"Sijthoff complex aangekocht om te speculeren" SABA Werkgroep kiest voor zg. plan D DE BOLSTER KOOPT PANDEN HERENGRACHT Zakennieuws nit Leiden doe er wat aan Schoorsteen handhaven of niet? Raadslid: Leidenaars eerst op Waardeiland LIGTVOET GANGETJE 5 Advocaat in geding De Bolster LEIDEN Nieuwbouw AZL LEIDEN - De Werkgroep Milieu beheer aan de Liedse universiteit heeft de ministerraad laten weten dat zij de voorkeur geeft aan het z.g. plan D voor dè toekomstige huis vesting van het academisch zie kenhuis in Leiden. Dit plan houdt Leidse dat er een gedeelte nieuw bouw komt op het sportterrein bij het Piet Paaltjenspad en dat een deel van de bestaande ziekenhuis gebouwen wordt opgeknapt. De Werkgroep schrijft als reactie op de „Nota Plankeuze bouw Nieuw Academisch Ziekenhuis Leiden" (van AZL en universiteit) dat plan D met name uit planologisch, ste debouwkundig en bouwkundig oogpunt de voorkeur verdient bo ven plan C. Dat plan behelst de bouw van een compleet nieuw zie kenhuis naast een gedeeltelijk aan sluitend op het bestaande zieken huis langs de Wassenaarseweg. Voor plan C hebben de universiteit en het AZL zich duidelijk uitge sproken. In haar commentaar schrijft de Werkgroep Milieubeheer dat de universiteit niet heeft aangetoond dat plan D in geen enkel opzicht tegemoet zou komen aan de eisen die gesteld worden aan onderwijs, wetenschappelijk onderzoek en pa tiëntenzorg. Aan de andere kant heeft de werkgroep er wel waarder ing voor dat de universiteit en het AZL zelf een poging hebben ge daan plan D „in te vullen". Wat dat betreft heeft de werkgroep kritiek op het feit dat de regering onvol doende duidelijkheid heeft ver schaft over de uitgangspunten voor de afweging tussen de plannen C en D. Overigens spreekt de werkgroep als haar mening uit dat met plan D voldoende aan de gestelde eisen voor een academisch ziekenhuis tegemoet wordt gekomen. De Werkgroep vondt verder dat bij de keuze tussen de plannen C en D er ook een principebesluit geno men moet worden over de grond die aan de gemeente Leiden wordt verkocht voor woningbouw en eventuele andere functies. Een verder uitstel van de beslissing door de ministerraad vindt zij noch in het belang van het ziekenhuis noch in het belang van de gemeen te. Opmerkelijk in het commentaar van de werkgroep is de kritiek die zij heeft op de zg. kantorennota van de Kamer van Koophandel, die „zonder enige kritische kantteke ningen door de universiteit in haar eigen nota is opgenomen. De werk groep vindt dat deze nota, waarin gepleit wordt voor kantoorruimte bij het station (plan D zou dan niet kunnen worden gerealiseerd), niet serieus kan worden genomen. Dit o.m. vanwege de te verwachten leegstand van kantoren in Leiden. Inmiddels gaat het erop lijken dat een beslissing over de toekomstige huisvesting van het AZL in elk ge val niet meer deze maand door de ministerraad zal worden genomen. Verwacht wordt dat dit in april zal gebeuren. Wel is intussen duidelijk geworden dat het College voor ziekenhuis voorzieningen geen advies zal uit brengen over de plannen C en plan D, zoals het college door de minis terraad was gevraagd. Het college heeft laten weten dat zo'n advies vermoedelijk niet eerder dan okto ber van dit jaar gereed zou kunnen zijn. LEIDEN - De sloop van het voormalig Rotogravurecomplex aan het Noordeinde(Weddesteeg iGalgewater vordert gestaag. Voorlopig blijft alleen het kantoorgedeelte aan het Noordeinde staan. De huidige eigenaar van het complex, de Westland-Utrecht Hypotheekbank, heeft plannen om er tachtig tot honderd woningen te bouwen. LEIDEN - Moet de schoorsteen die op