WINST VOOR LINKS 10/ PandbriefbUjetten Situatie in Baskenland verscherpt na dood van politieman JAN PATOCKA OVERLEDEN Politiemannen gewond bij demonstraties in Italië Westland/Utrecht NAAST HET NIEUWS Informatie. Britten en Amerikanen in Oeganda bewaakt MADRID-SAN SEBASTIAN (UPI/DPA) - De al vijf dagen voortdurende onrustige situatie in Spaans Baskenland heeft zich gisteren door.de moord op een politieman gevaarlijk toe gespitst. In de industriestad Mondragon, 40 km ten zuidwesten van San Sebastian, openden twee onbe kenden in de ochtend het vuur op een politievoertuig van de para-militaire politie, de Guar- dia Civil. Daarbij werd de 21- jarige Constantino Gomez ge dood. Twee collega's werden gewond, van wie één er ernstig aan toe is. In San Sebastian namen dui zenden demonstranten onder het schreeuwen van "Lang leve het vrije Baskenland" bezit van het sportstadion waar Europese indoor-atletiek-kampioensóhap- pen aan de gang waren. Deze moes ten tijdelijk worden onderbroken. Veel vrouwen Ongeveer 10.000 Baskische na tionalisten, onder wie veel vrouwen, riepen leuzen als "stop de politie- onderdrukking" en "algehele amnestie" en eisten de vrijla ting van de ongeveer 170 poli tieke gevangenen, meest Bas- ken. Zij zeiden niet te zullen vertrekken voordat de politie zich zou terugtrekken. "Wij treden op omdat twee van onze vrijheidsstrijders door de. politie werden gedood (op dinsdag jl. tijdens een schiet partij) in de omgeving van San Sebastian". Dit incident leidde tot onrust op grote schaal in het gehele gebied. Tienduizenden arbeiders gingen in staking en de politie leverde strijd met ste nengooiende en barricadesop- werpende demonstranten. Stadion bezet Inmiddels waren elf bussen en jeeps vol leden van de oproer politie bij het stadion gearri veerd, van wie velen gewapend waren met machinepistolen. Na uitvoerige onderhandelingen trok de politie zich tenslotte te rug en werden de demonstran ten naar buiten geleid door de Nederlandse voorzitter van de IAAS (Internationale Amateur Atletiek Federatie), A. Paulen, en de voorzitter van de Euro pese afdeling daarvan, de Brit Arthur Gold. De betogers marcheerden toen nog op naar het plaatselijke hoofdkwartier van de Guardia Civil. Zij voerden een Baski sche vlag mee en zongen het Baskische volkslied en leuzen. In Madrid verspreidde de poli tie een paar honderd demon stranten bij een vrouwenge vangenis. De betogers eisten de vrijlating van alle politieke ge vangenen. De regering maakte vrijdaga vond nieuwe amnestiemaatre gelen bekend tot vrijlating van politieke gevangenen die niet betrokken waren in geweldda den. PRAAG (ANP) - Jan Patocka, woordvoerder van "Charta 77", is gisterochtend overleden, zo heb ben zijn nabestaanden meege deeld. De wijsgeer is 69 jaar geworden. Hij Tijdens deze opzienbarende ont moeting had hij Van der Stoel de doelstellingen en achtergronden van Charta 77 uiteengezet. Na dit gesprek, dat de Nederlandse be windsman scherpe kritiek van zijn Tsjechoslowaakse gastheren ople- Jan Potocka, de woordvoerder van Charta 77, is gisteren overle den. (Foto NRCIHandelsblad-Vincent Mentzel) week in het ziekenhuis en verde, was Patocka in totaal elf u lang door Tsjechoslowaakse vei ligheidsagenten verhoord op een wijze die hijzelf als erg onaange- Enkele dagen nadat Patocka in een naam omschreef, ziekenhuis was opgenomen had den zegslieden in Praag verklaard Zijn huisarts ried hem vervolgens aan naar ^et te gaan omdat hij sterk verzwakt was. Uit de vriendenkring va». Patocka Een paar dagen voordat hij werd werd vernomen dat de opwinding opgenomen had professor Patocka J een gesprek gehad met de Neder landse minister van Buitenlar Zaken, Max van der Stoel, die officieel bezoek bracht choslowakije. de spanning ronde de publikatie n Charta 77 hem als sinds begin Buitenlandse januari sterk hadden aangegrepen. "e een Familieleden van Patocka hadden Tsje- eerder op de dag gezegd dat