"Ik zal zoveel gaan winnen als ik kan LZ mist gelijkmaker in furieus slotoffensief Sloos: "UVS degraderen? Laat me niet lachen" Bedreigde Freddy Maertens: Bent Larsen brengt spanning terug: 3-4 DE ZIJL/LGB - ZIAN/VITESSE VRIJDAG 18 MAART 1977 LEIDEN - 's Ochtends voor tienen is het meestal vrij rustig in de zaak dus dan heeft-ie wel even tijd. Excu seert zich voor de enorme bende, waarvoor verant woordelijk de nog te arriveren etaleur én dochterlief van twee, die temidden van allerhande sportattributen zo op het oog uiterst plezierig bezig is de wanorde nog meer cachet te geven. Na een uitgebreide verhandeling over tennisrackets keert hij, langs de ping-porig ballen en basketbalschoenen, terug bij het rek met de voetbalshirts en belandt bij dat met de blauwwitte kleuren. Zegt, ondanks zyn drukke werkzaamheden en ondanks de afbuigende prestatiecurve en ondanks zijn al lange loopbaan nog steeds met graagte dat UVS-shirt aan te trekken. Peilbare motivatie als hij wat verderop hardgrondig uitspreekt: "UVS degraderen? Kom nou effe; laat me niet lachen. Dat zal ons nooit overkomen". Doelcijfers Op verzoek heeft Wijnand Sloos zich ook gebogen over de mer kwaardige doelcijfers van zijn club: 14 voor, 19 tegen. Met de aante kening, dat UVS in de hoofdklasse daarmee op dit moment de op één na minst produktieve ploeg is en eveneens de op één na minst gepas seerde formatie is. Alleen De Spartaan (de nummer laatst) en DWV (de koploper) streven UVS in respectievelijk negatief en positief opzicht voorbij. Nog een ander gegeven: de Leidse hoofdklasser grossiert in gelijke spelen (negen stuks) en wist in uitwedstrijden tot nu toe welgeteld tweemaal te scoren. Om dat laatste moet doelver- dediger Sloos erg hard lachen. "Niet correct, we maakten pas één treffer, de ander werd door één van de tegenstanders in ei gen doel geschoten en kan der halve niet als postitieve inbreng onzerzijds gekwalificeerd wor den. Maar even serieus: we ma ken inderdaad bedroevend weinig doelpunten". En dan, alsof de duivel er meespeelt, treedt degene op wiens staart ondermeer getrapt zou gaan worden binnen: linkerspits Jan Verver, onderweg in zijn func tie als brievenbesteller met trek in koffie. Waarop Sloos inhaakt en de vraag in de schoenen van zijn collega schuift. Na een lezing over kaakontste kingen en liesblessures komt Verver ter zake en geeft opmer kelijk grif toe "dat het allemaal niet meer zo draait als vroeger". En hy doelt dan op de onder linge samenwerking van het eens zo roemruchte duo Ver ver/Van Putten, de schrik van de hoofdklasse-defensies, ge specialiseerd in eindeloos stoorwerk, gehaaide acties en ongeloofwaardig aandoende goocheltrucs. Dat was toen. De tijden zijn veranderd. Verver "Piet kampt met een enorme inzinking en ik ben, sinds die blessure-perikelen ook niet meer de oude. Daarbij komt. dat onze tegenstanders bepaald niet stilzitten. Dat wil zeggen: iedereen kent ons nu en neemt zijn tegenmaatregelen. In veel gevallen betekent dat, datje de hele wedstrijd door een Wijnand Sloos: uitgebreide verhandeling "schopper" nagezeten wordt, zodat je nauwelijks kans krijgt gevaarlijk te worden. En verder draait het middenveld ook niet optimaal. Gevolg: weinig goals. Maar we hopen op beter". In tegenstelling tot Verver kan Wijnand Sloos met wat meer te- vredénheid terugblikken op de voorbije wedstrijden. Immers, zun defensie vertoont, gezien de doelcijfers, betrekkelijk weinig gaten. "In vergelijking met vo rig seizoen is dat inderdaad een positieve-gewaarwording", vindt hij ook. "Het