het ogenblik nog staat op het terrein tussen de Zuidsingel en de Zijlsingel, afgebroken of gehandhaafd blijven? Die vraag bleek gisteravond in de fractie-vergadering van de Partij van de Arbeid een duidelijk meningsverschil op te roepen tussen wethouder Waal en zijn partijge noot Ranner Ranner was van mening dat de schoor steen afgebroken zou moeten worden omdat het geen enkele relatie heeft met de naaste omgeving. Hij vond het onjuist om een momument te handhaven, dat in het verleden het milieu zo sterk vervuilde en dat alleen nog maar dient als teken van een verlies aan Leidse werk gelegenheid. Wethouder Waal: „Ik voel me erg aangesproken door die opmerkingen, want ik ben het geweest die zich juist sterk gemaakt heeft voor de handhaving van die schoorsteen. Ik vind die schoorsteen op die plaats erg leuk. U moet het zien als straks het park helemaal klaar is. Ik ben ervan overtuigd dat als we hem zouden slo pen we er spijt van krijgen." Hij wees erop, dat ook elders in de stad dingen gesp aard worden die eens een functie hebben vervuld. Als voorbeeld noemde hij het stootblok, aan de Herensin gel, waar eens het spoorwegemplacement heeft gele gen. Problemen bij ontsluiting LEIDEN - PvdA-raadslid Jan Dui- vesteijn zal in de eerstkomende raadsvergadering een motie indie nen, waarin de firma Nieman Hol ding zal worden verzocht om de woningen die worden gebouwd op het Waardeiland in de eerste plaats te reserveren voor inwoners van Leiden. Duivesteijn merkte giste ravond tijdens de fractievergader ing van zijn partij op, dat een derge lijke afspraak gemaakt moet kun nen worden. Verder zei hij het be langrijk te vinden dat de dijken rondom het Waardeiland straks openbaar groen worden, zodat deze plaatsen door hengelaars gebruikt kunnen worden. Wethouder Waal deelde mee, dat hij juist 's middags een gesprek had gevoerd met enkele bewoners van het Waardeiland, die betrokken willen worden bij de verdere ont wikkeling van het eiland. Wat die ontwikkeling betreft, baart één ding wethouder Waal grote zorg. Dat is de mogelijkheid om het ei land voor het verkeer te ontsluiten. De komende tijd zal op dit pro bleem nader gestudeerd moeten worden, omdat er nogal wat gevaar lijke situaties dreigen te ontstaan op de Hoge Rijndijk, wanneer er ter hoogte van de Kettingstraat veel af slaand en oprijdend verkeer zou komen. In de raadsvergadering van 28 maart zal voor het Waardeiland een nieuw voorbereidingsbesluit wor den genomen, dat het mogelijk moet maken om af te wijken van de oorspronkelijke plannen. Zo zullen in plaats van de geplande 310 flat woningen in de zuidoost-hoek van het eiland nu 146 eengezinswonin gen worden gebouwd en 42 wonin gen voor twee gezinnen. Ook de op zet van het winkelcentrum is gewij zigd. Daar komen nu maximaal 10 winkels en ongeveer 160 flatwo ningen. Het aanvankelijk geplande kantoorgebouw is komen te verval len. De Provinciale Planologische Dienst en de gemeente Leiderdorp zijn inmiddels akkoord met deze wijzigingen, die als een duidelijke verbetering van het plan worden gezien. Twee Spieghels - In het Leids café De Twee Spieghels aan de Nieuwstraat treedt zondagmiddag op de Mixed-Up van Poll Solleveld (zang, gitaar, mondharmonica) en Peter van de Burg (gitaar, banjo). Ze brengen eigen repertoire.. Mixed-Up had afgelopen zondag veel succes op het Lampival in Ca tena. ADVERTENTIE metaU l (auto. boot, caravan e Chemische Fabr.'Schiedam' 010-26.47.56 HOREN, ZIEN EN ZEKER ZIJN BIJ: LEIDEN TEL. 071-140041 LEIDEN - De firma De Bolster heeft twee complexen dan de Herengracht in eigendom ver worven. Wat er met de panden