'Slik wijziging wet op ondernemingsraden in' 'Pornobeleid Van Agt onverstandig Zin in Twin 'JOVD is de waakhond van de liberalen' «wMavewi Menselijk falen waarschijnlijk oorzaak rampDC-8 Boersma doet beroep op Roolvink: Uit in de Randstad DONDERDAG 17 MAART 1977 Nieowe voorzitter Leidenaar De Vries: LEIDEN (SP) - De liberale jon gerenorganisatie JOVD zette het afgelopen weekeinde een traditie voort. Ook dit jaar werd weer een nieuwe voor zitter gekozen. Waar eens een toen ook jeugdige Hans Wie gel de leiding had, zit nu de 21-jarige Leidse student Gijs M. de Vries (rechten). Gijs de Vries ziet een belangrijke taak voor de JOVD. „Wij zijn het geweten, de waakhond van het liberalisme" Een van de belangrijkste,zo niet het belangrijkste politieke nummer op het JOVD-congres was het aannemen van een motie waarin werd aange drongen op samenwerking tussen PvdLA en WD. WD- voorzitter Frits Korthals Altes noemde de tijd daarvoor nog niet rijp. Zijn jongere even knie Gijs de Vries vindt dat ook, maar over het tijdstip waarop een dergelijk socialistisch-liberaal verbond wel tot de mogelijkheden zou behoren, verschillen de me ningen. Korthals Altes denkt daarbij misschien pas aan de jaren tachtig. De Vries wil dat PvdA en WD na de verKie- zingen al van gedachten gaan wisselen. „Uit een oogpunt van democratie, zou dat een goede zaak zijn"meent de jongerenvoorzitter ,JEr zijn op dit moment drie po litieke machtsblokken. Van die drie is het CDA vrijwel ze ker van regeren. Die jongens zitten op rozen. Dat komt om dat PvdA en WD elkaar uit sluiten, een heilloze polarisa tie". De Vries: „Wij geloven niet dat het CDA van Van Agt vol doende alternatieven heeft voor het oplossen van de pro blemen. Men heeft nauweljks visie op de plaats van de ar beid in de maatschappij, op de plaats van de mens in zijn vrije tijd, om nog niet te pra ten over de geestelijke vrijheid. Van Agt is de kam pioen van het oude burger mansfatsoen". „Wij beseffen best dat de kloof tussen PvdA en WD op dit moment te groot is. Dat staat ook expliciet in die motie. Wij bepleiten een langere termijn-politiek", aldus de JOVD-voorzitter De Vries en de JOVD menen dat voor D'66 een belangrijke rol is weggelegd bij het terugd ringen van de polarisatie. .Jlet is onverstandig"zegt De Vries, dat D'66 de deur naar de WD met een dreun heeft dicht geslagen. Daarmee ont kent men de noodzaak van een coalitie die ook op het ter rein van de geestelijke vrijheid iets tot stand brengt". De nieuwe JOVD-voorzitter heeft kritiek op de opstelling van D'66, vindt de opstelling van de democraten eigenlijk finacceptabel",Men richt zich op de linkervleugel van- de e WD. Dat verzwakt de kracht van de liberalen in het parlement De kiezer wordt straks geconfronteerd met twee zich liberaal noemende partijen. Het is belangrijk dat alle liberalen op den duur in één partij komen. De toleran tie moet zo groot zijn, dat bin nen die partij verschillende meningen mogelijk zijn". Mogelijk is de JOVD een voor beeld voor die nieu we liberale partij. Ook de JOVD is „vol strekt onafhankelijk"zonder enige binding met welke poli tieke partij dan ook. De Vries: ,JBij de JOVD ligt het accent op de principiële vraagstuk ken. We zijn niet geneigd tot korte termijn politiek. Daarom vervullen wij de waakhond-functie van het li beralisme". DEN HAAG (SP) - Minister Boersma (Sociale Zaken) wil dat zijn partijgenoot Roolvink (ARP) het plan laat varen om de regeringsvoorstellen over de ondernemingsraden op een belangrijk punt te wijzigen. Roolvink wil de bepaling schrap pen dat directies pas na veertien dagen een besluit mogen uitvoeren waarover met de ondernemings raad van mening wordt verschild. Daarvoor in de plaats moet volgens hem de bepaling komen dat direc ties bij meningsverschillen met de ondernemingsraad tien dagen wachten, voordat het besluit zelf genomen wordt. De