Tram weg uit tuin Je geld of je lijf "Bevel is bevel, dat was het belangrijkste eidse agenda Weggelopen kinderen in Leiden opgespoord Commando's vieren zevende lustrum Koepel ver kocht aan docente van Rijnlands Lyceum? Wassenaarse commissie: Bang voor boze ram STAD EN RAND DONDERDAG 17 MAART 191 WASSENAAR - Het Brabantse Roosendaal staat het komend weekend in het teken van een reünie van alle Nederlandse commando's en ex-commando's. Onder de deelnemers een deputatie uit Leids/Haagse regio, die onder leiding van de heer P. A. Rueck uit Wassenaar naar Roosendaal zal fietsen. De commando's werden door Churchill opgericht tijdens de "Boe renoorlog" (1899 -1902) in Zuid-Afrika. Gedurende de tweede werel doorlog (1942) ontstonden in Engeland de Nederlandse comman do's. Zij werden de "Dutch Troup" genoemd en behalve Hollanders zaten er ook Polen en Tsjechen bij. De reünies van de commando's hebben om de vijfjaar plaats. Oor spronkelijk werden ze in de stormschool in Bloemendaal, het vroe gere opleidingskamp voor commando's, gehouden, maar later in Roosendaal. Aanstaande zaterdag wordt het 35-jarig bestaan van het Korps Commando's gevierd. De commando's, keurkorps van het Nederlandse leger, zijn dragers van de groene baret, behalve com mando's die dienden in het voormalig K.N.I.L. (Koninklijk Nederland-Indisch Leger). Zij dragen een rode baret. Modder en plassen "De opleiding tot commando is een uiterst gedisciplineerde en spor tieve opleiding. Vooral de eerste twee maanden zijn erg zwaar. Ik herinner me nog goed: we werden naar een tentenkamp gebracht, midden in de winter was het. We droegen een splinternieuw uitgaans-tenue. Toen werden we door een sluipgang het kamp bin nengebracht, door de modder en de plassen heen. Als een voddebaal kwam je er aan". "Bevel is bevel, dat was de be langrijkste regel. Je moest alles zonder vragen te stellen uitvoe ren. Daarna hadden vragen na tuurlijk geen zin meer. Ook was er streng toezicht op het schoonhouden. Bij het schoonmaken van de latrines (een legeruitdrukking voor toi letten) werd wat daarna nog werd gevonden als een boom stam beschouwd en een pa piertje als een aanslag op de ge zondheid. We werden een keer midden in de nacht ons bed uit gehaald omdat de vijand het kamp binnen was gevallen. We lagen allemaal rond de latrines; de vijand bleek een propje pa pier te zijn. Op die manier leer je het wel af om zulke kleine din gen over het hoofd te zien". Koude douche "De eerste vier weken had ik het erg moeilijk. Maar dan ben je er opeens overheen en dan gaat het allemaal beter. Je gaat' dan ook echt je best doen". ,,'s Morgens om half zes werd je je bed uitgehaald, weer of geen weer. Dan was er veldloop van dertig minuten. Daarna onder de koude douéhe. Je werd er wel hard van". "Het vreemde was dat er nooit iemand ziek was. Tenminste geen verkoudheid of griep, 's Avonds moest je meestal mar sen lopen, want je was er vie rentwintig uur in dienst. Dan kwam je pas om één uur 's nachts terug. En als het dan niet allemaal naar het zin was ge- Oud-commando Rueck: fietsen naar Roosendaal voor REÜNIE 95 gaan kon je nog een rondje van vijf of tien kilometer lopen", vertelt de heer Rueck. "Na deze opleiding van twee maanden volgde een „afmat- tingsweek". Wij werden naar Limburg gebracht en moesten toen teruglopen naar Roosen daal. Dat was een zware tocht. In zelfgebouwde vaartuigen staken we een rivier over. We groeven schuttersputten, we liepen speedmarsen (snel mar stempo) en we leefden van een