DJOEMBLAT VERMOORD Melige verrassing voor schoonmoeder Toestand in Zaire verslechterd weer avontuur Libanese socialistenleider in hinderlaag gelokt Nieuwe vice- premier Sowjet- Unie Begrafenis Jan Patocka onder strenge bewaidng Einde van angstig kapings- DONDERDAG 17 MAART 1977 BUITENLAND LONDEN (SP) - "Ik wilde haar alleen schrik aanjagen. Het is nooit mijn bedoeling geweest om haar lichamelijk letsel toe te brengen". Aldus luidde het verweer van de 26-jarige Ja mes Eustace, die zijn aan staande schoonmoeder via de post een pakje stuurde waarin zich bü wijze van verrassing een flinke agressieve schor pioen bevond. Veilig opgesloten in een stevig potje werd de schorpioen in de grote strafzaal van de Old Bailey aan de rechter getoond en vervolgens door een insec tenspecialist van de Lon- dense dierentuin omschreven als een zogenaamde Afri kaanse gele schorpioen, die potentieel levensgevaarlijk is. James Eustace hield vol niet geweten te hebben dat de schorpioen zo gevaarlijk was. Nadat hij het gevreesde in sect, bijgenaamd Charlie, voor nog geen tien gulden in een plaatselijke dierenwinkel kocht, had hij het thuis nog over zijn blote arm laten lo pen. Hem was toch echt niets overkomen. Nee, het ging hem er uitsluitend om schrik en ontsteltenis te brengen op het adres van zijn aanstaande schoonmoeder, mevrouw Kate O'Driscoll, die hem al meermalen ten strengste had verboden om verder met haar dochter om te gaan. Voor James Eustace was dat tenslotte de aanlei ding om Kate O'Driscoll eens goed te grazen te nemen. Het begon met de bezorging van vier enorme doodskran- sen, waarom zij toch echt niet had gevraagd. Vervolgens werd er voor vijftig gulden vlees bezorgd, dat zij niet had besteld. Enkele dagen later belde er een taxichauffeur aan de deur met de medede ling dat de wagen buiten klaar stond om, zoals afgesproken was, haar naar Heathrow Air- port te brengen. Maar zij wist van niets en was helemaal niet van plan om naar het vliegveld te gaan. Haar wantrouwen was inmid dels wel gewekt en toen er enkele dagen later door een postbesteller een vreemd soortig pakje werd afgegeven, dacht zij onmiddellijk aan een bomaanslag en waarschuwde de politie. Deze kwam, maakte het pakje open en trof daarin het bewegingloze in sect aan. De politie, die op heel iets an ders had gerekend, verkeerde in de veronderstelling met een grappenmaker te doen te hebben en zag in het insect allesbehalve een gevaarlijke schorpioen. Toen het insect enige uren later wel degelijk tekenen van leven vertoonde en begon te kruipen raakte de familie van mevrouw O'Dri scoll in paniek en toen de po litie terugkwam en vervol gens Eustace aan de tand voelde bleek al gauw dat hij de schuldige was. Na zyn ar restatie verklaarde hij nog: "Dat gekke ouwe mens zat me dwars over haar dochter. En daarom besloot ik haar eens een pittig lesje te leren". In de Old Dailey bleef van zijn grappig verweer niet veel over. Het versturen van de gevaarlijke schorpioen, de overige pesterijen en een reeks andere vergrijpen tot en met een roofoverval met ge weld toe vond de rechter zo ernstig dat hij James Eustace tot tien jaar gevangenisstraf veroordeelde. ZURICH - Twee foto's die wer den gemaakt bi] de ontknoping van het kaping savontuur van het Spaanse vliegtuig door een Ita liaan. Links brengt een onbekende Spaanse vrouw het driejarig doch tertje van de kaper weg van het vliegveld. Rechts wordt een bemanningslid, vuil en vermoeid, door een collega naar prettiger oorden weggeleid. De kaper, de 37-jarige Luigi Porca- ri, werd gearresteerd. BEIROET (ANP) - Kamal Djoemblat, druzenlei- der en oprichter van de progressieve socialisti sche partij in Libanon, is vermoord. Hij kwam gisteren om toen hij op ongeveer 50 km ten zuidoosten van de Libanese hoofdstad in een hinderlaag viel. Dit is uit de omgeving van het slachtoffer vernomen. De chauffeur van Djoemblat en zijn