PvdA moet van deze plannen niets hebben. Boersma deed gisteren een beroep op Roolvink om zich neer te leggen bij het kabinetsvoorstel. De "veertiendagen-termijn" is be doeld om de ondernemingsraad in de gelegenheid te stellen beroep aan te tekenen bij de onderne mingskamer van het Amsterdamse gerechtshof tegen een gewraakt directie-besluit. Het maakt volgens Boersma een wezenlijk onderdeel uit van het compromis dat vorig jaar is geslo- KAMER VOELT VOOR KEUZE MOGELIJKHEID OPKOMST MIL. DIENST DEN HAAG (ANP) - De kans is groot, dat binnen niet te lange tijd de dienstplichtige jongeman zelf bepaalt, op welke leeftijd hij aan zijn militaire dienst begint, zij het dat de keus beperkt zal blijven tot de 18-, 19- of 20-jarige leeftijd. Aldus kan geconcludeerd worden na het Tweede-Kamerdebat van gister middag over het regeringsvoorstel inzake de dienstplichtige leeftijd. Aan dat Kamerdebat lag ten grondslag hetgeen eind januari, in een openbare vergadering van de Kamercommissie voor defensie met de bewindslieden van defensie besproken is over het algehele dienstplicht- en vrijstellingsbeleid. De regering stelde voor de leeftijd, waarop de jongeman in dienst moet, te verlagen van 20 tot 19 jaar. Ten tijde van de openbare commis sievergadering kwam het PvdA- Kamerlid De Vries met het voorstel in de dienstplichtwet de keuzemo gelijkheid van 18,19 of 20 jaar, zon der beperkingen, te bieden. Staats secretaris Van Lent van defensie zei daarop, dat de defensiemoge lijkheid zich in algemene zin kan vinden in die mogelijkheid, maar het beter te vinden voorlopig de leeftijd van 19 jaar aan te houden. De huidige tekst van de dienst plichtwet laat namelijk toe, dat ge vraagd wordt om een jaar eerder of later te mogen opkomen en op dat verzoek kan dan gunstig of ongun stig beslist worden. Tijdens het plenaire Twéede- Kamerdebat van gisteren bleek er veel instemming te zijn met het voorstel-De Vries, vooral ook om dat het regeringsvoorstel te veel is uitgegaan van de bezuinigingsge dachte. Een vervroeging van de opkomstleeftijd geeft besparingen. De bezuinigingsgedachte werd on juist genoemd als het om een zo be langrijke zaak gaat van het recht vaardig verdelen van de last, welke de dienstplicht met zich brengt. Van vele zijden - De Vries zelf, Van Mierlo (D'66), Van Eisen (CDA), Van der Spek (PSP) en Van Winkel (PPR) - kreeg de keuzemogelijk heid steun. Dragstra (CPN) kwam met het voorstel de keuzemogelijkheid te geven voor de leeftijden tussen 20 en 27 jaar. Volgens hem is daarom gevraagd van de kant van jongere norganisaties. Veel bezwaar was er ook tegen het regeringsvoorstel de lichting 1959 in het geheel niet in te schrijven voor de militaire dienst. Als name lijk de opkomstleeftijd met een jaar verlaagd wordt, dient een complete lichting te worden overgeslagen, aldus de regering. ten tussen de PvdA en de christen-democraten over de ondernemingsraad-nieuwe stijl. Niet overtuigd Roolvink had dinsdag bij het begin van het debat verklaard dat hij zijn voorstel zou intrekken, als Boersma daarvoor aannemelijke argumenten kon aanvoeren. Giste ravond liet hij weten niet overtuigd te zijn. In de wandelgangen verklaarde hij de opschortingstermijn niet te wil len schrappen om het beroepsrecht van de ondernemingsraad te be knotten. Hij benadrukte dat door die termijn-gekoppeld aan het beroepsrecht-ten onrechte indruk ken worden gewekt die niet zijn bedoeld. Volgens hem zou men kunnen con cluderen dat binnen de "veertien dagen-termijn" genomen directie besluiten, waarvan de uitvoering nog is opgeschort, geen rechtsge volgen hebben voor derden. Hij doelde vooral op toezeggingen aan personen bij benoemingen. Roolvink was van mening dat der den aan zulke besluiten wèl rechten kunnen ontlenen. Geen rechten Boersma bleek het daar in het de bat niet mee eens te zijn. Aan be sluiten die binnen de termijn van