hij ver lamd was, bijna niet meer kon spreken en bijna bewusteloos was. De Tsjechoslowaakse pers had pro fessor Patocka veroordeeld wegens zijn "reactionaire anti democratische verleden". "Hij was de nieuwe man die uiterst geschikt was voor het propageren van de anti-socialistische doeleinden van Charta 77. Minister Van der Stoel heeft "met droefenis" gehoord van de dood van Jan Patocka. Minister Van der Stoel omschreef de 69-jange filosoof als "een strijder voor de mensenlijke vrijheden. Hij zal ongetwijfeld door de vrije we reld worden herdacht als een man die opgekomen is voor de waarde zoals die zijn aangegeven in de slo takte van Helsinki en ook in deze akte zijn onderschreven". Gemeente raads verkiezingen in Frankrijk De Franse ex-premier Chirac lijkt op de dag van de eerste burgemeestersverkiezingen van Parijs in 100 jaar nog stemmen te willen winnen. Chirac, leider der gaullisten, zal naar ver wachting zijn door president Valerie Giscard d'Estaing aan gestelde tegenkandidaat Michel d'Ornano verslaan. ITALIAAN NIET ZO POTENT De Italiaanse man, eens een toonbeeld voor potentie, is minder vitaal op dit gebied geworden. Dat is tenminste de conclusie van de Italiaanse sociologe Gabriëlla Parca, die over dit onderwerp een boek heeft geschreven onder de titel "De laatste man". Hierin komen vier jongemannen aan het woord. Zij bekennen dat zij ook hun zwakheden hebben op sexueel gebied. Door de grotere agressiviteit van de vrouwen gaan volgens Ga briëlla steeds meer mannen over tot masturbatie. De mannen zijn bang voor het prestatieprincipe, dat in veel liefdesrelaties naar voren komt. De Italiaanse mannen zijn in ieder geval min der egoïst geworden in bed, zo staat in het boek te lezen. Zij hebben meer oog gekregen voor de vrouwelijke wensen. De man staat niet meer zo op zijn mannelijkheid, wellicht mede door de invloed van de vrouwenemancipatie. RITA AAN DE DRANK Rita Hayworth, de roodharige topactrice uit de jaren '40, en begeerd "pinup-girl" van de Amerikaanse soldaten in de tweede wereldoorlog, is in een ziekenhuis in Newport Beach in Califor- nië opgenomen wegens "geestelijke verwarring en chronisch alcoholisme". Er is een procedure in werking gesteld om de voormalige Hollywood-ster onder curatele te stellen. De bekendste rol vervulde zij in de film "Gilda". Tot haar vijf echtgenoten behoorden de toneelspeler en regisseur Orson Wel les en de rijke moslim-prins Aly Khan. In 1972 draaide zij haar laatste film. BRITTEN WILLEN WEG Een derde van de Britten van 21 jaar en ouder zou liever willen emigreren dan in Groot-Brittannië blijven wonen. Dit is geble ken uit een opinie-onderzoek van het instituut Gallup. Canada staat boven aan de lijst van landen waar de aspirant- landverhuizers naar toe zouden willen. Daarna komen Austra lië, Nieuw-Zeeland, de Verenigde Staten en de landen van de Europese gemeenschap. Degenen die willen vertrekken, wen sen voornamelijk een hogere levensstandaard, minder werke loosheid en een milder belastingklimaat. Bij het onderzoek is ook gebleken dat men behalve betere economische omstandig heden, ook beter weer wenst. PARIJS (DPA) - De opkomst van de eerste ronde van de Franse gemeenteraadsverkiezingen was goed te noemen. In Parijs bracht ongeveer 52,2 procent van de stemgerech tigden zijn stem uit. Elders werden soortgelijke opkomst- cijfers gemeld. Het links bontgenootschap van socialisten en communis ten boekte winst, die ten koste ging van de regeringsmeer derheid. De socialisten kregen weer meer stemmen dan de communisten. Gehelmd en met doeken voor het gezicht staan studenten arm-in-arm bij het begin van een later in een veldslag on taarde demonstratie. De Ita liaanse studenten hadden na incidenten in februari afgelo pen zaterdag tot "dag van de strijd" geproclameerd. De demonstratie kreeg nog een extra grimmig karakter na de dood van een student in Bo logna vorige week vrijdag. Bij de gemeenteraadsverkiezingen