'Met ijs hebben we van de zomer getracht water koel te houden' Muzikale stratenmaker componeert lijnsburgse' symfonie Bollenschuur mag tennis hal blijven Aeresteijnschool hielp toch met bomen planten Werkloosheid in Bollenstreek verder gedaald TER AAR - „D'r zyn wel van zulke (handgebaar) grote kren gen. Die vreten per dag zeker een krop sla. Nou, die mót ik niet in m'n bak hebben. Dan blijft er geen stekje groen over eind staan." Om z'n zeewateraquarium van tweeêneenhalve meter lang en zestig centimeter hoog op die plaats te zetten, die Jan de Jong wenste, moest hij wel een hele buitenmuur uit zijn huis slopen, een raam volledig wegwerken en een nieuw ruitje tegen het plafond creëren. Het deerde de melkboer uit Ter Aar niet. Hij ging gewoon aan de slag. Weken was hij bezig. Toen was zijn „missie" volbracht. En nu ge niet hij met volle teugen van zijn „levend schilderij". De enige in het huisje aan het Sluispad, die haar hart wel eens vasthoudt dat er maar niets zou gebeuren, is de vrouw des hui zes. Want stel je voor dat er eens een ruit zou knappen. Wat dan? Een plons van duizend liter wa ter golft dan de kamer binnen. Op een vragende blik ant woordt de vrouw gauw: „Nee, nee, we hebben dat gelukkig nog nooit meegemaakt. Laat het in hemelsnaam zo blijven. Stel je voor zeg. Ik moet er niet aan denken. Maar", lacht ze, „gelukkig heb ben we geen benedenburen als er eens iets zou gebeuren. We zouden alleen ons zelf ver schrikkelijk veel overlast be zorgen." Prijzig. Jan de Jong wil geen bedrag noemen, maar dat het houden van tropische zoutwatervissen een dure geschiedenis is, ont kent hij niet. Voor een tentoon stelling, die in de loop van dit jaar in Leiden wordt gehouden, moet hij een bak maken en in richten. Even groot als die van hem zelf. Daar moet wel vijfen zeventighonderd gulden voor op tafel komen. Weken met vakantie gaan en de bak laten voor wat zij is, is er niet bij. Er moet een kenner ge charterd worden, die de boel kent en goed in de gaten houdt. Anders loopt het gegarandeerd fout. Het zoute water bijvoor beeld. Dit moet geregeld met een pekelweger worden gecon troleerd of het nog voldoende brak is. De temperatuur van het water mag ook niet te zeer va riëren. Allemaal zaken, die niet •aan een leek kunnen worden overgelaten. De vissen, meestal fel gekleurd, zijn niet in iedere vishandel te koop. Vaak reist Jan de Jong naar een grote stad als hij er weer eens wat nieuws bij wil hebben. En als de Ter Aarder over vers water wil beschikken, dan vaart hij met een boot een eind de zee op en vult twee ton nen van elk vierhonderd liter. Daarvoor rijdt hij eerst hele maal naar Zeeland want daar is Volgens hem de zee nog schoon. Eten. Het liefst eten de vissen levend voer. Maar een diepvries stukje vlees óf een mossel óf water vlooien gaan er ook best in. Ze krijgen maar net voldoende te eten. „Je moet ze een beetje gruizig houden, hè," zegt de melkboer, „als je dat niet doet worden ze lui en gaan ze maar in een hoekje liggen. Nu zijn ze een en al beweeglijkheid. Ze zoeken. Daarom blijven ze in de weer. Kijk, dat geeft niets. Want in de natuur moeten ze ook op hun voedsel jagen." Zelf kweken is er ook niet by. Dat moet zo intens gebeuren, dat het onbegonnen werk is. De vissen leggen wel eens eitjes in de bak, maar die krijgen totaal geen kans. Zodra de andere ro vers dit in de gaten hebben, zijn ze in een mum verdwenen. De grootste zorgen had Jan de Jong de afgelopen zomer. Het water in de bak op temperatuur houden; dat was gemakkelijker gezegd dan gedaan. Soms liep die temperatuur wel op tot dik tweeendertig graden. En dan renden man en vrouw De Jong maar weer eens naar de vriezer, deden een bonk ijs in een plas tic zak en hingen het hele spul in het aquarium. Kwart graad „Maar het was water naar de zee dragen", vertelt de Ter Aar- der.