli-Ander- lecht. UEFA-beker: Atletico Bil bao—RWDM, Juventus-AEK Athe- LIA Al TOYOTA DEN HAAG (ANP) - De hoofdoffi cier van justitie bij de Haagse rechtbank mr. A. W. Rosingh heeft namens het openbaar ministerie zijn spijt betuigd aan twee wethou ders van Benthuizen en enige amb tenaren, dat zij eind januari werden gearresteerd en een halve dag wer den vastgehouden. Ze werden verdacht van verduiste ring of heling van vertrouwelijke paperassen. Mr. Rosing erkent in zijn brief, dat ujt helemaal niets is gebleken, dat zij zich aan welk strafbaar feit dan ook zouden heb ben schuldig gemaakt. Van een strafvervolging zal dan ook geen sprake zijn. Zoals bekend hebben de arrestaties tot de uitbarsting in een plaatselijk politiek conflict geleid, aan het einde waarvan burgemeester Keij- zer ontslag vroeg en kreeg. KOREVAARGARAGE B.V. 0 [ANCI/IB KOREVAARSTRAAT 19 - LEIDEN TELEFOON 071-142146 De samenstellers van de Teleac- serie over parlement en politiek hadden zich geen betere oefenstof voor hun cursisten kunnen wen sen. Kabinet en volksvertegen woordiging verwikkeld in schijnbewegingen. Liefdes schijnbewegingen, voorzover het de fracties zijn die de regering steunenDat moet men wel con stateren, want het geduld dat de Tweede Kamer deze weken op brengt voor het vergaderende en nachtbrakende kabinet is toch nauwelijks meer onder de catego rie gedogente vatten. Het kabinet wil koste wat kost de reis afmaken; progressieven en CDA in de Kamer willen evenmin dat er straks echt brokken komen. Dat iets dergelijks tussen nu en 25 mei niet meer zal gebeuren is wat al te voorbarig opgemerkt, maar er zijn aanwijzingen dat de om streden grondpolitiek alsnog in een stuk wetgeving wordt gesto ken, dat ruimte laat voor een meerzijdige principiële benader ing, proza voor alle gezindten. .ntussen is de hele gang van zaken een weinig verheffend voorbeeld van het functioneren van onze democratische instituties. On derhandelen vindt achter dub- belgesloten deuren plaats, frac tieleiders en specialisten van be vriende fracties worden op het Catshuis genood en in de Tweede Kamer antichambreert de volks vertegenwoordiging. Wat zich wreekt is de pragmatische en uit de nood geboren wijze, waarop dit kabinet in 1973 in elkaar is getimmerd en de ongewisse ma nier waarop de christen democraten en met name de KVP zich tegenover dat kabinet heb ben opgesteld. De positie van minister Van Agt is niet benijdenswaardig. Hij moet twee heren dienen: de regering, waarvan hij deel uitmaakt en waarbinnen hij één van de poli tieke auteurs was van de omstre den wetsontwerpen, en het CDA dat hem tot lijsttrekker heeft ge bombardeerd, maar waarvan het voortouw nu heel duidelijk door Andriessen in de hand is geno men. Krachtdadiger figuren dan de minister van Justitie zouden ook al de grootste moeite hebben gehad om hier hun weg te vinden. Maar ook de socialistische leden binnen het kabinet hebben het moeilijk. Ook al domineert op de linkse banken de wens om verder te regeren, ingrijpende verander ingen in de voorgestelde wetge ving kunnen op een botte reactie rekenen. De laatste opiniepeilin gen wijzen op een snel herstel van de progressieven en met de grondpolitiek betaalbare huizen voor de kleine man, paal en perk aan de grondspeculatie) hebben ze een zaak die in de verkiezings tijd goed ligt. Daartegenover is het standpunt van het CDA moeilijker en masse te verkopen, ofschoon de kwestie die aan de orde is, vérstrekkend en principieel genoeg is. Het gaat om een ruime of een nauwe inter pretatie van de bescherming van de eigendom. En dat is nog altijd een grondrecht, ook al is het - ge lukkig - ontdaan van zijn 19de eeuws-liberale wijding en heeft het in toenemende mate moeten wijken voor sociale grondrechten, waaronder men bijvoorbeeld ook het behoorlijk en betaalbaar wo nen kan rangschikken. Die ont wikkeling wijzen de christen democraten zeker niet af, maar accentverschillen zijn hier prin cipiële verschillen: de progressie ven leggen het algemeen belang bij de gemeenschap zonder meer, het CDA wil het individueel be lang (het groene front!) waarbor gen. Maar nogmaals: de discussie hier over behoort men te voeren bij het formeren van een kabinet en ver volgens in de Tweede Kamer. De compromissen die nu blijkbaar binnen het Catshuis gehaast worden klaargestoofd zouden die principiële discussie wel eens kunnen verdoezelen. De duide lijkheid wordt er niet mee ge diend en evenmin de openheid en de democratie. Hoogstens wordt hiermee een nieuw kabinet van de huidige politieke samenstelling gered. Maar zo'n kabinet zou toch middel moeten zijn en niet doel op zichzelf. Logen geeft een diepe, warme kleur aan eikehout en accentueert de natuurlijke structuur van het hout. Alleen eersteklas Europees eiken is bestand tegen logen. Vandaar12 jaar garantie. de Meubelmakers uit het zuiden des lands Expositie in toonzaal Berkel (Z.H.). Noordeindseweg I 16 (lancjs het water) lel. 01891 4670. Ma t m za 9-18 uur. vrijdagavond lol 2 I uur. modellei sluitend kwaliteit eikehout goed uitgewerkt in eigen droog- geloogd volgens oud recept eigen originele n gemaakt in eigen werkplaatsen verkoop uit igen toonzalen 12 jaar garantie ongekende Jisbezorgd door geheel Nederland

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 1