lijfwacht zijn eveneens gedood. Djoemblat werd in de burgeroorlog leiding op het college van de paters Kamal Djoemblatdruzenleider en oprichte listische partij in Libanon, werd gisteren ver KINSJASA (DPA/AFP/Reu- ter/ANP) - De toestand in Zaire, waar reeds enige dagen een op stand woedt tegen de regering- Moboetoe, heeft zich volgens eens luidende berichten uit Kinsjasa, Brussel en Washington blijkbaar aanzienlijk verslechterd. Gisteren meldde het Zairese pers bureau, dat ongeveer 5.000 huur lingen uit Angola in de provincie Shaba (het vroegere Katanga) in het zuid-oosten van het land zijn bin nengedrongen. De Belgische regering stuurde met ADVERTENTIE die Libanon 18 maanden teisterde, tot leider van een militaire macht van linkse en druzen-strijders, die met steun van Palestijnse com mando's en Libanese deserteurs een eind wilde maken aan het pre sidentschap van de inmiddels afge treden Soeleiman Franjieh en het sectarische politieke systeem. Djoemblat, stichtte in 1949 de pro gressieve socialistische partij om zijn activiteit tot het hele land te kunnen uitbreiden. Sedert het midden van de jaren zes tig werd hij steeds radicaler, en vormde hij een front met de com munisten en omhelsde hij de zaak van de Palestijnse commando's. Toen hij minister van Binnen landse Zaken was legaliseerde hij de communistische partij zonder de rest van het kabinet te raadple gen. Hij kreeg de Lenin-prijs. Voor zijn aanhangers was Djoem blat een geïnspireerd leider en poli ticus. Voor zijn vijanden een naar macht hongerende charlatan. Lazaristen in Libanon. In 1942 be haalde hij zijn graad aan de faculteit rechten van de universiteit van St. Jozef van de paters Jezuïeten in Beiroet. Djoemblat ging vroeg in de poli tiek. In 1943 werd hij gekozen tot gedeputeerde van zijn woongebied. Driejaar later, in 1946, werd hij be noemd tot minister van Economi sche Zaken en Landbouw. In 1949 stichtte hij de PSP waarvan hij sedertdien de leider was. Vanaf 1952 nam hij op actieve wyze deel aan de oppositie die zou leiden tot de val van president Betshara el Khoery. Zijn betrekkingen met diens opvolger, Camille Chamoen, werden steeds slechter. Hij speelde aldus een actieve rol bij de opstand van 1958 in Libanon tegen presi dent Chamoen, die zou leiden tot het ontschepen van Amerikaanse mariniers in Libanon. Konstantin Katoesjewpromotie of degradatie? Koning Je winnen in de Nationale Puzzelaktie t.b.v. Nationaal Fonds Beter Leven twee grote vliegtuigen "lichte wa pens" naar Zaire, de Amerikanen zonden valschermen, kleding, le vensmiddelen, medicamenten en vliegtuigonderdelen. Dinsdag zei een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, dat Washing ton weliswaar voldoende informa tie had over de aard van de "agres sie", om positief op het verzoek om hulp van president Moboetoe te kunnen reageren, maar over de na tionaliteit, het doel en de sterkte van de gewapende Moboetoe- tegenstanders zei hij niets con creets. De informaties uit het strijdgebied, dat meer dan 1.000 km van de hoofdstad Kinsjasa ligt, zijn bui tengewoon schaars geworden. Uit de hoofdstad van Shaba, Loe- boembasji, heeft de Belgische consul-generaal gemeld, dat de zendinstallaties van de missiepos ten, via welke gewoonlijk de be richten over de toestand worden doorgegeven, niet meer functione- Volgens de woordvoerder van het Belgische ministerie van Buiten landse Zaken is er wel overleg ge weest tussen de V.S., Frankrijk en België - landen waartoe Moboetoe zich om hulp heeft gewend - maar van een gecoördineerde actie voor militaire hulp is geen sprake. Frankrijk heeft officieel nog geen besluit over hulpleveranties geno men, maar zou naar verluidt een positieve houding aannemen tegenover het hulp-verzoek van Moboetoe. De Belgische beslissing, wapens te leveren, op grond van een van kracht zijnd verdrag, is door het Belgische ministerie "an Buiten landse Zaken als