„Soms daalde de tempera tuur wel iets. Een kwart graad. Dat is wel een beetje begrijpe- leijk. Zo'n plons water laat je niet één, twee, drie graden in temperatuur dalen." Toch is hij die hete zomer zon der kleerscheuren doorgeko men. Met een collega vislief- hebber verliep het heel wat slechter. En juist in de vakantie toen Jan de Jong zijn bak wel zou verzorgen. Alle vissen be gaven het. Schade: achthon derd gulden. De Jong is zo ge biologeerd door alles wat zich op de zeebodem voortbeweegt, dat hij er zwaar over piekert te gaan duiken. „Dat lijkt me schitterend", zegt hij. 't Is na tuurlijk wel een dure zaak, hè. Ach, dat kan er nog wel bij. Je weet nooit wat je nog eens tegenkomt onder water." JAN WESTERLAKEN. NOORDWIJK - B en W var Noordwijk zien geen reden, orn tegen de firma Van der Deyl op te treden. Mocht het komende bollen- seizoen blijken dat de hoofdbes temming van de bedrijfshal op hel bedrijf van deze firma aan de Duinweg niet meer agrarisch is dan zullen B en W zich nader bera den. Vooralsnog gaat men er van uit dal de hoogte van het gebouw uit be- drijfstechnisch oogpunt nodig is. In de februari-vergadering van de gemeenteraad stelde Schelvis (PPR) in een fel betoog een aantal vragen aan B en W over het gebruik van die nieuwe bedrijfshal. He< raadslid schetste de hal als een im mens groot en monstrueel bouwsel, dat zich als een „enorme steen puist" zou verheffen tussen de woongebieden Duinpark en Gras- hoek. Als belangrijkste argument voor de uitbreiding van het bedrijf met deze hal was steeds aangevoerd dat ze nodig was wegens de stormach tige ontwikkeling van Van der Deyl. Tot z'n verbazing had Schel vis echter geruchten vernomen dat deze nieuwbouw als tennishal zou worden verhuurd, zodat hij en ook andere raadsleden B en W om een onderzoek hadden verzocht. Dat blijkt inmiddels te zijn inge steld. In de bedrijfshal blijkt inder daad een belijning te zijn aange bracht voor twee tennisbanen. Te vens zijn zonder vergunning onder meer toiletten en een wasgelegen heid gebouwd. De eigenaar zal voor deze sanitaire voorzieningen als nog een vergunning moeten aan vragen, .aldus B en W die daaraan toevoegen dat die vergunning wel verleend zal kunnen worden. WIELRENNEN - De Belg Roger de Vlaeminck heeft gisteren de wie lerronde dwaas door Italië gewon nen. In de afsluitende tijdrit werd hij derde achter Knudsen en Moser. Moser werd uiteindelijk tweede en zijn landgenoot Saronni derde. In een gesprek met B en W heeft Van der Deyl meegedeeld dat de hoofdbestemming van het gebouw agrarisch blijft. Van oktober tot april staat de hal echter leeg, en daarom is gezocht naar een manier om haar in deze maanden een nut tige bestemmimg te geven. B en W vinden dit een acceptabele uitleg. Elders in de gemeente is het ook zo dat leegstaande bollenschuren voor andere doeleinden worden gebruikt. Verkeerslichten op kruising bij N orthgodreef NOORDWIJK - Als de Noord- wykse raad akkoord gaat met het voorstel, een krediet te voteren van 87.000,- zal het toekomstige kruispunt Duinweg-Northgodreef beveilgd worden door een ver keerslichteninstallatie. Deze kan door Philips Nederland BV nog voor 1 mei worden geleverd zodat de installatie direct kan worden ge bruikt als de Northgodreef voor het verkeer wordt opengesteld. En daaraan wordt momenteel hard gewerkt. Het exclusieve van de installatie is de speciaal ingebouwde voorzie ning voor het rijwielverkeer. Er komen namelijk twee drukknop pen: één voor fietsers, die linksaf ae Duinweg op willen, en de ander is voor de wielrijders die hun weg in de richting van zee willen vervol gen en daarbij zowel de Duinweg als de Northgodreef moeten over steken. Deze tweevoudige over steek vindt zonder onderbreking in één groene gof' plaats. Ook de voetgangers kunnen van deze drukknoppen gebruik maken. De verkeerslichteninstallatie krijgt ook een hogere lichtsterkte dan normaal met het oog op de ligging van de kruising aan de rand van de bebouwde kom. Jan de Jong: met de loep kijken of alles