centrale duo Henskens/Filippo speelt ijzer- sterk en ook de vleugelverdedi gers voldoen erg goed. Daarvan uitgaande stel ik ook, dat UVS er dit jaar absoluut niet uitgaat, al staan we dan slechts vier en vijf punten voor op de nummers voorlaatst en laatst. Wij kunnen achter op de nul spelen, echt waar. Die zekerheid hebben we een tijd lang gemist. Dat gaat straks wel doorwerken. Tegen Aalsmeer bespeurde je toch weer groeiend zelfvertrouwen. Dat we zondag van Hermes DVS winnen staat voor mij dan ook als een pa^l boven water". Wijnand Sloos, die als enige van het huidige team ook de "gou den" tijden van weleer daad werkelijk meemaakte, spreekt nadrukkelijk tegen zijn doel met minder interesse dan voor heen te verdedigen. "Absoluut niet. De entourage, de toe schouwers, de prestaties, het is allemaal wel wat minder ge worden, maar de lol is gebleven. Ik weet, dat velen UVS een kil le, ongezellige vereniging vin den, maar ik ervaar dat heel an ders. Onder de jongens heerst een bijzonder goede sfeer. Ik ga voor geen goud weg, al zouden ze me ik-weet-niet-wat bieden. Elke training, elke wedstrijd is telekens toch weer anders. Wat mij betreft speel ik nog jaren in het eerste". Tenslotte weer over die doelcij fers: "Vorig seizoen stonden we er, omstreeks deze tijd, bedui dend slechter voor. Opeens kwam de ommekeer. Naarmate het einde van de competitie na dert gingen we duidelijk beter spelen. We kregen toen prak tisch geen doelpunt tegen en scoorden zelf wel. Kan nu ook nog gebeuren. Dan veranderen die cijfers vanzelf'. AD VAN KAAM NICE - Gerust is hij er niet op geweest, maar Freddy Maer tens heeft in deze Parijs-Nice ontegenzeglijk getoond, dat hij de sterkste is. Op de Promenade des Anglais, de mooie boulevard van Nice, onderstreepte Maertens zijn superiori teit. Gerrie Knetemann, een dag voordien in de klimtijdrit tot op drie tellen genaderd, moest het in de vlakke tijdrace volledig afleggen tegen de wereldkampioen. Laigueglia, Sardinië, Het Volk en Parijs-Nice, Freddv Maertens schijnt er zo vroeg in het wielersei- zoen geen genoeg van te kunnen krijgen. En de toorn van zijn tegen standers "buiten het wielerpeloton wordt steeds groter. Voor Parijs- Nice kreeg Maertens zelfs dreig brieven thuis, dat het maar eens af gelopen moest zijn om alles te win nen. Zijn huis zou in brand worden gestoken en een andere envelop bevatte zelfs een rubberkogel, met de mededeling dat een zelfde exemplaar zou worden afgescho ten, als de wereldkampioen in Nice weer als winnaar zou worden ge huldigd. Aan de Middellandse Zee maakte Maertens grappen over deze dwaasheid. "Ik zal zoveel 1 als ik kan. Voor de ploeg t mezelf, omdat ik het in korte tijd toch moet verdienen. Zelf zou ik ook wel eens tussen de wielen wil len blijven, want het is toch telkens een zware inspanning". De super-klasse van deze Maertens valt echter door niemand te bena deren. Gerrie Knetemann die door zijn tweede plaats in het eindklasse ment de auto als hoofdprijs nu voor zijn neus zag weggekaapt: "Als ik deze Parijs-Nice had gewonnen, was dat een exceptioneel geval ge weest. Van deze Maertens valt niet te winnen. In de ochtendrit heb ik met Thurau nog geprobeerd om hem eraf te rijden, maar dat lukte niet. Zelfs m'n lekke band in de be klimming van de Tanneron is niet van invloed geweest. Ik was rede lijk snel terug". "Kneet", die vorig jaar in Nice een derde plaats bereikte, was tevreden met het resultaat, dat hem buiten de tweede plaats ook twee etappes opleverde. "Ik heb gedaan wat ik kon, maar ik ben niet zo'n