veertien dagen genomen zijn, kun nen geen rechten worden ontleend, zei hij. Het voorstel van de socialist Poppe om de termijn van veertien dagen nog uit te breiden wees Boersma eveneens van de hand. Hij zei dat het kabinet na zorgvuldige afwe ging van belangen tot de veertien dagen had besloten. Miljoenenbrand in Valkenburg (L) VALKENBURG (ANP) - Een van de oudste hotels van Valkenburg, het ruim 90 jaar bestaande Schaep- kens van St. Feyt, aan de Nieuwe- weg in Valkenburg is gistermiddag door brand totaal verwoest. Er waren geen gasten aanwezig. Wel enkele personeelsleden. Zij konden het als een fakkel bran dende gebouw net op tijd verlaten. De schade wordt op rond drie mil joen geschat. ALMERE - Ook prinses Margriet is gisteren in actie gekomen in het kader van de nationale BoomplantdagZij hanteerde de schop in Almere- haven in Zuidelijk Flevoland. ADVERTENTIE Milde halfzware shag uit 't soepele groene pakje. Van de theaters in Amsterdam ontvingen wij geen opgaven. ROTTERDAM Totterdamse Schouwburg: 18 t/m 20 en 22 t/m 24 maart, 20.15 uur, de Hoofdstad Operette met "Der Vogelhandier". De Doelen: Grote zaal: 18,22 en 23 maart, 20.15 uur, concert door het Rott Philh. Orkest, 23 maart 12.45 uur, koffieconcert door Jean- Claude Dewaele, altviool en Alex van Ameringen, clavecimbel en piano. Kleine zaal: 18 maart, 20.15 uur, concert door het Ned. Kame rorkest; 19 maart, 20.00 uur, presentatieconcert; 20 maart, 14.30 uur, concert door het Ensemble M; 22 maart, 20.15 uur,concert door het Quartetto Italiano voor de Kamermuziekvereniging; 23 maart, 14.30 uur, popstudio Hinderik met een nieuwe poppentheaterpFoduktie; 23 maart, 20.15 uur, recital door de Russische mezzo-sopraan Irina Arkipova; 24 maart, 20.00 uur, presentatieconcert. Hofpleintheater: 18 t/m 20 en 22 t/m 24 maart, 20.15 uur, "Bitter lemon", blijspel van Dimitri Frenkel Frank. Piccolo Theater: 18 en 19 maart, 20.30 uur, Theaterwerkgroep FACT met „Schroder" van Mia Meijer en Geradjan Rijnders; 20 maart, 13.00 en 15.15 uur, kindertheater Wiedus met de jeugdmusical "Wiedus en Willem"; 22 t/m 24 maart, 20.30 uur, Toneelgroep Theater met "Vic tor, of de kinderen aan de macht" van Roter Vitrac. De Lantaren: 18 en 19 maart, Film International VI: 22 t/m 24 maart, 20.30 uur, balletuitvoeringen. DEN HAAG Koninklijke Schouwburg: 18 maart, 20.15 uur, Haagse Comedie met "Maria Stuart" van Friedrich Schiller; 19 maart, 20.15 uur, Haagse Comedie met "Naar 't u lijkt" van Shakespeare; 20 maart, 14.00 uur, Haagse Comedie met "Lorenzaccio" van Alfred de Musset; 20 maart, 20.15 uur, Haagse Comedie met Roulette" van Pavel Kohout; 21 maart, 20.15 uur, Eurythmie-uitvoering; 22 maart, 20.15 uur, Pu- bliekstheater met "Hamlet" van Shakespeare; 23 maart, 20.15 uur, toneelgroep Theater met In wankel evenwicht" van Albee. HOT%Theater: 19 en 23 maart, 20.30 uur, Haagse Comedie met "Emigranten" van Slawomir Mrozek; 20 maart, 14.00 uur, Kinder theater Pssstt met "Piccolo en de troebadoerak; 20 maart, 20.30 uur, "De architekt en de keizer van Assyrië" (Mickery Circuit); 21 en 22 maart, 20.30 uur, uitvoering door het Werkcentrum Dans; 24 maart, 20.30 uur, solotoneel Julien Schoenaerts "De verdedigingsrede van Socrates" van Plato. Congresgebouw: PW A-zaal: 18 maart, 20.30 uur, concert door het Residentie-Orkest; 20 maart, 20.30 uur,concert door het Concertge bouworkest. Toneelzaal: 22 en 23 maart, 20.00 uur, the Anglo- American Theatre Groep met "Lock up voor daughter". .- maart, q*. .as uur, Folkloristisch Dansensemble Baluta; 19 maart, 20.15 uur. toneelgezelschap De Haard-Grotius met „moord op de planken"; 20 maart, 20.15 uur, optreden van de gitarist Manitas de Plata; 22 maart, 20.15 uur, pantomime-uitvoering door Marcel Marceau. Diligentia: 20 maart, 11.30 uur, werkgroep Open Muziek; 20 maart, 14.30 uur, Deszo Ranki, piano; 22 maart, 20.30 uur, Kamermuziek door leden van het Residentie-Orkest. Circustheater: 22 en 24 maart, 20.00 uur, Ned. Opera Stichting met "Cosi fan tutte" van Mozart. Appeltheater: 22 t/m 24 maart, 20.30 uur. Toneelgroep De Appel met "De heiligen met de krakeling" van Peter van der Linde. Theater in de Steeg: 18 en 19 maart. 