Bereidt ze vroeg voor Het wat ruigere werk in Zweden TAALCURSUS IN OUD KASTEEL BUITENSPORT-SCHOLEN DOE-YAKANTIE Op een muilezel over de bergen Schilderen met ontbijt En natuurlijk druivenplukken Meubelen beschilderen in Oostenrijk furse In Duitsland Adressen voor inlichtingen PONDERDAG 17 MAART 1977 PAGINA 2 3 Steeds meer mensen krijgen zin in een vakantie die met maar alleen bestaat uit zitten-in-de- zon of sloffen-door-musea. Ze willen een vakantie waarin ze actief bezig kunnen zijn met dingen waarvoor ze normaal niet zoveel tijd hebben. En tege lijk uit. Dat begint al met de fietsvakanties, die door veel VVV's worden aangemoedigd, of met de huifkar-trektochten. De mogelijkheden in Nederland zijn niet zo moeilijk te ontdek ken. Moeilijker wordt het als je in het buitenland een doe- vakantie wilt hebben. Natuur lijk, in de meeste landen verhu ren ze ook wel fietsen, tegen woordig. En de gewone toeris tenfolders lichten je in over de mogelijkheden van paardrij den, zeilen, tennissen, waterski-les en vissen. Extra bijzonder Maar er kan meer. Dingen die nóg verder buiten het dagelijkse doen liggen. Een ruige kano safari, bijvoorbeeld. Of zweef vliegen lerenOf ijsdansen i de land gevestigde buitenlandse toeristenbureaus daarover heb ben. Je moet die folders goed doorspitten (meestal zijn ze niet in het Nederlands, maar als re gel dan wel in het Engels of Duits). En je moet het vroeg in het jaar doen, want veel van die activiteiten gelden ook voor de mensen in het eigen land, zodat ze gauwer volgeboekt kunnen zijn dan je zou denken. Een greep eruit We geven op deze pagina een greep uit de vele mogelijkheden die er zijn. Gebaseerd op de ge gevens van 1976, want toen wij de folders gingen inzamelen waren die van dit jaar nog niet uit. Ook de prijzen zijn dus van 1976maar ze geven wel een glo baal idee. Eén ding moet je natuurlijk in elk geval meebrengen voor een doe-vakantie in het buitenland en dat is een redelijke kennis van de taal. Soms spreken ze ook andere talen. Maar informeer daar van tevoren goed naar. Want anders wordt zo'n vakan tie natuurlijk een ongezellige belevenis. Naar Zweden ga je natuurlijk voor het ruigere werk, als je in je vakantie eens lekker wat wil doen. Kanosafari's met Ca nadese kano's bijvoorbeeld. Primitieve maaltijden onderweg, net als de oude "trappers In Zwitserland Voor zo'n vaar-en voettocht door de prachtige natuur van het merenge bied in zuidwestelijk Varmland moetje in elk geval wel een zekere ervaring hebben met een gewone kano thuis, en je moet minimaal 18 jaar zijn Er is ook een zogeheten kano- en natuurtocht mogelijk. Allemaal met overnachtingen in tenten. De organisatoren zeggen er zelf over: "De groep zal af en toe door volko men wilde gebieden trekken, waarbij geleefd zal worden op de primitieve wijze van de oude trap pers. Een enkele keer zullen de maaltijden bestaan uit zelf gevan gen vis en zelf gejaagd wild. Ook wordt gebruik gemaakt van de rij kelijk aanwezige bessen en paddes toelen." Dergelijke tochten duren acht da gen. Voor wie al in Zweden is, kos ten ze 325 a 345 gulden, plus ruim honder gulden huur voor kam peeruitrusting. Speciaal georgani seerd voor toeristen vanuit Neder land, komen ze op 915 gulden voor tien dagen. Hierbij is de kampeer uitrusting inbegrepen. Daar zit dan de bootreis heen en terug bij, plus overnachtingen en diners in hotels vóór en na de ruige tocht. Net als in Zweden kan men ook in Denemarken de natuur in per kano. Met dit verschil, dat het er minder woest is. Op een achtdaagse kano- toer kan men er onderweg allerlei bezienswaardigheden bekijken, zoals kloosterruines, kastelen, en zovoort. Zo'n kanotoer over de Gu- dena kost voor twee volwassenen Op het gebied van doe-vakanties heeft Zwitserland geweldig veel te bieden. Van oudsher komen er al toeristen heen voor ski en be- rgklimmen, en dat zijn wel duide- i lijk dingen die je "doet". Voorts heeft Zwitserland ook altijd nogal wat taalcursus-vakanties, i dat zal bij velen ook bekend zijn. J Maar minder bekend zijn de andere mogelijkheden voor een doe- vakantie in Zwitserland: vakan tiecursussen voor dans, muziek, j turnen