goed gaat. DONDERDAG 17 MAART 1977 Ter Aarder verbouwde huis om zeeaquarium kwijt te kunnen «■»•«-» R»«a«Miraci'""1 BOLLENSTREEK - De werk loosheid in de bollenstreekis in de maand februari verder ge daald. Als gevolg van de gun stige weersomstandigheden (bouw) en seizoensinvloeden (bollen) nam zowel het aantal werkloze mannen en vrouwen als jeugdigen af. In totaal daalde het aantal werklozen in februari van 812 naar 715. Slechts onder de vrouwen in de sectoren kantoor-, onderwy- zend en confectiepersoneel viel een stijging te constateren. De gunstige ontwikkeling naai* minder werklozen wordt on derstreept met het toenemen van de vraag naar arbeidskrach ten: bij de mannen van 215 naar 236; bij de vrouwen van 115 naar 141 en de vraag naar jeugdigen liep op van 57 naar 69. De vraag naar jeugdigen nam bij vrou wen af. De daling van de werkloosheid was het grootst bij de mannen. In de bouw was de daling van 87 naar 66; in de landbouw (bollen) van 159 naar 123. Het aantal werkloze vrouwen in de land bouwsector daalde van 36 naar 28. In de metaal was een daling van 37 tot 32. Opmerkelijk is daarbij dat die daling zich vooral voordeed in de beroeps groep ingenieurs/construc teurs. Behalve in de bollensector daalde het aantal werkloze vrouwen vooral bij het horeca- personeel en het huishoudelijk personeel. VOETBAL - Australië heeft ook de tweede wedstrijd in de voorronden voor het wereldkampioenschap voetbal van Taiwan gewonnen. Nadat de eerste wedstrijd een 3-0 zege opleverde, wonnen de Austra liërs gisteren op de Fiji-eilanden met 2-1. RIJNSBURG - De AR- kiesvereniging in Rijnsburg houdt dinsdag 22 maart een openbare vergadering in zaal 1 van "Het Cen trum" aan de Kerkstraat. Tijdens deze vergadering zal verslag wor den gedaan van de werkzaamheden van de CDA-verkiezingswerkgroep en ook over de nog te voeren ver kiezingsactiviteiten. Verder ver meldt de agenda een politiek over zicht en na de pauze discussie met een forum, bestaande uit AR- gemeenteraadsleden. Tijdens de rondvraag kan iedereen datgene aan de orde stellen wat tot dan nog niet ter sprake is geweest. De avond begint om acht uur. Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 38. U mag ook schrijven. Stratenmakers timmeren ook wel eens op een an dere manier aan de weg. Bijvoorbeeld de in ge meentedienst werkende Rijnsburger Maarten Verhoef. Hij componeerde een symfonie. Vier maanden lang gooide hij er zijn vrije uurtjes tegenaan. Toen had hij het voor elkaar. Hij maakte een echte Rijns- burgse symfonie, geschreven als een soort ode aan het bloe- mendorp. Verhoef gaf haar de naam "Les Fleurs", "De Bloemen". In zijn compositie laat hij een aantal facetten uit het leven van een bloem muzikaal de revue passeren. De bloeipe riode, het in volle glorie in knop staan, het onafwend bare afstervingsproces. "Les Fleurs", een 5-minuten symfonie, is het eerste echt grote werkstuk van de 33- jarige Rijnsburger, die ook al ruim 100 koralen en eenvou dige marsen op zijn naam heeft staan. Showband De in Katwijk geboren straten maker heeft een gedegen mu zikale achtergrond. Het con servatorium in Den Haag (specialisatie walthoorn), een tijdje Marinierskapel en een stage bij het Rotterdams Phil- harmonisch Orkest. Sinds een paar jaar is hij dirigent van de Rijnsburgse showband Flora, dirigeert hij ook de harmonie van Katwijk aan den Rijn en afgelopen maan- Maarten Verhoef timmert ook op een andere manier aan de weg dag heeft hij de eerste repeti tie gegeven aan het kortgele den opgerichte kinderkoor van de Ireneschool. Zijn bloemensymfoniegeschre ven voor een groot aantal ver schillende blaasinstrumen- ten, heeft hij al uitgeprobeerd met de ongeveer dertig man sterke blazersgroep van de Floraband. En volgens Ver hoef is zijn ontwerp goed in de smaak gevallen. De stratenmaker heeft nu de smaak te pakken. "Ik ben nog maar een beginneling in ver gelijking met de grote compo nisten Deze