20.30 uur, cabaret Step in Step uit "Als de leiding maar gedekt is; 20 maart, 14.30 uur, Haags Sprook jes Toneel met "Pinokkio";21 MAART, maart, Lester, Frans Mulder en Frank Affolter "Rond de malle molen"; Theater Pepijn: 18, 19 en 24 maart, 20.30 uur, solocabaret Dolf de Vries "Het Luister-rijk" m.m.v. Ad Rooymans, gitaar. LEIDEN Leidse Schouwburg: 18 maart, 20.15 uur, kabaretprogramma van Frits Lamhfechts en Margriet de Groot "Moeder geef me nog eens raad"; 19 maart, 20.15 uur, de Noorder Compagnie met "De Herber gierster", blijspel van Carlo Goldoni; 22 maart, 20.15 uur, Toneel groep Centrum met "Het 25e uur", komedie van George Tabori; 24 maart, 20.15 uur, Pantomimetheater Rob van Reijn "Don Quichot- te". LAK-Theater: 18 en 19 maart, 20.15 uur, Toneelgroep Tosti met "Je was zo lief toen je klein was" van Jean Anouilh; 20 maart, 15.00 uur, kindertheater door De Trekwagen van Marius Prein "Repelsteeltje"; 21 t/m 24 maart, LAK-Filmfestival. K O-gebouw: 18 maart, 20.15 uur, concert door Herrejan Stegenga, cello en Mannus Flipse, piano. Rijnlands Lyceum: 24 maart, 20.15 uur, cabaret Ivo de Wijs met "Achter de wolken is zonneschijn". Groene Kerkje, Oegstgeest: 18 en 19 maart, 20.30 uur, Toneelgroep Imperium met "S.O.S. Spreekt u maar" van Francois Tobert Roure. Dorpskerk, Wassenaar: 22 maart, 20.00 uur, het Gewestelijk Orkest voor Zuid-Holland voert de "Johannes Passion" van d.s. Bach uit. Leidse prof. Melai ziet optreden van minister niet zitten Prof Melai: "De acties van Van Agt tegen die por nofilms komen bij mij over als verkiezingsgeluiden" DEN HAAG - "Het gaat om de vraag of de overheid een boodschap heeft aan wat de burgers willen lezen of be kijken. En dan zeg ik dat de tijd rijp is voor de basisregel, dat iemand zélf uitmaakt wat hij verlangt te zien en het gaat niet aan dat de overheid dan over je schou der meekijkt of datgene wat je ziet wel goed voor je is." Prof. A.L. Melai, hoogleraar straf recht, vindt dat minister van jus titie Van Agt geen beleid voert "dat me verstandig lijkt". Hij doelt dan op de kruistocht die de minister voert tegen de openbare vertoning van pornofilms. Nadat besloten was de filmkeuring af te schaffen, gingen de vijf procureurs-generaal er met dui delijke instemming van de minis ter toe over pornografische films in beslag te nemen met een be roep op artikel 240 van het Wet boek van Strafrecht. Dat artikel regelt de strafbaarheid van het verspreiden of tentoon stellen van enig geschrift, afbeel ding of voorwerp, aanstotelijk voor de eerbaarheid. Het optreden van de procureursge neraal en rechtvaardiging en on verholen aanmoediging ervan door minister Van Agt, gaat in tegen de opvatting van de advie scommissie zedelij kheidswetge- ving.Van die commissie is prof. Melai voorzitter. Het komt hem voor dat de minister .zich maar weinig gelegen laat liggen aan de adviezen, die zijn commissie hem geeft. Integendeel: het lijkt of minister Van Agt het beleid om buigt en de klik terugzet. "Van Agt heeft natuurlijk het recht om politiek te bedrijven zegt prof. Melai", en ik heb dan ook de in druk dat hij door zijn optreden inzake die pornofilms nog één keer zijn gezicht wil laten zien: het komt over als een verkie zingsgeluid." Ontucht De commissie zedelijkheidswetge ving heeft zich bezig> gehouden met de filmkeuring, dé strafbaar heid van de handel in pornografi sche blaadjes: er werd gerappor teerd over de prostitutie en men buigt zich nog over het begrip "ontucht" in de strafwetgeving. Over dat laatste zegt prof Melai: Dat ontucht is eigenlijk een