Onderzoek naar van de gevolgen auto-ongevallen Brigitte Bardot „verdedigt" zeehondjes Nieuwe keuken voor Endegeest PSP tot Rotterdamse importeurs: staak invoer Chileens fruit Lezers schrijven Lof (2) 'Oversteekplaats levensgevaarlijk' DONDERDAG 17 MAART 1977 PAGINA 19 Maar geen stap op het ijs ST. ANTHONY/NEW FOUNDLAND (SP) - Ze heeft het al zo vaak aangekondigd, maar het wil haar maar niet meezitten: Brigitte Bardot heeft nog nooit oog in oog op het pa kijs met jonge zeehondjes ge staan. Om Franz Weber bij te staan "assistente van Franz Weber, de Zwitserse activist tegen de jaar lijkse robbenjacht voor de kust van Canada die vergeefs heeft geprobeerd de zeehondenja- fers van New Foundland een aan aan te bieden in een even tuele fabriek van kunstbont - vloog BB eergisteren in haar ei gen jet naar Sept-Iles in Quebec om zich vervolgens even te la ten zien hier in St. Anthony waar de groep journalisten is gehuisvest die door het Interna tional Fund for Animal Welfare van de Canadees Brian Davies naar en van de jachtvelden op de Atlantische Oceaan wordt gevlogen. De Franse Filmster slaagde er evenwel op uitmuntende wijze in haar afspraak niet na te ko men. Ze vertrok per taxi over de kapotgevroren weg naar een motel om zich wat op te knap pen maar kwam niet op het af gesproken tijdstip terug om zich door een helikopter naar een kudde zeehondenwijfjes met pasgeboren babies te laten vliegen Naar de jacht zelf wilde ze in elk geval niet, omdat ze dan bang was flauw te zullen vallen. Enfin, de helikopter wachtte twintig minuten en vertrok zonder Miss Bardot, haar publiciteitsagent en de foto- en televisiemensen die de exclusieve rechten voor haar verhaal hadden gekocht. Brigitte Bardot werd kwaad op de manier van de verwende ve dette. Kwader dan ze al was. Door Jan Ottens want Newfoundlandse journa listen - die uiteraard de neiging hebben het doden van robben- baby's te verdedigen - vroegen haar de nauw sluitende groene overall en de lange rode sjaal van het lijf. Of het er haar alleen maar om ging dat er geen aan doenlijk ogende jonge diertjes meer werden gedood ("Ja, daar moeten de mensen zich diep voor schamen. Er moet onmid dellijk een eind aan komen") of dat er in de vrije natuur hele maal geen dieren mogen wor den gejaagd ("Ja, dat vind ik ook") en wat ze dacht over abor tus. Een vraag die ze hardnek kig weigerde te begrijpen. Meer geduld bracht ze op voor haar landgenoten, aan wie ze uitlegde waarom ze haar parti culiere stichting ter bescher ming van dieren had opgegeven (namelijk door de Franse bu reaucratie), maar in haar eentje zou doorgaan met het verdedi gen van het leven van elk dier dat in gevaar verkeerde. Ze zette vervolgens per vlieg tuig koers naar een kustdorp in Labrador waar de Canadees Green Peace en de Zwitser Franz Weber hun kamp hebben opgeslagen - en misschien geeft ze daar eindelijk de persconfe- VOORBURG (ANP) - Daar er - voor zover bekend - nog nooit een onderzoek is inge steld naar de blijvende ge volgen van auto-ongevallen is de Stichting Wetenschap pelijk Onderzoek Verkeers- Tot nu toe is de informatie hoofd- genschappen van auto's op de af- zakelijk beperkt tot gegevens die loop van auto-ongelukken, vlak na het ongeval bekend zijn. Jaarlijks raken ongeveer 60.000 In dit onderzoek, dat startte in fe- personen gewond in het verkeer, bruari 1976, worden onder andere 20.000 daarvan inzittenden. Het onderzoek naar de blijvende gevolgen van auto-ongevallen Brigitte Bardot