kracht patser. Ook zal er verder niets voor me veranderen. Sinds Karstens ziek is, hebben ze mij gebombar deerd tot captain van de ploeg. Maar als "Karst" weer terug is, mag hij het weer zijn. Ik hoef geen an dere positie, ik vermaak me zo wel". Wie het beduidend minder naar z'n zin had, was Eddy Merckx, die niet meer de moeite nam om op de laat ste dag in het geweer te komen. De Belg had weer last van een bijhol teontsteking (sinisitus) dezelfde blessure die hij na zijn kaakbreuk na een val in de Tour 1975 ook had. Merckx bracht de dag door in bed. "M'n kop weegt 150 kilo", sprak hij somber. "Ik had er al last van in de Ronde van Sardinië, maar ik heb het door de dopingcontroles niet durven bestrijden. Het is, dat het weer zo goed was, want anders was ik al eerder opgestapt". E(at deed ook Joop Zoetemelk, die zich niet meer meldde voor de af sluitende tijdrit. Hij was 's morgens nog wel met het peloton vanuit Draguignan naar Nice gereden, met Sercu wederom als sprintwinnaar. ROTTERDAM - Bent Larsen heeft de spanning in zijn tweekamp met Lajos Portisch weer teruggebracht. De Deense grootmeester won gis termiddag in Rotterdam verras send snel het eindspel van de woensdag afgebroken zevende par tij en reduceerde zodoende de ach terstand tot 3-4. De negende partij tussen de Rus Boris Spasski (wit) en de Tsjech Vlastimil Hort (zwart) is in Reykja vik na 36 zetten in remise geëin digd. De stand is 5-4 voor Spasski. Na zijn 36ste zet bood Spasski re mise aan, hetgeen Hort onmiddel lijk accepteerde. Dit tot grote ver bazing van het publiek, dat de Tsjech redelijke aanvalsmogelijk- heden toedichtte. Portisch zag het voor de hervatting van zijn afgebroken partij tegen Larsen al niet meer zitten. Evenmin als zijn tegenstander trouwens. Des te verrassender was het, dat het slot van de partij slechts iets meer dan 20 zetten vergde en dat nog voor half vier Portisch mistroostig de koning omlegde. Larsen, die zich er naar eigen zeg gen geheel op had ingesteld zes uur te moeten zwoegen voor een mis schien nauwelijks haalbaar punt, was verbaasd en verheugd over de snelle afloop. Portisch had zich zwak verdedigd, dat is duidelijk. In ieder geval zou hij het Larsen met 44 .,Ke6 (inplaats van het passieve Kf7) verschrikkelijk moeilijk heb ben gemaakt. „Ik weet niet eens welk plan ik dan had moeten vol gen, ik had eigenlijk niet eens een goed plan", zei de Deen na afloop heel openhartig. Vervolg van de zevende matchpartij Larsen-Portisch afgebroken stelling: wit Ke3 Ta5 Lc3 pionnen b2, f3 en g4; zwart Ke8 Td6 Lb7 pionnen a6 en g6; 41. Td6-d7; 42. Lc3-b4 Ke8-f7; 43. Ta5-g5 Kf7-f6; 44. Lb4-c3 schaak Kf6-f7; 45. Tc5-c4 Lb7-d5; 46. Tc4-a4 Ld5-b7; 47. Ta4-b4 Lb7-d5; 48. Ke3-f2 Td7-e7; 49. Tb4-d4 Kf7-e6; 50. Td4-a4 Te7-a7; 51. Kf2-g3 Ld5-c6; 52. Ta4-al ta7-f7; 53. f3- f4 Lc6-b5; 54. Tal-el schaak Ke6-d6; 55. Kg3-h4 Kd6-d5; 56. Kh4-g5 Lb5-d3; 57. Tel-e5 schaak Kd5-c4; 58. Te5-e3 T17-b7; 59. Te3xd3 Kc4xd3; 60. Kg5xg6 Tb7-b6 schaak; 61. Kg6-f5 Tb&-h6; 62. g4-g5 Th6-h5; 63. Kf5-g6 Th5-h2; 64. f4—f5 zwart geeft het op. Jan Timman heeft zich hersteld tijdens het internationale schaak toernooi van Bad Lauterberg (Wdl). Hij won zijn afgebroken partij tegen Liberzon en versloeg in de tiende ronde Hermann. Hij kwam daardoor op een gedeelde derde plaats met zes punten, twee minder dan leider Anatoli Karpov. So- sonko staat na een remise tegen Csom met 5'/2 punt op een gedeelde zesde plaats. LEIDEN - Waterpolohoofdklasser De Zijl/LGB heeft in de uitge speelde derby tegen LZ'86 een 3-4 overwinning