noodrantsoen", herinnert de heer Rueck zich nog. Platvoeten Iemand met platvoeten werd tijdens de keuring niet uitgese lecteerd voor de commando's. "Ik werd afgekeurd, maar om dat ik graag toch bij de com mando's wilde, heb ik mij vrij willig aangemeld en ben er toch bij gekomen. Dat heb ik gewe ten. Door Hanneke Meijer Tijdens de lange marsen lagen je voeten helemaal open. Je kon dan niet stoppen, wantje kreeg niet de kans het over te doen. Eén soldaat heeft zo'n lange mars met een gebroken mid denvoetsbeentje gelopen. Zo hard werd je. In die tijd leer je wel weten wat humor en kameraadschap be tekent, want je kunt wel op je kameraden bouwen. De enigen die het nog zwaarder hadden dan wij waren de beroepscom mando's, aldus de heer Rueck. Reünie De gedachte aan de reünie spruit voornamelijk voort uit de speciale vriendschapsband die er binnen het Korps Comman do's bestaat. De feestelijkheden beginnen 's morgens om tien uur. Er is dan eerst een toe spraak van een commandant, vervolgens een parade door Roosendaal. Daarna volgt het minder officiële gedeelte bij te rugkomst in de kazerne, die vooral benut wordt voor het ophalen van herinneringen. Wie mee wil fietsen naar Roosen daal kan kontact op nemen met de heer P.A. Rueck in Wasse naar, telefoonnummer 01751- 10074. WASSENAAR - Als de Wasse- naarse gemeenteraad meewerkt zal mej. drs. E. Tamboezer, docente aan het Rijnlands Lyceum, bin nenkort de koepel op het buiten goed "De Wiltvanck" aan de Rijks traatweg gaan bewonen. Het college van B en W zal de ge meenteraad een voorstel doen om de koepel voor een bedrag van 125.000 terug te kopen van de Ne derlandse Monumenten Stichting, die sinds '68 eigenaresse is. Na die aankoop willen B en W het door de stichting volledig gerestaureerde monumentje direct door verkopen aan een ingezetene van Wassenaar en mej. Tamboezer "komt daar het meest voor in aanmerking". In december legde de gemeente raad vast dat de koepel door ie mand uit Wassenaar bewoond moest gaan worden. Die bewoning vond men zeer gewenst, omdat het gebouwtje na de restauratie, op nieuw ten prooi leek te vallen aan vandalisme. Verschillende ruiten waren al weer ingegooid. Maandag wordt het voorstel voor de aankoop in de raad besproken, de eerstvolgende raadsvergadering moeten de leden zich dan weer over de verkoop uit spreken. OEGSTGEEST/LEIDERDORP - Zowel in Oegstgeest als in Leider dorp en in Alkemade zijn de afge lopen' nacht alcoholcontroles ge houden. Daarbij werd in Oegst geest aan één automobilist een rij verbod opgelegd en in Leiderdorp WASSENAAR - Als de gemeente raad van Wassenaar met het voorstel van B. en W. akkoord gaat, moet Ir. J. I. Dorgelo het 75 jaar oude Wyppertaler tramrij tuig naast zijn woning aan de Van Bergenlaan verwijderen. Doet hij dat niet, dan gaat ge meente de tram op zijn kosten verwijderen. Het baat de heer Dorgelo niet meer als hij nu toch besluit de tram achter zijn woning te zetten. De in februari van het vorig jaar voor deze plaats afgegeven ver gunning is ingetrokken. De re den is dat de heer Dorgele daar van niet binnen zes maanden gebruik heeft gemaakt. De rechtskundige commissie van de gemeente Wassenaar vindt dat B. en W. de vergunning te recht hebben ingetrokken. De commissie heeft bovendien het verzoek van de heer Dorgelo de behandeling van het beroep schrift uit te stellen afgewezen. LEIDEN - De Leidse politie heeft in de afgelopen nacht zes minderja rige jongens aangetroffen in een langs de Maresingel afgemeerde k^juitjacht. De jongens, allen in