symfonie stelt nog niet veel voor. Maar mijn streven is nu het schrijven van een veel zwaardere, die ook goed bruikbaar is voor de be kende Nederlandse promenade- en symfonieor kesten". Om zelf ook dergelijke orkesten te kunnen dirigeren studeert Maarten Verhoef nog. Van de vijf studiejaren heeft hij er al drie achter de rug. Buitenlucht Hij wil wel stratenmaker blij ven, ondanks het feit dat hij bevoegd is les te geven in alle blaasinstrumenten. Hij zei mij: "Ik ben nu eenmaal ie mand die het liefst in de bui tenlucht werkt. Steeds maar opgesloten te zitten in concert en muziekzalen, dat is niets voor mij. Bovendien ben ik een erg huiselijk type. Als het even kan wil ik 's avonds thuis zijn. Als dirigent van een groot orkest zou daar weinig van terecht komen". Laat mij maar stratenmaker zijn. Misschien dat ik ooit nog eens les zal gaan geven op een streekmuziekschool. Dat kan ik nu ook al. Maar nog te weinig uren per week. En ik heb geen zin om halve dagen stil te zitten". De componerende stratenmaker heeft naast het schrijven van andere Symfonieën zich voor lopig ook ten doel gesteld Rijnsburgers muzikaal op een hoger niveau te brengen. Maar dan moet de animo in het dorp toch nog wat groter worden dan die nu is. Schoolband Zo is de hartewens van Verhoef dat er op de middelbare school in Rijnsburg een grote school band zal worden geformeerd van de meest muzikale leer lingen. Zijn eigen Floraband doet momenteel verwoede po gingen om de Rijnsburgse jeugd tussen 8 en 12 jaar te strikken voor het lidmaat schap van een nog op te rich ten jeugdband. Onder leiding van Verhoef is de Flora showband in een paar jaar tijds aardig opgeklom men. Hij wil binnenkort het bestuur voorstellen de band af te vaardigen naar het ko mende wereldkampioenschap in Kerkrade. VANAVOND IN HAZERS W O UDE: VEILING VAN KERK- INBOEDEL In de kortgeleden gesloten Mi- v chaelkerk In Hazerswoude 7.'- flwl? t zal vanavond een bod kun- nen worden uitgebracht °p W" ÏS WBSÊ'V' V in totaal 145 nummers. Wat onder de hamer komt is slechts een klein gedeelte van de inboedel. Het zijn hoofdzakelijk voorwerpen bij opbod^ Hij begint ermee' om 20.00 uur precies. I Op twee plaatsen in Langeraar deden de Aeresteijnschool-leerlmgei toch weer mee aan boomplantdag De leerlingen van de Aeresteijnschool in Langeraar hebben gisteren toch meege daan aan de nationale boomplantdag. Dat waren ze aanvankelijk niet van plan. Omdat de boompjes die ze vorig jaar ter gelegen heid van de boomplantdag aan de aarde toevertrouwden erg slecht door de gemeente lijke plantsoenendienst zijn onderhouden. Van de paar honderd groeien er nu nog maar een stuk of wat. Van hun "Kraaienbos", zoals het met jonge bomen be plante stukje polderland vo rig jaar werd gedoopt, is weinig terecht gekomen. Kortgeleden schreef ik daar al over in deze rubriek. Gisteren waren de leerlingen toch weer present. Op twee plaatsen in Langeraar hielpen ze een handje bij het poten van jonge aanplant. Toezegging Hoofdonderwijzer Van Uffelen: "Wat er met dat "Kraaienbos" is gebeurd, is niet meer terug te draaien. Het heeft geen zin om boos te blijven. Daar is niemand bij gebaat. Leerlin gen en leraren waren het daar over eens. Vandaar dat we ook nu aan de slag zyn ge gaan". Dat deed men onder het toe ziend oog van de gemeente lijke hovenier, de heer Valk. 1\vee leerlingen van de Ae resteijnschool maakten van de gelegenheid gebruik de hovenier voor de schoolkrant een interview af te nemen. Uiteraard met als brandende vraag of >de plantsoenen dienst van plan is dit jaar be ter haar best te doen om de bomen in leven te houden. Die toezegging kreeg men. Over hun slecht onderhouden "Kraaienbos" hebben een paar leerlingen vrijdagmid dag nog een gesprek met bur gemeester Verhoef. Aanvan kelijk zou die er gisteren ook by zijn geweest. Maar hij moest op het laatste moment afzeggen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4