een uitvloeisel van "de vriendschappelijke be trekkingen" tussen België en zijn voormalige kolonie gekenschetst. Het front tussen de Zairese troepen en "een invasieleger" zou thans een lengte hebben van een honderdtal kilometers. Het zou liggen tussen Syrië de plaatsen Sandoa en Kisenge. Angola heeft gisteren ontkend dat het betrokken zou zijn bij de ge vechten in de provincie Shaba in het aangrenzende Zaire. Het deed een beroep op de westelijke gendheden, niet Even ingewijd als elk van zijn riva len in Libanons bijzonder soort po litiek - een kruising tussen feoda le ii.w- ^sme en democratie - was hij te- tp0(Taan"nn"de vens de felste voorstander van wij- le gaan op ae w ct_lc_. verzoeken van Zaire om militaire ^Sing van het stelsel, hulp. In een communiqué van het minis- Maar de gewelddadige methoden terie van Defensie waarvan de in- waartoe de voormalige leerling van houd door radio-Loeanda bekend Mahatma Gandhi zijn toevlucht werd gemaakt, werd gezegd dat de nam, stelden hem na een jaar bur- moeilijkheden in Shaba die Zaire geroorlog tegenover een vyand die toeschrijft aan het optreden van sterker was dan hijzelf - Syrië, huurlingen uit Angola, worden Kamal Djoemblat werd in 1917 in veroorzaakt door binnenlandse Moechtara geboren. Zijn vader tegenstanders van president Mo- werd vermoord toen Kamal nog boetoe Sese Seko. Er werd bij bui- een kind was. Zijn zuster Linda tenlandse mogendheden op aange- werd vorige zomer, tijdens de bur- drongen zich niet te mengen in geroorlog, eveneens om het leven "een probleem dat uitsluitend het gebracht. volk van Zaire aangaat". Kamal volgde zijn middelbare op- ADVERTENTIE een miljoen gulden aan prijzen Een Kindermann auto matische diaprojector model 1800 voor ge bruik met diaraampjes 5x5 cm met dia's 24x36 mm. Met universeel magazijn voor 36 dia's; gebruik van rondmaga- zijn mogelijk Afstands bedieningskabel voor diatransport. Een ge schenk ter waarde van 329,- van TRANS- CONTINENTA B.V., Amsterdam. Kamal Djoemblat, die 59 jaar werd en die ook aan de Sorbonne in Pa rijs studeerde, was van 1960tot 1961 minister van Onderwijs, van 1961 tot 1964 minister van Binnenlandse Zaken, van 1966 tot 1967 minister van Openbare Werken en in 1970 opnieuw minister van Binnen landse Zaken. Ofschoon hij een socialist was, werd hij door zijn volgelingen be handeld als een koning. Het was een rijk man, maar hij leefde zeer eenvoudig. Hij rookte niet en dronk niet. De leider van de Palestijnse bevrij dingsbeweging PLO, Jasser Arafat, heeft de dood van Djoemblat een "tragedie" genoemd. Andere Pales tij nen gaven de schuld aan de CIA, Israël en rechtse Libanezen. Hij werd vermoord toen hij op weg was naar zijn woonplaats Moechta- Uit het betrokken gebied werd ge meld dat militairen van de Arabi sche vredesmacht aldaar onmid dellijk in staat van volledige pa raatheid werden gebracht. De binnenlandse veiligheidsdienst van Libanon heeft meegedeeld dat de onbekenden die Djoemblatt hebben doodgeschotep zulks heb ben gedaan "vanuit een grote Ame rikaanse wagen". Zij beschoten de auto waarin Djoemblatt zat met mitrailleurs en doodden ook de andere twee per sonen in de wagen. De moordenaars vluchtten vervol gens in de richting van het dorp Deir Doerit in de streek van Sjoef. De grote auto van Amerikaanse makelij werd langs de weg verlaten en met draaiende motor aangetrof fen. In de wagen bevonden zich draadloze zendapparatuur, steek wapens en bloedvlekken, aldus het communiqué van de veiligheids dienst. Als represaille voor de moord op de linkse Libanese leider zijn tot dus ver 14 mensen door onbekenden gedood. Alle slachtoffers waren christenen, zo werd vannacht van welingelichte zijde in de Libanese hoofdstad vernomen. MOSKOU (UPI) - Konstantin Ka toesjew is gisteren benoemd tot vice-premier van de Sowjet-Unie en gedelegeerde van de Sowjet- Unie bij de Comecon, de Oosteuro- pese tegenhanger