en joga, poppenspel, ijs hockey, ijsdansen, volksdansen, vendelzwaaien. En dan organise- i ren de Zwitsers onder meer ook nog bridge-vakanties, kunstschilder-vakanties, en va kanties in een literaire werk- I groep, en lessen in Alpenhoorn blazen. I Een paar voorbeelden van prijzen j Alpenhoorn blazen een week cursus 123 gulden, een week halfpension is erbij te krijgen voor 277 gulden. Volksdansweek 31 gulden, een week logies en verzorging vanaf 174 gulden. IJs- danscursus van een week, met j elke dag drie uur les 164 gulden. van Wallis. Per twee personen een muilezel, dus men loopt of rijdt om beurten. Het wordt ge daan in groepen met een reislei der. Men legt in zes dagen in to taal honderd kilometer af, dwars' door Zwitserland-uit-de- plaatjesboeken. Dat wil zeggen over bergen van tweeduizend meter, langs met bloemen be zaaide weiden en ruisende be- rgbeekjes, en door lommerrijke bossen. Net zoals de bewoners van die streek vroeger zelf reis- kleine De all-in prijs was vorig jaar 705 gulden. Minimumleeftijd 12 jaar Paardrij-ervaring niet noodzake- lijk, wel een goede lichamelijke Kunstnijve conditie. en een kind in één kano 275 gulden. In die prijs is begrepen de kano met verdere uitrusting, tent, camping tarieven onderweg, maar geen eten of drinken. Behalve kanovaren zijn er nog heel andere speciale doe- arrangementen in Denemarken: een week keramiek-vakantie, in clusief vol pension in een hotel, voor 436 gulden. Een planten- en vogelweek, ook met vol pension in een hotel, kost 394 gulden. Een teken- en schilderweek voor be ginners met kamer en ontbijt in een hotel, voor 297 gulden. Deze drie voorbeelden zijn allemaal uit Bornholm. Voor wie goed Frans spreekt en thuis is in een of andere vorm van kunstnijverheid of natuurhobby, zijn er in Frankrijk gevarieerde mogelijkheden om aan werkweken deel te nemen. Onder meer in Lyon en in de met artiestendorpjes be zaaide Pyreneeën. Het Franse toe ristenbureau in Amsterdam heeft er folders over. Daar staan ook ta rieven voor deelnemers in ge noemd; die lopen nogal uiteen. Traditioneel maar nog altijd nieuw voor telkens verse generaties op avontuur beluste jongeren, is het werken in de druivenoogst in Frankrijk. Dat levert een aparte er varing op èn ook nog een paar tien tjes per dag. De enige doe-vakantie, ons bekend, die geen geld kost, maar het oplevert. Alleen, je moet er laat in de zomer vakantie voor hebben. Er worden voor jongeren zelfs rei zen naar de wijnoogst georgani seerd. Het Franse toeristenbureau noemt in dit verband twee Neder landse organisaties: M.AI., Mauritsweg 58, Rotterdam, tel. (010) - 147780 Stichting Internationale Werk kampen, Willemstraat 7, Utrecht. Voorts heeft het toeristenbureau een lijst met adressen van Franse boerenorganisaties, die bemidde len voor werk in de druivenpluk. Vooral voor jongeren zijn er in Frankrijk nog veel meer vakantie activiteiten mogelijk. Daarover staat ook nog het een en ander in de zeer veel informatie biedende bro chure "Frankrijk voor jongeren". Eveneens van het toeristenbureau. In Engeland Behalve taal- en geschiedeniscus- sussen kun je tijdens een goed voorbereide vakantie in Engeland nog een paar zéér ongewone dingen leren. Wat dacht u van ballonvaren? Kost 91 gulden per vlucht, en u leert na verloop van tijd alles wat nodig is voor een "ballon-brevet". Er zijn ook cursussen parachutespringen a 113 gulden per weekend en f 11 ,- per overnachting. Zweefvliegen is ook nog zoiets on gewoons dat je in een vakantie in Engeland tamelijk grondig kunt le ren. Er zijn weekcursussen voor 272 tot 385 gulden, inclusief eenvou dige logies en ontbijt. Je gaat in zo'n week een keer of twintig de lucht Iets aparts is ook een boogschiet- vakantie, vooral voor jongeren. De prijs daarvan kan variëren van 14 tot 41 gulden per dag, eenvoudig logies inbegrepen. En dan hebben we het nog hele maal niet gehad over de cursussen van die typische Engelse buitensport-scholen, die aan alles tegelijk doen: kanoën, rotsklim- men, kaartlezen, zwemmen, enzo voort. Er zijn uiteenlopende moge lijkheden in talrijke plaatsen. Voor jongeren. Je ziet prijzen van onge veer 91 gulden