van 1971 was de opkomst met 40,9 procent bijna tien procent lager. De opkomstpercentages voor de par lementsverkiezingen van 1973 en de presidentsverkiezingen van 1974 lagen echter in Parijs met 62,3 en 62,5 hoger. Geweld Er waren gisteren enkele meldin gen van geweld, maar er vielen geen doden. Op Corsica, waar de seperatistische gevoelens sterk zijn, ontplofte een bom bij het gerechtsgebouw van CHILI GEEN PARTU HEEFT ENKELE MEER SANTIAGO (DPA) - De militaire regering van Chili heeft zaterdag de laatste nog bestaande politieke par tijen verboden. Daartoe behoren onder andere de christen democratische partij, de nationale partij en de anti-Marxistische frac tie. Een groot aantal partijen werd al direct na de staatsgreep van 11 sep tember 1973 verboden. De regering van generaal Pinochet reageert met dit besluit op plannen om zijn dic tatuur ten val te brengen. In Marseille werd zaterdag Jean- Claud Guidi, een socialistisch kan didaat voor de gemeenteraad, door drie gemaskerde mannen in elkaar geslagen. President Valery Giscard d'Estaing bracht gisterochtend al vroeg zijn stem uit in Chanont bij zijn buiten verblijf in midden-Frankrijk. Overgenomen De vooruitgangn van de linkse coa litie heeft er toe geleid dat de oppo sitie in een dertigtal steden met meer dan 30.000 inwoners de macht heeft overgenomen van de rege ringspartijen. Bij de vorige ge meenteraadsverkiezingen, in 1971, waren in 119 van de 221 steden van deze grootte de regeringspartijen als sterkste uit de bus gekomen. De vooruitgang van links was het dui delijkst in het westen van het land, met name in Bretagne waar volgens traditie tot dusver de regeringscoa litie de meerderheid bezat. De so cialisten van Francois Mitterrand profiteerden het meest van de vooruitgang van de ,,unie van links". Zij veroverden o.a. de bur- gemeeste^posten in Cherbourg, Chartres en Angers, terwijl de communisten onder meer in Reims een overwinning behaalden. Kan didaten van de regeringspartijen konden daarentegen slechts drie steden veroveren op de linkse op positie. ROME (Reuter/UPI/AFP) - Vier politiemannen zijn zaterdag door kogels gewond geraakt tijdens felle gevechten met linkse de monstranten in het centrum van Rome. Vele duizenden studenten uit ge heel Italië trokken zaterdag door de straten van Rome en andere grote Italiaanse stede uit protest Egypte vraagt bijeenkomst van de Veiligheidsraad NEW YORK (AFP) - Egypte heeft om een bijeenkomst van de Veiligheids raad gevraagd over de situatie in het Midden-Oosten. Het heeft daartoe een brief gestuurd aan de huidige voorzitter van de Veiligheidsraad, de Ame rikaanse ambassadeur Andrew Young. Dit wordt in diplomatieke kringen van de Verenigde Naties in New York vernomen. Het verzoek van Egypte, zo voegt men er in New York aan toe, spruit voort uit de mening dat tot nu toe weinig voortgang is geboekt naar het vinden van een oplossing voor het Arabisch-Israëlische conflict. De tekst van de Egyptische brief is niet gepubliceerd. In kringen van de Verenigde Naties is men er enigszins door verrast. Men had iets dergelijks niet verwacht nu de Amerikaanse president Carter de komende twee maanden in Washing ton besprekingen zal voeren met de belangrijkste Arabische leiders. On langs voerde Carter besprekingen met de Israëlische premier Rabin. ADVERTENTIE Informatie, nuchter en objectief over aardgas en zijn toepassingen. In 12 brochures. Voor u, als u vragen of problemen hebt. Uw Gas- of Energiebedrijf ook voor advies en documentatie) tegen het doodschieten van een linkse student, vrijdag in Bolog na, tijdens botsingen met de poli tie. In Rome en Bologna richtten de demonstranten zaterdag barrica den op en bekogelden de politie met Molotov-cocktails. In beide steden staken zij ook restaurants in brand. In beide steden staken zij ook restaurants in brand. In het centrum van Rome dwongen de demonstranten, met gasmas kers op en zwaaiend met