geboekt, maar het was wel met de tong op de schoenen dat de rood-witten de finish haalden. Zaterdagavond was de wedstrijd wegens een ongeval gestaakt na een periode bij een stand 1-2 in het voordeel van De Zijl/LGB. Gistera vond werd de strijd bij de tweede periode hervat. De Zijl/LGB liep daarin verder uit tot 1-4, en daar mee leek de beslissing gevallen. LZ'86 kwam echter in het laatste part nog terug tot 3-4, maar liet de kansen op een nog beter resultaat lelijk liggen. Werd zaterdag al nerveus gespeeld, gisteren was het helemaal een fou- tenfestival. In hoeverre de trieste omstandigheden waaronder de wedstrijd moest worden gestaakt van invloed waren, is natuurlijk moeilijk uit te maken. Jammer is wel dat bondscoach Trumbic, die op het ogenblik bezig is met een leerboek over waterpolo, niet aan wezig was. Hij had genoeg mate riaal voor twee extra-hoofdstukken kunnen verzamelen. Het ene hoofdstuk, met in de hoofdrol De Zijl/LGB had dan kunnen luiden: „Hoe geef ik kansen weg", en het andere: „Hoe breng ik doelrijpe •kansen om zeep", met LZ'86 in de voornaamste rol. Nadat een minuut stilte was betracht ter nagedachte nis van de zaterdag overleden vader van LZ-speler Jan van Duuren, werd de draad van het duel weer opgevat. Het enige verschil met za terdag was, dat bij LZ'86 Jan van Duuren niet meespeelde. Hervatten na de eerste periode be tekende onder meer dat de per soonlijke fouten die zaterdag waren opgelopen bleven staan. Gerard Soet van LZ'86 had al twee p's en het derde part (2-4) leidde het fu rieuze slotoffensief van LZ'86 in. Zowel coach Henny Hensing van De Zijl/LGB als Gijs van der Leden van LZ'86 zullen in het laatste spel- deel een flink stuk ouder zijn ge worden, want de tonelen die voor het doel van Theo Uittenhout wer den opgevoerd werkten zenuwslo pend. Een strafminuut van Frits Welling leverde opnieuw geen doelpunt op en even daarna had Theo Uittenhout het geluk dat goede keepers altijd hebben, toen een schot van Fried Elzenga via de onderkant van de lat op de doellijn belandde. In de laatste minuut moest Uittenhout zich echter toch een keer gewonnen geven toen hij van dichtbij door Aad van Mil werd gepasseerd (3-4), en 15 seconden voor tijd was LZ'86 zelfs nog erg dicht by de gelijkmaker, maar de bal ging rakelings voor het doel langs. Het bleef 3-4. Zijl/LGB-doelman Theo Uittenhout komt hoog uit het water na een schot van Joop Siera (witte cap nr. 5). De bal zal voorlangs gaan. werd om veiligsheidredenen aan de kant gehouden, terwijl Frits Wel ling (De Zijl/LGB), in de vierde kwart tegen zijn derde fout opliep, hetgeen zijn definitieve uitsluiting betekende. Maar het was dezelfde Frits Welling die voor De Zijl/LGB de eerste slag uitdeelde. Van grote afstand liet hij een ongevaarlijk uit ziend schot los, waarop doelman Erik de Vos totaal niet reageerde, Aad van Mil en Joop Siera misten vervolgens wat kansen voor LZ'86, maar Albert Spijker was in een minder slordige bui, en liet ander maal Erik de Vos vissen: 1-4. Weer kwamen er mogelijkheden voor LZ'86. Nog in het tweede part bijvoorbeeld toen Paul Belt door scheidsrechter Van der Velden voor een minuut naar de kant ge stuurd was, maar het leverde niets op. Het derde kwart bood LZ nog een betere gelegenheid om te sco ren. toen na het uitzenden van Frits Welling en Leo Onderwater (Zijl/LGB) van Fred Elzenga (LZ'86) een 5 tegen 4 situatie was ontstaan, maar slecht plaatsen bracht De Zijl/LGB weer in balbe zit. Daarna werd het voor het LZ- goal enkele malen gevaarlijk, vooral via Albert Spijker, die