per week, maar ook van 204. Een handig boekje vol adressen en beknopte gegevens over al deze dingen heet "Britain - activity holi days". Het Britse toeristenbureau heeft het. Nog én zeer apart doe-ding noe- i we van Zwitserland. Dat is muilezel-safari in de Alpen Je zou het niet in de eerste plaats van Beligë verwachten, maar ze bieden daar ook nog heel wat moge lijkheden voor taal- en cultuurva kanties. Het enige dat het Nationaal Belgisch Verkeersbureau er voor ons over beschikbaar had, was een Franstalig gestencild boekje met een overigens wel zeer ruime op somming van wat er allemaal te doen is. Leuke dingen ook: een cursus oude ambachten voor gezinnen, aan de volkshogeschool van Bokrijk. Een hele week batikcursus voor hon derd gulden. Een tiendaagse cursus te Leuven, voor scheikunde stu denten, a 70 gulden. Er is erg veel bij dat speciaal be stemd is voor jeugdigen, zoals bij voorbeeld sport- en taaivakanties (twaalf dagen 500 gulden, inclusief verzorging) en archeologie-weken. Het Oostenrijkse toeristenbureau heeft een folder. genaamd "Hobby-Urlaub in Österreich", be schikbaar waar in eén klap alle doe-vakanties in staan, met het cur susgeld erbij. Je moet er wel even tjes zelf uit andere gidsen, die men bij het toeristenbureau ook ver strekt, de hotel- of campingtarieven bij zoeken. Er zijn veel kunstnijverheidscur- sussen in Oostenrijk. De kosten er van lopen sterk uiteen. Bijvoor beeld: twaalf dagen boerensier- schilderwerk 239 gulden; een week naïef schilderen 45 gulden; twee weken pottenbakken 209 gulden; een week emailleren 90 gulden. Vooral dat boerensierschilderwerk Een goede lichamelijke conditie is voor een muilezel-safari meer nodig (°P meubelen) lijkt ons wel iets dan paardrij-ervaring want er moet flink door zwaar terrein worden aparts. Zulke i getrokken. Omgaan met zen en zweefvliegen lemaal leren tijdens Engeland. kano, kaartle- je kunt het al ien vakantie in lusl&tder tmtïied In Duitsland worden heel veel doe- vakanties georganiseerd. Bijvoorbeeld in Idar-Oberstein, waar edelsteen- en edels- meedcursussen wórden gegeven. De duur varieert van vier dagen tot twee weken, en de prijzen van vol pension van 260 tot 1600 gulden. En in het Duitse wijngebied zijn overal wijncursussen, meestal van een dag of twee a vier, met een groot scala aan prijs-en overnachtingsmogelijkheden. Bijvoor beeld twee dagen cursus voor ongeveer honderd gulden, met inbegrip van de overnachtingen en maaltijden Men noemt er hotelprijzen bij van 12 tot 42 Gulden. Taaicursussen organiseren de Duitsers eveneens. Zoals een drieweekse cursus Duits-voor-wie-er-al-iets-van kent in Mün- chen, voor ongeveer 900 gulden vol pen sion, inclusief uitstapjes. Er zijn drie lesu ren per dag. Zulke cursussen worden ook gehouden in fraaie Duitse kastelen als Schloss Ratzen- ried in Allgaü, vlakbij het beroemde Neuschwanstein. Daar kost. het. inclusief vol pension, 400 gulden per week. En dan zijn er in Duitsland ook nog heel andere dingen: tafeltennis vakantieschool 230 gulden per week vol pension; potten bakken vanaf 175 Gulden per week (logies met ontbijt): beeldhouwen, een week vanaf 155 gulden vol pension. Leuke mo gelijkheden voor een bezige vakantie waarvoor men niet zo ver Duitsland in hoeft, staan in de folder „Rheinland Pfalz- alles inklusief." Voor het aanvragen van gegevens over speciale vakantie-activiteiten in de landen die op deze pagina besproken worden, zijn hier de adressen van de verkeersbureaus: Nationaal Belgisch Verkeersbureau, Leidseplein 7, Amsterdam tele foon 020-251251. Brits Toeristen Bureau, Leidseplein 5 (5e etage) Amsterdam telefoon 020-234004. Deens Verkeersbureau, Keizersgracht 518, Amsterdam telefoon 020-226717. Duits Reis-Informatiebureau, Spui 24, Amsterdam telefoon 020-241293. Nationaal Frans Verkeersbureau, Prinsengracht 670, Amsterdam telefoon 020-247534. Oostenrijks Toeristenverkeers-Bureau, Singel 464, Amsterdam tele foon 020-255933. Bureau Zweden B.V., Vijzelgracht 17, Amsterdam telefoon 020-237341. Nationaal Zwitsers Verkeersbureau, Koningsplein 11, Amsterdam telefoon 020-222033.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 23