zal gebeuren staat de nieuwe ei genaar nog niet duidelijk voor ogen: de Leidse architect Kro- neman onderzoekt momenteel in hoeverre er plaats is voor kantoorruimte gecombineerd met woningen of appartemen ten. Het ene pand (foto links) is ei gendom geweest van de firma Zaalberg. De gevel zal in ieder geval gehandhaafd blijven om dat deze monumentale waarde heeft. Het andere pand (foto rechts) is door V en D gebruikt als opslagplaats. De firma De Bolster zou in dit pand onder andere een garage of werk plaats willen vestigen voor het eigen wagenpark. Over de prijs van de twee com plexen wilde men niet meer kwijt dan: "Het dubbele van het Sijthoffcomplex"Het Sijthoff- complex tussen Vliet en Doeza- straat heeft De Bolster indertijd voor een miljoen aangekocht. DONDERDAG 17 MAART 1977 LEIDEN - De President van de Haagse rechtbank, mr. J. H. B. Blauw zal volgende week woensdag uitspraak doen in een kort geding dat het Leidse slopers- en aannemingsbed rijf van de gebr. De Bolster heeft aangespannen tegen de bewoner van hun pand aan de Vliet 14. Het geding, dat gistermorgen diende, heeft de volledige ontruiming van dit pand tot inzet. Vandaag worden nog eens drie korte gedin gen behandeld, die met hetzelfde doel zijn aangespannen tegen drie andere bewoners van de panden van De Bolster aan de Vliet. e De woningen maken deel uit van het zg. Sijthoffcomplex, tussen Doezastraat en Vliet, dat vorig jaar na het vertrek van de uitgever smaatschappij Samsorn/Sijthoff ij naar Alphen, aan De Bolster is ver- i kocht. Het pand Vliet 14 wordt op het 1 ogenblik bewoond door een ex- werknemer van Sijthoff, de heer Onderwater. Deze betrok het in '70, maar werd twee jaar later als gevolg i van de fusie tussen Sijthoff en Samsom ontslagen, echter wel met de toezegging dat hij zijn huis kon behouden. Na de fusie werd de huur overgemaakt aan de ICU, een holdingsmaatschappij van Sam- som. Direct na de aankoop door de Gebr. De Bolster, zomer vorig jaar, kreeg Onderwater een brief, waarin hem werd meegedeeld dat de huur in het vervolg naar De Bolster moest worden overgemaakt. Deze stelde dat Onderwater zijn huis uit erlijk op 1 september moest verla ten. Onderwater beriep zich even wel op het recht van huurbescher- ming en op de eerder door Sijthoff gedane toezeggingen en bleef rus tig zitten. In januari van dit jaar kreeg hij ech ter weer een brief, waarin hem de huur per 1 maart werd opgezegd. In die brief schreef De Bolster voorts dat hij voor de drie resterende maanden geen huur hoefde te beta len. Onderwater, die de huur echter normaal overmaakte, kreeg deze weer teruggestort. Nu hij nog steeds, zich op afspraken beroe pend, in zijn huis zit, zegde De Bol ster hem dit kort geding aan. Onderwater's verdediger, mr. Kalkman wees er in zijn pleidooi op dat de dagvaarding niet klopt. "Er staat dat het huis leeg moet komen, omdat het in slechte staat is en daarom gerenoveerd moet worden. Dat is niet waar", zei hij. Hij stelde daarop dat De Bolster he lemaal niet van plan is om de be doelde panden aan het Vliet te re noveren, maar dat hij ze integen deel alleen heeft aangekocht om te speculeren. In dat verband wees hij er op dat al twee panden voor 80.000 en 120.000 gulden zijn verkocht en dat hij een getuige had, die kon be wijzen, dat De Bolster ook dit pand, zodra het leegkomt, weer zonder het op te knappen wil verkopen. "Verkoop en zelfs renovatie, zijn in de zin van de wet nooit een accep tabele reden om iemand zijn huis uit te zetten. Onderwater heeft een woonvergunning en na vijfjaar hu ren, kun je spreken van een huuro vereenkomst", aldus de