van de EG, zo heeft het persbureau Tass bekend gemaakt. Of Katoesjew ook zijn huidige functie als secretaris van het cen trale comité van de communisti sche partij behoudt, is niet bekend, wat een beoordeling van de be noeming mogelijk maakt. De 50-jarige Katoesjew is verant woordelijk geweest voor de be trekkingen met communistische partijen die aan de macht zijn en hij heeft de bezoeken voorbereid die partijleider Leonid Bre^jnjew aan Oost-Europa heeft gebracht. Als hij zijn partij functie mag be houden, zo verklaarden commenta toren, betekent zijn benoeming tot vice-premier een statusverbete- ring. Zo niet, dan is er sprake van een degradatie. Als gedeleggerde bij de Comecon vervangt Katoesjew Michael Le- setsjko. Surinaams parlement beschuldigt Soemita PARAMARIBO (SNA) - Het Surinaamse parlement heeft gisteren de minister van land bouw Soemita (KTPI) in staat van beschuldiging gesteld voor het aannemen van steekpen ningen bij de uitgifte van land bouwgrond. Zeventien leden van de regerende nationale par tij combinatie en vijf van de op positie stemden voor. Daarmee is voldaan aan het artikel 144 van de Surinaamse grondwet dat een dergelijke „in staat van beschuldigingstelling" door het parlement vereist alvorens tot strafvervolging van een minis ter terzake van ambtsmisdrij ven kan worden overgegaan. Namens de regering verklaarde premier Arron zeer teneerges- lagen te zijn maar zorg te zullen blijven dragen voor „eerlijk be stuur", zonder aanziens des persoons. „Daar is moed en durf voor nodig. Artikel 144 moet echter toegepast worden want de grondwet is de pilaar waarop de regering stoelt", aldus de premier. Het parlement had zeven huis houdelijke en een openbare vergadering nodig om tot haar besluit te komen. Eraan vooraf ging een brief van de Suri naamse procureur-generaal mr. M. G. de Miranda aan parle mentsvoorzitter Wijntuin waarin de PG liet weten dat bij het onderzoek kwam vast te staan dat in het gebied Nieuw- Nickerie aanzienlijke bedragen, variërend van vijftienduizend tot zestigduizend gulden, be taald zijn om een stuk land bouwgrond te verkrijgen. Dat geld zou zijn ontvangen door de secretaris van de Javaanse poli tiële partij KTPI Marian. In en kele gevallen zouden stortingen gedaan zijn via minister Soemi ta. De regerende nationale partij combinatie NPK in Suriname is haar meerderheid in het parle ment kwijt. De Javaanse KTPI-partij is uit de combinatie gestapt. De KTPI-ministers Soemita (landbouw) en Soe perman (sociale zaken) zijn af getreden. Hun aftreden volgt nadat het parlement minister Soemita in staat van beschuldi ging stelde. De oppositie-partijen hebben de regering in een brief ge vraagd de consequentie te trek ken uit het feit, dat ze niet lan ger steunt op een meerderheid in het parlement. Premier Ar ron heeft over de ontstane situa tie naar hij zei zeer vertrouwe lijk overleg gevoerd met presi dent Ferrier. Hij wilde geen na dere mededelingen doen. De regeringspartijen hebben nu nog 19 zetels in het Surinaamse parlement. De oppositie be schikt ook over 19 zetels. PRAAG (DPA/Teuter) - Op de begraafplaats van de Praagse wijk Bre- vnow is gisteren het stoffelijk overschot ter aarde besteld van Jan Patocha, de filosoof en strijder voor burgerrechten, die zondag op 69-jarige leeftijd na een hersenbloeding overleed. De politie had uitgebreide maatregelen getroffen en de toegangswegen naar de begraafplaats afgesloten. Onder de ongeveer duizend belangstellenden bevond zich ook de toneelschrijver Pavel Kohout mede-ondertekenaar van het Charta '77. De filosoof Milan Huebl, één van de prominentste Tsjechische dissiden ten, is door de politie aangehouden toen hij op weg was naar de begrafenis. Een vertegenwoordiger van de Nederlandse ambassade in Praag heeft de familie Patocka het medeleven van minister Van der Stoel overgebracht.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9