is nog steeds een felle tegenstandster van de zeehonden vangst voor Canada's oostkust. Op de foto stapt de Franse filmster uit het vliegtuig dat haar naar New Foundland bracht, waar ze echter de helikop ter naar het jachtgebied miste. rentie die ze al tweemaal aange kondigd heeft en die al even zo vele keren op het laatste mo ment weer werd afgelast. "Brigitte Bardot weet er eigen lijk veel te weinig van", zei de een. En de ander: "Ze is boven dien te bang dat haar op het ijs iets overkomt". Beide oordelen bevatten vermoedelijk in aan vulling op elkaar niets dan de hele waarheid. Wat zou een filmactrice, hoe on tegenzeggelijk mooi ze ook is, op het ijs moeten doen als haar gevoelens niet verder reiken dan het stadium van de schoot hondjes? zijn auto- gegevens verzameld over het bij ongevallen opgelopen letsel. Deze gegevens maken het de SWOV mo- egelijk onderzoek te doen naar de veiligheid een dergelijk on- een aanvulling op het uitgebreide blijvende gevolgen van deze auto- derzoek begonnen, aldus onderzoek naar de invloed van ei- ongevallen. heeft deze stichting gisteren meegedeeld. De SWOV wil nagaan of er verband bestaat tussen bepaalde typen (langdurige) letsels en bepaalde ty pen ongevallen. Zo is het bekend dat sommige nek- en hersenletsels langzaam of niet genezen, maar het is niet bekend hoe vaak dat voorkomt. Ook weet men niet of deze letsels voornamelijk bij bepaalde botsin gen opgelopen worden. De vraag of er maatregelen nodig en mogelijk zijn, en zo ja, welke maatregelen dat dan moeten zijn, hoopt de SWOV met dit onderzoek te kunnen beantwoorden. De SWOV vergaart de gegevens voor het onderzoek via vragen aan automobilisten die ongeveer een jaar geleden door een verkeerson geval in een ziekenhuis belandden. Nagegaan wordt hoe lang het ver blijf in het ziekenhuis duurde en of de behandeling werd voortgezet in een revalidatiecentrum. Verder wil de SWOV weten hoe lang het duurde voordat men ge heel hersteld was. De SWOV veronderstelt dat een aantal van de gewonde automobi listen een jaar na het ongeval nog steeds hinder ondervindt van het letsel. Dat kan betekenen, dat ze be lemmerd worden in hun werk en in de mogelijkheden tot ontspanning. Ook kunnen er klachten blijven over pijn en over het slechter horen, zien en spreken. In een korte verklaring zeggen de voorzitter en de adviseur van de hervormde Raad voor Kerk en School, de heer J.W. Jansen te Voorburg en dr. R.J. Mooi te Den Haag, dat de bij het jaarverslag ge voegde overwegingen van de heer B. Buddingh niet voor rekening van de raad komen. Deze overwe gingen, waarover wij in de krant van dinsdag berichtten, hadden be trekking op de positie van de raad ten overstaan van de onderwijssi tuatie, het onderwijsbeleid en de schoolkeuze. Met name veroor deelde de heer Buddingh' het ver zet tegen het beleid van minister Van Kemenade. Namens de her vormde raad hebben de heren Jan sen en Mooi nu verklaard, dat dit een particuliere standpuntbepaling van een van de leden was. De heer Buddingh' is waarnemend secreta ris van de raad. kan men zich wenden tot de heer H.J. .Wallvaart, Papelaan 14 in Voorschoten, telefoon 01717-4465. Een van de stellingen bij het proefschrift van de Leidenaar Wil lem Jan de Ridder, dat hij vandaag aan de Vrije Universiteit in Am sterdam moet verdedigen ter ver krijging van de graad van doctor in de economische wetenschappen: "Omdat te veel leden van kerkge nootschappen stilzwijgend ont kennen, dat het beleven van