raar ouderwets woord. Het houdt in dat iemand zijn eigen tucht niet nakomt. Het wordt gebruik in re latie tot sexuele handelingen met kinderen. Wij onderzoeken of het vervolgen van die mensen eigen lijk wel moet en niet veeleer een zaak is die bij de dokter thuis hoort." Het is vooi een heel ander onderwerp dan de vrije beschikbaarheid van por nografie. Bij dat laatste, zo meent de commissie, hoeft de overheid niet als zedenmeester op te tre den. "Iedereen moet de vrijheid hebben voor zichzelf uit te maken wat hij wil zien en dat misschien weer zinwekkend te vinden. Ik per soonlijk heb er geen behoefte aan om de allerlaatste stand te zien, waarin de geslachtsdaad óók nog bedreven kan worden, maar als iemand anders dat wel wil, nou dan gaat hij zijn gang." Maar prof. Melai waarschuwt dat er toch nog grenzen blijven: "Er is een verschil tussen watje je in het openbare leven kunt veroorloven en wat je bij jezelf thuis kunt doen. In het openbare leven moet men niet onnodig gaan sarren en provoceren. Dat geldt ook bij het uitstallen van pornografie. Als iemand in zijn etalage een foto zet van een vrouw, die cohabiteert met een ezel, nou ja .er zijn er misschien wel die dat een artis tieke opname vinden, maar ande ren worden er pijnlijk door ge raakt. En dan gaat het niet om wat vies of wat slecht is, maar dat de basisregel gevolgd moet worden dat de mensen elkaar niet onno dig aanstoot geven, dat je in het openbare leven niet al te persoon lijks opvattingen en voorkeuren uitdraagt." De regeling dat het vertonen van pornografische films in theaters met minder dan 50 zitplaatsen, niet aangevat wordt vindt prof. Melai niet alleen belachelijk, maar ook gevaarlijk: "Je drukt 't allemaal weer in de sfeer vanhet bedenkelijke en tegelijk vestig je er de aandacht op. Voorts zijn die sex-bioscoopjes natuurlijk een keiharde commerciële exploita tie van de passanten." DEN HAAG (SP) - Hoewel daar over nimmer zekerheid zal worden verkregen bestaat er een reele mo gelijkheid dat menselijk falen ten grondslag ligt aan de ramp met de DC-8 van Martinair op Sri Lanka (het vroegere Ceylon), begin de cember '74, waarbij alle 191 inzit tenden om het leven kwamen. Tot deze conclusie kwam de directeur-generaal van de rijks luchtvaartdienst, mr. H. Raben gis teren bij de behandeling van deze op één na grootste luchtramp uit de internationale luchtvaartgeschie denis voor de raad voor de lucht vaart in Den Haag. De DC-8 van de Nederlandse char termaatschappij was op die fatale vierde december op weg van Soe- rabaja naar Colombo met aan boord 182 Indonesische Mekka-gangers en een bemanning van negen leden, onder wie zeven Nederlanders. Bo ven Sri Lanka raakte het vliegtuig met één van de vleugels een be rgtop. Vervolgens sloeg het toestel te pletter tegen een bergwand. Uit onderzoekingen is gebleken dat de bemanning ten tijde van de bot sing in de vaste overtuiging ver keerde op zo'n twintig kilometer afstand van het vliegveld van Co lombo te zijn. Het toestel had de daling dan ook al ingezet. In werke lijkheid bedroeg die afstand echter zo'n zeventig kilometer. Daarom staat wel vast dat aan boord een verkeerde positiebepaling heeft plaatsgehad. Aangezien het vliegveld van Co lombo niet over de apparatuur be schikte om zelf een positiebepaling uit te Na de luchtramp is Martinair bij de vluchten op Colombo overgegaan op een voorzichtiger vluchtuitvoer- ing. Sindsdien blijven de vliegtui gen op hoogte tot boven het vlieg veld van Colombo, waarna er ge draaid wordt boven zee en een veel eenvoudiger landing volgt. De rijksluchtvaartdienst heeft voor grotere vliegtuigen sinds septem ber vorig jaar een boordapparatuur verplicht gesteld, die waarschuwt wanneer het toestel het aardopper vlak te dicht nadert. De raad voor de luchtvaart zal op 9 mei uitspraak doen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7