veel aandacht aan de LZ'86-verdedigers opeiste. De linkshandige Zijl/LGB-spits was dankzij zijn massa voor zijn tegenstander bij zonder moeilijk af te stoppen. Een doelpunt van Jan de Graaf in Lotto en toto DEN HAAG - De cijfers van toto en lotto zijn: TOTO 11: Eerste prijs: 2 winnaars, die elk 93.130 bruto ontvangen. Tweede prijs: 124 winnaars, per kolom 695,-. Derde prijs: 1328 winnaars, ieder 90,-. LOTTO 11: Eerste prijs: 3 winnaars, die elk bruto 205.382 zullen ontvangen. Tweede prijs: 7 winnaars, ieder bruto 25.148. Derde prijs: 517 winnaars, ieder 510 gulden. Vierde prijs: 12.580 winnaars, ieder 28,-. Vijfde prijs: 11.750 winnaars, ieder 28,-. Maertens: "Ik zou ook weieens tussen de wielen willen blijven". Zoetemelk is in deze Parijs-Nice een ervaring rijker geworden en geeft dat ook grif toe. "Het heeft me wel verrast, dat iedereen zo hard rijdt. Vroeger was dit een voorbe reidingswedstrijd en nu jaagt men als gekken. Het is niet meer moge lijk om het hele jaar erbij te willen zijn. We zullen moeten kiezen uit een goed voorseizoen, goede etap pewedstrijden of het najaar. Voor mij is echter de Tour het belang rijkste. Ik maak me echt geen zor gen". Jan Raas deed dat ook niet. De Ne derlandse kampioen wist de goede lijn van de eerste wedstrijden ook in deze Parijs-Nice door te trekken. Zelfs trachtte hij op de laatste dag met de Fransman Bossis nog weg te geraken, maar uiteindelijk wist Maertens het tweetal weer terug te halen. "Ik mag echter niet klagen", oordeelde Raas, "al had ik graag een rit gewonnen. Ik heb me echter nog nooit zo sterk gevoeld in het vooijaar". HANS COOLEGEM Uitslag laatste etappe: 1. Sercu (Bel) 2.34.53 (met bon. 2.34.500), 2. Maei^ens (Bel) z.t. (met bon. 2.34.510), 3. Wesemael (Bel) z.t. (met bon. 2.34.52), 4. Verbeeck (Bel) z.t., 5. Mazzantini 2.34.53, 6. Priem (Ned). 16. Raas (Ned), 23 Lubber- ding (Ned), 39. Knetemann (Ned) z.t. Tijdrit: 1. Maertens (Bel) 10 min 8,8 sec. (Gem. 47,306 km per uur), 2. Van den Broucke (Bel) 10.27,7, 3. Knetemann (Ned) 10.36,4, 4. The- venet (Fra) 10.40,7, 5. Raas (Ned) 10.43,1, 6. Salm (Zwi) 10.43,4, 7. Thurau (WD1) 10.45,3, 8. Bruyere (Bel) 10.46,2, 9. Schuiten (Ned) 10.50.1, 13. Lubberding (Ned) 10.55.2. Eindklassement: 1. Maertens (Bel) 31 uur 8 min. 31 sec., 2. Knetemann (Ned) op 33 sec., 3. Thevenet (Fra) op 48 sec., 4 Van den Broucke (Bel) op 1.20, 5 Bruyere (Bel) op 1.33, 8. Thurau (WD1) op 1.56, 9. Raas (Ned) op 2.03, 14. Lubberding (Ned) op 3.29. LKY Spartaan tegen Simson LEIDEN - Omdat LKV De Spar taan reeds vorige week beslag legde op het kampioenschap van de ge westelijke gewichthefafdeling is de laatste wedstrijd tegen het Haagse Simson KDO voor het verloop van de competitie niet meer van wezen lijk belang. Toch hechten de Leidse tillers veel waarde aan dit morgen te spelen duel, omdat het voor hen een laatste test is voor de volgende week in Breda vastgestelde ge plande strijd om de nationale club- titel. Daar treedt De Spartaan in het strijdperk tegen Helios Simpelveld en vermoedelijk Breda, dat eerst nog wel moet winnen van Atlas Nijmegen. Simson KDO kan mor gen in ieder geval rekenen op een gemotiveerde tegenstander. De opstelling van LKV De Spar taan: Arie Swagers, Theo Sanders, John ten Bnnke, Herman Filippo en Dirk van 't Riet. De wedstrijd in Den Haag begint om 14.30 uur. A.S. ZATERDAG AANVANG 19.30 UUR WATERPOLOWEDSTRIJD ZWEMBAD DE ZIJL Ujaabom AL -pie weruA-HcXA \ox. 'M SIMPELE VG«J£ S3-fc>p? *r -y.-JOCH GOK EBvJVXJ-

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 15