advocaat. Mr. Oomen, advocaat van de bij het geding niet aanwezige gebr. De Bolster, wees erop dat de in het ge bouw van Sijthof regelmatig goe deren worden gestolen en dat dat een reden is om de huidige bewo ners, die naar zijn zeggen gedeelte lijk zonder toestemming onder verhuren, er uit te zetten. "Boven dien", zo zei hij, "is het pand in zeer slechte staat en kan mijn cliënt niet verantwoordelijk zijn, voor even tuele gevolgen van die slechte staat". Hij wees er ook op dat er al tekeningen bestaan voor de reno vatie. Van de verkoop van twee an dere panden aan het Vliet door de gebr. De Bolster was hem "niets bekend". Navraag bij gemeentewerken en op de afdeling Volkshuisvesting en Openbare werken leert dat De Bol ster met de gemeente contact heeft gehad over zijn plannen voor het totale Sijthoffcomplex, maar dat nog geen aanvraag voor een bouw vergunning met een concreet plan is ingediend. De panden aan de Vliet van de gebr. De Bolster. Het uitzendbureau Luba heeft gis teren alle omwonenden van het pand aan de Beschuitsteeg uigeno- digd om de voltooiing van de ui- breiding te komen vieren. Mei vorig jaar werd een begin gemaakt met de verbouwing van een aantal eeu wenoude panden aan de Nieuw straat. Daarin werden kantoor- vergader-, opslag- en expeditie ruimten ondergebracht, verder werden de panden via een door braak verbonden met het hoofd kantoor aan de Beschuitsteeg. Luba begon in 1968 op een zolder kamer aan de Lage Rijndijk BV Het Motorhuis met vestigin gen in Leiden, Katwijk, Voorscho ten en Alphen aan den Rijn heeft nu ook een bedrijf geopend in Leid- schendam. Vandaag wordt een nieuw pand in gebruik genomen aan de Raadhuisstraat/hoek Reg- thuysstraat. Aan de Oude Vest 215 is in de vroegere opslagplaats van de uit geverij Stenfert Kroese, nu de kampeerwinkel Breedeveld Cam- peerhal gevestigd. Aan de Ajehstraat 17 is de ambu lante handel in groenten en fruit van J. Neuteboom opgeheven. Aan de Satijnvlinder 20 is het belas tingadviesbureau en administra tiekantoor Kloet gevestigd. O Aan de Bosrode 22 is het katten- pension "Rara Avis,' gevestigd Aan de Arendshorst 25 is het reisbureau "Paramaribo,' geves tigd Aan de Waldeck Pyrmontstraat 15 is het voegersbedrijf J. Sjardijn ge vestigd. Aan de Apothekersdijk 7 is in een leegstaand winkelpand"De Cas- hah" gevestigd. Het is een win keltje waarin zelfgemaaket en geïmporteerde dames- en meisjes- kleding wordt verkocht. Aan de Willem de Zwijgerlaan 167 is de glazenwasserij B. Piket gevestigd. Aan de Oppenheimstraat 21 is de handelsonderneming Taffijn (groothandel in sterk, zwak- en al coholvrije dranken, cosmetica en ijzerwaren gevestigd. Aan de Berkendaalstraat 3 is "Bocara" gevestigd Het is een zaak waarin bontartikelen worden ge maakt en verkocht (groothandel). Aan de Pasteurstraat 1 is in het openbaar slachthuis de loonslach- terij van H.S. Pikaar gevestigd. Aan de Vijf Meilaan 121 is "Micro Reizen" gevestigd. Het is een bu reau dat bemiddelt bij het boeken van binnenlandse en buitenlandse Aan het Weidehof 24 is het schoonmaakbedrijf "Sjanny" ge vestigd. Aan de Korte Mare 22a is in plaats van een groothandel in gedistil leerde dranken, de Eerste Leidese Copieerinrichting ELCI gevestigd. Het bedrijf zat eerst aan de Sitter- laan. ©Aan de Morsstraat 36 is het siga renmagazijn "Ten Cate" opgehe ven. Aan de Groenesteeg 9a is in een voormalige opslagruimte „Alad din", een winkeltie voor antiek en curiosa, gevestigd. 380 ontwikkelingsprojekten VASTEN A KT IE giro 5850 te utrecht ofwel rabobank zeist nr 162101 864

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3