de leeftijd van tien tot dertien jaar, wa ren gistermiddag weggelopen uit huize "Rijnstroom" in Alphen, om dat ze het niet eens zouden zijn met de leiding van dit tehuis. Het bleek dat het zestal ook drie fietsen had den weggenomen uit de stalling bij het Lammenschansstation. De jon gens zijn inmiddels teruggebracht naar Alphen aan den Rijn. Jeugdcentrum Wassenaar in "Nijevelt" WASSENAAR - De raadscommis sies voor Onderwijs en voor Maat schappelijke Voorzieningen heb ben in een openbare vergadering hun instemming betuigd met het voorstel van burgemeester en we thouders om op zo kort mogelijke termijn de garage van het vroegere politiebureau, dat nu gebouw „Nijevelt" heet, geschikt te maken als ontmoetingscentrum voor de jeugd. Een eerder plan voor een grondige verbouwing van „Nijevelt" werd twee maanden geleden door de beide commissies verworpen. Sindsdien zijn er nieuwe gesprek ken geweest met de Wassenaarse raad voor Jeugd en Jongeren, die zich het lot heeft aangetrokken van de Wassenaarse jeugd, die na het beëindigen van het open jeugd werk door de stichting „De Brug" geen eigen „home" meer heeft. Daarbij is ook de impasse ter sprake gekomen waarin de wijk- gemeenschap „Groot Deyleroord" geraakt is door het verkopen van het Deylerhuis, dat door die wijk- gemeenschap als wijkcentrum werd gebruikt. Er is nu een plan om een „schaaps kooiachtig" gebouw aan te kopen, dat zowel de wijkgemeenschap als het open jeugdwerk zou kunnen huisvesten. Maar het uitwerken van dat plan zal nog wel enige tijd duren en het gemeentebestuur wil de jongeren niet zo lang laten wach ten op een ontmoetingscentrum. Vandaar het voorstel om voorlopig een deel van „Nijevelt" geschikt te maken als ontmoetingscentrum. Tegen de kosten van 20.000,- die Betrapt op Heroine LEIDEN - De Leidse politie heeft gistermiddag een 26-jarige inwoner van deze stad aangehouden, die een kleine hoeveelheid heroïne bij zich had. De jongeman, die op straat werd aangehouden, wordt er van verdacht in verdovende middelen te handelen. Hij is ingesloten in het bureau aan de Zonneveldstraat. De tramcigenaar was tijdens de bijeenkomst van de commissie in het buitenland. De commis sieleden vinden echter dat hij genoeg gelegenheid heeft gehad om zijn standpunt uiteen te zet ten. Als de gemeenteraad instemt met het voorstel van B. en W. lijkt het einde van een al ongeveer drie jaar slepende kwestie in zicht. In die jaren kreeg de heer Dorgelo aanvankelijk geen, la ter wel toestemming om de tram in zijn tuin te plaatsen. Dat ech ter onder voorwaarde dat het rijtuig, dat de tram- en treinen- thousiast in 1974 bij zijn 25-jarig jubileum van Siemens cadeau heeft gekregen, achter de wo ning van de heer Dorgelo zou worden geplaatst. Die heeft dat altijd geweigerd. Aan die plaats kleven naar zijn mening te veel nadelen. De heer Dorgelo heeft van de uit spraak van de rechtskundige commissie nog geen bericht ontvangen. Hij verklaarde dat hij eerst de reactie van de ge meenteraad op het voorstel van B. en W. wil afwachten. Hij zei wel hoop te hebben dat de raad tot een andere uitspraak komt. "De rechtskundige commissie zal "maar misschien ziet de ge meenteraad het uit algemene overwegingen anders. Te meer daar geen van de buren bezwaar heeft tegen het tramrijtuig in mijn tuin". LEIDERDORP - Het plan. om over he Engelendaal een viaduct met huizen te bouwen, is niet ont worpen door het ingenieursbureau Grabowsky.en Poor, zoals gisteren gemeld, maar door het Noord- wijkse architectenbureau D.P. van Manen. Grabowsky en Poort heeft wel advies gegeven over de beton constructie. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leider, wordt waargenomen van 11 tot lf maart, door. Apotheek Centraa Breestraat 74, tel. 120552. Donderdag 4 v.d. Valkboumanweg 236, Leiderdorp tf Bijbelstudie en gespreksknng Baptis^ tengem., 8 uur nam. 0 Steenstraat lb. Wereldwinkel, 9.30 ui* Pieterskerkhof 4, Architektenburo, gr, 1 tis advies. 8-9 uur nam., tel. 141217 t Breehuys, Breestraat 19 Repelstee, I 8-10 uur nam.; koffiebar, 8-11 i Troef Noordeinde 2a, kreagroep, foto grafie, 8-10 uur nam. r Nieuwe Rijn 20 a, werkgroep homofilip open café-avond, 9-12 uur nam. E Welfare-lokaal, Rode Kruis, Leidsewei g 33, Voorschoten, spreekuur Alg. Nee Invaliden Bond, 7-8 uur nam., te f 01717-3309. fc 3e Binnenvestgracht, kantine Clos ei Leembruggen ruilavond philatelica, 7.3| E Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, druk puntmassage, 8 mm filmclub, speelgoe*; E maken, Go, alle groepen vanaf P 4 1 uu t LAK-Theater, Levendaal 150, Komedij met "Wonen of wijken", 8.15 uur nam Stadhuis, commissie ruimtelijke orde D ning, 7.30 uur nam.; werkgroep wijkra Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voo: n hulpverlening aan verongelukte hon, k den, katten, vogels e.d. in de gemeenten jj Onderwijswinkel Moederhulp Bureau Moederhulp (niet gehuwde f moederzorg), Terweepark 2, tel. 15106®. s Mej. J. Schrama, maatschappelijk werk Dienstencentrum Leidse Rechtswinkel Juridische Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel] 130775. Geopend: ma. en woe. van 11-13 u LEIDEN - De li-jarige Eric Smiths van het Jacques Urlus- .plantsoen kreeg gistermiddag de schrik van zijn jonge leven, toen hij op een stuk weiland langs de Haagweg achterna werd gezeten door een grote ram. Het balorige dier rende zo hard dat het ventje op een gege ven ogenblik voor de keus werd gesteld zich tegen een hek te la ten aandrukken of in een sloot te springen. De jongen koos voor het water. Hij is met een net pak door de inmiddels ge waarschuwde politie naar huis gebracht. Populieren vernield LEIDEN - De Gemeentelijke Plantsoenendienst heeft bij de Leidse politie aangifte gedaan van vernieling van twee populieren in het Roomburgerpark. De dader heeft, vermoedelijk meteen bijl, de bast oeen zodanig groot opper vlak van de stam verwijderd, dat de bomen als verloren kunnen worden beschouwd Ze zullen waarschijn lijk moeten worden gerooid. .Voor de gemeente betekent dat een schadepost van tenminste tiendui zend gulden. Oostdorp Drank-controle en Alkemade aan vijf automobilis ten. Voorts werd in Oegstgeest bij 27 automobilisten geconstateerd dat ze niet de vereiste papieren bij zich hadden. In Leiderdorp en in Alkemade was dat bij zeventien au tomobilisten het geval. LEIDEN - Een 50-jarige bewoon- sloeg om in grote schrik op het ster van de Trompstraat keek moment dat de man haar dreigde vreemd op, toen er gistermiddag te verkrachten mits ze bereid was omstreeks twaalf uur plotseling hem een bedrag van honderd gul een onbekende man naast haar in d*n af te staan. De vrouw had ech- de keuken stond. De verbazing ter slechts vijfentwintig gulden in haar portemonnaie, met welk be drag haar belager tenslotte ge noegen nam. De man, die volgens de vrouw omstreeks veertig jaar is en een zwaar postuur heeft, is er in een auto vandoor gegaan. Zuid-Afrika In Zuid-Afrika weten ze tegenwoordig ook van het be staan af van Leidens plaatse lijk trots, het molenmuseum "De Valk. Trouwens niet al