het ge loof in Jezus Christus ook op een alternatieve wijze mogelijk is, be vindt de oecumenische beweging zich thans in een impasèe". Beroepen LEIDEN - Als alle betrokken in stanties ermee akkoord gaan, krijgt het psychiatrisch ziekenhuis En degeest c.a. een nieuwe centrale keuken en wordt het voedseltran- sportsysteem verbeterd. B. en W. stellen de gemeenteraad voor om voor dit doel een krediet van 5.316.000 beschikbaar te stellen. De plannen liggen al ter goedkeu ring bij de staatssecretaris van Volksgezondheid en Milieuhygië- In hun ontwerp-voorstel wijzen B. en W. erop dat de indeling en tech nische installatie van het keuken gebouw niet meer voldoen aan de eisen. Omdat renovatie van het ee- bouw niet verantwoord plan gemaakt voor nieuwe keuken. Bij dat plan LEIDEN - In het Leidse Boerhaave aan de Steenstraat wordt van 9 maart tot en met 26 mei de tentoonstelling "Komeet van 1680" gehouden. "Komeet van 1680" is een schilderij van Lieven Verschuier (zie foto), waarop de verschijning van een komeet op 26 december 1680 boven Rotterdam is afgebeeld. Op het schilderij zijn de verschillende reacties uitgewerkt van het publiek op het vreemde ver schijnsel. Een deel is nieuwsgierig een ander deel vlucht angstig weg, uit bijgeloof dat zulke "staartster ren" de ondergang van de wereld aankondigen. Weer een ander deel van het publiek verricht met behulp van een Jacobsstaf nauwkeurige waarnemingen, om een beter in zicht te krijgen in de inrichting van het heelal. Gaarne wil ik inhaken op het inge zonden stuk in deze krant van 14 maart over de loftuiting aan het ad res van de Leidse plantsoenen dienst. Hetgeen deze dienst met vele tuinlieden klaarspeelt, is wer kelijk een pluimpje waard. Zo ken ik uit mijn eigen omgeving nog zo'n gemeentedienst, namelijk die voor de openbare verlichting. Deze dienst werkt met maar vier man aan het onderhoud en vernieuwing van de verlichting van de gehele stad Leiden en de rijkswegen erom heen. Dat zijn ca. 11000 lichtmas ten; daar komt nog bij het onder houd van de verkeerslichteninstal laties: om de drie maanden moeten ca. 1100 lampen worden gewisseld. Daarom heb ik ook deze dienst eens in het daglicht of zonnetje gezet. H. VAN DEN BERG Schuttestraat 20 Leiden het ge- LEIDERDORP - In het Sint Elisa- er een bethziekenhuis zijn voor het di- geheeL ploma ziekenverpleging A ge- n is re- slaagd: H. Koeleman, L. Kooter G. kening gehouden met de bereiding de Lange, P. van der Meer, J. van ongeveer 780 maaltijden. Een Gerritse-Van der Poel, C. Rozenha- uitbreiding tot ongeveer 850 maal tijd is mogelijk, zo blijkt uit het voorstel van B. en W. ger, P. Schilperoort, J. van Steen, M. van Galen, M. Zandstra, L. Geu- chies, L. van Nobelen en T. Schip horst LEIDEN - De afdeling Leiden van de PSP heeft op zeven Rotter damse importeurs van fruit een be roep gedaan om de import van Chi leens fruit onmiddellijk te staken. In een brief aan de zeven impor teurs zegt de PSP met klem te pro testeren tegen de handelsactivitei ten met Chili. De PSP zal haar le den en sympathisanten oproepen om mee te werken aan boycot activiteiten die tot doel hebben het Chileens fruit van de Nederlandse markt te weren. In de brief constateert de Leidse PSP dat de Chileense junta alles in het werk stelt om de produktie van exportgewassen te bevorderen ten koste van de normale voedselpro- duktie. "Resultaat is dat enerzijds de Chileense bevolking honger lijdt en anderzijds de junta buitenlandse deviezen verkrijgt