stokken, vele voertuigen tot stoppen, trokken de inzittenden hardhan dig naar buiten en wierpen de voertuigen omver, zo meldden ooggetuigen. De Romeinse politie vuurde hon derden traangasgranaten af toen de demonstranten, in schattin gen variërend van 30.000 tot 50.000, naar het hoofdkwartier van de christendemocratische partij wilden gaan. Volgens de politie werden talrijke arrestaties verricht. Hoeveel demonstranten bij de botsingen gewond raakten is .niet bekend. Demonstraties LONDEN (Reuter/UPI/AFP) - de Oegandese regering heeft haar functionarissen in het hele land opdracht gegeven Britse en Ameri kaanse inwoners onder bewaking te stellen, aldus heeft radio Oe ganda gisteren meegedeeld. Een woordvoerder van het ministe rie van provinciaal bestuur zei dat deze Britten en Amerikanen ver antwoordelijk geacht worden voor het verzenden van valse berichten over Oeganda naar hun landen van herkomst. Hij zei dat, zolang de Britse televi sie valse verklaringen over Oe ganda aflegt de regering in Kam pala druk zal uitoefenen op de Britse en Amerikaanse ingezetenen om de bronnen van dergelijke valse inlichtingen bekend te maken. Vorige maand had president Idi Amin opdracht gegeven alle Ame rikanen in Oeganda bij hem te laten komen en verbood hij hen het land te verlaten. Later trok hij dat in. De woordvoerder had het gisteren voornamelijk over het "valse" BBC-bericht over een Oegandese piloot die in Londen zou zijn. Dat zou de 28-jarige Charles Bali- dawa zijn, die met zijn vliegtuig in januari met Britse toeristen aan boord een noodlanding maakte in Soedan. Het blad -'News of the World" meldde gisteren dat Balidawa asiel had gevraagd. Twee van zijn vrien den zouden gemarteld zijn en een derde door marteling gedood. De woordvoerder zei nu dat de Oe gandese regering al het mogelijke zal doen om de waarheid uit de Britten en Amerikanen te krijgen. Het Britse ministerie van Binnen landse Zaken heeft geen aanvraag om politiek asiel van Charles Bali dawa ontvangen. Een woordvoerder zei dat de piloot op 14 februari een visum voor twee Schot- werden ook gemeld vanuit Turijn en Milaan. De Italiaanse studenten hadden al, na zware incidenten in februari aan de universiteit van Rome, maaiden'hëêft ontvangen deze zaterdag tot dag van de - - strijd" geproclameerd. Hun pro test is vooral gericht tegen een plan tot hervorming christende mocratische het hoger onderwijs van de christendemocratische minister van Onderwijs Franco Maria Malfatti, tegen de bezuin- igmgspolitiek van de regering en tegen de ongunstige vooruitzich ten voor afgestudeerde academi- De "dag van de strijd" kreeg een extra grimmig karakter door de dood van een student in Bologna, die vrijdag tijdens incidenten in die stad door een kogel in de borst werd- getroffen. De gewonde Romeinse politie agenten waren in de benen ge- troffen door kogels die op hen voeten gesteld, werden afgevuurd toen zij de in dezelfde woning trof de politie Roman Polanski van aanranding beschuldigd LOS ANGELES (AFP) - De cineast Roman Polanski (43) is aangehou den op beschuldiging van aanran ding van een meisje van dertien ten huize van de acteur Jack Nicholson zo deelt de politie van Los Angeles mee. Hij is tegen betaling van een borgsom van 2500 dollar op vrije demonstrerende studenten wil den beletten het hoofdkwartier van de christendemocratische te partij bestormen. de 26-jarige dochter Angelica regisseur John Huston aan in het bezit van cocaïne. Ook tegen haar is proces-verbaal opgemaakt. ADVERTENTIE In coupures van f 1.000.- of f 10.000,-. Aan toonder. Looptijd 5 jaar Hoofdsom plus rente is ook eerder opneembaar: opklim mend van 53/4% na twee jaar tot 8'/4 na vijf jaar. Volgens samen gestelde interest. Verkrijgbaar bij uw adviseur voor verzekeringen of belastingen en onze kantoren. Hypotheekbank nv Leiden. Botermarkt 28, Hoek 't Gangetje. 071-132645

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7