leen die-molen, maar ook de universiteit, de Morspoort en het standbeeld van Van der Werf met de daarbij behorende geschiedenis is in Kaap de Goede Hoop niet langer onbe kend. Die Diners Club Tijds- krif nam namelijk in de uit gave van vorige maand een eerder in de Holland Herald geplaatst artikel over Leiden op. Op de voorplaat van het blad prijkte daardoor een grote foto van De Valk. Dus als u van de zomer in Binnenstad Zuid-Afrikanen tegen komt, weet u wat ze hier zoeken. Smalfilmers Smalfilmers uit de Leidse re gio worden aanstaande zondag verwacht in De GoudenWie- ken" aan de Scheveningseweg 37 in Den Haag. Daar wordt voor alle smalfilmverenigin- gen uit de Leidse en de Haagse regio een filmfestival gehou den. Het begint 's morgens om tien uur en eindigt 's middags om half zes met de prijsuitrei king. Tijdens het festival zal een drietal films te zien zijn van de Leidse Smalfilmliga. Die worden om tien uur, twee uur en half drie vertoond. Ei en heesters Theo Berg heeft aan burge meester Detmers van Zoeter- woude het «sC«*eerste "kie vitsei" aangeboden. Hij vond het ei in een gedeelte van de Vlietlandsepolder. En ruim hondered scholieren in Wasse naar hebben op de nationale boomplantdag 1200 heester struiken geplant op terreinen aan de Dr. Mansveldkade. Wie zei daar dat de jeugd van tegenwoordig zich niet meer wast, lui is en geen oog heeft Het Hazerswoudse kindercir cus "De Capriolen" verzorgt zaterdagochtend in de spor thal in Oostdorp (Wassenaar) kinderfestiviteiten, die om half tien beginnen. Lustrum En vrijdag viert de chr. lagere school "Bellesteyn" het eerste lustrum, samen met de chr. kleuterschool "De Robbedoes. Om half twee wordt bij de school een kunstwerk onthuld, dat gemaakt werf door me vrouw Nieuwenhuis. Mirakel De Engelse folk-zanger Jon Strong verzorgt morgenavond een optreden in de Mirakel- soos van het Breehuys aan de Breestraat. Hij begint daar om acht uur mee. Muziek De Stichting Muziekonderwijs Zoeterwoude geeft vrijdaga vond om zeven uur een "muzi kaal uurtje.' in Ons Huls. Zo dat de leerlingen kunnen laten horen wat ze kunnen. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad. Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur, Noord, vanHogendorpstraat 36, r 10.30-11.30 uur. Kooi, Driftstraat 49a, ai. 10.30-11.30 uur, Morskwartier. Buur thuis Morskwartier, Topaaslaan, tel. 761198, woensdag 10.00-13.00 uur, Tuin- stadwijk. Herenstraat 45, vrijdag, 10.30-11.30 uur. SOS-dienst Burgerraadsman Korenbrugsteeg 7. Telefoon 143171, (kantooruren). Spreekuren ma., di. wo. 11.00-12.00 uur, do. 18.30-20.00. Moeders voor Moeders Mevrouw zuster E. Janssen-Niemeyer, Hofdijck 32, Oegstgeest, telefoon 071-153652. Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisis gevallen van in nood verkerende moeders, eventueel met kinderen. St. Jacobsgracht 1, tel. 132187. Dag en nacht bereikbaar. Volkshuis Volkshuis, Haarlemmerstraat. Koffies hop voor jonge werklozen en anderen dag. van 14-16.30 uur, di., informatie Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk, Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. Advocaten spreekuur LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonne mentsgelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging. van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071-211515. In dien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 39,80 per post 57,65 Jaarabonnement 147,70 Jaarabonnement per post ƒ219,10 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 2