waarmee zij haar voornaamste uitgaven kan finan cieren, namelijk de wapenaanko pen en schadeloosstellingen aan de buitenlandse ondernemingen". De PSP stelt dat importeurs van Chi leens fruit door hun handelsactivi teiten rechtstreeks verantwoorde lijk zijn voor deze misstanden. Manifestaties In het Leidse Vrijetijdscentrum aan de Breestraat wordt zaterdaga vond een manifestatie over en met Chileense strijdcultuur gehouden. Het Chili Front Leiden heeft daar van de organisatie in handen. Hec tor Numa Moraez, zanger van Zuid-' amerikaanse strijdliederen treedt op, evenals de Leidse blazersgroep De Onderste Steen. De Rotter damse groep LOS komt met een ei gen vorm van theater een "kran- tenkantate", een opera-achtig stuk, dat gebaseerd is op krantenberich ten over Chili. Verder zal Klaas Wel- lenga, medewerker van het week blad De Groene, iets vertellen over de strijdcultuur in Chili, in de tijd dat Allende nog president was. Ook kunnen de bezoekers kennis ma ken met "empanadas", een Chi leense lekkernij, klaargemaakt door Chilenen, die in Nederland wonen. Tenslotte zal een groot aan tal zaken tentoongesteld en ook verkocht worden: wandkleden, af fiches en andere kunstvoorwerpen, boeken, grammofoonplaten enz. Korenmiddag Zaterdag van 1 uur tot half 6 houdt de stichting Centrum voor de Kerkzang in de Andreaskerk te Leidschendam een korenmiddag. Koren en cantorijen uit de omge ving van Leiden zullen met belang stellenden meerstemmig zingen onder leiding van Barend Schuur man, cantor van de Laurenskerk in Rotterdam. Dr. J. van Biezen, cantor-organist in Wassenaar, spreekt over het Liedboek. De "Matinen-cantorij" uit Amsterdam zingt onder leiding penburg oude en nieuwe koor stukken. Voor nadere inlichtingen Hervormde Kerk - bedankt voor Zevenaar A.M. van Zweeden Etten-Leur en Zundert, voor Veen- endaal G. van den End Papend- recht. Geref. Kerken: aangenomen de benoeming voor het gevange nispastoraat in Maastricht J. Spoel- stra Roermond. Geref. Gemeenten: bedankt voor Nieuwerkerk (Z.) A. Moerkerken Nieuw-Beyerland, voor Klaaswaal M. Mondria Waar denburg, voor Ouddorp J. Mijnders Ridderkerk. Pinkstergemeenten: aangenomen naar Arnhem H.B. Co lenbrander Renkum. Aan ds. C. Treure, hervormd predikant in Bleskensgraaf, is met ingang van 1 mei emeritaat ver leend, omdat hij eind vorig jaar 65 Wim Klop- jaar is geworden. Van 1970 tot 1974 is ds. Treure werkzaam geweest in Katwijk aan Zee. ADVERTENTIE Rijnsburgerweg-Wassenaarseweg in Leiden: LEIDEN - Een levensgevaarlijke situatie: zo noemde het PvdA- raadslid Mentzij gisteravond de oversteekplaats voor wielrijders in de Rijnsburgerweg ter hoogte van de Wassenaarseweg. In de fractie vergadering van zijn partij vroeg hij snel maatregelen te treffen, omdat er al diverse malen ernstige onge lukken dreigden te gebeuren op die plaats. Volgens Mentzij zijn de wielrijders die vanaf de Wassenaar seweg komen en in de richting Oegstgeest willen rijden sterk ge concentreerd op het verkeer dat uit Oegstgeest komt. Daarom rekent men niet op het verkeer uit de rich ting Leiden. Zijn partijgenoot Höppener attendeerde op een eveneens gevaarlijke situatie even Verderop de Rijnsburgerweg, na melijk ter hoogte van het Terwee- park. Hij wees erop dat de over steekplaats vlak achter het viaduct erg ongelukkig ligt, omdat auto's, die uit het viaduct komen, overste kende voetgangers pas op het laat ste ogenblik kunnen zien.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 19